Leiden Trianon vrijwel zeker behouden als bioscoop Oorlog, vechten, doden: dat zijn aangrijpende L hechter: Athos-klok noet van de markt Leiden vol met jonge en gezonde inwoners eugdproject: kansen op ociale vernieuwingsprijs Beroep Leidse universiteitsraad afgewezen iTERDAG 24 SEPTEMBER 1994 kf HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Compost r De milieu-klachten- I ZJ telefoon staat rood gloeiend door de fabriek Stercompost in Alphen aan den Rijn. Flitstrein De flitstrein gaat I O volgende week proefdraaien op de Flevolijn tussen Weesp en Lelystad; 's nachts, als het stil is Jeld jubilerend 'Emilie Knappert' oor scholenbouw in Cambodja In bedrag van bijna 45.000 gulden hoopt de Emilie Knappert nolengemeenschap volgende week over te maken naar de huma- jaire organisatie Terre des Hommes. Voor dat geld kan een lagere hooi worden gebouwd in Prek Taten in Cambodja. Het geld is de Ibrengst van tal van giften en activiteiten die de school heeft ont- poid ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Dinsdag 27 september viert Emilie Knappert, een school voor jddelbaar beroepsonderwijs, het tienjarig bestaan in het hoofdge- uw aan de Storm Buysingstraat. Wethouder H. Koek van onder- fis krijgt dan een boekje over tien jaar Emilie Knappert aangebo- [n. Voorts is er van 17.00 tot 19.00 uur een feestelijk samenzijn et muziek van salonorkest Wiener Melange. eidse fabriek veroordeeld haag/leiden les, waarmee de Maastrichtse fabriek al tientallen jaren op de markt komt. De omzet van Be- rentzen is met zo'n 300.000 gul den gedaald sinds de veel goed kopere imitatie-uurwerken in de winkel hangen. Zowel de Leidse fabriek die de klokken verkoopt als het Veldh- ovense bedrijfje dat ze maakt moeten van de rechtbank hun voorraad bij Berentzen inleve ren en de produktie staken. Zij moeten bovendien binnen vijf dagen aan het Maastrichtse be drijf de adressen geven van alle winkels waaraan zij de klokken hebben geleverd. Voor elke dag dat de veroordeelden geen ge hoor geven aan het vonnis van de rechtbank kan Berentzen een dwangsom eisen van 100.000 gulden. Statistisch jaarboek gepresenteerd p rietveld ii Leidse klokkenfabriek moet h de rechtbank in Den Haag e Athos-klokken die het in orraad heeft inleveren. De thtbank heeft geoordeeld dat Leidenaar met de Athos-klok breuk maakt op het 'auteurs- cht' van de Maastrichter klok- nfabriek Ferd. Berentzen. De nos-klokken lijken als twee uppels water op de ontwer- h van Berentzen. „Regelrech- piraterij", zei de raadsman i Berentzen twee weken gele- n bij de rechtbank in Den ag- )e rechtbank heeft nu Be- itzen in het gelijk gesteld. De tos-klokken zijn bijna iden- (e afgietsels van de B-pendu- Twee mogelijke kopers melden zich leiden frank buurman In Leiden wonen zeer veel jonge mensen, er komen veel buiten landse bezoekers, en de werkge legenheid ontwikkelt zich voor spoedig. Ook verkeren de bewo ners in een blakende gezond heid, want het sterftecijfer is laag. Daar staat tegenover dat de werkloosheid fors is, dat er veel uitkeringsgerechtigden zijn, het inkomen gemiddeld laag en de bevolkingsdichtheid hoog is. Zomaar wat cijfers uit het Leidse statistische jaarboek 1994, dat voor het eerst in jaren weer is uitgebracht. Het eerste officiële exemplaar is vandaag tijdens de gemeentedag aan burgemeester C. (ioekoop aan geboden door II. Detmar, direc teur van het onderzoeksbureau O+S. Leiden is met 115.000 inwo ners inmiddels de zestiende stad van Nederland. Jaarlijks komen er 1000 bewoners bij. Veel Leidenaars zijn zich niet bewust van deze toenemende bevolkingsdichtheid. Uit een onderzoek, gehouden onder 1000 inwoners, bleek dat een derde deel nog steeds denkt dat minder dan 100.000 mensen in Leiden wonen. Leiden groeit in meer opzich ten. De werkloosheid steeg met 20 procent in 1993, het aantal leerlingen in het basisonderwijs blijft ook stijgen. Het aantal eer stejaars aan de Ix'idse Universi teit is echter dramatisch terug gelopen in vier jaar tijd van 1000 naar 3000. Op termijn zal het totale aantal studenten daardoor in Leiden dalen van 17.000 naar 12.000. De vrouwe lijke studenten blijven over heersen; zij maken inmiddels bijna 00 procent van het totale aantal eerstejaars uit. Daar staat overigens weer tegenover dat maar een kwart van het aantal promovendi vrouw is. Jaarlijks overnachten er meer dan 75.000 mensen in Leidse hotels. Driekwart komt uit het buitenland, liet Museum van Oudheden is de best bezochte attractie. Daar komen per jaar ongeveer 100.000 bezoekers. Leiden is niet uitzonderlijk veilig of onveilig. Het aantal in braken in woningen daalde met tien procent, maar het aantal inbraken in bedrijven nam sterk toe. Het jaarboek, dat 'Leiden in cijfers 1994' heet, zal vanaf he den weer jaarlijks verschijnen. Het statistisch jaarboek is inte ressant voor beleidmakers, maar ook voor bedrijven en or ganisaties die in Leiden opere ren. En verder is het boek een 'must' voor Leidenaren die de mografisch gezien alles tot in detail van hun stad willen we ten. Het jaarboek kost 12,50 gul den en is verkrijgbaar bij liet stadhuis, het stadsbouwhuis en verschillendeboekhandels. t)EN ANNET VAN AARSEN p project voor kinderen en pgeren in de oostelijke bin- Instad van Leiden maakt kans 1 de sociale vernieuwingsprijs n de provincie Zuid-Holland. |t project, dat naast twee an- re is genomineerd,bestaat uit je onderdelen. Zo mogen kin- ren twee stalen boten, die op zolder van het LDM-gebouw gen, opknappen, is er in het- Ifde gebouw een jeugdlabora- fium ingericht en maakten figeren uit de wijk een video- [)e initiatiefnemers, jonge- awerkster Renske Geertsema Ingrid van Büuren van het 1M-project, gaan met een de- jatie naar de prijsuitreiking, Jgende week donderdag in t provinciehuis in Den Haag. i hopen daar de prijs te kun- n ontvangen uit handen van peputeerde j. Pool. De ge- feente Leiden diende het pro- ft in omdat het een concrete en vernieuwende bijdrage zou zijn op het gebied van sociale vernieuwing. Behalve Leiden zijn projecten in Gouda en Maaslanden genomineerd. De drie onderdelen van het project in de oostelijke binnen stad, een buurt die door de ge meente is aangewezen als soci ale vernieuwingswijk, draaien inmiddels of zijn afgerond. De videoclip, waarin jongeren zich uitlaten over hun buurt en waarin een raplied de rode draad vormt, wordt inmiddels op scholen en in buurthuizen vertoond. Zo'n tien tot twintig kinderen werken op de zolder van het LDM-gebouw aan hun boten 'Zak en as' en 'Kommer en kwel', die volgend voorjaar te water moeten worden gelaten. In een grote hal in hetzelfde ge bouw draait tot 23 oktober het jeugdlaboratorium. waar zes tot zestienjarigen allerlei proe ven kunnen nemen, uiteenlo pend van koffie branden tot computernetwerken maken. De Vrienden van Trianon (WT) hebben twee potentiële kopers gevonden die het monumentale gebouw aan de Breestraat als bioscoop willen behouden. De twee partij en presenteren donderdag hun plannen voor Trianon. De WT hoopt dat een van beide voorstellen wordt uitge voerd. ,,Want dan is een stukje Leids erfgoed behouden, zonder dat het de gemeente een cent heeft gekost", aldus voorzitster C. Bordewijk. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De bioscoop stamt uit 1927 en is volgens de WT een van de weinige bewaard gebleven mo numentale bioscopen in Neder land. Toen de eigenares, de we duwe Ortje, twee jaar geleden kwam te overlijden, werd door haar familie aan bedrijfsmake- laar Smitsloo gevraagd naar een koper uit te zien. Niet alleen voor de Trianon, maar ook voor de Rex-bioscoop, die inmiddels tot X is omgedoopt en fungeert als alternatief cultureel cen trum. Een groep Leidenaars vreesde dat de bioscoop aan de Breestraat een andere bestem ming zou krijgen en de stichting Vrienden van Trianon werd op gericht met als doel het behoud van de historische filmzaal. Smitsloo wist het pand tot. nu toe niet te slijten. Een voorstel van de gemeente om eventueel het LVC naar het pand over te brengen, stuitte op verzet van onder meer de WT die een aantal prominenten in het co mité van aanbeveling heeft, on der wie burgemeester C. (ioe koop en de schrijver J. Wolkers. Nu blijken de vrienden twee geïnteresseerden te hebben ge vonden. Het gaat om directeur Wolff van het gelijknamige bio scoopconcern en om hel onder nemersduo A. Laheij en E. Ro zendal van wie de laatste eige naar is van een Alphens restau rant. Zowel de WT als beide potentiële exploitanten hopen bij de gemeente steun voor hun plannen te krijgen. Wolff wil er een bioscoop van maken met drie zalen. In zijn opzet koopt de gemeente het pand en staat hij garant voor de rente en aflossing. Laheij en Ro zendal zijn van plan het pand zelf te kopen maar mikken wel op een gemeentegarantie. Dit duo is van plan de grote film zaal te behouden en op de ver diepingen een kleine bioscoop te bouwen met een theater an nex café-restaurant. Nieuw deel 'Leiden zoals het was' de Leidse gemeenteraad en de gevolgen daarvan voor het ge meentclijk beleid. De f SDAP- woordvoerder van het eerste uur, D.A. van Eek, stond bekend als een breedsprakige man die elke gelegenheid aangreep om de socialistische standpunten en idealen te verkondigen. De toenmalige burgemeester N.G. de Gijselaar ergerde zich daar zo aan, dat hij Van Eek eens 22 keer onderbrak in diens betoog. Aflevering 12 van de serie 'Lei den zoals het was' ligt vanaf vandaag in de boekenwinkel en de kiosk. Het nummer handelt over bestuur en politiek in Lei den. Er staan artikelen in van do hand van Rudi van Maanen en Kees Wal Ie. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het ministerie van onderwijs heeft het be roep van de Leidse universiteitsraad (UR) tegen het afnemen van zijn bevoegdheden, naast zich neer gelegd. Volgens minister Ritzen is 'de algemene maatregel van be stuur algemeen bindend' en dat betekent dat er geen beroep mogelijk is. De vorige staatssecretaris, I. Cohen, heeft de besluitvormende bevoegdheden van de universiteitsraad in juni afgenomen naar aanleiding van de Leidse Annex-bouwaffai- re. De staatssecretaris was van oordeel dat de UR zijn taken te ruim had opgevat door de vorige collegevoorzitter, C. Oomen, weg te willen sturen met een motie van wan trouwen. Oomen wilde niet opstappen maar vertrok uiteindelijk op nadrukkelijk verzoek van Cohen. Maar ook de UR kwam er niet zonder kleerscheuren vanaf: de raad raakte zijn be slissende bevoegdheden tijdelijk kwijt. De raad mag nu alleen adviseren terwijl over zijn schouders een door Cohen ingestelde Raad van Toezicht 'meekijkt'. De UR ver zette zich tegen deze maatregelen door be roep aan te tekenen. Volgens de raad is dit voorjaar alles geprobeerd om de verhou ding met Oomen te herstellen en kan de UR niet verweten worden dat de raad zijn werk niet goed heeft gedaan. De UR beraadt zich nu op andere moge lijkheden om de maatregelen aan te vech- Motorrijders klappen op file HAARLEMMERMEER/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Een motorrijder en zijn passagier zijn gisteravond ernstig ge wond geraakt toen ze achterop een file klapten en van hun mo tor werden geslingerd. De file stond op de A l, voor het aquaduct onder de Ringvaart in de Haarlemmermeer. De twee Leidenaars. onderweg naar hun woonplaats, hadden vermoedelijk te laat door dat auto's stilstonden voor de werkzaamheden aan het aquaduct. De 26-jarige bestuurder en zijn 23 jarige passagier zijn met inwendig letsel overgebracht naar het Rijnland-zieken huis in leiderdorp. De passagier ligt op de afdeling intensive-ca re, de verwondingen van de bestuurder lijken wat minder ent stig. etra Groen, hoogleraar militaire geschiedenis in Leiden HAAG/LEIDEN OLINE VAN OVERBEEKE is de enige vrouw tussen de ilitairen op haar afdeling. Ook ar collega-onderzoekers van sectie militaire geschiedenis h mannen. Maar ze voelt zich Bccepteerd. „Je valt op als buw in zo'n mannengemeen- nap. Maar ik heb nooit nare baringen of reacties meege- jtakt. Hoewel, je moet wel innen aan de sfeer hier, die is bh heel anders dan binnen i gewoon bedrijf." Petra Groen (39) moet haar (itekaartjes veranderen: ze ïg zich sinds begin september lofessor' noemen, professor ;de militaire geschiedenis. De jtorica is benoemd tot bijzon- r hoogleraar aan de Rijksuni- siteit Leiden. Ze is de eerste ederland met een algemene racht op dit terrein: onder- k en onderwijs van militaire chiedenis. „Dit zijn enorme ongen voorwaarts", reageert ,Het is nooit mijn ambitie eest maar eervol vind ik het roen is in Leiden benoemd de Stichting Schouwen- Fonds die de militaire ge- iedenis als wetenschappelijk ialisme wil stimuleren. Een in de week zit ze nu in Lei- waar ze college en werk- epen geeft en onderzoek De rest van de tijd brengt gewoonlijk door in de anderkazerze in- Den Haag. idden van mannen met re stekeltjes-kapsels in ene uniforms. Ze snuffelt in hieven of ze gaat op pad om nsen te interviewen over beger'. De Leidse prof. Petra Groen: „Ik ben in de kazerne nooit onheus bejegend op basis van mijn vrouw-zijn." Vrouwen Sinds 1982 is Petra Groen we tenschappelijk medewerker bij de sectie militaire geschiedenis van de Koninklijke Landmacht in Den Haag. Ze schreef hier historische boeken, onder meer over de Japanse aanval op Java in 1942 en het Nederlandse mi litair-strategische beleid in Indonesië in 1945-1950. Inmid dels is ze begonnen met een nieuw groot project: een onder zoek naar vrouwen in de Neder landse krijgsmacht sinds de Tweede Wereldoorlog. Dat on derwerp stond hoog op haar verlanglijstje. Voor Petra Groen was de mili taire geschiedenis niet een van zelfsprekende specialisatie. Het FOTO LOtK .'UYDERDUIN was eigenlijk een beetje toeval dat ze tussen de militairen te recht kwam. Ooit gaf ze ge schiedenis op een scholenge meenschap. Maar bij het onder zoek lag haar hart. ontdekte ze. Bij de militairen kwam ze sim pelweg terecht 'omdat daar een baan was'. „Ik werkte tot die tijd op projectbasis voor de Utrechtse Rijksuniversiteit. En bij Defensie kon ik wèl een vas te baan krijgen. Ik had-mij ge specialiseerd in de geschiedenis van het voormalig Nederlands- Indië. Maar pas bij de Land- macht heb ik me echt toegelegd op militaire geschiedenis." „Mijn onderwerpen zijn zel den echt leuk in de zin van 'ple zierig'. Het zijn immers geen dingen waarin het 'goede' in de mens naar boven komt. Nee, het zijn aangrijpende onderwer pen. Het gaat over oorlog, vech ten, doden, slachtoffers en da ders. Dus echt opwekkend is dat niet. Maar ik vind het wel fasci nerend. Deze zaken hebben een grote invloed op een maat schappij die een oorlog onder gaat en hem voert." Spannend vindt Groert het om stukken in handen te krij gen die nog nooit iemand an ders. behalve de maker, onder ogen heeft gehad. Vaak heeft ze speciale toestertiming nodig van het ministerie van defensie, buitenlandse zaken of algemene zaken. „Daar zitten bijvoor beeld ook wel eens notulen bij van de ministerraad. Dat is best aardig: het zijn woorden van autoriteiten die je zó voor je ziet." De kersverse Leidse professor is ook van plan om in Leiden een werkgroep of college te ge ven over de weerslag van oorlo gen in literatuur. Ze wil culture le verschijnselen bekijken zoals poëzie en romans. ..Ik gebruik ook wel sociologische en psy chologische invalshoeken in mijn werk. Je kunt daarmee die per ingaan op zaken die teri grondslag liggen aan historische ontwikkelingen." Na 12 jaar is ze als een van de weinige vrouwen inmiddels 'in geburgerd' in de Alexanderka- zerne. „Het went", zegt ze. „Maar dit is nog steeds groten deels een mannengemeen schap, met eigen gebruiken en gewoonten. En daar val je op als vrouw. Anders is bijvoorbeeld het belang dal hier wordt ge hecht aan hiërarchie. Anders is ook het informele netwerk bin nen de organisatie. De meeste beroepsmilitairen kennen el kaar al heel goed vanaf de oplei ding. Dat schept een bijzondere band. En dat betekent dat men sen hier nooit superformeel met elkaar omgaan. I let is wel zake lijk maar minder afstandelijk en meer vertrouwelijk." „Verjaardagen van het ko ninklijk huis worden hier ook echt gevierd: met een toespraak en een borrel. En er zijn ook an dere rituelen: bij de wisseling van een commandant bijvoor beeld. Dan treden hele legeron derdelen aan. compleet met vaandel. Daarnaast zijn er ook informele borrels, want netwer ken zijn hier heel belangrijk. Sommige zijn leuk, sommige niet." „Maar ik voel me wel een deel van de organisatie. Ik kan hier mezelf zijn, en wil hier ook voorlopig blijven. Het heeft aan beide kanten wel een zekere aanpassing gevergd: we moes ten allebei wennen. Maar ik ben nooit onheus bejegend op basis van mijn vrouw-zijn. Ik heb hier echt mijn eigen plaats ver overd." Modeshow in Bacchus Grand Gafé Bacchus aan de Breestraat 49 fungeert zondag 25 september als decor voor een modeshow van avondkleding, ontworpen door Marianne Ie gelaar. Tijdens de show worden meer dan dertig ontwerpen ge toond van gala-, coctall- en bruidskleding. Marianne Tegelaar is eigena res van kledinghuis 'Lime Light' aan de Langeorug. Haar is ge bleken dat voor speciale avon den mensen graag iets extra's uitgeven om er bijzonder uit te zien. Vooral studenten behoren tot haar klantenkring. De show begint om 15.00 uur. 'Leidse' karaoke op televisie Ongeveer een jaar na dato zendt de Tros haar Karaoke show uit die in de leidse bin nenstad is opgenomen. Het tv-programma waarin perso nen op straat kunnen mee zingen met bekende liedjes onder leiding van Sjoukje Smit (ex-Mouth MacNeal), deed vorig jaar op 3 oktober leiden aan. Nu heeft de om roep bekondgemaakt dat de 1-eidse opnames op maandag 17 oktober om 19.27 uur op Nederland 2 worden uitge zonden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11