Gratis heroïne aan verslaafden mag 'T IS DE WEEK VAN DE BEZORGER. Binnenland Herdenking had in schaduw lag om Arnhem gestaan Doedens kraakt plan bijscholen advocaat Wegwerkers in actie Kamer achter kabinetsbeleid Kabinet verantwoordelijk voor het euthanasiebeleid 'LRT schaadt strijd tegen zware misdaad' Discussie over twee kwaden: lood en benzeen KIJK VANAVOND OM 5 VOOR 8 NAAR RTL 4. Grotere kans op borstkanker door pil Schot in moordzaak artsengezin IRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 Minder slachtoffers door airbag den haag Twee airbags in de auto levert jaarlijks vijf procent minder verkeersslachtoffers op. Dat heeft de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) becijferd. Vijf procent betekent een afname van 65 doden en 465 gewonden. Overigens wordt hetzelfde effect bereikt als meer Nederlanders hun autogordel zouden omdoen. FNV stelt loonruimte op 3,5 procent amsterdam De Vakcentrale FNV heeft de totale loonruimte voor de komende CAO-onderhandelingen bepaald op 3,5 procent. Deze inzet is vastgesteld na het bekend worden van de plannen van het kabinet-Kok voor het komende jaar. Bij de presentatie vorige week donderdag van de nota 'Arbeid op Maat' liet de FNV de loonruimte nog open. Hakenkruisen op Indië-monument roermond De op 7 september onthulde buste van generaal Spoor bij het Indië-monument in Roermond, is bekrast met ha kenkruisen. Volgens een woordvoerder van de stichting Indië- monument gaat het om drie hakenkruisen die met een scherp voorwerp zijn ingekrast. Pleisterplaats uit Steentijd ontdekt zwolle Tijdens het bouwrijpmaken van grond in Zwolle zijn restanten uit de Midden-Steentijd (8000 tot 4000 jaar vóór Chris tus) ontdekt. Het gaat volgens de gemeente om de grootste pleisterplaats uit die periode die ooit in Nederland is aangetrof fen. Ex-burgemeester haalt opnieuw bakzeil Maastricht „Van een burgemeester mag strikte integriteit wor den verwacht." De rechtbank in Maastricht heeft onder meer op basis van deze constatering het beroep van ex-burgemeester Vossen van Gulpen tegen zijn oneervol ontslag en het verlies van zijn recht op wachtgeld ongegrond verklaard. Tien miljard voor het milieu den bosch De Brabantse huishoudens, industrie, boeren en overheden zullen de komende vier jaar gezamenlijk tien miljard gulden moeten uitgeven om de kwaliteit van het milieu in deze provincie te verbeteren. De huishoudens en industrie worden in vier jaar tijd geconfronteerd met kostenstijgingen van 21 en 27 procent. Uit het nieuwe Brabantse Milieubeleidsplan (PMP) blijkt dat de doelstellingen om het milieu schoner te maken bij lange na niet zijn gehaald. 'een extra aandacht voor spoorstaking ztrecht gpd is kwaad en verbijsterd. „Het van grote historische beteke- ïis. Daar kunnen de Nederland- Spoorwegen toch niet zo naar aan voorbijgaan. Wel uit- ibreid het eigen 150-jarig be- aan vieren, maar niets doen lan het uitbreken van de lande- ijke spoorwegstaking? Dat wil "ïr bij mij niet in." Maria Hendriks uit Vught be seft dat het al te laat is. Afgelo pen zondag had het moeten ge beuren. Toen was het precies Ujftig jaar geleden dat de Ne derlandse regering vanuit Lon den de opdracht gaf tot een 'al- ^emeene staking van het spoor wegpersoneel teneinde het vij andelijk vervoer en troepencon centraties zoveel mogelijk te be letten'. Het die dag gestarte of fensief van de Geallieerden [operatie Market Garden) moest aar mogelijk worden onder steund. Hoewel stakers de doodstraf skeerden, legden duizenden 'S'ers het werk onmiddellijk De Duitsers deden geen •gingen de actie met grof ge- tveld te onderdrukken. Slechts en aantal hogere spoorambte- ïaren werd gearresteerd, onder 'Fouten worden nu al meteen afgestraft' DEN HAAG GPD „Ze kunnen doodvallen bij die club van mij. Ik zorg zelf wel dat ik bij blijf." Advocaat P. Doe dens, de strafpleiter die graag op het scherp van de snede opereert, vindt het plan van de Orde van Advocaten voor ver plichte bijscholing van alle zes duizend advocaten grote onzin. „Die club waar ik verplicht lid van ben, heeft mogelijkheden genoeg om in te grijpen als ie mand blundert. Dat kah door de advocaat uit het ambt te zet ten, zoals ook gebeurt met de ic chirurg die het verkeerde been ifzet. Als ik in een erfeniskwes- ie een verkeerd advies geef, en mijn cliënt komt daarachter, loop ik nog het risico dat ik per soonlijk aansprakelijk word ge steld." In het plan van de Orde van Ministerie wil meebetalen aan gemeentelijke experimenten Het ministerie van volksgezondheid (VWS) is bereid mee te betalen aan projecten voor vrije heroïneverstrekking aan drugverslaafden. In Tilburg, Rotterdam en Heerlen wordt gewerkt aan experimenten met het gratis uitdelen van heroïne aan problematische druggebruikers die dan niet meer hoeven te stelen voor hun dagelijkse portie drugs. drugoverlast wil vrije heroïne verstrekken aan junks om zo de overlast terug te dringen en de verslaafden een menswaardig bestaan te geven. Deze Week maakte de burgemeester van Tilburg bekend drugs te gaan verstrekken aan een geselec teerde groep hardnekkige ver slaafden. Dat gebeurt onder strikte voorwaarden en medi sche begeleiding. Als de ge meenteraad akkoord gaat, kan het project beginnen. Tilburg zou dan de eerste gemeente zijn. Uit een telefonische rond gang blijkt dat ook Groningen, Leeuwarden, Arnhem, Haarlem, Den Bosch en Utrecht vrije he roïne willen verstrekken. Met het aantreden van het nieuwe kabinet lijkt het politie ke verzet tegen vrije verstrek- den haag gpd Volgens topambtenaar A. Keij- zer van VWS kunnen gemeen ten rekenen op geld uit Den Haag. Tot nu toe stuitten derge lijke projecten op politiek verzet en juridische obstakels. „Het is nu zover dat we onder goede voorwaarden op experimentele basis willen kijken of we samen met gemeenten plannen kun nen uitwerken", aldus Keijzer, chef van de hoofdafdeling alco hol-, drug en tabaksbeleid. „Het doel van dergelijke ex perimenten moet zijn om dui delijkheid te krijgen of deze aanpak de oplossing is voor het drugprobleem. Er zitten heel wat haken en ogen aan, maar we willen meewerken." Een aantal gemeenten met wie de vader van Maria Hen driks. „Hij was chef algemene zaken in Utrecht en werd sa men met twee andéren van zijn bed gelicht. Via kamp Amers foort kwamen zij in het concen tratiekamp Neuengamme, waar ze begin januari zijn overle den." De NS zeggen na overleg met het Nationaal Comité 4 en 5 mei te hebben afgezien van een speciale herdenking. „We wis ten dat alle aandacht zou uit gaan naar de herdenking van de Slag om Arnhem", aldus NS- woordvoerder Kromhout van de Meer. „Hadden we zelf iets ge organiseerd, dan was dat onher roepelijk in de schaduw komen te staan van die herdenking. Daarmee doe je nabestaanden en oud-spoorlieden volgens ons geen recht." Ze bestrijdt dat de NS geheel voorbijgaan aan de staking. „Ons huisorgaan Koppeling heeft er vorige week een artikel over gepubliceerd. Bovendien zal volgend jaar van 28 januari tot en met 5 mei een speciale herdenkingstrein door Neder land rijden. Daarin zullen ook de achtergronden van de spoor staking aan de orde komen." Advocaten moet de advocaat verplicht zestien uur studeren. Secretaris F. Heemskerk van de orde van advocaten erkent dat gespecialiseerde advocaten zelf wel weten dat ze opfriscursus sen en seminars moeten volgen om bij te blijven. De scholing is vooral voor juristen 'die worden opgeslokt door hun dagelijks beslommeringen en daardoor niet toe komen aan bijscholing'. „Dat is gevaarlijk, want dan gaat ten koste van de kwaliteit van het werk. De orde zal vanaf 1996 bijhouden of iedereen zich aan de nieuwe regels houdt. Wie vakinhoudelijk goed is, kan zich altijd nog verdiepen in een cursus management of bedrijfs voering om de continuïteit van zijn bedrijf veilig te stellen. Doe dens sneert: „Als ik dat niet goed zou doen, was ik allang failliet geweest." •■'T Vc - ,\v: v utrecht» De teksten op spandoeken die de vakbon den van de wegwerkers vanmorgen ophingen op plaatsen waar aan de weg wordt gewerk, laten niets aan duidelijkheid te wensen over. 'Uw begrip is onze veiligheid' is het motto van de landelijke actie. Me dewerkers van de bonden delen bij wegrestaurants en bij benzinestations pamfletten uit, waarin aan dacht wordt gevraagd voor de veiligheid van weg werkers FOTO CPD JAAP DE BOER ANP AlRemocn Nederlands Persbureau GPD Ccasvxie king te zijn afgenomen. De voormalige minister van justitie Hirsch Ballin was een verklaard tegenstander. De nieuwe minis ter. Sorgdrager (D66). wil wel praten over de vraag of nieuwe wegen moeten worden ingesla gen. lustitie blijft wel huiverig te genover experimenten met vrije drugverstrekking staan. Vrije verstrekking kan alleen op me dische gronden en nooit om de overlast terug te dringen, want dat is in strijd met de Opium wet. Zo heeft de Rotterdamse hoofdofficier L. de Wit bezwaar gemaakt tegen voornemens in de havenstad vrije drugs te gaan verstrekken. Daarmee is volgens De Wit niet uitsluitend een me disch belang gediend. Volgens de VWS-topman is vrije verstrekking wel duur. „In Zwitserland blijkt dat één op de zeven verslaafden een begelei der nodig heeft. Met zeventig verslaafden zit je zo op een mil joen gulden per jaar. Dat is veel geld dat je ook anders zou kun nen besteden." Premier Kok in gesprek met vice-premier en minister van buitenlandse zaken Van Mierlo. FOTO ANP FD OUDENAARDEN den haag gpd Het kabinet heeft de eerste Mil joenennota ongeschonden door de Kamer gekregen. Alle wijzi gingsvoorstellen van de opposi tie werden gisteravond verwor pen. Zelfs het CDA steunt het kabinetsbeleid voor 99,9 pro cent, aldus premier Kok na het beraad. Het kabinet begint op korte termijn met de werving en op leiding van drieduizend extra agenten en surveillanten. Dat kost. met de bouw van extra cellen en de inrichting van een jeugdgevangenis, honderd mil joen gulden extra. Waar dat geld vandaan komt, zal begin vol gend jaar worden bepaald. Zijn opmerking over de CDA steun baseerde Kok op twee moties die CDA'er Heerma in diende. Bezuiniging op de kin derbijslag en korting op techno logiesubsidies en landinrichting moeten 130 miljoen lager wor- den. Het CDA-plan inzake kinder bijslag leidde tot een harde bot sing van Heerma en PvdA-frac- den haag gpd Het kabinet is en blijft verant woordelijk voor het euthana siebeleid. Dat artsen daarover eigen ideeën hebben, is be langrijk maar niet maatge vend. Dat heeft premier Kok gisteravond gezegd. CDA en kleine christelijke partijen waren ongerust, om dat het kabinet eerder bekend maakte dat door artsen ge maakte nota's over euthanasie uitgangspunt zijn voor het be leid. Kok zei dat het kabinet na 1996 wil bekijken of het eutha nasiebeleid moet veranderen. Euthanasie is strafbaar tenzij de arts een aantal procedures heeft gevolgd. Er moet altijd sprake zijn van uitzichtloos en ondraaglijk lijden van de pa tiënt, maar de patiënt hoeft niet meer in een stervensfase te verkeren. tieleider Wallage. De laatste be weerde, met steun van Kok, dat het CDA wel een voorstel voor 1995 deed, maar de blijvende doorwerking van het plan niet financieel had gedekt. Heerma erkende dat. Kok deed verder de volgende toezeggingen: bekeken wordt of alle gezin nen met kinderen en een laag inkomen compensatie kunnen krijgen voor de korting op de kinderbijslag. Dat was alleen voorzien voor mensen met huursubsidie, het wegvallen van de eigen bijdrage voor hulpmiddelen in de AWBZ moet voor iedereen gelden, niet alleen voor chro nisch zieken en bejaarden. er komt komend jaar twee miljoen gulden extra voor cul tuur en geen bezuiniging, een bezuiniging op Land bouw van 267 miljoen gulden (1998) wordt deels opgevangen door lastenverlichting voor de boeren en minder regels, een bezuiniging van 435 miljoen op het hoger onderwijs staat wat vorm en inhoud be treft opnieuw ter discussie, bezuinigingen op energie besparing, technologie en milieu worden opnieuw beke ken. Tachtig procent voor strafkorting werkweigeraars rotterdam anp Een grote meerderheid (tachtig procent) van de Nederlandse- bevolking vindt dat werklozen zowel recht hebben op een uit kering als de plicht om aange boden werk te aanvaarden. Over de gevolgen van werkwei- gering blijken de meningen echter verdeeld. Dat blijkt uit het onderzoek 'Werkloosheid en sociale rechtvaardigheid', waar op socioloog Dick Houtman volgende week aan de Rotter damse Erasmusuniversiteit pro moveert. Het onderzoek wijst uit dat negentig procent van de Neder landse bevolking vindt dat werklozen recht hebben op een uitkering. Tegelijkertijd is 85 procent van mening dat werklo zen aangeboden werk moeten aanvaarden. Een meerderheid van bijna tachtig procent on derschrijft beide uitgangspun ten (uitkeringsrecht en arbeids plicht), maar vindt het ook ac ceptabel dat weigerachtige werklozen op hun uitkering worden gekort. Deze eensge zindheid wordt echter minder als het om forse strafkortingen gaat. Zo vindt nog maar zestig procent van de ondervraagden dat in alle gevallen van werk- weigering een grote strafkorting is gerechtvaardigd. Daarbij gaat het om een korting van 275 gul den gedurende drie maanden over een uitkering van 1.150* gulden per maand. Voorzitter criminaliteits-commissie: enschede gpd De' oprichting van het landelijk rechercheteam (LRT) schaadt de strijd tegen de zware georga niseerde misdaad. De LRT- speurders zullen in hoofdzaak worden gcrecruteerd uit de in terregionale en regionale re chercheteams. Die raken daar door hun heste mensen kwijt, voorspelt de Twentse korpschef P. IJzerman. Volgens hem wor den daardoor tal van onderzoe ken naar misdaadorganisaties, die recentelijk op de rails zijn gezel, ondergraven. Volgens de korpschef, die binnen de Raad van I loofdcom- missarissen voorzitter is van de criminaliteits-commissie. zal het LRT vooral financiële des kundigheid bij de (inter)regionale teams wegzui gen. „Dat gebeurt juist op een moment dat die deskundigheid onmisbaar is om lopend onder zoek succesvol af te sluiten. Veel van die teams draaien nog geen jaar. Nog voor ze de kans krij gen zich goed en wel waar te maken, worden ze leeggezo gen." IJzerman reageert daarmee op de aankondiging van de re gering dat een groot deel van de vijftig miljoen gulden extra poli tiegeld zal worden gebruikt om een landelijk rechercheteam op te tuigen. Wil de politiek echt meer investeren in de bestrij ding van de zware criminaliteit, dan moet volgens hem eerst worden geïnvesteerd in de wer ving en opleiding van financieel goed onderlegde rechercheurs. den haag gpd Het Britse petrochemie-con- cern Octel en de oliemaat schappijen liggen overhoop over de vraag hoe slecht lood houdende en loodvrije benzine zijn voor mens en milieu. Vol gens Octel heeft loodvrije ben zine gezorgd voor meer kan kerverwekkend benzeen in het milieu en daarmee is de explo sieve toename van leukemie verklaard. Oliemaatschappijen wijzen dat van de hand en stel len dat de uitstoot van het eveneens zeer schadelijke lood sterk is teruggelopen. Octel en Shell UK discussiëren in Groot-Brittannië al sinds ja nuari over de voor- en nadelen van lood en loodvrij. De benzi- ne-discussie is ingewikkeld en wordt bovendien vertroebeld doordat allerlei verschillende percentages benzeen en aroma ten (chemische toevoegingen als tolueen en xyleen) in beide benzines de ronde doen. Octel zegt dat hoe minder lood de benzine bevat, hoe meer aro maten erin zitten. Die aromaten zouden volgens Octel verant woordelijk zijn voor de uitstoot van benzeen. Die uitstoot is simpel te voorko men door een katalysator op de uitlaat, die 99 procent van de (benzeen-)uitstoot wegneemt. Dan blijft alleen de benzeen- uitstoot door verdamping als de auto in de zon staat bijvoor beeld over. Dat zou weer kunnen worden voorkomen door een kapje over de tank of een koolfilter in de tank. Volgens Octel is het probleem dat veel mensen met een auto zonder katalysator toch loodvrij tanken, omdat het goedkoper is. In Groot-Brittannië heeft vijf tien procent van de auto's een katalysator, maar vrijwel ieder een tankt loodvrij. In Nederland was begin dit jaar 34 procent van de auto's op de weg voor zien van een katalysator. Octel pleit ervoor de loodhoudende benzine goedkoper te maken, zodat auto's zonder katalysator weer met loodhoudende benzi ne worden gevuld. Het benzeengehalte in beide benzines, alsmede het percen tage aromaten, varieert echter met degene die de cijfers levert. Volgens Octel is het percentage aromaten in gelode benzine dertig procent. In ongelood 95 is dat 34 procent. In ongelood 98 ('super') zelfs 55 procent, al dus Octel. De Consumentenbond kwam bij een benzine-onderzoek vo rig jaar echter lot respectievelijk 34 procent (gelood). 36 procent (ongelood 95) en 37 procent' (ongelood 98). Shell Nederland op zijn beurt houdt het op 36 procent (gelood), 42 procent (ongelood 95) en veertig pro cent (ongelood 98). Ook het benzeen-gehalte in de benzine wisselt per test. Ben zeen is geen toevoeging aan de benzine, maar zit al in de ruwe olie. Shell Nederland levert de volgende benzeen-gehalten: 1,4 procent in ongelood 95 en on gelood 98, 0,9 in gelode benzi ne. Allemaal ver onder de Eu ropese richtlijn van vijf procent, merkt Shell op. De discussie draait in feite om twee kwaden: benzeen en lood. Lood is niet zo n probleem meer, zegt lood toevoegings producent Octel, want het ge halte is in het industriële tijd perk nog nooit zo laag geweest. Een boodschap met een com merciële achtergrond, zegt loodvrij-gigant Shell, want dat lage loodgehalte komt juist door het ruime gebruik van loodvrije benzine. De Consumentenbond houdt het erop dat het percen tage aromaten naar minder dan dertig procent moet en het ben zeen-gehalte naar minder dan één. DEN HAAG GPD Vrouwen die langer dan vier jaar de pil slikken, lopen twee maal zoveel kans voor hun 36ste borstkanker te krijgen dan niet-pilgebruikers. Dit blijkt uit onderzoek van het Nederlands Kankerinstituut in Amsterdam. Opmerkelijk is dat vrouwen die een lichte pil slikken met een lage dosis oestrogeen een groter risico lopen dan slikkers van de zwaardere pil. Twee op de duizend pilge- bruikers krijgen voor hun 36ste borstkanker, een is waar schijnlijk veroorzaakt door de pil, zeggen de epidemiologen M. Rookus en F. van Leeuwen. Tot nog toe is nauwelijks on derzoek verricht naar de rela tie tussen borstkanker en pil gebruik. Waarom vrouwen die een lichte pil slikken meer risico lopen dan vrouwen niet een zware pil, weten de onderzoe kers niet. „We weten namelijk niet hoe de stoffen in de pil, oestrogeen en progesteron, in werken op het lichaam", aldus Rookus. Vrouwelijke geslachtshor monen spelen een rol bij het ontstaan van borstkanker. In de pil zitten ook geslachtshor monen. De onderzoekers vin den niet dal vrouwen meteen moeten stoppen met de pil. Bij langdurig pilgebruik is er een kleinere Kans op baarmoeder- of eierstokkanker. Uit ander onderzoek dat gisteren is be kendgemaakt in een Brits me disch tijdschrift is gebleken dat vrouwen die het eisprong bevorderende hormoonprepa raat Clomiphene gebruiken, bijna 2,5 keer meer kans heb ben op eierstokkanker. FREETOWN Rtr De militaire politie van het Westafrikaanse Sierra l^eone heeft een luitenant van het leger gearresteerd wegens betrokken heid bij de moord op een Ne derlands artsengezin en een Ier se priester. Zij werden in maart van dit jaar in het oosten van Sierra l-eone vermoord door overvallers die het uniform van hel officiële leger droegen. De arts werkte samen met zijn vrouw in het ziekenhuis van de stad Panguma toen het gezin werd overvallen door een gewapende bende. Zij kwamen daarbij om het leven, evenals hun driejarige dochtertje en de Ierse priester. In het huis van de gearresteerde luitenant werden spullen van het echtpaar gevon den. De man ontkent overigens iets te maken te hebben met de moordpartij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3