'esfaye Eticha is hittebestendig De Bataven en De Spartaan grijpen naast promotie Hill nadert Schumacher ycv< Sport 90 90 90 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 Panis gediskwalificeerd ESTORIL Formule l -uuitvin Mivier Panis is ^islrivi i iui <.k in »u- Prijs van Portugal gediskwalificeerd. [)e Fransman finishte in zijn Ligier als negende, maar raakte die plaats kwijt nadat bij de technische keuring bleek dat de bodemplaat niet voldeed aan de regels. Een maand geleden verspeelde Michael Schumacher na de GP van België de overwinning omdat zijn houten bodem plaat teveel was afgesleten. Ferrari in beroep tegen geldstraf estorilFerrari gaal in beroep tegen de gel.lboeie an bijna 90.000 gulden en de voorwaardelijke schorsing van één race voor de rest van het seizoen. De Italiaanse racestal kreeg de straffen omdat dertien monteurs vrijdagnacht op het circuit van Estoril een gesloten poort sloopten. Een bewaker rapporteerde het voorval bij de wedstrijdleiding. ,,Een belachelijke maatregel die in geen enkele verhouding staat tot hel incident", reageerde een woordvoerder van Ferrari gisteren op de straf. Lasorda nog een jaar bij Dodgers los angeles Tommy Lasorda werd donderdag 67 jaar. Alsc deau werd zijn contract als manager/coach van de Los Angeles Dodgers met een jaar verlengd. I lij gaat aan zijn negentiende seizoen beginnen. Lasorda is een begrip in het Amerikaanse profhonkbal. Pitcher van de Brooklyn Dodgers in 1954 en '55, manager van de Los Angeles Dodgers met deelneming aan de World Series in 1977, '78, '81 en '88 en wereldtitels in '81 en '88. In 1995 is hij 46 jaar in dienst van de Dodgers, een honkvast uni cum in de Amerikaanse sport. Dit seizoen leidden de Dodgers in de National League west met 58 overwinningen en 56 nederla gen, voordat de staking een einde maakte aan de competitie. Sinsdien zijn de managers/coaches van Kansas City Royals en Boston Red Sox en de zakelijke managers van Texas Rangers en St Louis Cardinals ontslagen. Lasorda coachte in de Major Lea gue 2818 wedstrijden, hij won er 1480. Maase sterk in Amerikaanse cross Montana* Leidenaar Kamiel Maase is het cross-seizoen in de Verenigde Staten zaterdag goed begonnen met een vijfde plaats in de West Mountain Classic in de staat Montana. De 22-jarige Bataaf werd in dit bekende Amerikanse treffen tussen professio nals en studenten de tweede student achter de sterke Keniaan Martin Keino. Over acht kilometer had Maase (24.33) zeven tel len achterstand. De chemie-student zette hiermee een eerste goede stap in de aanloop naar de nationale studentenkam pioenschappen veldloop die in de Verenigde Staten al half no vember op de kalender staan. Hazelegers succesvol in Maastricht Maastricht In de Maastrichtse stadsloop liepen Jan-Dirk en Re gina Hazeleger gisteren een goede generale repetitie in de voor bereiding voor de Eindhoven marathon over twee weken. Flet Katwijkse echtpaar van De Bataven eindigde in het sterke inter nationale veld beiden als tweede landgenoot, respectievelijk op de elfde en de zesde plaats. Ondanks de vele trainingskilometers in de voorgaande week noteerde Jan-Dirk Hazeleger hierbij 1.08.14, echtgenote Regina 1.21.30. Ineke Vis zette haar sterke serie wegwedstrijden gisteren voort met de tweede plaats in de vijftigste Utrechtse Singelloop. De Watéringse Bataafse liep.de twaalf kilometer in 42.41, waarmee ze onder meer nog voor de sterke Mieke Hombergen eindigde. Domper dammers Rijnsburg alblasserdam De dammers van Rijnsburg hebben dit weekein de een flinke domper moeten verwerken, legen Alblasserdam ging Rijnsburg in de tweede klasse landelijk met 11 -9 onderuit. ''Albert Huisman, Corvan Dusseldorp en Aric- S< h.>n< eld v: i lo- rèri, mede door tijdnood, hun partij, Ook Ben Fase trok aah het kortste eind. „Vier verliespartijen zijn altijd fataal", aldus Rinus Kromhout die zelf wel overeind bleef. Boelens en Somaroe naar Aruba Amstelveen Bowlers Dorette Boelens (Eindhoven) en Body So maroe (Rotterdam) hebben zich als eerste geplaatst voor de su perfinale van de Dutch Open die in 1998 op Aruba wordt gehou den. Boelens en Somaroe schreven afgelopen weekeinde in Am stelveen het eerste kwalificatietoernooi op hun naam. Amsterdamse marathon opnieuw slachtoffer weer Tesfaye Eticha bleek giste ren in de Amsterdamse marathon hittebestendig. De 20-jarige Ethiopiër won de negentiende uitgave van het evenement in de hoofdstad in de weinig op zienbarende tijd van 2.15.56. amsterdam anp Amsterdam is de laatste jaren weinig gelukkig met het weer. Na een zeer warme editie in 1992 en de verregende wed strijd van afgelopen jaar was de plotselinge weersomslag aan het eind van de week opnieuw een handicap. Barbara Kamp, die de wed strijd bij de vrouwen won, zei na afloop: „Ben je net gewend aan de regen en de lagere tem peratuur en dan krijg je ineens te maken met rond de twintig graden. Na 25 kilometer kreeg ik verschrikkelijke kramp. Ik heb zeker vijf maal moeten wandelen. Aan een goede tijd heb ik niet meer gedacht. Ik wil de alleen nog maar winnen. Dat is mij met die 2.51.57 gelukt." Kreeg de Amsterdamse mara thon bij de vrouwen dus een Nederlandse winnaar, in de wedstrijd van de mannen be stond de nationale inbreng aan de kop uitsluitend uit de hazen Marti ten Kate, die na tien kilo meter zijn trekkerswerk staakte, en Henk Gommer. De laatste verliet na 23 kilometer het par koers. De strijd aan de kop was toen een aangelegenheid van vijf Afrikanen: Eticha, Dube (Eti), Mutai (Ken) en de Tanza- nianen Saktai en Sumawe, bij wie de Japanner Nagano en de Kenyaan Ngunzu even later aansluiting kregen. Dat groepje Tesfaye Eticha passeert de eindstreep in Amsterdam. De 20-jarige Ethiopiër bleek goed bestand-tegen de weersomstandigheden. brak echter weer snel waarna de twee Ethiopiërs alsmede Saktai en Mptai overbleven. Het.viertal kreeg rond dertig kilometer ge zelschap van de Zuidafrikaan Mokale, die door zijn inspan ningen om bij te komen echter weer snel moest lossen. Rond de dertigste kilometer, na 1.36.05, scheidden Eticha en Saktai zich af. Het duo liep ruim tien kilometer schouder aan schouder, waarbij Eticha zorg vuldig in tweede positie bleef. De loper uit Addis Abeba, ge traind door Wodajo Bulti die zes jaar geleden in Rotterdam het snelste marathondebuut (2.08.43) ooit maakte, sloeg in de laatste twee kilometer toé. Hij verhoogde het tempo waar na Saktai vrijwel direct moest lossen. Eticha, die zijn tweede marathon liep, nam genoegen met zes seconden voorsprong. „Het was warm en omdat nie mand echt aandrong heb ik mij niet overmatig behoeven in te spannen." Jos Hermens, de atletenma- kelaar die het aantrekken van de toppers verzorgt, pleitte na afloop voor verplaatsing van de marathon naar oktober. „Tem peraturen als deze komen dan niet meer voor. Een andere mo gelijkheid is vroeger te starten. Dat laatste is evenwel onmoge lijk omdat vóór 10.00 uur op zondag geen luidsprekers mo gen worden gebruikt." Hermens heeft het in het verleden al een keer voor elkaar gekregen de Amsterdamse marathon van het voorjaar naar het najaar te ver plaatsen. Hen plek op de kalen der in oktober zal de Amster dammers niet in dank worden afgenomen door Eindhoven dat al jaren in de eerste tvyee weken van oktober een marathon houdt. Van Vlaanderen met record vijfde in Berlijn 8ERLUN ANP Na zijn bronzen medaille op de marathon hij het vorig jaar au gustus in Stuttgart gehouden WK, wilde Bert van Vlaanderen zich op de grote internationale stadsmarathons manifesteren. Hen optreden in Tokyo ging in februari door een blessure mis. Toen hij op 24 april in Parijs wel kon starten reed een motor Van Vlaanderen aan en bereikte de Nederlander 'joggend' in 2.18.47 de finish. Gisteren nam de atleet uit Tienhoven in de 21ste marathon van Berlijn wraak. Met de vijfde plaats en een persoonlijk record van 2.10.49 bewees Van Vlaanderen Nederlands beste marathonlo per van dit moment te zijn. De drievoudige nationale mara thonkampioen (1991,'92 en '93) was in zijn achtste marathon een minuut en vier seconden sneller dan de 2.11.53 waarmee hij 5 april 1992 in Rotterdam zijn tweede nationale titel be haalde. In de strijd om de over winning speelde Van Vlaande ren in Berlijn, waar hij in 1991 al eens als achtste finishte in 2.12.47, geen rol. De winst in de Duitse stad, waar ruim 16.000 deelnemers van start gingen, was voor Antonio Pinto. Met 2.08.38 liep de Portugees de tiende tijd van dit seizoen. Voor de 28-jarige Pinto was het de tweede overwinning in een van de grote stadsmarathons. In 1992 zegevierde hij in Londen en dit jaar eindigde hij als twee de in Parijs. Bij het HK begin au gustus, waar hij gold als een van de favorieten, finishte Pinto als negende in 2.13.14. De atleet uit Porto nam in de laatste twee ki lometer afstand van de Kenyaan Sammy Nyangincha, die in een persoonlijk record van 2.08.50 leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker In de landelijke finale van de eerste districtsklasse van de atletiekcompetitie grepen gisteren zowel beide ploegen van De Spartaan als de mannen van De Bataven naast promotie. Beide mannen- ploegen kwamen na een zinderende strijd luttele honderden punten tekort. De Lisser vrouwen werkten een regelmatige wedstrijd af en eindig den als zesde. De mannen van De Spartaan en De Bataven waren gisteren in Bergen op Zoom één van de maar liefst tien eersteklassers die serieus kans maakten op de vier promotieplaatsen voor de landelijke eerste divisie - het niveau waarop ook AV Holland Leiden en het Alphense AAV '36 uit komen. De Bataven startte slecht, met lage klas seringen op 4x100 meter, 110 meter horden en hinkstapspringen. De Spartaan begon aanzienlijk beter. Hubert Kops realiseerde over de horden meteen een vierde plaats (15,47). Hinkstappend kwam junior Matthijs Randsdorp tot 12,86 (zevende). De Lisser atleten zetten goed door met de ster ke werpers Edwin Kortekaas (tweede met een dis cusworp van 41,18) en Mark Beelen (derde met de 51,08 speer en vijfde met 12,38 kogel). De Ba taven krabbelden terug via de speerworp van Jo- han van Velzen (49,98 en vijfde) en de 100 meter van vooral Martijn de Lange 11,38). De Spartaan - lange tijd vierde - verloor gaan deweg terrein. Toch sprong junior Paul Hartman 1,85 hoog en bracht Stefan den Harder 51,66 op de klokken op de 400 meter. Ook sprong Matthijs van Randsdorp nog 6,37 ver. De Bataven namen echter alsnog een aanloop voor een late eind spurt. De lang geblesseerde Gijsbert Remmel- zwaal liep in zijn eerste wedstrijd 50,50 op de 400 meter, goed voor een vijfde plek. Polsstokspringer Re'mi Zevenhuizen verzorgde de eerste Bataafse uitschieter. Zaterdag sprong hij al 4,20 in een interland, maar door bandenpech kwam de jeugdkampioen met veel kunst- en vliegwerk pas drie kwartier na aanvang van zijn nummer op de baan. Zijn aanvangshoogte was nog niet bereikt, zodat hij alsnog over vier meter kon wippen. De Leidenaars maakten echter pas klappers op vijf kilometer en 1500 meter. Jan Kortekaas en Jaap van Duijvenvoorde verbrijzelden in de slot fase de concurrentie. Eerstgenoemde kwam in een sprintende laatste ronde met wijdopen ogen en mond over de streep': „Ik ging Jaap voorbij, maar van die laatste ronde weet ik verder niets meer". De onlangs 31 jaar geworden Roelo farendsvener verbeterde zijn record tot 14.47,20. Van Duijvenvoorde werd in 14.53,05 tweede. Joost la I.au scoorde op de metrische mijl de meeste Leidse punten. Hij nam clubgenoot Mi chel Versteegen tot de laatste ronde mee, zodat ook hier in 3.51,22 en 3.55,24 de dubbelslag werd behaald. De Bataven klommen op tot de negende plaats, de achterstand met tweederde terugbrengend tot driehonderd punten op een totaal van ruim 14000. Ondanks acceptabele slotnummers kwam De Spartaan uiteindelijk 164 punten tekort, l ot h zijn vooral de 15.06,34 van 15.17,48 van Willem Boon en Erik Bakker op de vijf kilometer sterk. De vrouwen van De Spartaan gingen als elfde de finale in en verlieten deze als zesde. I let com mèntaar van voorzitter Wim van der Krogt gold voor beide van zijn ploegen: „Het is jammer dat de promotie werd gemist, maar ik ben het meest blij met de strijdlustigheid. De felheid en het ple zier zijn wel eens minder geweest. Er werd voor elkaar gevochten." Qua prestaties valt vooral de 4x100 meter estafette op: 51,42. Individueel kwam Marriët Aanhane het verst met een tweede plaats hinkstapspringen (10,24). Astrid Oostei meijer werd met de speer derde (36,30), veterane Lea van der Aart met de discus zesde (32,40). Viff de plaats voor Jos Verstappen estoril anp Een uur na de Grand Prix van Portugal, gewonnen door de Brit Damon Hill, liep Jos Verstappen met een lijkbleek gezicht rond. Geplaagd door maag krampen. Niet uit ellende of bittere teleurstelling, want de vijfde plaats in zijn negende optreden als Formule-I-coureur gaf alleen maar aanleiding toi tevredenheid. Een voldaan'gevoel, zoals de 22-ja rige Limburger het zelf typeerde. De lichamelijke ongemakken nam hij op de koop toe. want sinds gisteren heeft hij tien WK-punten achter zijn naam staan. De kasteleinszoon uit Montfort maakte gisteren ook meteen een einde aan de wilde verhalen die het Zwitserse blad Motorsport Aktuel afgelopen week verspreidde. Verstappen zou de laatste drie races van het seizoen plaats moeten maken voor de Amerikaanse IndyCar-coureur Paul Tracy, die de komende week met Michael Schumacher en Verstappen op het circuit van Estoril met de Be- netton gaat testen. „De toezegging heb ik niet, maar ik weet dat ik de laatste drie races van het seizoen naast Schumacher rijd", zei Verstappen diplomatiek. „Over volgend seizoen heb ik het nog niet gehad. maar ik heb gehoord dat Schumacher vöor de Duitse RTL heeft gezegd volgend jaar graag met mij verder te willen. En dat doet mij goed." Als tiende gestart finishte Verstappen als vijfde op ruime afstand, bijna een halve minuut, van winnaar Hill. Hij won de vijfde Grote Prijs dit sei zoen en de achtste in zijn loopbaan. De 34-jarige zoon van de legendarische Graham Hill reduceer de het verschil met de twee races geschorste Mi chael Schumacher tot één punt. Teamgenoot Da vid Coulthard finishte als tweede, detFin Mikka Hakkinen passeerde als derde de finish. Schumacher zat net als twee weken geleden knarsetandend commentaar te leveren voor de Duitse commerciële zender RTL. En moest toe zien dat I lill de kans het verschil bijna weg te wer ken met beide handen greep. „Mijn hoop was vooral gevestigd op Gerhard Berger. Helaas kon hij me ook niet helpen." De Oostenrijkse Ferrari-coureur, die pole-posi- tion had verworven, stoof na de start onbedreigd weg en had vrij vlot vijf tellen voorsprong op zijn achtervolgers David Coulthard en Hill. Berger, be zig aan zijn 160ste GP-race, viel echter al na zeven rondjes uit met een defecte versnellingsbak. Nederland wint Nations Cup op Zandvoort ZANDVOORT WIM DE GROOD AUTOSPORTMEDEWERKER Ook de autosport kent zijn Olympische Spelen. Tijdens de een na laatste racedag op het Circuitpark Zandvoort werd gereden om de Nations Cup Formule Opel. Vertegenwoor digers uit 18 landen (waaron der Kroatië en Estland) moes ten in tweemaal 25 ronden uitmaken wie met de bokaal ging strijken. Voor Nederland traden Tom Coronel en Donny Crevels in het strijdperk. Coro nel had zaterdag het snelste getraind en vertrok daarom van pole position. Crevels vond zijn acquit op de twaalf de plek. Na 25 ronden in de eerste race bleek, dat Coronel 9 seconden voorsprong had opgebouwd op de Brit Jamie Davies. Crevels eindigde op de negende plaats. Deze uitslag was voldoende om Nederland in de tussenstand een eerste plek te bezorgen. Portugal stond met een vijfde en een zesde plaats op de tweede plaats, met slechts 1 punt minder dan ons land. In de tweede race was het zaak om de Portugezen op af stand te-houden. Geluk speel de mee, toen na' de start een van de Portugezen. Rui Aguas, in de Tarzanbocht van' de baan getikt werd. De overge bleven man, Goncalco Gomes, begon echter flink aan te drin gen bij de op de vijfde plaats liggende Crevels. Door zijn overwinning in de eerste man che mocht Coronel weer van pole vertekken. een plaats die hij niet meer losliet. Tezamen met de uiteindelijke vijfde plaats van Crevels die zich door de Portugees niet van de wijs liet brengen, was dit vol doende om met de eer en de beker naar huis te gaan. Het was voor de tweede maal, dat Nederland de Nations Cup won. In 1992 viel deze eer te beurt aan Jos Verstappen en Martijn Koene. Oostenrijk werd tweede, Portugal en De nemarken werden ex aequo derde. Lex Proper uit Oegstgeest is op de Duitse Nürburgring niet ver gekomen. Tijdens de Ferrari Porsche Challenge blies hij tij dens de training de motor van zijn AKAM Data Porsche op. Proper was al kansloos voor proiongatie van zijn titel in de Standaard Plus-klasse. ('I^Kl'euren V50 cm breed i tricot italien :rn^e&an en varianten: I kabel-glad-fantas I m 50 cm breed gabardine royale Gwoitrevira,wast>aar 15 mouline kteuren 150 cm breed l zuiver wollen ruiten Engels count^tyle 1 Leuk voor gilets.. I M 50 cm breed p.m. l du om i w. ZUIVER wollen kamgaren - gQ - in vele m°deWeTeen «J 5® p.m. I Merino-wol royale W" J l 150 cm breed -.e- \°y v/ Lev Markiz Dirigent Angelus Hartnonies poétiques et réligieuses Le Triomphe funèbre du Tasse Malediction (Liszt) Strijkerssymfonie ttr.H in D (Mendelssohn) Aanvang 20.1.5 uur Toegangsprijs f 25,- p.p. Kaartverkoop aan de zaal Telefonisch reserveren: AMSTERDAM 28 SEPTEMBER Het Concertgebouw 020-6718345 HAARLEM 29 SEPTEMBER Het Concertgebouw 023-423366 ALKMAAR 30 SEPTEMBER De Vest 072-127344

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25