Advocatuur wil 'no cure, no pay' 'Alsof ze met een mes in je kop steken' Binnenland Coelsector is nog steeds [rootste CFK-vervuiler toon moet binnen vijf veken ouderlijk huis uit Uitbreiding luchthaven Maastricht ter discussie Onderwijs kan duizenden werklozen aan baan helpen Duitse bevers naar Gelderland 'Zweedse luierfabrikant schendt octrooi Procter' Veronica werpt zich op Ruinense moordzaak RIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 ANP Algemeen N iVrjburwu G Dwangsom voor Croky Chips breda Met een kort geding heeft Croky Chips gisteren vergeefs geprobeerd te voorkomen dat chipsfabrikant Smiths vanaf van daag een dwangsom van 50.000 gulden per dag bij Croky gaat innen. Smiths Food Group BV uit Maarssen zegt recht te hebben op dat bedrag, omdat de door Croky nageaapte verpakkingen van Smiths Ribbelschips na een week niet uit de winkels zijn verdwenen. Boetes voor ex-cadetten KMA arnhem» De militaire rechtbank in Arnhem heeft vijf ex-cadetten van de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda geldboe tes van 300 gulden opgelegd, omdat zij in hun blootje 'een los bandige sfeer hebben bewerkstelligd' op een slaapzaal. Dat ge beurde tijdens een oefening in Duitsland eind vorig jaar. De ca detten zijn inmiddels van de academie verwijderd en ontslagen uit het leger. Beloning voor moord op fietser Rotterdam De hoofdofficier van justitie in Rotterdam heeft een beloning van 15.000 gulden uitgeloofd voor degene die de 'gou den tip' levert die leidt tot de oplossing van de moord op het Kruisplein in Rotterdam, vorige week vrijdag. Toen werd een 44- jarige man na ruzie op straat zomaar doodgeschoten. Het slachtoffer was met zijn fiets per ongeluk tegen de dader aange reden. VHP wil flexibel pensioen den haag De vakorganisatie voor middelbaar en hoger perso neel VHP wil de CAO-onderhandelingen ingaan met een looneis van 0 tot 2,75 procent afhankelijk van de winstsituatie per be drijf. De VUT zal waar mogelijk worden omgezet in een spaarre geling voor flexibel pensioen en de CAO's moeten mogelijkhe den open laten voor een individuele invulling. Werknemers onderzocht na brand izAANSTADNa een brand in een fabriek van kunststof verpakkin gen in Zaanstad zijn gisteren alle 32 medewerkers voor onder zoek overgebracht naar een ziekenhuis. Niemand hoefde te wor- iden opgenomen. De brand ontstond na het vastlopen van een (machine. Daardoor verbrandde een hoeveelheid styreen en (kwam koolmonoxide vrij. Werknemers kregen last van duizelin- igen, ademhalingsproblemen en misselijkheid. Cel voor ontuchtige groepsleider den haag Hen 36-jarige groepsleider van de Zuidhollandse jjeugdinstellingen De Sonnenburgh en De Koperwiek is vanmor gen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk, wegens ontucht met zes pupil len. De eis was vijfjaar. De man was in 1990 al ontslagen voor ontucht maar kwam weer aan de slag omdat er geen aangifte Iwas gedaan. •en haag gpd Ie koelsector in ons land loopt jerk achter in het uitbannen In chloorfluorkoolwaterstoffen HFK's) die de ozonlaag aantas te Dat zegt de Inspectie Mil- lihygiëne die intussen een frste geval voor de rechter teft gebracht. Het gaat om een Wrijf in Zeeland dat weigert In koelinstallatie zodanig te Moderniseren dat CFK-lekken H een minimum worden be driet. Volgens de inspectie doen de 1»maar anp iè 18-jarige Ruud Kleyn uit Bo- inkarspel moet binnen vijf we de woning van zijn ouders ;laten. Hij moet de sleutels leveren en mag het huis niet ;er betreden zonder toestem- van zijn ouders. Dat heeft president van de Alkmaarse tbank, mr. Out, gisteren be id. spe ouders hadden de presi- it in kort geding gevraagd zoon het huis uit te laten ten, omdat het gewelddadige 'rag van de jongen hen lopte te vluchten en bij ken- isen onder te duiken, ólgens de president erken- in beide partijen dat de span- hgen zó hoog zijn opgelopen, 'tuner voelt niets voor nachtvluchten jjl haag anp :n I aanleg van een nieuwe start landingsbaan op vliegveld lastricht staat op losse t kroeven. Een meerderheid a}i de Tweede Kamer is name- f tegen vrachtvluchten in de jihtelijke uren op deze vlieg- 0kn. Als er 's nachts niet mag r.[rden gevlogen, wordt de uihthaven nooit rendabel, zei rrfiister Jorritsma (verkeer) gis- iJn. ippe Kamer neemt volgende niek een besluit over de nacht- hten, maar alleen de WD :t voor. Coalitiepartners D66 PvdA zagen gisteren niets in :htvluchten. Het CDA schaart als enige oppositiepartij -jflter het kabinet. eij>e directie van de luchthaven :omverbaasd over het verzet de kamerfracties van D66 dA. Nachtvluchten zijn nu g niet direct aan de orde, stelt I woordvoerder, maar wel de ""lieg van de nieuwe baan. De tnomische betekenis daarvan finds 1980 in zeker zestien (porten aangetoond. „Daar pben de nieuwe Tweede-Ka rleden kennelijk geen weet Oplichter tilde winkeliers met vlotte babbel RAALTE GPD De politie in het Overijsselse Salland heeft een einde ge maakt aan de praktijken van een 38-jarige oplichter. De man wist winkeliers met geraffineer de praatjes over latere betaling zover te krijgen hem 'in goed vertrouwen' alvast nieuwe aan kopen mee te geven. De totale waarde van de spullen die wer den buitgemaakt, bedraagt zo'n 40.000 gulden. Noch van de ap paraten, noch van eventuele contanten uit verkoop is iets te rug gevonden. Meestal kwam zijn verhaal er op neer dat hij net in de betref fende plaats was komen wonen en dat tijdens de verhuizing de wasmachine stuk was gegaan. De winkelier kon snel een nieu we leveren. Pas wanneer afspra ken waren gemaakt over het (verzonnen) adres en de dag van aflevering, sloeg de man zijn slag. Ineens herinnerde hij zich de aanstaande verjaardag van zijn echtgenote. Of de win kelier hem dan alvast een mag netron mee wilde geven als ca deau. Betaling zou plaatsvinden bij aflevering van de wasmachi ne. De bewoners van het huis waar de winkelier zich vervol gens meldde, wisten van niets. De magnetron was inmiddels spoorloos verdwenen. 'Bij verlies rechtszaak geen rekening advocaat den haag gpd groningen. gpd-anp De Nederlandse Orde van Advocaten overweegt een 'no cure, no pay'-beginsel in te voeren. Dat betekent dat als een advocaat de rechtszaak niet wint, hij geen rekening stuurt aan zijn cliënt. Ook het nu vaste uurtarief van 329 gulden staat ter discussie. In plaats daarvan zou een ta- rievensysteem moeten komen. gevolg dat veel minder particu lieren in aanmerking komen voor gratis rechtshulp. De nieu we wet heeft volgens De Waard een 'dramatisch grote vraaguit val' tot gevolg. Veel burgers blij ken door de kostenverhogingen af te zien van rechtsbijstand. Uit onderzoek blijkt dat vooral de kleine advocatenkantoren, (waar de helft van alle advoca ten werkt) te maken heeft met inkomensachteruitgang. Het 'no cure-no pay'-systeem komt uit de Verenigde Staten. Daar is het heel normaal dat cliënten niet betalen als ze hun rechtszaak verliezen. In het Al gemeen Dagblad waarschuwt advocaat mr. Boone wel voor 'Amerikaanse toestanden'. ..Ik moet er niet aan denken dat het Alleen op die manier blijft de rechtspraak voor iedereen toe gankelijk, heeft algemeen deken mr. De Waard van de Orde van Advocaten vanmorgen gezegd tijdens de jaarvergadering in Groningen. „De toegankelijk heid tot de rechtspraak ligt voor een deel in onze handen. Dus moet de balie betaalbare rechts hulp kunnen verstrekken. Het loslaten van het basisuurtarief geeft de balie meer mogelijkhe den in de spelen op de vraag uit de markt." De Orde ziet zich genood zaakt de strijd om de cliënt aan te gaan omdat op 1 januari de nieuwe Wet op de Rechtsbij stand van kracht is. Die heeft tot er echt zo aan toegaat dat advo caten op jacht zijn naar klanten en bijvoorbeeld aan slachtoffers van verkeersongelukken hun kaartjes staan uit te delen." Boone is overigens geen tegen stander van het 'no cure-no pay'-systeem. „We leven per slot van rekening in een vrij land." De gedragsregels van advoca ten verbieden nu het 'no cure, no pay'-beginsel. De gedachte hierachter is dat de advocaat zijn integriteit op het spel zet door een persoonlijk belang bij een zaak te hebben. Maar te genover alle nadelen staat vol gens De Waard het voordeel dat de cliënt die zich anders geen advocaat had kunnen veroorlo ven via deze weg toch rechtsbij stand kan krijgen. Andere alternatieven zijn een trapsgewijs tarievensysteem of een van te voren afgesproken vast bedrag per zaak. De advo catuur zal in ieder geval meer marktgericht moeten declare ren, vindt De Waard. CNV-bonden pleiten voor normale beloning gens hem is er op basisscholen grote behoefte aan mensen die bijvoorbeeld het kopieerwerk doen. zieke kinderen naar huis brengen of materiaal bestellen. Dit werk wordt op dit moment gedaan door zo'n 260 banen poolers of jongeren uit het jeugdwerkgarantieplan. „Veel te wening om scholen echt uit de brand te halen", aldus de ABOP. De CNV-onderwijsbonden PCO en KOY zijn enthousiast over de mogelijkheid om onder steunend personeel op de scho len binnen te halen. Van het uitgangspunt voor de banen 32 uur werken voor een belo ning rond het minimumloon zijn deze onderwijsbonden ech ter niet gecharmeerd. „Zowel voor klasse assistenten als con ciërges geldt dat er bepaalde kwaliteitseisen moeten zijn. En daar moet ook naar worden be taald." Scholen zitten te springen om klasse-assistenten of conciërges die leerkrachten kunnen helpen met hun werk. Minister Ritzen (onderwijs) heeft daarvoor in middels een deel van het extra geld voor langdurig werklozen geclaimd. Hoe groot het bedrag wordt, is nog niet bekend. Het kabinet-Kok wil de ko mende vier jaar 40.000 eenvou dige banen scheppen, waarvan 5.000 in 1995. Daarvoor is vol gend jaar 100 miljoen gulden beschikbaar, plus nog eens 100 miljoen aan uitkeringsgelden. De helft van het aantal banen wordt ingezet voor zogenaamde 'toezichthoudende' functies, waaronder in het onderwijs. „Ik kan in het basis- en voort gezet onderwijs zo vijf- tot zes duizend langdurig werklozen aan het werk zetten", zegt ABOP-bestuurder Rol vink. Vol- den haag anp problemen zich vooral voor in de industrie, waar zeer grote koelinstallaties worden ge bruikt. Ook in supermarkten staan veelal nog oudere installa ties waar CFK-lekken voorko men. Volgens drs. Tijink van de Inspectie Milieuhygiëne zijn veel grote supermarktketens in middels begonnen met het om bouwen of vervangen van hun koelsystemen. Kleinere super marktbedrijven daarentegen hebben de vereiste investerin gen in veel gevallen nog niet ge daan. dat gezamenlijk in één huis ver blijven niet meer mogelijk is. Als de zoon na vijf weken de woning niet vrijwillig heeft ver laten, zijn de ouders gerechtigd de politie in te schakelen voor uitzetting. Volgens de ouders is hun in wonende zoon sinds 1993 gaan deweg volkomen onhandelbaar geworden. Op 25 juni 1994 wurgde hij bijna zijn vader, die aangifte deed van mishandeling en poging tot doodslag. Volgens de zoon terroriseert zijn vader al jarenlang het gezin. De man zou onder invloed van alcohol regelmatig grof geweld hebben gebruikt tegen zijn zoon, zijn beide dochters en zijn echtgenote. Luiers opvallend aanwezig in rechtszaal ceerd om de nadelen van een waterdichte beenafsuiting tegen te gaan. Door gebruik van een dampdoorlatende beenband blijven volgens de fabrikanten de billetjes droger, zonder dat de luier lekt. Mölnlycke ontkent niet dat ook haar beenafsluiting damp doorlaat. De fabrikant meent echter dat de constructie met een opstaand randje aan de binnenzijde zodanig is, dal het niet valt binnen de omschrij ving van de door Procter in stel ling gebrachte octrooiverlening. Tijdens de zitting bleek dat beide fabrikanten in een reeks procedures zijn verwikkeld. Ook in andere Europese landen staat de reikwijdte van het octrooi van Procter Gamble ter dis cussie. Verder is Mölnlycke een procedure begonnen om het bewuste Europese octrooi nietig te verklaren wegens gebrek aan vernieuwing en is bij de Eu ropese Commissie een klacht ingediend. 1 )e Amerikanem ma ken misbruik van hun zeer do minante positie op de markt voor wegwerpluiers, zo meent Mölnlycke. De rechtbank doet op 6 oktober uitspraak. Mölnlycke moet zijn vernieuw de luierbroekje van het merk Li bero Up&Go uit de handel ne men. Dat heeft de Amerikaanse producent van Pampers, Proc ter Gamble, gisteren in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank geëist. Volgens de fabrikant pleegt hel Zweedse bedrijf inbreuk op oc trooi. In de rechtszaal ontbraken al leen de baby's met hun blije bil letjes. Tussen de hoog opgesta pelde pakken luiers van diverse typen gingen de advocaten de strijd met elkaar aan. De raads man van Procter Gamble, T. Schaper, trok zelfs een Pam per over zijn broek aan om de rechtbankpresident te overtui- gen van zijn gelijk. Volgens Schaper is er duide lijk sprake van rechtstreeks oc trooi-inbreuk. Libero's Up&Go heeft volgens hem een ade mend lekrandje. Een dergelijke constructie is een uitvinding waarop Procter het octrooi heelt. Het ademende lekrandje, ook wel piasgootje, is in de jaren tachtig op de luiermarkt gelan- sleeuwuk In de dierenkliniek in het Brabantse Sleeuwijk zijn de afgelopen dagen enkele beverfamilies onder handen genomen. De bevers, die vandaag worden uitgezet in het natuurpark Gelderse Poort bij Nijmegen, werden onderzocht op leeftijd, gewicht en geslacht. De volwassen exem plaren zijn tevens uitgerust met peilapparatuur zodat zij tijdens hun nachtelijke voedseltochten kunnen worden gevolgd. De twee beverfamilies ko men oorspronkelijk uit Duitsland. Op de foto tilt een medewerker van Staatsbosbeheer een volwassen bever vanaf de operatietafel naar zijn kooi. FOTO MARTIJN Dl JONCE Politie en justitie in Drente dis tantiëren zich nadrukkelijk van het Veronica-radioprogramma Het Zwarte Gat over de moord op een 15-jarig meisje uit Rui nen. In de programmaserie die maandag voor het eerst wordt uitgezonden, wordt geprobeerd met 'de zes beste helderzienden van Nederland' de moordenaar van de scholière op te sporen. Dat zou gebeuren in nauwe sa menwerking met justitie en po litie in Drente. Die willen inhoudelijk echter niets met het programma te maken hebben. „De officier van justitie heeft de aangekondigde aanpak van Veronica slechts voor kennisgeving aangeno men. Wij zijn noch direct, noch indirect verantwoordelijk", al dus justitie in Assen. van." Als de Kamer straks be sluit geen nachtvluchten toe te staan op een nieuwe baan, ziet het kabinet af van deze investe ring van 200 miljoen gulden. Hoe de toekomst van voormalig vliegveld Beek er dan gaat uit zien, is nog onduidelijk. Omdat er nu in Limburg 's nachts niet mag worden gevlo gen, heeft de luchthaven jaar lijks een exploitatietekort van zes miljoen gulden. Het Rijk vult dat gat voor veertig pro cent. Met een nieuwe baan in clusief nachtvluchten zou Maastricht in 2008 rendabel zijn. Komt de nieuwe baan er niet, dan kan het kabinet reke nen op schadeclaims van hon derden miljoenen, zei Jorritsma. Volgens milieuminister De Boer gaan de plannen uit van 4000 nachtvluchten op een to taal van meer dan 23.000 vlieg bewegingen per jaar. Het kost 130 miljoen gulden om wonin gen goed te isoleren tegen vlieg tuiglawaai. Groen Links wees op de 35.000 bezwaarschriften te gen de nieuwe baan, dat zijn er nog meer dan de tegen de Hoge Snelheidslijn. Tienduizenden Nederlanders slachtoffer van schildersgekte amersfoort ineke inklaar Twintig- tot zestigduizend Nederlan ders kampen met ernstige chronische gezondheidsproblemen door langduri ge blootstelling aan chemische oplos middelen in synthetische verven en lij men. Dat stelt de Vereniging OPS die opkomt voor de belangen van slacht offers van het zogeheten organisch psychosyndroom. Kenmerk van deze 'schildersgekte' is vroegtijdige verou dering. Een toekomst hebben ze niet meer. Niet echt. Koen Veraart (49) en zijn vrouw Vronnie hadden zich met z'n tweetjes het leven heel anders voorgesteld. Maar het organisch psychosyndroom waar Veraart aan lijdt, gooide roet in het eten. Zijn gezondheid is naar de knoppen doordat hij als tapijtlegger jarenlang heeft gewerkt met chemische oplosmid delen. Hij is verslagen, schiet snel vol. „Mijn kleine hersenen zijn afgestorven, zeggen ze. Daarom kan ik moeilijk dingen ont houden. Als ik de telefoon opneem en mijn vrouw is er niet, maak ik aanteke ningen. Anders kan ik het niet meer na vertellen." Bij zijn tweede baas begon de ellende. Al op de derde dag kwam hij benauwd thuis. Zijn vrouw liet een dokter komen, die een middel voorschreef om de luchtwegen te verwijden. Hij zou aan astma lijden. Veraart werd onderzocht op allergieën. Omdat hij inderdaad rea geerde op huisstof en beesten, kreeg hij het paardenmiddel Prednison voorge schreven. Veraart ging weer aan het werk, maar de ademnood bleef. Er kwa men zelfs meer klachten. Zo leed de stoffeerder steeds vaker aan hoofdpijn. Dat begon dan in de loop van de dag en werd steeds erger. .Alsof ze met een mes in je kop steken." Zo nu en dan vermoedde hij een ver band met de gebruikte lijm. „Bij mijn eerste werkgever had ik geen last; daar nietten we de vloerbedekking of ge bruikten we waterkit." Veraart probeerde zo veel mogelijk te luchten als hij met met dat spul werkte, maSr dat ging niet altijd. ,Als je een trap aan het bestrijken bent, moet van de klant de deur naar de huiskamer dicht. Dan hang je twee uur in die dampen Ook bij grotere ruimten ontkwam hij niet aan de schadelijke walmen. „Wil je marmoleum leggen, dan heb je 22 gra den nodig. Anders is het te stug. 's Win ters kun je dus de ramen niet open doen." De astma-aanvallen kwamen vaker en werden heviger. Veraart liep longarts, neuroloog en bottenkraker af. „Steeds heb ik gevraagd: kan het niet van de lijm wezen? Maar dat leek ze niet waar schijnlijk." Hij belandde ook bij een psychiater. „Hier in Amersfoort. Die vermoedde dat ik huwelijksproblemen had." Een andere arts weet de klachten aan manische depressiviteit. Veraart werd steeds vermoeider. „Als ik thuiskwam, moest ik op de bank liggen. Daar kwam ik niet meer vanaf tot ik naar bed kon. Vroeger ging ik altijd met mijn jongens vissen. Dat wilde niet meer." Zijn vrouw: „ln 1987, op de verjaardag van een van onze zoons, besloot hij dat hij echt niet meer kón werken. Hij had zeer hoge koorts; ik heb 's avonds nog de dokter geroepen. De fut was er totaal uit." Hij kwam na 27 jaar werken thuis te lo pen, eerst in de Ziektewet, later in de WAO. Dat hij door de bedrijfsvereniging slechts voor 25 procent arbeidsonge schikt werd verklaard, kwam hard aan. Meneer kon nog gaan lassen, stelde de arbeidsdeskundige, of heftruckchauf feur worden. Ze zijn in beroep gegaan tegen de beslissing. Veraart: „De verze keringsarts zei dat ik een atletisch figuur Justitie distantieert zich van programma assen gpd Vèiqnico Is vutotasd ovei fir reactie van het Drentse parket. De redactie van Het Zwarte Gat heeft een gesprek gehad met de officier. „Het was ruggespraak, niet meer en niet minder.' Persofficier Tempel houdt echter staande dat elke sugges tie dat politie en jusitite opera tioneel of anderszins mede ver antwoordelijk zijn voor de uit zending ongegrond is. De makers van Het Zwarte Gat, een programma over oc cultisme en para-psychologie, hebben zes helderzienden een vragenlijst in laten vullen. Dat leverde volgens eindredacteur Leo de Ruiter een naam en een onvolledig adres op. De persoon in kwestie is vervolgens dag en nacht geschaduwd. De Ruiter bedient zich in de serie van allerlei occulte en pa ra-psychologische technieken om de moordenaar in te val te lokken. Veronica hoopt dat de dader zich zo opgejaagd voelt dat hij bij de politie een volledi ge bekentenis zal afleggen. Ouders moeten meebetalen bij uithuisplaatsing OEN HAAG ANP Ouders van kinderen die uit huis zijn geplaatst, moeten vol gend jaar meebetalen aan de opvang van hun kinderen. Het maakt daarbij niet uit hoe de kinderen in het tehuis zijn te rechtgekomen of dat vrijwillig is gegaan of via de Kinderbescher ming. De hoogte van de ouder bijdrage hangt af van de hoogte van de kinderbijslag. De Tweede Kamer stemde gisteren unaniem in met de wij ziging van de Wet op de jeugd hulpverlening waarin de eigen bijdrage is opgenomen, lot voor kort was het zo dat alleen ouders die hun kind wegens problemen vrijwillig in een te huis lieten opnemen een eigen bijdrage moesten betalen. Jaar lijks worden 25.000 jongeren uit huis geplaatst. De ouderbijdra ge moet jaarlijks vijftien miljoen extra opleveren, 8,7 miljoen is voor het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport en zes miljoen voor Justitie had met een beetje een uitgezakte buik. Ze deed alsof ik te lui was om te wer ken." Toen de oud-tapijtlegger op aanraden van een zwager een artikel in een bondsblad las over 'schildersgekte', werd alles duidelijk. „Het was of ik een klap voor mijn kop kreeg." Hij kwam via de bond terecht bij neurologen in Apel doorn die hem onderzochten. Zijn vrouw toont de brief met de passage dat er „gezien de stoornis mogelijk samen hang is met jarenlange blootstelling aan chemischeoplosmiddelen'. In 1991 werd Veraart alsnog volledig ar beidsongeschikt verklaard. Na de vreug de over de erkenning kwam de woede, dat zijn baas in gebreke is gebleven. Vervolgens kwam de berusting, dat hij lichamelijk en geestelijk vroeg oud is en dat hij alleen maar verder achteruit gaat. Inmiddels zitten ze op het sociale mini mum, de deur komen ze nauwelijks uit. De caravan waar ze ieder weekeinde mee weggingen, hebben ze verkocht. „We hebben nu een kleiner autootje. Het zal ons laatste wel zijn", aldus de 49-jarige.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3