Een vogelspin voor de gezelligheid MFLS: 'Kwaliteit van het onderwijs in de gaten houden' Nandoeniet om te aaien Beestenspul Jonge katjes in een vuilniszak Leids asiel: dat is 25000] Collegemarathon voor zieke kinderen AZL MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 De mevrouw van Lekker Dier Een bezoekster meldt zich bij het kraampje van Lekker Dier en richt zich tot de mevrouw achter het tafeltje. Want die ziet er nogal betrouwbaar uit. Met een glimlach van oor tot oor en een T-shiri met het achtereind van een koe erop. Die weet vast wel waar zich de kippen bevin den bij Beestenspul. Dat weet mevrouw ook wel, maar ze heeft weinig trek de bezoekster de weg te wijzen. „Ga zelf maar in een kooitje zitten", luidt het antwoord. Wat nu? Is er een intrigant de Groenoordhallen binnengeslo pen, vastbesloten de dierenlief hebbers steevast op het verkeer de been te zetten? Nee, het is Elles Hart uit Wassenaar, verte genwoordigster te zijn van de stichting Lekker Dier. En dat is een organisatie die fel gekant is tegen de bio-industrie. „Weet je wat het is? De mensen zijn zo met het milieu bezig. Waarom dan ook niet wat meer met dieren? Al dat vetmesten van die koeien en varkens. Als je dan geen vegetariër wilt wor den. ga dan naar een erkende scharrelslager. Die herken je aan de stempel." Daarom staat ze ook op Bees tenspul: voor een goede raad en vooreen waarschuwing. „Want mensen houden zich voorna melijk bezig met hondjes en katjes. De andere dieren wor den vergeten. Wij vertellen over de bio-industrie. Wist u dat koeien die in een klein hok zit- De nandoe. Heeft het alleen r De kat is populair, de hond ook. Papegaaien zijn geliefd. De goudvis nog vaak verkocht. Maar het assortimisent huisdie ren wordt groter en groter, zo laat deze aflevering van Bees tenspul zien. Neem nou de nan doe. De nanhoe? De nandoe. Het vogeltje schuifelt druk heen en weer bij het standje van Me- tazoa. Mare Jansen geeft tekst en uit leg. „Kijk, je hebt drie struisvo gelsoorten. De echte struisvo gel, zal ik maar zeggen, komt uit Afrika. Wordt met name gehou den voor het vlees, de eieren, het leer en de veren. Ook in Ne derland zijn ze er al mee aan het fokken. Dan heb je nog de emoe, uit Zuid-Amerika. En de nandoe, uit Australië." De nandoe „zit puur in de hob bysfeer", laat Jansen weten. „Er is veel vraag naar, maar je kunt ze niet op elke straathoek ko pen." Dat is maar goed ook, volgens de handelaar, want an ders zou het diertje wel eens in verkeerde handen kunnen val len. De nandoe is niet een echt huisdier. Mensen die zomaar een leuk vogeltje willen kopen, stuurt Jansen zonder pardon weg. „Eerst wil ik welen wie het zijn, wat ze precies willen. Een nandoe heeft bijvoorbeeld min stens tweehonder vierkante me ter weiland nodig. Vijfhonderd vierkante meter is nog beter. Hebben die mensen dat niet, dan verkoop ik de beestjes ge woon niet." HERMAN JOUSTRA ten zich vervelen? Dan gaan ze zichzelf likken en komt er een haarbal in hun maag. En u weet hoe mensen kunnen klagen over galstenen en nierstenen. Nou, die dieren lijden op een soortgelijke manier." Of er hier handelaren zijn die haar liever zien gaan dan ko men? .Ach, dat valt hier wel mee. Maar in mijn werk kom ik natuurlijk wel eens een pisnijdi ge boer tegen. Die zegt: ik moet gelei verdienen. Dan zeg ik: Daar heb je gelijk in, maar er zijn an dere manieren waarop dat kan. Ze houdt een hangbuikzwijntje vast alsof het haar eigen baby is. HERMAN JOUSTRA. Dierenleed en dierenvreugd. ze liggen vaak dicht bijelkaar. En de mens speelt daarin vaak een allesbepalende rol. Gelukkig niet ieder mens. Er zijn er die de schade die hun soortgeno ten aanrichten, zo goed moge lijk proberen te herstellen. Op Beestenspul staan een paar van dit soort lieden. Het zijn de vrijwilligers van de Dierenam bulance en het Vogelasiel uit Oegstgeest. Ze kennen de wreedheden van de mens uit de praktijk. „Dan word je weer een keer opgebeld door iemand die zachte piepjes hoorde komen vanuit een dichte vuilniszak", gruwt Pau- lien Post. „Blijken het drie jon ge katjes te zijn van een paar dagen. Zomaar weggegooid. Een andere keer worden ze ge vonden in een papierbak. De mensen die ze weggooien, heb ben geen zin om geld aan die beestjes uit te geven. En zijn nog te laf om ze te verzuipen." Zij en haar collega-vrijwilligers Evelien Tuk, René Holverda, Sandra van Oostwouder en Pieter van der Luit, staan met hun kraampje een beetje weg gedrukt tegen een wand van de Groenoordhallen. Een paar blauwe zwaailichten moeten de aandacht van het publiek trekken. Dat lukt redelijk, melden de vrijwilligers opgewekt. Mogelijk dat ook de fotowand de aan dacht trekt. Daar, achter glas, zijn de meest vertederende fo to's te zien van gewonde en zieke dieren. En afschuwelijke prenten, van een paar dat is aangereden bijvoorbeeld. De bezoekers blijken daar bijzon der gevoelig voor te zijn. De vrijwilligers zeggen te hopen dat hun kraampje effect heeft. „Want we kunnen nog best wat extra mensen gebruiken", zegt Paulien. Geld trouwens ook, want van hun twee ambulances is er nog maar één over, zoals deze krant reeds eerder schreef. „Total- loss verklaard", sipt René. Om die ambulance draait het alK-- maal. Daamee worden de zieke en gewonde dieren opgepikt, doorgaans na een telefonische tip. „Heel veel aangereden die ren". meldt Pieter. „Katten en honden vooral. Als het ernstig is, gaan we meteen naar de dichtstbijzijnde dierenarts. En dan maar hopen dat het nog goed komt. Als het goed komt, is dat onze bevrediging." De beestjes die het overleven gaan in de regel weer terug naar hun rechtmatige eigenaar, als die tenminste bekend is. De gevonden dieren hebben vaak geen naamkokertje. Is de eige naar spoorloos, dan gaan de Drie vrijwilligers van de dierenambulance: Sandra van Oostwouder, Pieter van der Luit en Paulien Post (vlnr). kzuyderduin beestjes naar het asiel. „Eerlijk gezegd. Daar zou ik ze vandaan halen, als ik een katje wilde hebben", zegt Pieter. „Ik weet natuurlijk niet of dat het offi ciële standpunt is van onze or ganisatie, maar ik hoef niet zo nodig een raskat van honder den guldens. Schitterende beesten hoor, maar als ik zie wat er mee gebeurt. Al die beesten die hier uren in een kooitje zitten voor een wed strijdje. Zielig hoor. Zo denk ik er tenminste over." HERMAN JOUSTRA* l let Leids Dierenasiel heeft voor de 25000ste keer een dier in zijn armen gesloten. Tijdelijk, zoals eigenlijk steeds de bedoeling is. Kat Mickey was de gelukkige. In dubbel opzicht. Het dier kreeg al snel een nieuw tehuis, bij de familie Van de Mee uit Leiden. Mickey kreeg bovendien een ei gen mandje met voer mee. Volgens het asiel, dat in 1900 begon, zitten de dieren steeds korter aan de Besjeslaan. Voor een kat duurt het nu gemiddel vierentwintig dagen voordat zich een nieuw baasje aandient. Voor een hond is dat zelfs twee weken. Vroeger was dat respec tievelijk veertig en twintig da gen. In 1983 kwamen er voor het eerst meer katten dan honden binnen. Die trend heeft zich voortgezet. Een Marokkaans jongetje, dat alleen al om zijn schitterende ogen gratis toegang zou moeten krijgen, wordt door de bewa king weggestuurd. Het is druk in de Groenoordhallen en orde moet er zijn. De zoveelste afle vering van Beestenspul trekt op deze zondag weer duizenden bezoekers. Voetje voor voetje schuifelen de dierenliefhebbers langs de jonge struisvogeltjes, de schapen, de konijnen, de hamsters, de kaaimannnetjes, de koningspython en de vogel spin. Hetgeen een jongen in een rood t-shirt de opmerking ont lokt dat „het meeste vee weer buiten de hekken loopt." Op een podium nabij de ingang babbelt een man met micro foon de kattenverkiezingen aan elkaar. De prijswinnende katten worden door hun baasjes mee het podium op genomen. Erg leuk vinden ze dat niet, zo te zien. Zowel hun voorpoten als hun achterpoten moeten stevig in de houdgreep worden geno men. Onder hun zachte vacht zijn telkens weer de vuisten van baas of bazin waarneembaar. Gekneveld, zenuwachtig met hun ogen knipperend, nemen de katten het applaus in ont vangst. Een zwarte kat weet te ontsnappen. „Rustig blijven, mensen!", zegt de presentator. „Niet allemaal gaan jagen. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Kijk uit, je legt zo opfcn!" Kirstin Brakeboer (22) staat bij het kraampje waar de bezoeker wordt ingeprent dat ook de rat onze liefde verdient. Sleutel hangers met 'I love my rat' gaan er grif van de hand. De conver satie voor het kraampje is hoogst opmerkelijk. Een flard: „Mijn vrouwtjes zijn wel aan hankelijk maar als ze de man netjes zien, rennen ze snel weg." Kirstin maakte ooit deel uit van een zangkoor en daar heeft zij de liefde voor de rat opgevat. De vogelspin van Peter Hemerik. „Een paar meisjes van het koor hadden ratten. Ik zag dat het hele lieve en intelligente dieren waren. En helemaal niet vies ook. In films en boeken worden ze vaak negatief afgeschilderd maar als een rat maar eventjes tijd heeft, begint hij zich te was sen. Hij wast zich wel zo'n ze ven, acht keer per dag. Ik heb een rat gehad die hield van mu ziek. Hij vond het fijn als ik zong. Een tijdje geleden is er een rat van me overleden aan longontsteking. Dat krijgen ze vaak. Als er één ding is waar rat ten niet tegen kunnen, dan is het tocht." Even verderop bevindt zich de stand van dierenspeciaalzaak Parva. Aan de rand van een vij vertje staat Peter Hemerik, een van de personeelsleden, met een grote, traag bewegende, vo gelspin op de rug van zijn hand. „Dit zijn hele gevaarlijke spin nen, ja. Maar ze vallen alleen hun prooi aan. Ons doen ze niks. Ik vind dit niet eng, nee. Maar je moet wel rustig blij ven." John van Nispen uit Amsterdam kijkt met belangstelling toe. Sa- fotoloek zuyderduin men met zijn vriendin heeft hij tal van exotische dieren op zijn Amsterdamse bovenhuis. „Ik heb zelf ook een vogelspin. Niet om te knuffelen natuurlijk maar voor de gezelligheid." Zijn vriendin draagt een koningspy thon om haar hals, een wurg slang. „Ik hou van Exclusieve dieren. Een poedeltje hoef ik niet. Dat hebben zoveel men sen. En deze slang is heel mooi. I lij hoeft maar een keer in de drie maanden te worden ge voed. I lij eet knaagdieren." In een hal die grenst aan het centrale gebouw heerst een bij na landelijke rust. I lanen en kippen kraaien en kakelen er als op een grote boerderij. 1'. van Ammers uit Vlaardingen fokt. net zoals zijn maat G. Brandt, friese Hoenders. Van Ammers: „I let zijn sterke beesten. I let oudste Nederlandse ras hoen ders. Bij een opgraving in een terp hebben ze de skeletten van die hoenders gevonden. Ze kunnen goed tegen de Neder landse weersomstandigheden, ze zijn hard." Hij wijst op een prijswinnend exemplaar, een zwarte haan met een mooie regelmatige kam, zonder uitlopers aan de zijkant. „Ik heb zelf veel hanen, maar de mensen staan al gauw op hun strot als ze gaan kraaien; Er is weinig tolerantie. Terwijl ze het op vakantie juist zo leuk vinden als ze dat gekraai horen op het platteland. Ik heb een haan gehad, die niet kraaide. Maar toen ik hem eens mee nam naar een boerderij en hij tussen zijn makkers was, begon hij meteen." Bescheiden op de achtergrond staan de vrijwilligers van de die renambulance. Ze doen goed werk, maar helaas, vogels die zijn platgereden worden niet met een plamuurmcs losgesto ken en doormidden gereden dieren die geen baas hebben moeten ze laten liggen voor de gemeentereiniging. Daaraan moeten we even denken als we onze gevederde, geschubde en behaarde vrienden in de iroen - oordhallen verlaten en het te genoverliggende rouwcentrum van Van der Luit passeren. Vei schil moet er blijven. Als meest bijzondere activiteit van het MI LS lustrum be schouwt Martijn Finken de collegemarathon voor zieke kinderen van het AZL. Tijdens de marathon geven AZI.-arl- sen en specialisten non-stop colloge voor studenten, fami lieleden en vrienden. Ze laten zich per uur sponsoren in de nacht van 18 op 19 oktober. De marathon begint al om 8.30 's morgens en eindigt 24 uur later met een ontbijt, „Van de opbrengst kopen we speelgoed voorde kinderen in het AZL." Bij de marathon zijn in elk ge val aanwezig de Leidse burge meester C. (loekoop, facul teitsdecaan prof. I'h. Hoed- maeker, ethica Heieen Du- puis, en een aantal vooraan staande AZL-specialisten on - der wie de oncoloog prof. J. Leer. Het lustrum begint met een avondsymposium over drugs op 22 september, waar spe cialisten vele aspecten van de problematiek toelichten. I lel symposium wordt gehouden in de collegezaal Interne ge neeskunde van het AZL. Na de collegemarathon op 18 ok tober volgt op 29 oktober een 'oud-besturendag' waar zo'n 100 afgestudeerde artsen en specialisten 'van heinde en verre' herinneringen ophalen. De officiële opening van de lustrumweek is op maandag morgen 31 oktober waarbij studenten en anderen wor den vergast op een champag ne-ontbijt klokke 7.30 uur in de hal van Fysiologie, 's Mid dags is er voor de laatkomers nog een openingborrel vanaf 18.30 uur. Voor de sportievelingen is er op 1 november een klimex cursie naar de I laarlemse klimmuur. Een dag later is er een cabaret van Floriaan Ganzevoort om 20.00 uur. I let symposium 'Intensieve care; leven in de waagschaal' wordt op 3 november gehouden vanaf 8.30 uur. I Iet lustrum wordt feestelijk besloten met een groot gala in het Arsenaal in het Witte Singel/Doelen complex van de universiteit. I let feest begint om 23.00 uur. Leiclse geneeskunde-studenten vieren jubileum Rare types, die Leidse genees kunde-studenten. Vieren ze een feestje vanwege het 25-jarige bestaan van hun vereniging, terwijl ze in feite al 82 jaar oud zijn! Maar volgens de Leidse student Martijn Finken is er alle reden voor een spetterend lus trum eind oktober. Een waar hoogtpunt moet het worden, het feest dat dan ook de titel 'highlights' meekreeg. Genees- kundestudenten en artsen hou den onder meer een collegema rathon voor de zieke kinderen in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Martijn Finken (21) is derde jaars medicijnenstudent in Lei den. Hij is actief in twee vereni gingen: de jubilerende Medi sche Faculteit der Leidse Stu denten (MFLS) en het Leidse Augustinus. Erg veel tijd voor zijn studie heeft hij dus niet. „Maar ik lig slechts tien studie punten achter op schema", ver zekert hij. Voor het 25-jarige jubileum van de 82-jarige Leidse studenten vereniging heeft hij een eenvou dige verklaring. „We bestaan sinds 1912 maar in 1969 kregen we officieel onze eigen statuten en de naam MFLS. Daarom houden we die oprichtingsda tum aan." Finken zit aan een grote tafel in paviljoen 12 aan de Wassenaar- seweg, de campus van de medi cijnenstudenten. Om hem heen kannen koffie en thee, zakken stroopwafels, asbakken, veel pa pier en vuile mokken. „Sorry voor de rommel, we hebben net de introductie van de 260 eerste jaars achter de rug", veron- schuldigt hij zich. De MFLS, daarvan word je als aankomend arts of biomedische wetenschapper automatisch lid: dat geldt voor alle eerstejaars studenten van deze studierich tingen. Niet zo vreemd dus dat deze facultaire vereniging nog groter is dan Augustinus. En contributie betalen hoeft ook al niet. „We hebben 1600 leden", vertelt Finken trots. „En we worden gesponsord door onder meer de faculteit en de Vereni ging Van Artsen Automobilis ten, de WAA." Ook bedrijven leveren graag een bijdrage aan de activiteiten van de MFLS. Voor verschillende onderdelen van het aankomen de lustrumfestijn hebben zij flink in de buidel getast, verze kert Finken. Een groot symposi um over drugs met verschillen de deskundige sprekers, artsen en psychologen, en eenzelfde bijeenkomst over aspecten van 'intensive care': daar wilde het bedrijfsleven best met een kraampje bij vertegenwoordigd zijn. Okay. vond het bestuur van de MFLS, maar dan wel dokken.. En zo geschiedde. Finken: „Het bedrijfsleven draagt ook aan ons jaarlijkse budget van onge veer 40.000 gulden nog zo'n 20.000 gulden bij." Een welva rende vereniging dus, die MFLS. „We vinden het geweldig dat we dit allemaal kunnen doen zon der betalende leden", vindt Fin ken. „Op ons verenigingsblaad je maken we zelfs een paar hon derd gulden winst per jaar. Door de advertenties." Als belangrijkste taak ziet de MFLS het bewaken van de kwa liteit van het onderwijs. Finken: „Dat volgen we kritisch. De be zuinigingen van de faculteit, het AZL en de plannen van het paarse kabinet. Nee, daar zijn wij natuurlijk niet blij mee. We hebben ook studenten aange wezen om het onderwijs goed in de gaten te houden." Naast het MFLS-hok zit de dic- tatencentrale: de tweede taak van de vereniging. Studenten kunnen hier hun studieboeken en«medische instumenten met tien procent korting kopen, on der meer dankzij een contract met een grote wetenschappelij ke boekhandel in Leiden. Maar daarnaast is er ook tijd voor ge zelligheid en ontspanning. De MFLS organiseert onder meer symposia, studiereizen, introductiedagen en speciale ouder-dagen voor pa en ma. Ouders kunnen dan met eigen ogen zien hoe het onderwijs van zoon- of dochterlief er aan de Leidse Alma Mater uitziet tij dens een dag colleges en prakti- ka. Bij het Leids Medisch Dis puut Forestus (103 leden) kun nen studenten terecht voor een wekelijkse borrel en feesten. Voor het lidmaatschap van het dispuut moet wel contributie worden betaald. Finken signaleert dat zijn ver eniging ook door Leidse artsen en wetenschappers serieus Martijn Finken in het hok van de MFLS: „We hebben ook stu denten aangewezen om het geneeskunde- onderwijs in Leiden goed in de gaten te houden." foto wordt genomen, „laatst had den we een artikel over hartchi rurgie in ons MFSL-blad 'Ere doctor'. Vervolgens wordt de re dacteur gebeld door een hart - chrirurg van het AZL met het verzoek eens bij hem op de OK te komen kijken. Het artikel klopte niet helemaal, volgens hem. Maar volgens mij is het feit dat hij reageert een signaal dat we toch een kwaliteitsblad

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11