Ajax overleeft de 'geel-zwarte hel' AC Milan niet zeker van winst op Salzburg Oranje popelt van ongeduld Aantal 'Leidse' voetbalverenigingen riskeert boete Sport DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 chef willem spierdijk, 071 356464. plv.-chef rob onderwater, 071 - 356463 Bax te sterk voor debutant voorhout» Het zaalvoetbalteam van Bax versloeg gisteravond in een aantrekkelijke wedstrijd Eteha uit Papendrecht met 4-2. De in de eerste divisie debuterende ploeg uit Papendrecht keek bij rust al tegen een 2-0 achterstand aan. Voor Bax scoorden Patrick Scheurwater (2), Albert Bosma en Wim Hooymans. Een divisie lager klopte De Sleutels Hermes DVS met 8-4. Patrick Heymans, Marcel van den Burg en Ronald Labordus doelpunt ten allen twee keer. Robert Iterson en Ab Velthuis completeer den de score. McDonalds bleek de meerdere van het Goudse Mallon. Tot de rust was het nog een wedstrijd (2-1), daarna liep McDonalds weg: 5-2. Herman van Marwijk (2x), Hans van Benten, doelman Wil Henzing en Sjaak van de Boor verzorgden de produktie. Meisjes Leiden verslaan Amsterdam uithoorn Het meisjesteam onder veertien jaar van de KNVB Af deling Leiden bleek gisteravond in Uithoorn te sterk voor het elf tal van de afdeling Amsterdam. Na een ruststand van 2-1 won nen de Leidse meisjes uiteindelijk met 6-1. Iris Opdam van FC Lisse verzorgde twee treffers. Amsterdam nam zelf nummer drie voor haar rekening. Yvonne Ouwehand (Katwijk), Patricia Bave- laar (De Sleutels) en Jantien Slootweg (Valken '68) bepaalden de eindstand op 6-1. Valeri Salov begint met zege tilburg» De ton lonkt voor Valeri Salov. De Russische schaker is in het Interpolis-toernooi nog een half punt verwijderd van de hoofdprijs. De met wit spelende Salov versloeg gisteren in de eerste van de twee finale-partijen zijn landgenoot Evgeni Bare- jev. In een zeer ondoorgrondelijke partij besliste Salov de partij op de 57e zet. De verliezer moet vandaag winnen om een barra ge te forceren. Van Ankeren terug naar België eindhoven» Edwin van Ankeren vertrekt bij PSV. De 26-jarige aanvaller heeft met de Belgische eersteklasser Eendracht Aalst een akkoord bereikt voor drie jaar. „Afgezien van een paar de tails is zijn transfer rond", meldde technisch manager Frank Ar- nesen. Van Ankeren is de 25e contractspeler uit de oude selectie die PSV de rug toekeert. „En waarschijnlijk de laatste", liet Arne- sen weten. Van Ankeren had in Eindhoven nog een contract voor twee jaar. Ijshockeyer na vijf jaar aangeklaagd Pittsburgh Een Amerikaanse ijshockeysupporter eist na vijfjaar alsnog een schadevergoeding van sterspeler Mario Lemieux van de Pittsburgh Penguins. Patricia Ward kreeg in 1989 tijdens de wedstrijd tussen club van Lemieux en de New York Rangers een puck die de speler tijdens een spelonderbreking de tribunes in schoot, tegen de neus. De puck beroeren als het spel stilligt is te gen de regels van de Noordamerikaanse profliga. Voor Ward een goede reden Lemieux na al die tijd toch nog aan te klagen. Zware tijden voor Boskamp, zorgelijke voor Cruijff Het zal nog even duren voordat AC Milan zeker is van de over winning (3-0) op Austria Salz burg in de „Ajax-groep" van de Champions League. De Oosten rijkers gingen onmiddellijk na afloop in beroep tegen de uit slag. Doelman Konrad werd tij dens het duel geraakt door een uit het publiek gegooid flesje en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Het incident deed denken aan dat van Ajax, enkele jaren geleden in de wedstrijd tegen Austia Wien. De Oostenrijkse doelman Wohlfarth werd ge troffen door een ijzeren staaf, gegooid door een zich suppor ters noemende dwarsligger. De UEFA bepaalde Ajax tot reglementair verliezer. Boven dien werd de Amsterdamse club een jaar voor internationaal spel geschorst en diende het de vol gende drie thuiswedstrijden een eind van huis te spelen. Dat werd uiteindelijk Düsseldorf. Het incident rond Konrad speelde zich af kort na het eer ste doelpunt, dat viel in de 40e minuut. Bij een poging de bal uit de hoek te tilcken werd de doelman geraakt door een flesje vol met mineraalwater. Na uit voerige behandeling zette hij de wedstrijd nog wel voort. In de 59e minuut, nadat AC Milan op 2-0 was gekomen, liet hij zich vervangen. Hij werd onmiddel lijk naar het ziekenhuis ge bracht. De waarnemer van de UEFA, de Fransman Vautrot, deelde naderhand mee dat in de omge ving van het doel van Konrad twee gevulde flesjes en ook een ijzeren voorwerp was gevonden. Volgens de oud-scheidsrechter wordt de zaak volgende week door de tuchtcommissie van de Europese voetbalunie behan deld. Hij liet doorschemeren dat zware sancties voor de Italiaan se kampioen niet zijn uitgeslo ten. De na de nederlaag bij Ajax noodzakelijke winst voor de ti telverdediger, die Baresi met een lelijke oogwond zag uitval len, kwam toch nog vrij moeite loos tot stand. De tegenstand van Salzburg, vorig seizoen nog finalist in het toernooi om de UEFA-beker, was geen moment opzienbarend. Stroppa scoorde voor rust, na een voorzet van Gullit. Simone maakte het kar wei daarna met twee treffers af. Zware tijden Jan Boskamp gaat bij An- derlecht zware tijden tegemoet. De Nederlandse coach, in Brus sel toch al niet erg getapt, kwam met zijn ploeg in Lissabon heel slecht weg. Benfica zegevierde tijdens de tweede speelronde van de Champions League met 3-1. Ook de druk op Johan Cruijff zal in Spanje de komen de dagen toenemen. Zijn ploeg Barcelona verspeelde in Göte- borg tegen IFK een voorsprong van 0-1 in het laatste kwartier. Twee minuten voor tijd maakte Blomqvist het winnende doel punt, 2-1. Benfica, dat in de eerste wed strijd Hajduk Split op 0-0 hield, had de eerste zege vooral te danken aan aanvaller Caniggia. De Argentijnse international, sinds mei terug in het topvoet bal na een schorsing van vijftien maanden wegens cocaïnege bruik, scoorde in de eerste helft twee keer. Ruim een kwartier voor het eindsignaal brak Tava- res het Belgische verzet defini tief. Het eigen doelpunt van Madeira in de 86e minuut had nog slechts statistische waarde. Ruud Gullit duelleert met Salzburg-s Het andere groepsduel werd gewonnen door Hajduk Split. De Kroatische landskampioen versloeg Steaua Boekarest in ei gen huis met 1-0. Twee minu ten voor tijd sloeg Asanovic toe. Barcelona, dat in de eerste wedstrijd Galatasaray met 2-1 terugwees, leek in het drijfnatte Göteborg een makkelijke avond te krijgen. Al in de tiende mi nuut opende Stoitsjkov op ge lukkige wijze de score voor het team van Jordi en Johan Cruijjf. De Bulgaar pikte een verkeerde Deler Heimo Pfeifenberger. terugspeelbal van Pettersson (ex-Ajax) op en scoorde simpel. Daarna viel de produktie stil. Barcelona verzuimde de voor sprong uit te bouwen en kreeg laat in de wedstrijd de rekening gepresenteerd voor die lakse houding. Erlingmark maakte 1- 1, Blomqvist zorgde verrassend nog voor 2-1. Manchester Uni ted is in groep A na twee wed strijden nog de enige ploeg zon der nederlaag, in Istanboel werd Galatasaray op 0-0 gehou den. Tijdens de volgende speel ronde, op 19 oktober, komt Bar celona bij de Mancunians op bezoek. Bayern München poetste in het Olympia-stadion, met am per 20.000 toeschouwers matig gevuld, de openingsnederlaag tegen Paris St. Germain (0-2) met moeite weg. De ploeg van de Italiaanse trainer Trapattoni won met 1-0 van Dinamo Kiev, dat bijna een uur met tien man speelde. Scholl tekende voor de enige treffer. Paris St. Germain bleef in groep B zonder punt verlies. De Franse landskam pioen, in de competitie voorlo pig niet meer dan een midden moter, versloeg Spartak Moskou op eigen veld met 2-1. De twee de zege werd binnen vijf minu ten in de tweede helft veilig ge steld. Eerst scoorde Le Guen in de 56e minuut met een afstand schot, kort daarna had de Brazi liaan Valdo succes met een fraaie vrije trap. Rakhimov had in de 38e minuut de score voor de nog puntloze thuisploeg ge opend. Landskampioen brengt licht in Hollandse EC-duisternis NBA bedreigd met staking Het ziet er naar uit dat de Amerikanen dit seizoen niet veel sport te 'zien zullen krij gen. De honkbalstaking maak te voor het eerst in 90 jaar het doorgaan van de World Series onmogelijk. Vorige week kwam de start van de ijs- hockeycompetitie in gevaar en nu wordt ook het begin van het basketbalseizoen bedreigd. Het zijn nu niet de spelers maar de eigenaren die willen gaan staken. Evenals in het honkbal en het ijshockey wil len ze een grens stellen aan de enorme salarisposten in de NBA. Als de basketballers niet met een voorstel daartoe ak koord gaan, kunnen ze op 4 november bij de eerste com petitiewedstrijd wel eens bui tenspel komen te staan. De clubbezitters bespreken de kwestie begin volgende maand in New York. Baanrecord Schumacher in Estoril gpd-verslaggever Het Nea Filadelphias-stadion van AEK heet in de volksmond 'De geel-zwarte hel'. Daarbij vergeleken is een avondje-NAC een gezellig uitje van de rotary- club. De kolkende arena was gisteren gevuld met 35.000 uit zinnige toeschouwers, waarvan een deel is opgestapeld in een heuse kooi. 'AEK is magie, pas sie en verbeelding', stond er op een reuze-spandoek. AEK is ook totale wanorde. Al ver voor het begin van de wedstrijd speelden zich huiveringwekkende tafere len af in en om het complex. Enorme rijen mensen moesten zich langs veel te kleine ingan gen wurmen, wat levensgevaar lijke situaties tot gevolg had. De Grieken zijn niet anders gewend, het woord chaos stamt niet voor niets uit het Grieks, de weinige Nederlanders die naar binnen wilden, sloeg de schrik om het hart. De plaatselijke va riant van de ME probeerde alles nog een beetje in goede banen te leiden, maar het hielp alle maal weinig. Het is een raadsel dat in dit stadion het Cham pions League-circus z'n tenten mag opslaan, terwijl in de buurt zich het prachtige Olympisch stadion bevindt. Stress In beide voetbalkampen had de stress ook al toegeslagen. Aan het beladen duel gingen dagen vol psychologische oorlogsvoe ring vooraf. AEK-trainer Dusan Bajevic wilde alleen verklappen uit hoeveel spelers z'n elftal zou bestaan, Louis van Gaal trok een mistgordijn op rond Frank Rijkaard, maar de ultieme Rijk aard-test viel uiteindelijk nega tief uit. Ajax met of zonder Rijk aard, dat scheelt een slok op een borrel. Als de gelouterde prof wegvalt zakt de gemiddel de leeftijd meteen met meer dan een jaar. Van 23,8 tot 22,6. Dit jeugdige gezelschap was in de eerste helft duidelijk onder de indruk van de kippevel op wekkende ambiance. Maar ook de kracht van de onstuimig uit de startblokken komende oppo nent boezemde ontzag in. Speeltje Louis van Gaal omschreef in z'n voorbeschouwing het speeltje van oliemagnaat Dimitris Melis- sanidis als 'een zeer lastige te genstander'. Niet geheel ten on rechte. De elfvoudige lands kampioen, voluit Athlitiki Enos- sis Konstantinoupoleos gehe ten, verliest in het eigen Nea Fi- ladelphia-stadion maar zelden een partij. Slechts eentje in ne gen EC 1-seizoenen, tegen Not tingham Forest. De lijst van 'slachtoffers' vermeldt onder meer Inter Milaan, Porto (met liefst 6-1), Rode Ster, Real Ma drid, PSV, en - zeer recent - Glasgow Rangers. Ajax had gisteravond in het kolkende stadion weinig zin in een plaatsje op die 'zwarte lijst'. Maar pas in de tweede helft ac teerde het zoals het een Griekse held betaamt. In de eerste vijf enveertig minuten was de thuis club, met Vassilis Tsartas en Mi- chalis Kassapis als uitblinkers, minstens even gevaarlijk. Dat leidde na dertig minuten tot de openingstreffer van Toni Save- vski. De Macedoniër kreeg de bal op de centimeter nauwkeu rig aangespeeld van Tsartas en tikte 'm beheerst langs Edwin van der Sar. Vijfendertigduizend man in vuur en vlam zettend. Maar de 'collectieve sirtaki' was van zeer korte duur. Ajax' antwoord, reeds drie minuten De gelijkmaker van Ajax in beeld. Jari Litmanen passeert AEK-doelman Elias Atnatzides. later, was vrijwel identiek aan de openingsgoal. De pass op maat werd verzonden door Frank de Boer, Jari Litmanen pikte de bal op en liet doelman Helias Atmatsidis volstrekt kansloos: 1-1. Na rust liet Ajax zien waarom het tot de Europese top be hoort. Met snel uitgevoerd com binatie-spel werd de AEK-de- fensie aan stukken gereten. Het enige dat Louis van Gaal z'n pu pillen kon verwijten was dat er wel erg slordig met de kansen werd omgesprongen. Maar de goal die in de 63e minuut de wedstrijd besliste mocht er zijn. De manier waarop Jari Litma nen tussen drie man in Patrick Kluivert alleen voor de doelman zette, was een voetbalstaaltje van zeer hoog niveau. Kluivert, de topscorer van de PTT-tele- competitie, rondde de actie af in stijl. De 18-jarige spits joeg de bal keihard in het dak van het doel. Hier werden zelfs de Grie ken even stil van. „Kluivert is een verhaal apart", vond Danny Blind. „Als je in zes wedstrijden zes goals maakt, is dat apart. Bovendien: als je ziet hoe hij zelf kansen creëert en tegenstanders van zich afschudt, is dat gewoon klasse. Dat moet hij vasthou den." De nederlaag kwam hard aan in het AEK-kamp. De hoop van de hele natie was gevestigd op het elftal van Dusan Bajevic. Want in het land van de goden wor den de voetballiefhebbers niet echt verwend. Tot voor kort wa ren Grieks voetbal en goede prestaties zelfs twee onverenig bare grootheden. Met als diep tepunt het afgelopen WK waar de Hellenen wel zeer roemloos laatste werden. De fraaie overwinning van AEK op Glasgow Rangers, in de eerste ronde, leek het begin van betere tijden, maar gisteren zet te Ajax de Griekse kampioen weer op z'n plaats. „AEK heeft een heel goed team, maar wij zijn nog even beter", besloot Van Gaal geheel in Ajax-stijl de persconferentie. Collega Bajevic zat erbij, keek naar Van Gaal en kon hem alleen maar gelijk ge ven. AEK; Atmatsidis; Agorogiannis, Vla- chos, Manolas en Karagiannis (74. Mirtsekis); Kopitsis, Tsartas (63. Dimi- triadis), Savevskl en Kassapis; Sarava- kos en Kostis. Ajax: Van der Sar; Reiziger, Seedorf, Blind en Frank de Boer; Ronald de Boer (76. Kreek), Litmanen en Davids; George, Kluivert en Qvermars (64. Van Vossen j. Nog niet alle voetbalverenigingen in de Leidse regio hebben vol daan aan de verplichting om een of meerdere mensen aan te mel den voor een nieuwe scheidsrechtercursus. Zij hebben nog een kleine week de kans om iemand in te schrijven. Doen ze dat niet, dan krijgen ze een boete. De eerste cursus is begin september begonnen. De afdeling Lei den van de KNVB wees willekeurig een paar clubs aan die, afhanke lijk van het aantal "elftallen dat zij hebben, een of meerdere mensen moesten afvaardigen naar de lessen. De zeventien plaatsen zijn bij na allemaal bezet, maar dat wil niet zeggen dat geen enkele club in gebreke is gebleven. Er zijn verenigingen die meer mensen hebben gestuurd dan nodig, andere cursisten zijn uit zichzelf gekomen. De clubs die nog niemand hebben afgevaardigd kunnen nog scheidsrechters opgeven voor de tweede cursus, die volgende week begint. Of dat ook gebeurt, kan Cor van Steijn van de KNVB Afde ling Leiden niet zeggen. „Ik heb geen duidelijk overzicht, boven dien kan de situatie elk moment veranderen omdat de clubs nog mensen kunnen inschrijven." De algemene vergadering van de Leidse afdeling besloot begin dit jaar volgens deze methode te gaan werken om zo het scheids- rechterstekort te verminderen. Alle voetbalverenigingen komen de komende jaren aan de beurt. Vroeger gold het systeem dat clubs scheidsrechters aanwezen die af en toe een wedstrijdje in de directe omgeving konden fluiten. Omdat dat niet erg succesvol was, is besloten meer op de voetbal verenigingen uit te oefenen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de clubs direct beboet zouden worden als ze niet voldoende leidsmannen zouden aanwijzen, maar tijdens de vergadering werd ervoor gekozen om de verenigingen enige respijt te geven. De Duitse formule-1 coureur Michael Schumacher heeft op de tweede testdag in Estoril in de Benetton een baanrecord gereden. Zijn beste ronde op het Portugese circuit was 119,69. Schumachers grote WK-rivaal Damon Hill was ruim drietiende langzammer. Jos Verstappen rëed woensdag de zesde tijd: 1.21,86. 'Videobeelden bij bestraffen voetballers' Paolo Casarin, voorzitter van de Italiaanse vereniging van voetbal scheidsrechters, sluit niet uit dal in de toekomst videobeelden ge bruikt worden om overtredingen van spelers te bestraffen. Volgens Casarin moeten alle middelen in de bestrijding van hard spel wor den gebruikt. Met de woorden 'Erger je niet, verwonder je slechts', drong bondscoach Joop Alberda er gisteren bij de spelers van het Nederlands volleybalteam in het Griekse Thessaloniki op aan de onvolkomenheden in de or ganisatie van het wereldkam pioenschap maar voor lief te nemen. Aan de vooravond van het WK, dat vandaag voor Oran je begint met de wedstrijd tegen Zweden, reageerde een aantal spelers wat geprikkeld op alles en niets. Bijvoorbeeld op de tientallen Grieken die tijdens de training rustig over de speel- vloer in het Alexandrio Sportpa leis wandelden om luidsprekers op te hangen, reclameborden vast te zetten en lijnen af te plakken. De irritatie vond Joop Alberda begrijpelijk. „Vanaf vandaag sluiten we ons twaalf dagen in een smalle en lange tunnel op. Wat er verder op de aardkloot ook gebeurt, voor ons telt slechts het WK. Juist daar om zijn kleine ergernissen be grijpelijk, ook al gaat het om niets. Het water uit de kraan is te warm, het eten drie-en-een- halve minuut te laat en de bus staat na de training niet onmid dellijk klaar. Dat soort onbenul ligheden." Het bewijst volgens de bonds coach wel dat het team voor de volle honderd procent gecon centreerd is voor het openings duel tegen de Zweden. „De meest irrelevante dingen wor den nu belangrijk. Met andere woorden: we staan te popelen om los te branden." Het duel met Zweden kan in positieve en negatieve zin de rest van het toernooi bepalen. De Scandina- viërs teren op een glorieus ver leden (tweede op het EK van '89) en acteren nog steeds met de harde kern van toen: Per An ders Saaf (29), Peter Tholse (bij na 29), Lars Nilsson (29) en de begenadigde spelverdeler Jan I ledengard (31). De stelling dat zijn ploeg 'over-the-top' is en niets meer op een WK heeft te zoeken, beantwoordt de Zweed se bondscoach Anders Kris- tiansson echter met een wat nurks: „Bekijk ons eerst, oordeel dan." Voor Nederland is het zaak om er vanavond een vluggertje van te maken, omdat mor genochtend om elf uur de twee de poulewedstrijd tegen Zuid- Korea wacht. Twee wedstrijden in een tijdsbestek van zeventien uur - het verdient geen organi satorische schoonheidsprijs. Het organisatiecomité is echter bezweken voor het geld van een Zuidkoreaans televisiestation, dat de wedstrijd op prime-time wil uitzenden. Het bewijst nog eens dat geld ook het interna tionale topvolleybal steeds ste viger in zijn greep krijgt. In de Hollandse Europacup-duisternis van deze dagen vond Ajax gisteren het lichtknopje. De Amsterdammers bleven gisteren met verve overeind in de Champions League-ontmoeting tegen AEK Athene. Na de knappe 2- 1-winst voert de landskampioen de ranglijst van poule D riant aan, met twee punten voorsprong op AC Milan en drie op Salzburg en AEK. De eerste twee clubs plaatsen zich voor de kwartfinale.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27