Oegstgeest pal voor eigen polder Voorschoten stelt orde op zaken Betoncentrale naar Zoeterwoude 'Vier ambtenaren zijn beschadigd, gebrandmerkt' Leiden Regio D66 wil enquête over ontslagen ambtenaren 'Volkstuinders beste af met slibstort in Oostvlietpolder' Jonckheer wordt ridder VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Bruiloftsgasten raken slaags oegstgeest Een bruiloft in een horecagelegenheid aan de Oegst- geester Dorpsstraat is gisteravond op een vechtpartij uitgelopen. Een oude familietwist werd op het feest opgerakeld. Twee groe pen raakten onder invloed van alcohol slaags. Toen de politie te gen half twee arriveerde, waren de vechtersbazen al van elkaar gescheiden. Op de nabijgelegen Rhijngeesterstraatweg stond in middels een aantal vechtersbazen dat opnieuw op de vuist wil de. De politie besloot een van hen, een 26-jarige inwoner van Ter Aar, mee te nemen naar het bureau voor zijn eigen veilig heid. Nadat hij was gekalmeerd, werd de man in een taxi gezet en naar huis gestuurd. Winkelier voorkomt graai in kassa warmond Een winkelier aan de Warmondse Herenweg is bijna het slachtoffer geworden van een wisseltruc. Twee klanten kwa men rond half zes zijn winkel binnen en wilden iets kopen. Ze legden geld op de toonbank en toen de winkelier zijn kassa opendeed, poogden zij een greep in de kassa te doen. Dat mis lukte omdat de winkelier direct ingreep en de twee mannen uit de winkel zette. De politie werd gewaarschuwd maar kon de mannen niet meer vinden. Het kenteken van de auto waarin zij wegreden is wel bekend. Tot 1997 geen financiële problemen verwacht voorschoten frank buurman „Dit is de vijfde begroting die ik kan presen teren en het is zeker niet de slechtste", al dus wethouder F. ten Have van Financiën gisteren in een toelichting op de Voorscho- tense begroting voor 1995. Voorschoten heeft de afgelopen vijf jaar twee keer fors moeten bezuinigen. De tweede bezuiniging werd vorig jaar pas afgerond. Voor het ko mend jaar kon de begroting echter door een bescheiden lastenverhoging voor de bur gers sluitend worden gemaakt. „Ik verwacht voor 1995 en 1996 geen ver rassingen. De zaken zijn goed op orde. Wat er daarna gaat gebeuren is onzeker. De her verdeling van de geldenoiit het gemeente fonds zou Voorschoten vier miljoen gulden per jaar minder kunnen opleveren dat is een kwart van de totale begroting", aldus Ten Have. De gemeente bereidt zich al enigszins voor op die herverdeling door jaarlijks geld weg te zetten. „We verkeren in Voorschoten in de geluk kige positie dat we veel vermogen hebben. Dat betekent dat we geen geld hoeven te le nen. Aan de andere kant is de rente in de afgelopen tijd sterk gedaald, met als gevolg dat de rente-opbrengsten sterk zijn terug gelopen", stelt de wethouder financiën. Voor Voorschoten blijven de kosten van af valverwerking onberekenbaar. „We hebben daar zelfs nauwelijks invloed op. In Voor schoten hebben we bovendien het ver schijnsel dat het vuilaanbod stijgt, terwijl dat in andere gemeenten juist niet gebeurt. Het is ons nog steeds niet duidelijk hoe dat komt." In de komende jaren zullen de kosten voor de reiniging en het milieu stijgen. Ook voor het wegenonderhoud is extra geld no dig. Voorschoten heeft wel geld beschikbaar voor nieuw beleid. Jaarlijks is ruim een ton beschikbaar voor nieuwe uitgaven. Verder ligt er een vast bedrag van zeven ton voor hetzelfde doel klaar. F.n dan is er nog de ze ven miljoen gulden die de verkoop van de kabeltelevisie heeft opgebracht. Daarmee worden onder meer de opwaardering van het centrum en de verbetering van de ac commodaties mee bekostigd. 'Het is ons grondgebied dus bouwen wij De gemeenteraad van Oegstgeest houdt unaniem vast aan het eigen bouwplan voor de Broek- en Simontjespol- der. „We voldoen aan alle voorwaarden, het is een goed plan en dus moet de provincie wel stevig in haar schoe nen staan wil ze een grenscorrectie ten gunste van Lei den kunnen doorzetten." Zo vatte burgemeester S. Scheenstra het standpunt van de raad gisteravond sa men. Gemeente Leiden komt omwonenden Wernink tegemoet leiden rudolf kleun oegstgeest loman leefmans Oegstgeest wenst niet in te gaan op eisen van Leiden en de pro vincie dat er bijvoorbeeld een verbinding voor auto's naar de Merenwijk moet komen of dat als er geen subsidie van 10 mil joen gulden op tafel komt Oegstgeest toch moet doorgaan met de uitvoering van het plan. „Wij bemoeien ons ook niet met de bebouwing van de berm van de Vijf Meilaan", aldus frac tievoorzitter J. de Soeten van Leefbaar Oegstgeest. Oegstgeest heeft een plan ge maakt voor 1020 woningen in de Broek- en Simontjespolder waarbij het Leidse Trekvaart plein ook werd betrokken. De nieuwe wijk zou op Oegstgeest gericht moeten zijn, dus zonder een verbinding voor auto's die onder het spoor door naar de Leidse Meren^vijk leidt. Daar had de Leidse PvdA-wethouder T. van Rij kritiek op. Hij eiste wél een autoverbinding en vond dat het Trekvaartplein bij be bouwing ook maar Oegstgeester grondgebied moest worden. Wethouder F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest/ruimtelijke orde ning) en Van Rij onderhandel den over deze punten de laatste maanden regelmatig op het provinciehuis terwijl de drei ging van een grenscorrectie bleef. Snelheid was echter wel ge boden. Als de aanvraag voor een zogeheten locatiesubsidie niet voor 1 oktober, aanstaande zaterdag, bij het ministerie van VROM binnen is, gaat om streeks 10 miljoen gulden verlo ren. Maar de aanvraag moet wel voorzien zijn van de handteke ningen van zowel Leiden als v Oegstgeest. De fax ratelde de laatste da gen onophoudelijk. Uiteindelijk stuurde de provincie een voor stel waarin onder meer staat dat alleen een bustunnel onder het spoor voldoende is. Maar er stonden weer nieuwe eisen in zoals het instellen van een ge schillenregeling. Ook zou Oegstgeest verplicht worden met de plannen door te gaan als de locatiesubsidie wordt misge lopen. Voldoet Oegstgeest aan deze eisen dan is de grenscor rectie van de baan. „En daar gaan we niet mee akkoord. We vinden nog steeds: het is óns grondgebied en dus bebouwen wij op een manier zoals wij denken dat dat goed is", aldus Lisman. Hij kreeg voor zijn standpunt alle zeventien raadsleden aan zijn kant. Ook van de fractie van Leefbaar Oegstgeest (LO) die nog deze maand tegen het bouwplan had gestemd in de hoop een foutje in de procedure te vinden waardoor de polder alsnog groen kon blijven. Maar LO legde zich neer bij het meer derheidsstandpunt en steunt nu de eigen wethouder in zijn stre ven het Oegstgeester plan te verwezenlijken. Lisman is nu van plan van daag al de subsidienaanvraag de deur uit te doen en hoopt daar op korte termijn ook de handtekening van Leiden bij te kunnen voegen. Hij denkt een goede kans van slagen te heb ben. „Want het is ook niet in het belang van Leiden de subsi die te frustreren", zei Lisman. Oegstgeest en Leiden tot elkaar veroordeeld leiden/oegstgeest henny van egmond De Leidse wethouder Tj. van Rij (PvdA) hoopt dat Oegst geest en Leiden eindelijk gaan samenwerken bij de plannen makerij voor de Broek- en Si montjespolder. Hoewel hij kritiek heeft op de beslissing van de gemeenteraad van Oegstgeest van gisteravond, reageert hij terughoudend. „We moeten stoppen met ons tegen elkaar afzetten. Leiden en Oegstgeest zijn tot elkaar veroordeeld. Zij hebben ons nodig en wij hen. Laten we daarom in godsnaam samen werken", aldus Van Rij in een eerste reactie. De Leidse wethouder wijst er op dat in de huidige plannen van Oegstgeest een verbin ding naar de Oegstgeesterweg is opgenomen. „Die nieuwe weg gaat over Leids grondge bied en sluit aan op een Leid se weg. Dat kan dus niet zon der overleg." Van Rij heeft er geen enkele moeite mee dat Oegstgeest de polder bebouwt, 'maar dat standpunt hebben we altijd al verkondigd'. Hij vindt wel dat er een tunnel moet komen naar de Merenwijk, waar ook auto's door kunnen. „Alle voorzieningen van kinderop vang en scholen tot winkels zitten in de Merenwijk, twee keer zo dichtbij als in Oegst geest. Het is uiterst bevoog dend dat je dan alleen een tunnel voor bussen en fietsen toestaat, waardoor mensen wel brood kunnen kopen, maar ze verplicht als zij met de auto een kratje bier willen halen naar Oegstgeest moe ten rijden." Van Rij zegt desgevraagd dat de annexatie van de polder door Leiden, die is aange zwengeld door de provincie - Zuid-Holland, wat hem be treft kan worden stopgezet op het moment dat er daadwer kelijk wordt samengewerkt door de twee gemeenten. „Als je tien miljofen gulden subsi die kunt binnenhalen, dan heb je toch alle reden om nauw samen te werken?" De Leidse Betonmortel Centrale (LBC) gaat naar het terrein van Oosthoek Kemper beton in Zoe terwoude. Daarmee is de ver huizing naar het voormalige Wernink-terrein aan de Haag- weg in Leiden van de baan. Dat is aanleiding voor de gemeente Leiden om buurtbewoners die zijn verenigd in het comité Haagweg Groen tegemoet te ko men en te besluiten om ook geen andere zware industrie toe te laten op het Wernink-terrein. Met de verhuizing van de LBC naar Zoeterwoude komt een einde aan een al jaren slepende geschiedenis. De LBC moest ïn eerste instantie vanwege stof- en geluidsoverlast verhuizen van de Zoeterwoudseweg naar het Wernink-terrein. Toen die verhuizing zelfs na jaren wach ten maar niet plaatsvond dwong de gemeente het bedrijf in december 1993 tot sluiting. Sindsdien werden klanten van de LBC vanuit zusterbedrijven in Hillegom, Rijswijk en Den Haag bevoorraad. In de tussen tijd waren al onderhandelingen begonnen met Oosthoek over overname van het terrein. Oost hoek Kemper wil zijn bedrijf in Zoeterwoude in de loop van volgend jaar sluiten. Die onderhandelingen zijn nu met een akkoord beklonken. Cementbouw, het moederbe drijf van de LBC, koopt het ter rein van Oosthoek dat vervol gens een aantal hallen terug huurt. Hoewel de transactie pas gisteren bekend is gemaakt, zou de LBC de betoncentrale aan de Hoge Rijndijk inmiddels al in gebruik hebben genomen. Bij de centrale komen acht mensen te werken. Het gaat daarbij om twee werknemers die afkomstig zijn van Oosthoek, vijf chauf- feurs en de bedrijfsleider van de vroegere Leidse LBC-vestiging. De verplaatsing van de LBC wordt door alle partijen met in stemming begroet. Woordvoer der H. Hiemstra van Cement bouw zegt dat dit bedrijf al ge ruime tijd zijn zinnen had gezet op deze oplossing. De onder handelingen met Oosthoek hebben ruim een jaar gelopen. Toch is tegelijkertijd verder ge werkt aan vestiging in Leiden. „We hebben op twee paarden gewed. Je krijgt maar één keer de kans grond van de buurman te kopen. Voor het geval dat mis zou lopen zijn we ook in Leiden verder gegaan. Maar het is toch gelukt en het is duidelijk dat wij dit de beste keus vinden." Vol gens Hiemstra is een vestiging in of bij Leiden zeer noodzake lijk omdat de cementauto's nu dagelijks vaststaan in de files. Ook de gemeente Leiden is blij met deze oplossing waar door men de bewoners van de Haagweg en omgeving tege moet kan komen in hun bezwa ren. „Wij zijn van plan hun be zwaren toe te wijzen. Dat bete kent dat het bestemmmings- plan zo wordt aangepast dat er alleen nog 'schone' bedrijven op het Wernink-terrein mogen komen", vertelt B. Lamers van de dienst bouwen en wonen. De leden van het comité Haagweg Groen zijn gisteren door hem op de hoogte gesteld. Zij laten zien het nu bereikte resultaat als een overwinning. Het gemeentebestuur is nu van plan het bestemmingsplan 'Tussen Rijn en Rail' voor het einde van het jaar vast te stel len. Dat plan geldt ook voor het gebied Mors IV, waar de afgelo pen jaren alle woningen zijn ge sloopt, behalve het huis van de familie Blikman die weigert te vertrekken. Volgens Immers CHEF HENNY VAN EGMOND. 071356414. PIV CHEF HANS KOENEKOOP. 071 356429 Politiek reageert terughoudend leiderdorp judy nihof „Wij vonden de sancties al bui ten proportie." Het verbaast fractievoorzitter C. Bos van Groen Links in Leiderdorp niets dat de commissie voor beroep en bezwaar de strafmaatregelen van het college tegen vier amb tenaren burgerzaken onterecht vindt. „We hadden destijds des kundig advies ingewonnen en daaruit bleek al dat het een hele toer zou worden om de maatre gelen overeind te houden. Wij hebben ook aangegeven dat we de straffen veel te zwaar von den." De fractievoorzitters van de Leiderdorpse politiek reageren over het algemeen terughou dend. Ze hebben zelf de stuk ken van de commissie beroep en bezwaarschriften nog niet onder ogen gehad. Uit die stuk ken bleek dat de medewerkers zijn gestraft (drie kregen er ont slag, een werd gekort op zijn sa laris) zonder dat het college heeft aangetoond dat ze sjoe melden met geld van de ge meente. Over politieke consequenties wil niemand uit de politiek zich nu al uitlaten. Bos denkt alleen niet dat burgemeester M. Zon- nevylle verantwoordelijk kan worden gesteld. „De hele proce dure was allang aan de gang voordat hij bij de gemeente Lei derdorp kwam. En het zijn de wethouders die in feite verant woordelijk zijn bij een gemeen te." Overigens speelden de proce dures rond de vier ambtenaren zich voor een belangrijk deel af in de vorige collegeperiode. Een partij als BurgerBelangen was toen nog niet in beeld. De frac ties van destijds zijn ook alleen enigszins bij de sancties voor de eerste drie ambtenaren betrok ken geweest. Bij het ontslag van de vierde ambtenaar kwam er helemaal geen raadslid aan te pas, omdat het ging om ontslag zonder uitkering of wachtgeld. In dat geval hoeft een college de raad niet in te schakelen. D66-fractievoor/itter E. Grootaarts, net als Groen Links in de oppositie, pleit voor het instellen van een commissie van onderzoek naar deze zaak. Zo n commissie, die bestaat uit enkele leden van de gemeente raad. zou dan een soort parle mentaire enquête moeten hou den. „Ook om er lering uit trek ken." D66 wil in elk geval schrif telijke vragen stellen aan het college. „Ik kan er echt niks over zeg gen," zegt W. Kruidenier, frac tievoorzitter van ile WD. „Daar komt voor mij bij dat ik er de af gelopen vier jaar niet bij ben ge weest." De fractievoorzitters Hermans (l*vdA) en T. Meijer (CDA) onthouden zich van elk commentaar. Zij wachten het beraad van het college op deze zaak af. Ook I. Holsberg (BBL) wil niet op de zaak ingaan. „Dat kan ik moeilijk. We zitten pas zo kort in de raad. BBL heeft aan de besluitvorming rond de strafmaatregelen part noch deel gehad. Ik denk dat het verstan dig is dat we nu niks zeggen. I let geeft geen pas om onvoor bereid reacties te geven." Wethouder De Goede kiest uit alternatieven LEIDEN BEATRUS BONARIUS De toekomst van enkele Leidse amateurtuinderscomplexen blijft onzeker. De nieuwe struc tuurplannen van de gemeente Leiden pleiten voor industrie terrein of woningbouw in de Oostvlietpolder. Een derde mo gelijkheid is de komst van een tijdelijke baggerstortplaats. Deze mogelijkheid wordt mo menteel onderzocht door de provincie Zuid-Holland. De re sultaten worden worden ver meld in een Milieu Effect Rap portage (MER). Dit in verband met de eventuele milieuvervui lende effecten van een bag- gertstortplaats. Dit bleek gister avond op het 32e congres van de leidse Bond van Amateur tuinders in het muziekverza- melgebouw aan de J.C. de Rijp- straat. Wethouder H.P. de Goede (milieu, sport, recreatie en wel zijn) zei dat een baggerstort plaats het meest gunstig is voor de volkstuinders. „Eventueel is de grond even vervuild, maar daarna kunt u er weer terecht", zo stelde hij de volkstuinders gerust. „De slibstort is wel de iieste van de drie mogelijkhe den. Het slib wordt in plastic gestort en komt dus niet in aan raking met de grond. De vervui ling zal gering zijn. Maar moch ten er industrieën of woningen gebouwd worden, dan moeten uw tuinen voorgoed verkassen." Ondanks de geruststellende woorden van De Goede, heeft de Leidse Bond van Amateur- tuinders een bezwaarschrift te gen de gemeentelijke plannen ingediend. Mede daarom heeft de Provincie een gedetailleerde MER laten instellen. Dit onder zoek moet uitsluitsel geven of de tijdelijke baggerstortplaats in Oostvlietpolder of bij het Val kenburgsc meer wordt gesitu eerd Een deel van de betonwarenfabriek van Oosthoek Kemper in Zoeterwoude. De Leidse Beton Centrale neemt installaties elders op het terrein in gebruik. praat de gemeente nog altijd met Blikman om tot een oplos sing te komen. Als het plan defi nitief is vastgesteld opent dat echter ook de mogelijkheid van onteigenen. Een deel van Mors IV wordt overigens op afzienba re termijn weer bebouwd. Daar vestigt aannemersbedrijf Burgy zich. Mr. G.F. Jonckheer uit Wassenaar is vanmorgen benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse leeuw. Jonckheer kreeg de on derscheiding in raadhuis De Paauw van Wassenaars burgemeester P.H. Schoute. De Wasscnaarder was lid van de raad van bestuur van de ING-groep en de Nationale Nederlanden. Hij is met pen sioen. Jonckheer trad in januari 1966 in dienst van zijn huidige werkgever bij de buitenland-divisie. In 1978 werd Jockheer direc teur van deze afdeling en in 1986 volgde zijn benoeming tot lid van de raad van de bestuur van het moederbedrijf. Sedert de fusie van dat bedrijf met de NMB Postbank Ciroep in 1991, werd hij be noemd tot lid van de raad van bestuur van de ING-groep. De Wassenaarder is bestuurslid van het leids Universiteits Fonds, lid van de Raad van Advies voor het Centrum voor Taal, Cultuur en Internationalisering van de Haagse Hogeschool en lid van het bestuur van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen Clingendael en het bestuur van het Residetieorkest. Advocaat De Milliano: ontslag ambtenaren Leiderdorp paniekreactie college leiderdorp judy nihof vervolg van voorpagina „Hoe je het ook wendt of keert, vier ambtenaren zijn toch enorm bescha digd, gebrandmerkt. Geconfronteerd worden met zulke ongefundeerde be schuldigingen, dat eist nogal wat van de mensen. En daar is iemand politiek verantwoordelijk voor." L. de Milliano is advocaat van een van de drie door de gemeente Leiderdorp ontslagen medewerkers burgerzaken. (Een vier de kreeg salarisvermindering). Nu de commissie beroep- en bezwaarschrif ten de strafmaatregelen van het colle ge onterecht blijkt te vinden en advi seert om de beslissingen terug te draaien, lijkt het tij voor de medewer kers te keren. Volgens De Milliano is de rechtszaak op 7 november 'het laatste stukje ellende dat ze moeten doorstaan' De raadsman heeft er 'honderd procent' vertrouwen in dat de strafrechtvervolging goed voor hen afloopt. „Het zou mij anders zéér ver bazen." Volgt het college het advies van de commissie beroep- en bezwaarschrif ten niet op, dan kan de ellende voor de medewerkers nog wel eens een stuk langer gaan duren. Het college moet het volgens de Katwijkse advo caat niet zo ver laten komen. „Het is belangrijk dat er op het gemeentehuis rust komt. Als B en W wijs zijn, nemen zij het advies van de commissie over en gebruikt men de energie om de hi aten in de organisatie verder op te los sen." De advocaat heeft de indruk dat er momenteel al hard wordt gewerkt aan verbeteringen binnen de organi satie. Dat neemt niet weg dat de kwes tie rond de zwaar gestrafte medewer kers burgerzaken toch weer een 'tries te episode is in de geschiedenis van Leiderdorp', aldus de raadsman. „En dat is jammer. Dat gun je geen enkele gemeente." Voor de manier waarop vorig jaar zomer het - toenmalige - college te werk is gegaan, heeft De Milliano geen goed woord over. Interim-burgemees ter J. de Bruin besloot na overleg met de wethouders Kerner en Huigen om bij de politie aangifte te doen van frau de op de afdeling burgerzaken. Dal ge beurde nadat hem ter ore was geko men dat inwoonster Riet Dekkers aan gifte had gedaan. Volgens De Milliano betrof dat een aangifte op basis van roddel en achterklap. „Het college had dit moeten negeren en eerst zelf on derzoek moeten doen." In plaats daar van hoorden de medewerkers op een dag dat ze zich moesten melden bij de politie. „Zo ga je toch niet met men sen om. Die werkwijze heeft ook im plicaties voor de andere ambtenaren die er nu zitten. Die kijken elkaar aan en denken: gisteren hij, straks ik. Dat is geen goed werkklimaat." Ongeveer drie maanden later begon de gemeen te met een intern onderzoek. Volgens De Milliano valt het optre den van het college wel te verklaren. „Het moet een paniekreactie geweest zijn. Ze hoorden het woord fraude en raakten in paniek. I let was daadkracht zonder zorgvuldigheid. Een schuldige aanwijzen wil De Mil liano niet. „Ik ben geen politicus." Of burgemeester M. Zonnevylle veel te verwijten valt, betwijfelt hij. „Die man is gekomen toen de ellende groot was. Hij is nieuw. De invloed en het gezag van zo'n man moet groeien." Wat college en gemeenteraad vol gens De Milliano zouden moeten doen is een interne analyse maken van wat er nu precies is gebeurd en wat er fout is gegaan. „Voorkomen moet worden dat de collegepartijen daarbij krampachtig vasthouden aan elkaar en dat de oppositie krachtig gaat schoppen. Dat moet niet de sfeer zijn waarin zelfonderzoek plaats vindt." Volgens hem moet uil zo'n on derzoek vanzelf blijken wie verant woordelijk is. „Dan sluit ik niet uit dat daar consequenties aan verbonden worden, om het vertrouwen van de burgers en de ambtenaren van leider dorp te herstellen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17