Pedante kwal in conflict met timide heks Tintelende vertolking mis van Szokolay Directeur Historisch Museum in Rotterdam Cultuur&Kunst Swingen tijdens Alphense Jazznight Mooie cantatedienst met Bach in Hooglandse kerk Grunge heeft langste tijd gehad Jeugdig publiek bij 'Gaan...wolven' In ademnood bij Segovia Gitaar Quartet MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 Kandidaten Leids Cabaret Festival leiden» In februari I995 wordt, traditiegetrouw, in de i.eidse Schouwburg het I.eids Cabaret Festival gehouden. Nieuwe caba retiers kunnen zich vanaf l oktober weer aanmelden voor dit festival, schriftelijk: Leids Cabaret Festival, Postbus 246,2300 AE Leiden, of telefonisch: 071-133985. Jazz-componist Feather overleden los angeles Leonard Feather, die muziek componeerde voor de groten van de jazz en een van de meest prominente Amerikaan se jazzcritici werd, is op HO-jarige leeftijd overleden in Los Ange les. Hij was zes weken geleden met longontsteking opgenomen in een ziekenhuis. Trompettist Ixiuis Armstrong omschreef Fe ather eens als „een vent die echt weet wat er aan de hand is". I lij werkte met en schreef stukken voor Count Basie, Duke El lington, Dizzy Gillespie en Ella Fitzgerald. Schrijver van Psycho overleden los angeles I ii Los Angeles is vrijdag de Amerikaanse schrijver Robert Bloch op 77-jarige leeftijd overleden. Hij kreeg bekend heid als schrijver van het boek dat regisseur Alfred Hitchcock als basis nam voorde film Psycho. Bloch schreef fantasieverhalen, mysteries en humoristische boeken. Al op jonge leeftijd was hij in de ban van H.P. Lovecraft, die in de jaren '30 befaamd was •-fiction- en horr'rorboeken. rotterdam anp Baron C. Schimmelpenninck van der Oije wordt de nieuwe directeur van het Historisch Museum in Rotterdam. Hij volgt per 1 november A. Meyer- man op, die dan met de vut wil. De benoeming van de nieuwe directeur geldt tot 1 januari 1997. Dan moet er meer duide lijkheid zijn over het totale mu seumbeleid in de toekomstige provincie Rotterdam. Plannen om de vier belangrijkste musea in de stad - Boymans-van Beu- ningen, het Maritiem museum, het Museum voor Volkenkunde en het Historisch Museum - sa men te voegen zijn van de baan. In plaats daarvan wil wethouder Kombrink (kunstzaken) dat de Rotterdamse musea ieder voor zich gaan samenwerken met andere musea binnen hun aan dachtsgebied. Leidse première van provocerende 'Oleanna' toneel/voorbeschouwing wijk de Boer, met Peter Faber en Carolin Almekinders; vertaling: Marcel Otten; te zien: 27/9 (try-out), 28/9 (landelijke pre mière) en 29/9 in de schouwburg. Leiden Hij is een it leeftijd. Een hoogleraar i schaapjes z droge. Zij tn van middelbare aste aanstelling als het verschiet, de goed als op het n jonge studente, knokken voor haar plaats aan de universiteit, ze moet vechten om zich er te handhaven. Het gaat niet goed met haar studie, want ze begrijpt haar leermeester niet. En nu komt ze naar zijn kamer om erover te praten. Ze hakkelt, hij laat haar niet uitpraten. En dan is er steeds weer die telefoon. Nel op het moment dal zij kans ziet haar problemen onder woorden te brengen, komt die telefoon als stoorzender. Hij heeft de macht over haar, want van hem hangt hel af of ze zal slagen in haar studie, in haar loopbaan, haar verdere leven. Hij is zelfgenoegzaam, gezapig, hij doet het zo slecht nog niet, vindt hij zelf. Zij probeert uit te leggen waarom zij het niet best doet in haar studie. Aarzelend, neurotisch, hysterisch. Allengs worden de rollen om gedraaid. Zij wordt zelfverzeker der, onzekerheid slaat bij hem toe. Ze beschuldigt hem van geestelijke en seksuele intimi datie. Maar hij sloeg toch alleen Peter Faber en Caroline Almekinders: afstoten. maar vaderlijk een arm om haar heen? De beschuldigingen wor den sterker, nu komt zijn carriè re in gevaar. Dat maakt hem verdrietig, later woedend. Hij doet een handreiking, zij ook. Maar de beschuldigingen blij ven overeind. Worden zwaar der. Hij heeft een poging ge daan haar te verkrachten. Vol- of de studente? Voor de macht gens de letter van de wet al- of de onmacht? Of andersom? thans. Bij 'Oleanna' (wat de naam is Een zucht van verontwaardi- van een fictieve landstreek), ging gaat op dat moment door zwalk je van de een naar de an- de zaal van het Alphense der. Al is die prof nog zo aan- Parktheater. waar 'Oleanna' een matigend, hij bedoelt het goed. try-out beleeft. Een moment En dat studentje, eerst zo timi- van partij kiezen. Voor de prof de, is eigenlijk een heks. Al heeft zij gelijk. Het stuk van David Mamet (schrijver van onder an dere het scenario voor de film 'The Postman always rings twi ce'. en van 'Glengarry Glen Ro se' dat in Nederland onder de titel 'Vastgoed BV' werd opge voerd) provoceert met 'Olean na', roept vragen op over femi nisme en grenzen, vergt kortom het een en ander van de toe schouwer. In de regie van Lode wijk de Boer spelen Peter Faber en Ca roline Almekinders een buiten gewoon knap, subtiel spel van vernederen en vernederd wor den, van aantrekken en afsto ten. Het gaat er op een gegeven moment hard aan toe. Peter Fa ber, die het stuk eerst in New York is gaan zien, waar het in regie van Mamet zelf succes oogstte, vond het slot daar aan de tamme kant: „Die scène moet je hard neerzetten. Die man is op zijn kookpunt. Dan kun je niet zoetsappig zijn." Maar die studente had toch gelijk. Want die professor is toch een eigengereide, pedante kwal? „Kom ik zo over? Dan is het goed. Maar daarom hoeft ze hem nog niet alles te ontnemen wat hij heeft opgebouwd." Lo- dewijk de Boer vindt het vooral van belang dat de ervaring van een vrouw als maatstaf aan de orde komt. „Die man kan nu wel zeggen dat het niet kwaad is bedoeld. Maar zij ervaart dat anders. Dat is de crux waarom het hier draait." De Boer bekent zelfs dat hij een zekere gêne voelde toen hij Caroline Alme kinders van de week opbelde en hoorde dat zij in bad zat. „Dat je iemand op zo n intiem mo ment aan de telefoon hebt, is toch eigenlijk gênant?" Alme kinders - in 1991 afgestudeerd aan de Arnhemse Toneelschool en daarna opvallend aanwezig in 'Goed/Fout' van Haye van der Heyden - beschouwt de probleemstelling van Mamet weliswaar als 'typisch Ameri kaans', maar kan zich indenken dat de problematiek ook in Ne derland een rol speelt. „Ook hier kan een man van seksuele intimidatie worden beschuldigd en moet dan maar zien te be wijzen, dat het niet het geval is, of dat hij het in elk geval niet zo heeft bedoeld." De Boer ver wijst in dit kader naar de pro blemen die een schouwburgdi recteur in Amstelveen over zich afriep, alleen maar door mede werksters in hun ogen al te na drukkelijk de hand te schudden: „Die man heeft dit stuk gezien. Hij zat er met tranen in zijn ogen naar te kijken." Het drietal is nog bezig ac centen te verschuiven. Hoe de kaarten precies zullen liggen op de avond van de première, is dus nog onzeker. De keuze is hoe dan ook aan het publiek. Want 'Oleanna' is een produktie die je niet licht zult vergeten. Het veroorzaakt stevige discus sies tijdens de nazit. En nog lang daarna. alphen aan den run Het wordt zo langzamerhand traditie dat het Alphense Avifauna één avond per jaar staat te trillen op zijn grondvesten. Dan is er de Jazznight Alphen, waarvan afgelopen zaterdag de 13de aflevering gestalte kréég. Het Robin Nolan Swing Quartet (foto) deed zijn naam alle eer aan. Maar ook formaties als de Jive Cats, Carlo de Wys Band, Benny Bailey en de Domagoy Ralasic Quintet bezorgden de tal rijke liefhebbers van oude jazz, funk, en 'organ beat' aan aangename jazznight. foto loekzuyderduin muziek recensie susanne lammers Cantate 47 van J.S. Bach. Leids Vocaal Ensemble. Leids Barok Ensemble o.l.v. Theo Goedhart. M m.v Claire Munting Gehoord: 25/9, Hooglandse kerk, Leiden Het heeft iets van blasfemie, deze uitvoe ring van de zevenenveertigste cantate van l.S. Bach - Wer sich si'lbst erhöhet, der soil erniedriget werden - te bespreken. Want wie naar de I looglandse kerk kwam in de ver onderstelling muziek met een in- of uitlei ding te horen, vergiste zich. Hier was sprake van een bijzonder authentieke uitvoeringspraktijk. Er werd niet alleen op oude instrumenten gespeeld, het stuk functioneerde ook in zijn oor spronkelijke omgeving. Deze cantate werd namelijk ten gehore gebracht tijdens een kerkdienst. Voorganger Alblas vertelde weliswaar iets meer over het stuk, maar sprak toch vooral over de tekst en de impli caties van die tekst. Daardoor vallen de reli gieuze mérites, per slot van rekening de be staansgrond van deze cantate, veel meer op dan de muziek zelf en de interpretatie door de uitvoerenden. Bovendien telt voor kerk diensten meer de bedoeling dan het resul- Bachs niet zo zachtzinnige aansporing tot nederigheid en deemoed wordt ingezet door koor en orkest. Op een instrumentale inleiding volgt een koorfuga; gekenmerkt door op- en afgaande loopjes, die de tekst volgen. Het tweede deel is een sopraan-aria met een virtuoze vioolpartij, waarin de ho- vaardigen lelijk de wacht wordt aangezegd. Het derde en vierde deel bestaat uit een bas-aria. voorafgegaan door een recitatief. In deze delen vind je de omslag. De donke re mannenstem zet de waarschuwing nog wat scherper aan, maar vraagt vervolgens Gods hulp om zijn hoogmoed kwijt te ra ken. In het vijfde en laatste deel neemt het koor deze smeekbede over in een koraal. Het LVE muntte in het eerste deel niet uit door klare lijnen. Deze stuwende koorfuga leed onder een zekere matheid. Sopraan Claire Munting, die Renate Arends verving, vatte de essentie van haar aria wèl. Zij zong haast striemend haar waarschuwing de kerk in. al had het lagere register wat meer kracht mogen hebben. Ze werd afgewisseld door Peter Schrier. die de virtuoze vioolpar tij vriendelijk zij het wat eigenzinnig voor zijn rekening nam. Recitatief en aria voor bas werden vertolkt door (dirigent) Theo Goedhart. Zijn stemtype (bariton) was niet geheel wat Bach bedoeld heeft, zijn inter pretatie bleef ook wat onder de maat. Bo vendien ontbeerde het orkest zijn leiding bij deze stukken node. Het slotkoraal daaren tegen klonk redelijk overtuigend. Al met al een mooie dienst. Begin jaren tachtig wilde elke jonge band op U2 lijken, eind jaren tachtig was de Manchester sound zeer in trek en nu kopieert bijna iedere pu ber met muziekaspiraties genadeloos de grunge- sound van Pearl lam en Nirvana. Vijf jonge bands mochten zaterdagavond tij dens de 'Grunge-Factory' laten zien dat er na het voortijdig heengaan van grunge-god Kurt Cobain nog enig leven in de stroming zit. Een van de aardige uitzonderingen was zonder meer het Leidse Lemming/. Edge. Zanger Floris van de Klein zingt met een ongëevenaarde krach tige Eddie Vedder-stem met het grootste gemak vooral de laagste regionen. De band kiest naar mate het optreden vordert voor zwaar, log en be paald niet overtuigend bijna 'Alice in Chains'- achtig materiaal. Twee akkoorden van Lalas Alexi zijn eigenlijk genoeg. Zang en open gitaarmelodie lijken zo uit een album van - de overigens niet tot de grunge- stroming behorende - Lemonheads gewandeld. De nummers missen niveau en zanger Schüs- sman zingt erg vlak en weinig overtuigend. Gideon Karting van Ursa Minor heeft niet al leen de grungelook - klein sikje en gescheurde spijkerbroek vlak boven de knie - maar brengt ook de Nirvana-dynamiek in stelling. In het begin van de set is er een aangenaam Feeliesgitaartje, maar in het tweede gedeelte van de set wordt een te voorspelbare heavysound neergezet. „King Crimson met metalinvloeden en ook nog een beetje grunge, zo ken ik er ook nog wel een tje." Presentator Peter Heine - met veel Hans van der Tochtgewauwel te nadrukkelijk op de voor grond - schiet eindelijk eens in de roos. De lang uitgesponnen nummers zijn nogal freakerig van opzet en missen spanning. Kurt Cobain zal zich nog net niet in zijn graf omdraaien, maar als hij zaterdagavond in het LVC was geweest, dan zou hij pijlsnel vertrokken zijn naar de filmzaal om daar de aardige Seattle-film 'Singles' te bekijken en was hij ongetwijfeld blij ven zitten bij de video's van Mudhoney, The Dwarves, The Walkabouts en inderdaad Nirvana. Als het aan deze vijf bands ligt loopt de grunge op zijn laatste benen. muziek recensie li dy van der spek 'Ite, missa est' Concert door het William Byrd Vocaal Ensemble o.l.v Nico van der Meel, met medewerking van een gambatrio met barokviool, Ines Marchese, altgamba. Marco Martinellien AmitTiefenbrunn, bas- gamba en Etan Hotter, barokviool. Gehoord 25/9, Hoewel Nico van der Meel in zijn toe lichting een link legt tussen de 'Missa Virgo Prudentissima' van Heinrich Isaac (1540-1584) en de in 1987 gecompo neerde 'Missa Pannonica' van Sandor Szokolay (1931), wat ritmes, tekstplaat sing. ritmiek en versieringen betreft, is zijn uitvoeringspraktijk van een gans an dere orde. Had ik vóór de pauze een vaag gevoel van onbehagen, na de pauze was dat spoorslags verdwenen. Zo medi tatief, kabbelend (alles stroomt), een en kele keer op het saaie af, met een sum miere dynamiek en een uiterst gedoseer de expressie de Missa Virgo werd gezon gen, zo laaiend bewogen, contrastrijk en 'concertant' weerklonk Szokolay's Hon gaarse mis. De uitgesproken schrille dis sonanten resoneerden letterlijk huive ringwekkend in alle lichaamsholten. Een genuanceerd kleurenpalet aan woordschilderingen (deze link met mu ziek uit de Renaissance viel mij vooral op) werden onder de bezielende leiding van Van der Meel bijna tastbaar ge maakt; het Kyrie Eleison, waarin de te noren opvallend homogeen met een mooie ronde toon zongen, vroeg om er barmen, een glorieus glashelder Glorifi- camus weerklonk, een vederlicht zwe vend Sancto Spiritu en een bijkans hallu cinerend Hosanna, swingend als een ne gro-spiritual, glansrijk overgoten met de kruidige, licht tintelende klank van Van der Meels 'eerste' sopraan. Zo speelde Szokolay zelf ook met de inhoud; in het 'Opgevaren ten Hemel' schiet het koor door de grote interval omhoog, pijlsnel het luchtruim in en in 'opgestaan uit de dood' word eerst de sprong ten hemel, dan het graf als een afgrond getoonzet. Nico van der Meel noemt deze mis zeer terecht het uit gangspunt van zijn programma, waar ik aan toe wil voegen: het onbetwiste hoog tepunt! De madrigalen uit 1932 van Zoltén Kodaly, op teksten van een vijftiende eeuwse Frescobaldi, uitdrukkelijk be doeld voor vrouwen, werden schalks en lichtvoetig vertolkt, met hier en daar een teer zoemende langaangehouden har monie, zoals in 'Chi d'amor sente'. Na zo'n uitvoering ga je een lans breken voor een vrouwenkoor. De'drie gamba's plus barokviool, spe ciaal bijeen gekomen voor de uitvoering van 'Fratres' (1980) van Arvo Part (1935-) overtuigde hier dan ook méér in samen spel, timing en opvatting, en vooral in zuiverheid, dan in de andere aangebo den werken. leiden 'Allez les loups' heet het Leidse gezel schap dat theater en muziek maakt. Het betekent 'Gaan...wolven' en afgelopen zaterdag traden ze op in Kunstcentrum Haagweg 4. Daar trok de groep veel - vooral jeugdige - kijkers. Hun optre den zette de door het kunstcentrum georganiseer de open atelier- en routedag luister bij. Een groot aantal kunstenaars had zaterdag de deuren van hun atelier opengezet voor het publiek. Het Cen trum Beeldende Kunst zorgde voor een routebe schrijving langs de ateliers en in Haagweg 4 kon den belangstellenden eveneens een groot aantal kunstenaars aan het werk zien. foto hielco kuipers Eigen plek voor Nederlandse komedianten amsterdam anp De Nederlandse stand-up co medians krijgen een eigen plek. Na optredens in het Betty Asfalt Complex in Amsterdam, kun nen ze vanaf 7 oktober terecht in een eigen honk aan het hoofdstedelijke Max Euweplein. Elke vrijdag- en zaterdagavond zijn er optredens. In het come- dycafé kan ook gewoon een pilsje worden gedronken. De stand-up comedians zijn de cabaretiers van de jaren ne gentig. De term komt uit de VS, waar mensen als Eddie Murphy op een kaal toneel, hun grappen op het publiek afvuurden. Het tempo is moordend, de grollen ook. De coöperatieve Vereniging Toomler is de initiatiefnemer van het comedycafé. Toomler betekent „de veroorzaker van komisch tumult" in het jid- disch. In het New York van de jaren dertig kregen de jonge co medians die naam opgeplakt. Mensen als joan Rivers, Danny Kaye en Mel Brooks waren Toomlers. Toomler werd in 1993 opge richt door een aantal Neder landse grappenmakers. De vas te kern bestaat uit onder meer I.enette van Dongen, Dolf Jan sen, Theo Sibbel, Hans Teeu- wen en Arthur Umbgrove. muziek recensie* li dy van der spek Concert door het Segovia Gitaar Quartet Saskia Spinder, Wim Spruyt, Minggus Lohy en Joop Koek. Gehoord: 24/9, 't Huys Dever, Lisse. Tijdens het openingsconcert wan dit sei zoen luisterde een bijna letterlijk tot de nok gevulde Kapelzaal zaterdagavond bij kaars licht en op deze zomerse avond bij een adembenemend hoge temperatuur naar het Segovia Gitaar Quartet. Ook dit viertal droeg door het zinderende spel bij aan die ademnood. Aanvang en slot behoorden tot het ijzeren repertoire, prettig geroutineerd en uit het blote hoofd gespeeld: Ouverture van Rossi ni, karakteristieke dansen uit de Notenkra kerssuite van Tschaikowski en een suite uit de Carmen van Bizet. Iets dat verrast en wat op weg naar huis en ook morgen nog blijft hangen, ook dèt werd in ruime mate gebo den. 'Het gebed van.de stierenvechter' van de volbloed Spanjaard Turina (1882^1949), oorspronkelijk getoonzet voor vier strijkers, leek voor vier gitaren bedoeld; afwisselend toonde de stierenvechter zich aan de luiste raar, in een donkerbruine melodie heldhaf tig zonder vrees of blaam, of meditatief en verstild, in afwachting op wat gaat komen. Een wereldpremière op gitaargebied was de Grave en Fandango' van Boccherini (1743-1805), een vurige dans met castagnetten, in vrij snelle drie-achtste maat, door Joop Koek bewerkt voor vier gi taren; slepend dan weer met gezamenlijk felle uithalen vertolkt- Koek bleek in de loop van de avond een bevlogen arrangeur-gita rist, maar ook een conferencier die zijn car rière mis gelopen was, getuige zijn onbe kommerd grappige optreden tussen de di verse programmapunten. In Piazolla's 'Milonga del Angelo' weer klinkt, hoe kan het ook bijna anders, de tan go. Ook hier viel het bijzonder hechte sa menspel op, de opzwepende cadans, die overigens bij alle stukken zo'n heel speciale exotische tintje kreeg door Minggus Lohy's manier van soepel aanzetten en continu eren van de omspeelde grondtoon. Hoogtepunt was de op de Rumba geba seerde Paisaje Cubano' van de Cubaan Leo Brouwer (1939), het enige niet bewerkte stuk op het programma, indrukwekkend en bezwerend vertaald. In zijn langzaam wis selende kleine 'melodieblokjes met een voortdurende wonderbare kleurverande ring, deed het sterk denken aan 'Canto Os- tinata' van de Nederlandse componist Si meon ten Holt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10