Vaak kritiek, maar onaantastbaar Vrijwillige politie terug op straat Wassenaar vreest effect van 'failliet Den Haag' De Stemming De Kooi zet actie referendum door Leiden Regio Jeugdfestijn Pax Christi Europees Hof beslist over Atlas-affaire TJ ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 IS KOENEKOOP, 071 i Sjoerd Scheenstra 15 jaar burgemeester Oegstgeest OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS „Het aantal laatste vijftien jaar met eender de gegroeid tot bijna 20.000. Maar een nieuw raadhuis, waar we het al jaren over hebben, is er nog steeds niet. Meer inwo ners betekent ook meer ambte naren, maar die kun je niet sta pelen. Dat gegeven is de doel matigheid van de gemeente niet ten goede gekomen", zegt Sjoerd Scheenstra die vandaag precies vijftien jaar burgemees ter van Oegstgeest is. Dat jubile um gaat vrijwel onopgemerkt voorbij maar de roerige politiek in het dorp met Scheenstra als middelpunt rechtvaardigt een terugblik. De CDA-er wordt eind deze maand 61 jaar. Hij studeerde rechten, werkte in Zaandam en werd in 1967 burgemeester in het plaatsje Heukelum. Een jon gensdroom ging in vervulling. Op 1 oktober 1979 volgde hij burgemeester Van Eysinga op in Oegstgeest. Een overzichtelijke gemeente met niet al te grote problemen en een zeer genoeg lijk woonklimaat, zoals Scheen stra over Oegstgeest dacht. Dat liep even anders. Zo rus tig als het dorp zelf is, zo onrus tig is de plaatselijke politiek, vooral in de laatste paar jaar. Ook de burgemeester was doel wit van kritiek. Drie jaar geleden werd hem aangerekend dat hij 1,2 ton aan monumentensubsi die fors vertraagd zou hebben en begin 1994 schoffeerde hij Leefbaar Oegstgeest (LO) door de partijleden te bestempelen als mensen die 'eigenbelange tjes' zouden nastreven. Maar na dergelijke uitlatingen volgt stee vast een verklaring in de trant van 'ik betreur ten zeerste dat de indruk is gewekt dat...' en dan is de kous af in Oegstgeest. Vernietigend Als klap op de vuurpijl was er het afgelopen voorjaar de scrip tie van een student die in de keuken van de Oegstgeester po litiek had mogen kijken en de grote overwinning van LO trachtte te verklaren. Hij kwam met een vernietigend oordeel over het handelen van onder andere Scheenstra die niet goed naar reacties uit de samenleving had geluisterd. Die pareerde de ze kritiek door te stellen dat in spraak goed is, maar dat niet al le 19.000 inwoners om hun me ning kunnen worden gevraad. Ze hadden de gemeenteraad gekozen en het vertrouwen ge- gegeven. punt uit. Ondanks de aanmerkingen op het optreden van Scheenstra gaat iedereen er vanuit dat hij moeiteloos zijn derde termijn van zes jaar en dus de pen sioengerechtigde leeftijd als burgervader van het dorp zal halen. Want wat er ook gebeur de in de gemeenteraad, de posi tie van Scheenstra bleef onaan getast. Zowel na de verkiezin gen van 1986 als die van dit jaar kreeg hij aljeen die taken toebe deeld (zoals brandweer, politie en lintjes knippen) die strikt bij het burgemeestersambt horen en niets meer. Maar tussendoor werd hij wel tot president-com missaris van de EWR benoemd, doet hij veel werk voor de brandweer in Nederland en was hij zeer verguld met zijn ko ninklijke onderscheiding die hij vijfjaar geleden kreeg. Kwinkslagje Hij doorstond alle kritiek schijn baar opgewekt. Zijn optreden geeft bovendien onmiskenbaar kleur geeft aan de plaatselijke politiek. Hij schuwt ook zelf het geven van kritiek aan het adres van de raad niet. Verder verheft hij soms zeer plotseling zijn stem en permitteert hij zich re gelmatig kwinkslagjes zoals ook deze week in de raadsvergade ring het geval was. Op de vraag waarom er na de brand in het marinecomplex geen rampen plan in werking was getreden, antwoordde hij: „Simpel, omdat er geen sprake was van een ramp." En wanneer constateer je dat het om een ramp gaat? „Als het zover is." Hollands Midden wil meer agenten De vrijwillige politie komt terug op straat. De burgemees ters van de 35 gemeenten van de politieregio Hollands Midden hebben gisteren besloten burgers te vragen bij tijd en wijlen als politeagent op te treden. Hierdoor ko men er niet alleen meer controlerende ambtenaren op straat maar wordt ook de band tussen burgers en politie aangehaald, zo is de verwachting. LEIDERDORP MONICA WESSEUNG De vrijwillige politie (de reser visten) was tot een aantal jaar geleden in Leiden en de Bollen streek een bekend fenomeen. De vrijwilligers hielden tegen een bescheiden vergoeding een oogje in het zeil hielden bij eve nementen. Hun bevoegdheden waren ovberigens zeer beperkt. Hoeveel vrijwillige agenten kun nen worden aangesteld, hangt meer politie op straat worden gebracht. Korpschef S. van Hulst van Hollands Midden gaat proberen bij het rijk geld los te peuteren voor extra sur veillanten. Den Haag heeft nog geld liggen dat is bestemd voor werkgelegenheidsprojecten. onder meer af van de vergoe- Gen ding die wordt afgesproken. /Mie hebbe gemeenten kunnen nu al begin- survei nen met het r Naast de vrijwilligers wil Hol lands Midden zogeheten poli tiesurveillanten aantrekken. Dit zijn agenten die een verkorte opleiding hebben gehad. Zij hebben minder bevoegdheden dan gewone agenten maar zijn dan ook aanmerkelijk goedko per. Zo kan voor hetzelfde geld nten die daarvoor geld kunnen extra politie surveillanten inkopen bij het politiekorps Hollands Midden, lie agenten blijven in diëtist van het politiekorps, maar worden betaald en ingezet door de ge- De korpsleiding wil ook on derzoeken of het mogelijk is de parkeerpolitie en stadswachten de toezichthoudende taak van de politie uit te laten oefenen. Sjoerd Scheenstra is vandaag 15 jaar burgemeester v teloos kritiek op zijn functioneren pareerde. ri Oegstgeest, een periode v LEIDEN ERNA STRAATSMA In Wassenaar is de nodige on rust ontstaan, omdat Den Haag de artikel 12-status heeft aange vraagd. Verschillende raadsle den in het villadorp vrezen dat ze in de financiële ellende van de Hofstad worden 'meege sleurd' nu er hard wordt ge werkt aan de vorming van het stadsgewest Haaglanden. „We staan niet te springen op samenwerking met een failliete gemeente," zei WD'er J. Philip- se gistermiddag tijdens een ver gadering van de raadscommis sie financiën en economische zaken. „Bij een samenwerking met Den Haag in stadsgewest Haaglanden worden we mis schien meegesleurd in dat fail lissement." Den Haag heeft gisteren bij uit ingediend de financiële malaise te kome Als artikel 12-gemeente val Den Haag onder curatale van d< rijksoverheid. Elke uitgave vat de gemeente moet dan eers goedgekeurd worden door he Kijk. WD-wethouder Ch.B. Ap- troot verwacht niet dat de Haagse armoede veel nadelige consequenties heeft voor Was senaar. De bestuurder houdt er evenwel rekening mee dat de gezamenlijke kosten van de nieuwe bestuursreglo Haag landen anders verdeeld worden, ten gunste van Den Haag. Dit zou voor Wassenaar mogelijk een lichte kostenstijging opleve ren. „Ik denk verder dat een ar- tikei 12-status zalft prettig is. omdat Den Haag daarmee on der curatele wordt gesteld," al dus Aptroot. VOORSCHOTEN Pax Christi Kinderhulp organiseert op zaterdag 22 oktober in de Schoolstraat een jeugdfestijn, dat om twaalf uur geopend door ac teur Pim Vosmaer uit de Nederlandse soapserie 'Onderweg naar morgen'. Een half uur lang deelt Vosmaer handtekeningen uit. Daarna treedt de band The Undutchables twee keer belangeloos op. Verder zijn er kinderspelen, een rommelmarkt en een rad van avontuur. Ook is een informatiestand van Pax Christi Kinderhulp aanwezig. De acteur Stef Feld, bekend van theatergroep De Appel, zal op ludieke wijze guldens voor winkelkarretjes in ontvangst ne men. Van de opbrengst mogen vluchtelingetjes uit het voormalige Joegoslavië kerstvakantie in Wassenaar en Voorschoten vieren. ACTIEF Droom-vvorkshop De psychologenpraktijk aan de Haagweg 7 in Leiden start in het najaar met een droom-workshop. De bijeenkomsten wor den gehouden op vrijdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. Er kan slechts een beperkt aantal deelnemers meedoen. Voor meer in formatie: 071-149328. Poëzie De Literaire salon van de Centrale Biblio theek in Leiden houdt vanaf donderdag 6 oktober een cursus over Nederlandse poë zie. In twaalf lessen komen aard en ken merken van poëzie aan de orde en worden gedichten besproken. De cursussen zijn óp donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur in de bibliotheek aan de Nieuwstraat in Lei den. Excursie De Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen afdeling Leiden en Oegstgeest houdt op 6 oktober een excursie naar de stad Utrecht. Onderdeel van de excursie is een grachtentocht. Voor meer informatie: 071 - 894860. Voordrachten 'The theosophical society' begint op 11 ok tober met een serie voordrachten in de Pie terskerk in Leiden. Ook wordt de cursus 'anders denken' gestart. In 12 lessen wordt in de cursus gestreeft naar meer grip op het zelfstandig denken. Voor inlichtingen: 01719-17417 of 070-3461545. Veertien jaar na faillissement POLITIEKE RUBRIEK De 39 minkukels (de typering is van CDA'er Paul Kluck) uit de Leidse gemeenteraad zijn er na een dag heen en weer praten in geslaagd zo'n 5,5 miljoen gulden aan bezuinigingsplannen op tafel te leggen. Dat lijkt heel wat. Maar op een begroting waarin zo'n 700 miljoen gulden omgaat is het nog geen procent. n zo bezien is het t resultaat van de raadsconferentie vergelijkbaar, zeg maar, met een gezin met een inkomen van 2500 gulden in de maand, dat na een dagje debatteren met het hele gezin en geholpen door een legertje deskundigen van buiten, een besparing van twee tientjes weet te bedenken. Die dan vervolgens bij nadere beschouwing ineenschrompelen tot een rijksdaalder. En dan samen gezellig een borrel drinken op je Kluck sprak van 39 minkukels in de gemeenteraad tegenover 1600 goed geïnformeerde ambtenaren. Hoe dat met die ambtenaren zit weten we niet, maar dat van die minkukels klopte wel. 't Is merkwaardig hoe weinig bagage je nodig hebt om je volksvertegenwoordiger te mogen noemen. In het werkgroepje dat geld zocht in de sector welzijn werd door de een na de ander voorgesteld de bingo en de bridge in het buurthuis kostendekkend te maken. In dat soort volksvermaak mocht de gemeente geen geld meer steken. Kloek gesproken. Maar wel kletskoek. De gemeente legt al sedert een jaar of vier geen cent meer bij op sjoelen. klaverjassen en aanverwa Paul Kluck sloeg bij de stadsconferentie de spijker op zijn kop. feestelijkheden. Sterker: de buurthuizen verdienen erop. Hetzelfde werkgroepje wilde de overhead op sociale vernieuwing schrappen. De overhead op sociale vernieuwing. Da's één hele arbeidsplaats. De werkgroep werken wilde bezuinigen op de VW en stadspromotie, maar had geen idee wat er in die sector omging. De werkgroep wonen wilde onrendabele gebouwen van de gemeente verkopen aan particulieren. De Burcht op de veiling. „Iemand moet die mensen toch eens uitleggen, dat onrendabele gebouwen slecht in de markt liggen", zuchtte de.ex- wethouder van financiën Steven ill-Vrppzc- ...Ms er in rip Kim hl een groentewinkel zat was 'ie niet onrendabel." 'Over de duim gemeten', zei Hans de Boer, kwam er donderdag in de Stadsgehoorzaal voor 5,5 miljoen gulden aan bezuinigingen op tafel. Dat moet over de dikke duim geweest zijn, want ten minste de helft van al die kordate plannen is al uitgevoerd of in onderzoek. Privatiseer de Groenoordhallen, riepen tal van raadsleden. Daar is de gemeente allang mee bezig. Stoot het beheer van gemeentelijke gebouwen af, zeiden de volksvertegenwoordigers. Ook daar wordt al aan gewerkt. ViifV'nppr«half milir.pn in rr>n dagje werken. Wat is bezuinigen toch makkelijk", zei raadslid Rianne Peeters aan het einde van de middag. Als je niet gehinderd wordt door al te veel kennis klopt dat wel. Aan de Leidse Breestraat staat nog maar e'e'n ding vast en dat is het stadhuis. Tenzij net als in 1929 een brand aan die zekerheid een einde maakt. Voor het overige is de bewinkelde busbaan een kilometer lang lint van schuifplezier voor project ontwikkelaars, makelaars, i-ondernemers. FOTO LOEK ZUYDERDUIN overheidsorganen en culturele instellingen. Geen postbode die straks nog de weg weet op de Breestraat als alle plannen die de laatste tijd de revue passeerden, werkelijkheid worden. I let Hoogheemraadschap van Rijnland, om maar eens wat te noemen, verlaat vijf van de zeven panden en wordt de buurman van Fokker aan de Plesmanlaan. Een van die vijf panden moet tegen de vlakte zodat de gemeente op een steenworp afstand van het autovrije deel van de binnenstad een parkeergarage kan bouwen. Waarna het omgekeerde domino-effect pas goed in werking treedt: er vallen JüUW verrijzen juist allerlei bouwwerken die elkaar rechtvaardigen. Bij de garage hoort immers de winkelgalerij de Sleutelhof en vice versa. Sleutelhof en parkeergarage kunnen niet zonder een opgeknapte Stadsgehoorzaal die dan ook prompt met een tweede zaal plus grand cafe' wordt uitgebreid. Even terug naar de Sleutelhof. De entreepoort daarvan wordt gedacht bij het Leids Vrijetijdscentrum, dat dient te verkassen naar nieuwbouw of hetTrianon-gebouw. Dat laatste is inmiddels verkocht aan een nog onbekende ondernemersgroep die het pand als bioscoop wil laten voortbestaan. Logisch, Leiden heeft nog maar tien bioscoopzalen, daar kan er best nog eentje bij. Voor het Leids Vrijetijdscentrum resteert nieuwbouw maar de plannenmakers houden dan in het Sleutelhofgebied te weinig ruimte voor winkels over. LVC- directeur Ruud Visser hoeft echter niet bang te zijn. Voor de concerten van Brood, Mother's Finest, Dijk, Raggende Manne en Urban Dance Squad komt immers de kamer van dijkgraaf Van Tuyll van Serooskerken vrij. Op het stadhuis houden CDA- wethouder Joop Walenkamp (financiën, stadseconomie) en Pex l^ngenberg (verkeer en cultuur) ondertussen de schijn op dat zij en niemand anders de dienst uitmaken in de Breestraat. Zij hebben echter een groot probleem: ze hebben geen rooie cent te makken. Voor spek en bonen brengen ze een bod uit op een pandje hier en een pandje daar. Betrokken makelaars nemen er schouderophalend kennis van. Als de twee wethouders zijn vertrokken halen ze de trammetjes en trolleybussen snel van de maquettetafels af. De lade gaat open en er verschijnen speelgoedautootjes en miniatuurgarages. De makelaarshand zweeft boven de tafel en grist plotsklaps het stadhuis weg. Wat nou ruimte tekort voor de Sleutelhof? LEIDERDORP/STRAATSBURG PERSBUREAU CERBERUS Meer dan veertien jaar na het faillissement van de Leider- dorpse firma Atlas doet het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg binnen kort uitspraak over de vraag of de Nederlandse staat in 1980 te recht de machinerie van Atlas in beslag heeft laten nemen, hoe wel die nog niet voor de volle honderd procent eigendom was van de firma. Het Hof is onlangs in zitting bijeen geweest. De Duitse firma Casus Do- sier- und Eördertechnik heeft in Straatsburg een klacht inge diend tegen de Nederlandse staat over de Atlas-affaire. Gasus verkocht in juni 1980 een machine aan Atlas. Afgesproken werd dat de machine eigendom bleef van Gasus tot op het mo ment dat Atlas de rekening vol ledig had betaald. Zo ver is het nooit gekomen. Atlas ging fail liet en na tussenkomst van de fiscus ging de machine over in handen van het Haarlems be drijf Van Baarsen Wandplaten, inmiddels ook failliet. Gasus heeft zich nooit bij die gang van zaken neergelegd. Bij de rechtbank in Den I laag werd een klacht gedeponeerd. Die werd verworpen. Ook bfj het ge rechtshof en bij de Hoge Raad kreeg de Duitse firma nul op re kest. Uiteindelijk stapte Gasus naar ile Europese commissie voor de Rechten van de Mens. Voor de commissie betoogde Gasus dat het handelen van de Neder landse fiscus strijdig was de Eu ropese Conventie voor de Rech ten van de Mens. Daarin wordt gesteld dat iedereen het recht heeft om van zijn bezittingen te genieten tenzij het genteen- schappelijk belang zich daarte gen verzet. De Europese C paalde vorig jaar oktober i een nipte meerderheid (ze i de da: strijdigheid r geen sprake was. De zaak werd vervolgens voorgelegd aan het Europese Hof dat naar alle waarschijnlijkheid in februari 1995 met een arrest zal komen. Interessant is dat op dit mo ment ook het parlement zich huigt over het 'bodemrecht' waarmee de belastingdienst bij een faillissement goederen kan vorderen, zelfs als die goederen eigendom zijn van een ander. Een meerderheid van de Twee de Kamer vindt dat de sterke positie van de fiscus moet blij ven bestaan. Zo is er een nieu we wet in voorbereiding, die het de fiscus mogelijk moet maken om ook auto's die zijn geleased te vorderen. Kooi. Bewoners krijgen in het wijkblad De Kooiklok een lijst toegestuurd waarmee ze in hun omgeving moeten rondgaan om handtekeningen in te zamelen. Kooibewoner C. litfeber, een van de initiatiefnemers van de referendum-actie: „Als de eerste 1500 handtekeningen binnen zijn willen we onze actie verbre den tot over de hele stad." In tweede instantie zijn 3.000 nieuwe handtekeningen nodig om bij de gemeente een refe- rendum af te dwingen. De actiegroep in de Kooi, die sluiting van zwembad de Zijl vreest, handhaaft haar streven orn een referendum-aanvraag in te dienen over de toekomst van beide leidse buitenbaden. Dit is gisteren besloten, nadat de Voorschotense actiegroep 'De Vliet moet openblijven' kenbaar maakte niet mee te wil len werken aan een dergelijke actie. De Kooibewoners willen in de week van 17 oktober de 1500 handtekeningen inzamelen, die in eerste aanzet noodzakelijk zijn voor een referendum-aan vraag. Het inzamelen gebeurt tijdens de herstvakantie van de basisscholen. De inzameling van de eerste reeks handteke- De actievoerende Kooibewo ners vrezen dat het zwembad in hun wijk, De Zijl, zal sneuvelen tijdens de komende bezuini gingsronde van de gemeente. Ook het tweede buitenbad, de Vliet, staat tijdens deze bezuini-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13