T>PORT Wonderboy' Tuur ;ch rijft geschiedenis Stadion inspireert Feyenoord niet Saturnus begint met schone lei {ijkaard mist AEK Athene Softballers Alphians besten van Europa Kandag 26 september 1994 ftSTERDAM GPD [ag vee Ajax-spelers met een schat aan internationale ervaring :hter hun naam dreigen de Champions League-ontmoeting et AEK Athene van komende woensdag mis te lopen. Voor rank Rijkaard, zaterdag in de wedstrijd tegen Dordrecht'90 uit vallen met een tussenribspier-verrekking, lijkt de kans om te elen minimaal; Sonny Silooy doet in geen geval mee. De rech- rvleugelverdediger revalideert bijzonder snel van een menis- 's-operatie, maar is nog niet speelklaar. De medische staf van Ajax doet er alles aan om Rijkaard op d fit te krijgen, maar of dat lukt is de vraag. De oud-intematio- d vliegt wel mee naar Athene, maar Van Gaal wees al wel een '"rvanger aan. Tarik Oulida, die een tijdje met zijn enkel sukkel- gaat als zeventiende man mee naar Griekenland. De softballers van ACS Alphians zijn gisteravond in het Franse La Force verrassend Europees kampioen geworden. Alphians versloeg in de finale Antillian Stars uit Utrecht met 2-1. In het kamp van de Alphena- ren geloofde zaterdagavond niemand meer in een Europese titel. Alphians had zich murw moeten softballen om de 'best- of-three' finale tegen Antillian Stars alleen al te bereiken en verloor direct de eerste finale wedstrijd met 8-2. Zaterdagochtend had de ploeg van Alvaro Ascuncion eerst de poule-wedstrijd tegen Antillian Stars nog uitgespeeld. Alphians verloor na een tie break in de twaalfde inning met 9-2. Kort daarna wachtte Het Deense Tarup in de kruisfinales. De Alphenaren wonnen nipt met 4-3 en konden diezelfde middag moegestreden aantre den tegen de eeuwige rivaal An tillian Stars. De Utrechtenaren hadden zich als poulewinnaar direct geplaatst en konden uit gerust aan de finale beginnen. De Stars profiteerden vakkundig en schoven het uitgebluste Al phians overtuigend aan de kant. De volgende ochtend bleken de Alphenaren weer even strijd baar als altijd. Wel keek Al phians ook in de tweede wed strijd snel tegen een 1-0 achter stand aan, maar pitcher Edwin Boekhouder beperkte de schade en liet nog slechts één Utrecht se run toe. De verdediging van Antillian Stars-pitcher Thomas Bonde begon eindelijk te wan kelen, waardoor de Alphenaren in de vierde inning via onder meer Luigi Anasagasti en Euge ne Martha een beslissende 4-2 voorsprong namen. In de slot- innings bleef Boekhouders de fensie knap overeind zodat de nieuwe Europese kampioen uit de derde confrontatie moest ko- Voor de derde en beslissende finale-wedstrijd waren de rollen omgedraaid. De Alphenaren waren nu in de 'winning mood', terwijl Antillian Stars geen ge bruik kon maken van de uitge putte Bonde. ACS Alphians haalde direct uit via een home run van Anasagasti met twee man aan boord: 3-0. In de twee de inning en vierde inning kwa men de Stars terug tot 3-2. Plot seling bleek Bonde wel weer in zetbaar om de comeback kracht bij te zetten. De Utrechtse over moed werd echter snel afge straft. Bonde kreeg, koud op de heuvel, een homerun van Reg gie Valpoort om zijn oren: 4-2. De rake klap van Valpoort was voor Antillian Stars de nek slag. De Utrechtse slagpartij kon tegen Tuti Rumni geen vuist meer maken, waarna de softbal lers van Alphians het grootste succes tot op heden hoekten: de Europa Cup naar Alphen aan den Rijn. De strijd tussen Al phians en de Stars is echter nog niet afgelopen. Komende zater dag gaan de twee ploegen in Utrecht verder met de vierde wedstrijd in de best-of-five om de Holland Series. De Utrechte naren hebben daarin met een 2-1 voorsprong de beste papie ren. De' Alphenaren maken zich daar echter niet meer druk om, het seizoen kan niet meer kapot en ze denken alleen nog aan va kantie. in Hanegem: 'Ik ben Sherlock Holmes niet' -VERSLAGGEVER 12 bt alle feestjes verlopen even jienflijk. Van de opening van het naclenoord-stadion had men in strafter dam-Zuid afgelopen in ekeinde heel wat verwacht, uursflem van Hanegem voorop, man die bij Feyenoord de test roerige week in zijn trai- sloopbaan beleefde, keek landenlang uit naar het eer optreden van zijn elftal in lerlands duurste en mooiste 'i5^tbalarena. Zo'n fraai ver- ivvde Kuip, vond de Krom- L6 ok kan je als voetballer slechts pireren tot grootse daden. Maar na de voorbije week, Jarin de Rotterdamse club tanderde in een rood-wit cri- centrum, begreep de Feye- ird-coach al dat de garantie successen op dit moment Jagit zo groot is en dat de inwij- ig wel eens met weinig toe- en bellen gepaard kon Publiek genoeg, bijna •00 man sterk, radio, tv en - nog steeds hongerig naar vervolg van de soap-serie iag t Kromme, wel of niet onder r? - in grote getalen aanwe- Maar champagnekurken 'en achterwege. De 'nieuwe' ip beleefde slechts één pri- do^ur: de eerste competitiene- laag (0-2) van Feyenoord in a twee jaar. jVillem II maakte na 27 thuis- idstrijden een eind aan de on- lagen status van de Rotter- nmers, die in november voor het laatst onderuit iren gegaan tegen MW (3-4). Kuip is nog niet klaar, maar lem van Hanegem met zijn tal kennelijk ook niet. Die iclusie lag voor het oprapen, ter na affaire die zich dagen ig voortsleepte rond de spe- dagkgroep en de coach zelf. ten affaire die in wezen nog 30, pt ten einde is, maar waaron- Van Hanegem gisteren pro- :rde een streep te zetten, itt, zo hield hij de nieuwsgie: n na afloop van Feyenoord- lem II voor, de 'dader' is nog :Zo$jd voortvluchtig. Van Hane- 45* fn: „Ik ben Sherlock Holmes laatpt. Ik ga me niet dag en nacht Leon Meijs van Willem II vocht heel wat luchtduels uit met Feyenoord- spits John van Loen. foto kees van hoogdalem bezighouden met de vraag wie er nu bij Feyenoord uit de school heeft geklapt en zich weigert te melden. Die persoon komt vanzelf wel een keer bo ven." Na de overwinning op Heerenveen, die de gemoede ren in het Rotterdamse kamp enigszins deed bedaren, kwam het gros van de spelersgroep bij Van Hanegem zijn steun betui gen. Zaterdag meldde zich de laatste verdachte' om te verkla ren dat de trainer zich geen zor gen hoeft te maken over de loyaliteit van zijn selectie. Peter Bosz besloot op Van Harregem af te stappen, nadat hij had be grepen dat langzamerhand vele, zoniet alle beschuldigende vin gers in zijn richting wezen. Van Hanegem kon na de uit leg van Bosz niet anders conclu deren dat nu de complete selec tie te kennen heeft gegeven dat men hem niet zat is, zoals afge lopen week werd gesuggereerd. Maar de technisch bewindvoer der laat zich tegelijkertijd niet misleiden. De steun van zijn spelersgroep mag na alle com motie hartverwarmend lijken, gezond is de situatie nog altijd niet. Van Hanegem weet dat hij een Judaskus heeft gekregen. Omwille van de rust in zijn selectie en de naderende Euro pa Cup-wedstrijd tegen Zalgiris Vilnius wroet hij thans niet ver der. Maar dat zijn elftal dit sei zoen nog grote wijzigingen zal ondergaan, is een ding dat ze ker is. Het gezicht van Feyenoord week gisteren niet veel af ten opzichte van afgelopen woens dag, toen Heerenveen het slachtoffer werd van een tot de tanden gewapend en op revan che belust Feyenoord. Jozsef Kiprich en Giovanni van Bronckhorst werden in de basis gehandhaafd. Voor Ruud Heus en Rob Witschge was slechts plaats op de tribune. Taument, die blij mocht zijn dat hij wel weer aan de selectie was toege voegd, kwam niet verder dan een rol als invaller. Taument kwam gisteren in het veld om Feyenoord aan de zege te helpen. Zo'n 25 minuten voor het einde was Willem II nog altijd niet op de knieën ge gaan. Maar in plaats van een genadeklap volgde een onver wachte overgave van Feye noord. Willem Il-invaller Nabil Bouchlal rondde een van de spaarzame aanvallen van de Til- burgers prima af: 0-1. Tien mi nuten later stroomde de gere noveerde Kuip zo goed als leeg, toen dezelfde speler door Van Gobbel werd gevloerd in het strafschopgebied en Marc van Hintum de toegekende straf schop benutte: 0-2. Feyenoord bleef enigszins verdwaasd achter. Het had bij na negentig minuten lang aan gevallen, maar zonder succes. Ongewild maakte het daarmee de sportieve problemen van Van Hanegem weer een beetje groter. Gerrie van Jaarsveld (rechts) was met vijf treffers één van de uitblinkers bij Saturnus. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Bij TKS Saturnus is de lucht opgeklaard. Een week na de genadeloze afstraffing door landskampioen Swift in de wedstrijd om de Super Cup grepen de Leidse handbalsters met hangen en wurgen de volle winst in hun eerste competitiewedstrijd. 1 let Haagse Hellas kwam gisteren in de Vijf Meihal pre cies één punt te kort (17-16) om de ploeg van Zsigmund Makay met een nieuwe kater op te zadelen. Voor Saturnus kwam de zwaarhevochten overwinning als een bevrijding. Het team staat voor de zwaarste maand in zijn prille bestaan met enkele lastige competitieduels en niet de vergeten de Europa Cup-dubbel tegen Egli Vilnius uit Litouwen voor de boeg. Puntverlies of een nederlaag in de eerste thuiswedstrijd tegen 'Angstgegner' Hellas zou het zelfvertrouwen kunnen on dermijnen en de publieke belangstelling frustreren. Daarom had Makay na de verloren Su per-Cupwedstrijd zijn ploeg stevig onder handen genomen. „Ik ben alleen maar boos als de speelsters er niet uithalen wat er in zit", aldus Makay. „Ik laat dat overigens niet meteen na de wedstrijd blijken, want dan hebben de speelsters nog een heet hoofd." Maar dal er wat moest gebeuren, was alle betrokkenen duidelijk. In tegenstel ling tot vorige week vond Makay het zelden nodig basisspeelsters te vervangen. Makay: „Ik zag vandaag weer vechtlust. Iedereen was bezig met de wedstrijd. De competitie is ook wat anders dan de Super Cup." Ook de wisselspeelsters Nicole Donners en keeper Monique van dor Poel bewezen met korte succesvolle invalbeurten hun waarde voor het team. Donners scoorde van grote afstand twee uiterst belangrijke treffers in de weinige speeltijd die zij kreeg. Monique van der Poel maakte in de paar tellen dat zij eerste keus Natascha Radders afloste een strafworp van Petra van der Knaap onschadelijk. Mede door hun bijdra gen kroop Saturnus door het oog van de naald. „Door dit goede begin is die neder laag tegen Swift meteen vergeten." Toch vergoedde het resultaat voor Makay niet alles. „Alleen vlak voor rust liep het bij ons goed. Als je dan met 10-5 voorstaat, mag het nooit meer 11-11 worden. Maar dat soort vreemde golfbewegingen komt wel vaker voor bij wedstrijden tegen Hellas. Ik ken die ploeg, waarvan ik drie jaar trainer ben geweest, bijna net zo goed als Satur nus." Makay weigerde veel woorden vuil te ma ken aan de zwakke arbitrage van het duo Aarsman/Kins, waardoor Saturnus vooral in de beginfase achter de feiten aanliep. Hellas kreeg de ene na de andere strafworp en keek mede daardoor pas na twintig minu ten tegen een serieuze achterstand aan. De ontketende Gerrie van Jaarsveld bouwde in die fase de voorsprong uit. Maar dat de Leidse ploeg de voorsprong van vijf punten vervolgens in ijltempo inleverde, was niet zozeer aan de scheidsrechters alswel aan ei gen feilen te wijten. Voor de enkele neutrale toeschouwer tus sen de fel meelevende Haagse en leidse supporters ontspon zich door de terugval van Saturnus een boeiende tweede helft. Misverstanden werden afgewisseld door hoogstandjes, zoals het subtiel lobje waar mee Nicoleta Boriceanu haar doelpunten- totaal op zeven bracht. Hoewel I lellas beter speelde dan voor de pauze, had het slechts één keer uitzicht op remise. Dertig tellen voor tijd, hij de stand 17-16, moest de net ingevallen Betty Ren furm na een onbesuisde actie meteen weer naar de kant. Hellas mocht met één speel ster méér op de gelijkmaker jagen. Maar tot opluchting van de aanhang hield Saturnus de laatste naive minuut het noofd koel. 3f UIS) F WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 artnpfc partij van bokser uit zijn carrière L9.Q +9 O Igilio Tuur hoeft niet meer te dromen van de wereldti- L hij heeft hem nu. Zijn 'American Dream' kwam zater- lassg uit. In een swingend Sportpaleis Ahoy' maakte de kketende thuisbokser nog net geen gehakt van Eugene - ojeed Maar als een volleerd slager beende hij de boos- )dige Amerikaan volledig uit. I twaalf enerverende ronden kuntid de uitslag als een huis: i-110, 117-109, 118-108. „It's jtytime!", brulde Tuur uitzin- 30 j. De 5800 toeschouwers reeuwden met hem mee. pmer werd een Nederlandse tser zo hartstochtelijk toege- _iht als zaterdagavond in Rot- pam. Eindelijk voelde de ik bekritiseerde Tuur zich lis in „zijn" stad. De wonder- v schreef boksgeschiedenis vanleen manier die de Neder- ,6 (dse en Amerikaanse fans nog ndeng zal heugen. "•^Tussen droom en werkelijk- ;ko-Sjd ligt bijna een kwart eeuw. tn leefde Tuur toe naar dat ns^ï g'orieuze moment, naar het 3. el waarvoor hij alles overhad, aatist als „Boy from Ahoy", later woe]„Man 011 a Mission". Nu hij Beieiret- "die Champ". Als peuter tus' ak hij dat woordje, bij wijze van spreken, eerder uit dan pa pa of mama. „Don't dream it, be it", viel .er na afloop op een van zijn petten te lezen. Die le venswijsheid bracht Reggie za terdagavond in praktijk, in mis schien wel de beste profpartij uit zijn loopbaan. Eugene Speed, de 31-jarige prof uit Palmer Park (Mary land), en zijn staf leken te besef fen dat er in Ahoy' voor hen niets te halen viel. Daarom werd de Koude Oorlog, die in de voorafgaande week tot veel irri tatie en ergernis had geleid, tot op het laatste moment voortge zet. H.et lot had Speed aangewe zen om als eerste bokser in de ring te komen, een miniem psy chologisch nadeel. Uit pure nijd meldde hij zich tien minuten la ter dan de bedoeling was in de arena, uitgefloten en wegge hoond door het bloeddorstige publiek. Onverstoorbaar liet Sunny" Speed, gestoken in een zwarte jas, de herrie over zich heen komen. Zijn gezicht stond op onweer. De opkomst van Tuur was een kampioen waardig. „Are you ready for the new world- champion?" dreunde de rap- muziek door Ahoy'. „Yeah!", gil de het publiek. Tuur, hoe ge concentreerd en verbeten ook, was duidelijk onder de indruk van de geweldige ontvangst. Zijn witte mantel, met oranje lovertjes, trilde ervan. Hij kon niet meer wachten, hij lustte Speed rauw. Diens boze blikken deden hem niets. Na de bel voor de eerste ron de leek het staafje dynamiet uit Hoogvliet bijkans te exploderen. Zo gedreven, zo scherp, zo uit gekookt had Ahoy' hem nog niet eerder gezien. Het was al na een paar minuten duidelijk: dit zou het feestje van Tuur worden, geen Speed zou daar aan iets kunnen veranderen. Trainer Hector Roca had het ook snel gezien. De voormalige Panamees lag half op het can vas in de hoek van Tuur de par tij ontspannen te bekijken. „Nerveus was ik niet, waarom zou ik ook?", zei Tuur later. ,,Ik had alles gedaan wat in het menselijk vermogen lag om me Regilio Tuur schreeuwt het uit na zijr op dit gevecht voor te bereiden. Hoe de afloop ook zou zijn, ik hoefde mezelf geen verwijten te maken." In de tweede ronde begon Speed, gezien zijn techniek en zijn staat van dienst (29-1-1) ze ker geen kleine jongen, het ge vecht al }e ontlopen. De Ameri kaan zag er in de slotfase plot seling slecht uit. „Go Reggie, Go", riep Roca. En Tuur ging. Met een rechtse hoek stuurde hij Speed naar de grond. Na zege op Speed: It's partytime." acht tellen rust wilde Tuur het karwei meteen afmaken. De gong redde Speed van een her nieuwde kennismaking met de vloer. Vanaf de derde ronde kreeg het duel een bloederig karakter. Na een onopzettelijke kopstoot van Speed scheurde de linker wenkbrauw bij Tuur open. Er sijpelde bloed uit de wond, maar de nauwelijks aangesla gen bokser had geluk dat het meer langs dan in, zijn oog liep. De Amerikaanse arbiter Santori had de actie van Speed gezien en meldde dat aan de supervi sor. Het Team-Tuur haalde op gelucht adem. Mocht de ring- arts besluiten tot medische in terventie zou in dit geval de puntenscore tot dan beslissend zijn. En aan de (grote) voor sprong van Tuur, bij wie later in het ziekenhuis twaalf hechtin gen werden aangebracht, hoef de geen moment getwijfeld te worden. In de zevende ronde liep ook de taaie Amerikaan een bloed ende oogwond op. „Bleeding Speed" weigerde echter op te geven en lachte soms meewarig om de zware arbeid die Tuur le verde. In de negende ronde kreeg de ereburger van Hoog vliet nog een openbare waar schuwing voor te laag stoten, maar de reglementaire aftrek van één punt kon hij makkelijk hebben. Bijna in trance maakte Tuur de twaalf ronden vol, zich niet meer bekommerend om een knock out. Met een enorme snoekduik begroette hij het ein de van de partij, met een dikke zoen voor zijn dolblije moeder vierde hij de unanieme uitslag. „ledereen bedankt" riep „Tuurriffic" in de zaalmicro foon. Het was goed bedoeld, maar eigenlijk overbodig. Ei genlijk hoeft hij maar een per soon voor zijn gedroomde suc ces te bedanken. Zichzelf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15