Bidsessies voor Opwekking Kerk Samenleving ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1994 HET WEER BUITENLAND KORT Uitstel pausreis Paus Johannes Paulus II heeft zijn voor oktober ge plande bezoek aan de Vere nigde Staten en de Verenigde Naties uitgesteld tot novem ber 1995 om volledig te her stellen van de operatie die hij in april na het breken van zijn rechterbovenbeen on derging. Volgens woordvoer der Joaquin Navarro-Valls heeft het uitstel alleen te ma ken met het herstel van de beenbreuk en verkeert de paus verder in goede ge zondheid. „Het is geen ge zondheidsprobleem. maar een kwestie van mobiliteit", verklaarde hij. De artsen hadden de 74-jarige kerklei der geadviseerd de eerste zes maanden na de operatie het been niet te veel te belasten. Functionarissen van het Va- ticaan erkenden in de wan delgangen dat het herstel langzamer verloopt dan de paus en zijn artsen hadden gehoopt. 'Eruv* De orthodox-joodse gemeen schap in Noord-Londen heeft toestemming gekregen voor het afbakenen van een 'eruv', een symbolisch omh eind gebied waarbinnen de sabbatswetten minder streng worden toegepast. Het zal de eerste eruv in G root-Brittan- niö zijn. In het orthodoxe jo dendom wordt een eniv niet beschouwd als openbaar ge bied, maar als een symboli sche uitbreiding van het huis. Voor joden die, op de sabbat binnen een eruv van huis naar synagoge lopen, vervalt dan ook het verbod tijdens de rustdag op de openbare weg iets te vervoe ren. Volgens de Verenigde Synagoge in Noord-Londen, de grootste joodse gemeen schap in het land, is de eruv vooral een uitkomst voor jonge moeders, ouderen en gehandicapte, omdat binnen het gebied kinderwagens en rolstoelen mogen worden ge duwd. De eruv heeft een op pervlakte van ongeveer 15 vierkante kilometer. Waar het gebied niet reeds is afge bakend door wegen of spoor lijnen, komt een bijna zestig centimeter hoge omheining. Chinese christenen Het christendom in China groeit en biedt een bemoedi gende aanblik, ondanks mis standen op lokaal niveau. Dat zei de aartsbisschop van Canterbury, George Carey, aan het einde van zijn tien daagse bezoek aan China. Het hoofd van de Anglicaan se kerk was in China te gast bij de Chinese Christelijke Raad, de officiële protes tantse staatskerk. Tijdens zijn bezoek bezocht hij vier grote steden en vier seminaries. „Het beeld is aan het verbe teren", zei hij. „Er'is een wijdverbreide overtuiging dat godsdienst in het alge meen en het christendom in het bijzonder een belangrijke bijdrage leveren aan de zoek tocht naar een ethische basis voor gemeenschap en indivi du.'" Creditcard Met de invoering van een kerkelijke creditcard is de evangelische St. Jacobikerk in Hamburg het elektroni sche tijdperk binnengetre den. Concerten, boeken en cd's hoeven kopers voortaan niet meer met klinkende munt te betalen. Uitgerust met een pasfoto dient de kaart ook als doopbewijs. Al leen voor de collecte moet een kerklid nog steeds geld op zak hebben. HEINZ George Whitefield Stichting werkt in Alphen aan 'revival' van christelijk geloof Aftakeling in zicht DE RECHTER O' Mooie zomers in deze eeuw, zoals die van 1947 en 1959, leverden tot laat in september of zelfs in ok tober nog hele reeksen warme da gen af. In deze jaargangen wierpen hogedrukgebieden een blokkade op voor de oceaandepressies, zodat de intrede van de herfst langdurig werd uitgesteld. Vooral de editie van 1947 maakte op de ouderen onder ons een onuitwisbare indruk. Aan de topzomer van deze eeuw leek maar geen einde te komen. De warmte hield het - afgezien van een paar korte onderbrekingen - vijf maanden vol. Daar steekt de afgelopen zomer met een duur van amper zes weken wat magertjes bij af. Toch werd het afgelopen seizoen de op drie na warmste van de eeuw, wat natuur lijk te danken is aan de concentra tie van extreme warmte in een be trekkelijk kort tijdsbestek. Buiten die thermische piek rond juli was het steeds huilen met de pet op. De lente en voorzomer waren be trekkelijk koel en nat. Toen de gro te warmte halverwege augustus over was, trad er zonder enige ge wenning een kletsnatte herfst in. Enigszins vergelijkbaar zijn de ja ren 1969 en 1983 toen het na een warme periode ook heftig begon te regenen. Uit de voorbeelden blijkt dus wel, dat de nadagen van een mooie zomer heel verschillend kunnen uitpakken. Ook over karakter van de winter, die een warm zomerseizoen, valt betrouwbare uitspraak te is wel zo, dat strenge winters in ze eeuw nooit na een erg mer optraden. Dit weekeinde valt er nog te genieten van het vleugje mer. Een depressie bij de Golf Biscaje is al een paar dagen Noordafrikaanse warmte naar noorden te pompen. Vandaag het wel weer goed met de zon bij maxima van 22 tot 25 beleven we de warmste hele maand. |i Morgen wordt het begin van aftakeling zichtbaar. De lucht geleidelijk dicht met bewolki Een enkele bui is mogelijk, de temperatuur van 19 tot 22 den nodigt opnieuw uit tot al buitenactiviteiten. Maandag een IJslandse depressie een sterverbond met de oude West- europese lagedrukzone. Boven West-Europa wordt een regengebied gevormd. Als eenmaal is overgetrokken dinsdag en woensdag uit het noordwesten de vertrouwde zeebuien weer opzetten, ten kwik keldert naar circa 15 HET WEER IN EUROPA Na de eerste bids- essie rijdt domi nee A. Davidse richting het station. Zijn oude, krappe Renault 4 be lemmert hem niet in het zwaaien met zijn handen om zijn woorden kracht bij te zetten. „Wat moeten mensen in een kerk waar er op hele noten wordt ge zongen, waar een dominee helemaal in het zwart ach ter in de kerk staat en hij totaal geen contact met de mensen heeft?" ALPHEN AAN DEN RUN „De eindtijd nadert. Wat de wereld nodig heeft is mensen die hartgrondig bidden voor het ingrijpen van God zelf." Als er niet snel een gezonde, integere wereldpolitiek komt, ziet Alphenaar Jeroen Bol het somber in. In juni van dit jaar richtte hij samen met onder anderen de Goudse evangelische dominee Arie Davidse de George Whitefield Stichting op. Doelstelling van deze 'Opwekkingsbeweging' is het door God ten goede doen keren van de rampen van 1994 via intensieve bidsessies. De groep probeert een 'revival' te bewerkstelligen in het christelijke geloof. Elke maand wordt er een bijeenkomst gehouden in Alphen aan den Rijn. Na een opwekkingspreek bidden de aanwezigen samen een half uur om de hulp van Goa af te smeken. Inderdaad, zo'n dominee is Da vidse bepaald niet. Tijdens de dienst draagt hij een felrood colbert en een wildgekleurde das. Met gekromde vingers en diepe fronsen in het voorhoofd spreekt hij elk woord nadrukke lijk en met grote overtuiging uit. Zijn gehoor luistert in spanning toe. Woorden als opwekking, heiliging en eindtijd gaan door de zaal zonder dat er iets ver duidelijkt wordt. Gelukkig is de dominee .bereid het na de dienst nog eens uit te leggen. „Sinds de komst van de Heer Jezus Christus beschouwt men de periode waarin wij nu leven als de eindtijd, het laatste staartje van de menselijke ge schiedenis voordat Jezus terug komt'. verklaart Davidse. „Ech ter, niemand weet precies de dag en het uur van de weder komst." Volgens Davidse en Bol zijn er in de bijbel echter duide lijke tekens die er op wijzen dat Christus ongeveer nu zal terug komen. Bol: „Er is een weten schappelijk bureau in Engeland dal internationaal onderzoek doet naar de militaire situatie in de wereld. Eén van hun belang rijkste conclusies is dat we nu, voorzover men dat zien kan, in het gevaarlijkste decennium van de hele bekende wereldge schiedenis leven. Er is geen an dere periode waarin er zoveel oorlogen waren en er zoveel conflicten op het punt stonden om uit te breken als nu. Dat zijn natuurlijk wel aparte dingen. Goede ontwikkelingen in de wereld, zoals het einde van de Koude Oorlog, hebben volgens Bol alleen maar slechte gevol gen gehad. „Er is een enorme opkomst van een wereldwijde, op hoog niveau georganiseerde maffia die gebruik maakt van de chaos waarin de voormalige Sovjet Unie terecht is gekomen. Ze doen iets met plutonium en dergelijke. Als je over die dingen nadenkt dan is dat heel zorg wekkend", aldus de voorzitter van de George Whitefield Stich ting. Westerlingen Om nu uit de sores te komen moet Jezus eigenlijk terugko men naar de aarde. Bol en de zijnen bidden er hard voor. Maar: „Westerlingen zijn slech te bidders, het zijn meer doe mensen. Als je in Azif in Korea naar de kerk gaat, zie je dat mensen het geen enkel pro bleem vinden om dagelijks uren te bidden. In Korea is er elke dag een bidstond om half vijf 's ochtends. En nergens groeit de kerk zo hard als daar. Het feit dat wij als westerlingen erg doe- gericht zijn is één van de rede nen dat de kerk behoorlijk veel impact verloren heeft. We zijn gewoon niet afhankelijk van de kerk, zoals die mensen." Bol en Davidse zijn ervan Met overgave wordt in gebouw Ouverture de 'revival' van het christelijke geloof afgesmeekt. overtuigd dat bidden veel meer helpt dan politieke besluitvor ming of veranderingen in maat schappelijke structuren. Bol heeft voorbeelden legio. „Vlak voor de vrije verkiezingen in Zuid-Afrika keek ik nog naar CNN. De nieuwsanalysten za gen het somber in en waren er zeker van dat het een chaos zou worden in dit land. Tot verba zing van de wereld werd het dat echter niet. Ik stond er niet van te kijken, want ik wist dat daar de afgelopen jaren enorm veel is gebeden door blank en zwart samen voor verzoening tussen elkaar. Dat gaat door tot de dag van vandaag." Een ander voorbeeld is de af schaffing van de slavenhandel in Engeland rond 1820, vervolgt hij. „Hiervoor is een enorme lobby geweest in het Hogerhuis en Lagerhuis en die kwam voor een groot deel voort uit een ini tiatief van de Evangelische christenen, uit de opwekkings gemeente. Naast het voeren van politieke actie is er ook veel ge beden en dat heeft de afschaf fing van de slavernij bewerkstel ligd. De dierenbescherming en de vakbonden zijn ook uit op wekkingsbeweging ontstaan. Door de 'evangelicals' kwamen de arbeiders erachter dat ook zij schepselen van God waren en dat ze dus ook rechten hadden. Dit zijn voor mij de bewijzen dat als er wordt gevraagd of God de situatie ten goede wil keren, dat ook gebeurt." Voorzitter Bol, in het dagelijks leven verpleegkundige, is af komstig uit één van de drie Baptistenkerken die Alphen aan den Rijn rijk is. De bezoekers van de eerste opwekkingsbij eenkomst zijn aanhangers van verschillende kerkelijke stro mingen zoals de Pinksterge meente, de Evangelische ge meente en de hervormde kerk. De lage opkomst, zo'n twintig mensen, stemt hem niet moe deloos. „Er warén wel vijfen twintig tot dertig mensen", schat hij. „Maar ik had niet meer verwacht. Teveel belang stellenden in één keer kan het effect krijgen van een zeepbel die uit elkaar spat als je iets te hard blaast. Ik heb liever een goede kern die heel langzaam uitgroeit en die goed begrijpt wat we willen. Ik wil niet de zo veelste trend zijn, die na een jaar uitgeprobeerd is." „Het christendom is gesticht door twaalf mensen en die heb ben de wereld veroverd", stemt de dominee blijmoedig in. Maar dan, heftig: „Ik wil niemand be schuldigen maar de mensen zo lauw, zo lauw. Van de christe nen die naar de kerk gaan, zit 99 procent vanavond voor de tv. Waar zouden ze nou allemaal naar zitten te kijken? Ze zijn lauw. mat. Ja, alles een beetje over je heen laten komen door de media. Maar om nu echt, uit bewogenheid te gaan bidden en bij jezelf te rade gaan zodat er een opwekking uit jezelf voor komt. Een begin bij jezelf, bij je eigen kerk. Dat mensen straks zeggen: ik moet bij die kerk zijn, want daar gebeuren dingen die ik niet wil missen." Met weemoed denkt Davidse aan de tijd van George White field. „Hij preekte drie uur lang voor mijnwerkers die een twaal- furige werkdag achter de rug hadden. Na verloop van tijd hadden die kerels witte strepen over hun gezicht van de tranen. Die ontroering kom je tegen woordig niet meer tegen." Puriteinen De George Whitefield Stichting, die overeenkomst vertoont met de negentiende-eeuwse Rilbe- weging van Willem Bilderdijk en Isaac Da Costa, vindt haar oor sprong in Engeland. Destijds werd de beweging gevormd door de Angelsaksische Puritei nen uit de zestiende en zeven tiende eeuw, uiterst bijbelge- trouwe en radicale christenen die daarom ook vervolgd wer den. In de achttiende en negen tiende eeuw kwamen er grote opwekkingsbewegingen op, die verwant waren met de Puritei nen. Eén van de eerste opwek kingspredikanten daarvan was George Whitefield (1714-1770), aan wie de huidige stichting haar naam onüeent. De onge kende populariteit die White field tijdens zijn leven genoot, taande daarna jammerlijk. Tot voor kort was Jeroen Bol één van de weinigen die zich voor zijn leer en geschriften interes seerde. Bol is dan ook de initiatiefne mer van de George Whitefield Stichting. „Ik ben al jaren met dit onderwerp bezig. Op een ge geven moment heb ik eens lec tuur laten lezen aan bevriende predikanten. Ze kenden George Whitefield niet en waren niet bekend met het bestaan van vroegere opwekkingsbewegin gen. Deze materie is over het al gemeen vrij onbekend onder christenen. Maar de predikan ten waren meteen enthousisast en om meer structuur in de be weging te brengen hebben we toen de George Whitefield Stichting opgericht." De reden waarom men de stichting naar George White field noemde, is dat deze predi kant vele overeenkomsten met Bols opwekkingsbeweging ver toont. Bol: „In 1735 was de situ atie in Engeland net zo slecht als de huidige Nederlandse maatschappij. Eén op de tien huizen was een 'ginhouse', zelfs kinderen liepen dronken over straat. De secularisatie was in vergevorderde staat. Er werden wrede spelen gedaan met hanen en honden en als er een openbare ophanging was, ke ken mensen met plezier toe. Nu kijken we naar moordfilms op de tv, je kunt die twee tijden dus sterk met elkaar vergelijken. Op dat moment ging George Whitefield zich met John We sley en nog een paar predikan ten sterk toeleggen op een stuk herleving van het geloof. Het maatschappelijk leven in Enge land is daardoor gigantisch ver beterd. De sociale positie van de laagste klassen verbeterde, ziekenhuizen en gevangenissen werden gebouwd en corruptie werd teruggedrongen. Mensen gingen weer naar de kerk. Dit alles heeft zelfs zo'n doorwer king gehad dat Engeland geen Franse revolutie heeft gekend. De opwekkingsbeweging heeft Engeland gespaard voor het ge weld van de Franse Revolutie." „Kerkverlating is allemaal de schuld van de mensen zelf', vult dominee Davidse aan. „La ten we eens de hand in eigen boezem steken. Christenen, de boodschappers van God hier op aarde, moeten beginnen met gebed en een stukje verootmoe diging." Daarvoor is elke maand gele genheid, in gebouw Ouverture in Alphen aan den Rijn. WEERRAPPORTEN ZONDAG 25 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 Zon onder 18 Maan op 20.59 fe Maan onder L( Waterstanden Katwijk Hoog water 06.03 18.19 Laag water 01.55 14.21 i MAANDAG 26 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06 31 Zon onder 1 Maan op 21 44 Maan onder L Waterstanden Katwijk Hoog water 06.39 18.48 Laag water 02.36 14.57 Weerrapporten 23 september 20 uur: station weer wind ti Amsterdam licht bew. ono6 19 De Bilt onbew. ono4 2C Deelen licht bew7 ono5 2C Eelde licht bew ono3 19 Eindhoven licht bew o3 21 Den Helder onbew ono6 18 Rotterdam zwaar bew ono2 20 Twente licht bew. ono4 20 7 Innsbruck Istanbul Klagenfurt Luxemburg Madrid Mallorca grondmist wmdst 16 12 0 onbew. z2 22 10 hall bew. n2 23 11 onweer o2 36 27 Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met maandag Noorwegen: Wisselvallig met zaterdag bewolking, perioden met regen en veel wind. Zon- van het zuidwesten uit opklaringen, afnemende wind en later droger. In het noorden en in de ber gen kans op sneeuw. Maxima tussen 10 en 15 graden, zondag in Lapland ongeveer 7 graden. Zweden: Veranderlijke bewolking n met name zaterdag eni ge tijd regen. Zondag op veel plaatsen droog. Ta melijk veel wind. Maxi mumtemperatuur in het midden en zuiden zater dag nog 19 graden, verder tussen 5 in het noorden en n het zuiden. Denemarken: Van tijd tot tijd zon maar ook enkele wolkenvelden. Droog. Over wegend zonrfig, in de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur onge- r 18 graden, zondag iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon. In Engeland en Wales meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur van 12 graden n Schotland tot ongeveer 18 in het zui den van Engeland. België en Luxemburg: Af en toe zon en beide dagen kans op i lokale bui. Middagtemperatuur za terdag ongeveer 25 graden, zondag rond 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en van het zuidwesten uit enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur van 20 graden in het westen tot 25 in het oos- Portugal: In het zuiden perioden met zon en vrij wel overal droog. Elders wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur van 19 graden bij Porto tot 24 in de Algarve. Madeira: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Spanje: In het zuiden droog en perioden met zon. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 27 graden. In het noorden van tijd tot tijd bewolkt en vooral langs de van Biskaje perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxima zaterdag tussen 20 en 25 graden, 2ondag van 18 graden in Gallicië tot 27 in de omgeving n Barcelona. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en mogelijk een bui Middagtemperatuur ongeveer 26 gra- Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur n het strand ongeveer 23 graden. Tunesië: Zaterdag eerst nog wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Ver der droog en zonnige perioden. Middag temperatuur aan zee ongeveer 30 gra- Zuid-Frankrijk: Meer zon en minder wind, maar aanhou dend kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Italië: Zonnig en warm. In het noordwesten ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 30 graden, in het noorden hier en daar wat lager. Corsica en Sardinië: Veranderlijke bewolking en een enkele forse regen- of onweersbui. Geleidelijk afnemende wind. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Duitsland: Mooi en warm nazomerweekeinde met flink wat zon en hoogstwaarschijnlijk droog. In de Eifel, Saarland en het Zwar te Woud wel kans op een lokale regen- ofonweersbui. Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 30 plaat selijk in het zuiden, zondag iets minder Oostenrijk: In Tirol en Vorarlberg enkele wolkenvel den en kans op een regen- of onweers- bui. Naar het oosten toe flinke zonnige perioderf en droog Middagtemperatuur van 22 graden in het westen tot 28 in het oosten. Zondag in het oosten iets koeler.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12