'Loonmatiging slecht voor economie' ■X-M A-. Binnenland Koerdisch volksfeest in Limburg Kleef vraagt Nijmegen vergiffenis MB-personeel kan toch blijven doorwerken 'Integratie asielzoekers mislukt in grote centra' Bezoekerspasje moet diefstal tegengaan Animo autovrije wijk groter dan verwacht School hoogbegaafden na opening al in nood BAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 Auto te water: twee doden botterdam Twee mannen zijn zaterdagnacht in de Rotterdam se Parkhaven verdronken nadat hun auto door nog onbekende oorzaak van de kade was gereden. Het voertuig kwam tussen een binnenschip en de wal terecht. De politie, geassisteerd door de Rivierpolitie, slaagde er niet in het tweetal te redden. Duikers van de Capelse brandweer konden uiteindelijk slechts de licha men van de slachtoffers bergen. Overtredingen hij controle wegwerk nRiEBERGENDe politie heeft in het kader van scherpere snel heidscontroles bij wegwerkzaamheden het afgelopen weekeinde een controle uitgevoerd op de Al bij Bathmen (Deventer). Op het weggedeelte geldt een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur. De politie telde in totaal ruim vierduizend overtredin gen. De hardrijders krijgen binnenkort een acceptgiro of een op roep om zich voor de rechter te verantwoorden. TV in brand: man dood spukenisse Een 26-jarige man uit Spijkenisse is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woning omgekomen door koolmo- noxydevergiftiging. In de woning was brand ontstaan doordat een TV-toestel spontaan vlam had gevat. Volgens de politie stond het apparaat in de wachtstand. 'Misbruik 06-lijnen moet onderzocht' amsterdam De landelijke werkgroep van 06-gedupeerden wil dat er een landelijk justitieel onderzoek komt naar misbruik van particuliere telefoonnummers voor het bellen met 06-lijnen. Le den van de werkgroep zullen bij alle arrondissementsparketten aangifte doen van diefstal van telefoonlijnen. De werkgroep ver tegenwoordigt meer dan duizend mensen die in de afgelopen jaren torenhoge telefoonnota's kregen voor het bellen met 06-lij- nen, terwijl ze van niets weten. De gedupeerden denken dat cri minelen hun telefoonlijnen hebben 'gestolen'. Lichaam zonder hoofd gevonden amsterdam In de Oude Houthaven in Amsterdam is dit week einde een stoffelijk overschot gevonden dat een been en hoofd mist. Het vrouwenlichaam is in verre staat van ontbinding en heeft vermoedelijk ruim een maand in het water gelegen. Vorige week werd in dezelfde haven een been aangetroffen. Sectie moet uitwijzen of dat bij het lichaam past. NedCar twee dagen plat heerlen De NedCar-fabriek wordt binnenkort weer twee dagen stilgelegd wegens gebrek aan orders. De verwachting is dat de fabriek in de loop van dit jaar nog vaker plat gaat. Voor de zo mervakantie moest het personeel nog flink overwerken om alle orders bij te kunnen benen. Maar na de vakantie is vooral de erkoop in het Volvo-minnende Groot-Brittannië behoorlijk te- Maastrichtenaar vast wegens doodslag Maastricht» De politie in Maastricht heeft zaterdag een 27-jarige inwoner van de stad aangehouden op verdenking van doodslag van een 45-jarige Pool in Stolberg (Duitsland). De verdachte was volgens de Maastrichtse politie vorige week donderdag betrok ken bij een aanrijding. De Pool bemoeide zich met de toen ont stane woordenwisseling tussen twee automobilisten en moest dat met zijn leven bekopen. De Maastrichtenaar zou het slacht offer zo hebben geslagen, dat de Pool met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Daar overleed hij een dag later. Carpoolstrook open, file blijft uit den haag De voormalige carpool-wisselstrook tussen Diemen en Muiderberg is vanmorgen om 6 uur opengegaan voor alle personenauto's. De maatregel had meteen effect: de gebruikelij ke file op dit traject bleef uit, aldus de verkeerspolitie in Drieber gen. De strook zou eigenlijk op 12 oktober opengaan, maar mi nister jorritsma (verkeer en waterstaat) kwam vrijdag tegemoet aan de wens van veel weggebruikers om die datum te vervroe gen. In de ochtendspits is de strook geopend voor het verkeer van Flevoland richting Amsterdam, in de avondspits voor het verkeer naar 't Gooi. Handelsmissie terug uit Cuba amsterdam De Nederlandse regering moet zich meer inzetten voor de opbouw van handelscontacten met Cuba, vindt de voor zitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, R. de Vilder. Volgens hem hebben meer landen in de Europese Unie namvere banden met Cuba en mag Nederland niet achterblijven. De Vil der keerde gisteren terug van een achtdaagse missie naar Cuba met twintig grote ondernemers als Fokker, Golden Tulip hotels en de Nederlandse Spoorwegen. Cuba wordt door de Verenigde Staten nog steeds economisch geboycot, maar hel land heeft volgens De Vilder een goed opgeleide beroepsbevolking, een grote produktiecapaciteit en is een mooie springplank naar Zuid-Amerika. Hoogleraar pleit voor 'gematigde loongolf De politiek van loonmatiging heeft de Nederlandse eco nomie verzwakt in plaats van versterkt. ,,Het loonmati- gingsbeleid kan beter vandaag dan morgen worden be ëindigd", heeft de econoom Kleinknecht vandaag gezegd bij zijn aantreden als hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Nederland heeft volgens Kleinknecht juist een 'gematigde loongolf nodig en CAO's die algemeen verbindend worden verklaard. den haag.gpd-anp Het kabinet hamert op loonma tiging en wil de CAO's niet lan ger op alle punten algemeen verbindend verklaren (dat wil zeggen dat ze voor iedereen gel den). Volgens Kleinknecht dient dat alleen de economie op de korte termijn. Op de langere termijn is loonmatiging schade-' lijk, omdat daardoor bedrijven kunnen blijven concurreren zonder veel te investeren in on derzoek. ,,De afgelopen twintig jaar is Nederland binnen de Eu ropese Unie een van de structu reel zwakkere landen geworden, mede omdat te veel zwakke, niet-innovatieve bedrijven dankzij de loonmatiging over eind konden blijven", aldus Kleinknecht. De prijs van de ar beid moet volgens Kleinknecht door de werkgevers en werkne mers worden uitonderhandeld zonder overheidsbemoeienis. Het centrale probleem van de Nederlandse economie is vol gens Kleinknecht de 'Jan-Salie- geest in het bedrijfsleven'. De ondernemingen doen te weinig aan research en ontwikkeling van nieuwe en betere produk- ten. „Daardoor dreigt Neder land de concurrentieslag met de omringende hoge-lonenlanden te verlizen en komt de sociale welvaartsstaat in gevaar." Uit recent onderzoek blijkt dat ver nieuwende bedrijven bedui dend meer en kwalitatief betere banen scheppen, meer exporte ren en winstgevender zijn dan niet-vernieuwende. Volgens Kleinknecht moeten amersfoort karin swiers Jarenlang roepen gemeenten, projectont wikkelaars en woningbouwverenigingen in koor dat niemand in autovrije wijken wil wonen en dat ze daarom niet worden ge bouwd. Onzin, zegt de Werkgroep 2duizend na onderzoek in opdracht van het ministe rie van VROM. Er is wel degelijk belangstel ling voor. Dertig procent van de kopers en huurders ziet zo'n wijk wel zitten. Als daar maar voldoende voordeeltjes te genover staan. Het moet voor de mensen aantrekkelijk worden gemaakt zonder auto te leven. „Denk nu eens niet aan de proble men met boodschappen doen, kinderen naar school brengen en familiebezoek. Denk juist aan de rust in de wijk, de ruimte die ontstaat voor groen, speeltuinen en an dere voorzieningen. Aan de veiligheid voor de kinderen buiten en aan de schone lucht", aldus R. Leferink, auteur van het nog niet gepubliceerde rapport. Als zo'n wijk op een vriendelijke manier wordt gepresenteerd, stijgt de belangstel ling met sprongen. Leferink zuigt dat niet uit zijn duim, maar heeft dit daadwerkelijk getest in enquêtes onder toekomstige be woners, ambtenaren en projectontwikke laars in verschillende steden. Hij zat ook met zijn neus bovenop de ontwikkelingen in Amsterdam, waar op het GWL-terrein in Westerpark, de eerste autovrije woonwijk van Nederland zal verrijzen. De eerste paal gaat begin volgend jaar de grond in. Vierduizend mensen bleken seri eus geïnteresseerd in de zeshonderd aange boden woningen. Niet vanwege de schaar ste aan huizen in de Randstad, maar van wege het autovrije en milieuvriendelijke ka rakter van de wijk. De vraag is dus groot genoeg om nu al te beginnen met de bouw van autovrije wij ken, zo concludeert Leferink. Zo wordt ein delijk zichtbaar wat zo'n autovrije wijk in houdt. Stiekem auto's parkeren aan de rand van de wijk en naar huis wandelen, hoort daar dus niet bij. Wel is de wijk goed bereik baar met de fiets en openbaar vervoer. Bij een autovrije wijk hoort die serviceverle ning, vindt Leferink. Boodschappen en andere bestellingen moeten worden bezorgd, misschien met behulp van vrij beschikbare steekwagens of Vrouw in bos door motor doodgereden hoenderloo gpd Een 73-jarige vrouw uit Am sterdam is zaterdagmiddag doodgereden door een zoge naamde off-the-road motor in de bossen van het militair schietkamp Harskamp tus sen Hoenderloo en Radio Kootwijk. De 44-jarige mo torrijder uit Harskamp is met ernstige verwondingen opge nomen in een ziekenhuis. Het ongeval gebeurde 's middags. De vrouw hield zich schuil in de berm van een onverharde weg toen de vijf motoren passeerden. De laatste motorrijder vloog uit een bocht en reed recht op de vrouw in die ter plaatse overleed. Drie van de vijf motorrijders zijn na het on geluk doorgereden. Omdat het om militair terrein gaat, heeft de Koninkljke Mare chaussee de zaak in onder zoek; Die wil graag met de drie motorrijders in contact komen. De vrouw en haat familie mochten zich op de zoge naamde 'blauwe palen route' bevinden, ook al is het een schietterrein. De motoren mochten daar waarschijnlijk niet zijn. Dat zou volgens een woordvoerder van de Ko ninklijke Marechaussee ook verklaren waarom ze na het ongeluk zijn doorgereden. Duitsers en Nederlanders herdenken samen nijmegen gpd Burgemeester Theloosen van het Duitse Kleef heeft zaterdagmiddag om vergiffenis gevraagd voor het leed dat de .Nijmeegse be volking is aangedaan door Duitse soldaten. „Het is ook voor ons heel begrijpelijk dat de Nederlanders juichten toen de Duitsers zich moesten terugtrekken", zo zei hij. Theloosen sprak tijdens een Duits-Neder landse herdenkingsbijeenkomst in het Nij meegse Valkhofpark, op initiatief van de Kleefse Minoriten-parochie. Die gemeen schap herdenkt vandaag de 68 parochianen die precies vijftig jaar geleden omkwamen tijdens een geallieerd bombardement op Kleef. De actie was een laatste stuiptrekking Vein de operatie Market Garden. Burgemeester E. d'Hondt van Nijmegen nam de handreiking van zijn Kleefse ambts genoot aan, door te verklaren 'vanuit geza menlijk verdriet verder te gaan. Op die weg kunnen we van de geschiedenis leren en hoeven we haar niet alleen maar te herha len'. Naar schatting tweehonderd inwoners van Nijmegen en Kleef en een paar veteranen woonden de bijeenkomst bij. Onder hen de Brit Ray Hanley, destijds een van de piloten die het bombardement op Kleef uitvoerden. Hanley schreef in 1980 een brief waarin hij spijt betuigde. De schuldbekentenis werd ge accepteerd en sindsdine is hij geregeld in Kleef te vinden. Als een van de sprekers hield pastor Leinung uit Kleef het gehoor voor dat in een land als Polen gezamenlijke herdenkingen al veel langer aan de orde zijn. „Ik weet hoe dat komt. Duitsers hebben in dat land eerder en duidelijker om vergeving gevraagd. In Nederland is dat nooit goed ge beurd. Dat is de schuld van de vorige en ook van mijn generatie. Maar beter laat dan nooit. Hanley vroeg om vergeving voor het bombardement op Kleef wij vragen het nou aan u, Nederlanders." terapel»gpdbedrijf gaat oprichten in de huidige fabriek. Dat bedrijf De kans is groot dat een deel gaat als een soort nevenvesti- van het MB-personeel van de ging werken van een andere spellenfabriek in Ter Apel spellen fabriek, volgens zegs- binnenkort een zelfstandig lieden een bedrijf in Limburg. Vluchtelingenwerk waarschuwt kabinet Een Nederlandse oud-strijder kreeg het zaterdag even te kwaad bij de Duits-Nederlandse herdenking in Nijmegen. foto anf raymond ruttinc In Nijmegen werden al eerder aanzetten tot geza menlijk herdenken gezet. Een half jaar geleden, tijdens de herdenking van het 22 februari bom bardement (toen de Amerikanen abusievelijk Nijmegen bestookten), heeft burgemeester The loosen van Kleef een krans gelegd op een Nij meegse begraafplaats. In mei organiseerde de lo kale geschiedkundige vereniging Numaga, in sa menwerking met de gemeente Nijmegen, een Nederlands-Duitse conferentie over de zin van herdenken. amsterdam gpd Vluchtelingenwerk pleit van daag in een brief aan het kabi net voor kleinere asielzoekers centra. Kleinere centra zijn niet alleen goedkoper, maar ook be ter voor de integratie. „Als men sen anderhalf jaar in een groot centrum moeten zitten, is dat fataal voor de integratie", zegt een woordvoerster van Vluchte lingenWerk. Kansloze asielzoekers komen niet langer in de centra van de gemeenten terecht maar wor den al geselecteerd in de Cen trale Opvang Asielzoekers en binnen een maand het land uit gezet. „We moeten er rekening mee houden dat deze mensen dus in Nederland mogen blij ven. Ze moeten daarom in een klein centrum zitten en bijvoor beeld al Nederlandse les en an dere cursussen buiten de deur gaan volgen. Anders is de kans op integratie verloren." de verouderde bedrijven ver drongen worden door nieuwe, creatievere bedrijven. De stroom van faillissementen die dat op korte termijn zou veroor zaken, zou op de lange termijn ruimschoots kunnen worden gecompenseerd, denkt Klein knecht, die daar verder onder zoek naar wil doen. Tijdens een bijeenkomst over de Miljoenennota wees ook PvdA-kamerlid en collega - hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, Van der Ploeg, erop dat loonmatiging alleen niet genoeg is. Het leidt welis waar tot een lagere kostprijs, maar dat voordeel gaat verloren als er niet tevens wordt geïïn- vesteerd in technologie." Als positief voorbeeld noemt Van der Ploeg Zwitserland, dat vol gens hem zijn economische succes dankt aan een conse quente keuze voor hoogwaardi ge technologie. Zo specialiseert de Zwitserse chemische indu strie zich in high-tech-produk- ten terwijl Nederland zich juist specialiseert in de basischemie. Proefin twee Utrechtse ziekenhuizen utrecht gpd De Utrechtse ziekenhuizen Ou denrijn en Overvecht gaan ver- pleegafdelingen nog dit jaar vrijwaren van ongewenst be zoek. Bezoekers moeten voort aan een magneetpas hebben om patiënten te kunnen bezoe ken. De maatregelen zijn be doeld om de toenemende cri minaliteit in ziekenhuizen een halt toe te roepen. Ziekenhuizen hebben steeds meer last van indringers, dieven en zwervers. Per jaar verdwijnt alleen uit de Utrechtse zieken huizen voor honderdduizenden guldens aan huishoudelijke goederen, liet ziekenhuis gaat ervan uil dat dit door bezoekers gebeurt, en niet door diefstal van eigen personeel. I let gaat om een proef, aldus projectlei der F. van Riel, tevens hoofd be veiliging ziekenhuis Overvecht. Volgens hem moeten bezoekers 25 gulden borg betalen voor een pasje dat kan worden gepro grammeerd met de bezoektij den. „Er worden computers, te lefoons en sinaasappelpersen gestolen. En dan heb ik het nog niet eens over diefstal van handdoeken enzo, want dat houden we niet eens meer bij." landgraaf Zo'n 40.000 Koerden uit alle delen van Europa zijn afgelopen zaterdag in het Limburgse Landgraaf bijeengekomen voor een volks feest. Het moest vooral een feest van herkenning worden. De sfeer was ongedwongen. De uitzinnige menigte is aanhanger van de verboden Koer dische verzetsbeweging PKK en stak dat niet onder stoelen of banken. Mannen, vrouwen en kinderen waren gekleed in de kleuren van de partij, groen-rood-geel. De manifestatie verliep zonder ongeregeldheden. foto anp elektrische lorries. Er moet een auto-op-af- roepsysteem komen, want voor een bezoek aan Ikea, het wegbrengen van oma of een weekeindje Parijs is een auto nu eenmaal reuze handig. De Werkgroep 2duizend adviseert gemeen ten dus zo snel mogelijk te beginnen met kleine wijken van enige honderden wonin gen binnen de stad. Winkels en andere voorzieningen moeten op loop- of korte fietsafstand zijn. Slaat de wijk aan, dan kun nen de nieuwe wijken aan de rand van de gemeente ook auto-onvriendelijk worden ingericht. Helemaal autovrij is echter onmogylijk bij wijken van meer dan duizend woningen. Wat wel kan is een combinatie: een autovrij gedeelte, een auto-arm gedeelte en een ge deelte waar de auto wel voor de deur kan staan. Leferink is* niet bang voor de beruch te burgerlijke ongehoorzaamheid en vin dingrijkheid van de Nederlanders. „Als er toch overal illegaal wordt geparkeerd, dan is het ontwerp van de wijk niet goed geweest. Dan heb je iets gebouwd wat niet werkt. Een goede wijk heeft namelijk geen contro le nodig." European College heeft twee leerlingen lanaken anp De school voor hoogbegaaf den die op 4 september is ge opend in de Belgische grens gemeente Lanaken, verkeert nu al in problemen. Personeel is opgestapt en een ouder heeft een advocaat in de arm genomen. De moeder van twee leerlin gen, de Maasmechelse me vrouw Nijssen, eist via de rechtbank de bewijzen op dat haar zoons van 11 en 13 jaar bij een test als hoogbegaafd zijn gekwalificeerd. Ze gelooft daar namelijk niets van, zo liet ze gisteren weten. „Edith van Schaik (de oprichtster, red.) heeft me er ingeluisd om al vast twee leerlingen te kunnen inschrijven." Volgens Nijssen hebben de twee jongens op de school van Van Schaik er voor spek en bonen bijgezeten. „Er waren geen leraren en geen lesmateriaal. De school voor hoogbegaafden is een groot fiasco geworden." De enige psycholoog die aan de instelling verbonden was, is opgestapt. Dat geldt ook voor de twee personeelsleden, de secretaresse en een leraar. De school telt nog twee van de vijf leerlingen die bij de start aan wezig waren. Nijssen zegt niet te begrij pen dat directeur Vandebroek van het Bureau Caritas, nauw verbonden met het bisdom I lasselt, nog achter de opricht ster van de school, Edith van Schaik, blijft staan. Nog min der begrijpt ze waarom burge meester Van Gronsveld van Lanaken het zogenoemde Eu ropean College heeft geopend. Nijssen en de opgestapte psycholoog plus personeelsle den houden het erop dat Van Schaik waanideeën heeft. IJaar school is volgens haai ten do de opgeschreven omdat deze geen overheidssubsidies krijgt. Van Schaik schermt met eigen kapitaal van donateurs en van ouders van leerlingen, die er evenwel niet zijn. Ook doet Van Schaik net alsof er gelden van de Europese Unie aanko men, maar volgens de opge stapte personeelsleden is dat helemaal niet waar. De Eu ropese Unie steekt geen cent in net project. Van Schaik beticht de ver trokken personeelsleden en de ouders van de eveneens ver trokken leerlingen van leu gens. „Niet de personeelsle den zijn opgestapt, maar ik heb hen ontslagen. De psy choloog is weggegaan omdat hij zijn afspraken niet na kwam." Van Schaik wijt de moeilijke start aan kinderziek ten. Volgens haar blijft de school bestaan. Ze is zelf moe der van een hoogbegaafde zoon. Over zes weken zijn er volgens haar zeker de aanvan kelijk genoemde zeventien leerlingen. Binnen enkele da gen verwacht zij al vier nieu we, drie uit Nederland en één uit Duitsland, zodat dan een totaal bereikt is van zes. Ze zegt dat de financiële kant van de school ook rond komt. Vluchtelingenwerk wijst in de brief ook op de huidige opvang- problemen. De organisatie schat dal er nu vijfhonderd a duizend asielzoekers in Neder land rondzwerven. De organisa tie vindt dat Justitie en de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten, die deze week over de groeiende stroom asielzoekers overleg voeren, zich beter in moeten spannen dat te voorko men. Voorzitter I. Scholten van Vluchtelingenwerk benadrukt dat zijn organisatie de afgelo pen weken 'honderden' asiel zoekers onderdak heeft moeten bieden omdat er voor hen geen plaats was in een opvangcen trum. Onder hen was een asiel zoeker met een gebroken been. Gemiddeld komen er 1.500 asielzoekers per week bij. Vol gens Scholten worden de' pro blemen veroorzaakt omdat Jus titie de vluchtelingenstroom 'keer-op-keer te laag inschat'. Voor de dichtstbijzijnde fi Geldig van maandag 26 t/m c Hermans bel: 02154-83333 (tiukfmamj woensdag 28 septomber 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3