Geschokte reacties op vertrek Weeda Soapopera over Fokker: Randstad Ruzie ministers over geld academische ziekenhuizen Strenge aanpak fraude bijstand heeft succes BolsWessanen verwerft belang in Campari Drukkerij Hofmans failliet Fokker praat met concurrent DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 CHEF GERT VISSER, 071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071-354 Directeur Sylvius-lab gedwongen overgeplaatst Vervolg voorpagina Het bestuur van de vakgroep Preklinische Laboratoria - waar het Sylvius ook onder valt - reageert geschokt op de gedwongen overplaatsing van Weeda. „Wij hebben in het verleden meerdere malen het college van bestuur en de faculteit geïnformeerd grote waardering te hebben voor de wijze waarop de heer Weeda de beheerseenheid leid de en de belangen van de laboratoria behartigde", schrijft onder meer prof. dr. W. Rietveld in een brief aan de vakgroepmedewerkers. LEIDEN «CAROLINE VAN OVERBEEKE Weeda's naaste collega's van het secretariaat willen niet op zijn overplaatsing reageren. „De zaak ligt gevoelig, dat zult u be grijpen." Weeda was sinds een paar jaar directeur-beheerder van de preklinische laboratoria. De af deling voorlichting van de uni versiteit geeft geen commentaar op zijn gedwongen vertrek. „Wij geven geen informatie over de omstandigheden op grond waarvan de heer Weeda een an dere functie heeft gekregen." Weeda zelf meldt dat hij in elk geval niet uit eigen bewe ging is vertrokken. Maar hij wil zich niet uitlaten over de ge sprekken die aan zijn vertrek vooraf gingen. „Ik kan nu beter De voorzitter van de onder zoekscommissie van de univer siteitsraad die de Annex-zaak onder de loep heeft genomen, A. de long, is niet verbaasd over Weeda's vertrek. „In ons rap port staat dat de directeur-be heerder steken heeft laten val len. Ambtelijk gesproken is hij buiten zijn boekje gegaan. De vorig jaar ontslagen directeur bedrijfsvoering van de universi teit kreeg daardoor te veel ruim te om te handelen. Het resultaat is bekend." Door de fraude zijn miljoenen guldens zoek. Jusiti- tie heeft de zaak nog steeds in onderzoek. De jong: „In de Annex-frau- dezaak waren drie personen, drie universiteitsambtenaren, die de zaak hadden kunnen af remmen: de voormalig college voorzitter, de voormalig direc teur bedrijfsvoering en de voor malig directeur-beheerder. Ik ken Weeda niet, maar hij was wel een daadkrachtig type. zo heb ik begrepen. Hij heeft risi co's gelopen en is uiteindelijk gemangeld tussen malafide per sonen en zijn bazen: de decaan van de faculteit en de secretaris van de universiteit." In het onderzoeksrapport van de universiteitsraad staat onder meer de volgende passage over Weeda's functioneren ten tijde van de fraude: „De directeur- bheeerder had een zeer fre quent contact met de belanghe- benden van de faculteit. Deze hadden haast en zullen hem hebben gemotiveerd tot snel en soms onorthodox handelen." Dat Weeda nu pas is overge plaatst, is volgens De Jong niet zo vreemd. „Dat zal te maken hebben met de procedures in het ambtenarenrecht. Dit soort dingen duurt nogal lang." Voor Weeda is een nieuwe functie gecreëerd: adviseur van de directeur van het reken- en computerinstituut CRI. Officieel is Weeda gisteren aan zijn nieu we baan begonnen. Eis vijftien jaat wegens gijzeliri| -f De boeren in de Legmeerpolder bij Amstel veen zijn bezig met de oogst van suikerbie ten. Het land is niet al te zompig en de ma chines kunnen de bieten er vrij gemakkelijk uithalen. Door de hitte van de afgelopen zomer zijn de bieten echter minder groot dan in vorige jaren en dat levert minder suiker op. FOTO DIJKSTRA DEN HAAG/LEIDEN GPD AZL vreest extra bezuiniging Ruim een kwart van die begro ting komt tot nu toe bij Onder wijs vandaan, in de vorm van een Rijksbijdrage. Ketting: „Eigenlijk wil ik liever niet op de zaken vooruitlopen. Het AZL is geen partner in de onderhandelingen en zal moe ten afwachten. Bovendien, als de hele operatie niet doorgaat, merken we dat volgend jaar pas." Ritzens zegsman wijst erop dat het doorgaan van de opera tie zal leiden tot hogere zieken huistarieven. Die vertalen zich weer in hogere uitgaven voor ziekenfonds en awbz. Als zie kenfonds en awbz meer geld kosten, moeten de premies om hoog en stijgen de zogenoemde collectieve lasten, iets wat het kabinet nu net niet wil. Daar voor moet nu eerst een oplos sing gevonden worden, aldus de woordvoerder van Onderwijs. Als de ministers Ritzen (onder wijs) en Borst (volksgezond heid) het oneens blijven over de financiële steun aan de acht academische ziekenhuizen, moeten die ziekenhuizen extra bezuinigen. Begin dit jaar besloot het vo rige kabinet dat de financiële bijdrage van Onderwijs aan de academische ziekenhuizen om laag zou gaan. In plaats daarvan zou Volksgezondheid juist meer gaan betalen, in totaal 320 mil joen gulden per jaar. Dat minis terie weigert dat nu. Als Volksgezondheid niet bij draait, is ook het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) ge noodzaakt verder te bezuinigen, zo laat voorlichter Dirk Ketting weten. De totale begroting van het AZL bedraagt voor het vol gend ruim 400 miljoen gulden. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Ej|| Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee BBfc* Tel. 01718-28554 PEUGEOT ROTTERDAM ANP AMSTERDAM ANP „Het belang van eenderde in Campari kan nog iets groter uit vallen, als na het boekenonder zoek de definitieve ruilverhou ding is vastgesteld", aldus een woordvoerder van BolsWessa nen. Campari krijgt via de transactie Crodino, het grootste alcoholvrije aperitievenmerk in Italië, aan haar voeten neerge legd. Crodino schijnt ook in Ne derland sterk te groeien, „een afzetgroei ten opzichte vorig jaar van meer dan 10 procent", aldus BolsWessanen. Het Nederlandse dranken- en voedingsmiddelenconcern BolsWessanen gaat intensief sa menwerken met het Italiaanse familiebedrijf Campari. Bols verwerft in Campari een belang van minimaal een derde van de uitslaande aandelen, in ruil voor haar drankenactiviteiten in Italië. De transactie moet uiter lijk begin volgend jaar zijn afge rond. afhankelijk van goedkeu ringvan de Italiaanse overheid. ROTTERDAM GPD Drukkerij Hofmans/De Maas Offset in Rotterdam is failliet verklaard. De 109 werknemers zijn ontslagen, de bank heeft beslag gelegd op de bezittingen. Het 106 jaar oude bedrijf leed de laatste jaren verlies. Een deel van het personeel zal voor en kele grote opdrachtgevers blij ven doorwerken. Volgens curator mr E. de Lia- gre Böhl, is de drukkerij 'het zo veelste slachtoffer van de over capaciteit in de grafische we reld.' 1 lofmans De Maas maakte voornamelijk kettingformulie ren. Bij het 100-jarig bestaan van de drukkerij in 1988 citeer den de eigenaars, Hofmans en Hoefsmit, nog ironisch hun grootvader en oprichter van de zaak. „Hij zei altijd: 'de eerste generatie bouwt de zaak op, de tweede plukt de vruchten en de derde helpt de zaak naar de ver dommenis", aldus de neven toen. Het bedrijf was op dat moment nog een toonaange vende drukkerij, die als een van de eerste was overgestapt op het drukken van kettingformu- lieren. -j* t ^r~ w -r Amsterdam Vliegtuigbouwer Fokker, moederbe drijf Dasa en de Britse concurrent British Aerospace (BAe) voeren besprekingen over de ontwikkeling van een nieuw straalvliegtuig. Dit toestel, met waarschijnlijk 120 stoelen, komt in de plaats van de eerder geplande F-130. Dat bleek gisteren, bij de presentatie van de hier afgebeelde nieuwe Fokker- 70. Niet uitgesloten is dat BAe een belang neemt in Fokker Holding. Weliswaar praat Fokker ook met andere vliegtuigbouwers, maar de onderhandelin gen met de Britse branchegenoot zijn nog het meest serieus. Mochten de besprekingen succesvol eindigen, dan is de kans groot dat BAe het over heidsbelang in Fokker overneemt. De staat heeft een belang van ruim 20 procent. Fokker, dat giste ren zijn 75-jarig jubileum vierde, wil voor het eind van het jaar duidelijkheid. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER De strenge aanpak van de frau de met bijstandsuitkeringen door de dienst sociale zaken en werkgelegenheid (Sozawe) in Rotterdam heeft succes. Sinds de gemeenteraad in november vorig jaar besloot tot een inten sieve aanpak van de bijstands fraude, is het op frauderende cliënten terug te vorderen be drag opgelopen van vier mil joen in maart vorig jaar tot 31,5 miljoen gulden vorige maand. Dit blijkt uit de voortgangs rapportage die de dienst aan de gemeenteraad heeft uitge bracht. Op basis van de nu ach terhaalde gegevens raamt Soza we dat 15 20 procent van alle cliënten fraudeert. Het aantal mensen dat naast een uitkering zwart werkt, is hier niet bij inbe grepen. Sozawe kan hiervan geen zinnige schatting maken. Door een koppeling met de computerbestanden van de be lastingdienst en die van het zie kenfonds worden vooral bij de bestrijding van de zogenoemde 'witte' fraude goede vorderin gen gemaakt. Sozawe schat dat 7 tot 9 procent van de cliënten naast een uitkering „wit" werkt. Met deze witte fraude is jaarlijks ongeveer 27 miljoen gulden ge moeid. Van de witte fraudeürs doet 20 procent dat structureel. Deze categorie zorgt voor 80 procent van het totale fraudebedrag. De rest fraudeert incidenteel. In de ze groep vallen de probleemge vallen: mensen die al jaren geen regulier werk hebben en vaak een torenhoge schuldenlast. Voor deze groep is het af en toe wit bijklussen een soort overle vingsstrategie geworden. AMSTERDAM» ANP Officier van justitie mr. A. 1 der Kerk heeft gisteren vooi rechtbank in Amsterdam tien jaar gevangenisstraf ge u tegen een 32-jarige Almeei wegens het gijzelen van een litie-agente, het onder bed ging van een vuurwapen afj sen van diverse personenautv' het gijzelen van een fietstei31 het schieten op weer een an )F re vrouwelijke agent. De gebeurtenissen deden1/ voor op 3 februari van dit j Twee surveillerende agenten te de Al maanden de verdac (c die samen met een vrienc >j< een naar later bleek geste >n auto zat, te stoppen. Toen politiemensen de twee man to wilden aanhouden, gingen er met grote snelheid vandtia Bij Naaiden vloog hun auto x een afrit uit de bocht. De ije dachte ontfutselde bij een u )a steling het dienstpistool var agente en zette dat meteer gen haar hoofd. Met de vr als gijzelaar eiste hij ook pistool van haar collega enp politieauto op. Na een lange achtervolg waarbij de gestolen auto tc loss raakte en de verdachte ander auto stal onder bedjj] ging, eindigde de rit, via sterdam en Zandvoort, in O :e veen. Daar reed een politiea 'v de gestolen wagen opzettr' aan. De man stapte uit en onmiddellijk een 55-jarige, vallige voorbijgangster van fiets. In de seconden die da; volgden, troffen acht politie -1 gels de verdachte. Twee ko troffen de voorbijgang! waarbij haar ellebooggewi blijvend werd vernield. De rechtbank doet uitspi op 12 oktober. Waterschade info Noordholland verder opgelop^ï HAARLEM «ANP Lagere snelheid wegen Rijnmond Volgens ir. A. M. Boersma, lei der van de projectgroep, dient de maatregel te leiden tot min der geluidshinder, minder uit stoot van stikstof-oxide en kool dioxide, verhoging van de capa citeit van het wegennet, minder verkeersongevallen en een be perking van het risico bij ver voer van gevaarlijke stoffen. De maximumsnelheid op de snelwegen in Rijnmond zou te rug moeten van 100 kilometer per uur naar 80 of 90 kilometer per uur, ook op de ringweg rond Rotterdam. Een projectgroep zet de voors- en tegens op een rijtje. De waterschade bij Noord r landse agrarische bedrijven naar schatting tussen de d< a en veertig miljoen gulden ui men. Eerder werd de sch nog geraamd op tien tot twi miljoen gulden. Dat heeft Westelijke Land- en Tuinbo organisatie (WLTO) giste meegedeeld. De aangepaste schattin&s gebaseerd op de schaderanj gen van bijna zeshonderd de in totaal 9.500 agrarische j drijven in Noord-Holland. WLTO vreest dat het a< schadegevallen zal stijgen Ui omstreeks duizend. De tenu voor het melden van sch« sluit op 4 oktober. In een gesprek met het mik terie van landbouw heeft WLTO aangedrongen op passing van eenzelfde schad a geling als die na de overs v ming van de Maas in Liml werd opgezet. Volgens de 1% en tuinbouworganisatie wa regenval in delen van No<e Holland zo extreem dat re ,t naai sprake is van een nati ramp. Ambtenaren van het nisterie sluiten niet uit dat deel van de aanspakelijkhei<c de waterschappen ligt. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhi Bezoek onze showroom met de meest komplete SïeMotic presentatie von de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouno), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: lel. 01720-2: „They want your ass". Erik Jan Nederkoorn, de machtige be stuursvoorzitter van Fokker kan zijn oren op 25 januari 1994 bij na niet geloven. Jürgen Schrempp, de topman van Fok ker-eigenaar Dasa, is net zijn kamer binnengelopen. Namens de commissarissen deelt hij mee dat Nederkoorn zijn biezen moet pakken. „Ik kan je niet meer redden." Een paar dagen later maakt Nederkoorn zijn laatste gang naar het hoofdkan toor. Zijn grootste concurrent en opvolger, Reinder van Dui nen, heeft gewonnen, zo lijkt het. Maar liefst 36 personen die betrokken waren bij het Fokker drama heeft de journalist Jan netje Koelewijn. werkzaam bij het weekblad Vrij Nederland, gesproken. Het resultaat is het 144-pagina's tellende 'Het ko ningsdrama van Fokker'. Naast Nederkoorn en Van Duinen heeft ze ook gesproken met Koos Andriessen (minister van economische zaken in de over name-periode). M. Kuilman (di recteur, commissaris) en PvdA- kamerlid Vos. Het is 1987. Fokker is net na EJ. Nederkoorn, verdreven be stuursvoorzittervan Fokker. een kapitaalinjectie door de overheid gered, maar de relatie trlssen 'Den Haag' en de toen malige bestuursvoorzitter Swarttouw is slecht. De com missarissen zoeken versterking voor de directie onder leiding van Swarttouw. Daarbij wordt ook gekeken wie op termijn Swarttouw kan opvolgen. Kamperen Twee kandidaten rollen uit de bus. Transol-topman Eric Jan Nederkoorn en Reinder van Duinen, toen nog directeur bij werkmaatschappij Fokker Air craft. Swarttouw is niet erg on der de indruk van Van Duinen. Hij vindt hem geen 'onderne mer'. Een vreemde man die overdreven sober leeft, kam peert in zijn vakanties en 'bijna links' is met zijn ideeën over openbaar vervoer en over sala rissen. Nee, dan Nederkoorn. Die spreekt de taal van Swart touw. Hij maakt indruk: jong, energiek, sportief (een roeier), Amerikaans openhartig, goed in het pak. Beiden komen begin 1988 in de directie. Als Swarttouw ziek wordt, volgt Van Duinen hem tijdelijk op. Nederkoorn accepteert Van Duinen niet. Die is volgens hem onzakelijk, een echte professor, en door zijn naïviteit een risico voor de onderneming. Van Dui nen op zijn beurt vindt Neder koorn beperkt, heeft geen intel lectuele attitude. Geld is het enige wat telt. Het klimaat ver slechterd steeds meer. Steeds weer grijpt de toenmalige presi dent-commissaris Kuilman in. Hij zet de twee kemphanen bij elkaar, steekt zijn vinger in de lucht en buldert dat het niet zo langer kan. Als Swarttouw aftreedt volgt Kuilman hem op. Die is het in 1991, na twee jaar zat. De span ningen in de vliegtuigindustrie en het geruzie tussen Neder koorn en Van Duinen zijn hem te veel geworden. Nederkoorn volgt hem op. Wereldvreemd en verschillende onderhande lingsrondes een belang neemt in het bedrijf. Hoe met Fokker nu verder met Dasa? Neder koorn ziet zijn bedrijf als een onderdeel van Deutsche Aero space. Van Duinen heeft een andere visie. De kennis moet binnen Fokker behouden blij ven. Eerst weer op eigen benen staan, en dat kan wel een jaar of twee duren, dan pas samenwer ken met Dasa. Zijn ideeën vin den gehoor bij de Nederlandse commissarissen. Volgens Nederkoorn leiden- die ideeën okker naar de onder gang. Ze houden geen rekening met de marktsituatie. Neder koorn ziet in Fokker niet Neder lands trots, maar een bedrijf dat op ieder vliegtuig dat van de band rolt miljoenen toelegt. Hij vindt Van Duinen wereld vreemd. Er volgen meer meer strijd punten. Fokker, dat in 1993 meer dan één miljoen gulden per dag verliest, wordt onbe stuurbaar. De raad van com missarissen moet kiezen. De dramatische afloop is bekend: Op 25 januari 1994 stapt Jürgen Schrempp de kamer van Neder koorn binnen: „They want your ass". Van Duinen, die eigenlijk geen bestuursvoorzitter wilde worden, mag beginnen. Nederkoorn zit sindsdien thuis en voorlopig vindt hij dat wel best. Eindelijk is hij geen onderwerp meer voor de kran ten. Hij overweegt een eigen ad viespraktijk te beginnen, en daarnaast kunstgeschiedenis te gaan studeren. Rancuneus over zijn ontslag is hij niet: „It's all in the game." Inval Justitie bij journaliste amsterdam anp Onder leiding van een Ha se rechter-commissaris 1 gisteren in Amsterdam inv len gedaan in het kantt van de Stichting Opstand bij drie bestuursleden v stichting. Opstand is een lectief dat journalistieke p dukties levert en zich daa specialiseert in arbeidst houdingen. Journalist H. Krikke, pai me medewerker van stichting, tast volslagen het duister omtrent de weegredenen van justitie, media waaraan bijdraj worden geleverd zijn subversief zegt hij, maar lemaal heel gewoon". Bij invallen zijn onder m computers, bestanden, deel van het archief en van persoonlijke bescheic in beslag genomen. „He ons in één klap onmoge gemaakt te werken", al< Krikke. De Haagse persofficier i justitie mr. N. Zandber{ wilde gisteren geen co mentaar leveren op de ac Bij de Amsterdamse poli was niets bekend over de vallen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20