'Sluiting in Rijndijk AtPhen l'"'t" worde jump redt leeszaal Dorp Werkgroep Drechtoevers wil oude vegetatie terugbrengen Muzikaal nieuw begin bij Heerlijkheid Hoogmade Rijn Veenstreek Alphense berk kan blijven staan J8 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 1 4 it im» •'.anskolnik.x'f on Voorzitter bibliotheek Zoelerwoude-Dorp ziet oplossing: Jaarmarkt 'verstopt' centrum Sluiting van de bibliotheek 'Meerburg' in de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk kan voorkomen dat ook de lees zaal in Zoeterwoude-Dorp dicht moet. Dat suggereert <J5'J voorzitter C. van de Wiel van de openbare bibliotheek .25J aan de Schenkelweg in Zoeterwoude-Dorp. Volgens hem zijn er twee mogelijkheden om ten minste één biblio theek in de gemeente over te houden: de welzijnssubsi- dies verhogen, of het geld van 'Meerburg' ten goede laten komen aan de leeszaal in Zoeterwoude-Dorp. kees van kuilenburg l f 1l -m*. s i 1 De twee bibliotheken krijgen volgend jaar alleen extra geld van de gemeente om de stijgen de kosten voor het personeel te dekken. De bibliotheek aan de Schenkelweg kondigde deze week tijdens een hoorzitting aan dat het daardoor 'vanaf vol gend jaar een kwestie van ordi nair afbouwen is voor de lees zaal'. „We souperen dit jaar on ze laatste reserves op en vol gend jaar verwachten we een tekort van 9000 gulden. Elk jaar daarna wordt het minder", legt Van de Wiel uit. „De enige kosten die we kun nen beïnvloeden, is de aanschaf van boeken. Maar dat is een be zuiniging die we nooit meer in halen, omdat er dan hiaten in de collectie ontstaan. En als we te klein worden gaan de men sen naar Leiden." Volgens Van de Wiel kan een gêmeente als Zoeterwoude het zich eigenlijk niet veroorloven om twee bi bliotheken te subsidiëren. „Ik weet dat ik zo geen vrien den maak, maar twee instellin gen die zich geen volwaardige bibliotheken kunnen noemen, heeft geen zin. Dan is het beter één volwaardige bibliotheek te hebben." Van de Wiel ziet nog liever dat de gemeente de subsidie verhoogt. „De zelfwerkzaam heid is gigantisch groot, dus we doen maar weinig beroep op de gemeente. Het is verkeerd dan binnen de instellingen te bezui nigen. Dan wordt er puur aan de kwaliteit geknabbeld." De enige betaalde kracht van de bibliotheek, M. Buwalda, verwacht dat niet alleen de boe kencollectie minder wordt door het tekort aan geld, maar dat ook de activiteiten belangrijk zullen afnemen. „Er zijn nu nog veel activiteiten die goed lopen, maar die kunnen we straks ook wel vergeten. We hebben nu bijvoorbeeld nog peuterochten den, in de kinderboekenweek komt er een schrijver, hebben we een knutselmiddag en we houden avonden om het catalo- gusscherm te leren kennen. Verder zijn we bezig een 'boek- aan-huis-dienst' op te zetten voor zieken en gehandicapten. Daarvoor krijgen we ook geld van de zomerpostzegels", aldus Buwalda. Scheidslijn Bestuurslid C. Stuijt van de bi bliotheek Meerburg in Zoeter woude-Rijndijk peinst er niet over om subsidiegeld af te staan aan die in Zoeterwoude-Dorp. „Wij willen blijven draaien. We hebben vooral kinderen en be jaarden onder onze lezers. Die gaan echt niet helemaal naar Zoeterwoude-Dorp voor boe ken. Bovendien is er een soort psychologische scheidslijn tus sen het Dorp en Rijndijk. Het is geen eenheid. Men gaat niet heen en weer." Overigens vindt zij het ook niet realistisch als de bibliotheek in het Dorp subsi diegeld af zou staan aan Meer burg, zodat het voortbestaan van laatstgenoemde zou zijn verzekerd. „Wij zitten hier in een gebied met 2800 inwoners. In dat geval zouden wij er 6000 bijkrijgen. Dat is geen realiteit." Portemonnee gestolen van Veense roelofarendsveenIn een supermarkt aan de Meerkreuk in Oude Wetering is gistermiddag de portemonnee gestolen van een 45- jarige vrouw uit Roelofarendsveen. De portemonnee zat in een tas die in een winkelwagen lag. Diefstal uit woning hazerswoude-dorp» Uit een huis aan de Zuidsingel in Hazers- woude-Dorp is in de nacht van dinsdag op woensdag geld en een autotelefoon gestolen. Het slot van de deur werd openge broken. Een poging bij een pand ernaast mislukte. Vrouwen slachtoffer van zakkenroller alphen aan den rijn Twee Alphense vrouwen zijn gisteren in de Van Mandersloostraat het slachtoffer geworden van een zakken roller. Een 28-jarige miste haar portemonnee met 100 gulden, bankpasjes en andere bescheiden. Het tweede slachtoffer mist een bedrag van 325 gulden en waardepapieren. Winkeldief betrapt alphen aan den run Een 27-jarige Alphenaar is gisteren op heter daad betrapt bij het stelen van een magnetron bij een winkel in de Ridderhof. Het personeel zag de man met het apparaat de winkel uitlopen en ging er achteraan. De winkeldief is overge dragen aan de politie. Camera betrapt weggebruikers alphen aan den run Ruim 1100 bestuurders zijn de afgelopen drie maanden betrapt terwijl zij op de kruispunten Eisenhower- laan/PrinsBernhardlaan/Hoomen Spoorstraat/Steekterwegin Alphen door het rode licht reden. De camera's werden afwisse lend gebruikt op de kruispunten. Binnenkort worden de came ra's ook gebruikt om de snelheid te controleren. Het is zo goed als zeker dat de berk in de tuin van Alphenaar Dik Leertouwer niet wordt ge kapt. De Alphense geschillen commissie is van mening dat er geen enkele aanleiding is om woningbouwvereniging Sint Jo zef toestemming te geven de boom weg te halen. Volgens de bouwvereniging zou de elf me ter hoge boom schade toebren gen aan de fundering van het huis. Maar de geschillencom missie gaat ervan uit dat het niet zo'n vaart zal lopen. De woningbouwvereniging heeft inmiddels al een vergun ning om de boom in de tuin van Leertouwer te vellen. De ver gunning mag echter niet wor den gebruikt omdat de be zwaarschriften van de Alphe naar nog niet zijn afgehandeld door het Alphense gemeentebe stuur. Afgelopen vrijdag zou Leertouwer voor de Raad van State van de gemeente eisen te vergunning in ieder geval te schorsen tot B en W een defini tieve beslissing hebben geno men. Tot een zitting is het vorige week echter niet gekomen. De geschillencommissie liet op het laatst moment aan Leertouwers advocaat A. Margadant weten dat de commissie zich vierkant achter de boom opstelt. De zit ting werd daardoor overbodig. De commissie is tot haar standpunt gekomen nadat de leden navraag hadden gedaan naar de fundamenten die vol gens de woningbouwvereniging werden bedreigd door de wor tels van de boom. „De funda menten zijn van beton. Daar zuilen de wortels gewoon om heen groeien zonder schade aan te richten", aldus advocaat Margadant. Volgens haar is het voor 99 procent zeker dat bur gemeester en wethouders bin nenkort het advies van de ge schillencommissie overnemen en de kapvergunning voor de berk zullen vernietigen. „Die worden straks zo naar be neden gekwakt." Dat was een wat al te simpele uitleg die een Alphense moeder gisteren aan haar zoontje gaf. Hij wilde we ten wat die mensen in dat bakje deden, dat aan de hijskraan hing. Het ventje stond bij de Prins Hendrikstraat samen met moeder te kijken naar de bungy jump. Een activiteit die voor de eerste keer op het programma van de jaarmarkt in Alphen stond. Het jumpen van zestig meter hoogte trok veel belangstelling. Maar de Alphenaren bleven nuchter. Soms klonk het spot tend: 'Hij wil zeker stoer doen voor zijn vriendin'. Maar dan kreeg de dappere springer toch een welgemeend applaus. De meeste Idjkers hielden het met twee of drie sprongen voor ge zien. Want er was veel meer te beleven. Het jumpen trok veel kijkers. Maar ook springers die grif hon derd gulden neertelden voor een jump. Een stuk voordeliger, maar wel geheel in sfeer, was een Broodje Bungy Burger voor drie gulden bij de snackcar naast het springveld. Zelfs waren er enige Maast richtenaren van de partij. Ze waren met de trein richting Al phen gekomen om, hangend aan een elastiek, de gemeente eens van 'een andere kant' te bekijken. „We hebben op een gegeven moment de voorin schrijving gestopt, want we wil den mensen ook nog een kans geven spontaan mee te doen", aldus Peter van der Panne van de organisatie. Het was niet alleen het sprin gen dat veel belangstellng trok, bij alle activiteiten was het druk. Zoals bij de veerpont over de Rijn tussen de Raadhuisstraat en Prins Hendrikstraat. Honder den jaarmarktbezoekers lieten zich overzetten. Een evangelisa tiebus langs het water met daar op het spandoek 'Er is hoop' was voor veel wachtenden waarschijnlijk een teken dat ze toch nog aan de overkant zou den komen. Opvallend druk was het tus sen de vele kramen, die door het centrum waren opgesteld. Rond het middaguur zat Alphen 'verstopt'. „Ik koop niets, maar alleen die sfeer vind ik prach tig", merkte een vrouw uit Kou dekerk op. Als de brug over de Rijn omhoog ging vormde zich Opperste concentratie v een beide kanten een meter slange file van geduldig wach tenden tot de boten waren ge passeerd. „Het is prachtig weer. Dus moeten we niet zeuren. Voor hetzelfde geld hadden we in de regenjas en met de paraplu de straat op gemoeten", aldus een tevreden mevrouw Bakker uit Alphen. „Al jaren kom ik op de jaarmarkt, maar zo gigantisch druk en daardoor ook erg gezel lig heb ik het maar zelden ge- Plafondboog. 4-lichts. In zwart. Inkl. reflektorlampen. Van 125.- voor leiden Haarlemmerslroal 188. Katwijk Princestraat 15a. EEN WINKEL VOL HELDERE IDEEEN- leimuiden liesbeth buitink De ontdekking van de zeldzame rietorchis, een soort orchidee, werd vorig jaar door de werkgroep Drechtoevers in Leimuiden met gejuich begroet. De werkgroep wil de oor spronkelijke vegetatie op de oevers van de veenrivier terugbrengen. De terugkomst van de rietochis, de waterkers en de moe raswederik is de beloning voor acht jaar vrijwilligerswerk. Zo'n vijftien mensen maken tien dagen per jaar vrij om de oevers van de Drecht te onderhouden. Belangrijkste activiteiten zijn het maaien van de stukken grond tussen de wegen Vriezenkoop-Noord en -Zuid en het water. Het maaiafval wordt weggehaald, zo dat de grond voedselarm wordt. En daar door krijgen meer plantensoorten de kans. „De gebiedjes langs de Drecht die we on derhouden zijn hooguit vijftien meter breed", vertelt vrijwilliger Peter Blom. „Doordat de grond gaat verschralen, neemt de vegetatie toe. Voordat we in de zomer gaan maaien zetten we ergens een vierkan te meter uit, ieder jaar op dezelfde plek. En door te inventariseren wat er op die vier kante meter staat, kunnen we zien welke verandering er is." Naast maaien, harken en planten tellen, onderhoudt de werkgroep ook een appel en pereboomgaard. Blom: „Op 15 oktober houden we samen met de zeeverkenners van Scouting '63 een grote schoonmaakac tie. Zij gaan over de Drecht, wij langs de oe vers. Je staat er versteld van dat op zo'n toe ristische route nog altijd mensen varen met de mentaliteit: 'gooi maar overboord'. We hebben zelfs een keer een huwelijksboekje gevonden!" De aanwonenden van de veenrivier rea geren niet onverdeeld enthousiast op de werkgroep. „Als vrijwilligersgroepje dat er naar streeft alles terug te brengen zoals het was, hebben we tegenstrijdige belangen met de bewoners. Die klagen dat ze hun uitzicht over de Drecht kwijtraken of dat bochten onoverzichtelijk worden", weet Blom. De werkgroep krijgt dit jaar voor het eerst 250 gulden subsidie van de gemeente Ja- cobswoude. „We zouden eerst een eenmali ge subsidie krijgen, omdat onze raapwagen aan vervanging toe is. Dat is een apparaat dat het gemaaide gras opraapt. Voor een beetje knappe tweedehands raapwagen hebben we zeker 4000 gulden nodig." Nieuwe dirigenten, vergroot clubgebouw hoogmade kees van kuilenburg De muziekvereniging De Heer lijkheid Hoogmade begint het nieuwe seizoen niet alleen fn een groter clubgebouw, maar ook met een nieuwe dirigent. Jan Wijenberg uit het Brabantse Zevenbergen moest om ge zondheidsredenen stoppen. Hij is opgevolgd door J.L. Cornelis- sen uit Leidschendam. Eerder dit jaar veranderde ook de drumband van de Hoog- madese vereniging van dirigent. Jan van Hooven uit Leiderdorp nam na dik twaalf jaar afscheid. In zijn plaats kwam Philip Jan sen uit Delft. „Je kunt dus wel zeggen dat we ook muzikaal ge zien een nieuw begin maken", merkt administrateur Patrick Straathof op. „Als bestuur verwachten we er veel van. In november zou den we op concours gaan met de vereniging, maar door de wisseling van dirigent is dat ge schrapt. Volgend jaar willen we toth graag weer meedoen en proberen hogerop te komen", vertelt Straathof. Naast de nieu we dirigenten werken ook Dia na Lanting uit Nieuwveen (ko- pergroep), de Valkenburgse Gerda Hogewoning (dwarsflui ten) en Heidi Krijger (majoret- ten) uit Leiderdorp als betaalde krachten voor de Hoogmadese muziekvereniging. „Dat wij met zoveel betaalde krachten wer ken is een bewuste keuze. Bij andere verenigingen zijn dat meestal leden die dat voor hun rekening nemen. Wij vinden dat die op een gegeven moment niet verder kunnen in het lesge ven. Het kost geld, maar dankzij de steun van donateurs en sponsors kan de contributie toch laag blijven." De laatste maanden is er bij De Heerlijkheid Hoogmade ook keihard gewerkt aan het clubge bouw Drieluik aan de Kerk straat. Dat was veel te klein voor de 90 leden. Er is zeven meter aangebouwd. Daarnaast heeft de vereniging nu een bestuurs kamer, een nieuwe keuken, bar en een opbergruimte voor de instrumenten. „Een dergelijke accommodatie kom je in de streek maar weinig tegen", zegt Straathof. De verbouwing is bekostigd door de stichting Cultureel Cen trum Hoogmade, eigenaar van de Drieluik. „Het inrichten, schilderen en dergelijke hebben we zelf gedaan", zegt Straathof. „Voor de verbouwing moeten we een forse huurverhoging op brengen, dus doen we er alles aan om te besparen." Om geld in het laatje te bren gen is de vereniging begin deze maand begonnen met de actie 'Koop een steen voor de Drie luik'. Inmiddels is er in het dorp al voor ongeveer 1200 gulden symbolische stenen verkocht. Straathof: „Dat is een prachtig resultaat, maar nog niet vol doende. De kosten van de in richting en de bouw van de bar komen op ongeveer 10.000 gul den." Het gebouw werdCop 9 oktober officieel geopend. zien," Een mening die door vele anderen werd gedeeld. Ook door marktkooplui. „Bovendien heb ik leuk verkocht, deze dag kan voor mij niet meer stuk", aldus een verkoper van Spaanse sloffen. Extra aandacht Madonna voor opvang jongeren ALPHEN AAN DE RUN» maria straatsma ledereen kent het verschijnsel wel, rondhangende jongeren bij het bushokje of de telefooncel. „Mensen vinden dit snel verve lend. Er gaat iels stuk en dan hebben zij het natuurlijk gr daan. Het gaat van kwaad tot erger en je hebt al gauw een probleem in een wijk," Dirk van Lijden van het Jongerencen trum Madonna in Alphen aan de Rijn vertelt waarom dat een trum extra aandacht wil beste den aan jongeren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. „Deze groep valt hier in Al phen echt een beetje tussen wal en schip. Wat gebeurt er nou voor hen?" Jongeren en ook hun ouders geven zelf aan dat er te weinig te doen is in Al phen. In eerste instantie blijkt er behoefte te zijn aan een ont moetingsplek. „De bar in ons centrum vervult dan ook een soort huiskamerfunctie." Daarom is het centrum van plan om 's avonds in de week einden wat vroeger open te gaan. „Af en toe willen we dan ook een band hebben. Als het aanslaat doen we dit misschien ook door de week." Het jongerencentrum aan de Olympiaweg hoopt met het in stromen van nieuwe jongeren ook weer vrijwilligers binnen te halen. „Het blijkt dat de succes formule is; voor en door jonge ren." Het liefst zou Van Lijden zien dat er elke dag activiteiten in Madonna zijn. „Nu is het ge bouw overdag leeg en dat is toch zonde, bovendien kost het geld. We proberen daarom ook iets te organiseren voor over dag. Misschien een soort bui tenschoolse opvang. VRIJE TIJD De nieuwe dirigent J. Comelissen repeteert met De Heerlijkheid Hoogmade. Rock Jongerencentrum Madonna in Alphen aan de Rijn houdt mor gen in de jongerenbar aan de Olympiaweg 2a een rock café. Rock en hard-rock bepalen de sfeer van deze jongerenavond die om 21.00 uur begint.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19