'Wethouder staat niet ter discussie' Milieubeheer: verbreding zzi. A4 geen uitgemaakte zaak £Su Prijsklappers Straten Herenhof en Vorstenhof onveilig Krullenjongen èn directeur Leiden Regio 'Alsof er een grote L op het dak staat' Oppas dwong broer en zus tot ontucht :intratuin /AC Leiderdorp noteert klachten bewoners tlPERDORPOUDYNIHOF 'en groot aantal bewoners van |c Vorstenhof en de Herenhof Leiderdorp maakt zich zor- ien over de verkeersveiligheid hun buurtje. De als woonerf ngerichte buurt zou vooral on- ieilig zijn voor spelende kinde en. Dat blijkt uit een woonge- iefonderzoek van de Leider- nti. lorpse Vrouwen Advies Com- en nissie (VAC). De VAC neemt de jachten ernstig op en gaat het irobleem volgende week lankaarten bij wethouder P. louman (PvdA/verkeer). De be- voners wijten de onveiligheid aan het feit dat het voonerf geen niveauverschil :ent tussen stoep en straat. Au- o's komen daardoor gemakke- ijk op de stoep terecht. Volgens le bewoners valt aan kleine kin- leren bovendien moeilijk uit te eggen waar de stoep ophoudt >n de rijweg begint. Verder zou >r in het buurtje te hard worden jereden. Eind vorig jaar bezocht de 'AC bewoners van ongeveer ze ventig premiekoopwoningen an de Vorstenhof, Herenhof en iuitendijklaan voor een woon- eriefonderzoek. De woningen n kwestie werden in 1991 opge- jverd. De bewoners konden wijt wat hen wel en niet bevalt aan hun huis en aan hun woon omgeving. De taak van de VAC is het adviseren van de gemeen te Leiderdorp bij woningbouw plannen in de gesubsideerde sector. Een woongeriefonder- zoek is een belangrijk instru ment voor de VAC om achteraf te beoordelen of zij haar advise rende taak naar tevredenheid van de bewoners heeft uitge voerd. Behalve de bezorgdheid over de verkeersonveiligheid kwam uit het onderzoek naar voren dat de bewoners klachten hadden over geluidsoverlast, vocht en tocht in de woning. Volgens VAC-voorzitter W. van Bijleveld is geluidsoverlast lan delijk een veelgehoorde klacht. Dat blijkt volgens haar uit woongeriefonderzoeken van VAC's in het hele land. ,,Aan ge luidswering tussen de woningen wordt veel te weinig gedaan," aldus Van Bijleveld. De VAC's willen dit punt onder de aan dacht brengen van het ministe rie van VROM, zodat er wat aan gedaan kan worden. Eind dit jaar doet de VAC een woongeriefonderzoek onder de bewoners van de seniorenwo ningen van Het Keerpunt, naast bejaardencentrum De Dillen burg. Ook hier heeft de VAC een voor de bouw adviezen uitge bracht. Hij maakt dekkleden voor bo ten, naait fietstassen, repareert tenten en maakt windzakken voor de helihaven van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Het bordje 'Brussé zeilmakerij' op de gevel van het bijna hon derd jaar oude bedrijf aan de Middelweg geeft het vakman schap van Loek Brussé onvol doende weer. De 64-jarige Lei- denaar is de laatste der mohika nen. Als hij zijn gereedschap neerlegt, zal er een einde ko men aan het werk van drie ge neraties Brussé. Hoewel er in dit vak een goed belegde boterham te verdienen valt, heeft de zeilmaker geen opvolger. „Dit vak spreekt jon geren niet aan. De autobranche heeft veel meer glamour. En niet iedereen is geschikt voor dit vak. Je moet het in je vingers hebben en echt begeesterd zijn." wel eens een foutje. Maar als er klachten zijn, probeer ik ze al tijd op te lossen." Hoewel hij op een leeftijd is, dat menigeen in de VUT zit of dag dromend aan zijn pensioen be gint te denken, vindt Brussé zijn werk te leuk om te stoppen. Ge regeld gaat hij op stap om in jachthavens het werk van colle ga's te bekijken. „Ik heb er nog steeds zin in, heb de nodige be geestering om het werk aan te kunnen. Je raakt in dit vak nooit uitgeleerd. Ik ben nog steeds nieuwgierig hoe andere zeilma kers hun werk doen." Toch heeft de Leidenaar zich de laatste jaren noodgedwongen leren beperken. Kappen voor vrachtwagens maakt hij bijvoor beeld niet meer. „Dan moet je werken met enorme rollen stof, die je op de werkbank moet sjouwen. Dat werd me te veel." Brussé doet het ook op andere manieren rustiger aan. Zo kan hij van zijn grote hobby - reizen naar verre landen - genieten. De wajangpoppen, foto's en teke ningen aan de muren in zijn woning zijn stille getuigen. „Dit najaar ga ik weer vijf weken weg. Dat heb ik nodig om de batterij op te laden." Dat in onze maatschappij steeds minder waarde wordt ge hecht aan beroepen waarbij je je handen moet laten wappe ren, vindt de zeilmaker, die bo ven zijn bedrijf woont, wel jam mer. „Wie wil er nog met zijn handen werken? Vroeger waren er dagen bij dat ik al om zeven uur beneden zat en om elf uur pas naar boven ging. En ik ben altijd in mijn eentje geweest, dus ik ben krullenjongen en president-directeur tegelijk. Duizendpoot zijn heeft mij al tijd gefascineerd, maarniet ie dereen is er geschikt voor. Als Brussé stopt, zal het bedrijf worden gesloten. „Dat is nu eenmaal zo, alles is tenslotte eindig." DORITH LICTVOET FOTO HOLVAST/MARK LAMERS CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Leefbaar Oegstgeest achter Lisman De positie van wethouder F. Lisman (ruimtelijke orde ning/Leefbaar Oegstgeest) is 'zuiver en niet ter discussie'. Dat schrijft J. de Soeten, fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest (LO) in een reactie op aantijgingen van D66 en CDA. Die partijen vinden dat de wethouder in de dis cussie over de toekomst van de Broek- en Simontjespol- der een vreemde rol speelt. Hij moet een plan helpen ontwikkelen waar hij zelf tegen heeft gestemd. Een celstraf van twee jaar, waar van acht maanden voorwaarde lijk en psychiatrische behande ling. Dat hoorde de 56-jarige Leidenaar gisteren eisen bij de Haagse rechtbank. De man be kende dat hij eerder dit jaar on tucht heeft gepleegd met een destijds 16-jarige jongeman en OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS De jongste Oegstgeester partij had in de aanloop naar de ver kiezingen hardop geroepen dat de Broek- en Simontjespolder op de grens met Leiden en War mond onaangetast moest blij ven. LO ontdekte echter na toe treding tot raad en college dat die stelling niet haalbaar was. De provincie Zuid-Holland had de polder al als bouwlocatie voor enkele honderden wonin gen aangewezen. Er restte wet houder Lisman niets anders dan (bouw)plannen te laten maken die de polder zo groen mogelijk houden en een grenscorrectie met Leiden voor komen. Echter, enkele LO-leden de den een onderzoek naar het be sluit van de provincie en den ken een procedurefoutje te heb ben gevonden. Hierdoor zou het kortgezegd alsnog mogelijk zijn de omstreden polder voor bebouwing te behoeden. Tij dens de raadsvergadering van 8 september stemde de voltallige LO-fractie én haar twee wet houders dan ook tegen verdere plannenmakerij. De stemming ging verloren. De andere fracties vonden, dat als er al een foutje door de pro vincie is gemaakt, er misschien uitstel komt, maar zeker geen afstel van de bebouwing. De fracties van D66 en CDA vinden bovendien de positie van Lis man nu 'politiek onhoudbaar', zoals beide partijen in zogehe ten open brieven schreven. Hij moet de verder ontwikkeling van de polder gaan leiden, iets waar hij in de eigen gemeente raad tégen heeft gestemd. Volgens De Soeten hoeft dat geen enkel probleem te zijn. Hij schrijft: 'Wethouders zijn ge woon raadsleden maar met een bijzondere positie. Als een meerderheid van de raad be sluit toch door te gaan met het Broek- en Simontjcspolderplan, is dat een glasheldere uitspraak. Er is gestemd, de raad heeft ge sproken en de democratie heeft gewerkt. De wethouder van LO heeft gezegd loyaal en met res pect voor de raad het besluit uit te voeren. Ook dat is glashel der.' Witte Huis strijdt tegen imago van rijschoollokaal OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Het Witte Huis is waarschijnlijk het bekendste gebouw in Oegst geest. En dat is vooral te danken aan het feit dat velen die langer dan zes jaar in het bezit zijn van een rijbewijs, dat daar hebben gehaald. Maar hoewel er in het Witte Huis vanaf 1988 geen exa men meer is afgenomen, strijdt eigenaar B. van Ingen Schenau (36) nog steeds tegen het oude imago. „De naamsbekendheid is bijna 100 procent. Prima zou je zeggen. Maar dat is nog steeds vanwege de rijbewijzen. Alsof er nog een grote L op het dak staat", aldus Van Ingen Schenau. Deze maand is het 91 jaar ge leden dat de overgrootvader van de huidige eigenaar het Witte Huis liet bouwen om het in de loop van 1904 te openen. Het was een van de eerste wegres taurants in Nederland, gelegen aan de route Amsterdam-Den Haag, want daarvan maakte de huidige Rhijngeesterstraatweg toen deel uit. „Een mooie plek buiten de stad waar de koetsjes langsreden, je theetje kon drin ken en 'gekken kijken' zoals dat toen heette. Dat klinkt denigre rend maar verstandelijk gehan dicapten stonden toen volledig buiten de maatschappij", aldus de hotelier, die met dat laatste duidt op de aanwezigheid van psychiatrisch ziekenhuis Ende geest. De zaak floreerde totdat de huidige provinciale A44 verder op werd aangelegd en daarna de oorlog uitbrak. De Duitsers vorderden het hotel en gebruik ten het als plaatselijk hoofd kwartier. „Na de oorlog trokken de Canadezen in en die maak ten er helemaal een puinhoop van. Uiteindelijk stonden er nog vier muren en het duurde tot 1948 voordat mijn vader het op nieuw opende", aldus zoon Bob. Het Witte Huis kende ups en downs tot in 1960 een contract met het CBR werd afgesloten, de instantie die de rijbewijzen afgeeft. Bijna dertig jaar lang was het een komen en gaan van nerveuze kandidaten, lesauto's en examinatoren. „Toen ik de zaak in 1988 overnam drukte het CBR een te groot stempel op de zaak. Je kon geen rustig di ner geven want de kans was groot dat in de zaal daarnaast mensen gilden 'hoera, ik ben geslaagd'. Uiteindelijk verhuis de het CBR naar de Leidse Sma ragdlaan en werd het Witte Huis een paar maal verbouwd zodat we ons volledig op feesten, par tijen. cursussen, bruiloften en dat soort zaken konden toeleg gen en dat gaat nu best goed." Echter, ook nu nog wordt het hotel-restaurant met de rij- schooltijd geassocieerd. Tijdens de gemeentedag, aanstaande zaterdag, ziet de eigenaar zijn kans schoon de 'nieuwe' kant van het bedrijf te belichten. Op het nabijgelegen plein aan het Wilhelminapark, voor het ge meentehuis, zet Van Ingen Schenau een tent neer waar ge nodigden een gratis, alcoholvrij drankje kunnen halen. „Ik ben sinds kort betrokken bij een sportorganisatie en heb gemerkt dat daar veel tijd in gaat zitten. Zodoende heb ik veel waardering gekregen voor de vrijwilligers die bij de diverse plaatselijke sportclubs actief zijn. Die wil ik laten merken dat ik ze waardeer en de gemeente dag was een uitgelezen kans omdat daar zo'n 70 verenigin gen aan meedoen", aldus de horeca-ondernemer. Ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan van het Witte Huis, presenteert het restaurant op diezelfde dag ook een nieuwtje, het zogeheten Witte- Huis-dagmenu-thuis. Waar men in Leiden al lang aan ge wend is, maakt nu haar intrede in Oegstgeest. Kant en klare maaltijden thuisbezorgd. „Voor iedereen die geen zin heeft om te koken, werkende of 50-plus- sers. Ik denk dat daar met een goed menu wel een markt voor is." Twee jaar cel geëist tegen Leidenaar zijn 15-jarige zusje. Ook van twee andere jongens - toen 14 en 16 jaar oud - heeft hij zijn handen niet af kunnen houden. De man is al eerder veroordeeld voor ontuchtzaken. Tot nu toe is hij er echter met een alterna tieve straf vanaf gekomen. De vrijgezel paste als goede bekende van de familie geregeld op de broer en zus met wie hij ontucht pleegde. Tijdens lo geerpartijtjes was het normaal dat allen naakt door het huis liepen en dat de kinderen naar harde pornofilms keken. De seksuele relatie begon reeds toen broer en zus een jaar of twaalf waren en duurde tot de arrestatie van de man in juni dit jaar. Ook vriendjes van de jon gen werden bij de ontucht be trokken. Zij moesten seksuele handelingen verrichten. Soms werd dit op video vastgelegd. De zaak kwam aan het licht toen de broer eerst een spel computer en vervolgens een bromfiets van de man cadeau kreeg. De Leidenaar beloonde de jongen hiermee voor zijn seksuele diensten. Zijn moeder kreeg echter argwaan en onder vroeg haar kinderen. Opgelucht dat de ontucht eindelijk aan het licht kwam, vertelden ze hun verhaal. Rechtbankpresident Bodewes vroeg zich hardop af waarom de ontucht met broer en zus zo lang had kunnen doorgaan. In de verklaringen van de kinderen las hij de antwoorden. „Ik kreeg veel aandacht en mocht veel meer dan thuis. We mochten bijvoorbeeld zelf weten hoe laat we naar bed gingen", verklaar de een van de slachtoffers. Hoe wel het meisje aangaf dat de man eerder dit jaar met haar naar bed is geweest, ontkende hij dit categorisch. De vrijgezel gaf wel toe dat hij met het meis je en de jongens had gevreeën en allerlei andere seksuele han delingen heeft verricht. De advocaat van de Leidenaar vroeg zich af wie er bij een straf van meer dan een jaar gebaat is. Ze zei dat het voorarrest de Lei denaar zwaar valt. „Deze man zit vandaag precies honderd da gen vast en ik kan u verzekeren dat het zware dagen zijn. Hij zit op een aparte afdeling, omdat hij ook in de gevangenis met de nek wordt aangekeken." Ook de familie van de man is sinds kort van de ontucht op de hoogte en heeft hem laten vallen. De advocate pleitte dan ook voor een straf van maximaal een jaar, waarvan een deel voorwaardelijk. De man zou zich verder onder psychiatri sche behandeling moeten stel len. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. „Een mooie plek buiten de stad waar de FOTO HOLVAST/MARK LAMERS VRIJE TIJD' Squaredansen Dansclub 'de Sjelter squeezers' houdt elke donderdag in de maand september van 19.30 tot 22.30 uur open avond in 'de Sjelter' aan de Heemraadlaan 67 in Leiderdorp. Deze dansclub beoefent het square- dansen, een combinatie van re actievermogen en bewegen op country- en westemmuziek. In oktober begint de nieuwe cur sus. Voor meer informatie: Tel 071-412409 Expositie De kunstenares Saskia van Dijk exposeert haar litho's en teke ningen tot 7 november in het Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp. Veel van het werk van Van Dijk is geïnspireerd op haar rei zen naar China. De openingstij den van de expositie zijn op maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.15 uur en in het weekeinde van 9.00 tot 20.15 uur. Muziekgeschiedenis In de openbare bibliotheek in Voorschoten wordt op 24 sep tember begonnen met een cur sus muziekgeschiedenis. In de vijf lessen die gehouden worden in de studiezaal van de biblio theek, wordt aandacht besteed aan westerse muziekgeschiede nis en stromingen. Voor meer informatie: Tel 071-615678 50-pIussers Bij Tenn-bowl in Leiderdorp is onlangs een bowlingclub en een snookerclub voor 50-plussers begonnen. Op dinsdagmiddag wordt er snooker gespeeld en op donderdagmiddag is er de bowlingclub. Belangstellenden kunnen er altijd een kijkje ne men of zich opgeven. Voor meer informatie: Tel 01720- 411723. Clubdag De jeugdclub van de Dierenbe scherming 'Kids for Animals' houdt op zondag 25 september vanaf 10.00 uur een clubdag op attractiepark Duinrell in Wasse naar. De verkiezing van het lief ste knuffeldier is een van de hoogtepunten van deze dag. De kinderen kunnen knutselen en spelletjes doen en er zijn optre dens van clowns en gooche laars. De Telekids Road Show is ook aanwezig. H 1 11 1 1 Sterke varen 7 0 40 cm. Eigenaar Van Ingen Schenau toont vier historische foto's van het Witte Huis, dat al in 1904 werd geopend, koetsjes langsreden, je theetje kon drinken en 'gekken kijken' zoals dat toen heette. Autodiefstal in Wassenaar Een zilverkleurige Chevrolet Lu- mina is vannacht gestolen van de Anemonenweg in Wasse naar. De auto is van het bouw jaar 1990 en de waarde wordt geschat op ongeveer 30.000 gul den. Herfstwandeling In. het parkbos 'Huys te War mond' wordt op zondag 25 sep tember een anderhalf a twee uur durende herfstwandeling gehouden. De wandeling begint om 14.00 uur bij het toegangs hek aan de Herenweg in War mond. Natuurgidsen begelei den de wandelaars en vertellen over de invloed die de bewoners in de loop van de eeuwen op het bos en ook het kasteel heb ben gehad. HORLOGE - Een gouden horlo ge en een fototoestel zijn gis terochtend gestolen uit een wo ning aan de Hillenaarlaan in Wassenaar. Het slot van de keu kendeur werd opengebroken. Blauwe druifjes Bloeien vanaf begin april. Uitstekend geschikt voor verwilde ring. In de grond laten zitten, dan bloeien ze elk jaar uitbundig. 100 bolletjes in een zak van 7,95 voor Openhaardhout A-kwaliteit hout van o.a. eik, beuk, es, berk en iep. Nu zak van 25 liter van 5,95 voor Verbreding van de A4 lijkt voor Rijkswaterstaat een uitgemaakte zaak te zijn, stelt de Werkgroep Milieubeheer Leiden tot haar ongenoegen. „Het verkeer neemt overal sterk toe. er zijn problemen, met name voor wat betreft de verkeersonveilig heid bij de krappe op- en afritten en dus gaat het eigenlijk alleen nog maar om de vraag hoe de ver breding moet worden uitgevoerd." Zelf is de werkgroep nog lang niet zo ver om die conclusie te trekken, schrijft ze in haar inspraak reactie over de Startnotitie rijksweg A4 Burger veen - Leiden van Rijkswaterstaat. Ze vindt dat eerst een studie moet worden verricht naar de verkeersintensiteit die de komende decennia te verwachten is. De gevolgen in het stedelijk gebied moeten goed zichtbaar worden gemaakt. De Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft ook kritiek op het ontbreken van een goede omschrij ving van het Meest Milieuvriendelijke Alternatief (MMA). „Andere alternatieven worden behoorlijk gedetailleerd beschreven. In schril contrast hier mee wordt van het MMA slechts gesteld dat de invulling nog niet bekend is." De gemeente Alkemade zit het dwars dat de HET GROENE WARENHUIS koppeling met de besluitvormingsprocedures over de HSL ontbreekt. Dat heeft ze Rijkswater- staat in een reactie op de startnotitie laten weten. Twee procedures die allebei van grote invloed kunnen zijn op Alkemade, moeten niet los van el kaar worden gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17