Straf vaak lager in hoger beroep cfi Onze Top 5 ran deze week. leer auto's, maar hinder verkeersdoden Binnenland Preventie bij nierziekten kan miljoenen besparen Groot verkeersknelpunt opgeknapt 99 99 99 5m 1.89 8.99 Werken aan het spoor Snel uitspraak in geding tegen 'gewelddadige' zoon Veel mensen krijgen spooknota van PTT Gedetineerde Veenhuizen dood in cel klSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Tien jaar geëist tegen overvaller «da» Voor het plegen van drie gewapende overvallen op post- gentschappen in Den Bosch, Roosendaal en Bergen op Zoom is kieren tegen een 35-jarige man voor de Bredase rechtbank tien kr cel geëist. Er werd dertigduizend gulden buitgemaakt. De jficier eiste een hoge straf omdat de overvallen werden ge leegd toen de verdachte net een gevangenisstraf van zeven jaar fad uitgezeten. De uitspraak is op 10 oktober. {roer en zus dood door koolmonoxyde is wijk Een 20-jarige man en zijn 19-jarige zus zijn gisteren in pn flat in Rijkswijk gestorven aan koolmonoxydevergiftiging. De fat werd gerenoveerd en had tijdelijk geen douchekraan. Waar- thijnlijk heeft de broer zich willen douchen met behulp van fan slang die hij had aangesloten op de geiser in de keuken, laarna het vlammetje is uitgegaan. De zus is vermoedelijk later hiisgekomen en vrijwel onmiddellijk bedwelmd geraakt en Berieden. Iloemen niet geliefd bij jonge mannen n haag Bloemen houden van mensen, maar jonge mannen et van bloemen. De gewoonte om geliefden met een bosje oemen te verwennen, lijkt op z'n retour. Mannen onder de :rtig geven minder geld uit aan 'liefdesbloemen' dan hun ou- :re seksegenoten. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot 65 jaar ge- n daarentegen graag een bloemetje. Dat blijkt uit onderzoek in het Produktschap voor Siergewassen. Bloemen worden leestal gegeven bij ziekte of een huwelijksjubileum. uchtschool geëist voor doodslag guwARDENWegens het doden van een 14-jarige jongen is gis- ren tegen een 17-jarige jongen uit Franeker zes maanden 'e chtschool geëist. Het slachtoffer overleed op 11 juni dit jaar na •n vechtpartij met de verdachte. De vechtpartij speelde zich af j een schoolfeestje. Nadat het slachtoffer vier keer op het pofd was geslagen, overleed hij ter plekke. De advocaat van de an ;rdachte vroeg om vrijspraak omdat er sprake was van mishan- tu ding met de dood als niet-gewenst gevolg. randstichter in Eindhoven gepakt idhoven De Eindhovense politie heeft gisteren een 17-jarige 0 ngen aangehouden die wordt verdacht van brandstichting in pn bedrijfsloods van waterschap De Dommel. De politie onder- >ekt nog of de verdachte wellicht meer branden heeft gesticht. Eindhoven en omgeving zijn enkele scholen, een kerk, vereni- cj ngsgebouwen en een veilinghal afgebrand. Het afgelopen 01 eekeinde werd brand gesticht in een bijgebouw van een Eind je jvense basisschool. De totale schade van deze branden be- taagt enkele tientallen miljoenen guldens. •s miljoen auto's, 575 doden ta ai danks de groei van het auto- k tot bijna zes miljoen, zet c|dalende tendens in het aan- verkeersdoden en -slachtof- sdoor. Vielen er in de eerste ft van 1993 nog 627 dodelijke p teersslachtoffers, de eerste maanden van dit jaar telde verkeersdoden. De daling /V< :d zich vooral onder jongeren in sen 15 en 17 jaar (van 35 ir 20) en 65-plussers (van 151 jr 113). Dat blijkt uit cijfers het Centraal Bureau ^Statistiek in Rijwijk. al Opvallend is dat er minder motorrijders zijn gedood in het verkeer. In de eerste helft van 1993 kwamen nog 58 motorrij ders om, tegen 47 in de eerste helft van dit jaar. Er zijn ook minder verkeers slachtoffers in ziekenhuizen be land. In de eerste helft van dit jaar werden 5.675 slachtoffers in een ziekenhuis opgenomen te gen 5.819 in de eerste helft vorig jaar. Het autobezit onder 65- plussers blijkt nog steeds toe te nemen. Daarentegen is het autobezit onder 18- tot 24-jari- gpn gedaald met 26.000. ijgende hond aan telefoon ;iait paniek iii Heerhugowaard IHUGOWAARD GPD nieuwsgierig logeetje heeft voor gezorgd dat een be- gde zoon zondag een am- ance naar zijn ouderlijke s in Heerhugowaard stuur- De zoon had zijn moeder IT »eld maar kreeg slechts een n jp gehijg te horen. Rechters druk, OM lieeft te weinig grip op zaken den haag* anp In hoger beroep gaan na een veroordeling kan lonend zijn, omdat verdachten vaak lager worden gestraft. Dat komt omdat er bij de rechterlijke macht en het openbaar ministerie (OM) te weinig personeel, kennis en grip op zaken is. Verdachten die hun strafzaak opzettelijk vertra gen, krijgen ook vaak een lagere straf. perkt succes hebben. Van de hoofdverdachten in grote frau dezaken wordt uiteindelijk bijna de helft (41 procent) veroor deeld tot een onvoorwaardelijke celstraf. Eén op de vier hoofd verdachten wordt niet schuldig verklaard. Het aantekenen van hoger beroep tegen een uitspraak van de rechter blijkt volgens het on derzoek vaak te lonen. Het hof blijkt een zesde van de schul digverklaringen in hoger beroep ongedaan te maken. Bovendien zijn de straffen die de gerechts hoven opleggen beduidend minder streng dan die van de rechtsbanken. Dat blijkt uit onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie naar de aanpak van gro te fraudezaken door het open baar ministerie. De onderzoe kers bestudeerden 43 dossiers van grote fraudezaken en inter viewden 24 officieren van justi tie en advocaten-generaal. Het ging om zaken die in 1989 en 1991 in hoger beroep zijn afge handeld. Zij concluderen dat inspan ningen van het OM en andere opsporingsinstanties slechts be- bussum anp Gemiddeld tien jaar later aan dialyse preventie weinig of geen in vloed op heeft. Maar voor de andere helft geldt dat door pre ventie verdere achteruitgang van de nierfunctie kan worden vertraagd. Dat betekent dat de ze groep gemiddeld tien jaar la ter met dialyse moet beginnen. De preventiemaatregelen zijn niet altijd even makkelijk vol te houden. ,,Je vraagt ook wel wat van vaak jonge mensen. Ze moeten een dieet volgen en be paalde leefregels in acht nemen terwijl ze zich misschien kiplek ker voelen. Artsen en patiënten moeten goed worden doordron gen van het belang, want op het moment dat de nierfunctie sterk is verminderd, is het te laat", aldus internist en nefro- loog (nierziektenspecialist) E. Boeschoten van het Amster damse Academisch Medisch Centrum. Bij ongeveer tienduizend nier patiënten kan via een speciaal dieet en een bloeddrukbehan deling de uiteindelijk onvermij delijke dialysebehandeling met zo'n tien jaar worden uitgesteld. Deze preventieve behandeling levert volgens de Nierstichting miljoenen guldens op. Dat blijkt uit onderzoek van TNO Preven tie en Gezondheid dat in op dracht van de Nierstichting is uitgevoerd. Volgens de stichting komt de behandeling ook de kwaliteit van het leven ten goede. De pa tiënten kunnen immers langer zonder dialyse. Naar schatting 20.000 men sen hebben nieren die tussen de 10 tot 80 procent werken. De helft van deze groep heeft een bepaald type nierziekte waar Gemiddeld verstrijken bijna zes jaren tussen het begin van de opsporing en de onherroe pelijke afdoening van de straf zaken. De onderzoekers wijten dat ten dele aan het OM, dat het opsporingsonderzoek onvol doende stuurt. Zaken blijven langer liggen dan gewenst door dat er te weinig rechters zijn. Maar ook de verdachten doen alles om hun zaak te vertragen. Zij tekenen tegen elke beslissing verzet aan en eisen het horen van vele getuigen. Voor een betere aanpak van grote fraudezaken door het OM bepleiten de WODC-onderzoe- kers de opzet van zogenoemde fraude-units in iedere regio. Ook moeten er accountants en fiscalisten door het OM worden aangetrokken. Dat gebeurt al bij de politie, zo stellen de onder zoekers. Arbeidsbureau moet fors gaan bezuinigen DEN HAAG ANP-GPD Minister Melkert (sociale zaken) houdt vast aan de voorgeno men bezuiniging op de bureaus voor de arbeidsvoorziening van 100 miljoen in 1995 en 500 mil joen per jaar in de periode daar na. Dat heeft hij gisteren gezegd tegen het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA). De arbeidsbureaus vrezen volgend jaar 15.000 banen te verliezen. Als de maatregel niet van tafel gaat, stapt het CBA naar de rechter. Volgens Melkert kan de bezuiniging van 100 miljoen 'zonder diep ingrij pen". Voor de 500 miljoen 'ligt dat anders', erkent hij. Hij vindt dat het CBA dan maar naar an dere geldschieters moet zoeken. Het CBA is woedend omdat het vorige kabinet de arbeidsbu reaus nog heeft beloofd tot en met 1995 niet te bezuinigen. In de veronderstelling dat zijn moeder onwel was gewor den, draaide de man meteen 06-11Het gealarmeerde am bulance-personeel trof echter niemand thuis. tater bleek dat een logerende hond de hoorn van de haak had gehaald en de beller op zijn manier 'te woord' had gestaan. ANP Algemeen NedeHjnds Per%burc.iu GPD Geassocieerde Pers Diensten CO Appelsap, pak 1 liter COChips, naturel of paprika, zak 200 gr COZaanse-, kokos- of m®, pindakoeken, pak 200 gram CO Witte- of tarvyebolletjes, verpakt, 10 stuks CO Hele kip. 2 op schaal, ca. 1700 gram (Me 555 158 858 oorlaatste week kristalaanbiedingen. Extra kristalzegel bij: Kotex Maxi damesverband, O /IQ normaal, lang, dun of plus, pak 283 Uit de diepvries: CO Pizza's, Tre Formaggi, Al Prosciutto r- of Ai Funghi, doos MM" 258 0- CO Perla Mokka koffie, o nn aK bundel 2x 250 gr of pak 500 gr535 O.yy CO Boeren belegen kaas 48+, •I T vers van t mes of o /i c '1 vacuüm verpakt, 500 gram .545 O.M-0 „(alle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 oktober a.s. Lands grootste kruidenier ijft op de kleintjes letten. oude rijn Het oudste klaverblad van Nederland, het verkeersplein bij Oude Rijn, wordt vernieuwd. Er komen dubbele fly-overs voor al het verkeer. foto anp frans van ihr i inimn Amsterdam De wissels en bovenleidingen van de spoorverbinding tussen stations Amsterdam Sloterdijk en het Centraal Station worden grondig onderhanden genomen. foto anp sander van der torren De Alkmaarse rechtbank doet overmorgen versneld uitspraak in het kort geding tegen de 18- jarige Ruud Kleijn. Zijn ouders eisen dat hij onmiddellijk het ouderlijk huis verlaat. De zaak werd gistermiddag, op verzoek van de advocaat van de ouders, achter gesloten deuren behan deld. De raadsman van de ouders beroept zich op de moeilijke omstandigheden van het echt paar, met name van de moeder. Zij is sinds de geboorte van Ruud schizofreen en staat reeds vijftien jaar onder behandeling. Het familiedrama speelt sinds begin 1993. Ruud is volgens zijn ouders steeds onhandelbaarder geworden. Zij verwijten hem gewelddadigheid, druggebruik, diefstal en de omgang met ver keerde vrienden. Ruud op zijn beurt noemt zijn vader de agressieve aanstichter van de familieruzie. De man zou regelmatig grof geweld heb ben gebruikt tegen diverse fa- Wegenbouwers bezorgd over kwaliteit wegen UTRECHT «GPD De Nederlandse wegenbouwers hebben de noodklok geluid over de kwaliteit van de wegenbouw. Zij zeggen dat het in hun sector zo slecht gaat dat zij 'de kwali teit van het Nederlandse we gennet in de toekomst niet kun nen waarborgen', zei voorzitter G. van Herrewegen gisteren van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers (NVWB). Volgens de wegenbouwers moeten zij zo hard concurreren en op de laagste prijs inzetten, dat zij onvoldoende winst kun nen maken. Daardoor is het rendement van de wegenbouw sector zeer slecht. Volgens Van Herrewegen moeten de bedrij ven daardoor bezuinigen op de ontwikkeling van nieuwe tech nieken en werkmethoden en komt de kwaliteit onder druk te staan. De bouwers zijn teleurgesteld in de begroting van het ministe rie van verkeer en waterstaat waarin de infrastructuur vol gens hen 'het sluitstuk' is ge worden. Telefoon 06-gedupeerden roodgloeiend over hoge telefoonnota 's De landelijke werkgroep 06-gedupeerden heeft gisteren en eergisteren een stortvloed aan reacties uit het hele land ontvangen. Dat gebeurde nadat de werkgroep zaterdag bekend had gemaakt bij alle arrondisse menten aangifte te willen doen wegens diefstal via de telefoonrekening. Werk groep-woordvoerder J. Claessen uit Ewijk is al dagenlang telefonisch onbereikbaar. De werkgroep is opgericht door mensen die de afgelopen jaren zogenoemde spookno ta's van PTT Telecom hebben ontvangen. Op hun telefoonrekeningen verschijnen on verklaarbaar hoge bedragen voor het bellen naar sekslijnen en babbelboxen, terwijl de gedupeerden 'voor honderd procent zeker' zeggen te zijn dat zij of hun huisgenoten niet hebben gebeld. De 06-gedupeerden denken dat 'slimme computerfreaks' in het data-netwerk van PTT Telecom kunnen ko men en daar telefoontjes op willekeurige nummers laterfbijschrijven. Tot voor kort leek Claessen de enige '06- kruisridder' in Nederland. Hij voert al jaren strijd tegen de PTT maar is, na verschillen de storingsonderzoeken, steeds in het onge lijk gesteld. Vplgens Claessen deugt de on derzoeksmethode van PTT Telecom niet. Sinds de werkgroep is opgericht, blijkt dat cr inderdaad, zoals Claessen steeds heeft beweerd, veel meer mensen kampen met 06-spooknota's. PTT Telecom zegt dat 'het geval Claessen' op zichzelf staat, omdat bij andere klachten een verklaring voor de 06- nota wordt gevonden. Heieen van Dongeren uit Ruurlo vertelt: ,,We wonen vanaf maart in een nieuw huis met een nieuwe telefoonaansluitingen hebben sindsdien last van spooknota's. Op de eerste stonden twintig 06-telefoontjes. Daar hebben mijh vriend en ik nog ruzie over gehad. Op de tweede nota stonden er 50 en nu waren het er al 150. En dat terwijl ik niet bel en mijn vriend als internationaal chauffeur heel vaak niet eens thuis is. Zelfs in onze vakantie is er gebeld." Klaagster Lydia Heij uit Hillegom kreeg van de storingsdienst van de PIT te horen 'dat haar man wel lekker vieze telefoontjes zou plegen'. Verontwaardigd zegt zij: „Het ge beurt altijd 's nachts. Mijn man en ik slapen in één bed. Ik kan me voorstellen dat je niet altijd wakker wordt als je man uit bed stapt, maar toch wel als dat honderden keren in de maand gebeurt. En volgens de gespecifi ceerde nota zou hij soms meer dan een uur hebben gebeld. Zelfs tweemaal naar Chili." De verhalen van de gedupeerden komen op veel punten overeen. Zo is bij allen de tele foonlijn regelmatig 'dood'. Ook gaat de tele foon uit zichzelf bellen, zonder dat er ie mand aan de lijn is. De meeste gedupeer den vallen wel eens in een 06-seksbandje als zij de telefoon pakken om te bellen. ,,lk hoorde opeens twee mannen smerige din gen tegen elkaar zeggen", zegt een Tilburg- se vrouw. PTT Telecom stelt dal in 95 procent van de gevallen na een poos blijkt dat er toch een bekende heeft gebeld, die dat uit schaamte niet durfde te zeggen. „We geloven niet in spooknota's. Maar omdat geen enkel com putersysteem en ook dat van PTT Telecom onfeilbaar is, bieden we klagers altijd een schikking aan, als ze ook een 06-blokkade nemen. We denken beslist niet aan compu tercriminaliteit en daarin worden we beves tigd door cijfers uit het buitenland", aldus een woordvoerster van PTT Telecom. Een ronde langs computerverkopers en hackers leert dat deskundigen er van over tuigd zijn dat het helemaal niet zo moeilijk is in te breken in het PTT-netwerk. „Via het modem kun je, als je een beetje deskundig bent, de code van de FIT-computer breken en vervolgens zelf regelen op welk nummer een gesprek wordt genoteerd. Iedere lijn heeft zijn eigen toegangscode. Wie er een maal één weet kan die steeds opnieuw ge bruiken", zo is de algemene opvatting. De PTT-woordvoerster reageert geprikkeld op die berichten: ..Ik zou willen dat er ie mand was die ons dat kon laten zien. Inclu sief de rekening waarop dat gesprek dan ge noteerd is natuurlijk. Voorlopig geloven we absoluut niet dat dat zo simpel zou zijn." Om de klagers toch terwille te zijn, biedt FIT Telecom vanaf 1 januari 1995 een 06- blokkade, die voorheen 35 gulden kostte, gratis aan. milieleden. Volgens Ruud brak zijn vader zelfs zijn pols tijdens de mishandeling van zijn doch ter lolanda, die gistermidaag als getuige optrad. Ook zou de zoon tijdens een aanval van epi lepsie ernstig door vader zijn mishandeld. De ruzies liepen zo hoog op, dat het echtnuar uit angst voor hun zoon net huis is uitge vlucht. Ze willen echter terug naar hun huis en spanden daar om het kort geding aan. Ruud moet verdwijnen, vinden ze. Hij moet de sleutels van het ouder lijk huis inleveren en de onkos ten die uit de vete voortvloeien, vergoeden. VEENHUIZEN ANP Een 38-jarige gedetineerde van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen is gistermorgen dood in zijn cel aangetroffen. Sectie moet nog uitwijzen waai aan de man is overleden. De ge detineerden van de strafinrich ting hebben naar aanleiding van het sterfgeval voor drie da gen het werk neergelegd. De gevangenen zijn woedend op de medische dienst van de inrichting en hebben met on middellijke ingang het vertrou wen in ae dienst opgezegd. Vol gens een woordvoerder van de gedetineerdencommissie be staan er al lange tijd veel klach ten over de medische dienst en is het sterfgeval de druppel die de emmer doet overlopen. De betrokken patiënt zou vorige week een aantal dagen in zijn eigen vuil in bed hebben gele gen en is er niet gereageerd op diens voortdurende klacht dat hij niet meer kon lopen. Directeur Westerhout zegt dat de beschuldingcn te maken hebben met de emoties die het sterfgeval onder de bewoners en het personeel hebben losge maakt. Volgens de directie was de man ziek en had hij vrijdag nog contact gehad met de me dische dienst. Omdat onder zoek geen duidelijke oorzaak voor zijn klachten opleverde, was besloten hem gisteren na der te onderzoeken. Bii het ope nen van zijn cel wero de man dood aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3