Erepenning voor ploeterende pionier 3 Oktoberfeest MAANDAG 3 OKTOBER 1994 Toegekende erepenningen sinds 1927 1927 ir. G.L. Driessen, directeur Gemeentewerken 1933 F.G. Rosier, referendaris secretarie 1933 mw. A. Coert-de Jong, heropening 'De Lakenhal' 1936 3-October-Vereenigmg, 50-jarig bestaan 1939 Leidse Studentenvereniging Minerva, 100-jarig bestaan 1941 Dr. W Stuurman, directeur Slachthuis 1950 W van der Laan. vz. 3-October-Vereemging 1952 Vereeniging Oudt Leyden, 50-jarig bestaan 1954 mw. J.L. van Hoorn, directrice meisjes HBS 1964 jhr. mr. F.H. van Kinschot, burgemeester van Leiden 1965 mw. dr. C. HovensGreve, arts te Leiden 1967 H. de Wilde, voorz. 3-October-Vereeniging 1967 Leidsche Ver. van Industriëlen, 50-jarig bestaan 1968 Stichting Leidsche Spaarbank, 150-jarig bestaan 1969 dr. E.H. Reerink, president curator RUL 1970 mw. dr. A.M.M. Smit, adviseur openbaar VO 1970 kolonel TH. H. Wessels, commandant Kokschool 1970 S. Menken, wethouder 1971 mr. G.C. van der Willigen, burgemeester van Leiden 1971 mr. J.C. van Eek, notaris te Leiden 1972 dr. M.A. van Dongen, chirurg te Leiden 1973 J. van der Zwart, secr. Bond van Amateurtuinders 1974 mr. Ph. J. de Ruyter, de Wildt vz. 3-0ctober-Vereeniging 1975 Rijksuniversiteit Leiden, 400-jarig bestaan 1975 pater M.G. de Ponti o.f.m.. r.k.priester Leiden 1976 I. Coster, vz. NVV afdeling Leiden 1976 mw. J.M. van der Blom-Vijlbrief, raadslid 1978 mr. C.J. Woudstra, vz. Commissie Beroepsschriften 1978 M.J.J. Riethoven, sportorganisator 1979 H. Kleibrink, auteur 1980 A. Verboom, wethouder 1980 dr. A. J. Vis, burgemeester 1980 P J. Bieghstraten, vz. Sportstichting Leiden 1981 P Herfst, beschermer Cultuur Bezit 1982 mr, D.E. Krantz, reclassering/St. Diogenes 1983 E.J. Brill nv., 300-jarig bestaan 1984 mr. C.J.D. Waal, wethouder 1984 mw. M.J.E. Kerckhoffs, jongeren - en bejaardenzorg 1985 mw. A.B.J. van der Vliet-de Vries, huisarts 1986 mr. J.M.A. Biesheuvel, auteur 1987 Rijksmuseum voor Volkenkunde, 150-jarig bestaan 1988 mw M. Servaes-Beij, zangeres 1988 J. van Zijp lid KNOV, Leidato, Raad 1989 Het Amerikaanse volk t.g.v. bezoek president Bush aan Leiden 1989 R.H. Rementaria Troconso, Chileense vluchteling 1990 mw. prof. dr. C.W. Fock, kunsthistorica 1991 mw. M.J.E. Schouten-van Veldhuizen, oud-directeur Stichting Huisvesting Werkende Jongeren 1992 R.D. Paauw, adj.-hoofdredacteur Leidsch Dagblad 1993 C. Jongejan, vz. College van kerkvoogden Ned. Herv. Gemeente Leiden 1994 ds. Anton Dronkers, predikant De meesten hebben een marktkraam nodig, maar deze verkoper kan z'n handelswaar kwijt op z'n hoofd. Petjes met de term 'undercover' op de rand vonden gretig aftrek op het kermisterrein, foto henk bouwman Diaconaal predikant A. Dronkers ontvangt onderscheiding gemeente Leiden Kerk en kansel hebben hem nooit getrokken. Dominee An ton Dronkers wil zich niet be perken tot het preken voor ei gen parochie. Hij pioniert veel liever op het grensterrein tussen diaconaal en maatschappelijk werk. Zaterdagavond ontving de 57-jarige Leidenaar de vijftigste erepenning van de gemeente Leiden. Dronkers is immer op zoek naar zoals hij het zelf ooit noemde, 'minder vanzelfspre kende wegen' om zijn werk in dienst van de hervormde diaco- wat dat betreft veelovereen komsten met zijn Rotterdamse ambtsgenoot ds. Hans Visser. Wal Visser is voor drugsver slaafden is Dronkers voor vluch telingen. Dronkers was één van de grondleggers van het vluch telingenwerk in Leiden. Als industriepredikant bij de Hoogovens werd Dronkers, be- gill jaren zestig, voor het eerst geconfronteerd met de proble men van economische asielzoe kers. Hij zag dat Spanjaarden en Italianen met open armen in de fabriek werden ontvangen, maar dat deze nieuwe werkne mers het niet makkelijk hadden. Enkele jaren later kreeg hij, als Burgemeester C. Goekoop overhandigt dominee A. Dronkers de erepenning van de gemeente Leiden. foto jan holvast predikant in de Amsterdamse binnenstad, te maken met Tur ken en Marokkanen die ter ver hoging van de Nederlandse wel vaart werden uitgenodigd als 'gastarbeiders' aan het werk te gaan. Na acht jaar werk werd Dron kers, als missionaris-nieuwe- stijl, door de hervormde diaco nie naar Leiden gezonden. De nieuwe functie was een een manspost en Dronkers begon zijn diaconale werk met vrijwel niets. Hij had alleen, zoals bur gemeester Goekoop het zater dagavond omschreef, een 'klein, miezerig achterafkamertje met twee stoelen en een bureautje' aan de Hooglandse Kerkgracht. Voor de predikant was het juist een uitdaging. „Moeizaam ploeteren, dat doe ik graag", zei hij in 1985 in een interview in deze krant. Vrijwel meteen raakte Dron kers verzeild in het werk voor politieke vluchtelingen. Met geld van de hervormde diaconie kocht hij een pand op de Rijns- burgerweg, waar acht vluchte lingen uit Eritrea en Ethiopië een onderkomen kregen. Het was het eerste vluchtelingen- pand in Leiden dat al snel werd gevolgd door een tweede, aan de Plantage. Dronkers zette de Stichting Vluchtelingenwerk op poten en gaf haar onderdak in de door de hervormde diaconie aange kochte 'Bakkerij'. Na tien jaar pionierswerk achtte Dronkers zijn rol in het Leidse vluchtelin genwerk uitgespeeld. Hij legde de voorzittershamer begin okto ber 1992 neer en liet een goed georganiseerde stichting achter. Vlak na zijn vertrek ontving de oud-voorzitter, samen met wet houder Hans de la Mar, de Wa teier Vredesprijs 1991 voor de actie 'Leiden, stad van vluchte lingen'. „Het klinkt misschien hoogdravend", was zijn reactie in deze krant, "maar je hoopt dat je met dit werk ook iets in de stad als geheel uitdraagt en daarmee bijdraagt aan een gro tere humaniteit in de wereld." Nieuwe categorieën noodlij denden trokken Dronkers' aan dacht na zijn vertrek bij de stichting Vluchtelingenwerk. Zijn pionierswerk verlegde zich naar het terrein van de dak- en thuislozenzorg. Samen met de gemeente werd gewerkt aan een opvangplaats voor de steeds groter wordende groep zwer vers. Op 1 april van dit jaar werd een 'dagopvang' voor dak en thuislozen geopend in de Bakkerij. Het 'miezerige achterafka mertje' is anno 1994 uitgegroeid tot een groot gebouw waarin een reeks van maatschappelijke zorgdiensten zijn gehuisvest. Voor Dronkers is het opnieuw tijd de bakens te verzetten. „De armen van vandaag zijn bij voorbeeld illegalen", zei de pre dikant bij de uitreiking van de Leidse erepenning. „Het zijn er nog niet zoveel, maar we ko men ze tegen." Voor illegalen is het hulpaanbod minimaal. Het is de nieuwe uitdaging van Dronkers daar verandering in te brengen. Regenkapjes of paraplu's mee. Dat was het devies bij de grote hutspottenmaaltijd op de Garenmarkt. Veel plaatsen bleven leeg door het slechte weer. foto holvast/mark lami i je-vader met een prima uit- foto henk bouwman Een mooiere plek is er niet. Hoog gezeten op de schouders zicht en een suikerspin. het country festival op de Kaasmarkt. foto henk bouwman Opgedoft en uitgedost trokken veel Leidenaars Het festival trok wederom massaal publiek. de optredende artiesten tijdens het grote feest voor verstandelijk gehandicapten foto henk bouwman De Volendamse zangeres Maribelle was één zaterdagmorgen in de Stadsgehoorzaal. Regen deerde de bezoekers van de Beierse Biermarkt bij café Bonte Koe aan de Hooglandsekerkchoorsteeg niet varianten van het gerstenat. Geheel overkapt genoten zij van de vele Duitse foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10