Emancipatie bij politiekorps faalt Singapore laakt reactie op executie Van Damme Binnenland Hennepvelden vernietigd Werkgevers: Flexibele arbeid heeft toekomst PIJNLIJKE SPIEREN? ONS RECEPT: EEN GOED MATRAS. DOfirlsmL Banenplan gezondheidszorg is tot mislukken gedoemd 'Ook jongeren hebben niet de eeuwige jeugd' FNV wil ontslagverbod deels arbeidsongeschikte Onverwachte bevalling is psychisch probleem WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 Jongen bedreigt leraar met startpistool warmenhuizen» Een 16-jarige scholier uit Den Helder heeft giste ren een leraar bedreigd met een startpistool. De politie heeft het wapen in beslag genomen. Of de jongen munitie bij zich had, is op dit moment nog niet bekend. Hij zei het wapen van zijn moeder te hebben geleend. Het incident speelde zich af tijdens een werkweek in Warmenhuizen. Man uit Enschede vast wegens moord cnschede Een 21-jarige inwoner van Enschede is vannacht door de politie aangehouden op verdenking van moord op een 32-ja- rige plaatsgenoot. Deze stierf enkele uren na een schietpartij. Een tweede verdachte is nog voortvluchtig. De 21 -jarige ver dachte heeft een schouderwond. Of hij is geraakt door een schot van het slachtoffer of van de tweede verdachte is niet duidelijk. Ook over de toedracht van de schietpartij is nog niets bekend. Brand legt produktie Avebe stil gasselternuveen» De produktie van de aardappelmeelfabriek van Avebe in het Drentse Gasselternijveen ligt sinds gistermiddag geheel stil. Oorzaak is een felle brand in enkele poedertorens. De politie schat de directe schade op een half miljoen gulden. Hoe veel de schade is als gevolg van het staken van de produktie, midden in de aardappelcampagne, kan Avebe nog niet aange ven. Drie jaar cel wegens ontucht alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 42-jarige man uit die stad wegens jarenlang seksueel misbruik van drie jongetjes veroordeeld tot drie jaar celstraf. Bovendien moet de man een dader-incesttherapie volgen en zich onder toezicht van de reclassering stellen. De rechtbank achtte bewezen dat de man tussen 1983 en 1994 de kinderen heeft gedwongen tot on tucht en anaal geslachtsverkeer. FNV gaat bonden Derde Wereld helpen woerden De FNV Dienstenbond wil een deel van de onderhan delingsruimte voor de nieuwe CAO's gebruiken voor steun aan vakbonden in de Derde Wereld. Dat staat in de nota arbeids voorwaardenbeleid, die het bondsbestuur gisteren aan de bondsraad heeft aangeboden. Met het voorstel wil de bond de betrokkenheid van Nederlandse werknemers met hun collega's in arme landen versterken. De versterking van het vakbonds werk aldaar dient volgens de bond ook het belang van de Neder landse werknemers. 'Beschuldigingen Gladio niet waar' Roosendaal Er is geen semtex uit geheime bergplaatsen van de Nederlandse organisatie Gladio verdwenen en aan de IRA en de ETA verkocht. Ook zijn er geen officieren van justitie geweest die misdrijven van Gladio-agenten buiten vervolging hebben ge houden. De organisatie, met de officiële naam Inlichtingen en operatiën. is ook niet meer actief. Dat heeft premier Kok geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Marij- nissen van de Socialistische Partij. singapore. anp-cpd De autoriteiten van Singapore hebben hun afkeuring uitge sproken over de Nederlandse reactie op de executie van Jo hannes van Damme vorige week. Eerste ambassadesecreta ris Schillings heeft gisteren te horen gekregen dat Singapore zijn eigen normen beschermt en dat Nederland zich daar niet moet mee bemoeien. De Nederlandse regering ver klaarde vorige week geschokt te zijn over de uitvoering van de doodstraf tegen Van Damme. Premier Kok zei dat een grauw sluier was komen te hangen over de verhoudingen tussen beide landen. 'Kabinet nekt arbeidsbureau' OEN haag gpd Het kabinet stuurt aan op het opheffen van de arbeidsbu reaus. Dat concluderen de geza menlijke werkgeversorganisa ties na uitspraken van premier Koken minister Melkert (sociale zaken). Het kabinet wil volgend jaar honderd miljoen gulden bezuinigen op de arbeidsbu reaus en in de jaren daarna vijf honderd miljoen. In een gisteren aan de Twee de Kamer verstuurde brief stel len de werkgevers dat de ar beidsbureaus een beter lot ver dienen. ,,De werklozen betalen uiteindelijk de tol", aldus de brief. Melkert suggereerde deze Eerlijke vinder labrador Candy bleek ook de dief hengelo gpd Een 19-jarige inwoner van Hengelo is alsnog tegen de lamp gelopen wegens autodief stal. Enkele weken geleden stal hij in zijn woonplaats een auto en reed er mee naar Nootdorp, waar hij op kamers woont. In de auto zat echter een hond, de labrador Candy. Toen de auto in de buurt van Den Haag een mankement kreeg, dumpte de Hengeloër Jwagen; de hond bracht hij naar een asiel. De eigenaar, een vrouw uit Delden, vond na enig bellen naar asiels in de omgeving van Den Haag Can dy terug. Zij wilde vervolgens de man belonen die haar hond had gevonden. Tot haar verba zing weigerde die de duizend gulden die ze spontaan aan bood. De 'eerlijke' vinder bleef ook de dief. De Hengeloër biechtte het verhaal op aan zijn ouders, die vervolgens aangifte deden bij de politie. ANP Algemeen Ncdtvl.inds Persbuicau GI'O Geassocieerde Pers Diensten Aantal vrouwen in mannenbolwerk neemt afin plaats van toe Het is treurig gesteld met de emancipatie bij de politie. Het aantal vrouwen dat er werkt is de laatste jaren ge daald tot 12,2 procent, terwijl het eigenlijk had moeten stijgen tot 25 procent. Slechts 2,5 procent van de vrou wen heeft een leidinggevende functie. Dat blijkt uit on derzoek van de Landelijke Politie Emancipatie Commis sie (LPEC) dat vanmorgen is bekendgemaakt. de positie van vrouwen ook den haag «gpd-anp De LPEC is 'uitermate teleurge steld' over tien jaar emancipa tiebeleid bij de politie. De LPEC wijt het mislukte beleid aan de macho-sfeer bij de politie, emancipatie wordt niet vol doende serieus genomen. De samenvoeging van gemeente en rijkspolitie tot regionale korpsen heeft volgens de LPEC geen goed gedaan. Uit een onderzoek van bu reau Intomart blijkt dat bij veer tien van de 25 regiokorpsen minder vrouwen werken dan drie jaar geleden. Het korps Haaglanden (Den Haag en om geving) vormt een gunstige uit zondering. Daar nam het aantal vrouwen toe van 7,7 procent naar 23,6 procent. Ook het korps Amsterdam/Amstelland onderscheidt zich positief. De LPEC is in 1991 ingesteld door de ministeries van binnen landse zaken en justitie. Er zijn ook lichtpuntjes, aldus de LPF.C. Zestien korpsen hebben een be leidsmedewerker emancipatie en acht regio's hebben een functionaris met specifieke ta ken op dit terrein belast. Ook zijn er vorderingen gemaakt op het gebied van kinderopvang en de bestrijding van seksuele inti midatie op het werk. Volgens LPEC-secretaris Els Burger moeten de korpschefs zich meer inzetten voor het werven van vrouwen. ,,Als zij geen aandacht voor emancipa tie hebben, moet je dat ook niet venvachten van het manage ment en het middenkader." Ze wijst op de reorganisatie van de politie die dit jaar is afgerond. ..Dat was een gemiste kans, maar de korpschefs wilden eerst reorganiseren en daarna pas aan een actief vrouwenbeleid denken. Op de lijst van priori teiten scoort het emancipatie beleid niet zo hoog." Ook meent de LPEC dat het wen'ingsbeleid van de politie heeft gefaald. Dat richt zich nog te veel op de 'blanke man'. De resultaten van het onderzoek zijn vanmiddag in Den Haag aangeboden aan mr. E. d'Hondt, burgemeester van Nijmegen en voorzitter van het korpsbeheerdersberaad en Ook de opmerkingen van mi nister Van Mierlo (buitenlandse zaken) zijn blijkbaar niet goed gevallen. Van Mierlo sprak van een cultuurschok en zei dat de doodstraf onvoorstelbaar is in de Nederlandse cultuur. De Volkskrant berichtte van morgen dat Van Damme drugs vervoerde voor de Nigeriaanse heroïnehandelaar Eboh. Re chercheurs van de Amerikaanse narcoticabestrijdingsdienst DEA zetten in 1990 zaken op met de ze Eboh. Daarbij kwamen zo ook Van Damme op het spoor. In september 1991 tipte het DEA-team Singapore over Van Damme. Hij werd gearresteerd met ruim vier kilo heroïne in zijn koffer. zwinderen De politie van zuidoost-Drente heeft begin deze week twee hennepvelden, met een totale oppen/lakte van ruim vier hectare, ontdekt. De oogst heeft verwerkt een straatwaarde van vier tot vijf miljoen gulden. Gisteren werden de velden met een zogenoemde hakselaar vernietigd. De politie heeft in verband met de hennepvelden acht arrestaties verricht. De hoofdverdachte is een 38-jarige Limburger. FOTO GPD BOUDEWIJN BENTING 'Breken met starre negen-tot-vijfjxitroon den haag gpd week dat de werkgevers een deel van de bezuinigingen op de arbeidsbureaus voor hun re kening willen nemen. Dat zou kunnen door een hogere WW- premie voor werkgevers, dan- wel door hen te laten betalen voor de diensten van de ar beidsbureaus. De werkgevers ontkennen in alle toonaarden daartoe bereid te zijn. De werknemer van de toekomst moet veel meer meeleven met de goede en de slechte tijden van 'zijn' onderneming. Is het zomer en dus hoogseizoen? Dan werkt de werknemer 44 uur per week. Is het winter en de or derportefeuille flinterdun? Dan wordt slechts 34 uur gewerkt. Loonsverhogingen voor ieder een worden vrijwel afgeschaft. Daarvoor in de plaats krijgen de werknemers een winstdeling of andere vorm van flexibele belo ning. Tenminste, als winst wordt gemaakt. Anders niet. Met dat toekomstbeeld gaat de voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond, Blankert, het CAO-sei- zoen van 1995 in. Volgens de werkgeversvoorman willen zo wel de ondernemingen als de werknemers breken met het starre van negen-tot-vijfpa- troon. De zaterdag moet nu ein delijk eens een normale werk dag worden. „We moeten ervan af dat de zaterdag met goud wordt belegd", aldus Blankert, die zei daarmee niet te pleiten voor een zesdaagse werkweek. Toeslagen voor het werken op 'afwijkende' uren en dagen vindt het NCW sowieso niet meer van deze tijd. „De werk nemer van vroeger wordt steeds zeldzamer. Hij is steeds vaker een tweeverdiener, combineert het werk met een studie of met zorgtaken of zelfs met een twee de baan. Ook de werknemer wil zich losmaken van verstarde pa tronen". weet NCW-directeur Weitenberg. „De toeslagen boom moet worden omgehakt en de standaard arbeidstijden moeten afgeschaft." In een aantal CAO's is vorig jaar al de mogelijkheid geopend om de lengte van de werkweek aan te passen aan de orderpor tefeuille van het bedrijf. Vooral werknemers van bedrijven die in de rode cijfers zitten, zijn daartoe bereid. Het NCW wil van deze uitzonderingen regel maken. In ruil daarvoor krijgt de werknemer van de toekomst meer baanzekerheid, voorspelt Blankert. In piekperioden ko men geen uitzendkrachten bin nen, maar het vaste personeel klaart de klus zelf. De over werkuren worden niet gecom penseerd in geld. maar in vrije tijd, op een door de werkgever gekozen tijdstip. In moeilijke perioden vallen op die manier minder snel ontslagen, aldus het NCW. Vooral een winstafhankelijke beloning, in plaats van een sala risverhoging voor iedereen, kan verlies van werkgelegenheid voorkomen. „Want voor een loonsverhoging geldt: eens ge geven blijft gegeven, ongeacht de positie van het bedrijf." Op basis van een model van het Centraal Planbureau (CPB) heeft het NCW de vruchten voor de werkgelegenheid uitge rekend als het loonzakje deels afhankelijk wordt van de winst cijfers van het bedrijf. „Stel dat de voor Nederland relevante wereldhandel in een jaar onver wacht vijf procent lager uit komt. Bij gelijk blijvende lonen kost dat binnen acht jaar 55.000 arbeidsplaatsen. Als je het loon kunt laten dalen met twee 2,25 procent gaan 20.000 banen minder verloren", aldus Blan kert. W-W «i»i •ÓH 'tf -V -V 'B' - Rugklachten, hoofdpijn, pijnlijke of stijve spieren... dat kan vele oorzaken hebben. Een slecht matras is er één van. Zo'n matras met een 'valkuil' of een matras dat u als een plank blijft 'ondersteunen'. Met als gevolg dat uw wervelkolom zich in alle bochten wringt en uw spieren geen rust krijgen. Een goed matras moet plaatselijk meegeven. Bij uw schouders, uw heupen, bij elke beweging die u maakt. Dat ontspant, dat geeft dat heerlijke 'goede morgen gevoel'. Vraag daarom advies aan een nachtrust specialist van Dormaël Slaapkamers. Dat is voor een gezonde nachtrust het beste recept. - - its LAAPKAMERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp Winkelcentrum Winkelhof Rotterdam utrecht Veenendaa Zeist Z.'.mie SPECIALISTEN IN NACHTRUST den haag gpd Tijdens het project is vooral onderzocht hoe extra banen voor langdurig werklozen kun nen worden gecreëerd bij psy chiatrische ziekenhuizen en in stellingen voor verstandelijk ge handicapten. Het project geeft ook aan dat grote hesparingen mogelijk zijn door de voorzie ningen beter te benutten en het werk te spreiden. Omdat de zie kenhuizen elkaar niet vertrou wen. blijken ze niet erg bereid te zijn samen te werken. Het kabinetsplan om komend jaar 2.500 langdurig werklozen in de gezondheidszorg aan het werk te zetten, is gedoemd te mislukken. Zeker waar in kleine groepen wordt gewerkt, zien de instellingen voor gezondheids zorgweinig in het scheppen van speciale laaggekwalificeerde ba nen. Dat blijkt uit het Project Doelmatigheid Zorginstellingen dat recent is afgesloten. Brand, korpschef van de regio politie Haaglanden en voorzit ter van de Raad van Hoofdcom missarissen. Het ministerie van binnen landse zaken erkent in een reac tie dat het jammer is dat het aantal politievrouwen daalt', maar er is hoop omdat de in stroom van vrouwen in het poli tieonderwijs groot is. Het aantal vrouwen in opleiding is geste gen van 38 procent in 1990 tot ruim 49 procent dit jaar. „Het ziet er naar uit dat eind dit jaar meer vrouwen dan mannen worden opgeleid voor een func tie bij de politie", aldus het mi nisterie. Het ministerie onderzoekt overigens al enige tijd de effec ten van het landelijk gevoerde emancipatiebeleid. Dat onder zoek moet in oktober klaar zijn. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) is van plan nog voor het einde van het jaar aan te geven op welke manier volgens hem emancipatie hij de politie ge stalte moet krijgen. In het on derzoek wordt overigens ook de positie van het LPEC betrokken. Die commissie beëindigt for meel januari volgend jaar de werkzaamheden, maar wil zelf nog minimaal twee jaar langer actiefblijven. Voorzitter jongerenclub ouderenpartij: nuenen sigrid van iersel Esther Leemans is 24 jaar, maar sympathiseert wel met het Alge meen Ouderenverbond (AOV). Sterker nog, zij is de nieuwe voorzitter van de jongerenafde ling van de ouderenpartij, die sinds enkele maanden in de Tweede Kamer is vertegen woordigd. Leemans ziet in liet AOV méér dan een partij die al leen maar het belang van oude ren in de gaten houdt. „Het AOV staat voor solidariteit en het aanpakken van onrecht vaardigheid." Naast de Jonge Socialisten, het CDJA en de JOVD is er nu ook een jongerenclub van het Algemeen Ouderenverbond. Kan dat wel, een jongere die zich inzet voor de belangen van ouderen? Is dat niet net zoiets als een vegetariër, die in de vak bond voor slagers actief wordt? Leemans, net afgestudeerd in de communicatiewetenschap, vindt 111 niet J i«i is onrealis tisch om te denken dat wij de eeuwige jeugd hebben. Als jon gere moet je ook in de toekomst kijken. Hel zou wel erg kort zichtig zijn om dat niet te doen. Hoewel Leemans zelf net aan het begin van haar loopbaan staat, sprak zij tijdens haar stu die met haar mede-studenten vaak over het bestaan na de ar beidzame levensfase. Zo hield de vraag of er later nog wel pen sioen of AOW zal zijn de stu denten regelmatig bezig. Leemans trok daaruit de con clusie dat een jongerenafdeling zeker geen overbodige luxe is. Problemen die ouderen be dreigen, ziet Leemans genoeg. „Ouderen hebben ons land op gebouwd en zien nu dat hun oudedagsvoorziening wordt aangetast. Ook telt de groep van 45 jaar en ouder niet meer mee op de arbeidsmarkt. Dat is leef tijdsdiscriminatie." Maar de jongerenafdeling heeft uiteinde lijk ook eigen belangen op het oog. „Sinds 1981 zijn de oude ren al ongeveer 21 procent in koopkracht achteruitgegaan. Ik wil niet en met mij vele jon geren dat ons datzelfde over komt als wij straks zover zijn." I let partijprogramma van het AOV schenkt volgens leemans zeer veel aandacht aan normen en waarden, zoals opkomen voor elkaar en respect voor de medemens. „Daar horen oude ren ook bij. Het AOV is geen be langenpartij, maar een partij die solidair is met de zwakken in de maatschappij." Het blikveld van het AOV houdt niet op bij de directe oudereni- tems. Zo voert Ix'emans aan dat ook zaken als natuur en milieu de partij bezighouden. Ook on derwijs heeft de aandacht. „We maken ons bijvoorbeeld zorgen over de afnemende belangstel ling voor exacte vakken. We vin den dat er meer geld moet ko men voor universitair onder zoekswerk. Ook willen we dat de studierichtingen beter op de arbeidsmarkt worden afge stemd." Het AOV biedt volgens de Nuenensc voldoende moge lijkheden om de kloof tussen jongeren en ouderen te dichten. „Wij willen binding houden met de ouderen en met jongeren onder elkaar. Daarvoor is een jongerenafdeling nodig, zodat het AOV aantrekkelijker wordt voor jongeren." den haag gpd Bond komt met opvallende CAO-eis beren dat in de CAO's aan te vullen tot tachtig procent. Voor vakbondsleden zou de bouw bond zelfs een uitkering tot ne gentig procent kunnen regelen. De looneisen zullen de 2,25 procent niet te boven gaan, ver zekert Roel de Vries. Uit een en quête onder de Bouwbondsle oen blijkt dat de helft in elk ge val wil worden gecompenseerd voor de gestegen prijzen. Een minderheid wil meer loon, 33 procent wil looneisen inslikken voor meer werk. De Bouwbond is fel tegen het plan om het verbod op uitzend arbeid in de bouw af te schaf fen. Voorzitter De Vries voor spelt de ondergang van de bouwvakker als de uitzendbran- chc vrij spel krijgt in de bouw. „Binnen de kortste keren wordt tachtig procent van het werk door uitzendkrachten gedaan voor een schamel loon, zonder vast dienstverband en zonder VUT- of pensioenrechten", al dus De Vries. „Wie wil er dan nog in de bouw werken?" De Bouw- en Houtbond FNV wil een ontslagverbod voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten, om te beginnen voor werkne mers van 45 jaar en ouder. Dat is een van de opvallendste eisen waarmee de bond het CAO-sei zoen ingaat. Om gedeeltelijk af gekeurde bouwvakkers weer aan de slag te krijgen, moeten werkgevers worden verplicht op elke twintig werknemers één gedeeltelijk arbeidsongeschikte aan te nemen. De Bouw- en Houtbond FNV is niet per definitie tegen de plannen van het kabinet om WAO en Ziektewet te privatise ren. „Niets is meer heilig in de sociale zekerheid", aldus bondsvoorzitter Roel de Vries gisteren bij de presentatie van de nota arbeidsvoorwaardenbe leid 1995 De bond voorziet in een nieuw systeem van sociale ze kerheid waarbij de overheid uit keringen garandeert van zeven tig procent. De vakbonden pro- den haag gpd Het is onmogelijk dat een vrouw negen maanden lang niet merkt dat ze zwanger is. Volgens de Amsterdamse gynaecoloog D. Hemrika komt het echter wel regelmatig voor dat vrouwen de gedachte zwanger te zijn verdrukken, zodat ze daadwerkelijk denken dat ze niét zwanger zijn. Gisteren haalden een vrouw uit Den I leider en één uit Rotterdam de kranten, omdat ze een kind baarden terwijl ze daar helemaal niet op waren bedacht. De beide dames hadden kort voor de bevalling wel iets vreemds ge voeld, maar bij de één werd dat afgedaan als een buikgriepje en bij de ander als maagklachten. ..Iedere gynaecoloog maakt een of twee keer per jaar mee dat een vrouw op het spreekuur komt die niet weet dat ze zich in een vergevorderd stadium van zwanger schap bevindt", vertelt Hemrika, als gynae coloog verbonden aan het Onze Lieve Vrou we Casthuis in Amsterdam. „Dat kan na tuurlijk niet. Maar onderschat de menselij ke psyche niet. Als een meisje merkt dat ze zwanger is. kan ze dit feit maandenlang ver dringen, omdat ze niet zwanger wil zijn. Het kan zelfs zo ver gaan dat de vrouw in derdaad verwonderd is wanneer ze negen maanden later bevalt van een kind. Een on gezonde situatie, want op het moment van de bevalling wordt zo'n meisje geconfron teerd met de keiharde werkelijkheid." Ook psycholoog I. Wittenberg, directeur van het Instituut voor Toegepaste Psycholo gie in Amsterdam, betwijfelt of vrouwen in derdaad niet weten dat ze zwanger zijn. „Die vrouwen doen slechts alsöf ze het niet weten, ze durven waarschijnlijk de gevolgen niet aan", meent hij. „Een bekend feno meen in de psychologie is dat mensen ach teraf verstandelijke verklaringen zoeken voor bepaalde gebeurtenissen, omdat ze de werkelijkheid niet willen accepteren." Het gaat volgens I lemrika meestal om jon ge meisjes uit grote gezinnen zonder sociale controle. Om de dikke buik te verbergen, trekken ze gewoon wijde slobbertruien aan. „Ik heb een keer meegemaakt dat een meis je door haar huisarts direct naar het zieken huis werd doorgestuurd wegens enorme buikpijn. Al gauw bleek dat het meisje aan het bevallen was en al een ontsluiting had van acht centimeter."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3