Duin Bollenstreek Injectie voor winkelcentra Rijnsburg 'Toe dan, geef die boef maar een pepermuntje' BOUWPLANNEN? mni Eerste rit van 'Noordwijkse' discobus kent rommelig begin MAANDAG 3 OKTOBER 1994 chef wim wegman, 071-356451. plv.-chef rozavan der veer, 071-356452 Fietser loopt zwaar rugletsel op noordwukerhout» Een 23-jarige fietser die vrijdagavond zonder licht over de Duinschooten in Noordwijkerhout reed, is van ach teren aangereden door een 17-jarige bromfietser uit De Zilk. Bei den kwamen ten val, waarbij de fietser - die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft - zwaar rugletsel opliep. Door een voorbij- gangster werd de man naar een huisarts gebracht. Hij stelde vast dat de man vermoedelijk een gebroken rug heeft. Per ambulan ce is de man overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Lei derdorp. De bromfietser liep lichte verwondingen aan zijn been op. Voetbaltrainer krijgt klappen hillegom» Na afloop van een voetbalwedstrijd tussen het Hille- gomse Concordia en het Haarlemse EHS heeft een 52-jarige trai ner van Concordia een klap in het gezicht gekregen van een spe ler van de tegenpartij. De twee hadden een meningsverschil over het verloop van het duel waarop de 23-jarige speler van EHS uit haalde. Door de klap viel de 52-jarige Bennebroekse trainer op de grond. Hij hield een kapotte neus en een zere kaak aan het voorval over. De speler kon later in Haarlem worden aangehou den. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Vrouw mishandeld op fietspad noordwijk/katwuk Op het fietspad langs de Provincialeweg N206 is een 20-jarige vrouw door een onbekende man mishan deld. De vrouw werd door een langzaam rijdende bromfietser ingehaald en in de gaten gehouden. Nadat de man aanvankelijk was weggereden, zag zij tussen Noordwijk en Katwijk de brom fietser plotseling langs de kant van het fietspad staan. Op het moment dat zij de man wilde passeren, werd de vrouw met een ferme klap in haar maag van haar fiets geslagen. De man greep haar vervolgens vast, maar door te schoppen en te slaan kon de Lissese zich losrukken en er op haar fiets vandoor gaan. De man is haar niet meer achterna gekomen. De politie verzoekt getui gen contact op te nemen met het districtsbureau in Noordwijk. Duitser raakt auto kwijt katwijk» Een 53-jarige man uit Keulen heeft een wandelingetje langs het Katwijkse strand zaterdagmiddag duur moeten beko pen. Nadat hij zijn witte Mercedes aan de Boulevard had gepar keerd, ging de Duitser met zijn vrouw het strand op. Toen het echtpaar na twintig minuten terugkeerde, bleek de auto met een waarde van vijftigduizend gulden gestolen. Bromfietsers botsen op elkaar runsburg» In de Rijnsburgse Koestraat zijn zaterdagavond twee jongens op met hun brom- c.q. snorfiets elkaar gebotst. Rond negen uur reed een 17-jarige Rijnsburger op zijn snorfiets over de Johannes Poststraat. Op het kruispunt met de Koestraat gaf hij volgens de politie geen voorrang aan een 16-jarige bromfiet ser uit Lisserbroek. Bij de aanrijding raakten beide bestuurders gewond. Ze werden overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. De Rijnsburger werd met nog onbekend hoofdletsel opgenomen. De inwoner van Lisserbroek kon na behandeling van zijn knie weer huiswaarts keren. Spaarpot kinderen ontvreemd katwuk» In twee flatwoningen aan de Katwijkse Boekhorststraat is gistermiddag ingebroken. In beide gevallen forceerden de in dringers de voordeur. Eén woning werd helemaal doorzocht en overhoop gehaald. Onduidelijk is nog wat er wordt vermist. Ook het andere huis is op grove wijze onder handen genomen. De inhoud van alle kasten lag over de grond verspreid. De dieven gingen er vandoor met het klein geld uit de spaarpotjes van de kinderen. Auto inbrekers klem nieuw-vennep» Inbrekers zijn vanmorgen vroeg bij een kraak in een bedrijf aan Vennepse Noorderdreef hun auto kwijtgeraakt. De dieven hadden de wagen met de achterkant tegen een rolluik van een bedrijfsmagazijn gezet. De auto, die op 29 september in Roelofarendsveen was gestolen, zat klem. De gewaarschuwde politie trof de wagen met brandende lampen aan. De daders wa ren gevlogen met een doos met een computer. OP NAAR VAN DER PLOEG! Hel vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlnch Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerliflcaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN n rtvtu Fabriek en showroom De Lasso 60. Roetolarcndsvcon, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck 0 Uitbreiding In de Hoftuin en Remise centraal Rijnsburgse winkeliers denken driftig na over een brood nodige injectie voor de detailhandel in het bloemendorp. De beide winkelcentra In de Hoftuin en Remise zijn on derwerp van allerlei gedachtenspinsels over uitbreiding. Omdat de meeste Rijnsburgers de auto pakken om bui ten het dorp inkopen te doen, concluderen de winkeliers dat er in het bloemendorp best nog ruimte voor meer winkels is. Kern van het Rijnsburgse pro bleem is het ruimtegebrek: er zijn te weinig winkelpanden en die zijn vervolgens veelal te klein om aan de wensen van de ondernemer te voldoen. In het economisch beleidsplan signa leerde de gemeente deze pro blematiek al in het begin van dit jaar. Wat in Rijnsburg vooral ontbreekt, zijn grote super markten en winkels met kleding en schoenen. Dat de gemeente zich nu van het probleem bewust is, vindt voorzitter H. Bleichrodt van winkeliersvereniging In de Hof tuin een positieve ontwikkeling. ,,Met de conclusies van het eco nomisch beleidsplan is de ge meente toch met de neus op de feiten gedrukt. Nu is de tijd rijp om spijkers met koppen te slaan." Voor In de Hoftuin is mo menteel al van alles aan het ver anderen. Op zeer korte termijn krijgt het winkelcentrum een forse oppepper met zes nieuwe winkels aan de Tulpenstraat en een Albert Heijn-winkel in het oude pand van de Volumesu permarkt aan de Anjelieren- straat. AH opent zijn deuren al op 5 oktober. De winkel wordt geëxploiteerd door de echtpa ren Van der Meij en Zandber gen. Halverwege 1996 verhuist het AH-filiaal vervolgens naar het gebouw van het Groencolle- ge aan de Tulpenstraat. Op die manier komt het huidige super- marktpand weer vrij. Volgens Bleichrodt wordt het gebouw dan in meer winkels opgesplitst. „Met al die ontwikkelingen krij gen we dan eindelijk een mooi er en breder opgezet winkelcen trum", blikt Bleichrodt tevreden vooruit. Met deze uitbreidingen verwacht Bleichrodt dat In de Hoftuin zijn grenzen heeft be reikt. Ook de Remise-ondernemers denken na over uitbreiding. Zo ligt er een plan waarbij de win keliers voorstellen om super markt Hoogvliet te verplaatsen naar een plek op het achterlig gende Flora-bedrijventerrein. In het vrijgekomen pand komen dan diverse winkels. Verder wil len de ondernemers alle fronten van de winkels verplaatsen naar de huidige achterzijde. Op die manier ontstaat er een soort plein. De bevoorrading kan ge schieden via de Oegstgeester- weg en voor Hoogvliet via het bedrijventerrein. „Aan het plan wordt achter de schermen hard gewerkt. Ik ge loof dat het een redelijke kans van slagen heeft", zegt R. Lub- berts van bloemenwinkel Dono I-iori. Volgens hem heeft Hoog vliet 'ingezet op een totaal vloeroppervlak van 1500 vier kante meter'. De bloemenver koper ziet wel brood in de ver plaatsing en vergroting van Hoogvliet. „Een supermarkt trekt altijd." Maar volgens I. van der Wal van Hoogvliet zijn er ook nog 'andere opties'. „Uitbreiding wensen we al jaren. Maar met een nieuwe gemeenteraad moeten we alles opnieuw aftas ten", aldus Van der Wal. Overi gens meldt de Hoogvliet-mede werker wel dal er onlangs een plan bij de gemeente is inge- diend. „Maar daarover wil ik nog niels zeggen." Het Katwijkse bouwbedrijf De Raad Bouw bevestigt ook dat er wordt gewerkt aan een uitbrei ding van Remise. „Maar het is niet zo eenvoudig", zegt direc teur P. Brandjes. „Allereerst zegt het bestemmingsplan dat alleen handel en nijverheid in die om geving is toegestaan. Zo gauw er een kassa in staat, is het verbo den. Daarnaast moeten alle winkeliers wel instemmen met de veranderingen." Volgens Brandjes is Remise 'de perfecte locatie' voor een uitbreiding van het winkelareaal in Rijns burg. „Het voldoet aan alle ei sen: er is parkeerruimte en het ligt aan de doorgaande wegen." Tientallen jongeren moesten zaterdagnacht in Noordwijk ruim een uur wachten voordat ze alsnog, met de laatste discobus naar huis konden. Helfensteyn, „ze rijden gewoon weg." Als je wilt dat de boel es caleert, moet je het zo aanpak ken. Samen met zijn collega zorgt hij ervoor dat de boel niet uit de hand loopt. Of iedereen nog een beetje wil inschikken. Zo kan toch nog iedereen mee. Volgestouwd begint de bus aan haar rit naar huis. J. Kerver, rayonmanager Bol lenstreek van de NZH, vindt het vervelend dat de eerste particu liere rit van de 'borrelbus' zo rommelig is verlopen. „Maar wij hebben er verder weinig meer mee te maken. We hebben de route van tevoren goed doorge sproken. Cramer Tervoort moet nu voor de verdere begeleiding zorgen." Kerver neemt echter nog contact op met het Haar lemse busbedrijf. „Maar dan al leen om wat nadere tips en FOTO DICK HOGEWONING hints door te geven. Cramer Tervoort rijdt vooral in het ge bied Kcflnemerland. De Bollen streek kent het bedrijf niet zo goed. Onze chauffeurs kunnen hen er op wijzen hoe ze de rou te het best kunnen rijden, zodat de bussen niet te vroeg ofte laat arriveren." Bij Cramer Tervoort kon van ochtend niemand commentaar geven. Apies kijken in Noordwijks politiebureau noordwuk paul de vlieger „Een nacht en een dag in een politiecel, lijkt je dat wat?", vroeg de politieman met een sarcastisch glimlachje rond de lippen. „Da's leuk voor de be zoekers van onze open dag. En jij maakt een keer mee hoe het voelt om opgesloten te zitten." Nou, het leek hem wel wat, m'n chef. En zo belandde ik in de nor op het politiebureau aan de Duinwetering in Noofdwijk. Bij na het klokje rond in een hokje van drie bij twee meter. Hoe een opgepakte crimineel zich voelt, weet ik na die ruim twin tig uur nog steeds niet. Een aap in Artis daarentegen kan ik voortaan volledig doorgronden. Zo'n beest kan bovendien voor eeuwig op mijn diepste sympa thie rekenen. Op vrijdagavond rond acht uur meld ik me op het bureau. Een arrestatie aan huis behoor de ook tot de mogelijkheden, maar probeer de nieuwe buren maar eens uit te leggen dat je wèl deugt, terwijl je geboeid in een politiewagen wordt ge sleurd. Zelf aangeven dus maar. De agenten pakken de zaak serieus op. Ik word met mijn handen tegen de muur gezet en van top tot teen gefouilleerd. Al le zakken leeg, veters uit de schoenen, broekriem af en ik mag naar binnen. De cel is nog kleiner dan ik had verwacht. Langs de achterwand staat een gemetseld bed met een geplas tificeerd, schuimrubber matras. Verder een toiletpot van metaal zonder bril en zonder mogelijk heid om door te trekken en een fonteintje met een miezerig straaltje water. Dat is het. Ik blijk in de observatiecel Ie zitten, die de tamelijk onpretti ge eigenschap heeft dat het licht nooit uitgaat. In het plafond zit een camera die verbonden is met een televisie elders in het politiebureau. De agent die me opsluit, verzekert me dat de ca mera niet zal worden gebruikt. Maar ik besluit voor alle zeker heid toch maar om me netjes te gedragen. En al beloofde die ene politieman dan dat er niet gekoekeloerd zal worden, ik vraag me toch af waarom op ge zette tijden die tweede tl-balk aan moet flitsen die mijn cel steeds een seconde of tien in een fel licht zet. Over de rest van de avond en de nacht kan ik verder kort zijn. Het boek dat ik eigenlijk bij wij ze van grap bij me had gestoken maar tot mijn stomme verba zing mee de cel in mocht, boeit flink. Tot hel moment dat de oogjes dichtvallen en ik begin aan een lange en welverdiende nachtrust. Goed, de papieren - wegwerplakens kraken een beetje hinderlijk. En die deken, die vertrouw ik niet helemaal omdat-ie wel een beetje zurig lijkt te ruiken. Maar voor de rest: niets dan lof over Hotel Duinwetering. Vriendelijke, goed opgeleide bediening en een prettige, rustige sfeer. Zelfs de twee Katwijkers die - in dit geval niet vrijwilllig - midden in de nacht de andere cellen ko men bevolken, werken mee. Ik slaap ongestoord verder. De volgende dag begint aan vankelijk al even veelbelovend. Een lekkere hete douche, twee belegde broodjes en een beker dampende koffie, even de be nen strekken in de luchtplaats: wat wil een mens nog meer? Maar net als ik mijn boek weer opensla en me bedenk dat dit een van de prettigste weekend diensten in mijn journalisten- bestaan gaat worden, begint het: de open dag. Het is gedaan met de rust. Volledig. Een onafgebroken reeks mensen trekt langs mijn celdeur en gluurt door het luikje naar binnen. Vanaf dat moment ben ik het middelpunt van spot, hoon en soms een klein beetje bewondering. Sommige kijkers verkeren kennelijk in de veron derstelling dat ik ze niet kan ho ren. Hoe anders moet ik de op merkingen verklaren als: „Get- ver wat een boevetronie. Dit is een echte, volgens mij." „Nee joh, ben je belazerd, dat kunnen ze toch niet maken." „Nou waarom niet, trouwens dat zie je toch zo, dat die gozer niet deugt." Nog bedankt voor uw fijne discussie, dames. Zo'n .honderd keer turf ik de opmerking: „Is dit nou een ech te, of niet?" Minimaal tweehon derd jeugdige bezoekers stellen me de vraag: „Meneer, wat heeft u gedaan?" Eén kind vraagt zich bezorgd af of ik nou wordt opgehangen en voegt er aan toe dat-ie hoopt van niet. Dat lijkt heel vriendelijk, maar mensen bezocht woon met NZH-bussen wordt gereden. Op het Vuurtorenplein wordt het ondertussen steeds drukker. Het is na sluitingstijd en ieder een wil naar huis. Een grote groep jongeren staat te wachten totdat de bus komt. Nog een kwartiertje geduld. De sfeer is ontspannen. Toch zijn H. Bate laan en NJ. Helfensteyn, coördi natoren van Westnederland, verontwaardigd. Eigenlijk zelfs boos. Ze hebben geen goed woord over voor hun collega's van de NZH. „Moet je die men sen zien wachten op een bus die maar niet komt. En wat doen die lui van de NZH? Niets. Ze gaan irj hun auto zitten", al dus Batelaan. Ze hadden ze nog zo gewaar schuwd toen het steeds drukker werd en de bus op zich liet wachten. „Jongens, let op", zei den we nog. „Dit gaat fout." Maar de NZH deed niets. „Ja, weglopen. Nu hebben wij zelf de chauffeur maar gewaar schuwd. Het is eigenlijk niet ons pakkie an, maar ja", zegt Hel fensteyn. Als de medewerkers van de NZH zich toch nog even laten zien, zijn ze niet op hun verantwoordelijkheid te wijzen. „Er is van te voren niets over begeleiding afgesproken", aldus één van hen. Om 1.20 uur dient zich dan eindelijk de laatste mogelijkheid om thuis te komen aan. Zo'n honderd mensen rennen tege lijkertijd naar de bus. Om een plaatsje te bemachtigen, moet je er vooral snel bij zijn. De me dewerkers van de NZH maken zich uit de voeten. „Kijk", roept Open dag door ruim 3500 De open dag van de politie Duin- en Bollenstreek Noord en de brandweer van Noordwijk trok afgelopen zaterdag tussen de 3500 en 4000 bezoekers. Het cellencomplex van het Noord wijkse politiebureau was bij de belangstellenden zeer in trek. Bij de brandweer konden de be zoekers een keukenbrandje blussen en kinderen mochten in een brandweerwagen, arres tantenauto of ME-bus stappen vooreen rondritje. noordwuk marco van pelt vervolg van voorpagina Nog maar net terug van zijn eerste discoritje van 00.10 uur krijgt chauffeur G. Smit meteen twee medewerkers van ver voersmaatschappij Westneder land op zijn dak: hij is verkeerd gereden. Nu is hij de belangrijk ste halte in Noordwijk vergeten. Het Vuurtorenplein staat vol met tientallen ongeduldige jon geren. De chauffeur vond zeven passagiers ook al zo weinig. Sinds afgelopen zaterdag biedt het particuliere vervoers bedrijf Cramer Tervoort uit Haarlem een alternatief voor de opgeheven NZH-borrelbus 292. Voor vijf gulden kunnen disco gangers van Noordwijk naar Hillegom reizen. Strippenkaar ten, abonnementen en OV- kaarten zijn niet geldig. Reizi gers moeten een speciaal re tourtje kopen voor deze parti culiere lijn - die overigens ge- FOTO DICK HOGEWONING luid 'oe, oe, oe' roepend het bed op en af wil gaan springen, meldt districtschef E. Wegman zich aan m'n cel. „I Iet zit er op, hartstikke bedankt", zegt-ie vriendelijk terwijl hij mij als aandenken de verdachtefoto's en vingerafdrukken overhandigt die voor de lol zijn gemaakt. „Graag gedaan, het viel reuze mee", antwoord ik beleefd. Maar als ik even later door de boomtoppen richting huis slin ger, neem ik me toch maar voor het bij de^e ene keer te laten. staat weer in schril contrast met het veelvoud aan kinderen dat direct begint te joelen dat ze dat juist wel mooi zouden vinden. Mijrj stemming wisselt sterk. Na een welgemeend: „Hé, een gorilla", zak ik diep in de put. „Kijk eens wat een leuke krulle- bol daar op dat bedje zit", sleept me er een half uur later weer uit. Een ongemanierd joch begint ineens zonder aanleiding „Hé joh, je bent een klootzak", tegen me te schreeuwen. Ik troost me met de gedachte dat ik na vandaag deze cel nooit meer van binnen zal zien en hij vermoedelijk des te meer. Even een uiltje knappen is er de hele dag niet meer bij. Als ik op het bed ga liggen en mijn ogen sluit, volgt een onafgebro ken getik op het kijkglaasje in deur. „Is het soms een pop?", vraagt een vrouw zich hardop af en haar echtgenoot slaat net zo lang met zijn knokkels tegen de celdeur totdal een armbewe ging van mij de vraag van vrouwlief beantwoordt. Onder tussen heeft iemand ontdekt dat de spoelknop voor het toilet buiten de cel zit. Het steeds weer indrukken daarvan schept kennelijk veel lol. „Durven jullie die boef een snoepje te geven? Toe dan, geeft hem maar een pepermuntje", zegt een moeder tegen haar kinderen als ik bij het luikje even een luchtje schep. De zoon kruipt bang en verlegen tegelijk achter vaders benen weg, maar zijn zusje wil wel een poging wagen. Haar handje strekt zich lichtbevend naar me uit en als ik het snoepje heb aangepakt, trekt ze het schielijk weer terug. Vader en moeder glimlachen. Net als ik besluit onder mijn eigen armen te gaan krabben en Vanaf 26 september komt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met zijn collega's, op een andere dag uw huisvuil ophalen. Alle informatie daarover staat in de folder die bij u bezorgd is. U kunt ook bellen: 25 21 30

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7