Bosnische Serviërs stellen ultimatum ■F Ieeste Zwitsers steunen 4et tegen discriminatie Buitenland FDP bijt ook in Beieren in het stof Geen datum Palestijnse verkiezingen Klaar voor revolutiefeest MF pompt miljarden wereldeconomie - i. i v iv 'Uw** i - r wjr'r ^- A Bananenindustrie blij met Euronorm Parijs wilde 'Carlos' liever dan Abu Nidal ,NDAC 26 SEPTEMBER 1994 oden bij gevechten in Sri Lanka K ^ombo Bij een grootscheeps offensief van het leger van Sri nka tegen Tamil-rebellen in het noorden van het land zijn ds gisteren ten minste 75 Tamil-rebellen en twee soldaten om leven gekomen. estepidemie India onder controle y delhi De pestepidemie in de Indiase stad Surat is onder ntrole. Volgens de Indiase regering is de kans op verspreiding weken. Minister Dayal (gezondheid) verklaarde gisteren dat Icenhuizen niet langer een toenemend aantal mensen te ver- •rken krijgen dat besmet is met de longpest. te wonden bij veiligheidsoefening [RBOURGBij een veiligheidsoefening op een veerboot in de inse haven Cherbourg zijn gisteren 18 Britse werknemers ge ïnd geraakt. Vijf van hen zijn er ernstig aan toe. Ze liepen on- rmeer gecompliceerde botbreuken op. Het ongeluk gebeur- toen een reddingsvaartuig van de veerboot, de Pride of unpshire van rederij P and O, van een hoogte van zes meter N itseling in het water viel door een defect aan de kraan. In de ddingsboot zaten 31 personeelsleden van het veer. cheiding Andrew en Fergie officieel nden De Britse prins Andrew en zijn echtgenote Sarah Fer- uson hebben besloten officieel te gaan scheiden. Advocaten nhet paar, dat sinds 1992 gescheiden leeft, hebben opdracht kregen een scheidingsregeling op te stellen en een officiële nnisgeving is rond Kerstmis te verwachten. Dat meldt van- orgen de Britse krant Daily Express. «wonden na instorten dansvloer isebastian Zo'n vijftig jongeren zijn zaterdagavond in het ikische stadje Oyarzubn gewond geraakt toen de dansvloer n een discotheek instortte. Gisteren lagen nog negen jongeren et zware verwondingen aan hun benen in het ziekenhuis. De edrachl van het ongeluk is niet bekend, maar het vermoeden staat dat het hartstochtelijk gedans van de bezoekers de dans- ier heeft doen bezwijken. Jliljardair schenkt Vaticaan hotel tsburgh De Amerikaanse miljardair John Connelly wil het ticaan een hotel schenken. Het 132 kamers tellende gebouw, t in de kerkelijke staat zal verrijzen, moet tijdens concilies en nclaven onderdak bieden aan bisschoppen, kardinalen en an- re kerkelijke functionarissen. De miljardair is eigenaar van een oot aantal casino's en hotels in het oosten en midden-westen n de Verenigde Staten. grote opluchting van rege- en parlement heeft het lerse volk gisteren een 'oorstel goedgekeurd dat ime en discriminatie van [erheden strafbaar stelt. >4 procent van de kiezers fardé zich achter de nieuwe ruim 45 procent tegen ide. De dag voor het refe- lum werd nog een omge- ..de uitslag voorspeld. Minister Cotti van buiten- ïlse zaken zei dat de uitslag itoont dat Zwitsers niet racis- |h zijn. „De tegenstemmers >HINGTON RTR-ANP-AP Internationale Monetaire ids (IMF) zal binnenkort op jaarvergadering in Madrid iluiten tientallen miljarden lens in de wereldeconomie lompen. Dit heeft een hoog- laatste IMF-Hinctionaris gis- n verklaard. >e miljarden komen in om- da een toewijzing van zo- ioemde bijzondere trek- irechten (SDR's) aan de lid- De SDR is een kunstma- b monetaire eenheid. Het F riep de SDR in 1970 in 1970 pet leven om de deviezenre- ves van de aangesloten lan- te versterken en zo de han- te bevorderen. 4F-topman Camdessus pleit jeruime tijd voor een nieuwe anaaltunnel lek AFP Agence Fr.mcp Pres se ANP Algemeen Ncdcri.inds Prf\burr.iu AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI UnitedPrrsslntrm.itniii.il Blauwhelmen moeten laten zien neutraal te zijn Slecht voorteken voor Kohls coalitie De Bosnische president Alija Izetbegovic heeft gisteren in New York voorgesteld een gedemilitariseerde zone van vijf kilometer in te stellen rond Sarajevo. De Verenigde Staten zeiden vast van plan te zijn na 15 oktober het wa penembargo tegen de moslimregering op te heffen. Bei de uitlatingen zijn een reactie op dreigementen van de Bosnische Serviërs die momenteel Sarajevo in een wurg greep houden. handelen." Bovendien verbood Mladic alle VN-acties op Ser visch grondgebied „zolang jullie ons niet hebben overtuigd van jullie neutraliteit". Zaterdag had Mladic al een 'expliciete verontschuldiging' geëist voor de medeverant woordelijkheid van de blauw helmen bij de aanval donderdag door NAVO-vliegtuigen op een Servische tank bij Sarajevo. Hij kwalificeerde die aanval als 'een misdaad' waarbij ook verschei dene particuliere woningen en een school zijn verwoest. Chef- woordvoerder Williams van de VN wees de beschuldigingen SARAJEVO-NEW YORK Rtr-AFP Generaal Mladic, de militair lei der van de Bosnische Serviërs, stelde het afgelopen weekeinde de vredesmacht van de Verenig de Naties een ultimatum: zij dienen binnen twee weken dui delijk te hebben gemaakt volle dig neutraal te zijn. Het ultima tum werd toegelicht door parle mentsvoorzitter Krajisnik. „Als de VN-strijdmacht niet snel objectief wordt, is er geen reden voor een langer verblijf van hen op Servisch grondge bied. Dan hebben wij ook geen enkele reden hen coulant te be- met kracht van de hand. „Er is geen spoor van bewijs.Vlieg tuigen van de NAVO schakelden donderdag een Servische tank uit. Bosnische Serviërs hebben rond Sarajevo een blokkade in gesteld als reactie op de NAVO- aanval en het aanscherpen van de sancties door de VN. Zij ver hinderen dat hulp- en voedsel konvooien de Bosnische hoofd stad bereiken en dat de lucht haven gebruikt kan worden. Om uithongering van de bevolking van Sarajevo te voorkomen wil Izetbegovic dat er een gedemili tariseerde zone van 5 km komt. Daarmee zou het volgens de Bosnische president mogelijk zijn voedsel naar de belegerde stad te brengen. Tot nu toe geldt voor Sarajevo een 'exclu sieve zone' van 20 km waarbin nen geen zware wapens mogen zijn. In een gedemilitariseerde zone geldt een verbod voor alle wapens. BONN PETER VAN NUUSENBURG den van het Palestijnse gezag op de Westelijke Jordaanoever buiten Jericho. Israël gaat met Jordanië pra ten over een officieel vredesver drag. Begin volgende week rei zen Israëls minister van buiten landse zaken, Peres, en de Jordaanse kroonprins Hassan naar Washington om samen met de Amerikaanse president Clinton te proberen het sluiten van een vredesovereenkomst te bespoedigen. EREZ-JERUZALEM DPA-GPD-Rtr Israël en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) begin nen op 3 oktober overleg over de voorwaarden van de verkie zingen voor een Palestijns be stuur. De besprekingen die in Cairo plaatsvinden, moeten een eind maken aan een menings verschil over het tijdstip van de eerste verkiezingen voor een Palestijns bestuur in de autono me gebieden. De PLO wil vast houden aan de datum van 1 no vember, Israël vindt dat te vroeg. De Israëlische premier Rabin en PLO-voorzitter Arafat kon den het gisteren niet eens wor den over de verkiezingsdatum. Niet alleen de verkiezingen, maar ook de kwestie van door gangsroutes tussen de autono me gebieden in Gaza en Jericho is opgeschoven naar het overleg in Cairo. Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van de bevoegdhe- De Beierse premier Edmund Stoiber, die gisteren de verkiezingen in de Duitse deelstaat won, wordt na het uitbrengen van zijn stem in zijn woonplaats Wolfratshausen getracteerd op een muzikale hulde. FOTO REUTER LUDWIC HUBL in Beieren operende CSU. behaalde opnieuw de absolute meerderheid, die ze al meer dan dertig jaar in het Beierse parlement heeft. Met 52,8 pro cent verloor de CSU vergeleken met vier jaar gele den weliswaar twee procent, maar dat was toch niet slecht, aangezien de partij een half jaar gele den in de peilingen op 42 43 procent stond. Dat geldt als een persoonlijk succes voor de Beierse minister-president Stoiber, die de CSU na een reeks schandalen uit het slop heeft gehaald. De grootste oppositiepartij, de sociaaldemocra tische SPD, scoorde met ruim dertig procent, haar beste resultaat in twintig jaar. Dat wordt vooral toegeschreven aan lijsttrekker Renate Schmidt. De derde partij die in het nieuwe Beierse parle ment vertegenwoordigd zal zijn, is de milieupartij Bündnis 90/De Groenen. Deze lijst haalde 6.3 procent, ongeveer evenveel als vier jaar geleden. Opvallend was dat de ultrarechtse Republika- ner er in hun 'thuisland' opnieuw niet in slaagden de kiesdrempel te halen. Ze kregen slechts 3,9 procent van de stemmen. CORRESPONDENT De liberale FDP, de coalitiepartner van de Duitse bondskanselier Kohl, heeft gisteren bij de deel staatverkiezingen in Beieren haar zevende neder laag in een jaar geleden. De liberalen slaagden er niet in de vereiste vijf procent te halen en blijven dus buiten het deelstaatparlement. Ze bleven ste ken op drie procent van de stemmen, tegen 5,2 procent vier jaar geleden. Bij vijf eerdere deel staatverkiezingen en bij de stembusstrijd voor het Europees Parlement haalde de FDP evenmin de kiesdrempel. Drie weken voor de landelijke parlementsver kiezingen van 16 oktober heeft het debacle van gisteren opnieuw de twijfels versterkt over de kansen van de FDP om de komende vier jaar in de Bondsdag vertegenwoordigd te zijn. Als de FDP onder de vijf procent blijft, betekent dat het einde van de coalitie in Bonn CDU. CSU en FDP die het land sinds 1982 heeft geregeerd. Kohls andere Bonner coalitiepartner, de alleen zijn, dat in meerderheid ook niet, maar die lieten zich vooral leiden door algemene onvrede over problemen als drugs en werkloosheid plus een ver meende lawine van immigran ten", aldus de bewindsman. In Zwitserland bestaat 17 procent van de bevolking uit buitenlan ders, het hoogste percentage in Europa. Het groene licht voor de wet geving tegen discriminatie is volgens Cotti 'een bemoedigen de steun voor de regering in de buitenlandse politiek'. „Een ne gatieve uitslag zou ons imago, vooral in Europa, enorme scha de hebben berokkend". uitgifte. Volgens hem is dat no dig om de groei van de wereld economie gaande te houden. Bovendien zijn er veel landen die helemaal geen SDR's heb ben, omdat ze IMF-lid werden na de laatsté uitgifte in 1981. Daartoe behoren de landen van het voormalige Oostblok. Camdessus denkt aan een in jectie van 88 miljard gulden in de wereldeconomie. Dat gaat de meeste industrielanden veel te ver. Van de belangrijkste landen staat alleen Frankrijk achter Camdessus. De meeste landen vinden dat Camdessus aan een veel te hoog bedrag denkt. Duitsland ziet zelfs helemaal niets in het plan. Het vreest dat de financiële injectie alleen maar het gevaar van inflatie (geldontwaarding) vergroot. Hrh3 Peking Op het Plein van de Hemelse Vrede worden voorbereidingen getroffen voor de viering van de 45ste verjaardag van machtsovername van de Chinese communisten, op 1 okto ber 1949. Zo staat er een enorme, van bloemen vervaardigde draak op het plein, die het afgelopen weekeinde veel bekijks trok. FOTO REUTER ADRIAN BRADSHAW Bioritme van invloed op tijd van zelfmoord Volgens Italiaanse wetenschap pers vinden zelfmoordpogingen door vergiftiging vaak om 6 uur 's avonds plaats. Zij hebben ontdekt dat dagelijkse afwijkin gen in het biologisch ritme van het lichaam daarop van grote invloed zijn. Deze ontdekking zou een vooruitgang kunnen betekenen in de medische behandeling van depressie. De hoeveelheid medicijnen kan worden toege sneden op de tijdstippen waar op het grootste risico bestaat op zelfmoord. Hartslag, tempera tuur en de afscheiding van ste- roïden, hormonen en stoffen in de hersenen veranderen gedu rende de dag. Bij mensen die lij den aan depressie of angsten zijn afwijkingen te zien van de norm die kunnen aanzetten tot een zelfmoordpoging. De onderzoekers nebhen 212 patiënten bestudeerd die in hel ziekenhuis waren opgenomen na een poging tot vergiftiging. Ze ontdekten een opmerkelijk dagelijks ritme. In het algemeen was de drukste tijd kwart voor 6 's middags; gespecificeerd naar sekse kwamen de onderzoekers uit op 18.37 uur voor mannen en 17.16 uur voor vrouwen. Stij gende activiteit van de bijnieren vroeg in de middag en afname in de produktie van serotonine, een hersenstof die de stemming beïnvloedt, zouden daarbij be langrijk zijn. ACHTERGROND BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT JDEN CEES VAN ZWEEDEN (respondent lat een reeks bizarre tegen- Iers de opening van de Ka- altunnel met meer dan een ir had vertraagd, is nu de ul- ne tekortkoming aan de ïnel geconsteerd: hij lekt. een paar stukken van de (nel vormen zich op gestage ze verontrustend grote plas- i", aldus een ingenieur van rotunnel, de Frans-Britse ei- laar van de tunnel. Eurotunnel heeft volgens het tse weekblad The Sunday nes aan de bouwers van de inel, het Brits-Franse con- tium Tranchmanche-Link, Taagd het probleem te ver pen. De waterplassen zou- zo diep zijn dat ze het systeem kunnen ontrege- olgens Eurotunnel, dat de ages heeft toegegeven, zal probleem de opening van tunnel echter niet verder ragen. Volgende maand en de eerste 'shutdes' gaan en, zij het dan nog uitslui- voor aandeelhouders, af november kunnen dan gewone stervelingen door nnel. 'Brussel' viel afgelopen week weer onbegrip ten deel, toen een Euronorm voor de banaan werd voorgesteld: 14 centimeter lang. 27 millimeter dik en 'niet abnormaal krom'. Hilariteit alom, behalve bij de bananenindustrie die zelf al jaren een (hogere) standaard hanteert en nu in ieder geval weet waar de minimumnorm ligt voor de kwalificatie van een banaan 'klasse extra'. De Euromythe, dat Brussel zich ten onrechte bemoeit met zelfs de meest onnozele zaken, is zelf een mythe. Zij ontstond toen de twaalf Europese lidstaten begonnen een eenheidsmarkt te creëren, die de vrije toegang over en weer van eikaars produkten moet garanderen. Omdat ieder van de twaalf landen verschillende nationale wetgeving kent, is het voortdurend zaak een Europees gemiddelde te vinden dat recht doet aan alle belanghebbenden, van industrie tot consument. „We zijn bezig van twaalf verschillende regels één te maken. Het is niet zo dat Europa er een dertiende regel van maakt", zegt Alman Metten, PvjdA- Europarlementariër en vice-voorzitter van de commissie economische zaken van het Europarlement Het is deze harmonisatie van de wetgeving in de Europese Unie, die momenteel zo'n 40 procent van alle regels beslaat, die regelmatig tot hoongelach leidt. Het is inderdaad waar dat Brussel heeft bepaald dat jenever alleen jenever mag heten, wanneer het alcoholpercentage minimaal 32 procent bedraagt. Maar het waren de Nederlandse jeneverstokers zelf die daarom hebben gevraagd. Ook in België wordt een soort jenever gestookt, maar het alcoholpercentage daarvan ligt vele procenten lager. Zouden er geen Euroregels zijn Waar bemoeit 'Brussel' zich nu weer mee? Het is een telkens terugkerende verzuchting. Wat heeft Brussel ermee te maken welk alcoholpercentage jenever tot jenever maakt? Hoe komt Brussel erbij om een wortel tot fruit te bestempelen? Waarom is er een Eurostan daard voor doodskisten? En hoe kan het dat Brussel kostbare tijd heeft besteed aan zoiets banaals als de grasmaaimachine? welke drank wel of niet officieel jenever mag heten, dan zou een Nederlandse winkelketen met een prachtige aanbieding Belgische 'jenever' kunnen komen voor een concurrend zacht prijsje. Uiteindelijk zou de consument echter worden genept, omdat deze jenever maar een slap aftreksel is van wat hij gewend is, aldus Metten. De Eurodoodskist is een ander verhaal. Er bestaan, in weerwil van de Euromythe, geen Europese regels voor de maat van een doodskist. Wél is er een minimumstandaard vastgelegd voor doodskisten die worden gebruikt om overledenen van de ene lidstaat van de EU naar de andere te vervoeren, bijvoorbeeld na een ongeluk in het buitenland. Voor zo'n transport moeten minimale regels in acht worden genomen onder meer ten aanzien van waterdichtheid en stootvastheid van een kist. Dat de wortel in een jamrichtlijn tot fruit is bestempeld, heeft weer een andere achtergrond. Toen Portugal lid werd van de Gemeenschap, dreigde een bijzonder soort Portugese jam, gemaakt van wortels, tussen de wal en het schip te vallen. Om te voorkomen dat de Portugezen deze jam niet mochten exporteren, werden ook wortels in de jamrichtlijn als 'fruit' opgenomen. Inmiddels bestaan er overigens nieuwe regels, waarbij dit soort lokale produkten mogen afwijken van de officiële Euronorm. De standaard voor de grasmaaimachine. die Brussel ettelijke jaren heeft beziggehouden, was het gevolg van strenge regels die onder meer in Nederland gelden ten aanzien van de geluidsoverlast van zo'n apparaat. Groot- Brittannië maakte als enige een grasmaaimachine die de Europese geluidsnorm overschreed. Voor die machine is uiteindelijk een uitzondering gemaakt, met dien verstande dat Groot-Brittannië hem niet naar de rest van de EU mag exporteren. Het zijn, zegt Metten, niet zelden landen als Nederland, Duitsland en Denemarken, met een strenge wetgeving op milieugebied en goede regels voor de bescherming van de consument bijvoorbeeld als het gaat om kleurstoffen in voedingsprodukten, die het hardst roepen om Europese normen. Daarmee moeten scheve verhoudingen worden voorkomen tussen produkten die ondanks uiterlijke overeenkomsten eikaars gelijke niet zijn. Anders zou de eigen industrie, die zich aan strengere normen moet houden, worden benadeeld. Nog onlangs hield Duitsland als huidig voorzitter van de Europese Unie een krachtig pleidooi voor minder Eurocratie. Tegelijkertijd, aldus Metten, hamerde datzelfde Duitsland erop dat het strengere normen mocht hanteren voor het gebruik van net giftige PCP dan in de Euroregels is vastgelegd. Metten: „Dat zijn verhalen die niet met elkaar sporen". londen-berlun ap Frankrijk had de keus: ofwel 'Carlos' ofwel de Palestijnse ter rorist Abu Nidal in Sudan arres teren. Het werd Carlos. Dat het echter ook Abu Nidal had kun nen worden, meldde gisteren het Britse weekblad The Sunday Times. De krant beroept zich op bronnen bij de Britse inlichtin gendienst MI6. In ruil voor militaire en diplo matieke hulp bood Sudan Parijs in geheime onderhandelingen de keus een van de twee terro risten te arresteren. Abu Nidal zou dit jaar in de Sudanese hoofdstad Khartum op bezoek zijn geweest bij Carlos. Carlos, wiens echte naam II- lich Ramirez Sanchez luidt, moet in f rankrijk terecht staan wegens bomaanslagen en de moord in 1975 op twee agenten van de Franse geheime dienst. Abu Nidal wordt verantwoorde lijk gehouden voor een reeks aanslagen, waaronder de bloed baden in 1985 op de luchtha vens van Rome en Wenen, waarbij 20 doden vielen, en de aanval in 1986 op een synagoge in Istanbul, waarbij 22 slachtof fers vielen Autoriteiten in Duitsland hebben intussen sterke aanwij zingen dat Abu Nidals organisa tie volgende week aanslagen wil uitvoeren op joodse doelen in Duitsland en andere landen. Dat meldt het weekblad Der Spiegel in zijn jongste editie. Het blad haalt bronnen bij de federale veiligheidsdienst en de politie aan. Die zeggen dat de afgelopen weken in Hamburg vijf auto's met het oog op de aanslagen zijn geladen met ex plosieven. De springstof zou op 15 juni met een niet met name genoemd schip in Rotterdam zijn aangevoerd. Functionarissen van de in lichtingendienst BND zeggen dat Abu Nidal Duitsland tot doelwit maakt, omdat Duits land als eerste een diplomatieke missie heeft geopend in de au tonome Palestijnse gebieden Jericho en Gaza. Volgens Der Spiegel zouden er ook plannen bestaan voor aanslagen in Frankrijk, Rusland en Jericho.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5