ost stinken V oorlichtingsavond kwekers Alkemade 'Nerine is sierlijk en gigantisch sterk' Alphense Woonmarktkrant succesvol Jan en Zwaan niet verloren' in Roelofarendsveen Rijn Veenstreek Boerinnen bijeen in 'Ons Huis' -fc TERDAG 24 SEPTEMBER 1994 )mwonenden van de AJphense compostfabriek Ster- xtr ompost hebben er inmiddels voor gezorgd dat het be- i S( [rijf aan De Schans onbetwist nummer 1 staat bij de Al- I hense milieu-klachtentelefoon. Want de bewoners van e wijk Gouwsluis (bij zuidenwind) en van Steekterweg 5( bij westenwind) blijven klagen over stankoverlast. En liet ten onrechte. Een woordvoerder van de fabriek moet ^joegeven dat er nog heel wat niet in orde is met de filters 3 ai lie de stank van het rottende afval op moeten vangen. de enorme hal aan de rand an Alphen wordt sinds dit oorjaar groente-, fruit- en tuin- fval (gft) tot compost verwerkt, j dat kunstmatig versnelde irrottingsproces komt de nodi- stank vrij. De bedoeling was it speciale filters 95 procent de stank uit de lucht zou- n filteren. Maar op de één of idere manier wordt die doel- telling bij lange na niet ge- lald. „Het is een amoniakachtige icht", weet Joke de Knijff. „Je gen en je luchtwegen raken er- oor geïrriteerd. Ik word er 's achts zelfs wakker van, een -1 ïaand geleden nog drie, vier eer in de week." De Alphense - elt regelmatig met de gemeen- ilijke klachtentelefoon, waar zij :eevast wordt doorverwezen aar de provinciale klachtenlijn. aar zijn de afgelopen maan- en ook al zo'n vijftig klachten ►2! ïregistreerd. De afgelopen zomer hadden e klachten niet alleen betrek- Actievoerders egen monorail lestoken Alphen net brieven wee politieke partijen, drie ;/iolen, een actiegroep, een otoire Alphense briefschrijver een inwoner van het verre roningen. Allemaal steken ze laatste dagen voordat de ge- ïeenteraad een besluit neemt jver de monorail nog even hun faarschuwende vinger in de cht. Niet doen die monorail, stellen zij in koor. Zij herhalen in argumenten en sturen antenartikelen mee die de ge- eenteraadsleden misschien ler het hoofd hebben gezien. V De actievoerders tegen de lonorail voeren een slotoffen- r, ef tegen het door hun verfoei- e openbaar vervoerssysteem, e scholen vrezen voor concen- atieverlies van de leerlingen, e Initiatiefgroep Democratisch rde!phen distancieert zich bij ing jorbaat van een besluit in het b lordeel van de monorail. De actiegroep tegen de mo- irail presenteert de gemeente- 3 ad de uitkomsten van een en- Se Jête onder de bewoners van rde erk en Zanen. Ondanks alle nvinding blijkt één op de vijf rWc idervraagden nog altijd niet nc<de hoogte te zijn van de V( annen om het ding door de ijk aan te leggen. Vrijwilligers n het zonnetje PHEN AAN DEN RUN Jngeveer 1000 vrijwilligers zet- Bn zich in Alphen aan den Rijn 1 voor ouderen. Speciaal voor en wordt op donderdag 13 ok- ■ber een vrijwilligersdag geor- iniseerd. Wie erbij wil zijn, kan fch opgeven bij de stichting [egwijs (01720 - 25666). Het Bogramma begint met lezin- jn van drie gastsprekers die ie- op hun-manier het thema l/egwijs in zorg en welzijns- belichten. Na een geza- [enlijke lunch wordt het to- ïelstuk 'Aardappelen' opge ld rd. Dit blijspel geeft een Es<èeld van het leven van de |ouw van zestig jaar geleden. kinderboerderij Jemonstreert joningslingeren 'HEN AAN DEN RUN lies draait om honing en bijen, "Iterdag 1 oktober op kinder- ierderij Zegersloot in Alphen. tn 10-16.30 uur zijn er de- onstraties 'honingslingeren'. aarbij wordt de honing op een jeciale manier uit de raten ge- ald en in potjes gedaan. Kin- ^ren kunnen zelf etiketten ma in en de potjes versieren, parnaast zijn er doorlopende tcursies naar de bijenstal. king op stank, maar ook op een overvloed aan vliegen als gevolg van de compostfabriek. Dat laatste probleem heeft Stercom- post nu onder controle. In en rond het gebouw zijn vliegen vangers opgehangen en zijn be strijdingsmiddelen aange bracht. De ingang van het pand is afgesloten met een voor vlie gen ondoordringbaar watergor dijn en het vers aangevoerde gft wordt afgedekt met folie. De stankoverlast is een stuk moeilijker aan te pakken dan de vliegenplaag. „Dat komt door dat de stank, in tegenstelling tot de vliegen, nauw verweven is met het composteringsproces", verklaart woordvoerder Wouter van Kleef van Stercompost het voortduren van het probleem. Het proces in de compostfa briek komt er kortweg op neer dat er lucht gezogen wordt door een enorme berg groen-afval. Hierdoor wordt het verrottings proces versneld. Nadat de lucht door de afvalberg is gezogen wordt die via biologische filters naar buiten afgevoerd. Die biologische filters worden ook in andere compostfabrie- ken en in champignonkwekerij en toegepast en werken daar naar behoren. Maar in Alphen schieten de filters tot nu toe ho peloos tekort. „De oorzaak daarvan is ons nog niet hele maal duidelijk", vertelt Van Kleef. „Het systeem is immers niet nieuw. Het zou kunnen zijn dat de grootschalige toepassing bij ons problemen oplevert. Daarnaast zit je natuurlijk met het inregelen van de installatie. Maar dat moet na zoveel maan den achter de rug zijn." Daarom is Stercompost sinds twee weken bezig met andere filters. Twee van de acht zijn er vervangen en volgens de woordvoerder ziet het ernaar uit dat de verandering ook een ver betering is. Voor de toekomst van de compostfabriek is een verbete ring van de filters van het groot ste belang. Als de filters niet goed werken, kan het bedrijf niet voldoen aan de voorwaar den in de vergunning die naar verwachting per 1 december van kracht wordt. Anders zou de fabriek weieens moeten slui ten. „We moeten gewoon aan de eisen voldoen", stelt Van Kleef. „We blijven daarom net zo lang doorgaan tot we alles onder controle hebben. Sluiten is inderdaad de laatste optie, maar ik denk niet dat het zo ver hoeft te komen." pervlaktewater (WVO), maar geeft daarover donderdag een toelichting. De voorlichtingsavond wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om acht uur. Wethou der Nugteren geeft een toelich ting op de nieuwe regels. Ande re sprekers die avond zijn G. Norde van de Sociaal Economi sche Voorlichtingsdienst van de WLTO, B. van Marrewijk van Agro Adviesbureau namens de gemeente Alkemade en P. Hoogervorst van het hoog heemraadschap van Rijnland. Na de pauze, om kwart over ne gen, begint een forumdiscussie die wordt ingeleid door N. van Ruiten van de WLTO-Roelo- farendsveen. Kweker uit Roelofarendsveen brengt nieuwe potplant op de markt ROELOFARENDSVEEN MARICTA KROFT Vijf jaar was hij aan het experi menteren. En sinds een week of vijf, zes kan hij zeggen: de proef is geslaagd. Kees de Jong uit Roelofarendsveen is de eerste kweker in Nederland die het is gelukt om een nerine op pot van goede kwaliteit te kweken. Om precies te zijn: het gaat hier om de Nerine Bowdenii, een plant die je in de buitenlucht kunt kweken. Afgelopen maan dag zijn de eerste potplanten naar de veiling gebracht. De ne- rines-op-pot die nu verkrijgbaar zijn in welke winkel of welk tuincentrum dan ook, zijn alle maal afkomstig van de Veense kwekerij aan het Noordeinde. Het is deze vrijdagochtend spitsuur in de bloemenkassen van De Jong. Het mooie weer zorgt voor extra werk. Daar ko men de Veense feesten nog bij. „Het personeel wil morgen alle maal vrij, hè?", verzucht hij. Zelf loopt hij met een grote bos zo juist afgesneden alstroemeria's onder zijn arm. Onmiddellijk geeft hij die aan een ander en maakt tijd vrij om zijn nieuwe pot-nerines te laten zien. Duidelijk is hij ermee in zijn sas, zo blijkt wel na aankomst op zijn andere bedrijf, enkele honderden meters verderop. „Ik heb een zwak voor nerines. Het zijn mooie sierlijke bloemen en ze zijn gigantisch sterk", vertelt De Jong die de van oorsprong Zuidafrikaanse plant al 25 jaar kweekt, maar dan wel als snij bloem.' „Ik vind het heel belangrijk dat de nerine bekender wordt bij de consument. De bloem wordt nu vooral in boeketten gebruikt. Een derde gaat boven dien naar Japan." Volgens de Veender toont de plant veel meer in de pot omdat hij kan worden verkocht met de bloem uit de knop. „Dan is pas goed te zien hoe mooi die is", zegt De Jong, terwijl hij naar de pot-ne- Kweker Kees de Jong: „Ik heb een zwak voor nerines." rines wijst. „Een ander voordeel is dat de plant, zodra die is uit gebloeid, buiten kan worden gezet. Met een beetje turfmolm erover tegen het vriezen, komt hij volgend jaar weer op. Zo'n drie tot vier jaar kan men er ple zier van hebben." Vervolgens loopt hij naar zijn proefveld. Allerlei nerines staan er in de grond, witte, roze, en donker roze, lange en kortere bloemen met groene bladeren, maar ook met afgestorven blad. Door middel van kruisen en se lecteren van de verschillende planten is De Jong op deze plek uiteindelijk tot het huidige re sultaat gekomen: een pot met vier bollen, waaruit planten groeien met één, zijns inziens mooie lengte én waaruit uit ie dere knop ook een bloem komt. Daarbij komt dat ook de blade ren groen zijn gebleven. Vooral dat laatste is een hele prestatie, want een eigenschap van de ne rines is juist dat, zodra ze in bloei komen, de bladeren af sterven. „Het is juist de combi natie bloeiende plant mét blad die het hem doet", vertelt de kweker. Deze weken veilt hij in totaal zo'n vijf- tot zesduizend pot planten. Volgend jaar wil hij dat aantal opvoeren tot circa 15.000. Hoeveel een potplant opbrengt, wil hij niet zeggen. „Dan weten de mensen die de plant in tuincentra kopen pre cies hoeveel winst erop wordt FOTO BEN DE BRUYN gemaakt. Alle nerines-in-pot komen immers hier vandaan", legt de Veender uit. Uitgeëxperimenteerd is de bloemenkweker nog lang niet. „Nee. je blijft altijd zoeken naar iets nieuws, naar betere gewas sen. Samen met acht andere nerine-kwekers laten we nu bij voorbeeld een instituut in Wa- geningen onderzoeken of een gele bloem kan worden ontwik keld." Alkemade houdt samen met de WLTO en het hoogheemraad schap van Rijnland volgende week donderdagavond een voorlichtingsavond voor alle kwekers in het dorp. Aanleiding zijn de milieuregels voor de tuinbouwsector, die steeds ver anderen. Binnenkort begint de ge meente met het bezoeken van alle kwekerijen in de gemeente om te bekijken of ze hinderwet- plichtig zijn of niet. Het hoog heemraadschap is al begonnen met milieucontroles en de aan vraagprocedures voor individu ele vergunningen in het kader van de Wet Verontreiniging Op- ALPHEN AAN DEN RUN» Alphense woningzoekenden zijn over het algemeen blij met het nieuwe systeem van woonruimteverdeling. Meer dan driekwart vindt het systeem een verbetering, vooral omdat de woningzoekenden in de nieuwe opzet meer keus hebben. Alleen mensen die extra snel worden geholpen omdat ze als urgent te boek staan, zijn niet gelukkig met de veranderingen. Sinds één jaar kunnen Alphense woning zoekenden om de paar weken de Woon marktkrant in de bus krijgen. Daarin wor den huurwoningen van de woningbouw verenigingen Alphen en Sint Jozef aangebo den. Wie interesse heeft in een bepaalde woning kan door het invullen van een 'woonbon' naar die woning 'solliciteren'. De sollicitant met de meeste punten krijgt binnen een paar weken de woning toege wezen. Uit een enquête onder de lezers van de Woonmarktkrant blijkt dat het systeem po sitief wordt ontvangen. Woningzoekenden krijgen niet meer stomweg een woning toe gewezen, maar kunnen tot op zekere hoog te zelf kiezen. Al moeten ze er wel rekening mee houden dat voor populairdere wonin gen de wachttijden langer zijn dan het min der gewilde aanbod. Voor mensen die urgent aan een nieuw dak boven het hoofd moeten worden gehol pen, geldt dit voordeel niet. Zij worden wel snel geholpen, maar hebben nog altijd niets te kiezen. Als zij een aangeboden woijjijg weigeren, verliezen ze bovendien hun spe- i iale status. Naast het grote percentage tevreden klanten is er nog een signaal dat de Woon marktkrant een succes is. Werd de krant bij de start van het systeem onder 1500 wo ningzoekenden verspreid, na een jaar ligt de oplage al op bijna 4000. Het is de bedoeling dat het aanbod in de Woonmarktkrant wordt uitgebreid. Daar voor zullen verhuurders in de Alphense re gio worden benaderd, zowel de woning bouwverenigingen als makelaars en parti culieren. EMIEL FANGMANN „Dag Roelofarendsveen. Hoi", roept zangeres Zwaan tegen de zaal. Zo'n dikke driehonderd 65-plussers uit Roelofarends veen en Oude Wetering krijgen van het Oranje-comité deze vrijdag een feestmiddag in de veilinghal aangeboden, omdat het kermis is. Gezeten in lange rijen. Aan versierde tafeltjes, waarop gaandeweg de middag ruimte is voor koffie, cake, een borrel, hapjes en een kersen bonbon of andere versnapering. Tussen alles door wordt er ge zongen en gemusiceerd. Want na een reis van tweeëneenhalf uur heeft ook het muzikale echtpaar Van der Beid de hal gevonden. Beter bekend als Jan en Zwaan, een Drents duo dat al 33 jaar 'in het vak' zit. „Wij staan nooit in de bladen. Met ons gaat het goed", vertelt zan geres Zwaan aan de Veners. Na zes jaar gaat het tweetal in Roelofarendsveen op herhaling. Ook de nummers, veelal 'co- .vers', klinken als vanouds. 'Rosamünde', 'Ik zoek een meisje', 'Meisje, ik ben een zee man'. Una paloma blanca' en natuurlijk 'Van voor naar ach ter, van... Ze gaan er in als koek. Hoe spontaan is Roelo farendsveen? Redelijk. Het mee- neuriën gaat beter dan het mee deinen. „Bent u een hapje aan het eten. Zeg dan: bekijk het maar, ik zing niet mee." Maar Zwaan heeft wel het liefst dat de handen boven tafel komen. In haken, applaudiseren, een mars met geklap begeleiden. Het pu bliek draait er zijn hand tenslot te niet voor om. Bij 'Ein Prosit' neemt de zaal de versnapering in de hand en komt. hoewel het van Zwaan niet hoefde, toch he lemaal overeind. De outfit van blonde Zwaan is op zijn zachtst gezegd opmer kelijk te noemen. Ze draagt een maillotachtige zwarte broek met zwartgelakte laarzen, daar boven een zwarte blouse met doorzichtig hesje dat van de ar men niets te raden overlaat. Ook toetsenman Jan - met baard - en drummer 'Henny' (de Munnik) dragen zwarte blousen met parelmoeren lover tjes die schitteren. En wat nog het vermelden waard is: Jan heeft zijn harmo nica tegenwoordig in de com puter zitten. In die keyboard horen ook drums thuis, waar door heel wat nummers er als een wals uitkomen. Zwaan doet 'Het stadje Kufstein'. Jan jodelt. Zwaan doet met zingende Jan 'Het kleine café aan de haven'. De zaal doet 'lalala'. Het wordt geen Soundmixshow, maar Zwaan zingt Vera Lynn's 'We'll meet again'. De zaal is stil. Jan zingt. Zwaan rookt een siga retje. Heel apart is die jodelkunst die in verschillende nummers tentoon wordt gespreid. „Weet u hoe dat komt", vraagt Zwaan en het antwoord kunnen we ra den. „Jan wilde op zijn fiets springen, zat er drie meter naast en kwam met zijn grote teen tussen de spaken. Nou, en toen kon hij dus jodelen." „Na de pauze is het dansen, dus als u nog moet, dan nu", spoort Zwaan ten slotte aan en sommigen weten de weg naar de toiletten te vinden. Maar het publiek mag desnoods van Zwaan* ook onder het zingen door. „We doen niet moeilijk vanmiddag. We hebben met de organisatie afgesproken dat het spontaan en ongedwongen moet zijn." En dan begint een paartje vlak voor het podium te dansen, heel spontaan. Het worden er twee, vier, zes, acht. Ook helemaal achteraan, waar de burgemeester er een oogje op houdt. Zwaan had het al ge zegd tegen het publiek. „Als u niet meedoet, zijn wij verloren." Jan en Zwaan in actie in Roelofarendsveen: „Wij staan nooit in de bladen. Met ons gaat het goed.' FOTO BEN DE BRUYN VRIJE TIJD Kinderbingo Buurtcentum 'Elckerlyc' aan de Havixhorst 254 In Alphei» .aan den Rijn houdt op woensdag 28 september een bingo speciaal voor kinderen. De kinderbingo begint 's middags om 14.00 uur. I .andenpresentatie Het Internationaal trefcentum voor vrouwen 'Zahra' houdt op vrijdag 30 september een lan- denpresentatie aan de Ruisdael- straat 57a in Alphen aan den Rijn. Deze presentatie begint om 19.30 uur en wordt met ver halen, foto's, film en dans ver zorgd door de Filiipijnse vrou- wengroep. Postzegels Ruil vereniging Alkemade houdt op vrijdag 30 september haar maandelijkse ruil- en contact- avond in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarends veen. De zaal is open van 19.00 tot 22.00 uur, waarvan het eer ste uur speciaal bedoeld is voor de jeugd. Hohhy markt Activiteitencentrum 'Wielewaal' in Alphen aan de Rijn wil in de maant) oktober een hobby- markt houden speciaal voor 55- plussers. Mensen die de resulta ten van hun hobby aan het pu bliek willen laten zien kunnen contact opnemen met A. Wege ner van het activiteitencentruin aan de Kwartelstraat 66. Tel: 01720-74966. Hutspot Activiteitencentrum Wielewaal in Alphen aan de Rijn begint naast de open eettafel op don derdag nu ook een open eettafel voor 55-plussers op dinsdag. De eerste introductie-maaltijd op 4 oktober is een lekker portie hutspot. De maaltijden worden vanaf 12.00 uur geserveerd in het centrum aan de Kwartel- straat 66. ZOETERWOUDE Vrouwen die in de toekomst een boerderij overnemen, ko men op 29 september bijeen in 'Ons Huis' in Zoeterwoude. On der de titel 'Zij is boer: onder neemster en samenwerken' praten de vrouwen over hun er varingen. Twee gasten spreken over hun werk in een boom kwekerij en op een melkveebe drijf. De thema-avond begint om 20.00 uur en wordt georga niseerd door het Hollands Agra risch Jongeren Kontakt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15