Nederland machteloos in zaak-Van Damme 'ï«*upb Carlos' uiterste moorddatum was gepasseerd Gesprek junta en Suu Kyi geen echte doorbraak Feiten &Meningen Voor Johannes van Damme is het aftellen begonnen McZalm in Noorwegen DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 NIEUWSANALYSE De Myanmarese junta heeft de recente ge sprekken met de gevangen oppositieleidster Aung San Suu Kyi een 'doorbraak' ge noemd. Maar diplomaten en politieke waarnemers in de Myanmarese hoofdstad Yangon en in de Thaise hoofdstad Bangkok hebben daarover zo hun twijfels. Waarne mers betwijfelen of de ontmoeting werkelijk een stap op weg is naar nationale verzoe ning, zoals de Staatsraad voor Herstel van Gezag en Orde (Slorc) wil doen geloven. De besprekingen met Aung San Suu Kyi hebben dinsdag plaatsgevonden op neu traal terrein, namelijk in het gastenverblijf van het leger in Yangon. De staatstelevisie liet later op de dag beelden zien van de ont moeting. Het was de eerste keer in vijf jaar dat de Myanmarese bevolking de gevangen oppo sitieleidster kon zien. Tijdens haar al vijf jaar durende huisarrest, niet in het minst door de Nobelprijs voor de Vrede die haar in 1992 werd toegekend, is ze in Myanmar een levende legende geworden. Aung San Suu Kyi leidde de Nationale Liga voor De mocratie (NI.D) in 1989, voordat ze in juli van dat jaar gevangen werd gezet. Volgens de berichten verkeerde de 49-ja- rige Suu Kyi In goede gezondheid en zag ze er zeer ontspannen uit. Haar gesprekspart ners, in wat officieel 'vriendelijke gedach- tenwisselingen' werd genoemd, waren de leider van de junta generaal Than Shwe en het hoofd van de veiligheidsdienst van de strijdkrachten Khin Nyunt. Diplomatieke bronnen in Yangon laten zich echter zeer voorzichtig uit over de be tekenis van de gesprekken. Enkele diploma ten menen dat het gaat om een bescheiden eerste stap op weg naar nationale verzoe ning. „Natuurlijk is het een belangrijke eer ste stap", zei een diplomaat, „maar omdat over de inhoud niets hekend is gemaakt, is de waarde ervan onmogelijk in te schat ten." De junta heeft in het verleden Suu Kyi al eens aangeboden haar vrij te laten. Maar in ruil daarvoor zou ze het land moeten verla ten en zich niet meer met politiek mogen bezighouden. Suu Kyi heeft die eis altijd van de hand gewezen. De junta heeft nu een ontwerpgrondwet opgesteld die wat één bepaling betreft een politieke terugkeer van Suu Kyi onmogelijk maakt. Volgens die bepaling kan iemand die met een buitenlander is getrouwd, geen kandidaat zijn bij de verkiezingen. Aange zien Suu Kyi getrouwd is met een Britse we tenschapper zal ze dus nooit in het parle ment zitting kunnen nemen. Normalisering van de betrekkingen tussen de junta en de oppositie zou, aldus waarnemers, bijna ze ker moeten inhouden dat deze bepaling wordt geschrapt. De junta had Suu Kyi tijdens de eerste drie jaar van haar huisarrest verboden con tacten te hebben met de buitenwereld. La ter versoepelde de junta dit beleid door haar Britse echtgenoot toe te staan zijn vrouw te bezoeken. Eerder dit jaar had ze een ontmoeting met het Amerikaanse Con greslid Bill Richardson. In een interview met de Amerikaanse zender CNN verklaarde Richardson te ho pen dat de gesprekken lussen de junta en Suu Kyi zouden uitlopen 'op een bepaalde vorm van politieke verzoening'. Zowel Azia tische als westerse landen hebben bij de junta herhaaldelijk aangedrongen op vrijla ting van Suu Kyi. De oproep werd tijdens de laatste vergadering van de Associatie van Zuidoostaziatische Landen (Asean) in Bangkok nog eens herhaald. Tegelijkertijd hebben landen als Thailand en de Verenigde Staten contracten met de junta gesloten voor de olie- en gaswinning in de Andaman Zee. Oppositieleidster Suu Kyi zou in haar gesprekken met de boed dhistische monnik Ravvata hebben gezegd dat hervormingen van de Myanmarese eco nomie en van het onderwijs zeer belangrijk zijn aangezien zonder deze hervormingen 'er geen sprake kan zijn van democratie'. BANGKOK RON CORBEN )or De Nederlandse afdeling van Amnesty Internatio nal wordt sinds gisteren overspoeld met telefoon tjes van mensen die mee willen doen aan de blik semactie om te voorkomen dat de 59-jarige Jo hannes van Damme morgen in Singapore wordt opgehangen. Amnesty vraagt de regering van Singapore de doodstraf voor Van Damme om te zetten in een andere straf. Tegelijk roept ze de be volking op faxen of telegrammen met hetzelfde verzoek te sturen naar de president, de premier en de minister van justitie van Singapore. De P TT heeft reeds een kleine honderd telegrammen naar Singapore verzonden. 1 let is woensdagavond, half elf plaatselijke tijd. Het is zeer warm, benauwd en het giet in Singapore. Marco Bakker beëindigt net zijn show op 22 Camdenpark, het goed bezochte onderko men van de chique Hollandse Club. Voor de Ne derlanders in Singapore leeft de zaak Van Damme Het aftellen is echter begonnen. Rond midder nacht (Nederlandse tijd) wordt hij opgehangen. Het is in Singepore dan al een uur of zes, een uur voor zonsopgang, het moment van elke excecutie. Vandaag zal Guus van Bladel, Van Dammes steun en toeverlaat, continu in de gevangenis zijn om de oud-Hengeloër te begeleiden. En natuurlijk ook om Van Dammes vrouw die uit Nigeria is overge komen tot steun te zijn. Familie vanuit Nederland, waar Van Dammes ex-vrouw en twee dochters wonen, is niet overgekomen. De spanning is bij iedereen enorm opgelopen. De anders rustige Van Bladel die als maatschappelijk werker van gedetineerden zijn landgenoot weke lijks bezocht, kan het niet meer opbrengen om uitgebreid over Van Dammes toestand te praten. „Van Damme heeft zich neergelegd bij zijn doodstraf. Het gaat heel goed met hem. Hij is heel kalm en verzet zich niet." Dat is alles hij kwijt wil. De houding van de Singaporese overheid heeft de afgelopen anderhalve week aan duidelijkheid irgelaten. Toch blijft er, zo lang niet is voltrokken, een sprankje hoop. zij het waarschijnlijk ijdele hoop. Van Dammes Singaporese advocaat Pereira heeft beloofd een herzieningsverzoek in te dienen omdat hij over nieuwe feiten zou beschikken, namelijk het rap port van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) waarvoor Van Damme informant was. Het rapport zou Van Dammes uitlatingen bevestigen dat hij slachtoffer is geworden van een wraakactie vanuit Nigeria. Van Damme houdt vol niet te heb ben geweten dat er heroïne in de koffer zat die hij in september 1991 voor een Nigeriaanse vriend Maar wie je ook spreekt in Singapore, niemand geeft Van Damme nog een schijn van kans. Een Zweedse zakenman die al jaren met zijn gezin in Singapore woont, zegt: „Ze hangen zelfs hun ei gen bevolking op. Dan laten ze dat heus niet ach terwege bij een westerling." De doodstraf, volgens Amnesty International onder alle omstandigheden aan te merken als een schending van de mensenrechten, geldt volkenrechtelijk helaas als een toelaatbare sanctie. De wereldwijde verdragen op het gebied van de mensenrechten sluiten de doodstraf niet uit. Nederland heeft dan ook wel humani taire, maar vrijwel geen juridische ar gumenten voor het protest tegen de Singapore. Als Nederland diplomatie ke of economische stappen zou ne men tegen staten die de doodstraf toepassen, dan zou ons land in de wereld tamelijk geïsoleerd komen te Deze constatering mag uit het oog punt van de beschaving tragisch zijn. maar het internationale recht is nu eenmaal afhankelijk van overeen stemming tussen staten. En het is nu eenmaal een feit dat meer dan hon derd landen in de wereld nog altijd de doodstraf toepassen. De mensenrechtenverdragen van de Verenigde Naties verbieden weliswaar de doodstraf niet, maar leggen wel de toepassing aan banden. Singapore heeft het belangrijke VN-verdrag in zake Burgerrechten en Politieke rech ten niet ondertekend. Toch biedt dat verdrag wel een volkenrechtelijke norm waar elk land zich aan heeft te houden. Artikel 6 stelt dat een dood vonnis alleen dooreen bevoegde rechter mag worden uitgesproken gens 'de ernstigste misdaden'. In de zaak-Van Damme is sprake executie op basis van een vonnis d door een bevoegde rechter is opgelegd. In zoverre valt de executie binnen de in ternationale rechtsnorm. Datzelfde kan echter niet worden gezegd van de we die de doodstraf stelt op het bezit van heroïne, waarvoor Van Damme is veroordeeld. Dit delict be hoort immers niet tot de 'ernstigste misdaden' waa het VN-verdrag op doelt, zoals moord, oorlogsmis daden, volkenmoord en dergelijke. Singapore vormt echter geen uitzondering. In sommige islamitische landen staat de doodstraf op prostitutie of overspel. In de voormalige Sovjetunie golden allerlei economische delicten als hals misdrijven en in China worden nog regelmatig mensen geëxecuteerd we gens diefstal, omkoping of smokkel. GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker Hoewel de doodstraf volkenrechtelijk toelaatbaar is, baseert Amnesty Inter national zich opnieuw deze week bij de bliksemactie tegen de executie van Van Damme wel degelijk op de fundamen tele mensenrechten. De doodstraf vormt een schending van het recht op leven en is tevens een schoolvoorbeeld van een wrede, onmenselijke en vernederende bestraffing. Doodschieten, ophangen, stenigen, electrocuteren, vergassen, toedienen van een dodelijke injectie: welke wijze van uitvoe ring ook wordt gekozen, het is altijd een vorm van marteling. Behalve principiële, aan de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens ontleende argumen ten tegen de doodstraf bestaan er ook belangrijke praktische bezwaren. De zaak-Van Damme illustreert nog eens het sterkste argument tegen elke toe passing van de doodstraf: een onom keerbare straf maakt ook gerechtelijke dwalingen onomkeerbaar. In de Vere nigde Staten is deze eeuw in 23 geval len waarin de doodstraf is voltrokken achteraf officieel vastgesteld dat de geëxecuteerde onschuldig was. De Nederlandse publieke opinie is door de zaak-Van Damme nog eens met de neus op de argumenten ge drukt waarmee de doodstraf bij ons in 1870 is uitgebannen en in 1983 grondwettelijk voor alle situaties werd verboden. Als er komend weekeinde opnieuw een enquête zou worden ge houden, zou de uitkomst wel eens to taal anders kunnen zijn dan de pei ling die enkele weken geleden door het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) werd gepubliceerd. Toen toon de 43 procent van de bevolking zich voorstander van herinvoering van de doodstraf. Geconfronteerd met de executie van een landgenoot (die mo gelijk als informant van een over heidsinstelling door criminelen in de val is gelokt) zou het aantal voorstan ders wel eens veel lager kunnen uit vallen. Ik heb al jaren een zwak voor McDonald's. Hoe dat precies komt weet ik eigenlijk niet. Zo vaak kom ik er ook niet. De res taurants eettent is in de meeste gevallen een beter woord nodigen door hun ge brek aan sfeer en steriele inrich ting ook niet uit tot veelvuldig bezoek. De properheid en de bediening, waarover McDonald's bij zijn promotie-activiteiten zo hoog op geeft, vallen in de praktijk meestal tegen. De spreekwoor delijke glimlach van het perso neel wordt bewaard voor de TV- spotjes en de lange rijen voor de kassa's verhinderen dat het zo genoemde fastfood ook snel wordt uitgeserveerd. Kortom, een bezoekje aan de bekendste van de Amerikaanse hambur gertenten is geen onverdeeld genoegen. Waarom dan toch een zekere genegenheid voor de uitbater van BigMacs en franse frietjes? Allereerst vanwege die frietjes. Zo knapperig en prachtig goud geel van kleur als ze bij McDo nald's in dat karakteristieke ro de bakje over de toonbank gaan, zo vind je frites nergens. Ik heb een paar jaar in de Vere nigde Staten gewoond. In mijn eerste semester bevond mijn appartement zich op vijftig me ter afstand van de plaatselijke McDonald's. Ik heb die maan den geen aardappelen gekocht. De maaltijden werden waar no dig opgevrolijkt met french fries van de buurman. Of dat het begin is geweest van de positieve grondhouding te genover de Golden Arches de gouden bogen, naar het beeld merk van McDonald's? Mis schien wel. Anders dan in Euro pa serveerde McDonald's in Amerika ook een soort ontbijt, zoals ik tot mijn grote genoegen ooit eens in New York ontdekte. Niks hamburger op je nuchtere maag, maar een heerlijke EggM- cMiiffin. Tegenwoordig is die lekkernij ook op een paar plaat sen in Nederland te verkrijgen, maar het zal er wel nooit van komen dat Nederlanders het als vanzelfsprekend beschouwen dat een ontbijt ook buiten de deur kan worden genuttigd. Dat blijkt ook wel bij een wandeling door een willekeurige Neder landse stad vóór openingstijd van de winkels. De afgelopen weken is McDo nald's mij weer een paar keerti hulp geschoten tijdens een lan ge rondreis door Scandinavië t Finland. Voor een snelle, rede lijk betaalbare en betrouwbare hap kunnen ook in het noordei van Europa maar weinig bedrij ven de concurrentie aan met McDonald's. De enige uitzon dering vormen de marktkooplu in Bergen, die toeristen ei deburgers in weer en wind een groot deel van de dag verwen nen met broodjes verse zalm. Wat mij echter heeft verbaasd, zijn de verschillen in kwaliteit en aantal aangeboden produk- ten. Dat had ik bij een zo traal geleid franchisebedrijf nie: verwacht. Natuurlijk, kleine ver schillen zijn te verklaren. Zo kaï bij de Belgische vestigingen bie worden getapt en is in Neder land fristi te verkrijgen. Maar waarom ontbreken de gezonde salades op het menu in Dene marken en Finland? En dat terwijl in Zweden wordt aangetoond dat eten bij McDo nald's zelfs gezond én lekker kan zijn. De garnalensalade die ik in Göteborg naar binnen werkte, zou ook een restaurant met meer pretentie eer hebben aangedaan. In Noorwegen staal zelfs McZalm op het menu, maar daarentegen kunnen de Scandinaviërs de Noren voorop niet overweg met de frietjes. Klef, lauw, druipend het vet in alles het tegenover gestelde van wat McDonald's altijd belooft. Nog slechter dan het spul dat in de Amsterdamse Leidsestraat in een druk week einde wordt verkocht. In Ber gen, Oslo en Stockholm heb ik met lange tanden de bruine staafjes proberen weg te wer ken, maar het is me niet gelukt McDonald's zijn die de wereld rondreist om in de verschillen de vestigingen de aangeboden waar controleert? Bij de inrich ting van de zaak, de verpakking van de etenswaren en het aan nemen van overal dezelfde soort pukkelige tieners zijn de eenheid en gelijkvormigheid al bereikt. Dat moet toch ook mo gelijk zijn met de frietjes en de salades? En anders wil ik me best een jaartje opofferen om voor meneer McDonald's de kwaliteitscontroles uit te voe- OSLO» HANS JACOBS Britse journalist licht tipje op van sluier rond arrestatie topterrorist u heel goed het proces kunnen gebruiken c i mijn boek te bevestigen", aldus de Brit David Gedurende twintig jaar lang was hij 'de meest gezochte terrorist ter wereld'. Vorige maand werd hij plotseling in de Sudanese hoofdstad Khartoum opgepakt, geboeid, gemuilband, verdoofd en op een vliegtuig naar Frank rijk gezet. Maar waarom moest het zo lang duren voordat 'Car los de jakhals' kon worden in gerekend? Gezeten in zijn immense kan toor schudt de Britse journalist en schrijver David Yallop de antwoorden achteloos uit zijn mouw. „Carlos", zo zegt hij. „was het laatste slachtoffer van de val van het communisme". Hoewel vele boeken over Carlos verschenen zijn, hebben weinig biografen of journalisten hem ooit gesproken. Yallop was een i de weinigen die tot zijn WIM STEVENHAGEN archieffoto ap zwaarbewaakte huis in de Syri sche hoofdstad Damascus wis ten door te dringen. Dat maakte de Britse journalist op slag een Carlos-expert, en nu, zo kort na de geruchtmakende arrestatie, zelfs 'de meest gezochte expert ter wereld'. Volgens David Yallop, die in zijn Noordlondense kantoor aan de lopende band journalisten ont vangt, heeft een aantal factoren tot de arrestatie bijgedragen. De eerste factor, verklaart Yallop enigszins hovaardig, was zijn ei gen boek over Carlos. „Ik denk dat Carlos als ik dat boek niet had gepubliceerd nog altijd in Damascus had gezeten". MIDDELMATIG In 'De jacht op de Jakhals' re kende Yallop begin vorig jaar af met een deel van de mythe rond Carlos. Hij zette Carlos neer als een middelmatig terro rist die veel minder terreurda den had gepleegd dan aan hem werden toegeschreven. Maar ja, hij had een tachtigtal levens ge nomen en hij had ooit de deel nemers aan een OPEC-vergade- ring ontvoerd. „Nitet alleen onthulde ik dat Carlos zich schuil hield in Da mascus", zegt Yallop. „ik bleef ook zijn arrestatie eisen". In fe bruari vorig jaar schreef Yallop brieven naar de Britse premier Major en de Duitse bondskan selier Kohl, waarin hij aandrong op stappen. Nadat Moskou was weggevallen als bondgenoot had de Syrische despoot Assad zich tijdens de Golfoorlog onbe- De Franse politie neemt geen enkel risico wanneer Carlos van de gevangenis n snapping of een 'ongeluk' van de 'Jakhals' voor mogelijk. r de rechtbank moet worden vervoerd. Toch houdt Yallop een ont- archieffoto reuter schaamd tegen Amerika aange- schurkt, en dit was volgens Yallop het moment om hem on der druk te zetten. „Major schreef me terug dat Carlos in Engeland niet werd verdacht van misdaden, en dat hij daarom niet om zijn uitwij zing kon vragen. Dat was de meest verbluffende brief die ik ooit had gekregen, omdat Car los hier verscheidene misdrijven heeft gepleegd. Maar Kohl was positiever". De Duitsers en belangrijker Amerika begon nen Assad onder druk te zetten, en in de zomer van '93 kwam Assad in beweging. Carlos kreeg te verstaan dat hij Damascus moest verlaten. MOORDDATUM „Carlos had in de jaren '70 een heleboel contacten in de Arabi sche wereld opgebouwd, voor namelijk in kringen van de ge heime dienst", zegt Yallop. „Dat had hem altijd gered. Maar in de loop der jaren waren veel van zijn vrienden met pensioen gegaan of gewoon overleden. En bovendien: wie wilde er nu nog een bedaagde terrorist"? De journalist stopt even en glim lacht dan: „Carlos' uiterste moorddatum was gepasseerd". Toen Carlos in de zomer van 1993 Syrië werd uitgezet, waren er weinig alternatieven meer. „Er waren eigenlijk nog maar twee landen waar terroristen welkom waren. Iran en Sudan". Carlos kwam in Sudan terecht, volgens Yallop op persoonlijke uitnodiging van de fundamen talistische leider van dat land. Echter, in augustus van dat jaar vloog die leider naar Frankrijk voor een ontmoeting met Char les Pasqua, de minister van bin nenlandse zaken. „Het hoofd gerecht tijdens hun diner was Carlos", zegt Yallop. „Pasqua is een ambitieus man. die het lief ste president zou worden. Wat zou zijn reputatie meer schra gen dan een arrestatie van Car los, die in Frankrijk talloze mis drijven op zijn naam had?" Waarom de Sudanese leider er mee instemde Carlos op te pak ken en af te voeren, is nog altijd onduidelijk. Charles Pasqua zelf beweert dat hij geen concessies heeft gedaan aan de Sudanees. Maar volgens hef Franse dag blad Libération kreeg het regi me in Khartoum korte tijd later ineens de beschikking over luchtfoto's van Zuid-Sudan, waarop de posities waren te zien van de vijandige guerrilla eenheden. Die foto's waren door de Franse luchtmacht ge- Hoewel de arrestatie een opste ker was voor Pasqua, is Carlos in staat om andere hoogmogen- den in Parijs in grote verlegen heid te brengen. „Carlos zou heel goed het proces kunnen gebruiken om de inhoud van mijn boek te bevestigen", aldus Yallop. „Hij kan bevestigen dat hij gedurende twee decennia met de Franse geheime dienst heeft samengewerkt, en dat hem was toegestaan om bom men en lanceerinrichtingen voor raketten via Parijs naar Duitsland te vervoeren, slechts op voorwaarde dat ze niet in Frankrijk werden gebruikt" (Carlos' vrouw is Magdalena Kopp, ooit een van de breinen achter de Rote Armee Fraktion). Het zal moeilijk zijn voor de Fransen om het met Carlos op een akkoordje te gooien, omdat een Franse rechter hem vorig jaar al in absentie tot levenslang veroordeelde. Yallop glimlacht: „Maar er kan natuurlijk een mi raculeuze ontsnapping plaats vinden, waarbij Carlos aan het proces ontkomt. Of er kan een j oproer uitbreken in de gevange nis, waarbij hij op tragische wij ze om het leven komt". LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2