Opvolger Audi 80 eerst alleen als sedan Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. AUTOBEDRIJF Offic. Fiat Dealer voor Leiden e.o. Op televisie fietsen Stegen jezelf Weg en wiel Moderne Excel moet nieuwe trekpaard Hyundai worden lanceert supertrio Zijlsingel 36, 2315 KD Leiden Tel. 071-22 36 35 FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij en hometrainer, een I j schakelkastje en een tv-toestel zijn de be nodigdheden om thuis een wie lerwedstrijd te kunnen fietsen tegen jezelf. 'Computertrainer' is de naam van deze Ameri kaanse vinding en de prijs be draagt 3.900 zonder tv. Tom Schouten Wielersport in Scheveningen zegt de eerste zaak te zijn die de apparatuur te koop aanbiedt. De mogelijkhe den zijn legio, omdat er trajec ten en zelfs wedstrijden te pro- .grammeren zijn, compleet met berghellingen en afdalingen. „Als je de rollenbank en het kastje aansluit ziet je op je tv- scherm twee wielrenners ver schijnen. Een ervan ben jezelf en je fietst tegen de ander of te gen jezelf," zegt Schouten, „Je kunt hellingpercentages pro grammeren en als je die helling opfietst gaat de rollenbank zwaarder lopen. Bij afdalingen fiets je natuurlijk lichter. Ook te genwind is te programmeren, waardoor de fiets zwaarder gaat trappen." Met het apparaat zijp naar verkiezing korte ritjes, complete koersen en klassieke wielerwedstrijden te program meren en vervolgens na te rij den. Meer informatie geeft Tom Schouten, tel. 070 - 3556112. Groene Pluim Uitvinder Luud Schimmelpen- nink heeft van het milieu-edu catiecentrum De Kleine Aarde de jaarlijkse Groene Pluim ge kregen voor baanbrekend werk voor milieuvriendelijk vervoer. Zijn nieuwste vinding is een fiets op zonne-enërgie, die hij samen met Greenpeace ontwik kelt. Zijn eerdere vinding Solo, de eerste overkapte fiets, heeft nu de toevoeging Solaire gekre- ANKE DE VRIES "Q K0PPIE De fiets speelt een hoofdrol in het nieuwste jeugdboek 'Fausto Kop- pie' van Anke de Vries. gen. Het is een futuristisch ogende fiets met een accu die door zonlicht wordt gevoed. Eerder kreeg Schimmelpennink onder meer bekendheid met zijn Witkarproject, de Solo en diverse modellen snor- en lig fietsen. Zijn bedrijf Y-tech Inno vations ontwierp ook kniespa- rende pedalen voor een Duitse fietsfabrikant. Schimmelpennink gelooft in een serieus alternatief voor de auto. Hij zei daar eerder over te gen De Kleine Aarde: „De auto is verouderd. Je vervoert 70 kilo mens in 800 kilo blik, dat je vaak nergens kwijt kunt. Waar we in onze samenleving naartoe moeten is welvaart met mini maal materiaalgebruik." 'Fausto Koppie' Wie tijdens de Kinderboeken week (5-15 oktober) voor ten minste 19,50 aan kinderboe ken koopt, krijgt 'Fausto Kop pie' cadeau, een speciaal voor deze gelegenheid geschreven jeugdboek van Anke de Vries. In dit boek spaart Stijn voor een racefiets en in de fietsenwinkel van meneer Roeleveld ontdekt hij een hele rare fiets die niet te koop is, de 'Fausto Koppie' en daar draait alles om. - HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 Veilige deur vergrendeling Volkswagen heeft een nieuwe centrale deurver grendeling ingevoerd, 'een veel gehoorde klanten wens' aldus VW. Na een maal omdraaien van de sleutel in het bestuurder sportier springt nu alleen dat portier open. Dit belet rovers om onverhoeds een ander portier open te ruk ken. Om alle centraal afge sloten portieren te ont grendelen moet de sleutel tweemaal achtereen omge draaid worden. Midden jaren vijftig was de autoindustrie in de VS volledig op hol geslagen. De meest waanzinnige auto's kwamen op de markt, waarbij ieder nieuw model weer groter, glimmender en sterker was dan de concurrent. Uit die tijd stamt deze Oldsmobile Super 88 Convertible, die vanwege zijn royale chro men grille de bijnaam 'walvis' kreeg. Boven de im posante walvissebek zat een In chroom gegoten af beelding van de aarde en op de motorkap een fraaie straalvliegtuig-mascotte, leder jaar brachten de fabrikanten weer lichte veranderingen aan in de vorm. Zo had deze auto in '54 de merknaam boven de grille staan, in '55 in de grille (zie foto) en weer een iaar later verdwenen de namaak-luchtinlaten uit de grille en kwamen er horizontale chroomstrips voor in de plaats. foto peter heerkens DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 Uw autoaanbicding F accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag Qj raak! Bel onze advertentie-afdeling Cabriolet, coupé en ruimtewagen Sinds enkele dagen zijn ze, temidden van alle wasmiddelen, luiers, nieuwe biersoorten en superdunne maandver- bandjes, regelmatig op de buis te zien: de nieuwe drie van Fiat. ZEIST De Italiaanse fabrikant lanceerde eind vorige week het nieuwe supertrio in ons land en pro beert daarmee zijn positie op de Nederlandse automarkt te verstevigen. Niet zozeer wat ver koopaantallen betreft, maar wel op het gebied van aanbod en imago. DE EERSTE nieuweling is de cabrio-uitvoering van de succesvolle Punto. Deze fraaie creatie van Giugiaro, die overigens het logo van pro ducent Bertone draagt, is verkrijgbaar in twee versies. Het basismodel 60 S met handbedien de kap staat in de prijslijst voor 39.950, waarmee Fiat voortbouwt aan de traditie leve rancier van betaalbare, sportieve auto's te zijn. De veel luxere 90 ELX heeft niet alleen een sterkere motor (1.6 liter 88 pk in plaats van 1.2 liter 58 pk) maar ook stuurbekrachtiging, cen trale portiervergrendeling met afstandsbedie ning, lichtmetalen velgen en elektrische be diening van ramen en kap. Deze versie komt op 48.450. DE TWEEDE nieuwkomer is een verrassend mooie sportcoupé, waarmee Fiat na een lange periode terugkeert in het segment van de sportwagens. De Coupé Fiat, zoals de officiële naam luidt, roept herinneringen op aan be kende Fiats van weleer als de 8V, de 2300 S Coupé, de 850 Sport, de 124 Sport Coupé en de Dino Coupé. Vele jaren concentreerde de Italiaanse fabri kant zich op gewone 'no-nonsense' auto's voor alledaags gebruik. Maar intussen is er wat op de markt gewijzigd. Er is een toene mende belangstelling voor sportievere types, niet in het minst bij 'rustige' Duitse merken als Opel. Deze fabrikant scoort goed met de Calibra, de auto waartegen Fiat met zijn fraaie coupé ten aanval trekt. De 4,25 meter lange vierpersoons Coupé Fiat, die is gebaseerd op de Tipo, is leverbaar met twee motorversies en twee uitrustingniveaus. De motoren zijn een 2.0 liter 4-cilinder met 16 kleppen en een turbo-versie daarvan. Eerstge noemde levert 140 pk (te koop vanaf 60 mille) en de turbomotor 195 pk (vanaf 70 mille). MET HET DERDE type van het supertrio be geeft Fiat zich in weer een ander segment dat de laatste tijd flink aan het groeien is: dat van de zogeheten ruimtewagens. Ooit kwam Fiat als een van de eerste fabrikan ten met een soort ruimtewagen op de markt in de vorm van de Fiat 600 Multipia. De moderne Multipia heet Ulysse en is een geduchte concurrent voor auto's als de Ren ault Espace en de Chrysler Voyager. De ruim te-Fiat is een resultaat van de samenwerking tussen PSA (Peugeot/Citroën) en de Fiat- groep en komt derhalve op de markt naast drie andere, vrijwel identieke ruimtewagens: de Peugeot 806, de Citroën Evasion en de Lancia Z. De Fiat Ulysse is wel de goedkoopste van het kwartet met een beginprijs van 57.350. Dat betreft dan de 2.0 S met een vermogen van 121 pk. De versie met 147 pk turbomotor be gint bij 67.350. Als de verreweg modernste autofabrikant van Korea timmert Hyundai stevig aan de weg. Gestart in 1967 met de assemblage van Britse Fords, heeft het merk in een recordtempo een geheel eigen modellenlijn opgebouwd die zich tegenwoordig heel aardig kan meten met de concurrenten uit Europa en Japan. De jongste stap op weg naar een nieuw elan wordt nu inge luid door de lancering van een aantrekkelijke nieuwe kleine middenklasser, die in Neder land Excel gaat heten en in de meeste andere landen Accent. Daarmee neemt Hyundai af scheid van de Pony, die in 1979 voor het eerst in ons land arri veerde. Dat eerste model Pony was toen een nogal ouderwets ontwerp dat het vooral van zijn lage prijs moest hebben. Hoewel nu drie modellen onder één naam zijn samengebracht moet een verschillende uiterlij ke detaillering ze toch elk een eigen karakter geven. De vorm geving van de Excels, waarin ovale vormen overheersen, ver schilt geheel van de voorgan gers, hoewel de nieuwe model len niet belangrijk andere afme tingen hebben. Het moet dus vooral door een handiger inde ling van het interieur komen dat de bagageruimte van de 3- en 5- deurs Excels liefst de helft groter is dan bij de Pony. Overigens neemt de kofferruimte bij de in gekorte sedan juist af tot een re latief schamele 300 liter. Behalve een totaal ander uiter lijk introduceert Hyundai een nieuwe motorenreeks, bestaan de uit zelf ontwikkelde 1.3 en 1.5 liter aggregaten met drie kleppen per cilinder. Voorheen bood men alleen een oorspron kelijk door Mitsubishi ontwor pen 1.5 liter. De nieuwe 1.3 le vert hetzelfde vermogen als die oude 1.5 (84 pk), de nieuwe 1.5 welke al in de Scoupé toegepast wordt doet er een klein schepje bovenop (88 pk). Nieuw is ver der een elektronisch gestuurde viertraps automaat. Directeur Bert Kreber van Hyundai-importeurGreenib Car is opgetogen over de opvol ger van de Pony. „De auto is voor ons van groot belang. In de jaren '86/'87 verkochten we jaarlijks 5.000 pony's. Met de nieuwe Excels denken we weer op dat niveau te kunnen ko men. De Excel gaat ons trek paard worden. We hangen er superscherpe prijzen aan. Zo begint de 3-deurs serie met 22.995 gulden. In totaal brengen we achttien versies op de markt, waarvan er acht onder de 27,5 mille zitten." Kreber zegt 2,5 miljoen gulden te hebben uitgetrokken voor 120 reclamespotjes. Bovendien heeft hij een groot advertentie programma opgezet voor de kranten en de bladen. Begin ok tober komt de sedan op de Ne derlandse markt. In november volgen de 3-deurs hatchback en de 5-deurs liftback. Kreber denkt in het eerste volle jaar, 1995 dus, in totaal 13.000 auto's in ons land aan de man te brengen. Dat aantal bestaat uit 4.000 bedrijfsauto's, 3.000 Lantra's, 400 Scoupé's, 600 So nata's en dus 5.000 Excels. Ingenieus kinderzitje nu ook in Laguna Op basis van de R19 ontwikkel de Renault enkele jaren geleden een speciaal veiligheids-proto type. Een van de daarin ver werkte elementen was een inge bouwd kinderzitje, dat later als extra in de produktieversie van de 19 werd opgenomen. Nu is dit ingenieuze zitje ook lever baar in de Renault Laguna. Het idee is simpel en handig: een van de zitkussens in de ach terbank kan met een hendel op gekrikt worden. Op de aldus verhoogde zitting past de stan daard rolgordel voor kinderen vanaf kleuterleeftijd. BUK IN HET VERLEDEN Wonderschone sportwagen: Coupé Fiat. foto fiat Fiats nieuwe ruimtewonder: de Ulysse. De luxe Volkswagen-doch ter Audi is druk bezig met de totale vernieuwing van het gamma. Het begon kort geleden met de lance ring van de revolutionaire Audi A8 als opvolger van de 200. Nou niet direct een auto die de verkoopaantal len gaat opschroeven madr het geheel uit aluminium opgetrokken prestige-ob ject zet wel de toon voor de komende jaren. LEUSDEN Drie nieuwe auto's moeten het gaan doen in het laatste deel van deze eeuw. Allereerst de nieuwe Audi 100, die met de aanduiding A6 (en S6) in juni is voorgesteld. En nu zijn de ogen gericht op de 80-opvolger, die met de aanduiding A4 begin volgend jaar in ons land op de markt komt. Overigens blijft de huidige stationwagon 80 Avant voorlopig normaal leverbaar, laat de fabrikant weten. In 1996 komt dan nog de Audi A3, een nieuwe auto in de VW Golf-klasse, kleiner dus dan de huidige Audi 80. De A3 krijgt dezelfde bodemgroep als de vierde generatie Golf, die in 1997 moet verschijnen. Daarna volgt mogelijk een nog kleinere Audi, die logischerwijze A2 zou kunnen gaan heten. De A8 bepaalt dus de komende tijd het gezicht van Audi. Dat liet de A6 al zien en volgens de eerste officiële foto's, die de fa brikant net heeft vrijgegeven, is dat ook het geval bij de A4. Bij de marktintroductie van de A4, de nieuwe 80 sedan dus, zullen zes verschillende moto ren leverbaar zijn. Het meest opmerkelijk zijn twee nieuwe 1.8 liter motoren met vijf klep pen per cilinder, en een nieuwe voorwielophanging. Deze 'vier maal gelede vooras' is ontleend aan het topmodel A8. Nieuw in het motorgamma is tevens een 1.6 liter 4-cilinder benzinemotor met een vermo gen van 101 pk. De genoemde 20-kleps 1.8 liters leveren 125 pk en 150 pk. Daarnaast krijgt de A4-serie de beschikking over twee V6-motoren van 2.6 en 2.8 liter (150 pk en 174 pk) en slechts één (turbo)diesel, maar wel een hele mooie: de 90 pk 1.9 TDI. Tegelijk meldt Audi dat per heden de huidige 80 Avant le verbaar is met 1.9 I'D motor van 75 pk. Deze versie is 7.500 gul den goedkoper dan een 1.9 TDI, tot op heden de enige dieselver sie bij de Avant. De uitrusting van alle A4-versies zal heel compleet zijn, met on der meer een airbag, centrale deurvergrendelingen een anti- blokkeer remsysteem (ABS) van de nieuwste generatie. In een viertal versies zal (Quattro) vier wiclaandrijving tot de mogelijk heden behoren. De nieuwe Hyundai Excel in 3-deurs hatchback-uitvoering. foto greenib car

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9