'Gods leiding ervaar je elke dag' Kerk Samenleving Leidse gereformeerde gemeente in Nederland heft zichzelf op 1000 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Wereldbank Nobelprijswinnaar aartsbis schop Desmond Tutu en andere kerkleiders hebben de Wereldbank en het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) opgeroepen radicale hervormingen door te voeren. De instanties moeten meewerken aan een rechtvaardiger verhou ding tussen rijke en arme landen. Dit blijkt uit een verklaring die ruim 200 bis schoppen en andere kerke lijke leiders hebben onder tekend. Aanleiding voor hun oproep is de vergade ring van de Wereldbank en het IMF begin oktober in Madrid. De organisaties dienen vooral programma's en projecten te ontvouwen die ten goede komen aan de armen, aldus de verkla ring. Zij moeten een duur zame ontwikkeling propa-. geren. Ook zouden zij de schulden van de armste landen moeten kwijtschel den of op z'n minst dras tisch beperken. Wereldbank en IMF' moeten gedemo cratiseerd worden en ze moeten verantwoordelijk heid tonen voor de mensen en volkeren die op dit mo ment de dupe worden van bun beleid, aldus de verkla ring. Bisschoppen De Slowaakse bisschoppen conferentie heeft paus Jo hannes Paulus II uitgeno digd voor een nieuw bezoek aan Slowakije. Een termijn en programma worden na bevestiging van de uitnodi ging door het Vaticaan vast gelegd, zo maakte de woordvoerder van de bis schoppenconferentie, jozef Slamka, gisteren bekend. Johannes Paulus II bracht in 1990 voor het eerst een bezoek aan Slowakije. Hij bezocht dit land in het ka der van een reis door het toen nog onverdeelde Tsje- choslowakije, kort na de fluwelen revolutie. De bis schoppenconferentie heeft zich bij minister van onder wijs Lubomir Harach erover beklaagd dat confessionele scholen nog in veel opzich ten worden gediscrimi neerd. Bestaansrecht noch financiering zijn wettelijk geregeld, liet ministerie van onderwijs onderzoekt momenteel de positie van de scholen op geestelijke grondslag. De minister be reidt een wetsontwerp voor waarin confessionele en staatsscholen worden ge lijkgesteld. Gelovig Van de Poolse bevolking zegt 98 procent gelovig te zijn. Dat blijkt uit een en quête van de Poolse televi sie. Van de ondervraagden zei 86 procent minstens eens per week naar de kerk te gaan. Dertien procent bezoekt nooit meer een kerkdienst. Ouderen, bewo ners van het platteland en vrouwen zijn de trouwste kerkgangers. Het vertrou wen van de bevolking in de Rooms-Katholieke Kerk is bet afgelopen jaar flink ge daald. Twaalf maanden ge leden had nog meer dan 90 procent van de Polen ver trouwen in de kerk. Nu geldt dat nog voor slechts twee derde van de bevol king. Bijna 70 procent van de ondervraagden sprak zich uit tegen inmenging van de kerk in de politiek. Een even grote groep meende dat priesters te zeer zijn gepolitiseerd. Slechts 3 procent meende dat de kerk zich sterker moet engageren met de po- lillek. Vrijgemaakte studenten Franciscus Gomarus /n eloof brengt I mensen dichter bij elkaar. Soms gebeurt dat heel letterlijk. Jeroen van Dommelen en Hannelore Mak (inmid dels: van Dommelen-Mak) zaten op dezelfde middel bare school in Rotterdam, maar leerden elkaar pas kennen toen ze allebei in Leiden rechten gingen stu deren en lid werden van Franciscus Gomarus, de vereniging van vrijgemaak te studenten. LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN 'Vrijgemaakt' is de gebruikelijke afkorting voor 'gereformeerd vrijgemaakt'. De vrijgemaakte kerk ontstond in 1944 met een verklaring van professor K. Schilder. „De vrijgemaakten zijn niet liberaler of vrijzinniger dan de Gereformeerde Kerk waarvan ze zijn afgescheiden vertelt Jeroen. „Ze hebben zich juist afgescheiden omdat ze recht in de leer verder wilden gaan." Toen de vrijgemaakten eenmaal een eigen kerk vorm den, volgden al snel een eigen dagblad, een eigen politieke partij en een eigen studenten vereniging. In iedere studenten stad is er wel één. De Leidse afdeling heet Fran ciscus Gomarus, kortweg Gomarus, en heeft rond de vijf tig leden, die zichzelf Gomaria- nen noemen. Zij komen samen in het gebouw van de Gerefor meerde Kerk aan de Heren gracht 66. Elke donderdagavond is er een lezing of een bijbel kring. De bijbelkring wordt op andere avonden in kleine groepjes voorbereid. Zes keer per jaar wordt de donderdag avond gebruikt voor de leden vergadering. Verder zijn er vere nigingsweekends en wordt jaar lijks de Dies (de 'verjaardag' van een studentenvereniging) ge vierd. De Gomarianen ontmoeten elkaar ook buiten de vereni gingsavonden om. In de koffie kamer van de universiteitsbi bliotheek, bijvoorbeeld. Daar naast kent Gomarus een rijke traditie van eetafspraken en eet- clubs. In hun studententijd hebben Jeroen en Hannelore ie der in een eigen eetclubje geze ten. „Als één van de weinigen had onze eetclub ook een naarn", vertelt Jeroen. „Wij heetten Spreuken 15, vers 17." Wie die tekst opzoekt in de bij bel, leest 'Beter is een gerecht van groen kruid waarbij ook liefde is, dan een gemeste os met haat daarbij'. De eetclub Spreuken 15, vers 17 heeft zes jaar bestaan. Maar als de leden één voor één afstuderen, gaan werken en verhuizen, bloedt zo'n clubje langzaam dood. Dat lot onderging ook de club waar Hannelore in zat. Jeroen en Hannelore zijn in- De kerk loopt leeg. Als de ouders het instituut nog niet de rug hebben toegekeerd, doen hun kinderen dat wel. Tenminste, dat is wat veel mensen denken. Toch wonen er in Leiden en omgeving ook jonge mensen die met overtuiging betrokken zijn bij de geloofsgemeenschap van hun keuze. In deze aflevering van de serie over 'gelovige jongeren' aandacht voor de vereniging van vrijgemaakte studenten Franciscus Gomarus. 'Franciscus Gomarus' werkt nauw samen met andere christelijke studentenverenigingen, die zich onlangs aan het begin van het studiejaar gezamenlijk presenteerden op de El Cid-markt. foto holvast/mark lamers middels afgestudeerd en aan het werk. Jeroen is 24, docto randus in de politieke weten schappen, en sinds kort verslag gever bij EO's Tijdsein. Hannel ore is 25, meester in de rechten, en parttime secretaresse op een advocatenkantoor. Ze hoopt dat ze 'liever vandaag dan morgen' als jurist kan gaan werken. Voor Jeroen en Hannelore spreekt het voor zich dat ze pro beren dagelijks tijd vrij te ma ken voor hun relatie met God. Behalve bidden hoort daar ook lezen in de Bijbel bij. Dat helpt hen om 'dichter bij God' te le ven. „Natuurlijk moet je er wel de discipline voor kunnen op brengen." Net als zijn vrouw kent Jeroen 'slappe periodes', waarin het contact met God tij delijk minder is. „Als je na zo'n slappe periode weer begint met intensief bidden en bijbellezen, merk je dat je echt welkom bent bij God. Elke keer opnieuw." Jeroen ervaart Gods leiding in het leven van alledag. „In men sen die je ontmoet, in telefoon tjes die je krijgt. Je kunt dat na tuurlijk ook toeval noemen, maar dan mis je gewoon wat." Hannelore is het met haar man eens. Zij vult aan: „Er zijn ook dingen waar je heel erg tegenop ziet. Als je er vlak voor staat, of er middenin zit. denk je 'Waar om moet mij dit overkomen?'. Achteraf blijkt dan dat het toch goed voor je was, bijvoorbeeld omdat je er veel van geleerd hebt." Bijzonder nuttig voor een persoonlijke en sterke relatie met God is de jaarlijkse natio nale Réveil-week. Deze week is bestemd voor christenen van al le kerken, van alle leeftijden. Er zijn verschillende aktiviteiten voor de verschillende leeftijds groepen. Veel muziek en vrolijk heid, maar ook studie en serieu ze gesprekken: 'één lange zon dag'. „Na zo'n week ben je weer enorm gemotiveerd om de bij bel te lezen en goed te zijn voor je medemensen." Over de zin van evangelisatie activiteiten zijn de meningen van de christelijke studenten verdeeld. Daarom doet Gomarus als vereniging niets aan evangelisatie. Wel zitten er Gomarianen in de evangelisa tiecommissie, een projectgroep van de gezamenlijke Leidse christelijke studentenverenigin gen. De evangelisatiecommissie organiseert lezingen, verspreidt posters met opwekkende tek sten, en onderhoudt een weke lijkse boekentafel in de mensa. Op de boekentafel ligt christelij ke lectuur, die kan worden ge leend of gekocht door belang stellenden. Niet alle christelijke studen ten vinden het juist dat er vanuit hun vereniging wordt ge ëvangeliseerd. „Veel studenten vinden dat de vereniging dient om elkaar in het geloof op te bouwen, en niet om naar buiten te treden", legt Jeroen uit. „Of ze zijn bang dat de interkerkelij ke samenwerking problemen veroorzaakt. Dan vragen ze zich af naar welke kerk ze iemand moeten sturen als hij bekeerd is. Dat is volgens mij een nogal theoretische kwestie." Blijkens de poster op het raam van de achterdeur horen Jeroen en Hannelore bij de mensen die vóór evangelisatie zijn. „Natuurlijk", zegt Hannelore. „Juist als student ben je in de gelegenheid om mede-studen ten te bereiken. En als iemand zich bekeert, dan zorgt God wel dat hij in de juiste kerk terecht komt. Dat hoeft echt niet de vrijgemaakte te zijn." „Het beeld van 'wij zijn de Ware Kerk', dat de vrijgemaak ten vroeger hooghielden, begint nu gelukkig een beetje te slij ten", zegt Jeroen. „Hannelore en ik zijn het er trouwens nooit mee eens geweest. Je kunt beter met andere christenen samen werken om elkaar te bemoedi gen en de wereld iets over te brengen van Christus. Daar ligt ook onze taak: zoveel mogelijk mensen kennis laten maken met de Bijbel." Nog één leesdienst staat er voor komende zondag op het rooster, maar dan is het echt afgelopen. De gereformeerde gemeente in Nederland van Lei den heft zichzelf op. Het ledental van de ortho dox-protestantse geloofsgemeenschap was de af gelopen jaren al sterk teruggelopen, maar het be sluit tot opheffing werd onvermijdelijk door het vertrek van de enige nog resterende ouderling, de 83-jarige L. van Leeuwen. De Leidse gemeente telde vorig jaar nog slechts 34 leden en 24 doopleden. De kerkeraad bestond uit één ouderling en twee diakenen. De laatste ja ren werd gebruik gemaakt van de hervormde Bethlehemkerk aan de Drifstraat, waarvan de huurprijs voor de geloofsgemeenschap een zware last vormde. De Gereformeerden Gemeenten in Nederland kwamen in 1953 voort uit de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en Noord-Amerika. De 'scheuring' ontstond in Gouda, waar de plaatselij ke kerkeraad ernstige bezwaren had tegen de 'op pervlakkige prediking' binnen de Gereformeerde Gemeenten. De tegenstellingen concentreerden zich rond de leer der uitverkiezing. De Leidse ge meente werd op 18 maart 1954 geïnstitueerd. Compacte geschiedschrijving Joodse gemeente in Leiden De geschiedenis van de Ne derlands Israëlietische Ge meente Leiden wordt op com pacte wijze beschreven in het boekje 'Joden in Leiden'. De deze week verschenen uitgave omspant drie bewogen eeu wen. Het boekje is vooral be doeld om de belangstellenden tijdens de vele rondleidingen in de Leidse synagoge iets tast baars te kunnen meegeven. Maar ook is het de bedoeling om met de gebundelde infor matie scholen en bibliotheken te informeren. Voor andere belangstellen den is het boekje 'Joden in Lei den' te bestellen door een be drag van 7,50 gulden (inclusief porto) over te maken op post bankrekening 11.75.66 ten na me van de penningmeester van de Nederlands Israelieti- sche Gemeente Leiden te Leidschendam, onder vermel ding van 'Boekje Joden in Lei den'. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON AUS M&N Her BALU6TJE SR iN ééK KSeR iNSL-AAT. CON FRÈRE WEET DAT EEN "WOLE-iN OME." in twee keer heet een "albatross:'.. en wat bek) je al6 je er 6? keer over- doet 7 ESJ iN) DRIE KEER HEET EEN "FiiRDiE." LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv DIRECTIE 8.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (ad)). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R.D. Paauw. tel dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 8M Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam.benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma-vrij van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17 00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) per acc giro per maand per kwartaal 85.55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur. zat. 10.00-12 00 uur Tel071 -143-241 29.30 I 84.55 328,30 HET WEER Rustig najaarsweer De laatste week van september heeft het verregende imago van de ze maand nog enigszins weten op te vijzelen. Het ziet er niet naar uit dat de grote portie hemelwater die is gevallen nog voor het eind van-de maand wordt aangevuld. Depres sies, die het wekenlang op de Lage Landen hadden voorzien, bemoei en zich voorlopig maar zijdelings met ons weer. Gisteren kreeg een uitloper van het Azorenhogedruk- gebied de gelegenheid zich over West-Europa uit te breiden. Hier door speelde het eeuwige conflict tussen koude en warme luchtmas- sa's zich keurig ten noorden van ons land af. De aanvoer vanuit het westen was van origine mild en toen de zon in de middag vrij spel kreeg was het puur genieten; bij een matige bries werd het nog 16 a 17 graden. In de heersende drukverdeling ver andert er tot morgenavond niet veel. Het zuiden van het land is duidelijk beter af dan het noorden, dat af en toe last heeft van een frontale wolkenband op de Noord zee. Voor het overige laat de zon zich ook morgen wel zien, al is het moeilijk in te schatten voor hoe lang. De temperatuur blijft hoe dan ook op een redelijk peil van 15 gi den in bewolkte gebieden tot 18 graden tijdens langer durende zo nige perioden. Inmiddels is er wat meerduidelij' heid gekomen omtrent de weers ontwikkeling tijdens het weekein de; de verschillende prognoses stemmen in elk geval nu beter mi elkaar overeen. Koudere, polaire lucht die al enige tijd op de loer ligt, komt via de Noordzee naar h zuiden. De voorste begrenzing tre vrijdagnacht van noord naar zuid met wat regen. Daarachter is de lucht veel droger en kouder. Gelukkig remt een nieuw hoge- drukgebied, onderweg van IJslani naar West-Europa, de buienactivi teit op de Noordzee af. Zaterdag valt er nog een enkel buitje, maar de opklaringen worden steeds bre der. Als 's nachts de wind wegvali in de van zeer noordelijke streken afkomstige lucht, gaat het flink a koelen: minima tussen 2 en 5 gra den zijn vanaf zaterdagnacht mo gelijk met vorst aan de grond. Ovi dag is het vrij helder met niet vee wind en maxima van 13 a 14 gra den. Dit rustige najaarsweer houd ook begin volgende week nog aan HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en nu en dan regen, morgen kans op sneeuw. Eerst nog veel wind langs de westkust. Maximumtemperatuur uit eenlopend van 5 graden in het noorden tot 12 graden' in de omgeving van Oslo. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in het zuiden enkele buien. Geleidelijk afnemende wind. Middag- temperatuur tussen 5 gra den in het noorden en 12 ten zuiden van de grote Denemarken: Wolkenvelden en nu en dan regen of motregen. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het noorden vrij veel bewolking en in Schotland, later ook in Wales nu en dan regen. Elders perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden in Schotland; elders omstreeks 17 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon maar ook wel eens wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: In het noordwesten, en mogelijk ook el ders in het westen, droog en van tijd tot tijd zon. Elders veranderlijke bewolking en voornamelijk in het zuiden en oosten veel regen, soms ook onweer. Middag temperatuur ongeveer 25 graden, bij langdurige neerslag lager. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral op de noor delijke stranden een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: in-het zuiden zonnige perio den. Naar het noorden toe meer bewol king en een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 22 graden. Tunesië: Eerst nog enkele wolkenvelden maar la ter vrij zonnig en droog. Aan zee mid dagtemperatuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In het zuidoosten, in de Languedoc, toene mende kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, "s Middags bij opkla ringen temperatuur rond 27 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. Alleen bij Rimini eerst nog kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Corsica en Sardinië: Droog en flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in het noorden eerst wat meer bewolking en kans op een bui. Op de stranden middagtemperatuur rond 28, landinwaarts iets boven de 30 gra- Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig, maar bij de Dardanellen eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur op de meeste stranden tussen 27 en 30 graden. Duitsland: Perioden met zon en droog. In het uiter ste noorden wolkenvelden en plaatselijk regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, in het noorden en kele graden lager. Zwitserland: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 21 graden, in het zui den later tegen de 25 graden. Oostenrijk: Eerst nog enkele wolkenvelden maar van het westen uit flink wat zon. Droog. Maximumtemperatuur ongeveer 21 gra in het noorden bewolking en nu en dan regen. Naar het zuiden toe droog en van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur van 14 graden langs de Oostzee tot 20 in het zuiden. -w warmtefrort urn qra,„,IUVV T* koufront opklaring Gif hiï«' L lagedruk H hogedruk 19 tempe.aluu Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.38 Zon onder 18.1 Maan op 00.42 Maan onder 15./ Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.38 Laag water 05.56 18.25 Weerrapporten 28 september 19 uur: Amsterdam onbew. Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona half bew. licht bew w 6 licht bew. zw3 wzw4 16 5 0 half bew licht bew licht bew. licht bew. Innsbruck half be Istanbul onbew Klagenfurt licht bt Kopenhagen regen Las Palmas licht tx Madrid Malaga Mallorca licht bew onbew licht bew. Oslo half bew Parijs half bew. Praag licht bew, Rome licht bew. Split regen Stockholm onbew Warschau onbew Bangkok regen Buenos Aires half bew. Casablanca licht bew. Johannesburg onbew Los Angeles half bew New Orleans onbew New York zwaar bew./ Tel Aviv onbew. regenbui^ Vancouver licht be iw2 24 15 ino2 21 15 erand 17 10 1 vzw 1 29 19 vzw 6 16 11 zol 18 13 21 13 30 19 23 15 12 7 26 19 28 17 23 16 18 10 16 10 23 12 24 13 22 18 311 30 21 17 11 17 14 23 15 12 1 18 11 35 26 17 13 2 22 16 32 24 '1 32 20 011 2/ 32 16 w6/ 23 16 w 1 30 23 21 19 26 31 21 12 >5 30 20 KJ 19 12 Oi HEINZ a/V HE'A/Z f WA T HEB JE EEA/ Wtoote BOEtCB/VErA S T VOO/2 we <SET/W\W\EG&

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16