Sport PSV komt goed weg bij NEC Wissels halen Oranje uit dal Milan vreest, Inter treurt 'Feyenoord heeft tegen Werder niets te verliezen' ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 981 21 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 Rolf Muntz verslaapt zich bordeaux» Het seizoen op de Challenge Tour heeft voor golfer Rolf Muntz een bizar einde gekregen. De Brabander versliep zich, verscheen te laat op de baan voor de tweede ronde van het Bordeaux Open en werd gediskwalificeerd. Daarmee verspeelde Muntz zijn laatste kans om in de top-10 van de jaarranglijst te eindigen, waardoor hij rechtstreeks zou kunnen doorstoten naar de grote Europese Tour van '95. Muntz is nu gedwongen mee te doen aan het uiterst zware kwalificatietoernooi, dat begin no vember in Montpellier wordt gespeeld. Straf Dennis Bergkamp gehalveerd milaan Dennis Bergkamp mag morgen weer meedoen voor zijn club Internazionale in de competitiewedstrijd tegen Juventus. De luchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond bracht de schorsing van Bergkamp, wegens een elleboogstoot in de wed strijd tegen Brescia op 18 september, terug van twee wedstrijden naar één duel. Eltingh hinnen uur in halve finale kuala lumpur» Jacco Eltingh, bij het tennistoernooi van Kuala Lumpur als tweede geplaatst achter zijn snel uitgeschakelde dubbelspelpartner Paul Haarhuis, heeft binnen een uur de halve finales bereikt. De Heerdenaar won in 59 minuten met 6-3 6-2 van de Maleisische kampioen Adam Malik. Hij neemt het zater dag op tegen de Australiër Todd Woodbridge. Ruud Gullit mist afscheidsduel eindhoven» Ruud Gullit heeft afgezegd voor de afscheidswed- strijd van Hans van Breukelen op donderdag 6 oktober. Het be stuur van zijn club AC Milan heeft Gullit geen toestemming ge geven tijdens het slotduel van de voormalige PSV-doelman in actie te komen. Als reden werd opgegeven het overladen pro gramma van Gullit. Dopingcontrole Chinese zwemsters Hiroshima» De tien beste zwemsters van China hebben zich gis teren in Hiroshima moeten onderwerpen aan een onverwachte dopingcontrole. Zij bevonden zich in de japanse stad voor de Aziatische Spelen. De zwemwedstrijden beginnen over drie da gen. De dopingcontrole werd uitgevoerd door de wereldzwem- bond FINA. Volleyballers kloppen ook Zuid-Korea thessaloniki siebe annema gpd-verslaggever Het is een oude wijsheid in de sport dat de kwaliteit van een team wordt bepaald door de kracht van de wisselspelers. Een maand voor de start van het WK volleybal wees bondscoach Joop Alberda zes jongens aan die ir\ Griekenland het basisteam zou den vormen. Hij plaatste op hetzelfde moment echter de kanttekening dat de ploeg slechts zou kunnen overleven bij de kwaliteit en de instelling van de zevende, achtste en ne gende speler. Die stelling onderbouwde Al berda gisteren in de tweede poulewedstrijd tegen Zuid-Ko rea. Olof van der Meulen (voor Henk Jan Held) en Rob Grabert (voor Bas van de Goor) kwamen in de stroef voortslepende twee de set opdraven en slaagden er daadwerkelijk in de machinerie weer op gang te krijgen. Oranje won met 3-1, de tweede zege in een tijdsbestek van zeventien uur. En dus kan Nederland te rugkijken op de perfecte toer- nooistart, waarop het vooraf zo vurig hoopte. Het optreden van Van der Meulen was niet verrassend. Hij wordt door Alberda beschouwd als een geschenk uit de hemel, als de super-invaller die bijna nooit faalt als het er op aan komt. Van der Meulen flikte het kunstje ook tegen de Koreanen weer. Zijn service was vernieti gend, zijn aanvallen op de bui tenkant leken wel mokerslagen. Toch was hij zelf niet honderd procent tevreden. „Het kan be ter, maar dat had ook te maken met het tijdstip van spelen. Normaliter trainen we in de ochtend. Om te spelen ben je zo vroeg op de dag net niet hele maal in je gewone doen." Van der Meulen kon tenmin ste nog terugvallen op een flink aantal speelminuten in de ach terliggende maanden. Rob Gra bert moest zich dit seizoen schikken in een rol die hem ei genlijk vreemd is. Tijdens het EK vorig jaar in Finland speelde hij, behoudens de finale, nog nagenoeg van de eerste tot de laatste minuut. De wijziging in het Nederlandse spelconcept (met basisplaatsen voor de te ruggekeerde Jan Posthuma en het jonge talent Bas van de Goor) kostte Grabert echter zijn stekje. Hij speelde slechts in de beide uitwedstrijden in de World League tegen Zuid-Ko- Dat hij gisteren in Thessaloni ki tegen de Koreanen ander maal mocht invallen, was niet louter toeval. Het speltype van de Koreanen vereist een perfec te passing,,teneinde spelverde ler Peter Blangé in staat te stel len de aanvallers van snelle bal len te voorzien. Want hoe klein de Koreaanse spelers (1.93 me ter gemiddeld tegen 2.04 meter bij het Oranje basisteam) naar volleybalmaatstaven gerekend ook zijn, perfect blokkeren op slome en hoge ballen aan de buitenkant kunnen ze als geen ander. Met die wetenschap in het achterhoofd had Grabert zich op een invalbeurt voorbereid. „Toch was het moeilijk. Het rit me van spelen ontbreekt. Bo vendien ligt het tempo in een wedstrijd hoger dan tijdens een training." De verwachting dat hij met zijn waardevolle optreden weer kans heeft op een basisplaats, koestert Grabert niet. „Tegen ploegen waarbij serverende en blokkerende kracht noodzake lijk is, heeft het basisteam meer te bieden. Voor power-volleybal ben ik minder geschikt. Dat is de realiteit en die zie ik heus wel onder ogen. Ik heb vandaag ook niet voor mezelf gespeeld, ik stond er voor het team". Die instelling waardeert Joop Alberda zeert in zijn wisselspe lers. „Van der Meulen is in zijn rol gegroeid, voor Grabert ligt het anders. Hij heeft een vaste plaats in het team gehad, maar dit jaar nauwelijks gespeeld. Toch staat hij er nu weer en maakt een perfecte invalbeurt. Het tekent de professionele in stelling van Grabert, maar ook zijn realisme. Hij schikt zich zonder morren in de andere, minder aantrekkelijke rol." Mede dankzij de gewaardeer de inbreng van Grabert en Van der Meulen nam Oranje onge schonden de eerste twee lastige hindernissen. „De eerste en ui terst cruciale fase van het toer nooi is afgerond", sprak Alberda planmatig. Fase twee begint za terdagavond met de laatste voorrondewedstrijd tegen Cuba, dat de laatste tijd maar moeilijk is te doorgronden. Nederland wil winnen van de Cubanen om als groepswinnaar zeker te zijn van de kwartfinales en de gevaarlijke valkuil van een kruisfinale komende dinsdag te- van de andere poules te omzei len. „Wij zijn hier gekomen om alles te winnen", aldus Alberda. „Cuba is ontegenzeggelijk op zijn retour. Veranderingen in het team of het spelconcept zijn de laatste jaren niet meer door gevoerd en stilstand betekent achteruitgang." De Cubanen blijven niette min ondoorgrondelijk. In Thes saloniki gonst het van de dooi de Cubaanse teamleiding met stelligheid tegengesproken ge ruchten dat de toppers eindelijk naar het buitenland mogen ver trekken om hun sportieve kwa liteiten te gelde te maken. Die achtergrond, denkt Joop Alber da, zou de Cubanen nog een keer kunnen doen vlammen. Dat geldt zelfs voor de 28 jarige en onderhand danig versleten supervedette Joel Despaigne. Spelend voor volk, vaderland en dromend van toch nog eens een zak vol lires. ale aureool boven Milaan heeft in een paar dagen tijd veel van zijn glans verlo ren. De voetbalmetropool, die vorig seizoen twee van de drie Europese hoofdprijzen opslok te, blijft in deze dagen weinig bespaard. De In- ter-fans treuren om de uitschakeling na straf schoppen door Aston Villa in de UEFA-Cup, ter wijl de Milan-tifosi tot gisteren in spanning de gevolgen van het flesjes-incident afwachten. Het is niet uitgesloten dat internationaal voetbal in San Siro voor de rest van het seizoen taboe is. Of de Oostenrijkse doelman Otto Kon rad woensdag wel of geen komedie speelde, doet er niet toe. Scheidsrechter Sundall beweert met ei gen ogen te hebben gezien wat er werkelijk is gebeurd: „De keeper werd vlak na de eerste tref fer van AC Milan geraakt door een flesje dat uit het publiek is geworpen". De Oostenrijkse dele gatie rekent erop dat de wedstrijd wordt overge speeld. Met een eventuele juridische correctie van de uitslag (een 3-0-overwinning voor Casino) wordt niet serieus rekening gehouden. De Oos tenrijkse voorzitter Rudolf Quehenberger is ver ontwaardigd over het feit dat AC Milan Konrad ervan verdenkt een komediant te zijn. „Otto is een op en top sportman. Die hebben gehad om zich i vangen", aldus de Milan-trainer Capello blijft bij zijn standpunt dat Casino Salzburg van de situatie profiteert: „ik ben tegen elke vorm geweld en dan ook zeer ontstemd van over wat er gebeurd is. Als de club een straf krijgt voor deze wandaad van een toe schouwer heb ik daar niets op tegen. Alleen blijf ik van mening dat de keeper zien wel erg mak kelijk heeft laten vervangen toen het 2-0 stond. Hij heeft zeker-een half uur nog doorgespeeld nadat hij werd getroffen". De leiding van Milan gaat ervan uit dal de ploeg z'n volgende thuiswedstrijden voor de Champions League op 300 kilometer van Mi laan moet spelen. De meest geschikte arena als alternatieve thuishaven is het WK-stadion in Bari. Waar Milan in onzekerheid verkeert, is Inter in rouw gedompeld. De UEFA-Cup was het eni ge lichtpunt van de blauw zwarte club in de magere jaren. De uitschakeling door Aston Villa na strafschoppen is hard aangekomen. „Maar niemand staat voor mij ter discussie", aldus voorzitter Pellegrini op de terugweg uit Bir mingham. Hij heeft zodoende de toenemende verwijten van de oppositie de kop ingedrukt. Feyenoord denkt met Werder Bremen in het Europa Cup II- toernooi een internationale top club te hebben geloot, die de nieuwe Kuip over een kleine drie weken voor het eerst zal doen volstromen. De Duitsers waren in 1992 nog winnaar van de Europa Cup voor bekerwin naars, waren in '93 landskam pioen en veroverden vorig sei zoen opnieuw de nationale be ker. „Dat zegt eigenlijk genoeg over de kwaliteit van Werder Bremen," meent Willem van Hanegem. Feyenoords coach wil niet treuren om het feit dat juist de huidige koploper van de Bundesliga gisteren in Zwitser land bij de loting voor de twee de ronde van het Europa Cup II-toernooi uit de champagne- koeler rolde. „Er zijn op dit moment alleen nog maar topclubs over. Ar senal, Chelsea, Sampdoria, noem ze maar op. I let zouden allemaal pittige tegenstanders zijn geweest. Met Werder Bremen ben ik niet eens zo on gelukkig. De strijd tussen Ne derlanders en Duitsers is in principe altijd een keihard ge vecht. Daar komt het publick wel op af." Werder Bremen, dat op 20 oktober eerst op bezoek komt in Rotterdam, rekende in de eerste ronde af met het Israëlische Macabi Tel Aviv. Uit speelde de formatie van coach Otto Rehha- gel gelijk (0-0), thuis zegevier den de Duitsers donderdag avond met 2-0. Geert Meijer zal Werder Bremen komende donderdag voor het eerst gaan bespioneren in de noordelijke derby tegen HSV. Feyenoord werkt een dag eerder het bekerduel met FC Groningen af, waardoor de Rot terdamse coach meteen kan doorreizen. Voor de eerste wed strijd van de tweede ronde komt Werder Bremen in totaal nog drie keer in actie. Thuis dus te gen HSV, uit tegen TSV Mün- chen en opnieuw thuis tegen FC Köln. Dat Feyenoord een zware kluif krijgt aan de Duitse beker houder bewijzen de prestaties in de nationale competitie. Werder Bremen staat met elf punten uit zes wedstrijden stijf aan kop in de Bundesliga. I lel heeft de beste defensie van alle Duitse clubs (pas vier goals te gen) en heeft na Bayern Mün- chen, Karlsruhe en Borussia Dortmund ook de meest pro- duktieve voorhoede. Topscorer met vijf doelpunten is spits Ma rio Basler. Werder trekt thuis gemiddeld zo'n 25.000 toeschouwers. De club is financieel gezond dank zij d'e verkoop van Stefan Effen- berg, die enkele jaren geleden voor een miljoenenbedrag naar Italië verhuisde. „Tegen zo'n topclub heeft Feyenoord meer te winnen dan te verliezen," zegt Geert Meijer. „We zullen niet als favoriet wor den beschouwd, maar kunnen met onze huidige ploeg zeker voor verrassingen zorgen. Feye noord draait misschien op dit hebben genoeg spelers met Eu ropa Cup-ervaring. Tegen Tot tenham Hotspur had ook nie mand verwacht dat wij als win naar uit de strijd zouden ko men. Met een goed resultaat te gen Werder Bremen kan de club weer een hoop goodwill kwe ken." Loting Bekerwinnaars: Feyenoord Werder Bremen (Dui), Austria Wlen (Ons) i (Eng), Arsenal (ling) - Bröndby Slw) - Ileal Zara- (Por) - l-erenc - Brugjp? (Bel) i (/.vvi), Beslk'las' l I Solna (/.wc), Kai.scrslau- lern (f)ui) - Odense BK (Den), Admira Wacker (Oos) Cannes (Fra), Dynamo Moskou (Bus) Ileal Madrid (Spa), Ra pid Boekarest (Koe) Hintracht Frank furt (Dui), Trabzonspor (Tur) - Aston Villa (Eng), Lizio Horna (Ka) Trelle- borg (Ave), Sion l/.wi) Olympioue Kamitsjin (Bus) Nantes (I ra), Wacker Innsbruck (Oos) Deportivo la Corurta (Spa), Boavista (Por) Napoli (Ita). Eer ste wedstrijd op 18 oktober, return op Winnen lukt Eindhovenaren even niet Winnen lukt PSV even niet. Niet tegen Leverkusen, niet tegen Sparta, niet eens te gen het kleine NEC. In Nijmegen had PSV gister avond een blunder van keeper Brookhuis en een ordinaire corner nodig om tenminste nog gelijk te spelen: 2-2. Het ontbreekt er nog maar aan dat PSV woensdag, thuis tegen Roda JC, meteen ook wordt uitgeschakeld in het toer nooi om de KNVB-beker. Aad de Mos was zo eerlijk gis teravond zelfs in zijn handen te wrijven met het punt. „We zijn goed weggekomen, in de rust heb ik er ook een paar goed de waarheid verteld, ik kan alleen Wouters en Numan een compli ment geven, dankzij hen had den we het nog bijna gewon nen, al zou dat onverdiend zijn' geweest." NEC speelde immers, vooral voor rust, niet alleen veel beter maar had er ook veel meer ple zier in. De Mos haalde er de wedstrijd van dinsdag tegen Bayer Leverkusen bij, zijn ploeg was moe. „En NEC speelde zoals ik ook gespeeld zou heb ben tegen een ploeg die Europa Cup heeft gespeeld, heel agres sief." NEC miste ook nog eens vier van de belangrijkste spelers: Lok, Van der Linden, Hoekman en Cruden. Bij de ploeg van De Mos was Ronaldo (spierblessure tijdens warming-up) er ineens niet bij. Die speelt weliswaar niet voor vier, maar een opstel ling zonder hem en met Lins- kens als vervanger ziet er toch heel anders uit. Meijer kon Ro naldo niet vervangen, want de Limburger had zich voor de wedstrijd bij een huishoudelijk werkje vertild en moest met een rugblessure afzeggen. Ronaldo deed overigens wel mee, alleen heette hij gister avond Jeffrey Kooistra. De oud speler van AZ wervelde als een Braziliaan alle kanten uit en kwam dus ook alle PSV'ers ach terin tegen. Niet eentje die hem te pakken kreeg, op Wouters na, maar dat lukte de aanvoerder alleen met een gemene trap die het linkspootje bijna elimineer de. Zelfs het rottige licht van de Goffert bracht de zwakheden bij PSV aan het licht. Prommayon schutterde als een beginneling, die hij natuurlijk ook nog steeds is, Van der Gaag was veel te traag voor de rappe combina- ties van NEC, Van Mol kwam ook al te kort. Jan Wouters moet gek worden op zijn oneigenlijke positie als libero. Pikant en pijnlijk voor PSV Marciano Vink van PSV (links) snelt toe. Carlos Aalbers van NEC heeft de situatie echter al onder controle. foto anp was dat Anton Janssen - na ze ven minuten prima voetbal van NEC - voor 1-0 zorgde. Janssen was er in '87 bij PSV een van een trio. Drie nieuwe spelers presenteerde PSV in die zomer toen Gullit voor achttien mil joen was verkocht aan AC Milan: Janssen, Ellerman en Valckx. De eerste twee misluk ten vrij snel, nummer drie werd twee jaar geleden, samen met kampioenen-maker Bobby Robson, naar Portugal uitge zwaaid. Het cynische toeval wil dat op dit moment niemand meer gewenst is bij PSV dan Valckx, die echter niet terug te halen is. Te duur... Aad de Mos doet het dus voorlopig met hetzelfde elftal en hetzelfde systeem. De manier van spelen wordt echter vanzelf anders als een ploeg lang ge noeg op achterstand blijft. Zo ook gisteren. Na rust hield Wouters het achterin voor ge zien, hij ging op het middenveld spelen. Het leverde meteen suc ces op, hoewel Wouters met de gelijkmaker niet direct te maken had. Hoekstra passte op de spurtende Numan, keeper Brookhuis blunderde door uit te komen, Numan lobde simpel naar 1-1. Normaal zou PSV nu alsnog naar een eenvoudige overwin ning zijn gelopen, NEC leek ka pot te zitten. Vijf minuten na de 1 -1 was het echter alweer 2-1 en weer was het Janssen die PSV pijn deed. Prommayon blun derde opnieuw, Janssen begon aan een solo en zijn voorzet werd op waarde geschat door wie anders dan Kooistra. De Mos: „Prommayon dekte ver keerd. Maar ja, hij heeft dinsdag 90 minuten tegen Sergio ge speeld. Hij was moe. Plus dat hij niet de eerste de besten speel de, Kooistra en Janssen." Het was geen toeval dat de goal opnieuw over de rechter kant van PSV kwam. Niet alleen Prommayon, maar ook Vink en Pahlplatz speelden zwak. Pahl- platz werd gewisseld voor Play- fair. De Mos liet vervolgens Vampeta debuteren. De Brazi liaan verving Linskens en ging achterin spelen. Van der Gaag werd spits, waar hij zich een stuk beter op zijn gemak leek te voelen dan achterin. Daar werd in de hem toegemeten 20 minu ten Vampeta op zijn beurt nog ongeveer de beste, in elk geval leukste PSV'er, met zijn riskante maar prachtige oplossingen. Voorin was het voor PSV ho pen op een kopbal van Van der Gaag of een bevlieging van Ni- lis. Ze bleven uit. De tweede en laatste gelijkmaker kwam er wel, maar uit een corner. I loek- stra kopte in, de bal werd van de lijn gehaald, Hoekstra scoor de in de rebound alsnog: 2-2. Toen scheidsrechter Reygwart een kwartier later floot juichte NEC uitbundig. PSV niet. Maar een beetje blij met het punt moest de oud-kampioen wel zijn. NEC: Brookhuis: Verhoeven, Aalbers, Stock en Dikken. Van Rijkeren, Van Diemen en Van Wanrooij: Pothuizen, Kooistra en lanssen. PSV: Menzo: Prommayon, Van der Gaag, Wouters en Van Mol: Vink, Lins kens (62. Vampeta) en Numan: Pahl platz (58. Playfair), Nilis en Hoekstra.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21