Leiden FNV: misstanden in bouw aanpakken 'Vechten om wijken met vuilniszakken' Politie overweegt opzet scooterteam Leidenaars lopen niet warm voor Gemeentedag Milieu en Belt L Buikdanseres op Arabisch festival MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 chef hennyvan ecmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 0 Inzameling huisvuil vanaf vandaag anders ij LEIDEN ANNET VAN AARSEN Niet iedere vuilnisman is hele maal tevreden. Maar de nieuwe indeling van de ploegen, de wij ken en de routes die gereden moeten worden, is afgelopen lsi week toch rond gekomen. Vanaf vandag wordt het inzamelen van het huisvuil compleet an ders aangepakt. Veel Leidenaars moeten hun container of vuil niszak op een andere dag bui tenzetten, voor een aantal stra ten en wijken verandert er niets. Een grootscheepse publiciteits campagne kondigde de veran deringen aan. Met de nieuwe indeling van wijken en ophaalploegen be spaart de gemeente uiteindelijk - over een jaar of vier - zo'n ze ven ton per jaar. „We werken na deze operatie efficiënter", aldus directeur P. Peters van milieu en beheer. De wijken lopen niet meer zo veel uiteen in grootte, er is gekeken naar de kortste routes, de reinigingsdienst heeft het aantal vuilniswagens ver minderd en per wagen is er een vaste ploeg aangesteld van vier man. Het aantal formatieplaat sen wordt teruggebracht van 55 naar 44, waarbij het geld van vier arbeidsplaatsen is gereser veerd voor het inhuren van uit zendkrachten. „Voor de mannen is de afge lopen tijd een roerige periode geweest", zegt Peters. „Er ver andert ook nogal wat. Ze zitten ineens met andere collega's op de wagen, moeten een andere wijk doen. Iedereen heeft inge stemd met de reorganisatie maar het indelen van de roos ters is toch een heel ander ver haal. Sommige mensen denken nu bijvoorbeeld dat hun werk een stuk minder leuk wordt, werken niet meer in die prettige wijk of moeten afscheid nemen van die ene leuke collega. We zijn zoveel mogelijk tegemoet gekomen aan de wensen maar iedereen helemaal tevreden stemmen, is lastig." Mopperen Er blijkt - zo hebben ze bij de reinigingsdienst gemerkt nogal wat verschil te zijn tussen 'huisvuil inzamelen' en 'huis vuil inzamelen'. De vuilnisman nen die voorheen in de binnen stad werkten en nu in een ande re wijk aan de slag moeten, Een andere dag? 'Wij willen een nieuwe afspraak met u maken', kondigden im mense posters van de reinigingsdienst aan. En afgelopen maan dag kleefden er ineens opvallende stickers aan de containers van de bewoners van de Merenwijk. 'Ik word op een ander dag ge leegd.' Vol spanning wachtten de Merenwijkers op het moment dat de folder met de nieuwe inzameldata op de deurmat zou vallen. „Een andere dag zou eigenlijk heel goed uitkomen", zegt een bewoner van de Akenwerf. „In een heel jaar vallen er namelijk heel wat maandagen af. Eerste kerstdag, Pasen, het is altijd raak." Vol verwachting keek hij het nieuwe rooster tegemoet. „De posters en de sticker meldden ons 'een andere dag'. Maar wat schetst onze verbazing? Volgens het nieuwe rooster wordt de container nog steeds op maandag geleegd. In de hele Meren wijk. Er is dus niets veranderd." Niet helemaal juist, zeggen ze bij de reinigingsdienst. In delen van de Merenwijk werden de containers voorheen net als in an dere wijken pas 's middags geleegd. In veel gevallen zal gelden dat de vuilniswagen vanaf maandag al om acht uur voor komt rijden. „We hopen dat het goed gaat, dat mensen niet om twaalf uur de container buiten zetten, terwijl de wagen al is langsge- weest", zegt directeur P. Peters. mopperen bijvoorbeeld. „De „Landelijk staan vuilniszakken ouderwetse vuilniszakken zijn te boek als het zwaarst maar bij populair, de minicontainers zijn ons willen de meesten juist dat niet", zegt hoofd W. van der graag in de binnenstad werken. Vlugt van de inzameldienst. Het was bij het maken van de Vrouwen zwaar gewond leiden» Bij een aanrijding vannacht op de Witte Singel zijn twee Leidse vrouwen van 37 en 40 jaar zwaar gewond geraakt. De vrouwen fietsten omstreeks half twee over de singel ter hoogte van de Groenhovenstraat. Een auto, bestuurd door een 29-jarige Leidenaar, kwam uit tegenovergestelde richting en schatte een bocht verkeerd in. Hij kwam daardoor op de verkeerde weghelft en schepte vrouwen frontaal. Zij zijn naar het AZL worden ver voerd. De man is aangehouden omdat hij vermoedelijk onder invloed van medicijnen en alcohol achfer het stuur zat. Ook een 23-jarige man uit Voorschoten is aangehouden. Hij reed vlak achter zijn vriend aan en had volgens de politie ook gedronken. Brute overval op schoenwinkel leiden Een onbekende man heeft zaterdagmiddag op brute wij ze een overval gepleegd op een schoenenzaak aan het Noord einde. Hij liep omstreeks drie uur de winkel binnen en greep di rect de enige aanwezige klant die net aan het afrekenen was in een worggreep. De man eiste de inhoud van de kassa op. Toen de eigenaar in de winkel verscheen, werd de klant hardhandig weggezet. De schoenenverkoper kreeg een klap in het gezicht waardoor zijn kaak brak. De dader pakte de portemonnee van de klant en verdween. Hoewel de politie de omgeving kort erop uitkamde, kon de overvaller niet worden aangehouden. 'Vijftien procent van bedrijven houdt zich niet aan afspraken leiden» rudolf kleun Ongeveer vijftien procent van de bedrijven in de bouw houdt zich niet aan de in de CAO-afgesproken arbeids voorwaarden. Daarbij gaat het met name om de betaling van reisuren en de doorbetaling van ziektedagen. Ook zijn er nog steeds bedrijven waar het personeel geen loonstrook krijgt. geval kan de bond het faillisse ment van bedrijven aanvragen. Dat lijkt een vreemde actie als het gaat om handhaven van ar beidsvoorwaarden. Vakbonds bestuurder Jos van de Borgt legt uit dat dit toch in het belang van werknemers kan zijn. „Er zijn nogal wat bedrijfjes met een slechte vermogenspositie die het ene gat met het andere stoppen en hun werknemers om die reden onvoldoende of soms enige tijd helemaal niet betalen. Als zo'n bedrijf vervol gens failliet gaat en het blijkt dat de werknemers onvoldoen de hebben gedaan om te krijgen waar ze recht op hebben, kan Ondanks werkloosheid is er veel sprake van overwerk, worden vakantie- en ATV-dagen onvol doende opgenomen en wordt te weinig gebruik gemaakt van scholingsverlof. Dat blijkt uit een enquête van de Bouw- en Houtbond FNV. De bond heeft vandaag een plan van aanpak gepresenteerd om naleving van de CAO af te dwingen. De bond wil dat doen door contactpersonen binnen de be drijven eventuele misstanden aan te laten kaarten. Als dat niet helpt, zijn ook werkonderbre kingen mogelijk. In het uiterste De Leidse politie overweegt een scooterteam te formeren. Aan leiding hiertoe is weer een dief stal - afgelopen vrijdag - van een nieuwe scooter. Het team komt naast het house-team, dat zich met inbraken in woningen bezighoudt en het vuurwerk team, dat rond de jaarwisseling optreedt. Twee jongens op een brom mer dwongen vrijdagavond een 16-jarige Leidenaar op de Hof- landbrug tussen Leiden en Voorschoten tot stoppen. Ze be dreigden hem en eisten zijn zes dagen oude Aprilla-scooter van 4500 gulden op. Vervolgens re den ze daarop weg. Volgens de politie is nog geen sprake van een plaag wat betreft de diefstallen van scooters, maar het instellen van een scooterteam is het overwegen waard, zegt een woordvoerder. De Nederlands Arabische Kring (NAK) houdt za terdag 29 oktober het zogeheten NAK-festival in het universiteitsgebouw aan de Cleveringaplaats 1. Cultuur en geschiedenis van de Arabische we reld zijn de thema's van dit festival dat wordt ge opend door de ambassadeur van Tunesië in Ne derland. Hij geeft een lezing over zijn land. Kindercorso 9 Dankzij het mooie weerstroomden dui zenden mensen toe om het kindercorso in Roelo- farendsveen te bewonde- Feest /t yt De Leidse genees- I I kunde-studenten vieren een feestje. Hun vereniging bestaat 25 jaar. In feite zijn ze al 82 jaar oud. roosters vechten om de wijken met de zakken. Op de één of andere manier vinden de man nen dat werk bevredigender. Als je zo'n vuilniszak weghaalt is de stoep leeg, een container zet je weer terug en dan is het alsof er niets is gebeurd." Zogenaamde baby-wijkjes - de kleine wijken - bestaan vanaf maandag niet meer, de hele zware wijken zijn een stuk min der zwaar geworden. „De Me renwijk is bijvoorbeeld opge deeld, er gaan nu meer ploegen aan de slag. Het is vroeger na tuurlijk veel gebeurd. Dan werd er ergens een straat bij ge bouwd en dan voegde je die ge woon toe aan een wijk. En voor dat je het weet, is zo'n wijk ont zettend groot geworden", aldus Peters. Hij verwacht niet dat er vaan dag vuilnismannen zijn, die in hun nieuwe wijk zullen verdwa len. „De nieuwe routes worden echt voor het eerst gereden, dus het zal hier en daar wel lastig zijn. Maar de algemene regel is dat alle vuilnismannen Leiden als hun broekzak kennen." de bedrijfsvereniging een sanc tie opleggen. Die neemt die ver plichtingen dan niet over." De FNV-bond kwam eerder al in het nieuws door faillissemen- staanvragen bij loonachterstand en ziet daar een toename in. Van de Borgt: „Met de derugele- ring, het vervallen van vesti- gingsvorowaarden, zie je bedrij ven op de markt komen waar niemand op zit te wachten." De FNV wil met het plan van aanpak ook de werkgeversorga nisaties benaderen. „De georga niseerde werkgevers delen onze opvattingen wel, al is het maar uit het oogpunt van concurren tievervalsing. Maar ze vinden het een zaak van de bond om er iets aan te doen. Aan de andere kant krijgt het iets van water naar de zee dragen als we ieder jaar weer in actie moeten ko men tegen dit soort toestanden. We willen daarom weer probe ren hen er bij te betrekken." De zandbak, waarin een straatje kon worden aangi leiden» Naast een reeks lezingen met dia's onder steund, kent het festival ook een oosterse lunch en een optreden van een buikdanseres. Het festi val wordt afgesloten met de film 'De verloren ring van de duif. Dit is een verhaal uit een oud-Ara bisch boek dat in de elfde eeuw in Cordoba is ge schreven. Inschrijven voor het festival: Zwaardecroonstraat 17. 2593 XK in Den Haag. leiden loman leefmans Alle goede bedoelingen ten spijt heeft de Gemeentedag '94 ook dit jaar de Leidse bevolking niet massaal naar het stadhuis doen stromen. Naar schatting enige duizenden bezoekers bekeken de attracties op het Stadhuis plein, maar slechts een handvol stapte het stadhuis binnen waar eveneens activiteiten werden gehouden. De Gemeentedag is een aan tal jaren geleden in het leven geroepen door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het jaarlijkse evenement geeft de plaatselijke overheid de mo gelijkheid zich van haar fraaiste kant te laten zien aan de lokale Vrouw in het vizier is het thema van de 3 oktoberoptocht. In de aanloop van het grootste feest van Leiden komen vijf vrouwen aan het woord. Vandaag H.M. Karstens-Van Halsema, de vrouw van secretaris Karstens. „Begin jaren '70 was het vanzelfsprekend dat je als echtgenote van een bestuurslid van de 3 October-Vereeniging in de 'commissie rust- en verpleeghuizen' terechtkwam. Dat werd je niet voor gevraagd, dat was gewoon zo. Een kwestie van je man als bestuurslid bijstaan, net zoals je je man thuis bijstaat." H.M. Karstens-van Halsema heeft er geen moeite mee dat ze als 'vrouw van de secretaris' actief is in de 3 October- Vereeniging. Ze is - evenals haar man - notaris en helpt elk jaar mee met de uitdeling van haring en wittebrood en de bezoekjes aan verzorgings- en verpleeghuizen. „Die jaarlijkse tocht langs bejaarden- en verpleeghuizen maak ik al zo lang mijn man in het bestuur van de 3 October- Vereeniging zit, 24 jaar. Als werkende vrouw is dat soms best lastig, maar je moet daar gewoon rekening mee houden." „Met z'n tweeën ga je naar de bejaardenhuizen toe, op de laatste werkdag voor 3 oktober. Op 3 oktober zelf kan het niet, want dan heeft het meeste personeel in de bejaardenhuizen vrij. We zorgen dat er gebak is en voor iedereen een flein presentje. Voor de dames meestal een beetje leuk verpakt snoepje, voor de heren - die roken - een sigaar. Zo komen de mensen een beetje in de stemming voor het feest: velen van hen zijn niet meer in staat om zelf de stad in te gaan op 3 oktober. 'Wilt u de heren bedanken', krijgen we na afloop vaak te horen. Ja, het is heel dankbaar werk. „Het uitdelen van haring en wittebrood bij De Waag is een hele happening. Als mijn man volgend jaar uit het bestuur stapt vrees ik dat ik daar mee moet stoppen: er staan heel wat mensen te trappelen om mij op te volgen." „Ik sta daar dan in een witte jas de haring uit te delen. Na afloop gaat die jas gelijk in de Biotex. Dat sopje vernieuw ik dan zo'n vier, vijf keer om de pekel er uit te krijgen. Maar tegen drie oktober komen de gele vlekken van de pekel er nog doorheen. Dan breng ik de jas alsnog naar de wasserij, die 'm dan toch nog hagelwit weet te krijgen. Ik gebruik ook altijd speciale 'haringhandschoenen', die het hele jaar naar vis blijven ruiken. En ik heb die ochtend een paar een afgetrapte sandalen aan, met een paar speciaal daarvoor bestemde rode sokken. Die pekel is echt vreselijk spul. We krijgen na afloop ook altijd een zeepje, dat heb je echt nodig." „Haring uitdelen doe ik sinds een jaar of acht. Vroeger zat ik bevolking. Variërend van het op speelse wijze uitleggen van de gang van zaken binnen de ge- meente(raad), én het tonen van de diverse diensten zoals vuil verwerking, bestrating en sport - cursussen. Maar hoe de gemeente Lei den ook haar best doet, meer dan een paar honderd marktbe- zoekers die langs het Stadhuis plein lopen en getrokken wor den door de activiteiten op het plein, komen niet op het ge meentefeest af. Ja, de gemeen teraad is bijna voltallig aanwe zig en veel ambtenaren laten hun gezicht zien of zitten in de organisatie, maar de bevolking liet het afweten. Op de informatiemarkt in de burgerzaal, waar diverse nuts bedrijven zich profileerden, wa ren nooit meer dan twintig be zoekers tegelijk, de opgestelde klaagmuur waar Leidenaars hun hartewens mochten neer kalken, was slechts halfvol en alleen de klimwand en de 'stra tenmakers-zandbak' werd de hele dag druk bezocht, zij het overwegend door kinderen. Wat een van de leukste on derdelen had kunnen zijn, een quiz over Leiden met bekende plaatsgenoten, kon ook niet meer dan een handjevol be langstellenden (raadsleden en ambtenaren daargelaten) op de been brengen. Het gelegenheidsduo Margje Vlasveld en Eva Biesheuvel won deze 'sterrenslag' met vijf teams. Zij wisten de meeste vra gen in de trant van wanneer werd Hembrandt geboren, hoe veel inwoners heeft Leiden en hoeveel daarvan hebben de En gelse nationaliteit, goed te be antwoorden. Gezien de ant woorden die andere deelnemers en toch échte Leidenaars als roeier Ronald Florijn, zanger Leidse Kees, hoogleraar Vincent Icke soms gaven, lijkt een ge meentelijke informatiedag toch geen overbodige luxe. „Het is ons zeker niet tegen gevallen. Buiten kwamen er ui teraard meer mensen en mis schien moeten wc bij volgende edities proberen meer mensen naar binnen te halen. Maar on tevreden zijn we zeker niet", al dus voorlichtster M. Roso van de gemeente. H.M. Karstens-van Halsema, de vrouw van bestuurslid Karstens, met de haringen in haar hand: „Ik gebruik altijd speciale 'haringhandschoenen', die het hele jaar naar vis blijven ruiken." foto holvast/mark lamers met de kinderen, kon het niet. Ik ging mfet de kinderen wel altijd naar de reveille, naar het koraal-gezang en daarna meteen naar de kermis. Om negen uur is het daar nog rustig. De kinderen zijn bij ons echt met '3 oktober' opgevoed." „Toen mijn man net begon als secretaris van de 3 October- Vereeniging tikte ik ook alle brieven. Mijn man had toen niet de luxe van een secretaresse. Zat ik bibberend achter de schrijfmachine, bij het schrijven van een briefje aan de koningin, voor haar verjaardag. Ik had geen type-diploma ep het moest allemaal heel netjes. Typ-exx mocht ik niet gebruiken." „De mannen in het bestuur beweren altijd dat hun achterban invloed heeft op het beleid van de vereniging. Dat is ongetwijfeld zo. Er zijn geregeld vergaderingen aan huis. Dan moet er toch voor wat happen en dranken worden gezorgd. Dan ben je dus ook bij die vergaderingen aanwezig." erna straatsma Vanaf 26 september komt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met z op een andere dag uw huisvuil c Let goed op de folder die bij u bezor lees de Stadskrant van 23 september i van hetLeids Nieuwsbl.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7