Bijna 1000 reacties op traject flitstrein 1 Controles in naaiateliers leiden tot 155 uitzettingei Randstad rWiiiKÜWWT *ïii» «iiifniff«W*. 'fliü. Daling criminaliteit in Bijlme Maatregelen in strijd overvallen op bedrijven Schelpen in kruipruimte tegen vocht in woningen Den Haag krijgt geen extra geld van overhei Een vrije val van drieënhalve minuut Extra politie noodzaa VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 Eerste fase bouwplan voor Scheveningse pier afgerond SCHEVENINGEN. Het eerste van drie omvangrijke bouwwerken op de Schevening se Pier nadert zijn voltooiing. In het grote, glazen koepelgebouw van het Van der Valk-concern is de bovenste verdieping (een za lencomplex) voltooid, net op tijd voor een besloten party. Het uitzicht op de zee, de boulevard en het Kurhaus is vooral na zonsondergang sprookjesachtig. Op de tweede verdieping die als gevolg van vertragingen tijdens de bouw de komende weken met spoed wordt voltooid - komt een. res taurant, op de onderste verdie pingeen afhaalrestaurant. De bouw van de glazen koe pel. die voor een groot deel door bedrijven van het Van der Valk-concern wordt uitgevoerd, is het eerste grote project om de Scheveningse pier weer de oude allure te bezorgen. De volgende stap is sloop en verbouwing van de gebouwtjes op het wandel- dek. Voor de bouw van een Ho teltoren, op de plaats van de huidige uitkijktoren, heeft de Haagse raadscommissie inmid dels toestemming gegeven. De kosten van de drie bouwplan nen komen uit op rond de 35 miljoen gulden. Miszet Langzaam maar zeker neemt de Scheveningse pier e AMSTERDAM Controles door het Confectie Interventieteam (CIT) van de Amsterdamse politie in naaiate liers, hebben tot juni van dit jaar geleid tot 155 uitzettingen van werknemers die illegaal in Nederland verbleven. Onder de 615 werknemers die het CIT bij controles aantrof, bleken 583 van buitenlandse afkomst. De Amsterdamse politie maakte de cijfers gisteren be kend. Het CIT begon de contro les in het najaar van 1993 in vier wijken. Deze maand breidt het 312 keer c grond erbaa Het CIT is e kingsverband tussen de politie (waaronder ook de vreemdelin genpolitie), het GAK, de Inspec tie Sociale Zaken en Werkgele genheid (ISZW) en de Belasting dienst. Naheffingen In de vier wijken (Amsterdam- Noord, Spaarndammerbuurt en omgeving, Amsterdam-Oost en stadsdeel De Pijp) waren naar schatting 150 confectie-ateliers actief voordat het CIT met zijn werk begon. Het team maakte en proces-vi i de Wet arbeid 1 tenlandse werknemers. De lastingdienst en het GAK- leg voor enkele miljoenen gen en naheffingen op, aldu politiewoordvoerder. Een a zaken is inmiddels voo rechter gebracht. Het CIT controleerde gis morgen een atelier in de 1 copterstraat. Van de werknemers bleken e gaal in Nederland te verblij\ Zeven van hen zijn in bewaï gesteld, Justitie wijst hen Tevens ontdekte het CIT ti gevallen van steunfraude. AMSTERDAM ANP F.en landelijke werkgroep gaat voor bedrijven een pakket vei ligheidsmaatregelen samenstel len die hen moet helpen in de strijd tegen overvallen. Zij gaat een standaard bepalen waaraan bedrijven zouden moeten vol doen om overvallen te voorko men en bestrijden. Het doel is onder meer om voor onderne mers orde te scheppen in de wirwar van aanbiedingen van alarmapparatuur en andere maatregelen. Het initiatief komt van het Landelijk Platform Cri minaliteitsbestrijding. Het aantal overvallen op ban ken daalt, maar er is een stijging in de detailhandel. Voor ver schillende soorten winkels en bedrijven in verschillende bran ches en regio's komen er diver se veiligheidspakketten, toege sneden op de specifieke situa tie. Ondernemers kunnen ver volgens beslissen om mee te doen aan een project in hun ge bied. Als ze dat doen, krijgen ze een vignet dat uitdrukt dat het een 'veilige' winkel is. Er is een prijsvraag uitgeschreven om te komen tot een symbool voor veilige bedrijven. Voorbeeld is het model Am sterdamse Poort, een winkel centrum in de Bijlmermeer. Sinds vorig jaar is daar de win kelbeveiliging gecoördineerd. Er is onder meer een onderling waarschuwingsysteem, stil overvalalarm en kluizen met tijdvertraging en codes. In de Amsterdamse Poort is sindsdien geen overval meer geweest. Als ondernemers het volledige pak ket nemen (4000 gulden), krij gen ze een certificaat. AMSTERDAM ANP Het Woningbedrijf Amsterdam begint een proef met schelpen om vocht in woningen te be strijden. In de kruipruimte wordt een grote hoeveelheid schelpen gestort, die verdam ping van vocht uit de bodem te gengaan. In zeventien woningen wordt een laag van ruim dertig centi meter schelpen uit de Wadden zee gestort. De laag vormt een thermische isolatie, waardoor de bodemtemperatuur daalt. Dat leidt tot afname van ver damping naar de kruipruimte. Vooral oude woningen kam pen met veel vochtproblmen. Dat kan gevolgen hebben voor de gezondheid. Volgens de Wo- ningdienst heeft het winnen van schelpen uit de Waddenzee nagenoeg geen nadelige gevol gen. De schelpen worden voor de proef alleen gespoeld met Vooral bezwaren tegen geluidhinder en aantasting Groene Hart AMSTERDAM ANP Het aantal aangiften van straatroven in de Bijl mermeer is in de eerste helft van dit jaar gedaald van 798 tot 398 ten opzichte van die periode in 1993. Het totale aantal misdrijven in Zuidoost is van januari tot juni met 21 procent gedaald, aldus de laatste gegevens van de politie. De politie heeft een projectmatige aanpak op het probleemgebied losgelaten. Eén van de maat regelen was het instellen van een speciaal roof- team. Dat lijkt nu vruchten te gaan afwerpen. Uit onderzoek dat deze week is gepubliceerd in het Tijdschrift voor Criminologie blijkt dat het ri sico voor bewoners in de Bijlmermeer om te wor den overvallen in 1993 nog vijftien keer zo groot was als voor de overige Amsterdammers. Illegaliteit De Haan schat het aantal daders in de Bijlmei rond de 1300. Een tiende van de daders i De helft van de overvallers is van Surinaams( een kwart van Antilliaanse afkomst. Illegalite niet van betekenis als achtergrond om ven te plegen. Drugsverslaving in combinatie zwerfgedrag wel. Naar schatting valt ruirr van het aantal straatrovers in Zuidoost onder ze broodrovers', aldus De Haan. Een kwart de daders is minderjarig. De gemiddelde pakk voor straatrovers is 30 procent. De Haan, verbonden aan de Universiteit Utrecht, liep van december 1993 tot april mee bij het speciale roofteam van de politie ir Bijlmer, dat zich specifiek op de aanpak straatroof richt. Bijna duizend inspraakreacties op de aanleg van een Ho ge Snelheidslijn zijn ingediend bij het Centraal Punt In spraak van de Raad voor Advies voor de Ruimtelijke Or dening (RARO). Veertig van die reacties bestaan uit pam fletten en voorgedrukte bezwaarschriften die door zo'n 16.000 insprekers werden ondertekend. reacties vooral betrekking heb ben op onderwerpen, die ook al tijdens de hoorzittingen naar voren zijn gebracht. Bezwaren tegen geluidhinder, het door snijden van landschappelijk ge- HAAGS VERSLAGGEVER Hoewel het inspraakpunt pas volgende week begint met de verwerking is duidelijk dat de bied en aantasting van de om geving zijn volop geuit. Daarnaast hebben ook voor standers van de aanleg van een nieuwe lijn tussen de Belgische grens en Amsterdam zich niet onbetuigd gelaten. Het nu inge diende aantal reacties is kleiner dan bij de vorige HSL-nota uit 1991. Toen kwamen er zo'n 21.000 reacties binnen. Het inspraakpunt begint nu met de verwerking van de gege vens. De bedoeling is in januari een hoofdlijnenrapport te pre- tarin een globaal beeld wordt gegeven van c' neur van de inspraak. Door he toelichten van specifieke dachtspunten zal zo in kort be stek een overzicht worden gege ven van de reacties. De inspraakreacties zullen onder meer ter beschikking worden gesteld aan de Tweede Kamer. Komende maand zullen opnieuw hoorzittingen worden georganiseerd onder leiding van voormalig staatssecretaris Gerrit Brokx. Hoogleraar 'Nederlands als tweede taal' benoemd De Universiteit van Amster dam krijgt een hoogleraar in de verwerving en didactiek van het Nederlands als twee de taal. Hiertoe wordt dr. R. Appel benoemd. De leerstoel wordt vijf jaar door de ge meente Amsterdam betaald, die daar jaarlijks veertig mille voor neerlegt. De bijzonder hoogleraar leidt het Instituut voor Toegepaste Taalweten schappen. In samenwerking met anderen zal hij het doc toraalonderwijs en nascho lingsaanbod op het gebied van het Nederlands als twee de taal vormgeven. DEN HAAG GPD gemeente in februari al dat steun die het kabinet va 1991 gaf, na 1994 zou stopp Hierop is er beraad geweest de Haagse burgemeester Ha mans. Dat leidde niet tot beleidswijziging. Een brief B en W van Den Haag over e steun na 1994 kwam bij nieuwe kabinet terecht, schrijven leidde niet tot een sitief besluit. Er zijn ook da geen toezeggingen gedaan, dus staatssecretaris Van Vondervoort. De gemeente Den Haag heeft volgend jaar en in 1996 geen recht op extra geld van het rijk. Klachten van het gemeentebe stuur dat Den Haag nu ineens 35 miljoen gulden per jaar moet missen, zijn onterecht. Dit heb ben oud-staatssecretarisDe Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) en haar opvolgster Van de Vondervoort (PvdA) laten we- De Graaff-Nauta schreef de DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle dagbladen in Nederland extra aandacht aan de bezorgers van de krant besteed. De Week van de Bezorger staat dit jaar in het teken van de droomwens. De krant laat deze week een aantal onvervulde verlangens van bezorgers in vervulling gaan Bezorgster Eveline van Doorn stortte zich boven Texel uit een vliegtuigje van het paracentrum Bob Rienks. Een ervaring om nooit te vergeten Eveline van Doorn zit min of meer op schoot bij de man met het donkerblauwe pak. Ze lacht er vrolijk bij en steekt haar duim op, maar haar gezicht is bleek en haar ogen groot. Als het luik omhoog schuift en de ijskoude wind het vliegtuig in stroomt, kruipen beiden, zo goed en zo kwaad als dat gaat in het har nas, naar de opening. ,,Oh mijn God", mompelt Eveline, maar dan is het al te laat. Met een duwtje van de man op haar rug duikelen ze van 2700 meter hoogte de diepte in. ,,Wat? Nee! Geweldig!" Eveline van Doorn kon haar geluk niet op toen ze hoorde dat haar droomwens door de krant was uitgekozen. Ze wist nog best dat ze haar wens had opgestuurd, maar toen er gebeld werd dacht ze eerder dat ze was gekozen tot 'Bezorger van de week'. Dat ze een boekenbon kreeg, of zoiets. Maar niet dit. Haar droomwens was een para chutesprong. Waarom? „Tsja, ik weet niet. Ik wou gewoon iets spectaculairs. Ik dacht eerst aan bungeejumpen, maar dat doet tegenwoordig ook al bijna ie dereen." En dus, op de der de maandag van september, na twee weken uit stel wegens noodweer, reist Eveline naar het Paracentrum Texel. Korps Hollands Midden karig bedeeld Iemand ouder dan 25 krijgt laris, ongeveer 50.000 gul per jaar." Desondanks heeft Holla Midden het volgens Van Gar len 'financieel redelijk voor kaar'. Na de ingrijpende reoi nisatie die de politie net acl de rug heeft, is er niet echt sj ke van een financieel tek ,,Maar we hebben nog wel wensen. Automatisering i absolute noodzaak in de komst. Nu geven we zo'n vijfduizend gulden uit pe dewerkfer aan automatiser Dat moet vijf tot zes keer z worden." „Communicatie wordt stel belangrijker. Criminelen mal gebruik van steeds geavanca der technologie. We moer wat dat betreft toch minst bijblijven. Verder mod alarmcentrales eigenlijk elk j worden gemoderniseerd. Dd van is nu geen sprake." i LEIDERDORP HERMAN JOUSTRA VERVOLG VAN VOORPAGINA Extra agenten voor de regio Hollands Midden zijn volgens woordvoerder Van Gangelen van het gelijknamige politie korps bittere noodzaak. Hol lands Midden telt op dit mo ment 1350 formatieplaatsen en is volgens Van Gangelen wat politiedichtheid betreft één van de laagste in Nederland. „En ze kunnen nu wel roepen driedui zend man extra, maar dat is pas over een paar jaar." Van Gangelen vraagt zich af waar het geld vandaan komt dat moet worden besteed aan wer ving en opleiding van de nieu we krachten. „Opleidingskosten worden slechts voor een deel door het ministerie betaald. Het grootste deel betalen we zelf. Een aspirant jonger dan 25 jaar moeten we zakgeld betalen, on geveer 25.000 gulden per jaar. v - Van 2700 meter hoogte in drieënhalve minuut eindelijk veilig op de grond. De droomwens v Eveline van Doorn is in vervulling gegaan. n de 16-jarige Haagse politie bekeurt massat De politie in Den Haag heeft gisteren bij een grootschalige keersactie tegen meer dan één op de vier automobilisten prot verbaal opgemaakt. In totaal zijn 463 voertuigen gecontroleerd 133 gevallen was de bestuurder in overtreding. Gekeken is r der meer de technische staat van de voertuigen en naar het nj ven van de rijtijdenwet. 1 Ter hoogte van Den Helder slaan de zenuwen toe en gaan spontaan de pepermuntjes rond. Maar ze is vastbesloten. Aandachtig volgt ze de kleine vliegtuigjes die rond het vliegveldje zwer men. Ze weet zeker dat in een van die kistjes een paar para chutisten zitten, maar het vlieg tuig verdwijnt snel in de wol ken. Gehuld in een strak grijs para- chutistenpaken ingesnoerd in een harnas van banden en ka bels loopt Eveline de loods uit. „Tadaah!" Een beetje moei zaam. want de banden om haar dijen zitten wat strak. „Ie kunt ze wel wat losser maken", zegt Simon, haar begeleider bij de tandemsprong. „In het vlieg tuig sjorren we ze wel weer aan." „Gelukkig", mompelt Eveline, en ze repeteert on bewust nog wat bewegingen. Op een karretje in de loods mochten ze oefenen: drie mei den die klaar staan voor een sprong uit het vliegtuig. Hoofd in de nek, holle rug, voeten om hoog en duimen onder de ban den op de borst. Bij twee tikjes op de schouders worden de ar men gestrekt naar buiten, de handen recht naar voren zodat de ellebogen een hoek van ne gentig graden maken. „En ont houden", zegt Simon, „recht naar voren blijven kijken. Je ziet veel meer als je naar de horizon kijkt." Bovendien is het veel en ger om recht naar beneden te kijken, maar dat begrijpt Eve line pas later. In het vliegtuig. „Het was te gek. Ie vliegt en je ziet dat hele eiland onder je. Al lemaal kleine mensjes, kleine huisjes, kleine autootjes. Het leek allemaal nep, zo klein." Het mooist vond Eveline de val zelf, voor het valscherm openging. „Tweehonderd kilometer per uur! Wow man!" gilt ze. Maar dat duurde maar dertig secon- den. Toen trok Simon, die met haken en ogen aan haar rug zat vastgeklonken, aan het koord en waaierde het valscherm open. In drie minuten daalden ze in bochten af naar de aarde. „Trekje knieën op, zei hij", ver telt Eveline, maar ze vraagt zich af of het ook de bedoeling was dat ze op haar knieën zou lan den. Maar het was een 'te gek ke' ervaring en eigenlijk wil ze nog een keer. VOLKERT DEEN ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU I STRIJK Brede fiscale dienstverlening met persoonlijke betrokkenheid. In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants, Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen, Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curagao).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16