Larsson houdt Feyenoord op de been 'Concurrentie in kernploeg is groter geworden' Inter na strafschoppen uit bekerstrijd Sport Oud-kampioen Lex Coene geeft openingsdag fleur uefa sluit geen enkele straf voor ac Milan uit Toptijd in de Leidse Hout «VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 CHf F Will EM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROBONDERWATER 071 w 163 Salov wint Interpolis-toernooi tilbürg De Rus Valeri Salov is winnaar geworden van het 18e Interpolis- schaaktoernooi. In de tweede finalepartij, tegen zijn landgenoot Evgeny Barejev, werd het na 51 zetten remise. Een dag eerder had Salov met wit gewonnen, zodat de hoofdprijs van een ton voor de inwoner van Madrid was. Barejev mocht bij de kassier de helft van dit bedrag ophalen. Anand en Kamski in finale PCA linares Viswanathan Anand en Gata Kamski gaan in januari in Londen tijdens een rechtstreeks duel uitmaken wie Gari Kaspar ov mag uitdagen voor de wereldtitel van de PCA. Kamski was in de halve finales in het Spaanse Linares veel te sterk voor Nigel Short. In de laatste partij speelde hij remise en bracht zijn pun tentotaal op 5,5 tegen 1,5 voor de Brit. Anand versloeg Michael Adams met dezelfde cijfers. Munten en postzegels voor EK-voetbal den haag Een speciale munt en een aparte postzegel met toe slag. Zo wil het kabinet geld binnenhalen voorde organisatie van het EK-voetbal dat in 2000 in Nederland en België plaats moet vinden. Met de opbrengst wil het kabinet de veertien mil joen gulden dekken die men als garantie voor het evenement beschikbaar heeft gesteld. Staatssecretaris Terpstra (vws) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Schultz en Rottier eruit in Leipzig Leipzig Het tennistoernooi van Leipzig is voor Brenda Schultz en Stephanie Rottier voorbij. Het Nederlandse duo liep in de voormalige DDR-stad tegen zware nederlagen aan. Schultz, als zevende geplaatst, had in de kwartfinale geen verweer tegen de Franse topfavoriet Mary joe Pierce: 3-6 2-6. Rottier ging in de tweede ronde onderuit tegen de Duitse Anke Huber: 3-6 3-6. Atlanta vindt investeerders voor Spelen atlanta De organisatoren van de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta hebben toestemming gekregen een jubileumpark aan te leggen, dat een van de attracties van het 100-jarige bestaan van de spelen moet worden. Zeil Miller, de gouverneur van de staat Georgia, verleende de toestemming. Dat gebeurde nadat investeerders zich bereid hadden verklaard de kosten van de aanleg, die worden geschat op bijna 100 miljoen gulden, te dra- I gen. Schaatsers presenteren zich op dynamische wijze In een omgeving waar zijn kleindochter in een willekeurig weekend tot ster van de avond kan uigroeien, wist David Meij er gisteren tal van geïnteres seerden aan zich te binden. Meijer, 67 jaar alweer, werd in een Hoofddorpse disco verleid door de mannen van de media tot het doen van pittige uitspra ken. Op de heftig verlichte dansvloer bekende de tegen woordig in Blaricum woonach tige Fries verliefd te zijn gewor den op zijn ex. De oud-voorzit ter van de KNSB gaat in decem ber vrijwel zeker weer aan de slag als praeses van de schaats bond. ,,Ik heb mezelf altijd voorge houden nooit weer wat te be ginnen met iemand waarvan je eens hebt gehouden", zei Meij er boven de muziek uit. „Maar het kan dus toch hè. weer ver liefd worden op hetzelfde meis je. Ik heb me altijd intensief met de schaatssport bezig gehou den. Ik heb geaarzeld, maar uit eindelijk toch ja gezegd." Wan neer de vergadering van de KNSB in december instemt met de kandidatuur van Meijer, zal hij voor twee jaar als interim voorzitter zich van zijn taak kwijten. Diezelfde schaatsbond luidde gisteravond het schaatsjaar in. Op dynamische wijze, tot vreugde van Meijer. „Een per fecte show", roemde hij de wij ze waarop Nederlands grootste schaatstalenten zich presen teerden. In het modern aange klede danspaleis liep echter ko ning noch koningin. Een mis lukt Olympisch jaar had van Nederland een bescheiden schaatsnatie gemaakt, tot ver driet van velen. De enige prijs die werd binnengehaald was de Europese titel van Rintje Rits- ma. Maar dat goud sloeg dof uit vergeleken met het eremetaal dat Johan Olav Koss een maand later veroverde. De Noorse su perster won immers goud alle Olympische afstanden. En op die Olympische trajecten had den Ritsma en Zandstra ook hun zinnen gezet. Bij de vrou wen was alleen de ontwikkeling van Annemarie Thomas en Tonny de Jong opgevallen, zon der overigens een prijs te win nen. In Hoofddorp gaf Henk Gem- ser in dat licht bezien een op vallende verklaring. Gemser, de afgelopen twee jaar vrouwen- bondscoach, pleitte dat de KNSB eens 'eenduidend moest zijn in de teamvorming'. „Ik herinner me de disharmonie in alle geledingen. Dat is geen grondhouding voor betrokken heid. Eenduidend zijn in team vorming is geen garantie voor een eerste prijs: wel een voor waarde." Gemser kreeg de gelegenheid zijn zegje te doen, toen hem de Aegon-award werd uitgereikt. Die prijs ging in het verleden al eens naar Ard Schenk en Leen Pfrommer. De 56-jarige Fries werd geëerd vanwege zijn ver diensten in de schaatssport en zijn immer positieve instelling. Gemser. die al 25 jaar arbeid le vert als schaatstrainer. mocht daarop zijn mooiste herinne ring afstoffen. „Het absolute hoogtepunt was het junioren WK in 1972. Froukje Jongsma. zwaar astma-patiënt, won toen zilver. Dat vond ik echt gewel dig." Gemsers opvolger Ab Krook liet gisteren zijn gehoor weten te willen oogsten met de vrou wenkernploeg. Dat geldt ook voor Wopke de Vegt. de nieuwe leidsman bij de mannen. „Nu Koss is gestopt, is de motivatie heus niet minder", zei hij. „De concurrentie in de kernploeg is alleen maar groter geworden. Er zal geknokt moeten worden voor de drie plekkies op EK en WK." In Hoofddorp werd gisteren duidelijk dat de KNSB zijn vizier op Nagano '98 heeft gericht. En na die Olympische Spelen in Ja pan, wil Nederland het WK schaatsen binnenhalen. Vol gend jaar beslist de internatio nale schaatsbond daarover. Daarvoor moet een klimaat ge creëerd worden, waarvan David Meijer de schepper wordt. Meijer mocht dat verkondi gen nadat een videopresentatie van alle kernploegen omlijst met rockmuziek door de disco was gedenderd. „Ik ben er voor de schaatsers", zei hij. „Er moet rust komen, daar heeft iedereen baat bij. Een van mijn taken zal zijn het vinden van een geschik te voorzitter. Over verdere doe len wil ik nog niet praten." Martin Hersman, Annamarie Thomas, Rintje Ritsma, Penelope di Lella en Monique van der Velde amuseren zich kostelijk tijdens de presentatie van de nationale schaatsploegen. foto anp Schamele 2-1 winst op Zalgiris Vilnius De verbouwde Kuip heeft in het donker wel iets weg van ïen ruimteschip. Maar buitenaards voetbal wordt er op lit moment allerminst gespeeld. Feyenoord, het zo ge plaagde Feyenoord, had gisteravond de handen zelfs jneer dan vol aan het onbeduidende Litouwse Zalgiris Ifilnius. - '.otterdam gert van puk 1 tpd-verslaggever let enige positieve nieuws was - lat de Rotterdamers zich wisten fe plaatsen voor de tweede ron- - |e van het Europese toernooi s Ier bekerwinnaars. Met het t chaamrood op de kaken en e het een povere 2-1 overwin- ling in de achterzak. Het zit Feyenoord al weken |iet mee. De ploeg van Willem jan Hanegem vecht tegen zich- jelf en tegen de boze buitenwe- eld. Dat is iets teveel van het ;oede voor de Rotterdammers, pe verrichtingen in het veld Aebben er danig onder te lijden. l>at bleek twee weken geleden irlal in het eerste duel met Zalgiris ïscafünius (1-1) en werd gister- e slvond in de return nog eens on- jr|Jerstreept. 3r Zeker in de slaapverwekkende «ei Iprste helft leverden de Feye- ioorders een wanprestatie te- Bosen het 'altijd lastige Zalgiris'. fdaia de rust zag het er allemaal lts beter uit. Henrik Larsson, AHe vervanger van de geschorste xatJ>hn van Loen en met afstand RoJ2 beste en gretigste Feyenoor- fer, brak in de 54-ste minuut de Nocbn met een trefzekere kopbal. 5 De Zweed stond ook aan de psis van de tweede Rotterdam- i treffer. Hij werd in de 65-ste WFftinuut in het strafschopgebied PKlgen de vlakte getrokken door rnejn directe bewaker Sergejus ^rn povikovas. Dat leverde de Li- juwer zijn tweede gele kaart *rk An de wedstrijd op en moest ms het veld verlaten. De straf- -Del schop werd door de weer in de basis terugkeerde Ruud Heus benut:, 2-0. Daarna dommelde Feyenoord (weer) in slaap en kon Donatas Vancevicius na mens Zalgiris Vilnius in de slot fase zelfs nog iets terugdoen: 2- 1. Grootste probleem was vol gens Wim van Hanegem gister avond het uitblijven van een snelle openingstreffer. Die had Feyenoord volgens de kleurrijke coach moeiteloos over het dode punt kunnen heenhelpen. Van Hanegem had twee hele goede mogelijkheden voor Arnold Scholten genoteerd. Maar de blonde middenvelder faalde jammerlijk in de afwerking. Van Hanegem had ook een gezonde dosis agressie bij Scholten ge mist. Hetzelfde verwijt maakte hij de weer in genade aangeno men Rob Witschge. „Door het passieve optreden van de middenvelders kregen de aanvallers te weinig bruikba re ballen. Dat was eigenlijk het hele verhaal. Blinker en Tau- ment werden nauwelijks in het spel betrokken en daardoor konden we te weinig druk uit oefenen op het doel van Vilnius. Dat neemt niet weg dat we de laatste tijd moeizaam tot scoren komen. Ik weet niet precies wat daar de oorzaak van is. Het kan niet louter pech zijn. Het ont breekt ons op dit moment aan agressiviteit voor het doel van de tegenstander. Maar daar moet niet al teveel ophef over gemaakt worden, anders kon het wel eens een structureel Feyenoords beste man Henryk Larsson viert zijn feestje. Rob Witschge en Arnold Scholten snellen toe. probleem worden. En dat is na tuurlijk ook weer overdreven", aldus de Feyenoord-coach. Wim van Hanegem toonde zich wel tevreden over het op treden van Henrik Larsson. De Zweedse international werd af gelopen zondag in het competi tieduel tegen Willem II nog ge spaard voor de ontmoeting met Zalgiris Vilnius. Daar werd nogal schamper op gereageerd, maar tegen de Litouwse beker winnaar bewees Larsson ander maal zijn grote waarde voor Feyenoord. En Van Hanegem bleef bij zijn standpunt, dat het verstandig was geweest om de Zweed een vrije middag te ge ven. „Die jongen is al bijna twee jaar onafgebroken aan het voet ballen. Hij moet soms echt te gen zichzelf in bescherming worden genomen. Dat hebben we in het verleden ook wel met Gaston Taument gedaan, lars son is ontzettend gretig. Na de trainingen altijd nog even snel wat vrije trappen nemen, dat werk. We springen heel voor zichtig met hem om. Vanavond heeft hij weer zijn waarde voor ons bewezen. Larsson is ge woon een echte prof. Hij sluit zich in het veld ook af voor alle problemen rond Feyenoord. Dat zouden er meer moeten doen. Als je bijna een half uur lang tegen tien man loopt te voetballen, moet je eigenlijk simpel uitlopen naar een 5-0 overwinning. Dat is helaas niet gebeurd". I. RMI ingham sid/afp/rtr RUCei tweede duel in de eerste ronde van de i^BFA Cup tussen Aston Villa en Inter Milan o^ek gisteravond in Birmingham een ware triller. Pas na de strafschoppenserie mocht rlemston Villa zich de gelukkige winnaar noe- len. De loterij van elf meter was noodza- «a/Dtlijk, nadat Aston Villa in de reguliere leeltijd de 0-1 achterstand van twee we al- Pin geleden had weggewerkt. VM "Linksachter King velde het vonnis over de )wi|k>uder van de UEFA Cup. Hij schoot raak, idat Ruben Sosa de laatste strafschop van LENy.er keihard tegen de lat joeg. Dennis DLO^rgkamp was, in tegenstelling tot zijn ïkacdiaatje" in de aanval, bij de serie straf- •8 k,Thoppen wel trefzeker. Titelverdediger Arsenal had een gemak - 'lijk avondje tegen de „dwergen" van Tionia Nicosia uit Cyprus. De ploeg van pnager Graham had aan twee bevliegin- n van spits Wright en een mooie volley 1l5(Wai de Zweedse middenvelder Schwarz ge- Goif oeg. ^tba|f\uxerre kostte het daarentegen meer PremiPeite verder te bekeren. Het team, met li- voetbro Verlaat in de gelederen, versloeg de ■^anjkerwinnaar van Kroatië, Croatia Zagreb, itei h£t 3-0. De Fransen moesten een achter- Chipoind van 1-3 uit de eerste wedstrijd weg- )en teken. De Kroaten hielden bijna een helft stand. In de 41e minuut opende Diomède de score voor de Fransen, die een kwartier na de pauze op 2-0 kwamen via een treffer van Mahé. Het derde doelpunt kwam op naam van Lamouchi. Met de uitschakeling van de Schotse be kerwinnaar Dundee United tegen het Slo waakse Tatran Presov (1-3) zijn alle Schotse clubs van het Europese podium verdwenen. Landskampioen Glasgow Rangers verloor in de voorronde van de Champions League van AEK Athene en Borussia Dortmund schakelde in het toernooi om de UEFA Cup Motherwell uit. Het is voor het eerst sinds 1959 dat Schotland geen vertegenwoordi gende club heeft in de tweede ronde. De Nederlander Eykelkamp was een van de doelpuntenmakers bij Club Brugge, dat met 3-1 won van het nietige Sligo Rovers uit Ierland. De spits maakte in de 57e minuut de derde Brugse treffer. Eerder had Staelens de Belgen al via een „normaal" doelpunt en een strafschop aan een voorsprong gehol pen. Rooney scoorde in de 6e minuut voor de Ieren. Bij het duel Viktoria Zizkov uit Tsjechië tegen het Engelse Chelsea werd niet ge scoord. Chelsea, waar doelman Charin een strafschop stopte, bekert dankzij een zege in de thuiswedstrijd met 4-2 verder. FC Porto, dat vorig jaar in de voorrondes van de Champions League Feyenoord poot je lichtte, bereikte vrij gemakkelijk de twee de ronde. De Portugezen wonnen ook hun tweede wedstrijd tegen LKS Lodz uit Polen. Het enige doelpunt in Polen werd in de 45e minuut gemaakt door Drulovic. Thuis boekte Porto een zege met 2-0. Ron Willems verloor met de Grasshop pers uit Zwitserland weliswaar het uitduel met Semenech Odessa uit Oekraïne met 0- 1, maar op basis van de 3-0 zege thuis gaan de Zwitsers verder. Ook de Turkse beker winnaar Besiktas behaalde de tweede ron de. De ploeg van de Duitse trainer Daum speelde met 1-1 gelijk tegen HJK Helsinki. De grootste overwinning kwam op naam van het Griekse Panathinaikos. In Athene won de koploper in de Griekse competitie van Pirin uit Bulgarije met 6-1 Oud-Groninger Milko Djurovski redde het met zijn ploeg, Maribor Branik, niet te gen het Oostenrijkse Austria Wien. Twee weken eindigde het duel in 1-1, maar giste ren lieten de Oostenrijkers de Slovenen kansloos: 3-0. Maccabi Tel Aviv mocht na het verras sende gelijke spel van twee weken geleden (0-0) hopen op een stuntje tegen de voor malige bekerhouder Werder Bremen. Maar de Duitsers zetten, hoewel allerminst over tuigend, de Israeli's in het thuisduel met beide benen op de grond. De ploeg van trainer Rehhagel won met 2-0. den bosch «anp Jeroen van Dijk en Monique Hoogland deden het, de nog altijd geblesseerde Chris Bruil filmde het en Lex Coene maakte het -bijna- op de eer ste dag van de Dutch Open in Den Bosch. Als 31-jarige speelt de drievoudige oud-kampioen van Nederland tegenwoordig voor zijn plezier. Maar dat was aan het einde van zijn optre den tegen de in de Nederland se competitie uitkomende Belg Pedro Vanneste niet meer van zijn gezicht af te lezen. Dat was vertrokken tot een pijnlijke grimas. Kramp in het linkerbeen. Vroeger zou Coene een ernsti ge blessure hebben geriskeerd. Nu niet meer; al sneed het ge voel van onmacht, waardoor hij een voorsprong van 8-2 bij het wisselen van helft in de derde game alsnog uit handen moest geven, hem door de ziel. Van Dijk had geen probleem met de vanuit Duitsland aan- gereisde Maleisier Zainal Ma- lik (15-4 15-3). Hij behoeft nog slechts van de weinig bekende Indonesiër Tejakusuma te winnen om zijn doelstelling voor Den Bosch waar te ma ken. De 23-jarige Rotterdam mer mikt op de lucratieve Grand Prix-finales begin de cember in Bangkok en heeft uitgerekend dat hij met kwartfinaleplaatsen in Neder land en Denemarken de twaalfde plaats, die hij op deze toernooi ranglijst inneemt, kan vasthouden. In de veel sterker bezette toernooien van Hongkong en China behoeft hij dan slechts tot de laatste zestien te reiken om zich als eerste Nederlander voor dit eind toernooi in aan merking in aanmerking te ko men. Bondscoach Huub Franssen heeft alvast gelden vrijgemaakt om hem in Bang kok te begeleiden. wenen afp/rtr Otto Konrad, de veelbespro ken doelman van Salzburg, is gistermiddag op eigen gele genheid uit Milaan naar Oos tenrijk gevlogen. Hij miste het vliegtuig waarmee zijn ploeg genoten in de ochtend de te rugreis maakten. Konrad had ter observatie de nacht in een Milanees ziekenhuis doorge- bracht, nadat tijdens de wed strijd tegen AC Milan (3-D) een volle fles water op zijn achter hoofd was gegooid door ie mand uit het publiek. In Salzburg meldde Konrad zich opnieuw in een zieken huis. Daar onderging hij diver se neurologische onderzoe ken. Volgens de clubarts van Salzburg heeft de doelman door het incident een flinke kneuzing en een lichte hersen schudding opgelopen. De me dicus sprak de verwachting uit dat Konrad binnen enkele da gen de training weer kon her vatten. Konrad ging kort na het eer ste doelpunt tegen de vlakte, vijf minuten voor de rust. Na een intensieve behandeling krabbelde hij overeind en zette hij de wedstrijd voort. Meteen na het tweede doelpunt van Milan in de 59e minuut liet Konrad zich alsnog vervangen, maar niet voordat hij nog een tweetal goede reddingen had verricht. Met een brancard werd hij van het veld gedragen en per ambulance naar een plaatselijk ziekenhuis ge bracht. Na afloop van het duel diende het bestuur van Salz burg een officieel protest bij de UEFA in. AC Milan-trainer Capello twijfelde later openlijk aan de ernst van de verwondingen bij Konrad. Hij beschuldige de doelman van toneelspel. Vol gens de Italiaanse coach dient de Oostenrijker daarvoor door de UEFA bestraft te worden. „Tijdens de rust loopt hij nog op eigen kracht naar de kleed kamer", schamperde Capello. „Nog geen half uur later vraagt hij om een ambulance. Dat klopt toch niet? Hij moet niet serieus worden genomen." Een woordvoerder van de UEFA wilde gisteren niet spe culeren over de sancties dié tegen AC Milan en/of tegen de doelman worden getroffen. Wel gaf hij de mogelijke maat regelen aan: overspelen op neutraal terrein, een regie mentaire nederlaag van 3-0 voor AC Milan, een geldboete, of een ban op één of meer thuiswedstrijden in het eigen San Siro-stadion. De tucht commissie van de- UEFA neemt op 6 oktober het pro test van Salzburg in behandc linK De opening van de nieuwbouw van de beide I>cidse atletiekver enigingen AV Holland en De Bataven l-eiden werd gisteren in de aansluitende avondwedstrijd opgeluisterd met een uitsteken de tien-kilometcrtijd van talent Stan Rijken. De 21-jarige atleet liep net boven het halve uur. De door sportwethouder Hans de Goede geopende nieuwbouw in De Leidse Hout heeft de Leidse atletiek de nodi ge uitbreiding in de vorm van kracht-, massage en vergader ruimtes bezorgd. Tijdens de of ficiële opening gisteravond schetste Jan van Zijp, voorzitter van het samenwerkingsverband Salag, de eerste plannen voor accommodatie uitbreiding die teruggaan tot 1987. Deze mond den uiteindelijk vorig jaar uit in bouw in de vorm van een werk- lozenproject, afgerond door de werkzaamheden van vcreni- gingsvrijwilligers. „Toen ik twintig jaar geleden zelf nog in het juryhok zat, was dat al aan vervanging toe," vond ook De Goede, die de sa menwerking tussen de partijen als plezierig, nuttig en succesvol omschreef. De beide voorzitters van AV Holland en De Bataven, Hans Overduin en John van Haasteren, voegden ten over staan van het verzamelde alle tiek-kader nog weinig toe aan de eventuele fusie-plannen. Al leen Overduin suggereerde: „Als de verdergaande samenwerking net zo goed verloopt als dit pro ject, dan groeit er In de toe komst welllicht nog iets moois." De op opening en receptie aansluitende wedstrijd van AV Holland begon met een over winning van Bataaf Joost la Lau in een goedbezette duizend me ter. De Bataaf miste door een voetblessure de Nederlandse kampioenschappen, maar be vestigde gisteren opnieuw zijn vorm door van kop af concur renten Frank Wiegman en Jan Raaphorst in 2.25,5 te verslaan. De beste prestatie van de avond kwam eenter op naam van Rij ken, die startte als haas voor clubgenoot Michiel Otten, maar uiteindelijk de wedstrijd door liep en won. De atleet van PH Vught, voormalig juniorenkam pioen, liep onder de uitstekende omstandigheden een tijd van 30.04,1. Champions Trophy niet in Engeland MILTON KEYNES «ANP De Engelse hockeyhond heeft de organisatie van het toernooi om de Champions Trophy teruggegeven. De reden is dat het nationaal hockeycentrum in Milton Keynes niet tijdig gereed komt. Het toer nooi was voorzien voor oktober 1995. Duitsland, Pakistan en Ne derland zijn kandidaat voor de overname van het evenement. Ne derland organiseert echter al in juni het EK voor vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27