Duitsers bij herdenking splijtzwam Binnenland v}een asielzoekers in Vieringen na verzet )on volgt Zalm op als irecteur van Planbureau Fries paard trekt bekijks Unilever ligt niet wakker van Omo Power-flop Wintersportbeurs RAI: Apart rijbewijs voor lichte motorscooter Is Somalische Mahad en Faisal lijken van aardbodem verdwenen Burger ergert zich meer aan straatvuil dan aan racisme RIJ DAG 23 SEPTEMBER 1994 ANP Algenwn GfO'Geaoodo if Pcrc Diensten ijftien jaar voor dubbele doodslag •uwarpen Het Leeuwarder gerechtshof heeft een 42-jarige teuwardenaar gisteren veroordeeld tot vijftien jaar cel wegens jubbele doodslag en poging tot doodslag. De man stak in okto- jer vorig jaar in een discotheek in Dokkum zijn 26-jarige ex- |riendin dood wegens het verbreken van de relatie. Ook een 27- rige man die als buitenstaander tussenbeide wilde komen, Jerd door messteken gedood. Hen derde persoon raakte ge wond. Hr kon geen TBS met dwangverpleging worden opgelegd ■nidat een rapport van het Pieter Baan Centrum te oud was. De ichtbank in Leeuwarden veroordeelde de man eerder tot negen lar cel met TBS en dwangverpleging. Het gerechtshof heeft aan li.' negen jaar nu zes gevangenisstraf toegevoegd omdat de kans p herhaling groot is. ploot ongedeerd na ongeval ;nemuiden Op het vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden gistermiddag een vliegtuigje verongelukt. De piloot kwam met le schrik vrij. Hij was de enige inzittende van het toestel, een lessna. Tijdens de landing merkte de piloot, een 46-jarige Belg, jat het vliegtuig begon te stuiteren. Vervolgens sloeg het toestel Iver de kop en brak het in tweeën. De luchtvaartpolitie stelt een jnderzoek in. (longerstaking Algerijnse asielzoekers jpENHOUTIn navolging van hun landgenoten in Oisterwijk zijn fijf Algerijnen in het asielzoekerscentrum in Udenhout in hon gerstaking gegaan uit protest tegen hun dreigende uitwijzing. De jirectie van het Udenhoutse asielzoekerscentrum heeft direct |en crisisteam geformeerd, met daarin onder anderen een arts. e actie in Udenhout was opgezet in samenspraak met de hon en dorststakers in het asielzoekerscentrum in Oisterwijk. r werd ruim twee weken actie gevoerd. Een van deze hon gerstakers is woensdag opgenomen in het Tilburgse Elisabeth- iekenhuis. Marechaussees willen meer thuis zijn ^ssenaar Marechaussees willen meer tijd doorbrengen bij hoeder de vrouw. Zij storen zich er in toenemende mate aan jat het als volstrekt normaal wordt beschouwd dat zij een groot jeel van hun leven niet thuis zijn. Die hartekreet is afkomstig jan I on Heerts, de nieuwe voorzitter van de Marechausseevere niging (MV). Volgens Heerts is de loyaliteitsgrens van het perso- ■eel bijna bereikt. „Wij zijn trouw aan onze opdracht, maar ook Sen marechaussee heeft zijn grenzen". Bij de marechaussee ■erken 4225 man beroeps- en 265 man dienstplichtig personeel. Sijna 300 marechaussees zijn in het ■t Centraal Orgaan Opvang ielzoekers (COA) ziet af van vestiging van een centrum 330 asielzoekers in Den ver. Tegen hun komst ont- jnd deze zomer uiterst fel ver- vanuit de bevolking. Wel- ïswethouder Beneker van leringen meent echter dat de- 'opstand' 'zeer waarschijn- geen rol heeft gespeeld bij besluit van het ministerie, olgens de gemeente en het )A, een onderdeel van het mi- iterie van justitie, is de beoog- accommodatie, twee voor- »e mobilisatiegebouwen de rand van het dorp, jimtelijk niet voldoende uit te liden' om 330 asielzoekers te [isvesten. Met name de ruim- [öm het complex achtte COA nader inzien onvoldoende. huidige onderdirecteur Don >rdt vrijwel zeker eerste man n het Centraal Planbureau Don volgt Gerrit Zalm die minister van financiën is orden in het kabinet-Kok. De net 40 jaar geworden Don If is nog onkundig van de-op- iden zijnde benoeming. „Ik niets, maar ik ben be- ikbaar", zei hij in een eerste ictie. Dons voorganger Zalm lid van de WD. Don is naar n zeggen geen lid van een ilitieke partij en is dat ook niet weest. Frans Joos Hendrik (Henk) pn, geboren op 14 september |54 in Middelburg, studeerde onometrie aan de Universiteit 'Geen Duitsers bij Dodenherdenking De vraag of Duitsers volgend jaar aanwezig mogen zijn bij de herdenkingen van de bevrijding, deelt Nederland in tweeën. Bijna 52 procent van de Nederlanders vindt dat Duitsers kunnen worden betrokken bij de viering van Bevrijdingsdag op 5 mei, maar ruim 53 procent echter vindt dat de Duitsers zich niet mogen vertonen bij de Dodenherdenking op 4 mei. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Interview. DEN HAAG ANP Iets meer dan 39 procent zou zich niet storen aan Duitse aan wezigheid op 4 mei. Bijna 44 procent echter wil de Duitsers nog niet eens op 5 mei verwel komen. Vooral mensen ouder dan vijftig zijn tegenstander van Duitsers bij de Dodenherden king. Opvallend is dat er ook veel mensen uit de drie noorde lijke provincies onder de tegen standerszijn. Ruim de helft van de Neder landers, 56 procent, vindt het een goed idee later in de mei maand een herdenking samen met Duitsers te houden, maar dan moet de Duitse capitulatie centraal staan. Toch vindt een derde van de bevolking ook dit geen goed idee. Minder dan de helft van de Nederlanders, 47 procent, vindt dat het voormalig verzet niet de doorslag mag ge ven bij de beslissing Duitsers toe te laten op 4 en 5 mei. De discussie over aanwezig heid van Duitsers op 4 en 5 mei loopt al enige maanden. De kwestie werd al voor de herden king van D-Day door verschei dene mensen aangesneden. In maart tekende zich al een meer derheid in politiek Den Haag af voor Duitse aanwezigheid op 5 mei. De discussie is verhevigd nu ook prins Bernhard zaterdag liet weten niet tegen te zijn en de nieuwe premier Kok zich daarbij aansloot. joure Rustig bekijkt een oudere Fries wat er allemaal voor moois te koop is op de Friese paardenmarkt die gisteren in Joure werd gehouden. Voor de twaalfde keer kwamen liefhebbers van het Friese raspaard bij elkaar om de dieren te keuren en eventueel te kopen. Dit jaar kwamen zelfs enkele Amerikaanse paardenfokkers kijken of het Friese paard inderdaad zo'n mooie draf, zulke lange manen en zo'n lange staart heeft. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE DEN HAAG ANP Pogingen om meer grond aan te kopen mislukten. Ook het gemeentebestuur verzette zich deze zomer tegen de komst van de asielzoekers. Burgemeester en wethouders vonden het aantal te groot in verhouding tot de 1800 inwo ners van het dorp. Het ministe rie ging op zijn beurt niet ak koord met het aanbod van de gemeente om 150 asielzoekers op te vangen. De gemeente Wieringen wil het complex nu aankopen om er een recreatieve bestemming voor de eigen bevolking aan te geven. Tijdens een grimmige hoorzitting op 23 juni zeiden grimmige inwoners dat geld voor een dorpshuis altijd had ontbroken 'maar dat een cen trum voor asielzoekers nu plot seling wél kan.' „Marketing, adverteren, dat is ons antwoord." Zo reageerde Morris Tabaksblat, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, gisteren op vragen over de aanhoudende proble men rond de verkoop van Omo Power in Nederland en Groot- Brittannië. „We werken eraan dat de consument het produkt koopt." Zou dat niet slagen - waarin hij niet gelooft - dan is Unilever volgens Tabaksblat commercieel genoeg om het produkt van de markt te halen. Maar echt een ramp zou hij dat niet vinden. Tabaksblat vindt dat er aan vankelijk een fout is gemaakt bij het introduceren van Omo Po wer. „Die is gemaakt ergens tussen het research- en marke- tingproces in. We waren erg en thousiast over het produkt, te positief over de positieve kan ten van het produkt en we dachten te gemakkelijk over de negatieve kanten ervan". Waar om? We wilden winnen, net als bij ons Magnum-ijs, luidt Ta- baksblats uitleg. De kritiek van de Consumen tenbond op het in juni ver nieuwde Omo Power be schouwt Tabaksblat als een ver keerde interpretatie van nieuwe testresultaten. Toch ontstond na het negatieve koopadvies van de consumentenorganisatie opnieuw commotie en dat deed de verkoop van Omo Power flink dalen, zo bleek eerder deze week. Tabaksblat nuanceerde de ophef over het volgens hem re volutionaire waspoeder. Hij on derstreepte dat Unilever dui zend merken op de markt heeft die gemiddeld eens in de vier jaar worden vernieuwd. Nu gaat er een keer wat met een pro dukt mis. Dat is volgens Ta baksblat geen slechte score. amsterdam anp aram van Amsterdam. Hij promo veerde daar in 1986 cum laude. Don werkt sinds 1978 bij het CPB, met een korte onderbre king in de periode 1984-1985, toen hij verbonden was aan de universiteit van Pennsylvania in de Verenigde Staten. Hij combi neerde daar de functie van on derzoeker met het docentschap. Sinds begin 1989 is Don on derdirecteur van het CPB. In november 1990 werd hij ook bijzonder hoogleraar in de me thoden van toegepast econo misch onderzoek in Amster dam. Verder werd Don in sep tember 1992 plaatsvervangend kroonlid van de Sociaal-Econo mische Raad (SER). Voor jongeren vanaf 16 jaar verandert in Europa de indeling van de catagorieën gemotori seerde tweewielers. Dat biedt de mogelijkheid de motorscooter te introduceren, maar daarvan maakt de overheid geen ge bruik. De lichte motorscooter met automatische versnelling is in andere landen al gemeengoed. In Nederland zou zo'n vervoer middel zeer geschikt zijn voor dagelijks gebruik in stedelijke gebieden. De auto rijdt zich vaak vast in de file en de motor fiets wordt veelal beschouwd als artikel voor de vriie tijd. Volgende week is weer de MotoRai. Hoewel de hausse in de verkoop van nieuwe motor fietsen ten einde is, is de Mo toRai dit keer groter dan ooit. Zo'n 125 exposanten moeten de bezoekers een warm motorge voel bezorgen. De RAI verwacht dat het aantal nieuwe motor fietsen in ons land dit jaar zal uitkomen op 17.000, ongeveer het niveau van 1991. Vorig jaar werden nog 23.000 motorfietsen verkocht. Nederland is rijp voor de intro ductie van een lichte mo torscooter voor iedere jongere van zestien jaar en ouder. Die moet dan wel een rijbewijs ha len. Bovendien zouden ook mensen met een gewoon auto rijbewijs op zo'n lichte motor fiets mogen stappen. De cilin derinhoud mag niet meer zijn dan 125 CC en de maximum* snelheid 100 kilometer per uur. Veilig Verkeer Nederland (WN) is uit oogpunt van ver keersveiligheid falikant tegen. „We willen er niet eens over na denken. Sterker nog: we rillen alleen al hij de gedachte. I let is zeker ook de bedoeling dat je met veertien jaar al op een brommer mag rijden. Met de motorscooter is alleen de bran che gebaat, maar zeker niet de verkeersveiligheid Secretaris Grollé van de afde ling Gemotoriseerde Tweewie lers van de RAI presenteerde gisteren het plan voor de mo torscooter. In 1995 namelijk utrecht De wintersport lijkt nog ver weg, maar de uitrusting ervoor is al volop te koop. Gisteren opende de Wintersportbeurs in de Utrechtse Jaarbeurshallen de poorten. Behalve tfeel informatie kunnen wintersportliefhebbers er tot 25 september ook een 'proefrit' maken met verschillende soorten ski's. foto anp marcel antonisse Croky moet in nieuw zakje breda. anp Croky Chips moet over een week alle zakken met super chips uit de winkels halen of van een andere verpakking hebben voorzien op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Dat heeft de Haagse rechtbank gisteren beslist in een kort geding dat was aangespannen door concurrent Smith. De rechter was het met de Maarssense fabrikant eens dat Croky de Smith-verpak- king heeft nageaapt. Het be drijf uit Bergen op Zoom be gon daar in april van dit jaar Volgens het vonnis maakt Croky inbreuk op het mer kenrecht en het auteursrecht. Het beeldmerk van de Smith rihhelchips is een oorspron kelijk ontwerp en de lay-out van de superchips-verpak king is al dertien jaar als Be- nelux-merk gedeponeerd. Croky Chips uit Bergen op Zoom vroeg om een over gangstermijn van zes weken als de rechter Smith in het gelijk zou stellen. Het zei die tijd nodig te hebben om een nieuwe verpakking voor te bereiden. De Bredase rechter noemt de naaperij echter zo'n flagrante inbreuk op hel merkenrecht dat hij geen re kening wil houden met de be langen van de Brabantse chipsfabrikant. iecht.jos van der meer e Zeister broers van Somalische af- ttmst Mahad (13) en Faisal (14) Bern zijn sinds vier weken spoor los. Op 19 augustus zouden ze na in logeerpartij bij hun oom in Heer- h de trein naar Utrecht nemen. Bij et station in Heerlen stapten ze uit f bus, maar of ze ooit op de trein jn gestapt, is onduidelijk. Getuigen ebben de twee jongens nog regelma- g gezien, met name rond het Heer- nse centraal station. Maar vanaf 25 bgustus ontbreekt ieder spoor. De blitie tast volledig in het duister. fctwee politiemensen zetten het, zo- fa ze bij de bushalte achter het NS- ption yan Heerlen zijn uitgestapt, in- fns stevig op een lopen. Vanuit de lis zagen ze net aan de overkant van ^straat een Somalische jongen lopen, gezelschap van een donkere man et kalend hoofd, ook een Somaliër, p rechercheurs C. Bouwman en p'an der Veer halen de Somalische Jannen in en klampen hen aan. Maar Izien meteen dat de jongste, die ze jen voor de oudste van de twee ge- jchte broers uit Zeist hadden gehou- Jn, iemand anders is. _p bushalte waar Bouwman en Van ?r Veer even daarvoor zijn uitgestapt. is dezelfde waar Faisal en Mahad Adem vrijdag 19 augustus rond tien over drie de bus verlieten. Zowel dat tijdstip als die plaats waren niet de be doeling toen hun oom die dag even na half drie met hen meeliep van zijn wo ning in Landgraaf naar de bushalte, is de politie uit gesprekken met de vader en de oom gebleken. Vader Adem zou de jongens om vijf uur ophalen op Utrecht CS, zo had hij de avond ervoor via de telefoon met hen afgesproken. Maar bij de bushalte in Landgraaf bleek dat de zomer- dienstregeling van de bus pas de dag daarop zou eindigen. Dat betekende dat de bus niet om 12 voor, maar om twee voor drie vertrok. De bedoeling was dat de broers na de ongeveer tien minuten durende busrit snel treinkaartjes zouden kopen op het station van Heerlen en de trein van één voor drie zouden nemen. De reis naar Utrecht duurt ongeveer twee uur. Nu kwamen ze te. laat in Heerlen aan. De eerstvolgende trein naar Utrecht vertrok pas om één voor vier: de jon gens moesten vijftig minuten wachten. Vader Adem heeft, toen de jongens niet om vijf uur uitstapten in Utrecht, de trein van een uur later afgewacht en is om half zeven vertwijfeld naar huis gegaan. Tegenover de halte met wachthuisje in Landgraaf waar Faisal en Mahad op de bus zijn gestapt, is een basisschool. Zijn de broers hier al van plan geweest de hort op te gaan; hadden ze dat al eerder afgesproken, of kwam het idee ineens op toen ze begrepen dat hun reis anders zou gaan verlopen dan vol gens het strakke schema dat de dag er voor was gepland? Een vrouw die reageerde op het TV- opsporingsbericht zegt met de Somali sche jongens in de bus te hebben ge zeten. De broers zouden aan de ach terkant van Heerlen CS zijn uitgestapt. Dat is vréémd, weten rechercheurs Bouwman en Van der Veer inmiddels, want bij eerdere bezoekjes aan hun oom zijn de jongens een halte verder uitgestapt, vlakbij de hoofdingang van het station. Nu kwamen ze terecht bij de achterin gang, waar dagelijks drommen junks samenscholen. „Misschien hebben'die een zekere aantrekkingskracht op hen gehad en hebben ze het van dichtbij willen bekijken", veronderstelt Van der Veer. Sinds het uitstappen bij de 'verkeerde' bushalte, op een afwijkend tijdstip, is niets meer van de broers vernomen. Een opsporingsbericht op de TV lever de, behalve onbehoorlijke telefoontjes van mensen die vroegen waarom de politie zich druk maakte over 'dat soort lui', tientallen tips op. Vijftien •hadden betrekking op Zuid-Limburg. Dat zijn de serieuzere tips, zegt Van der Veer. Maar ook de Limburgse tips hebben piets opgeleverd. Dinsdagavond 23 au gustus zou een getuige een van de jon gens hebben gezien bij Heerlen CS, aan de kant waar de verslaafden domi cilie houden. Een NS-conducteur heeft de broers woensdagmorgen 24 augus tus op het station gezien, een collega van hem zegt ze 's middags op perron 2, waar vandaan de regionale treinen vertrekken, te hebben waargenomen. Enig doorvragen leerde echter dat de tweede conducteur alleen twee figuren op de rug heeft gezien. Serieuzer neemt de politie de getuige nis van iemand die de jongens een aantal keren in het centrum van Heer len zegt te hebben gezien en van een ander die ze bij de verzamelplaats van junks achter het station is tegengeko men. Gezien de omschrijving die zij van de broers konden geven, betitelt de politie deze tips als 'vrij zeker'. „Duidelijk is dat Faisal en Mahad de eerste week na hun verdwijning nog in Heerlen zijn geweest en dat ze meestal rond het station hebben gelopen", vat Bouwman van de politie Zeist samen. „Ze waren met z'n tweeën en vertoef den in de buurt van de junks, maar hadden geen contact met hen." Haar collega Van der Veer concludeert dat alles erop wijst dat de broers aan het zwerven zijn geslagen: „Ze waren met z'n tweeën. Dus daarom denk ik niet allereerst aan een ernstig mis drijf." Hij veronderstelt wel dat de broers niet meer in Heerlen zijn: „Na alle publicaties zijn daar geen tips meer vandaan gekomen. Misschien zijn ze geschrokken van alle aandacht en naar een grotere plaats vertrokken, wie weet Amsterdam. Of ze zijn de grens overgegaan, naar Duitsland of België." „We hebben honderden uren in deze zaak gestoken, maar tot op heden heeft dat niets opgeleverd", zegt Van der Veer. Bouwman: „Meermalen heb ben we de vader gevraagd of er proble men thuis waren. Hij verzekert ons dat het niet zo is. Wij krijgen een goede in druk van de familie. Bovendien is bij de scholen waarop die jongens zitten niets van problemen bekend." Faisal en Mahad zijn inmiddels toege voegd aan de lijst van vermiste perso nen die de Centrale Recherche Inlich tingendienst (CRI) sinds 1992 bij houdt. Daarop staan de namen van 192 jongens en mannen en 107 meis jes en vrouwen. utrecht jos van der meer Enquête Stichting Nederland Schoon bergen op zoom gpd Ruim tachtig procent van de Nederlanders ergert zich meer aan de vervuiling van de eigen woonomgeving dan aan het op komend racisme in Nederland. Dat blijkt uit een enquête die het onderzoeksbureau Ogylvi heeft gedaan in opdracht van de Stichting Nederland Schoon (SNS). Dat maakte SNS-direc- teur E. de Jongh gisteren tijdens een congres van directeuren van reinigings- en afvaldeskun- digen in Bergen op Zoom be kend. Negen van de tien Nederlan ders vinden dat de burger zijn eigen rommel maar moet op ruimen. Dat neemt niet weg, al dus SNS-erevoorzitter F. Nou- wen, dat jaarlijks in Nederland 550 miljoen gulden moet wor den uitgegeven om zwerfvuil op te ruimen. De gemeente Am sterdam haalt na de jaarlijkse vrijmarkt 220 ton afval op en in Den Haag laten de bezoekers van het l'arkpopfestival 36 ton afval achter. Directeur K. de Vries van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)' wees bij de overhandiging van het Hand boek Nederland Schoon aan het ministerie van VROM op de straffen die maximaal op het wegwerpen van snoeppapier en kauwgom staan. „Het opzette lijk op straat werpen daarvan wordt aangemerkt als een mis drijf. Met een maximale straf van zes jaar en/of een boete van 100.000 guldpn." Een andere spreker meende dat de burger die wel milieube wust met afval omgaat, moet worden beloond. Dat gebeurt nu niet. „Mensen zijn milieube wust, maar de gemeentelijke reinigingsrechten gaan alleen maar omhoog." I

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5