Leidsch Dagblad VS-troepen doden Haïtiaanse agenten i0speen, peulen :n kippebouten. Invalide met mes gedood Jaa w 'Hoogtepunt' Leidse Gemeentedag Uilige vuilniswagen Rijnsburg afgekeurd Minder haring in zee Aanrijding op de A4 99 99 .-5.99 Pastoor vertrekt: heimwee of conflict? BEL: 071-128030 GOED NIEUWS ,ndag 26 september 1994 opgericht 1 maart 1860 NR 40578 LOSSE NUMMERS 1,60 utovrij Uit onderzoek is geble- I ken dat dertig procent in de kopers en huurders j «I voelt voor een auto- I ije wijk. rote geld on kt voor -jokser Tuur |n )tterdam Amerikaanse promotor Bob um. eigenaar van het boksbe- ijf Top Rank, heeft met de rsverse wereldkampioen Re- io Tuur een nieuw contract S™ or vier partijen afgesloten. De ormalige advocaat, die ooit ken deed voor grootheden als ohammed Ali en Sugar Ray onard. verwacht 'eindelijk' ;s aan de Nederlandse top- ikser te verdienen. ,,Er ligt big oney op ons te wachten, zeker i we partijen kunnen regelen gen de titelhouders van de an- re grote bonden", zei Arum de machtsgreep van zijn vol ling. eerstvolgende partij van moet in januari 1995 aatshebben, opnieuw in toy'- De 27-jarige Rotterdam- wil dan zijn titel op het spel en tegen de Puertoricaan royo, de officiële uitdager van uwe WBO-wereldkam- Later in het jaar, nog zomer, hoopt Ai^im een vanchepartij te regelen tegen Fransman Yoma. Tuur ver- r in november vorig jaar op nstreden wijze zijn Europese Frans-Guyana aan zijn aal. „Die rekening staat nog open willen we graag vereffenen", elde manager Stan Hoffman, sinds twee jaar de zakelijke oksbelangen van Tuur behar- Na de partij tegen Yoma jn de wereldkampioenen van andere internationale bon- i (WBC, WBA en IBF) aan de irt. ,,Als we met Tuur de titel kunnen jn ogen. In de zaterdageersteklasse innen Katwijk, Rijnsburg, uick Boys en FC Lisse. De ploeg versloeg ARC, dat aardoor nog steeds puntloos UVS boekte de derde doel- untloze deling, ditmaal tegen WV. De handbalsters van Sa us, voor het eerst te bewon- n in de Vijf Meihal, v 17-16 van Hellas. leiden Een van de 'hoogtepunten' van de Gemeentedag in Leiden was de opstelling van een klimwand op het Stadhuisplein. Vooral bij kinderen was deze attractie een succes. De evenementen die in het kader van de Gemeentedag in de open lucht werden gehouden werden, mede door het goede weer en de aan wezigheid van de markt, druk bezocht. De programma-onderdelen in het stadhuis, moesten het met min der publiek doen. Pagina Leiden: 'Gemeentedag is geen feest' foto hielco kuipers Bosnië 3 De Bosnische president Izetbegovic wil een ge demilitariseerde zone van vijf kilometer in stellen rond Sarajevo. Kinderzegening 8 De protestantse kerken kunnen zich voorals nog niet vinden in het ze genen van kinderen als al ternatief voor de doop. yi r\ Peter Faber en Ca- I VZ roline Almekinders in 'Oleanna', dat woens dag in Leiden zijn landelij ke première beleeft. Céclras woedend over optreden Amerikanen De Amerikaanse bezetting van Haïti heeft zaterdag tot de eerste bloedige botsing met Haïtiaanse politie-eenheden geleid. Bij een vuurgevecht in Cap Haïtien met Ameri kaanse mariniers werden tien Haïtianen gedood en raak te één Amerikaan gewond. De Haïtiaanse slachtoffers waren politiemensen en 'attachés', de civiele terreureen- heden van het militaire bewind onder leiding van Raoul Cédras. Volgens de Amerikanen openden de Haïtianen het vuur. port-au-prince-washington Het het ciden waarbij door de Amerikaanse interventiemacht werd gescho ten. President Clinton reageerde niet direct op de gebeurtenissen in Cap Haïtien. Tijdens een kerkdienst in Harlem, New York. zei hij „het gevoel te heb ben dat steeds meer Amerika nen inzien dat wat wij in Haïti doen goed is en dat het de de mocratie in ons werelddeel Zijn woorden werden geïllu streerd door het feest dat kort na het treffen uitbrak bij de po litiepost waar de onlusten plaats hadden. Honderden juichende Haïtianen trokken naar het ver laten kantoor en sjouwden met bedden, tafels, stoelen en elek trische ventilatoren. De Haïtia nen bedankten de Amerikaanse mariniers voor hun komst. De Amerikaanse minister Perry (defensie) zei gisteren bij zijn bezoek aan Haïti dat de VS- troepen in ieder geval blijven tot de verkiezingen van begin 1995. De Haïtiaanse strijdkrachten hebben woedend gereageerd op de schietpartij in Cap-Haïtien. De commandant van de mari niers die in Cap-Haïtien zijn ge stationeerd, kolonel Tom Jones, zei dal Raoul Cédras, zijn over plaatsing en berechting door een militair tribunaal had ge ëist. Cédras heeft gisteren in ge zelschap van luitenant-generaal Shelton, de commandant van de Amerikaanse missie, een be zoek gebracht aan de plaats van de schietpartij. De verdreven Haïtiaanse pre sident Jean-Bertrand Aristide maakte gisteren in Washington bekend dat hij wil dat het Haïti aanse parlement bijeenkomt voor een buitengewone verga dering. Tijdens de bijeenkomst, die woensdag in Port-au-Prince moet plaatsvinden, overwegen de parlementariërs amnestie voor de militaire leiders die Aristide destijds het land uitjoe gen. Het parlement zal ook de tekst bestuderen van een ont- werp-amnestiewet zoals op 18 september tussen de voormali ge Amerikaanse president Jim my Carter en de zittende, door de coupplegers benoemde pre sident F.mile Jonassaint is on dertekend. Aristide keert na 15 oktober naar 1 laïti terug. Een eerste groep Haïtiaanse vluchtelingen is vanmorgen van de Amerikaanse marinebasis Guantanamo Bay op Cuba ver trokken naar Haïti. De 211 Haï tuig i i de Amerikaanse kusl moordrecht-rotterdam anp Een 57-jarige invalide man uit Gouda is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een messteek gedood op de provinciale weg iri Moordrecht bij Gouda. De man reed omstreeks 3.45 uur met zijn elektrische invalidewa gen over het fietspad langs de weg. Naast hem zat zijn 13-jari- ge dochter. Zij gingen volgens de politie naar een rommel markt in Waddinxveen die om 5.00 uur 's ochtends begon. Waarschijnlijk omdat er iets mankeerde aan het wagentje, stopte de man op het fietspad, op een onverlichte plaats. Hij stapte uit. Een moment later zakte hij naast zijn wagen in el kaar. I lij was met een mes in de borst gestoken. Hij overleed ter plekke. De dochter vroeg een voorbijkomende automobilist om hulp. Het meisje heeft nie- jinsburg brenda filippo lij een controle van de Arbeids- nspectie is de vuilnisauto van Ie gemeente Rijnsburg direct an de kant gezet. De wagen lleek niet veilig genoeg. Omdat let bollendorp toch elke dag juilniszakken moet 'ophalen, kuurt de gemeente tijdelijk een lagen. I Volgens wethouder W. Glas bergen ontbreken twee onder- leien aan de wagen: een elek- ronisch oog dat alle installaties Jtilzet als er iets misgaat, en een mop die het persschot terug draait. De Rijnsburgse vuilnis auto heeft alleen een knop die het schot stilzet. Wat de afkeuring de gemeen te gaat kosten, is nog niet dui delijk. Momenteel onderzoeken ambtenaren wat goedkoper is: het aanbrengen van de vereiste beveiligingen of het huren van een wagen tot de gemeente overgaat op het gescheiden in zamelen van groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Overigens kan dat laatste nog een tijdje duren. Rijnsburg heeft nog niet beslo ten op welke wijze het GFT zal worden opgehaald. De haringstand in de Noordzee k met ruim een kwart vermin- lerd. Gewoonlijk hoort er in de '4loordzee totaal anderhalf a Nvee miljoen ton haring te zit- pn. Uit de jaarlijkse echopeilin- jen van onderzoekers* uit Ne- lerland, Noorwegen, Schotland In Denemarken is gebleken dat het bestand daar momenteel 27 brocent onder zit. Zo'n acht honderdduizend ton. Volgens Be heer Corten, adjunct-direc- eur van de afdeling biologisch onderzoek van het rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmui- den, is een drastische vangstbe perking nodig. Volgens Corten blijkt nu dat het versoepelde beleid op het gebied van de vangstquota zich wreekt in een ernstige achter uitgang van de visstand. Een verstandig beleid zou zijn, wan neer de Noordzeevissers jaar lijks niet meer dan een kwart van het bestand zouden opvis sen. Dan kan de haring zich in voldoende mate verjongen en blijft het bestand op peil. haarlemmermeer» Op de A4 (Am- sterdam-Rotterdam) richting Den Haag is gisteravond een bestelbus achterop een personenauto gere den. Drie inzittenden van het bus je raakten bekneld en moesten worden bevrijd. De bestuurder, een 25-jarige man uit Leiderdorp, kon op eigen kracht uit de auto komen. De vier Leiderdorpers zijn met onbekend letsel naar zieken huizen gebracht. Ook de inzitten den van de personenauto, twee inwoners van Den Haag, zijn in het ziekenhuis opgenomen. De rijbaan is tot negen uur afgesloten geweest. Dit veroorzaakte diverse verkeersopstoppingen. Bij een kettingbotsing in zeer dichte mist zijn gistermorgen op de A27 (Utrecht-Breda) bij het Zuidhollandse dorp Lexmond vier mensen licht gewond geraakt. Bij de aanrijding waren tien auto's en een vrachtwagen betrokken. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. Drie auto's raakten total loss. Oorzaak van de botsing was een combinatie van zeer dichte mist, hoge snelheid en te kort af stand houden. Volgens de politie scheelde het weinig of er was een ramp gebeurd. 'Behoorlijk veel files' stonden er gisteren de hele dag op de Neder landse wegen. „Zeker voor een zondag", aldus een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie diensten in Driebergen. In totaal waren er twaalf files. Gisteravond stonden er tegen 19 uur nog vijf. Een groot deel van de vertragin gen was te wijten aan wegwerk zaamheden. Ongevallen veroor zaakten twee files, de grote hoe veelheid dagjesmensen op de weg de overige. foto hielco kuipers lospeen, Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ilen, .00 gram Kippebouten, 3gram.19tr3.49 kilo langeraar dick v Zelf laat hij via een woordvoerder weten te vertrekken na een hoog opgelopen conflict met een deel van het kerkbestuur. Maar vice-voorzitter L. van Doom van dat bestuur geeft desgevraagd een hele andere reden voor het plotselinge vertrek van pastoor J.P. van Dommelen uit Langeraar. „Hij heeft gewoon heimwee naar Brabant en Limburg. De pastoor vertrekt tegen onze zin." Het bericht vap vertrek, inmiddels bevestigd door bisschop A.H. van Luyn, overschaduwde gisteren de feestelijke ingebruik name van de gerestaureerde parochiekerk van Langeraar. Van Dommelen is te zeer aangeslagen om zelf de beweegredenen uil de doeken te doen. Hij laat zich vertegenwoordigen door paro chielid A. Keijzer, één van de mensen die de pastoor 'in deze moeilijke tijden bijstaan'. Keijzer rept van een aantal aanvarin gen met het parochiebestuur, waar een deel van de leden 'met toenemende jaloezie' de activiteiten van de populaire Van Dom melen gadesloeg. Over de aard van deze conflicten laat Keijzer zich verder niet uit, maar hij wil wel kwijt dat ze puur betrekking pastoor zaken in gang zette, lag een deel lijk te hoog." Niks van aan, meent voorzitter L. van Doorn van het parochie bestuur. „Van Dommelen is al vanaf begin december vorig bij het bisdom bezig over een overplaatsing. Op 11 juli van dit jaar heeft hij het kerkbestuur te kennen gegeven te willen vertrekken. Dat vonden wij helemaal niet leuk omdat de restauratie van de kerk nog in volle gang was. Met heel veel moeite hebben wij het vertrek van Van Dommelen nog tot 9 oktober kunnen uitstellen. Maar hij vertrekt geheel op eigen initiatief." Voorlichter H. Heruer van het bisdom i«? niets bekend over conflicten tussen Van Dommelen en parochiebestuur. „Voorzo ver ik weet heeft het verzoek om overplaatsing te maken met het persoonlijk welbevinden van de pastoor." En daar kun je nu net afle kanten mee op, reageert woordvoer der Keijzer namens de pastoor. „Het persoonlijk welbevinden heeft te maken met de werksituatie. Het is in en in triest wat hier de afgelopen maanden gebeurd is." Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Vondel Geen onbeschaamder dier dan een ondankbaar mens. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking Overwegend bewolkt en nu en dan wat regen. Minimumtempera tuur omstreeks 8, middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Wind uit west tot noordwest, matig kracht 3 tot 4, aan de kust mogelijk af en toe krachtig, 6. Commissie moet oordelen over Consumentenbond mand gezien. Zij is danig in de war, aldus een politiewoord voerder. In Rotterdam is vrijdagavond een 44-jarige fietser van Antilli aanse afkomst doodgeschoten na een aanrijding. Hij had, vol gens de politie, geen relatie met de schutter. „De man fietste toevallig over het Kruisplein en reed daarbij tegen de voetgan ger aan die hem na een hevige woordenwisselingdoodschoot", aldus een politie woordvoerder. De onbekende dader is nog op vrije voeten. Liet slachtoffer was vrijdag avond in gezelschap van een kennis, die pal achter hem fiets te en van de aanrijding getuige is geweest. Weer minder bedden in ziekenhuizen den haag gpd Het kabinet heeft besloten na 1995 het aantal bedden in zie kenhuizen verder te verlagen. Nu is de norm nog 3,4 bedden per 1.000 inwoners. Dal worden er 2.8. Dit betekent dat er zo n 9.000 bedden moeten verdwijnen: een bezuiniging van honderden miljoenen guldens. Dok wil het kabinet minder bedden in alge mene psychiatrische ziekenhui- De nieuwe norm van 2,8 zal vooralsnog alleen gehanteerd worden bij het beoordelen van nieuw- of verbouwplanncn van ziekenhuizen. En dat kan pas na 1995, want tot die tijd liggetn de afspraken over bouwplannen van ziekenhuizen al vast. Het kabinet volgt met het be sluit een advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. Van de ooit voorgenomen bed denreductie is in de praktijk niet veel terecht gekomen. Er zijn nog ruim 55.000 bedden in de ziekenhuizen: 3,6 per 1.000 Nederlanders. Dat is 8.700 min der dan tien jaar geleden. Er zijn nu 157 ziekenhuizen, 34 minder dan vijf jaar geleden. Het aantal personeelsleden per bed nam eenter toe: over de laatste vier jaar met 12 procent. Het kabinet wacht op een stu die naar de positie van kleine ziekenhuizen, met minder dan 250 bedden. Die studie komt nog dit najaar af. Ook wil het kabinet minder bedden in algemene psychiatri sche ziekenhuizen. Een voorne men van het vorige kabinet om 2.000 bedden in die ziekenhui zen te laten vervallen, zal snel uitgevoerd worden. Komend jaar zullen er per regio normen worden gesteld. De Reclame Code Cc Amsterdam moet zich morgen uitspreken over de vraag of ver gelijkende onderzoeken van on der meer de Consumentenbond onder de Reclamecode vallen. De klacht is ingediend door 1 lil legommer A.W. Bosch, die meent dat dergelijke onderzoe ken inmiddels zo vaak in recla me worden gebruikt en hetzelf de effect hebben als reclame, dat de regels voor reclame daar op van toepassing moeten zijn. Volgens de huidige regels is het bedrijven vrijwel verbodt-n om vergelijkende reclame te ma ken, tenzij aan een aantal stren ge voorwaarden wordt voldaan. De belangrijkste daarvan is dat de onderzoeksgegevens objec tief en controleerbaar moeten zijn, wat voor adverteerders hel probleem oplevert dat vergelij kende reclame is toegelaten, als (vrijwel) het hele onderzoek in de advertentie staat. Pagina 2: 'Onderzoek kan ook reclame zijn'. I xïdsch Dagblad ABQNNKES ONTVANGEN OI. KRANT I)E EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i ja, dat is goed nieuws i Dus neem ik i nu een abonnement, i _m/v I Adres: I I Postcode:. I J Plaats: (Tel: n. controle bezorging) j Nu de eerste 2 weken I bctuul ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 29,30) j Per kwartaal j r~l ui: I Of bel 071-128030 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1