Sport UEFA gunt EK aan lage landen Valken '68 loot Rijnsburgse Boys Opstand dreigt in Italiaans voetbal 'Amsterdam' mist nog altijd uitstraling Bondscoach trekt Gerard Bakker over de streep Vitas Gemlaitis begraven Karpov maakt indruk tegen Georgiev VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 [CHEF WILLEM SPIERDIJK 071-356464. PlV CHEF ROB ONDERWATER 071-356463 Alphians op drempel van kruisfinales a force De softballers van Alphians staan met één been in de kmisfinales in het toernooi om de Europa Cup. De Alphenaren boekten gisteren in het Franse La Force hun tweede achtereen volgende overwinning door het sterke Tarup Giants uit Dene marken met 2-0 te verslaan. Grote man bij Alphians was pitcher Tuti Rumai, die een 'perfect game' afleverde. Geen Deen kwam tegen de pitcher, die het tweede punt voor Alphians in de wacht sleepte, aan slaan toe. Vandaag kan Alphians in het duel met het Franse Broke Arms plaatsing voor de kruisfinales defintief ma ken. Drie-uurs surfwedstrijd voor koppels noordwukerhout. De surfclub Como (Bollenstreek) houdt zon dag weer een surfwedstrijd voor koppels op het Oosterduinse- meer te Noordwijkerhout. De wedstrijd wordt voor de zevende maal gehouden. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij het club huis. Om 12.00 uur wordt gestart, sport Bekende namen bij Ronde van Lisse lisse In Lisse vindt zondag weer de jaarlijkse wielerronde plaats. Dit in het kader van de najaarsfeesten door de Ren- en Tourver eniging De Bollenstreek georganiseerde evenement wordt ge houden rond het winkelcentrum Poelpolder. De C-amateurs starten om 12.30 uur, de B-amateurs en veteranen om 15.00 uur. Profs Marco Vermey en Frank van Veenendaal nemen deel aan de demywedstrijden, waarvan de Finale rond 17.00 wordt ver wacht. Fluks verrast in bekerstrijd leiden De korfballers van Fluks verrasten in de tweede ronde van de bekercompetitie van Rijndelfland. De Noordwijkse for matie, zelf uitkomend in de afdeling, versloegen eersteklasser VEO uit Voorburg met 10-8. Tempo (16-5 nederlaag tegen Meer- vogels), Pernix (8-18 verlies tegen Fortuna) en De Danaïden (met 10-9 onderuit tegen Phoenix) haalden de derde ronde niet. De duels tussen Fiks en TOP en De Algemene - KVF werden, evenals ODO-HKV/Ons Eibernest nog niet gespeeld. De derde ronde wordt overigens in april pas afgewerkt. De loting daarvoor vindt op 13 oktober plaats. Inter in beroep tegen schorsing milaan Inter gaat toch in beroep tegen de schorsing van twee wedstrijden, die Dennis Bergkamp eerder deze week kreeg. De club heeft beslag gelegd op beelden van een amateürfilmer, waaruit zou blijken dat de Nederlandse aanvaller geen blaam treft. Bergkamp werd zondag in het duel met Brescia uit het veld gestuurd wegens het uitdelen van eeh elleboogstoot. Bulk naar halve Finales MEXico-stadNicole Bulk heeft zich donderdag tijdens de we reldtitelstrijd kanovaren in Mexico-Stad via de herkansingen ge plaatst voor de halve finales op de 500 meter. De uit Hengelo af komstige vaarster eindigde in haar wedstrijd als tweede, achter cie Belgische Van de Venne. Bij de mannen werd jean-Paul Sits uit De Rijp uitgeschakeld. Zijn vierde plaats in de herkansing was niet genoeg. Met Maastrichtenaar Mark Weyzen slaagde de kanoer uit De Rijp er ook niet in op dezelfde afstand de halve eindstrijd in de tweemansboot te bereiken. Het duo eindigde in de herkansing kansloos als vijfde, op ruim vijf seconden van de nummer vier. Gerard Bakker junior heeft vertrouwen in de nieuwe bondscoach Peter Engel. De aanstelling van de Duitser als opperhoofd van de Nederlandse tafeltennisselectie be valt de 24-jarige Leidenaar zelfs zo goed, dat hij zich na een afwezigheid van twee jaar weer beschikbaar stelt voor het Neder landse team. Met Bakker in de gelederen start de nationale mannenploeg de Eu ropese competitie in de eerste categorie met de uitwedstrijd op 27 september in Za greb tegen Kroatië. „Dat is meteen een zware tegenstander", zegt Bakker, die zich het gehele jaar voor Oranje beschikbaar stelt. „Ik weet nog niet of ik in Zagreb speel. Maar ik heb vertrou wen in de bondscoach. Ik ken hem nog niet zo lang, maar het klikt. Je kunt merken dat Engel zelf op niveau heeft getafeltennist. Hij spreekt de taal van de spelers." Bakker heeft het ook anders meege maakt. „Van mijn zeventiende tot mijn twintigste maakte ik al deel uit van de se lectie. Het is een eer om voor je land uit te komen; in het begin vond ik alles prachtig. Maar na verloop van tijd merk je ook de nadelen. Met andere spelers had ik geen problemen, afgezien van de normale spor tieve rivaliteit. Maar dat lag anders met de mensen om het team heen. Uiteindelijk ben ik daarom zelf uit de selectie gestapt." Het verbaast Bakker weinig, dat hij weer in genade is aangenomen. „Ik was al een paar keer eerder voor de nationale ploeg gevraagd, maar heb me pas in augustus weer beschikbaar gesteld. Het valt goed te combineren met mijn competitieverplich tingen voor Rheintrou Bockum in Duits land. Aanstaande zondag speel ik er mijn tweede wedstrijd van het seizoen - de eer ste verloor ik helaas. Dinsdag ben ik met het Nederlandse team in Kroatië en vrijdag moet ik weer in Duitsland zijn." Het past allemaal precies voor Bakker, die net als zijn vader Gerard Bakker senior in de verzekeringen zit. „Daarvoor moet ik in oktober nog een examen doen. Voor de rest kan ik met Heister, Keen en Vijverberg doordeweeks goed trainen." Plan voor superstadion FC Den Haag op Ypenburg den haag •gpd De organisatie van de EK in het jaar 2000 komt vrijwel zeker in handen van Nederland en België. Dat heeft woordvoerder Coccu van de UEFA kort na de presentatie van het bidbood gisteren in Stockholm laten weten. Tot maandag mogen andere kandidaten zich aanmelden. De verwachting is niet dat dit gebeurt. Tot nu hebben de La ge Landen zich als enige gepresenteerd. stockholm anp De UEFA ziet het als een posi tieve zaak dat twee landen zorg dragen voor het evenement. Met ingang van het aanstaande EK, over twee jaar in Engeland, is het aantal deelnemende lan den uitgebreid van acht naar zestien. Weinig lidstaten van de UEFA zijn in staat onderdak te bieden aan een dergelijk groot deelnemersveld. De voorzitters van de Neder landse en Belgische voetbal bond hebben gisteren in Stock holm hun officiële plannen aan geboden voor de organisatie van het Europees kampioen schap in 2000. Lennart Johans son, de Zweedse voorzitter van de UEFA, nam het zogenaamde bidbook voor EURO 2000 in ontvangst. Jeu Sprengers (KNVB) en Michel D'Hooghe (KBVB) reikten de omvangrijke brochure uit. Johapsson noemde Nederland en België bij de presentatie een sterke combinatie. Hij stipte drie belangrijke steunpunten aan: een klein gebied, met gro tendeels dezelfde taal en een grote voetbalhistorie. D'Hooghe liet namens het Nederlands- Belgische comité weten dat men liever spreekt van één or ganisatie in plaats van twee or ganiserende landen. De geza menlijke kandidatuur is uniek voor een EK of WK. Het bidbook geeft een volle dig overzicht van de plannen voor EURO 2000. Alles komt aan de orde: van genomineerde stadions, tot maatregelen voor transport en veiligheid en het systeem van de -kaartverkoop. Tot maart volgend jaar volgt nog een groot aantal procedu res. Eén van de belangrijkste verplichtingen vormt een pre sentatie bij de UEFA-commissie die verantwoordelijk is voor de organisatie van EURO 2000. Het toernooi moet plaatsvin den in de volgende stadions: Akzodrome (Arnhem), Amster dam stadion, Philips stadion (Eindhoven), stadion Nieuw Galgenwaard (Utrecht), Feye- noord stadion (Rotterdam). In België zijn de volgende arena's geselecteerd: Constant Vanden- Stock (Brussel), Eeuwfeest Sta dion (Brussel), Mambour (Char leroi), Olympia (Brugge) en Sclessin (Luik). De openingswedstrijd is in Brussel, de finale in Amsterdam of Rotterdam. De aangewezen stadions zijn nog lang niet alle gereed. Met de bouw van het Akzodrome is zelfs nog niet eens begonnen. Nederland en België hadden zich eerder al kandidaat gesteld voor het EK van 1996. De UEFA besloot destijds tijdens een con- gres in Lissabon Engeland de voorkeur te geven, maar nodig de Nederland en België toen al uit voor een hernieuwde kandi datuur. KN VB-voorzitter Jeu Sprengers overhandigde gisteren met Belgische collega Michel D'Hooghe het 'bidbook' voor EURO 2000 aan aan UEFA-voorzitter Lennart Johansson. archieffoto ap I let betaald voetbal van FC Den Haag en de amateurvereniging van ADO moeten een nieuw te bouwen superstadion krijgen op Ypenburg. Daarmee komt het Zuiderpark voor andere doeleinden beschikbaar. Ook de Renbaan Duindigt in Wassenaar en de harddraverij- baan van Nootdorp moeten naar dat multifunctionele deels overdekte sportcom plex worden verplaatst. Het complex kan ook dienen voor het houden van grote popcon certen. Met de bouw daarvan is een beilrag van tussen de 200 en 300 miljoen gulden gemoeid. De plannen kunnen binnen vijf jaar werkelijkheid zijn. Dit staat in een ontwikke lingsvisie van de Kamers van Koophandel van Den Haag en Delft en het Bouwfonds Vast goed. die vanmorgen is gepre senteerd aan de bestuurders van het BOY, het Bestuurlijk Overleg Ypenburg (Den Haag. Rijswijk, Nootdorp en Pijnac- ker). De bouw van het sport complex moet voor een fors deel worden betaald uit ontwik keling van een aantal grote kan toren (100.000 m2) en bedrijfs vestigingen (20.000 m2). Zuid-Amerika claimt zes plaatsen asuncion »afp Zuid-Amerika wil in 1998 in Frankrijk met zes landen deel nemen aan de eindronde van het WK voetbal. Deze claim leg de de Zuidamerikaanse voetbal unie neer bij de wereldvoetbal bond FI1A na een vergadering in Asuncion. Zuid-Amerika had afgelopen zomer in de Verenig de Staten vier deelnemers. In Frankrijk wordt gespeeld met 32 landen. leiden»Dagblad Cup heeft een aardige derby opgeleverd in de vorm De loting van de tweede ronde van het duel tussen Valken '68 van de strijd om de Leidsch en Rijnsburgse Boys. Zondagtweedeklasser Fore- holte ontvangt in regerend amateurkampioen Katwijk een aansprekende tegenstander. ZondSghoofdklasser UVS trekt naar de Boshuizerkade om daar de zondagafdeling van LFC te bestrijden. Een aantal wedstrij den wordt op 8 en 9 oktober ge speeld. Voor de andere duels wordt nog naar een datum ge zocht. De volledige loting: SV Voor schoten - FC Lisse (zondag), Fo- reholte - Katwijk, RCL - DOSR, Valken '68 - Rijnsburgse Boys, SVLV (zondag) - Ter Leede (zat. 8/10), De Sleutels - Quick Boys, ASC - SJZ, Oegstgeest - UVS (za terdag), SVOW - FC Lisse (zater dag), ARC - WSB (8/10), Docos - Noordwijk, Alphen - Rooden- burg, VCL - Teylingen (9/10), UDWS - LFC (zaterdag) (8/10), LFC (zondag) - UVS (zondag), SJC - Lugdunum (zondag) (9/10). milaan anp oyster bay Vitas Gerulaitis werd gisteren onder grote belangstelling naar zijn laatste rustplaats gebracht. De kist van de zaterdag 17 september op 40-jarige leeftijd overleden Amerikaanse tennisser werd onder meer door John McEnroe en Björn Borg gedragen. Clubs en spelers in Italië zijn het zal. Het enorme aanbod van voetbal op de televisie heeft de nationale competitie lot speel bal van de producenten ge maakt. Een opstand van over spannen bestuursleden en over werkte voetballers dreigt. „Niet de competitieleider of de UEFA bepaalt wanneer en hoe laat er wordt gespeeld, maar de directie van de televi siestations", schamperde Gian- luca Vialli, topspeler van Juven- tus. „Tussen een competitie- of bekerwedstrijd en een Europees duel zit soms minder dan 48 uur. De macht van de televisie is echt te groot geworden." De Italiaanse voetballiefheb ber wordt dit seizoen op de tele visie overspoeld met wedstrijd- beelden. Vorige week kwamen alle Europese duels van de ze ven Italiaanse clubs rechtstreeks op de buis. I Iet commerciële station TelePiu2 zendt elke zon dagavond een competitiewed strijd direct uit. Eén van de ge volgen van het grote aanhod is een sterk verminderde opkomst van toeschouwers bij de duels. Ook de verkoop van seizoen kaarten is in vergelijking met andere jaren scherp gedaald. De bekerwedstrijd tussen In- ter en l'adova (0-1) werd woensdag in het imposante San Siro-stadion door welgeteld 1312 mensen bekeken. Twee weken eerder kwamen in de zelfde arena bij de bekerwed strijd tussen AC Milan en Paler mo slechts 3100 fans opdagen, van wie het grootste deel nog met de bezoekende club was meegereisd. I let duel was recht streeks op de televisie te zien. De clubs en spelers pikken de overheersing van de tv-stations niet langer. „Er zullen snel ver anderingen moeten komen", zei Sergio Campana, voorzitter van de spelersvakbond. „De si tuatie is onhoudbaar. Als er niet naar ons wordt geluisterd, sluit ik een spelersstaking niet uit." De vereniging van clubvoor- zitters laat zich voorlopig min der dreigend uit. Via overleg ho pen de bestuursleden tot een oplossing te komen. „Aan de schema's van de UEFA kunnen we weinig veranderen", consta teerde woordvoerder Luciano Nizzola. „Missc hien moeten we de hele competitie gewoon ver huizen naar zaterdag." De eerste partijen in de kwartfinales van het Interpolis-schaaktoernooi hebben stuk voor stuk fraai spannend schaak opgele verd. Met name de partij Drejev-Barejev hield de toeschouwers bezig. Al na een zet of tien stond er een stelling op het bord die in geen databank was te rug te vinden. In de moderne schaaktijd is dit bijna een unicum. Het spannende du el, door gastgrootmeester Genna Sosonko omschreven als surrealistisch, werd uit eindelijk gewonnen door de met zwart spelende Barejev. Held van de dag was Anatoli Karpov. die met een prachtige positiepartij Kiryl Geor giev overklaste. De andere favoriet voor de eindzege. Valery Salov, nam een voorschot op een halve-finaleplaats door met zwart van Vladimir Akopian te winnen. Karpov speelde een voorbeeldige partij tegen Georgiev die in de vorige ronde nog verantwoordelijk was voor de uitschake ling van de Nederlandse publiekslieveling Ivan Sokolov. Ditmaal echter was Geor giev kansloos. De kleine Bulgaar stelde zich met het klassieke damegambiet dege lijk op, maar werd op de 29e zet in een reeds bedenkelijke plots verrast door een fraaie combinatie van de FIDE-wereld- kampioen. Karpov leverde tijdelijk twee stukken in, maar de strekking van de combinatie was na de 34e zet duidelijk. Karpov won groot materiaal zodat Georgiev weinig meer restte dan het ongelijke duel te staken. Jevgeni Barejev liep na zijn gewonnen partij tegen Drejev beduusd rond. De Rus sische grootmeester had voor zijn zwart- partij tegen Drejev het scherpe Wol- gagambiet uitgekozen, maar werd verrast door een zeer scherpe aanpak van Drejev. „Ik was na een paar zetten al uit mijn theorie", vertelde Barejev na afloop. „Maar gelukkig slaagde ik erin om in deze ingewikkelde stelling de juiste verdediging te vinden." Barejev doelde op zijn paardinanoeuvre bij de 14e zet. Het paard dekte alle crucia le velden af, waarna het gif uit de witte aanval verdween. Drejev maakte het Bare jev nog wel lastig, maar de als vierde ge plaatste Rus bleef kalm genoeg en sloeg uiteindelijk in de tijdnoodfase toe. Valeri Salov begon het Interpolis-toer nooi grieperig en overwoog zelfs even om zich terug te trekken. Hij zal blij zijn dat hij deze drastische maatregel achterwege heeft gelaten, want op grond van het ver toonde spel behoort Salov zeker tot de fa vorieten. De Armeniër Vladimir Akopian kan erover meepraten, want hij werd door Salov volledig overspeeld. amsterdam gpd De goden zijn de marathon van Amsterdam nog steeds niet gunstig gezind. De wedstrijd over 42,195 kilometer met start en finish op het Museumplein moet het doen zonder buiten landse topatleten. Dat op zich is nog geen ramp, ware het niet dat de Nederlandse marathon- top evenmin acte de presence geeft. Het is een beetje triest te con stateren dat de Amsterdamse City Marathon nog altijd niet die uitstraling heeft die Rotter dam in de loop der jaren heeft opgebouwd. Sponsors zijn niet echt geïnteresseerd, het deelne mersveld blijft daardoor van subtopniveau. En voor de Ne derlandse atleten komt 'Amster dam' altijd nét te vroeg of nét te laat. De organiserende stichting, waarin de Amsterdamse atle tiekverenigingen ziin vertegen woordigd. moest afgelopen jaar constateren dat bedrijven niet stonden te springen de mara thon een financiële injectie te geven. Voorzitter Hes Grewer bekende gisteren in Amsterdam schoorvoetend dat het budget voor de atleten noodgedwon gen moest worden beperkt. Ter wijl in feite vorig jaar werd ge hoopt dat nu méér geld voor het aantrekken van atleten beschik baar zou komen. „Blijkbaar is dit nog altijd hel gevolg van de economische re cessie", dacht Grewer. „We hebben nu wat in het budget moeten schrappen. Vorig jaar 240.000 gulden, nu 200.000 voor de atleten. Waar ik nu nog op hoop is op een zodanige goede na-inschrijving, dat wij voor volgend jaar 'oldoende reserves hebben om weer een goed veld samen te kunnen stellen". Om potentiële sponsors te lokken, overweegt de stichting volgend jaar het parkoers op nieuw te veranderen en de atle ten twee rondjes door een deel van de binnenstad te laten lo pen. Tot nog toe hebben 3500 deelnemers ingeschreven. Ge zien het te verwachten goede weer kunnen daar nog wat bij komen. De gecontracteerde at leten komen met name uit Afri ka. Verder starten twee Japanse atleten, een Rus, twee Mexica nen, twee ljslanders en een Belg. Marathonlopers die 2.11, 2.12 of 2.13 achter hun naam hebben staan. Hazen zijn Marti ten Kate en Henk (lommer. Op papier de snelsten zijn de Ethiopiërs Negash Dube (2.11.00), Tesfaye Dp li (2.10,08) en de Rus Viktor Mozgovoi (2.1038). I ).it zijn ei liter resul taten van drie jaar geleden en geen enkele garantie bieden op aantrekkelijke eindtijden in Am sterdam. „Ik verwacht nu wel een echte wedstrijd", meende echter Jos Hermens, die de atle ten heeft vastgelegd. „Ik heb dat liever dan dat één topatleet met enkele minuten voorsprong aan de finish komt zoals afgelopen zondag in Brussel, waar Rous seau met ruim verschil won". Dat geen Nederlanders van naam zich in Amsterdam laten zien, noemt Hermens begrijpe lijk. „Voor enkelen komt Am sterdam te snel na de Europese kampioenschappen. lonnie Dirks is nog niet honderd pro cent en Bert van Vlaanderen heeft om financiële redenen voor Berlijn gekozen. Daar heb ik geen moeite mee".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19