De Schaapskooi daagt Belgen uit met export rV Smaak De oorsprong van trappisten Suikergoed te kijk in Hoorn Verleng de zomer met suikermais VS Culinair DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 1 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG BROCCOLI MET HAM (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE STOOFPEERTJES MET VANILLESAUS Maak 500 gram broccoli schoon, snijd de stelen in stukjes en verdeel de rest in roos jes. Kook de stelen 5 minuten, voeg de roos jes toe en kook de groente verder gaar. Fruit l kleingesneden ui in 20 g (dieet)marg/bo- ter met wat peper en zout. Bak 150 gram in blokjes gesneden gekookte achterham kort mee. Schep dit door de gare broccoli. Per persoon: 960 kilojoules, 230 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 14 g vet, 6 g koolhydra- VLEES MET PRUIMEN (zie onderstaand recept) KROPSLA AARDAPPELPUREE YOGHURT MET CORNFLAKES Snijd 200 gram hamlap in blokjes en be strooi het vlees met bloem, goelasjkruiden en zout. Bak het vlees in 15 gram (dieet- )marg/boter bruin. Voeg 1 dl heet water toe met 6 gewassen, gedroogde pruimen. Stoof het vlees in 30 minuten gaar. Per persoon: 970 kilojoules, 230 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 10 g vet, 13 g koolhydra- GROENTESOEP VEGETARISCHE HAMBURGER MET APPEL-MIERIKSWORTELSAUS (zie onderstaand recept) IJSBERGSLA AARDAPPELEN Snijd 1 geschilde appel in blokjes en kook hem in dl appelsap tot moes. Laat dit af koelen en klop er 1 dl Umer en 1 eetlepel geraspte mierikswortel (potje) door. Per persoon: 250 kilojoules, 60 kilocalo rieën, 3 g eiwit, 1 g vet, 7 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Gemakkelijk, en als je het in de vriezer be waart kun je onverwacht bezoek toch trac- teren. Het recept van deze taart komt van J.H. WEMEKAMP UIT SANTPOORT. SCHUIMTAART Maak de schuim- Nodig: 3 Zakjes moe- Pj" (houdt er een caschuimkoekjes; 1 paar achter voor de zakje nougatine van garnering) fijn, Boukje, 1 beker slag- maar niet te fijn room. Doe er de nougatine door (ook hiervan wat achter houden). Klop de slagroom stijf en roer de nou gatine en schuimbrokjes erdoor. Doe dit mengsel in een appeltaartbodem. Garneer met de achtergehouden ingrediënten. Zet het geheel zeker vier uur in de diepvriezer. Daarna kun je er als er bezoek komt lekkere punten van snijden. Restant weer in de diepvries bewaren. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dun aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,-. Meer raffinement De Alliance Gastronomique Néerlandaise, het verbond van zo'n dertig toprestaura- teurs, laat een intensief cursusprogramma los op zijn restaurantpersoneel. Dat moet nog geraffineerder aan het werk met com binaties van wijn en spijs. Het Centrum voor Smaakonderzoek te Wageningen heeft, samen met de Alliance, uitgezocht wat nog uitgekookter kan. De cursisten, zo wel keukenpersoneel en uit de bediening, worden lekker gemaakt met het diploma Gastronomie van de Stichting Vakopleiding Horeca. Weinig grote aardappelen Door de lange, droge zomer ontwikkelden de ondergrondse knollen zich tot nu toe niet zoals de aardappelteler het wil. Vooral de frites-industrie vreest dat bij de komen de oogst relatief weinig grote exemplaren te voorschijn zullen komen. En voor goede, regelmatig gesneden patates frites is een grote aardappel het enig juiste uitgangs punt. Gelukkig voor alle betrokkenen is de droogte nu over qn kunnen de aardappelen tot de oogst nog een aantal weken flink groeien. In elk geval hoeven liefhebbers van een vers, gekookt aardappeltje zich abso luut geen zorgen te maken. Belgische ambassadeur in Nederland gepaaid met krat Qucidrupel 1994 Broeder Tarcisius keurt de Quadrupel 1994. Hij en broeder Bernardus zijn de enige monniken, die nog af en toe in de brouwerij werken. foto Een foto uit de oude doos van de voormalige brouwzaal. Inmiddels brouwt men in een aangrenzende ruimte het trappistenbier in nagel nieuwe, computergestuurde roestvrijstalen ketels. foto Een van de oudere trappistenbroeders neemt e meten hoever het gesteld is met de omzetting v Als broeder Isidorus Laaber nu nog had geleefd, zou hij vast trots geweest zijn op de Qua drupel 1994. Het nieuwe sei zoensbier, het paradepaardje van de Tilburgse trappisten brouwerij De Schaapskooi, smaakt ook dit jaar weer pri ma. Broeder Isidorus of Isidoor stond 110 jaar geleden aan de bakermat van het huidige ger stenat. Er rustte echter in het begin maar weinig zegen op Nederlands enige trappisten bier. JAN PETER VERSTEEGE Volgens de overlevering was broeder Isidoor een klein levendig mannetje, dat niet voor een gat was te vangen. Dat kwam goed van pas, want bier brouwen ging in de jaren tachtig van de vorige eeuw bepaald niet van een leien dakje. Pas in de loop van 1886, twee jaar nadat trappistenklooster Onze Lieve Vrouw van Koningshoe ven had besloten tot de bouw van brouwerij De Schaapskooi, kon het bier de toets van de kritiek door staan. Het voornemen voor de bouw da teert dus uit 1884. Het opzetten van een levensvatbare brouwerij was ook toen al geen sinecure. Abt Nivardus Schweijkart wist dat als zoon van een brouwersfamilie uit München als geen ander. Hij stond dus op ge degen plannen en een goede brouw- opleiding van de broeder, die de kar zou trekken. In februari 1885 zond hij broeder Isidoor naar zijn geboortestad om het brouwersvak te leren. Intussen liet hij anderen vast een kleine brou werij bouwen op het kloosterterrein. Toen Isidoor in juli terugkwam, wachtte hem een teleurstelling. Hij was namelijk onderwezen in het brouwen van ondergistend bier (bij voorbeeld pils), waar met name München in die tijd beroemd om was. De brouwerij van de abdij bleek echter ingericht voor het maken van bovengistend bier, in Tilburg en om geving van oudsher de gebruikelijk methode. Leiden was in last. Het vergistings proces bij ondergistend bier heeft namelijk bij een veel lagere tempe ratuur plaats. Dat vereist dus specia le, koele ruimten om de gebruikte gistsoort niet te snel de nek om te draaien. Bij bovengisting worden an dere giststammen gebruikt en lopen de temperaturen op tot 18 tot 20 graden Celcius. Broeder Isidoor moet, zo sugge reert pater Anselmus in zijn kroniek Honderd jaar monnikenleven uit 1981, 'wanhopig met zijn armpjes in de lucht hebben gezwaaid'. Dat was de wijze waarop Isidoor steevast rea geerde als hij onverwacht voor on prettige dingen kwam te staan. Er zat voor de kleine man echter niets anders op dan nogmaals in de leer te gaan. nu bij collega-brouwers in de omgeving. De eerste brouwsels wil den niet lukken. Pas in de loop van 1886 ging het heter. Toen diende het volgende probleem zich aan. Toen eenmaal vraag ontstond, creëerde dit scheve ogen bij collega-brouwers in de omgeving. Noord-Brabant tel de in die dagen 174 brouwerijen. Ene pater De Beer, die enig aanzien had onder de (ook) rooms katholieke geloofsgenoten, moest praten als Brugman om de vrees voor al te gro te concurrentie van De Schaapskooi in te dammen. Na de oorlog In de volgende decennia werd de brouwerij een flink bedrijf, dat ge staag uitbreidde. De echte groei ont stond pas na de Tweede Wereldoor log. Toen werd flink verbouwd en uitgebreid en alsnog omgeschakeld op het al genoemde ondergistings proces. Het trappistenpils was popu lair en stond goed aangeschreven. In 1969 werd maar liefst 140.000 hecto liter bier gebrouwen (ofte wel een kleine 1,8 miljoen kratten), bezat de abdij 140 cafés en bood de brouwerij werkgelegenheid voor honderd mensen van wie twintig broeders. Deze gigantisch commerciële op zet vonden de paters trappisten in feite niet meer in overeenstemming met de leefregel van Benedictus, waarin slechts wordt aangespoord tot werken voor levensonderhoud. De apparatuur werd vérkocht aan het Belgische Stella Artois, die ver volgens de gebouwen huurde voor tien jaar. Daar rustte echter weer weinig zegen op. Volgens huidig di recteur drs. P. Peeters bleek de Belgi sche biergigant 'niet de allerbe- trouwbaarste' zakenpartner. Het contract werd dan ook niet verlengd in 1979. De Schaapskooi werd vanaf dat jaar weer nieuw leven ingeblazen als zelfstandige brouwerij. Men begon met behulp van oude recepten weer traditioneel bovengistend trappis tenbier te maken en sloot een con tract met Oranjeboom. Dit brouwe rijconcern beschikte over een uitge breid distributiesysteem, zodat via dit kanaal Koningshoeven Dubbel en Tripel aan de man werd gebracht De naam trappist verwijst naar het klooster La Gran de Trappe in het Franse Soligny, waar de trappisten in 1664 een zelfstandige orde werden. Er zijn in de hele wereld honderdveertig trappistenkloosters. Zes daar van brouwen bier voor de verkoop: in België Westvle- teren, Rochefort, Westmalle, Chimay en Orval en in Nederland Onze Lieve Vrouwe van Koningshoeven. De merknaam van het Nederlandse trappistenbier is La Trappe of Koningshoeven. De trappisten zijn van origine Benedictijnen en le- ven volgens de leefregel uit 574 na Christus van de kerkheilige Benedictus. De rode draad is gebed, geeste lijke studie en voorzien in eigen levensonderhoud. In 1098 splitste een groep monniken zich af omdat de leefregel niet streng genoeg werd nageleefd. Zij vestig den zich in Citeaux bij Dijon (midden-Frankrijk) en worden sindsdien cisterciënzers genoemd. In de loop van de veertiende eeuw ontstonden ook binnen de nieuwe orde meningsverschillen over eerder genoemde leefregel. In de zeventiende eeuw mondde dit opnieuw uit in de afscheiding van een groep mon niken. Dezen vestigden zich in 1664 in hel Normandi- sche plaatsje Soligny en richten het eerder genoemde La Grande Trappe op. De nieuwe orde wilde eveneens terug naar de wor tels en leefden volgens de strikte observantie' ofte wel de strenge onderhouding van de leefregel. Vanuit So ligny ontstonden uiteindelijk de genoemde 140 kloos ters. In 1881 vertrok vanuit Katsburg in het noorden van Frankrijk, een van die kloosters, een groep mon niken naar Noord-Brabant. Men nam zijn intrek in drie zogenoemde Koningshoeven (vroeger eigendom van koning Willem II) in Tilburg. Het terrein grenst aan Moergestel en Hilvarenbeek. Sinds 1886 brouwt men voor de verkoop. in supermarkten als Albert Heijn. Op beperktere schaal werd onder de naam La Trappe gebrouwen voor cafés en slijterijen. De laatste vijftien jaar kenmerkten zich opnieuw door een gestadige groei, waardoor uitbreiding noodza kelijk werd. Vanaf 1985 werd een in grijpende modernisering in gang ge zet. die onlangs is afgerond en maar liefst 8,5 miljoen gulden heeft ge kost. Vrijwel alles gaat nu volauto matisch, zodat er nog maar weinig monniken nodig zijn in De Schaaps kooi. Naast het lekenpersoneel wer ken er momenteel nog maar twee jonge broeders, Tarcisius en Ber nardus, en ook nog niet eens full- De capaciteit van de brouwerij is nu 40.000 hectoliter, maar zoveel wordt niet gebrouwen. Afgelopen jaar kon de omzet met tien procent groeien tot 20.000 hecto's, mede door een toenemende export. Dub bel (6.5%), Tripel (8%) en de enkele jaren geleden geïntroduceerde am berkleurige Quadrupel (10%) doen het zeer goed, zegt directeur Peeters. Hij verwacht ook veel van de Enkel, die dit jaar op beperkte schaal op de markt is gebracht. Naast de toenemende belangstel ling in eigen land is de naam La Trappe groeiende in Groot-Brittan- nië, Duitsland, Frankrijk, de VS, Spanje en Italië. Zelfs in België, dat maar liefst vijf trappistenbieren telt, groeit de omzet gestaag. Reden voor De Schaapskooi om vorige week de eerste krat Quadrupel 1994, die elk jaar medio september op de markt wordt gebracht, aan te bieden aan de Belgische ambassadeur in ons land, J.F. Winkels. Peeters noemde in zijn speeche België als exportmarkt de grootste uitdaging van De Schaapskooi. „Op het eerste gezicht lijkt het water naar de zee dragen", zei hij. „Maar onze exportcijfers naar België tonen aan dat vele Belgen ook van dat ene Ne derlandse trappistenbier zijn gaan houden". Goedkoop en gezond voedsel voor mens en dier oetekauwen moeten vanaf 29 Zoetekauwen moeten vanaf 29 september in Hoorn zijn. Het Westfries Museum opent die dag namelijk de expositie Sui kergoed, die tot en met 10 de cember te zien is. De tentoon stelling is in samenwerking met de Suikerstichting Nederland samengesteld. Het Westfries Museum gaat uitgebreid in op de geschiede nis van de twee soorten suiker (ofwel sacharose) die wereld wijd worden gebruikt: suiker ge wonnen uit riet en die uit bie ten. Daarbij wordt onder andere gebruik gemaakt van beeldma teriaal en gebruiksvoorwerpen uit het Zuckermuseum in Ber lijn. In andere ruimten van het museum worden de diverse toepassingen van suiker ge toond. Zo wordt bij voorbeeld het etensaanbod bij een theevi site-met-suikerwerk uitgestald, zijn een suikerbakkerij en een snoepwinkel ingericht, zijn alle eetbare attributen behorende bij een Sinterklaasavondje bij eengebracht en staat in een aparte eetzaal een bruidspaar opgesteld achter een levensgro te taart. Verder geven diverse ambachtslieden demonstraties. De geschiedenis van suiker is door het museum vastgelegd in een speciale brochure. Het Westfries Museum is gevestigd aan de Roode Steen 1 in 1 loorn. die met zachte temperatu ur in de herfst voortduurt :e in Amerika een Indian Summer. Ons lijkt zo'n zoele nazomer helaas niet beschoren Hoe het ook zij, op het gebied van de tuinbouw heeft de zomer nog lang niet afgedaan: vooral niet nu de aanvoer van suiker mais volledig op gang gekomen is. Deze meest zomerse aller groenten is nog zeker tot eind oktober te koop. Voor de duidelijkheid: de ene maïs- soort is bepaald de andere niet; van de drie cultuursoorten kan er maar één direct, zonder enige bewerking, genuttigd worden: het ras saccharata (suikermaïs). De andere - overigens niet bij ons geteelde - rassen, respec tievelijk paardetandmaïs (zo ge noemd vanwege de vorm van de kor rels) en pofmaïs worden op grote schaal verwerkt tot maïsbrood, mai- zena en natuurlijk popcorn. Maïs heeft de fantastische eigen schap zich in elk klimaat en op bijna elke bodem te kunnen handhaven, groeit overdadig en snel en vergt wei nig toezicht. Dat, gekoppeld aan het feit dat elke korrel overloopt van de koolhydraten, vitamine B-complex (goed voor huid en haar) en kalk maakt van maïs zeer voordelig en ge zond voedsel. Verse suikermais leent zich niet al leen om uit 't vuistje gegeten te wor den (warm, met een klontje boter dat al smeltend langs je kin dribbelt), Mais kun je met veel groenten combineren. maar smaakt ook verrukkelijk in sala des, in combinatie met andere groen ten (doppers, worteltjes, paprika, bo nen). Vis. kip. ham, vrijwel alle vlees soorten behalve worst komen alle maal prima tot hun recht met suiker- Om het werk hoeft niemand deze groente te mijden, makkelijker kan bijna niet: in het eigen blad verpakte exemplaren schoonmaken door het buitenste blad" naar beneden toe af te stropen, de zijde achtige draden te verwijderen en de harde stengel dicht bij de kolf af te snijden. Spoel bladlo ze maïskolven wel even af. Gaat het alleen om de korrels dan moeten deze op voorhand rauw, met bijvoorbeeld een scherp aardappelmesje schuin van de kolf worden afgesneden. De kolven of korrels vervolgens in 5 tot 20 minuten (dit is afhankelijk van de rijpheid; de maïs is gaar als de korrels makkelijk van de kolf loslaten of als ze zich zonder te veel weerstand op een vork laten prikken). Waarschuwing: doe nooit ofte nim mer zout in het kookwater! Het maïs verliest er ogenblikkelijk smaak en structuur door, en rimpelige korrels zijn weinig aantrekkelijk. Machtig Suikermais is een tamelijk machtige groente. Reken daarom op 1 grote of 2 kleine kolven per persoon, of 150 gram als het om losse korrels gaat. In een salade voldoet 100 gram ruim schoots. Het recept voor een 'Succotash' zoals die gemaakt wordt door de Amerikaanse Indianen: SUCCOTASH ((4 personen) Nodig: 400. gram sperziebonen; 1 kleine struik bleekselderij; 1 rode paprika; 4 maïskolven; 1 ui; klontje boter; peper en zout; paprikapoeder, fijngeknipte peterselie. Bereiding: maak de sperziebonen schoon en snijd ze in niet te kleine stukjes: maak de bleekselderij, de paprika en de ui schoon en snijd ze eveneens in stukjes. Kook de bonen in ongezouten water in 15 minuten gaar. Snijd de korrels van de maïskolven en voeg ze na 5 minuten bij de bonen, te zamen met de bleekselderij en de ui. Roer in de laatste 5 minuten de papri ka door het mengsel. Giet het overtol lige kookvocht af en maak het geheel op smaak af met-de boter, peper en zout, de paprikapoeder en de peterse lie. Opdienen met gebraden kip en ge bakken aardappeltjes. De Amerikanen lijken, met na me op culinair gebied, duidelij zelfbewuster te worden. Dat is althans mijn opvatting nadat ii er afgelopen zomer zakelijk ee: bezoek bracht. Het onderwerp eten drinken', in Amerika 'wining dining'staat meer ei meer in het middelpunt van di belangstelling. Het lijkt alsof a de 'schade' van de afgelopen j; ren willen inhalen. Ie kunt gee krant of tijdschrift openslaan o er wordt wel aandacht besteed aan dit onderwerp. Ook op pat ty's vormt eten en drinken, en dan spreek ik uit eigen ervarini regelmatig stof tot gesprek waarbij Amerikanen ronduit voor hun mening uitkomen. Niet dat ze daar ooit probleme mee hadden maar wining dl /u/igwas in het verleden toch meer een hoofdstuk voor vrou Het is mij opgevallen dat Ame rikanen onbewust kiezen voor betere kwaliteit. Vooral in hun wijnkeuze komt dit overduidei lijk tot uitdrukking. Een paar j jaar geleden schonk een gast heer rustig chablis-wijnen uit vijf-liter vaatjes die hij voor eei dollar bij de supermarkt had ir geslagen. Dat behoort nu tot h verleden want ze zijn zich nu echt in wijnen gaan interesse-j ren en organiseren regelmatig zowel in zakelijk als in privévq band, interessante wijnproeve rijen waarbij met name kwali teitswijnen uitvoerig worden getest. Ik moet er wel aan toevoegen dat het dan om hoofdzakelijk Californische wijnen gaat wan de Amerikaan is en blijft chad vinist. Aan de andere kant is h ook weer opvallend dat vooral op feestjes, die overigens vroq in de avond beginnen en ook weer vroeg eindigen, de zogen aande mix-drankjes weer heel populair zijn. Gin en wodka voeren de boventoon en wor den, afzonderlijk van elkaar u teraard, gemixed met light dranken als cola of seven-up. Met de light limonades lijken| de gezondheid toch nog enigszins in de gaten te vvillei houden alhoewel dat onder werp juist veel minder in de I langstelling schijnt te staan. Ook is het mij opgevallen dat Amerikaan veel creatiever te werk gaat met kip en kalkoen Hier in Nederland is de kalko al helemaal een 'ondergescht ven kindje' dat alleen met Ke in de openbaarheid lijkt te kc men. En de variaties met kip zijn hier in de regel op een h< te tellen. Nee, wat dal betreft moet ik ze daar aan de ander kant van de oceaan gelijk ge\ Kip en kalkoen verdienen mt aandacht. Alom geliefd zijn c chickenwings, de vleugeltjes, die vooral in gefrituurde vort met name op feestjes als hap tussendoor gretig aftrek vind Als u zelf al eens in Amerika bent geweest weet u dat de overbekende clubsandwich daar dagelijkse kost vormt. D ze rijkbelegde boterham met gebraden stukjes kip of kalke en o.m. sla, tomaat en uitgel ken spek hoort gewoon bij h cultuur. Eigenlijk kunnen we best nog wat van de Amerikc nen leren. The American life is zo slecht nog niet. JOHN BEEREN, eigenaar de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal column Beeren

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10