Meer troepen VS naar Haïti Meciar vecht voor politieke terugkeer XLM controleert in |ndia passagiers Buitenland Veerboten Kanaal niet veilig IJmuider reders staan garant voor veiligheid Complot tegen Mexicaanse politicus Kapitein verzuimde schip te keren Alle veerboten worden onderzocht 'RIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Le Monde uit gratie bij Mitterrand Parus Het Franse presidentiële paleis zal voortaan nog maar taaftagelijks twintig in plaats van de gebruikelijke 110 exemplaren beiran Le Monde in huis halen. De woordvoerder van president '"{Mitterrand zei dat het dagblad niet langer de krant van referen- d'tie is die het was'. Mitterrand is flink in zijn wiek geschoten over de commentaren in Le Monde over zijn ziekte en over zijn verle gden in de Tweede Wereldoorlog, val veEuro-parlement verbiedt drijfnetten fTRAATSBURGMet 203 tegen 85 stemmen en 7 onthoudingen heeft het Europese Parlement gisteren gestemd voor een verbod bp drijfnetten in Europese wateren, dat in januari 1995 van Kracht zou moeten worden. Of deze op aanvraag van een aantal overheden gehouden stemming een einde zal maken aan de ^^•rans-Spaanse tonijnvissersoorlog, die de Europese wateren al jjijden beroert, is echter de waag. De resolutie is namelijk niet al pindend voor Europese staten. 1 v ,uSlowaken aangehouden met uranium )cejRATiSLAVADe Slowaakse politie heeft woensdag aan de grens Jceljnet Hongarije vier personen aangehouden die 1,5 kg uranium lincnaar Slowakije wilden smokkelen. De drie mannen en een ndfrouw hadden het radioactieve materiaal verstopt achter de zit- I" enng van hun auto. Het is niet duidelijk of het gaat om uranium 3 pt35, dat wordt gebruikt bij de produktie van kernwapens, n v Zeven doden bij Duits treinongeluk |Onn Bij een treinongeluk in de buurt van het Noordduitse itadje Bad Bramstedt zijn gisteren zeven mensen om het leven Rekomen. Zestig mensen raakten gewond, van wie 20 zeer ern- De politie vreest dat het dodental nog zal stijgen. Het onge- pk gebeurde toen twee forensentreinen op een enkel-spoortra- Fect frontaal op elkaar botsten, dd mJsraël: Paus welkom in Jeruzalem ^aticaanstad Met de aloude joodse wens 'volgend jaar in Jeru- nodigde de eerste Israëlische ambassadeur in het Vati- 'Saan, Shmuel Hadas. de paus gisteren uit voor een bezoek aan lintruzalem. Paus Johannes Paulus II nam in zijn zomerverblijf en zuiden van Rome Hadas' geloofsbrieven in ontvangst. De ;omst van Hadas was de laatste formele fase in de verzoening rr—ussen Israël en de Heilige Stoel. Het aanknopen van diploma- Jjeke relaties zal het voor de paus gemakkelijker maken om het leilige Land te bezoeken. geinig annuleringen bij reisbureaus 74; 31ARLEM-LEIDEN» de check-in balies van de iM in India, worden reizigers haf vandaag gecontroleerd op mptomen van longpest. Als KT" ziekte wordt herkend, wei- "rt de KLM deze mensen mee jiemen. Daarnaast stuurt de ^atschappij medisch perso- 5il mee op vluchten naar In- om passagiers aan boord op 9Bgpest te controleren. 9<)ok neemt de maatschappij f^n mensen mee naar het (^den-Oosten als uit het pas- 3prtstempel blijkt dat zij vijf Kgen eerder nog in India wa- 14(j. In veel Arabische landen ^rden deze reizigers namelijk 9Veigerd. gfen uitgebreide briefing, gprafgaand aan iedere vlucht 9^ir India, moet de KLM-be- ijnning waarschuwen voor de gjaren van de pest. Aanleiding 7pr het pakket van maatrege- 6C is, volgens KLM-woordvoer- 6$ Hugo Baas, niet de angst 3->r uitbreiding van de ziekte 2jar de beperkende voorwaar- "joden in Delhi jI DELHI Rtr-DPA !67] 6 de Indiase hoofdstad New 5|hi zijn voor het eerst men- overleden aan de pest. Het gpal pestgevallen stijgt in- 5idels verder. De autoritei- in New Delhi hadden gis- Sjtvond 1.536 zieken en 49 57tfgevallen geteld. De chef 4J de Indiase gezondheids- nst zei gisteren dat de ziekte lier controle is. Over zeven dagen is de epidemie vol- is hem voorbij als iedereen t ziektesymptomen meteen 1 arts opzoekt. •V v v. AM1' ,-i N«\ler!.m.l\ IVtstHHf.Ui Al' 4v.ou.lU-d Press DPA Deutsche Pw«e A^entur CPD Geassocieerde Pen Diensten Ind The independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press International Vijf doden bij bloedbad in Port-au-Prince De Verenigde Staten hebben meer troepen naar Haïti ge stuurd om het geweld tussen voor- en tegenstanders van de democratie in te dammen. Washington vreest met na me vandaag onlusten, omdat het dan drie jaar geleden is dat een militaire coup een einde maakte aan de macht van de democratisch gekozen president Jean Bertrand Aristide. washington gpd Een demonstratie in Port-au- Prince van aanhangers van de Haïtiaanse president Aristide is gistermiddag geëindigd in een bloedbad. Een onbekende gooi de een handgranaat temidden van honderden demonstranten, die vierden dat de vorig jaar verdreven burgemeester Evan Paul van de stad zijn functie weer had opgenomen. Zeker \ijf mensen zouden zijn omgeko men. Amerikaanse soldaten maak ten meteen jacht op de daders van de aanslag. Zij schoten zich een weg naar binnen in een pakhuis, waar een van de da ders naartoe zou zijn gevlucht. Er werd slechts één man aange houden. Nadat de verdachte uit het pakhuis was gehaald, werd het door honderden woedende Haïtianen geplunderd. Om het geweld tussen voor- en tegenstanders van president Aristide in de hand te kunnen houden, heeft Washington nog meer troepen naar Haïti ge stuurd. Er zijn er al veel meer dan de oorspronkelijk voorziene 15.000, namelijk 19.600. Het parlement van Haïti heeft ook gisteren nog geen beslissing genomen over het verlenen van amnestie aan de leden van de junta en hun aanhangers. Dat is een voorwaarde die de militai ren hebben gesteld in ruil voor hun belofte om op 15 oktober af te treden en de weg vrij te ma ken voor de terugkeer van Aris tide. De ruim honderd leden kwamen in commissies bijeen en zullen niet voor volgende week over de amnestie stem men. luntalid Francois zou vol gens nog onbevestigde berich ten in de Dominicaanse Repu bliek asiel hebben aangevraagd. De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren besloten dat alle sancties tegen 1 laïti worden op geheven. Dit besluit treedt in werking de dag nadat Aristide in zijn ambt is hersteld. den die veel landen uit het Mid den-Oosten hebben ingesteld. Schiphol neemt geen maatre gelen en volgt het advies van het ministerie van Volksgezond heid. Het ministerie acht de kans op besmetting uiterst ge ring. Woordvoerder Frank Riet veld: „De besmettingskans is vrijwel nul, de maatregelen van de KLM kunnen deze kans dus niet verder doen afnemen." Reisbureau De Boer en Wen- del uit Heemstede, heeft een gecombineerde reis India- Nepal afgelast. Het bureau, ge specialiseerd in reizen naar In dia en het Midden-Oosten, volgt hiermee niet de richtlijn van de ANVR, dat nog geen ne gatief reisadvies voor het gebied heeft doen uitgaan. De Boer en Wendel was bang dat de reizi gers Nepal niet in zouden ko men omdat dit land mogelijk de grenzen sluit voor passagiers uit India. In de regio Leiden blijkt de belangstelling voor reizen naar India niet afgenomen, maar blijft het aantal boekingen voor alsnog achter in vergelijking met voorgaande jaren. „We krij gen ontzettend veel telefoon tjes", zegf een woordvoerster van Delta-reizen uit Leiden, „maar we kunnen de klanten meestal wel geruststellen". Een woordvoerster van de NBBS in Leiden zegt dat er dui delijk sprake is van een weife lende houding bij de klanten. „Dat is goed merkbaar. Voor wat betreft de reizen naar India is bij ons de volgende maanden sprake van een hoogseizoen. Sommige mensen durven niet zo goed en het aantal boeking blijft ook iets achter. Van annu leringen is nog nauwelijks spra ke geweest. Ik weet van een ge val: iemand die een vlucht naar Delhi en een binnenlandse vlucht had geboekt. Die gaat nu naar Nepal." I Een Haïtiaanse zogenoemde 'attaché' wordt door Amerikaanse militairen beschermd tegen de woede van een menigte die de man probeerde te lynchen. Hongerstaking Golan voorbij JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Hongerstakers op de door Israël geannexeerde Golan-hoogte hebben gisteravond na negen tien dagen hun actie opgege ven. Ze deden dat in overleg met het parlementslid Kahalani, aanvoerder van de Golan lobby in de regeringspartij Arbeid. In feite was het premier Rabin die gisteren in een gesprek met de Golan-rebellen in zijn partij een overwinning behaalde. Hij kreeg van hen de toezegging dat ze niet voor moties van de op positie zullen stemmen. Maar tie rebellen in de Arbeid-fractie vertelden Rabin dat ze nog niet kunnen zeggen of ze uiteinde lijk voor hun eigen wetsontwerp zullen stemmen. Daarin staat dat 70 van de 120 Knessetleden een terugtrekking op de Golan moeten goedkeuren en dat een referendum een meerderheid moet opleveren van 65 procent. Rabin had gisteravond in de Jordaanse havenstad Akaba een onaangekondigde ontmoeting met koning Hussein. Het ge sprek verliep in een goede sfeer, maar er is geen concrete voor uitgang geboekt op punten waarover de twee landen van mening verschillen, zoals grenslijnen en waterhuishou- ding. NAVO wil in Bosnië 'robuust' gaan optreden SEVILLA ALY KNOL De NAVO wil robuust optre den' tegen de Bosnische Ser viërs, maar ook weer niet ai te krachtig. Binnenkort zal met de VN-lroepen in ex-Joegoslavië worden besproken wat die har dere acties moeten inhouden. De NAVO-ministers van defen sie, bijeen in het Spaanse Sevil- la, waren gisteren gefrustreerd over wat de luchtaanvallen op Servische stellingen tot nu toe hebben opgeleverd, de meesten weigerden echter zo ver te gaan als de Amerikaanse minister Perry, die vindt dat elke ob struct ie van de Serviërs moet worden afgestraft. Met name minister Voorhoeve wees op het gevaar van wraakacties van de Serviërs tegen Bosnische bur gers. FOTO JAIME RAZUR! 'Prins van de raï' vermoord in Algerije ALGIERS AFP-ANP De bekende Algerijnse raï-zan- ger Cheb Hasni is gisteren in het westen van Algerije ver moord. Een woordvoerder van de Algerijnse veiligheidstroepen meldde dat de 26-jarige zanger omstreeks het middaguur in het centrum van de stad Oran werd doodgeschoten. Chekroune Cheb Hasni werd wel de prins genoemd van de raï, opzwepende Arabische mu ziek met westerse invloeden. De muziek is vooral populair onder een deel van de Algerijnse jeugd. De moslimfundamenta listen verfoeien de raï wegens de westerse invloeden. De moord op Hasni komt en kele dagen na de ontvoering van de populaire Kabylische zanger Lounes Matoub. Matoub geldt als hèt symbool van de strijd van de Berbers voor de herwaardering van hun taal en cultuur. ROTTERDAM GPD Ook de reders van veerboten over Het Kanaal nemen een loopje met veiligheidsmaatrege len. Vanwege de moordende concurrentie met de Kanaaltunnel wordt een afwachtende hou ding aangenomen. Er wordt niet of nauwelijks geïnvesteerd. En om kosten te besparen wor den ook op de boten die het Kanaal overste ken niet altijd de vrachtwagens vastgezet. Volgens de Belgische waterschout José Van- denBussche uit Zeebrugge, destijds nauw be trokken bij het onderzoek naar de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise kunnen rederijen alleen aan strenge veiligheidseisen voldoen als er aanzienlijke bedragen worden geïnvesteerd. „Zolang niet duidelijk is wat de gevolgen van de Kanaaltunnel op de inkom sten van de rederijen zijn, doen ze dat niet", zegt hij. „Het spreekt vanzelf dat zaken als veiligheid daaronder lijden. We kunnen wachten op een volgende ramp. Ook op Het Kanaal." Vanuit Londen laat de Internationale Transport Federatie weten dat op Kanaalbo ten vrachtwagens niet altijd worden vastge sjord. Dat wordt nagelaten om tijd te winnen. MEXICO-STAD UPI-Rtr-AFP Tenminste drie mensen zijn be trokken geweest bij de moord aanslag op de Mexicaanse top politicus Francisco Ruiz Mas- sieu. Dat heeft de Mexicaanse justitie gisteren bekendge maakt. De secretaris-generaal van de regerende PRI, de Insti tutionele Revolutionaire Partij, werd woensdag voor de ingang van een hotel in Mexico-Stad doodgeschoten. Dat er sprake is van een com plot hebben de autoriteiten ver nomen van de vermoedelijke schutter Daniel Aguilar Trevino. „Aguilar heeft volledig bekend en gezegd dat hij in opdracht heeft gehandeld", aldus justitie. Aguilar, die onmiddellijk na de aanslag werd gearresteerd, zou voor 50.000 pesos (zo'n 30.000 gulden) zijn ingehuurd. Hij vertelde de politie dat hij Ruiz nog nooit eerder had ge zien behalve op een foto die hem was getoond. De opdracht gever en een handlanger, wier namen bekend zijn, zijn nog voortvluchtig. Over het motief van de moord werden geen me dedelingen gedaan. UMUIDEN FRANS VAN DEN BERG Scandinavian Seaways ziet in de scheepsramp met de veerboot Estonia geen aanleiding om de eigen veiligheidsvoorschriften te herzien. „Na de ramp met de Herald of Free Enterprise heb ben we de voorschriften al aan gescherpt. Wij denken dat het niet beter kan", aldus een woordvoerder van de Deense rederij, die vanuit IJmuidcn naar Zweden en Noorwegen vaart. Na de ramp met de Herald heeft Scandinavian Seaways een controlesysteem aange bracht. Op de deuren staan ca mera's gericht. Op monitoren kan te allen tijde worden beke ken of de deuren goed gesloten zijn. De schepen van Scandina vian Seaways hebben overigens alleen aan de achterkant deuren en niet, zoals de Estonia voor en achter. Om te voorkomen dat de la ding gaat schuiven wordt deze altijd vastgezet. Een stuurman houdt daar toezicht op. Mocht de lading toch losraken en gaan schuiven dan voorkomt een schot over de hele lengte van het schip dal de lading naar één kant glijdt en het schip doet kapseizen. Mannin Line, eveneens in IJmuiden, onderhoudt een da gelijkse verbinding voor vracht verkeer tussen IJmuiden en het Engelse Great Yarmouth. Meestal vervoert deze reder al leen opleggers. Slechts een be perkt aantal chauffeurs mag meevaren. De rederij wijst er op dat alle wagens altijd worden vastgezet met zes tot acht kei tingen. „Het belangrijkste is", benadrukt directeur I luizinga „dat we geen boegdeur hebben. Het wordt tijd dat daar eens mee wordt gestopt. Ons schip heeft aan de achterzijde een laadklep en dat is veel veiliger." \lowaken kiezen vandaag en morgen nieuw parlement Én haag anp ud-bokser Vladimir Meciar laat zich let snel knock-out slaan. Maar of het em een derde keer zal lukken vanuit pt politieke niemandsland terug te ke- Q[]n als premier van Slowakije, maken e kiezers dit weekeinde bij de parle- >1 aientsverkiezingen uit. De huidige re- 0 'ringscoalitie, die hem begin dit jaar :t het zadel wipte, waarschuwt dat een 0 ige van de 52-jarige populist de demo- 0 atie en de nog prille economische 0 ïrvormingen in gevaar zullen brengen. 0 e hele kiesstrijd draait om Meciar die. 5 'hij nu aan de macht is of niet, sinds val van het communisme in 1989 de 5 Dwaakse politiek beheerst. „De helft 4 in de kiezers is voor Meciar, de andere ïlft is tegen hem", stelt vice-premier Ihmögnerova. Op verkiezingsbijeen- imsten gaan zijn nationalistische uit- Uien tegen privatiseringen, de Hon- >5 larse minderheid en politieke vijan- in er bij het publiek in als koek net het gratis bier en de goulash. In een videoclip duikt hij op als popzanger met de patriottische hit Slovenskodo toho ('Hup Slowakije') een term die hij van Berlusconi's partij 'Forza Italia' af keek. Tijdens verkiezingscampagnes is Meci ar op z'n best, dat bewees hij al bij de vorige verkiezingen in 1992. De kiezers kozen hem toen als premier van Slowa kije (toen nog deel van Tsjecho-Slowa- kije), amper een jaar nadat de oppositie hem uit diezelfde functie had gezet. Meciars tweede ambtstermijn bracht de Slowaken onafhankelijkheid, maar ook hoge werkloosheid en politieke instabi liteit. Terwijl de Tsjechische Republiek uit het economische dal kroop, kwam Slowakije in een internationaal isole ment door Meciars aanvallen op de Hongaarse minderheid. In maart 1994 bracht een coalitie van socialisten, libe ralen en christendemocraten hem met de steun van dissidenten uit zijn eigen partij opnieuw ten val. Onder de nieuwe premier Moravcik kwam Slowakije in rustiger vaarwater. De spanningen met de etnische Honga ren en daarmee met Boedapest namen af nadat het parlement twee wetten aannam: Hongaren mochten voortaan hun eigen achternamen bij de burgerlijke stand gebruiken en ver keersborden in het Hongaars neerzet ten. De Europese Unie en de landen van de G24 juichten onlangs de politie ke en economische koers van de rege ring toe. Moravcik moet echter erkennen dat zijn kabinet niet veel steun onder de bevol king geniet. De werkloosheid staat nog altijd op 14 procent en de regeringspar tijen zijn onderling verdeeld over het privatiseringsbeleid. De Hongaarse par tijen. die Moravciks ploeg gedoogsteun geven, eisen opnieuw autonomie iets waar alle Slowaakse partijen fel tegen zijn. Het regeringskamp staat thans op circa een derde van de stemmen: een kleine 15 procent voor de linkse coalitie Geza menlijke Keuze, ruim 11 procent voor de christendemocratische KDH en acht procent voor Moravciks rechtsliberale Democratische Unie. De etnische Hongaren (circa 11 procent van de be volking) staan goeddeels achter de Hongaarse Christendemocratische Be weging. Maar de populairste politicus van het land is volgens de peilingen nog steeds Vladimir Meciar. Zijn HZDS (Beweging vooreen Democratisch Slowakije) gaat met 27 procent aan kop, maar de mees te partijen willen niets met hem te ma ken hebben. Hij kan slechts rekenen op de rechtse Slowaakse Nationalistische Partij en de linkse Arbeiderspartij, maar of die boven de kiesdrempel van vijf procent zullen uitkomen, staat nog te bezien. Mocht Meciar het ditmaal niet tot pre mier schoppen, dan zal hij zich op het presidentschap richten. Op zijn verkie zingsaffiches laat hij zich nu al aanspre ken als 'meneer de president'. Voordeel is, dat hij zich ondereen presidentieel stelsel niet meer door een opstandig parlement hoeft te laten dwarszitten. LONDEN-STOCKHOLM INDEPENDENT VERVOLG VAN VOORPAGINA Zweedse deskundigen zeiden gisteren dat de wateren waar de Estonia is gezonken berucht waren. In de afschuwelijk slech te omstandigheden als die van dinsdagnacht, kwamen de gol ven zo hoog en sloegen ze zo frequent tegen de boeg dat daar ernstige schade aan werd toege bracht. Dat zou met name rampzalig zijn als een schip met grote snelheid direct tegen de golven in vaart. Zweedse veiligheidsdeskundi gen vrezen nu dat de kapitein het gevaar niet snel genoeg heeft onderkend en heeft ver- zuimd >1 n|ii een geordende evacuatie voor te bereiden. Hij heeft waarschijnlijk ook nagela ten de motoren van hel schip in hun achteruit te zetten, een ma noeuvre die in recente jaren ten minste twee schepen die zich in de dezelfde omstandigheden bevonden heeft gered. In januari 1986 kon de in Fin land gebouwde roll-on roll-off boot Marietta, die vaart tussen Stockholm en Helsinki, ternau wernood een tragedie afwen den. In vergelijkbare omstan digheden als dinsdagnacht had den torenhoge golven in relatief ondiep water de boegdeuren van het schip best haaigd 1 kapitein ondernam echter on middellijk actie om het schip van de golven af te keren en de motoren achteruit te zetten. „Hoeveel minuten hebben ze (de bemanning) geprobeerd de deur te sluiten voordat ze de passagiers gingen verzamelen vroeg de Zweedse deskundige Lennart Alberg zich gisteren af. Tegen de tijd van de eerste Mayday was er al paniek uitge broken op het volle schip. DEN HAAG GPD Finland en Zweden hebben op dracht gegeven alle boegdeuren van veerboten te controleren. Met name deuren van het type die in de verongelukte veerboot Estonia waren gemonteerd, moeten grondig worden geïn specteerd. De eis komt nadat diverse rederijen hebben ver klaard eerder problemen met niet goed sluitende boegdeuren te hebben gehad. Zij hebben dat echter nooit naar buiten ge bracht. Bergers hebhen het wrak van de Estonia overigens nog steeds niet gelokaliseerd. Deskundigen uit Zweden, Finland en Estland hopen vandaag met behulp van echopeilingen het wrak te vin den om het vervolgens met een duikrobot te kunnen inspecte- Het Finse ministerie van bin nenlandse zaken gaf gisteren een verklaring uit waarin ge meld werd dat alle veerboten varend onder Finse vlag binnen een week moeten worden ge controleerd. Behalve de voor en achterdeuren moeten ook de bewakings en veiligheidssyste men nauwkeurig worden geïn specteerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9