EIDEN Lokale omroepen in Leiden fuseren 19! Openingstijden tijdens Leidens Ontzet Sloten om volkstuinen wellicht vervuild .4 Pieter Demmenie (84) dinsdag overleden 3NDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 I hf henny van ecmond 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Valse munten -n De politie in Noord- I wijk heeft twee gokkers betrapt met kilo's valse munten. Ze gebruik ten die om op fruitauto maten te spelen. Bibliobus Oud Ade krijgt zijn bibliobus terug. Er moet alleen nog worden gesleuteld aan de voorrij- kosten, die elfhonderd gul den bedragen. Overgeplaatst /-k De directeur van Z U het Sylvius-labora- torium is gedwongen overgeplaatst. De reacties van de vakgroep daarop zijn geschokt. 'reewave en Rijnland zoeken nieuwe naam e fusie van Omroep Rijnland en Freewave Radio Leiden rond. De omroepen gaan nu op zoek naar een nieuwe aam. Wat nog rest zijn de puntjes op de i zetten. De lo- ile radiomakers werken sinds deze maand al onder één Dofdredactie. Ze hebben bovendien de toezegging dat reclameboodschappen mogen uitzenden. Dat bete- ;nt een nieuwe bron van inkomsten voor de omroep, ach blijft zij voor het maken van de programma's voor in belangrijk deel op vrijwilligers aangewezen. [dei :n loman leefmans voorgeschiedenis van de fu- voert terug naar 1990 toen nroep Rijnland nog het al- nrecht had voor het maken lokale radio op de kabel in hele regio. Plotseling ging de irmalige piraat Freewave de Incurrentie aan door ook naar f enige vergunning in Leiden jee te dingen. Op advies van 1 gemeente ontstond nog een ►rde gegadigde: de stichting terkoepelende Omroep Lei- h- Aanvankelijk stonden de par tijen als kamphanen tegenover elkaar. Sinds enkele jaren ver delen Freewave en Rijnland broederlijk de zendtijd. Ze vier den samen het tienjarig bestaan van Rijnland. Aldus kwamen de eerste fusiegesprekken tot stand die moesten leiden tot één om roep. Flet samengaan had van de zomer al rond moeten zijn, maar volgens woordvoerder en fusieleider H. Zuurbier was er wat meer tijd nodig om de sa mensmelting te regelen. iersenschudding na aanrijding eiden Een 16-jarige Leidse bromfietser is gistermiddag met een ware hersenschudding overgebracht naar het AZL. De jongen reeg op het kruispunt Hoge Morsweg/Ghandistraat geen voor- ang van een 28-jarige automobiliste uit Wassenaar. Collecte kankerbestrijding groot succes iidenDe collecte voor het KoningiriWilhelfninafonds in Lei en heeft veel geld opgebracht. De tientallen collectanten haai en voor het fonds van de kankerbestrijding ruim 117.000 gul- en op. In verband met de viering van het Leidens Ontzet zijn de postkantoren de gehele dag gesloten. De giromaten blijven deze dagen normaal in gebruik. U kunt voor alle diensten wel terecht bij de volgende kantoren: Leiden, Sehipholweg 130, tel. (07125 02 20 Leiderdorp, Heinsiuslaan 15, tel. (071) 89 05 58 Oegstgeest, Lange Voort 15, tel. (0711 7 32 75 Het nieuwe radiostation zendt niet alleen uit in Leiden, maar ook in Zoeterwoude, Voorschoten en Oegstgeest. Ge meenten als Katwijk, Noordwijk en Leiderdorp hebben een ei gen lokale omroep. In een aan tal plaatsen blijft Rijnland onder de 'oude' naam actief. Deze week is bekend gewor den dat Omroep Rijnland het groene licht van het Commissa riaat van de Media in Hilversum heeft gekregen om reclame te mogen uitzenden. De Mediawet schrijft voor dat lokale omroe pen daar toestemming voor moeten hebben van de regiona le dagbladen. Damiate, uitgever van deze krant, heeft een over eenkomst met Rijnland afgeslo ten waarin staat, dat twaalf pro cent van de winst die op de re clameboodschappen wordt ge maakt, als compensatie terug vloeit naar het Leidsch Dagblad. De eerste zogeheten reclamej ingles zijn pas begin volgend jaar te beluisteren. VAARDIGHEDEN - Het Leidse Volkshuis start op 6 oktober een cursus sociale vaardigheden. Vaardigheden als contacten leg gen, luisteren en het voeren van gesprekken komen hierin aan de orde. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten op donder dagavond aan de Apothekers- dijk 33 in Leiden. Voor meer in formatie: tel. 071-149180 ONTMOETINGSDAG - In de Korte Vlietschool aan de Schu- bertlaan in Leiden wordt woensdag 12 oktober van 16-19 uur een ontmoetingsmiddag gehouden voor broers en zus sen (10-18 jaar) van verstande lijk gehandicapten. Die wordt De samenkomst wordt georga niseerd door de Sociaal Pedago gische Dienst en de 'vereniging van ouders van geestelijk ge handicapten'. leiden Een groot gedeelte van het Utrechtse Veer is de komende maanden opgebroken voor de aanleg van riolering en vernieuwing van de walmuur. De werkzaamheden tussen de Rijnbrug en Singelbrug du ren tot begin 1995. Daarna wordt de rest aangepakt. Het Utrechtse Veer is na de operatie aangesloten op het hoofdriool. De woonboten langs zijn tijdelijk verhuisd naar de overkant van het water, langs de Nieu we Rijn. Na de werkzaamheden worden ze ook aangesloten op het nieuwe riool. foto hielco kuipers postkantoor 'r IEMAMIDDAG ZORG - Onder de titel 'Zorg, mij 'n zorg...' orga- ieert de gemeente Leiden (dienst cultuur en educatie) op 13 ok- )er, de landelijke dag voor de zorg, een themamiddag over de be- efte aan zorgvoorzieningen en de verantwoordelijkheden van de Tieente daarvoor. De bijeenkomst is onderdeel van de takendis- ssie. De veranderende rol van de vrouw en de toenemende ver- jzing zijn onderwerpen die behandeld worden. De gemeente wil ten wat dit betekent voor de zorg voor kinderen, ouderen en zie- De themamiddag begint om half twee. leiden frank buurman De gemeente Leiden onder zoekt de Waterkwaliteit van de sloten om het volkstuincomplex Ons Buiten aan de Willem de Zwijgerlaan. Het vermoeden bestaat dat er nikkel, cadmium (zware metalen) en aromatische koolwaterstoffen (PAK's) in zit ten. Ze komen uit de Slaagh- sloot. De bodem van deze sloot is sterk verontreinigd met deze stoffen. Het is nog niet duidelijk of er gevaar voor de gezondheid bestaat. Volgens gemeentewoordvoer der A. van den Berg (milieu) is er geen reden tot ongerustheid. „Het is niet zeker dat verontrei nigd slib tot de volkstuinen is doorgedrongen. En als dat wel is gebeurd gaat het wellicht niet om concentraties die proble men voor de gezondheid ople veren. Maar we nemen het ze kere voor het onzekere. We wil len er zeker van zijn dat er geert schadelijke stoffen in de sloten van Ons Buiten terecht kunnen komen.'' Dat de bodem van de Slaagh- sloot vervuild is, is al langer be kend. De oorzaak van die ver vuiling is nooit duidelijk gewor den. Het vermoeden bestaat dat de voormalige vuilverbran dingsinstallatie hier iets mee te maken heeft. De installatie had een afvoer naar de Slaaghsloot. „Maar voor alle Leidse wateren geldt dat er maar weinig schoon slib te vinden is. Het is*een pro bleem om daarvan af te komen. Er wordt maar weinig gebag gerd om die reden. Zolang het slib op de bodem ligt is het rela tief onschadelijk. Het wordt pas echt een probleem als het op de walkant terechtkomt", vertelt Van den Berg. De Slaaghsloot werd enige tijd geleden onderzocht vanwe ge de eendensterfte in de afge lopen winter. De bewoners van de Slaaghwijk drongen aan op nader onderzoek. „De sterfte werd veroorzaakt door botulis- me. nogal ongewoon in de win ter. Uit het onderzoek bleek dat dit geval en de eenden niet wa ren gestorven door de aanwe zigheid van verontreinigd slib. De vervuilingen zitten in het slib geconcentreerd; het water van de Slaaghsloot is redelijk schoon. Er zit bovendien bewe ging in." Min of meer toevalllig werd tijdens het onderzoek naar botulisme ontdekt dat het slib extreem zwaar vervuild is. Om dat vervuilde slibdeeltjes via een duiker aan de Gooimeer laan het volkstuincomplex be reikt zouden kunnen hebben, vond de gemeente het niet ver antwoord de zaak op zijn be loop te laten. „We willen weten hoe het water stroomt en in hoeverre verontreinigingen kunnen worden meegevoerd", aldus Van den Berg. Voorzitter W. Teske van volkstuinvereniging Ons Buiten vindt de ontwikkelingen tame lijk verontrustend. „We gaan onze leden aanraden voorlopig geen water uit de sloten te ge bruiken. Gelukkig is de zomer voorbij, dus er hoeft niet meer gesproeid te worden. Ook het uit de sloten halen van slib om dal tot aarde te laten drogen zullen we afraden, maar dat doet eigenlijk vrijwel niemand meer. En verder hopen we er maar het beste van", aldus Tes ke. 'rouw in het vizier is het thema van de 3 toberoptocht. In de - loop van het grootste st van Leiden komen vijf vrouwen aan ht?t oord. Vandaag Miranda Schmal, Marianne 'uyvenbode en Marielle Corel van het Holtlant kollege. Ze ontwierpen twee extreme ouwen jurken voor de modewedstrijd van de :hooI en vielen prompt in de prijzen. ie lakstof is een beetje ordi- r. En bij Fellini zie je altijd t die brede heupen, dus zo amen we daar op. Met veters zo n corsetje past het in het ma 'extreem'. Het is een :tje hoerig eigenlijk." ■ande Schmal, Marianne yvenbode en Marielle Corel nnen gisteravond de Holtlant deprijs. De derdejaars leer- ;en van het Holtlant College wierpen twee jurken in de egorie 'fantasie/extreem', prijswinnaressen lopen tandag 3 oktober mee in de 5 tocht, in hun winnende kos- ims. De meisjes doen aan de yi ocht mee als hofdames van tweede Miss Holland 1993. nen met 22 andere leerlin gen van het Holtlant College vergezellen ze deze schoon heidskoningin» /Mie leerlingen dragen tijdens de optocht de door henzelf ontworpen en ge maakte kleding. „De deelnemers aan de wed strijd deden mee in verschillen de categorieën, je had 'drome rig/wazig','historisch/klassiek', 'glitter/carnaval' en 'fantasie/extreem'. Doormiddel van het trekken van lootjes zijn wij in de categorie 'extreem' be land.' „We moesten voor onze op dracht regisseur Fellini als uit gangspunt kiezen. Dus zijn we naar een tentoonstelling in het Stdelijk Museum in Amsterdam geweest om zijn >verk te bekij ken. In zijn films worden veel kostuums gedragen die in de categorie 'extreem' passen." „De stoffen die we mochten ge bruiken lieten de leraren tevo ren zien. Er waren vijf soorten en wij hebben gekozen voor de zwarte lakstof en die rood/zwarte streepjesstof. Om dat we lakstof gebruikten leek het ons aardig een soort cor setje te maken, dat past wel bij die stof." „De kleding moest ook passen in het centrale thema 'vrouw'. Daarom hebben we gekozen voor gétailleerde kleding. De jurken zijn ingesnoerd, hebben taillelijnen. Je ziet er heel slank in uit." „Drie weken lang zijn we met z'n drieën bezig geweest. Eerst moesten de ontwerpen worden gemaakt, dan de patronen en vervolgens moesten de jurken in elkaar worden gezet. En ver der moesten we ook nog zorgen voor de nodige accessoires." Marianne Duyvenbode (onderaan) de trap en Mirande Schmal tonen door henzelf ontworpen en gemaakte 'extreme vrouwenkleding'. foto henk bouwman „We hebben ons binnen dat thema 'vrouw' niet beziggehou den met kwesties als 'is dit rol- bevestigende kleding voor vrou wen of niet'. Voor ons ging het puur om de kleding. Wij vonden deze ontwerpen het best bij die lakstof passen en het geheel past ook in het thema vrouw. De rest maakt ons niet uit." „De ontwerpen zijn leuk, maar we zouden zulke jurken niet aantrekken naar een feestje. Tja, waarom niet... Ilet is gewoon niet onze smaak. We dragen he le andere kleding: spijkerbroe ken met een colbertje of een strak truitje met een gilet of zo. En we hebben gewoon nooit feestjes waar dit soort kleding wordt gedragen. Het zou mis schien wel iets voor carnaval zijn." erna straatsma VERSTOPPING Indien u nog een aantal weken gratis in een pension wilt verblijven, meldt u zich dan bij de Vereniging Vluchtelin genwerk of bij het Leidse politiebureau, üiat uw paspoort thuis of gooi het in de sloot. Als u wat wordt gevraagd, zorg dan dat ze u niet kunnen verstaan. Geheid dat u een paar weken in een goedkoop Leids pensionnetje onderdak krijgt. De opvang van vluchtelingen loopt weer eens volledig uit de klauw. 'Verstoppingsprobleem' heet dat tegenwoordig. Het betekent dat er zoveel mensen in de sluis zitten om Neder land binnen te komen, dat die verstopt raakt. Omdat asiel zoekerscentra bovendien nog eens vol zitten, moet een aan tal vluchtelingen zelf een plekje zoeken. Dezer dagen pen delden ruim twintig asielzoekers op de bonnefooi naar Lei den. Via politie en Vereniging Vluchtelingenwerk kregen ze onderdak. Eerder deze maand kondigde het ministerie voor een ande re categorie asielzoekers een soort generaal pardon af. Hoe wel de overheid zelf sprak over 'voorrang' voor deze speciale groep asielzoekers, was het effect dat in één keer een flinke groep werd toegelaten voordat de procedures waren gelo pen. De druk is zo groot dat er nauwelijks sprake kan zijn van een zorgvuldige weging bij het toelaten van asielzoekers in Ne derland. Het is het zeer onaangename gevoel dat het toela tingsbeleid een soort loterij is; dat we niet in staat zijn die mensen asiel te bieden die het werkelijk nodig hebben; dat er veel mensen ons land binnenkomen om het economisch beter te krijgen. Bijna zeventig procent van de kiezers vindt dat de asielzoe- kersstroom moet worden ingedamd. Ons kikkerlandje kan niet het leed van de wereld torsen, doch slechts een beperk te bijdrage leveren. Desalniettemin neemt de stroom eerder toe dan af. De politiek laat zich weinig gelegen liggen aan de wens van de meerderheid. Bovendien constateer ik dat maatschappelijke spanningen mede als gevolg van de grote stroom asielzoekers toe- Nederland hoeft niet op slot, ook dorpen en ste den in de regio Leiden niet. Ik heb dus geen be hoefte aan - laat ik het op z'n Leids zeggen - halve zolen van de CD of de CP. Zolang die partijen trou wens mede uit gestoor den, zakkenvullers en cri minelen bestaan, is er niet veel van te duchten. Ik vrees evenwel de tijd dat er echt een slimme geest tot die partijen toetreedt. Dick van Eden Vanaf 26 september komt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met zijn collega's, op een andere dag uw huisvuil ophalen. Let goed op de folder die bij u bezorgd wordt en lees de Stadskrant van 23 september in de vrijdageditie van het Leids Nieuwsblad. LEIDEN/OEGSTGEEST Pieter Demmenie (84), oud-directeur van de gelijknamige kantoorboekhandel/drukkerij, is dinsdagavond in bejaarden centrum Rustcnborch in Oegstgeest overleden. Vermoedelijk stierf hij aan de gevolgen van een hartaanval. Demmenie nam in 1945 de drukkerij aan de Haarlemmer straat over van zijn vader, Ix>uis Demmenie, die het bedrijf in 1911 oprichtte. Pieter Demmenie vocht tegen de Duitsers bij de inval in 1940 en ging daarna in het verzet. In de drukkerij werd een illegale krant gedrukt, hetgeen de bezetter ontdekte. Hij, de bezetter, sloot het bedrijf. Na de oorlog bouwde Pieter Demmenie de firma uit. Bij het publiek is vooral de steeds verder uitdijende kantoorboek handel aan de Haarlemmerstraat bekend. In 1978 ging Pieter Demmenie met pensioen. Bij het 75-jarige bestaan van hel hedrijf kreeg hij vanwege zijn verdiensten de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Demmenie heeft onder meer in het bestuur van de 3 Octo ber-Veereniging gezeten. Zijn twee zoons, Lock en Fred, zet ten het bedrijf voort. Sinds 1983 zit de firma, die op vijf loca ties in Leiden verspreid zat, in een centraal pand aan de Riet schans in leiderdorp. Pieter Demmenie wordt op maandag 3 oktober begraven op de begraafplaats van de Groenekerk in Oegstgeest Om elf uur is de kerkdienst. De begrafenis heeft om twaalf uur plaats. Aansluitend daaraan is er gelegenheid tot condoleren in de Rode l.eeuwaan de Dorpsstraat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15