Dolfijn blijft nog vijftien jaar open Baggerschepen varen weer naar Braassem Rijn Veenstreek Gezichten onthoud ik namen I P iÉftl Milieuwijk Hazerswoude-Rijndijk komt maar niet van de grond 0IGEN BAAS ff geerling Jong, slagvaardig, perfectionistisch ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 15 HANS KOENEKOOP. C ROELOFARENDSVEEN/DEN HAAG MARIETA KROFT Een ex-deurwaarder (42) uit Roelofarendsveen hoorde giste ren in hoger beroep twee jaar celstraf eisen. De man wordt er van verdacht tussen 1985 en 1989 het GAK in Leiden voor bijna 300.000 gulden te hebben getild. Zowel de president van het hof, mr. J. Makkink, als de ex- deurwaarder zelf was het over een ding eens: de Vener had be ter kandidaat-deurwaarder kun nen blijven. Dan was de chaos in zijn boekhouding achterwege gebleven. Want toen hij een maal zijn eigen kantoor in Lei den kreeg, ging het helemaal In opdracht van het admini stratiekantoor inde hij geld en hield het vervolgens in eigen zak. Dit om er een ruim leventje van te leiden. In oktober 1989 liet hij zijn kantoor failliet ver klaren met een tekort van 1,1 miljoen gulden. Procureur-generaal B. den Hoogh eiste gistermiddag twee jaar onvoorwaardelijk gevange nisstraf. Twee jaar geleden was de ex-deurwaarder door de rechtbank ook al veroordeeld Twee jaar cel geëist Ex-deurwaarder tilt GAK Leiden voor drie ton tot een celstraf van twee jaar. De verdachte ging daar toen niet mee akkoord en ging in ho ger beroep. Als het aan de pro cureur-generaal ligt, blijft de hoogte van zijn straf hetzelfde. ,,U bent zeer maar dan ook zeer zwaar tekortgeschoten in uw functie als gerechtsdeurwaar der", sprak Den Hoogh hem be straffend toe. De Vener, die weliswaar in el kaar gedoken op het verdach tenbankje zat, toonde weinig emoties. Tot ergernis van de rechters viel het hem moeilijk om vragen gewoon met ja of nee te beantwoorden. Hij liet het bij "t zou kunnen' en 'ik weet het niet meer'. Een beken tenis dat hij de bijna drie ton met opzet achterwege drukte, bleef achterwege. Hij wist bovendien niet meer hij een belastingvoor deeltje van 60.000 gulden, nadat hij zijn bedrijf failliet had laten verklaren, op de rekening van zijn vriendin had laten storten. 1 Iet vermoeden dat hij hiermee voorkwam dat hij het aan de curator moest afdragen, werd bij de rechter des te groter. Makkink verweet hem zijn passieve houding. ,,We zien niets dan gebrek aan actie", brieste hij, nadat hij van de ver dachte hoorde dat hij niet solli citeert naar een andere beter betaalde baan, zodat hij geld aan zijn schuldeisers kan af staan. Hij werkt nu 20 uur per week als schoonmaker. ,,Ik wil best meer werken als ik daartoe in de gelegenheid word ge steld", sputterde de Vener te gen. Maar volgens Makkink was hij in de gelegenheid. De advocaat van de verdach te, mr. Sprenger, vond de geëis te celstraf van twee jaar veel te hoog. „Er was geen sprake van opzet, maar van onkunde. Er is dus geen sprake van verduiste ring van het geld. Bovendien zit er een veel te lange tijd tussen het feiten de straf." Het hof doet over twee weken uitspraak. Veense onderwijzeres neemt na 30 jaar afscheid ROELOFARENDSVEEN Rijnwoude stelt geld beschikbaar voor openluchtbaden MARIETA KROFT Maar liefst 900 Veense kinderen heeft ze in de loop der jaren in de klas gehad. De laatste jaren zelfs kinderen van oud-leerlin gen. ,,Ik ken ze niet allemaal meer hoor", bekent de 53-jarige Alice Ramsaran eerlijk. „Laatst liep ik op Schiphol. Toen zei een marechaussee plotseling 'dag mevrouw Ramsaran'. Hoe wist hij mijn naam?, vroeg ik me af. Na het noemen van zijn naam, wist ik het weer. Hij had bij mij in de klas gezeten." Ze lacht bescheiden als ze vertelt. „Gezichten onthou ik niet allemaal, maar de meeste namen wel." Gisteren heeft Ali ce Ramsaran afscheid genomen als leerkracht van de Jozef school. Bijna 30 jaar heeft ze er voor de klas gestaan, waarvan 23 jaar op dezelfde school als haar man Bark. Gee in al die jaren is het gekomen om op t Totdat ze om gezondheidsrede nen, nu twee jaar geleden, ge dwongen werd om te stoppen met haar werk. De uit Suriname afkomstige Veense, kan boeiend vertellen over alle veranderingen in het onderwijs die ze zelf meemaak te. Toen ze in 1963 begon met lesgeven, bestonden de klassen nog uit 40 tot 45 leerlingen. „Toen werd veel meer klassikaal onderwijs gegeven. Lesgeven gericht op het bij ken Ze i meer kindgericht, i rond de 30 leer- voordig wordt allerlei haar op stappen. ten luisteren, terwijl de kinde ren nu veel meer kunnen mee praten. Ni groepjes, ve in klassen lingen. Tegen een taalles begonnen verhaal en worden er spullen bijgezocht om er een leuke les van te maken. Vroeger begon je meteen met bijvoor beeld de grammatica." Volgens de onderwijzeres is het nu leu ker voor kinderen om naar school te gaan. „Vroeger gingen ze vaker omdat het moest." Wat ook is veranderd, zijn de straffen voor leerlingen. „Ik weet dat ik ze na school liet na blijven om strafregels te schrij ven. Een kantje moest dan heel netjes met dezelfde zin vol wor den geschreven. Nu deel je veel minder straf uit. Kinderen hoe ven minder lang stil te zitten en hun mond te houden. Als ie mand echt vervelend is, Iaat je ze een opdracht maken, waar ze ook nog van leren. Je praat bo vendien met zo'n leerling over het gedrag en neemt eerder contact op met de ouders." De taak van onderwijzer is er niet eenvoudiger op geworden. „Vroeger ging je met een paar schriften om vier uur naar huis. Nu moet veel meer worden ver gaderd na schooltijd. Ie moet ook veel meer cursussen volgen. Je bent nooit klaar." Het afscheid zal Alice Ramsa- Alice Ramsaran neemt n naar school te gaan." 130 jaar, vandaag afscheid van de Jozefschool: „Het Is r lang dat haar gezondheid het de klas te staan. Bovendien zal ze nog regelmatig te zien zijn op Overdekt zwembad De Dolfijn in Hazerwoude-Rijndijk kan volgend voorjaar worden opgeknapt om vervolgens nog vijftien jaar open te blijven. Door de renovatie gaat het bad voldoen aan de wettelijke eisen voor veiligheid en hygiëne en veiligheid, zodat De Dolfijn niet over een maand hoeft te worden gesloten. De kosten van de reno vatie, 1.2 miljoen gulden, kunnen waarschijnlijk worden betaald uit de reserves van de gemeente. Lukt dat niet, dan moet de onroerend zaakbelasting in Rijnwoude extra omhoog. RUNWOUDE. RUUD SEP Een meerderheid van het ge meentebestuur van Rijnwoude vindt renovatie onder de huidi ge omstandigheden aanvaard baar. Alleen WD-wethouder M. Vorenkamp-van de Westeringh is tegen. Vorenkamp, die voor de verkiezingen de toekomst van de zwembaden in haar por tefeuille had, vindt dat er nog te veel onduidelijk is. Bovendien is het zwembad volgens de WD-* wethouder eigenlijk niet nodig, met voldoende (geprivatiseer de) openluchtbaden binnen de gemeente en goede overdekte baden vlak over de gemeente- grens. f Voor het bedrag van 1,2 mil joen kunnen alleen de noodza kelijke en verplichte aanpassin gen worden uitgevoerd aan het zwembad dat vandaag precies 25 jaar bestaat. De Alphense aannemer L. Gesman, die het werk als het aan B en W ligt gaat uitvoeren, garandeert echter dat het bad na de renovatie bij vol doende onderhoud weer vijftien jaar mee kan. Doordat het bad door de opknapbeurt niet aan trekkelijker wordt, verwacht het gemeentebestuur geen toena me van het aantal bezoekers. Tegelijkertijd met het voorstel De Dolfijn op te knappen, ge ven B en W ook aan 150.000 gulden uit te willen trekken voor het groot onderhoud aan de twee Rijnwoudse openlucht- baden. Zij stellen voor de stich tingen die de baden exploiteren beide 75.000 gulden te geven als reserve voor dure ingrepen aan de baden. Voor het gemeente bestuur gaat het hier nadrukke lijk om een eenmalige bijdrage. „Met deze betaling beschouwen wij de verzelfstandiging van de openluchtbaden als afgerond", aldus het voorstel. Waar het geld voor de renova tie van De Dolfijn en de onder- houdsfondsen voor de twee an dere baden vandaan moet ko men, is nog niet helemaal dui delijk. Een deel van het geld kan worden gehaald uit potjes en een ander deel kan worden op genomen in de exploitatie van De Dolfijn. Maar voor een be drag van ongeveer 830.000 gul den is nog geen dekking gevon den. Burgemeester en wethou ders verwachten dat dit bedrag uit de gemeentelijke reserves kan worden betaald. Maar voor zij daar een greep in doen, wil len zij eerst meer inzicht heb ben in de toekomstige ontwik kelingen van die reserves. Op dit moment wordt daar druk aan gewerkt. Vallen de reserves tegen, dan moet de onroerende zaakbelasting vanaf 1996 licht worden verhoogd. De commissie welzijn buigt zich bp 12 oktober over het voorstel. De gemeenteraad moet op de 27ste definitief de knoop doorhakken. Grondbezitters in conflict met aannemer HAZERSWOUDE-RUNDÜK RUUD SEP In de eerste plannen werd er nog voorzich tig van uitgegaan dat de bewoners eind dit jaar hun intrek zouden kunnen nemen in de milieuwoningen in Hazerswoude-Rijn dijk. Inmiddels is het niet aannemelijk dat de bouw dit jaar zelfs maar kan beginnen. En hoewel de aanstaande bewoners al een half jaar in het bezit zijn van de bouwgrond, is het zelfs maar de vraag of het vijftien hui zen tellende milieuwijkje er ooit zal komen. Het plan was zo mooi. Bewoners, archi tect en de Hazerswoudse aannemer Egbo zouden in nauw overleg samen het milieu vriendelijke wijkje van vijftien huizen vorm geven, ledereen zou een huis krijgen dat is afgestemd op de eigen wensen. Alle bewo ners hadden aangegeven hoeveel geld zij uit wilden geven. Volgens de financieel des kundige die de bewoners zelf hadden inge huurd, was het mogelijk de huizen voor de gewenste bedragen te bouwen. Sinds eind novemver vorig jaar zaten de aanstaande bewoners regelmatig met de ar chitect en de bouwer om de tafel. In maart van dit jaar - vlak voordat de bouw zou be ginnen - kwam de aannemer tot schrik van de bewoners met een prijsopgave die radi caal afweek van wat zij zelf hadden begroot. Voor de Hazerswoudse aannemer is het de eerste keer worden dat hij een milieuw ijk bouwt waarin bovendien alle huizen ver schillend zijn. Voorzitter J. de Klerk van de bewonersvereniging vermoedt dat dat één van de oorzaken is van de hoge prijs. Egbo aan de kant zetten en op zoek gaan naar een goedkopere aannemer, is voor de bewoners niet eenvoudig. De aannemer heeft in 1978 van de toenmalige gemeente Hazerswoude de toezegging gekregen dat hij alle woningen in de wijk Zonneveld mag bouwen. Egbo-directeur J. Blonk legt uit hoe zijn bedrijf aan die toezegging is geko men. „Wij hebben indertijd de grond waar op de wijk is gebouwd gekocht voor een ho gere prijs dan de gemeente kon betalen. De gemeente heeft de grond toen van ons overgenomen voor een lager bedrag. Daar moest natuurlijk iets tegenover slaan." Als de bewoners breken met Egbo kan de bouwer een schadevergoeding eisen. Om te voorkomen dat de zaak op deze manier uit de hand loopt, heeft gemeentesecretaris II Blom zich opgeworpen als bemiddelaar tussen de partijen. Naar zijn mening kun nen de partijen eventueel zonder schade claims uit elkaar gaan als de onderhande lingen mislukken hoewel echt alles is ge probeerd. Maar als het aan hem ligt, moet een onafhankelijke buitenstaanderde knoop maar doorhakken. „Die moet dan maar kijken wie er door de bocht moet", al dus Blom. Bij de bewoners loopt de irritatie over het lange onderhandelen op. Velen hebben het idee dat de aannemer de zaak bewust rekt. Omdat de bewoners al hoge kosten hebben gemaakt en nu al rente betalen en omdat sommigen al bézig zijn hun oude huis te verkopen, zou de aannemer kunnen ver wachten dat ze uiteindelijk toch akkoord gaan. Inmiddels denken verschillende grondeigenaren er serieus over om zich te rug te trekken. „Binnen twee maanden moet een beslissing worden genomen, an ders valt de groep uit elkaar", verwacht De Klerk. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Sabine Geerling van organisatiebureau Geerling Exclusive Events. te» Stort van slib begint maandag weer xclusive Events JACOBSWOUDE MARIETA KROFT Baggerschepen varen vanaf maandag weer af en aan op het Braassemermeer. Het slib-stort- seizoen begint dan weer. Ruim 180.000 kuub bagger wordt tot 1 mei in de voormalige zandwin put in het meer gedumpt. Het gaat om een inhaalslag, want de afgelopen twee jaar heeft Bag- gerdepot Zuid-Holland bv van wege ontbrekende vergunnin gen geen vol seizoen mogen storten. Nu zijn die vergunnin gen er wel en heeft de bv in ie der geval tot 1998 de tijd om nog 370.000 kuub bagger te storten. Volgens S. Veripaas van Bag- gerdepot bv is het aanbod van slib groter dan het bedrijf aan kan. „We kijken naar de bagger met de hoogste urgentie. Dat hangt onder meer weer af van het type watergang, het risico voor het achterland en het soort belang." Doordat de stort in de Braassem lange tijd stil lag, moest het uitbaggeren van een groot aantal watergangen in de provincie worden uitgesteld. Overigens blijven de gemeen te Jacobswoude, de Zuidhol landse Milieufederatie en de Stichting tot Behoud van het er strijden tegen het water. Op I n ze bij de Raad een onderzoek van baggerstort een milieu-ef- Braa de slibstort november eisen van State om naar de invloed op het milieu fectrapportage (MER). Officieel hoeft Baggerdepot zo'n onder zoek niet te doen omdat ze met de totale stort van 432.000 kuub bagger -in de periode 1993- 1998 - net onder de 500.000 VRIJE TIJD „Eerst was het een hotel, later een restau rant en nog weer later wist ik dat het een organisatiebureau zou worden. Vast stond in ieder geval dat ik voor mezelf wilde be ginnen. Mijn vader is zelfstandig onderne mer, en dat zit in mijn bloed, op de een of andere manier. Mijn vader was ook de man die generaal Schwarzkopf naar Nederland haalde - een waanzinnige spreker, die man gaf je echt het gevoel van: en nou gaan we de wereld veranderen. En toen hij later Gorbatsov naar Noordwijk haalde, zorgde ik in Huis ter Duin voor de ontvangst en begeleiding van de gasten. Dat was het moment waarop ik besloot: het wordt een organisatiebureau. Je hebt niet veel nodig om in deze branche te beginnen. De financiële middelen, brief papier, een brochure, de capaciteit en de uil om door te zetten. En een goeie babbel natuurlijk. Ik ben met mijn 21 jaar de jong ste ondernemer in deze branche in Neder- land. Maa- ik dachi: als de rest <1ai non kan. dan kan ik dat toch ook. Op mijn zeventien de kwam ik van de MAVO en ging ik naar de Ecole International Tunon. Daar word je in principe opgeleid tot de perfecte gast vrouw. Je leert ervan alles: van bloemschik ken tot marketing, van uiterlijke verzorging tot spreken in het openbaar. We liepen ook nog in uniform, met hoedjes en strikjes. Ik heb dat niet als een probleem gezien. Het was mijn eigen keuze. Ik vond het fantas tisch om op mijn negentiende op een school te zitten met allemaal meiden en nog kattekwaad te kunnen uithalen. En ik heb stage gelopen in het Sheraton-hotel in Beijing, dat was ook heel bijzonder. Jong, slagvaardig en perfectionistisch: zo wil ik mijn bedrijf presenteren. Natuurlijk is het moeilijk om een plek op die markt te veroveren. Je moet proberen anders en be ter te zijn en nog spectaculairder dingen te verzinnen dan de concurrentie. Het wordt onder druk van de markt gewoon steeds ,'i'kkpr. Wam als ie als hi-driif P-n »vn,- ment organiseert dan wil je toch dat je gas ten nog maanden daarna erover praten. Ik organiseer congressen, reizen, partijen en hele grote projecten. Ik ben nu bezig met een groot virtual reality congres, een grote happening met omlijsting, artiesten, orkest, koor, musical. Ik vind het heerlijk om te or ganiseren. Iedere partij is anders. Andere mensen, andere locaties. Ik lever ook geen kant en klaar pakket. Je gaat naar de sfeer van de klant. En op basis van diens wensen vul je het in. Mijn gage is ook lager dan dat van andere mensen in deze branche. Ik zit op 12,5 pro cent. Want het moet wel leuk blijven. Ei genlijk is het voor iedereen wel mogelijk om iets door mij te laten organiseren." Geerling Exclusive Events is gevestigd aan de Kerksteeg 2 in Leiden, telefoon 071- 145453. TEKST: AAD RIETVELD FOTO: LOEK ZUYDERDUIN Modeshow in Het Dorpshuis in Hazers- woude-Dorp wordt 12 oktober een modeshow van zelfgemaak te en confectiekleding gehou den. Iedereen kan kleding ont werpen en maken voor zichzelf of hun modellen. Voor de voor waarden en verdere inlichtin gen. telefoon 01728-9072 (Dorpshuis Hazerswoude) Slapen De Stichting Actieve Gezond heidszorg Alphen aan de Rijn houdt woensdag 12 oktober de kennismakingsgesprekken voor de avondcursus 'beter slapen'. De cursus bestaat uit 8 bijeen komsten op woensdagavond Kijkdan aan de Henri Dunantweg 18 in Alphen. De eerste les is op 26 oktober. Computerclub De computerclub CGG houdt op zaterdag 15 oktober een dumpdag in het buurtcentrum Elckerlyc in Alphen aan de Rijn. Van 12.00 tot 16.00 uur kunnen belangstellenden terecht in het buurtcentum aan de I lavixhorst 254. Iedere particulier kan op deze dag computers en aanver wante materialen te koop aan bieden. Voor de reservering van tafels kunnen geïnteresseerden bellen met A. Gennissen, 01720- 25169. i houdt ze entrum bij. Condoomautomaten ZOETERWOUDE In de gemeente Zoeterwoude komen twee condoomautoma ten. Een in Zoeterwoude-Dorp en een in -Rijndijk. Zoeterwou de volgt daarmee het succesvol le experiment dat in Leiden door ile GGD en de gemeente is uitgevoerd. Met de condoom automaten wil de gemeente be vorderen dat ook in Zoeterwou de veilig wordt gevreeëen. De raadscommissie welzijn praat dinsdag over de plaatsing van de condoomautomaten. kuub blijft. Vanaf die grens is een MER verplicht. Jacobswoude vindt dat het onderzoek er wel moet komen omdat ook de stort in de jaren 1991 1992 moet worden meege teld. In dat geval wordt de grens van 500.000 kuub wel over schreden. De gemeente vindt bovendien dat de capaciteit van de stortput bepalend moet zijn. „Er wordt net iets minder dan 500.000 kuub bagger gestort, maar de put heeft een veel gro tere capaciteit", legt milieu ambtenaar 11. Schoonderwoerd uit. Andere argumenten zijn dat er rekening moet worden ge houden met misstortingen. Bo vendien gaat het hier om een toeristische plas, aldus de amb tenaar. „Alleen al daarom zou er een MER gemaakt moeten wor den." Het sociaal-cultureel centum Sjeller in Leiderdorp houdt op donderdag 20 oktober een 'Kijk- kinderdag'. Op deze dag kun nen kinderen van 6 tot en met 12 jaar een kijkje nemen bij be drijven en instellingen. De kin deren worden ingedeeld in groepjes en bezoeken vier be- dijven, waar ze ook zelf even kunnen 'meewerken'. Ook het Leidsch Dagblad opent op deze dag haar deuren voor de kinde ren. Voor het vervoer en de be geleiding van de kinderen wor den nog vrijwilligers gezocht. Voor inlichtingen: 071 893135. Drugverslaafde broers horen celstraf eisen -J HAAG/ALPHEN Twee broers uit Alphen (30 en 32 jafcr) hoorden gisteren voor de rechtbank in Den 1 laag tien en achttien maan den celstraf eisen. De man nen pleegden dit voorjaar een reeks woninginbraken, autokraken en inden gesto len cheque». Het gelo was nodig WÊÊKËtÊM De hun eveneens thuiswonende drie andere broers zodanig verslaafd, dat de drugs zelfs door het het avondeten wcr den geroerd. De inmiddels overleden Marokkaanse va der van het gezin had elf jaar geleden de benen genomen naar zijn vaderland en dir moeder was de opgroeiende achterblijvers niet meer de baas. Met eerdere veroorde lingen erbij gerekend zou al leen het tweetal dat gisteren terechtstond in totaal al voor 210 delicten in aanraking met de politic zijn gekomen. Behalve voor woninginbra ken stond de 32-iarige Alphe naar gisteren ook terecht we gens een bedreiging met een kapmes. Hij zou samen met een andere broer iemand hebben opgezocht die hen aan justitie verraden zou hebben. „Ik sla je hoofd van je romp", hoorde dat slacht offer roepen. De 32-jarige ontkende dat hij met hei mes had gezwaaid. Wel had hij bij een andere gelegenheid een jongen geslagen na een woordenwisseling om niets op straat. Een gebed zonder end", verzuchtte aanklaagster mr. J. van Belzen. Gezien het strafblad van de verdachten dat terugging tot in de jaren zeventig, meende de officier dat alleen een onvoorwaar delijkc celstraf op zijn plaats De rechtbank doet op 14 oktober uitspraak. BRANDWEER De jaarlijkse kringbrandweerwedstrijd wordt zaterdag 8 oktober in Alphen gehouden. Plaats van handeling is het terrein van Verkerk in Al phen aan de Schans 53/55. Daar wordt van alles in scène, gezet. De wedstrijd duurt van 8- 17.30 uur. Er wordt aan deelge nomen door de korpsen van Alkemade, Alphen, Rijnwoude, Jacobswoude, Nieuwkoop, Lie meer en I er Aar. De prijsuitrei king heeft om 18.15 uur plaats

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15