stem' onder elkaar hebben geen 'Doven ie een bord aan de muur heeft, moet dokken 'Engedieren o Beestenspul Dure 'kromme' voldoet aan eisen Het Gesprek van de Dag Clubdag Kids for Animals op Duinrell VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 'Aaien doe je ze maar in de speelgoedwinkel' Een uit de hand gelopen hobby. Zo om schrijven Peter Hemerik en Ron van der Putten hun verzameling 'enge' dieren die ze zelf onderhouden. Hun passie voor de ze dieren is groot, en hun liefde delen ze graag met anderen. Allebei staan ze het komend weekend op Beestenspul met hun collectie 'vreemde huisdieren'. In hun stands zijn onder andere kaaimannen, boa-constrictors, wasbeerhonden en vo gelspinnen te zien. „Nee, aaien kan je ze beter niet," zegt Peter van dierenspeciaal zaak Parva van de Herenstraat in Leiden. „Daarvoor moet je maar naar een speel goedwinkel gaan." Peter Hemerik houdt zijn dieren in hok ken in de huiskamer. In zijn terrarium krioelen zijn vogelspinnen. „Hoe giftig ze zijn weet ik niet, ik ben nog nooit door ze gebeten." Op een glazen kast naast zijn tafel staat een aquarium met daarin een baby-kaaiman. In de kast zit zijn boa. „Die boa heb Ik al twee keer verkocht, maar iedere keer krijg ik hem weer terug. De mensen weten gewoon niet hoe ze met zo'n beest om moeten gaan. Nu houd ik hem zelf maar." En hij streelt de wurgslangliefkozend. Ron van der Putten is waterschapsambte naar en lid van de Vereniging van liefheb bers van Exotische Zoogdieren (VEZ). Hij heeft heel wat dieren thuis of in zijn hok ken nabij Hazerswoude-Dorp. De Leider dorper is onder meer de trotse eigenaar van twee wasbeerhonden (wilde honden met het uiterlijk van een wasbeer), bever- ratten, fretten en binnenkort zelfs een goudjakhals. Maar ook drie doodgewone tekkels lopen rond op zijn erf. Hij heeft dezelfde diervriendelijke instelling als He merik: „Als mensen zich geen raad meer weten met een bijzonder dier, kunnen ze me midden in de nacht wakker bellen. Dan kom ik het direct halen." De twee liefhebbers zien de onkunde van mensen met bijzondere dieren als een groot probleem. Van der Putten: „Ze ko pen ze vaak heel impulsief. Zo van, dat is apart, die wil ik hebben. Maar na een tijd je krijgen ze problemen met zo'n beest. Je kan er niet mee spelen, de dieren doen weinig of soms zijn de mensen zelfs bang voor hun eigen dier." Peter Hemerik heeft om deze reden ook geen reptielen in zijn dierenwinkel. „Dan zeggen de mensen, oh wat leuk, maar verder denken ze niet. Die dieren zitten er uiteindelijk mee. Daarom h«b ik ook zo'n hekel aan die Vo geltjesmarkt." Hun aanwezigheid morgen en overmor gen in de Groenoordhallen. zal dan ook in het teken staan van de voorlichting aan mensen. Ze zullen geen dier verkopen, hoogstens bemiddelen in de handel of ruil van 'moeilijke' beesten. Beiden heb ben door hun jarenlange ervaring met exotische dieren kennis voldoende in huis om welk dier dan ook een goed leven te kunnen bieden. „Want daar gaat het om," zegt Van der Putten. En hij verontschul digt zich nog voor het hok van zijn vos, waar wat uitwerpselen liggen. „Normaal is dat niet zo hoor, dan is het schoon. Maar ik heb het nu gewoon effetjes te druk met Beestenspul." TIM KORENHOFF Wereldddovendag in Zoetermeer Niet alleen de Groenoordhallen in Leiden staan dit weekeinde in het teken van het (huis)dier. ook bij het attractiepark Duin rell in Wassenaar staat zondag het (knuffel)beest centraal, kids for Animals, de jeugdafdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, houdt namelijk daar zijn club dag. De verkiezing van het lief ste knuffeldier van Nederland behoort tot de hoogtepunten van de dag. De club van jeugdige dierenbe schermers telt intussen al 15.000 leden. Die lopen zich, rond Werelddierendag, het vuur uit de sloffen bij een sponsor loop om geld bijeen te garen voor het Berenbos van de die rentuin in Rhenen. I let geld van een recente actie, 10.000 gul den. wordt aanstaaande zondag op de clubdag aan de stichting AAP overhandigd. De clubdag begint om 10.00 uur en het park is voorleden van kids for Animals gratis toegan kelijk. Bananen op de lat. Alles gaat volgens het boekje. FOTO HOLVAST/MARK LAMFRS „Waarom zijn de bananen krom?", zong volkskomiek André van Duin jaren terug al. Omdat ze recht niet in hun schil passen, zegt de volkswijsheid. De Europese Unie heeft nieuwe normen aan de banaan gesteld. Ze mogen niet al te krom zijn, moeten minstens 14 centimeter lang zijn en 27 millimeter dik. En dan hebben we het vooral over zogenaamde dollarbananen uit Midden- en Zuid-Ame rika. We togen maar eens gewapend met een meetlat naar de Leidse woensdagmarkt om onze gele vrienden aan een onderzoekje te on derwerpen. Met volle medewerking van de marktkooplui, die ons de trossen hilarisch en ruimhartig-toewierpen. And here are the results of the Dutch jury. I )e Leidse marktbanaan is gemiddeld tussen de 18 en 22 centimeter lang en heeft een omvang van zo'n dikke drie centimeter. Maar o,\vat zijn ze soms krom, te krom. Al merkt een marktbezoeker op 'dat hij nooit een rechte ba naan zal kopen'. Dus de EG-norm is een onzinnige óf het is een on mogelijke eis. „Waar bananen vandaan komen? Nou, uit de doos natuurlijk", zegt een marktmedewerker met gevoel voor logica. En de prijs van de banaan op de Leidse markt is wisselend. De Eyffes uil de Domini caanse republiek is 3,98 gulden per kilo, DeCniquita uit Gosta Rica 1,98 gulden, de Turbana uit Columbia 2,98 gulden en de Banacol uit Equador 2,98 gulden. Het publiek vindt de banaan heden ten dage duur. De Chiquita is zo goedkoop, omdat de marktkoopman uitverkoop houdt. Maar welke prijs je ook betaalt, je krijgt er geen kleine banaan voor in de maag gesplist. De centimeter kan dan ook gauw achterwege blijven. Marktkoopman Dool weet wel waarom de bananen krom zijn. Ze groeien naar de zon toe. Dool noemt de EG-eisen 'waanzinnig. Veel te scherp afgemeten'. Dool, die een kolossale banaan van 25 centi meter heeft liggen, snapt wel wat er aan de hand is. „Ze willen quo ta verminderen, om de prijs te laten stijgen. Al weet ik niet wie er rijk van worden." Dool zegt dat de prijs van de banaan in Nederland de laatste tijd zo gestegen is, omdat die jarenlang te goedkoop was. „In Spanje be taalde je tien jaar geleden al zes gulden per kilo." Toch moeten ze van Dool niet duurder worden. „I )an koop ik ze niet meer in." Een ander zegt rnaar negen gulden te verdienen op een doos van 45 gulden inkoop. „Ik kan ze niet duurder maken. I lij wijst er op dat ervoor bananen juist oen grote markt is opengegaan: die van het Oostblok en Rusland. De kleine bananen, 'Canarische banaan tjes' gaan 'allemaal naar Engeland toe'. Een medewerker van Kruts stelt dat de nieuwe EG-normen niets uitmaken. „De banaan verkoopt toch wel." Er wordt gerept van de overvloed aan bananen. En of we wel weten dat er 35 soorten zijn, waaronder hak- en frituurbananen. „In sommige landen worden bananen tegen hoge kosten verbouwd. Jamaica, Trinidad. Maar in de meeste landen is de produktie goedkoop, en het zijn allemaal Amerikanen die er achter zitten. De bedrijven Chiquita en Fyffes beheersen 90 procent van de wereldmarkt." Als we de markt verlaten, klampt een bezoekster ons aan. Ondanks die centimeter. Of we het weten. „Mijn dochter is bioloog en ik ben milieubewust. Bij het kappen van de Chiquita-bananen krijgen de boeren formaline van de messen op hun armen. En dat geeft uil - dag." Een andere marktbezoeker meldt ongevraagd geen goed woord over te hebben voor de Europese Unie. „Die club, die is er niet voor ons. Is alleen maar voor een kleine groep die er belang bij heeft. Ik wil een goedkope banaan. Zo simpel is dat." EMIEL FANGMANN Peter Hemerik en zijn boa. Hij kreeg de slang al twee keer te rug. FOTO HENK BOUWMAN soortgelijke baan te vinden. Toen heb ik MBO-inrichtings- werk gedaan. Dat zou twintig jaar geleden nog onmogelijk zijn geweest, maar de laatste tijd krijgen doven wel meer de tijd om hogere opleidingen te volgen. Toen kwam mijn droom om groepsleider te worden uit." Hij werkt nu met dove jongeren met gedragsmoeilijkheden en erkent wel dat doven met een heroep weinig promotiemoge lijkheden krijgen. „Ze kunnen bijvoorbeeld niet telefoneren." Het is een vreemde vraag, maar hebben ze enig idee wat muziek is? „Nee", zegt Wim. De Alphe- naar is voorzitter van de We- relddovendag, die als thema 'Samen leven' heeft. „Maar we hebben op werelddovendag wel een disco. Dan hebben we ge luidsversterking nodig om de trillingen te kunnen voelen." „Wie niet horen wil, moet maar voelen", merkt Paul droog op. „Nee, een band mag zo vals spelen als hij wil." Hij zong vroeger wel voor zijn jonge kinderen versjes op zelf bedachte melodieën. „Maar toen gingen ze eenmaal naar school en zeiden ze dat ik vals zong", lacht hij. Betsy: „Onze kinderen zijn horend, dus heb ben we radio en platenspeler gekocht." Maar doof zijn heeft ook voor delen. Paul, lachend: „Als jullie door hevig onweer je ogen niet kunnen dichtdoen, slapen wij rustig verder." Werelddovendag. Met onder meer exposities, workshops, toneel, modeshow, forum. Za terdag 24 september 1994 in Zoetermeer. In Congres-Wijk centrum'Meerzicht'. 10.00- 2.00 uur. Uiterwaard 1Zoeter meer-wijk 16. EMIEL FANGMANN lijking dienen. Als school moet je toch laten zien wat voor dien sten je aanbiedt? We zijn een stichting, we hangen zo'n bord niet op uit winstbejag. Een school is een vorm van sociale voorziening. Het gaat ons wat ver om dat te belasten." De Bie kent die geluiden. Maar de wet is de wet, betoogt hij gloedvol. Kunnen we er dan van uit gaan dat ook de belasting dienst, de politie en het Acade misch Ziekenhuis worden aan geslagen? Per slot van rekening hebben zij óók hun naam op de gevel staan. „In principe gaat het om alle aankondigingen", houdt De Bie vol. „Laat ik dit zeggen: om doelmatigheidsre denen kan de heffing ook wel eens achterwege blijven. In het geval van een gemeente-instel ling lijkt me dat logisch. De ge meente legt zichzelf natuurlijk geen belasting op. Maar op de namen van belastingplichtigen kan ik en mag ik niet ingaan." Dan zelf maar eens rondvraag gedaan. Bij de Belastingdienst aan het Stationsplein hebben ze geen flauw idee of ze reclame belasting moeten betalen voor de tekst op de gevel. „Ik denk dat zoiets via het Ministerie van Financiën loopt", meldt een van de vele woordvoerders die worden ingeschakeld bij het be antwoorden van de vraag. Winneke Logt is werkzaam bij de centrale directie voorlichting van het ministerie en houdt zich met name bezig met voor lichting over de belastingdienst. „Ze zijn het hier voor me aan het uitzoeken." Daar blijft het dan ook bij. Een antwoord komt er niet. Bij de Leidse politie is het van het zelfde laken een pak. Voor lichter Ton Stuifbergen heeft geen idee of reclamebelasting is verschuldigd aan de gemeente. „Maar dat zoiets zou gelden voor politie en brandweer kan ik me eerlijk gezegd niet voor stellen. We zijn natuurlijk niet echt een nutsbedrijf, maar wel een vergelijkbare instelling." En dan het AZL. Voorlichter Dirk Ketting klappert even met zijn oren als hij van de reclame- helasting hoort. „Dat logo heeft niks met reclame te maken. Het is bewegwijzering, een plaats aanduiding van waar het AZL zich bevindt. Het AZL is een non-profit-instelling. We hoe ven dan ook geen reclamebelas ting te betalen." Begrijpelijk commentaar, maar zoals De Bie reeds vermeldde zit de wet anders in elkaar. Die maakt geen onderscheid in het soort uitingen. Ketting maar ween „Dan nog. We betalen FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN niet. Of ik dat zeker weet? Nou, we stellen ons in elk geval zo op. Denk ik. Ik kan me tenmin ste voorstellep dat dat de hou ding zou zijn van de Raad van Bestuur." Daarmee is de informatie stroom opgedroogd. Maar als u het voor u zelf zeker wilt weten, beste lezer, pak dan de rolmaat of de centimeter. En kijkt u als tublieft uit met het ophangen van borden als Hulde rum het bruidspaar en Welkom thuis. HERMAN JOUSTRA Karin Kok, het echtpaar Betsy en Paul Wage naar en Wim Maljers zitten in het bestuur van de Werelddo vendag, die morgen wordt gehouden. „On der doven heb je direct contact met elkaar." Ze leven in stilte. Vroeger wer den ze 'doofstom' genoemd. „Maar dat accepteren we niet /neer. Het is een raar begrip, want we kunnen praten. We kunnen alleen niet horen", zegt Paul Wagenaar. Wagenaar, zijn vrouw Betsy, Ka rin Kok en Wim Maljers zijn vier van de in totaal achtduizend doven die Nederland telt. Het viertal maakt een weerbare in druk en zit in het bestuur van de Werelddovendag die zater dag in Zoetermeer wordt ge houden. Hoewel de vier redelijk kunnen liplezen en allen vrij goed te verstaan zijn, staat een doventolk de interviewer bij met haar gebarentaal. „Als mensen stotteren lopen anderen niet weg, als mensen doof zijn wel. De kwestie is dat mensen goed naar dove men sen moeten luisteren", zegt Bet sy Wagenaar. De doven vormen onderling een kleine wereld. „Bij de horenden accepteer ik niet dat ik doof ben, maar dat ik slechthorend ben. Bij de doven accepteer ik het wel", illustreert Karin Kok, die cursusleidster is voor horenden die met doven moeten communiceren. „Grote gemis is dat je niet 100 procent kunt functioneren in de maatschappijzegt Betsy. „Doven komen veel informatie te kort. Je moet zelf actief zijn om daaraan te komen. Met brieven, fax, de teksttelefoon." Karin: „De meeste doven leven teruggetrokken." „Doven zijn snel moedeloos, omdat ze om aandacht van horenden moeten vragen", zegt Wim Maljers. De doven kunnen niet zonder hun gebarentaal. „Doven onder elkaar hebben geen stem. Geba rentaal, het aanraken van het li chaam, lichtsignalen zijn be langrijk", zegt Wim. „Onder doven heb je direct contact met elkaar", zegt Karin. „Op onze school vroeger was gebarentaal verboden. Onderwijzers dach ten dat het ons zou isoleren van de horende maatschappij", ver telt Betsy. Ze zegt dat het wel frustrerend kan zijn. „Met name vroeger kwamen mensen in psychische problemen. Het onderwijs heeft nu ingezien dat het nodig is ge barentaal te leren. En ouders gaan een cursus volgen om hun dove kinderen te kunnen ver staan." Betsy zegt dat veel doven frustraties hebben. „En dan is het moeilijk om de pro blemen bij een hulpverlener te verwoorden. Daar moet dan weer een tolk bijkomen." En een tolk is eigenlijk een levende robot, vindt Paul. „Een tolk kan niet vertellen wat er emotioneel in een dove omgaat." Soms bevinden ook zij zich in een isolement. Betsy: „Je wilt bijvoorbeeld graag naar een le zing of congres, waarover je in de krant hebt gelezen. Dan kan dat niet als je geen tolk hebt. Daarvan zijn er niet veel. Je hebt dan horende vrienden met ondersteunende gebaren no- dig." De televisie is een ander 'pro bleem'. „De ondertiteling van programma's. Daar heb ik over naar de NOS geschreven. Wij willen meer inspraak. RTL 4 zei ons dat ze niets ondertitelde: 'wij zijn commercieel'. Maar wij zijn een vergeten groep. En waarom beschouwt de belas tingsdienst ons wel als gelijk waardige personen?" zegt Betsy verongelijkt. Het viertal is op dovenscholen geweest. „Waar anders?", vraagt Paul Wagenaar zich af. Hij heeft geen baan, Wim Maljers wel. Die was eerst computeropera tor. „Toen ging het bedrijf fail liet en lukte het niet om een ^lsof het een boete voor een botloodventer betreft. Scholen gemeenschap Emily Knappert Jnoet Leiden zesduizend gulden ^betalen omdat zij op liefst drie plaatsen in de gemeente zo- -jnaar haar naam in al zijn naaktheid aan den volke toont, up de gevels van haar drie ge spouwen namelijk. Je zult als ar geloos voorbijganger toch maar r lastiggevallen worden door zo'n ntnbedekt bord. Leiden vindt daarom een boete wel op zijn ^plaats. Alleen noemt de ge- daarop een openbare aankondi ging die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. Alleen voorwer pen die kleiner zijn dan een hal ve vierkante meter worden niet in de heffing betrokken." De meeste naambordjes vallen daar niet onder. Maar pas op! „De strekking van de aankondi ging doet er niet toe. Of dat nu is Koop brood bij bakker Jansen, of een bord met een P met een dakje erboven dat is bedoeld om aan te geven dat zich daar een parkeergarage bevindt. De neente zo'n boete met een Tiendelijk woord reclamebelas- Dg )e vraag is alleen: wie moet er tou precies die gemeentebelas- ing betalen? Kunt u, lezer, met ten eenvoudig naambordje op Ie deur, een aanslag verwach- en? Waarschijnlijk niet. P. de lie, van gemeentelijke belas- ingzaken, doet voor u even de eclamebelasting uit de doeken. De term is misschien een eetje onduidelijk. Het gaat om Ttelasting voor voorwerpen met wet maakt wat dat betreft geen onderscheid." Daarom is bijvoorbeeld ook scholengemeenschap Emily Knappert de pineut. Directeur Piet Geurts, directeur van scho lengemeenschap vindt het maar vreemd. „Geld is het probleem niet. Het gaat om het principe. We vinden het vreemd dat de overheid van mening is dat het hele onderwijs onvoldoende duidelijk is voor wie het is be doeld en tegelijkertijd belasting heft op borden die ter verduide-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17