Spanningen lopen op in provincie KwaZulu-Natal Buitenland Sinn Fein-leider Adams noemt Major een dwaas Felle kritiek Carter op Haïti-beleid Clinton [Junta Myanmar spreekt [met Aung San Suu Kyi Voor Bill Clinton beginnen de problemen met Haïti nu pas Franse kopstukken alsnog berecht voor schandaal met AIDS-bloed VN in Bosnië dreigen met luchtaanvallen y Ex-minister Italië Gava gearresteerd (VOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 tPres» ANP Algcnwn '••I'i.iimi. WAs «he Prcssc Agenlur GPD Ge.nvxieerdc Per Dienvten Ind Intef Press Service RTR Reuter UPl United Pre Bus weggezakt in gat: één dode münchen» Bij een ongeluk met een stadsbus in München is gis teravond een vrouw om het leven gekomen en raakten zeker 25 mensen gewond. In de buurt van een metrostation zakte de bus plotseling weg in een gat in het wegdek. Het voertuig kwam met zijn achterkant rechtop te staan in het gat dat acht tot twaalf meter diep was en twintig tot dertig meter breed. foto reuter Geen hoofddoekjes op Franse scholen parus De Franse minister Bayrou (onderwijs) heeft zich giste ren in een circulaire aan de scholen uitgesproken voor een ver bod van 'opzichtige religieuze symbolen'. Daarmee duidt hij vooral op het dragen van hoofddoekjes door islamitische meis jes. Bayrou wil zo een einde maken aan tegenstrijdige beslissin gen van scholen en rechtbanken over het dragen van doekje. Linkse groep eist aanslag Athene op athene De linkse groep Revolutionaire Volksstrijd heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag in Athene waarbij maandag een hoge politiefunctionaris om het leven kwam en tien mensen gewond raakten. De stadsguerrillagroep bracht de bom van afstand tot ontploffing bij een politiebusje, toen dat stopte om politie- en burgerpersoneel op te pikken. Demonstranten in India gearresteerd new-delhi» In India zijn gisteren meer dan tienduizend commu nistische demonstranten gearresteerd die hadden deelgenomen aan protestacties tegen het economische beleid van vrije markthervormingen van de regering. De Centrale Indiase Raad van Handelsvakbonden, een overkoepelend orgaan van linkse groeperingen, had opgeroepen tot massale blokkades van trein verbindingen door het hele land, met als gevolg urenlange ver tragingen bij de Indiase spoorwegen. Shuttle Discovery veilig geland edwards air force base Het ruimteveer Discovery en zijn zes as tronauten zijn gisteren, nadat slecht weer voor de tweede op eenvolgende dag een landing in Florida had verhinderd, veilig geland op de luchtmachtbasis Edwards in California. Discovery is elf dagen op wetenschappelijke missie geweest. Jonge gangsters bekennen gruweldaad seoul» Zes jonge leden van een misdadigersbende hebben be kend in Zuid-Korea vijf welgestelde mensen te hebbben ont voerd en vermoord. De lijken van de slachtoffers zijn in stukken gesneden, verbrand en op diverse plaatsen begraven. De daders vermoordden hun slachtoffers nadat grote sommen losgeld voor hun vrijlating waren betaald. Volgens een van de verdachten pleegden de jongeren de gruweldaden uit haat tegen een wereld die armen negeert. Zulu-koning Zwelethini breekt met Inkathaleider Buthelezi De positie van Inkathaleider Buthelezi is wankel gewor den, nadat Zulu-koning Zwelethini gisteren alle banden met hem heeft verbroken en ook de festiviteiten voor Shaka Dag, de belangrijkste traditionele Zulufeestdag, heeft geschrapt. Maar waarnemers vrezen dat de situatie in de Zuidafrikaanse provincie KwaZulu-Natal door de ontwikkelingen alleen maar onstabieler is geworden. kaapstad runa helungacie. Aanvankelijk was het een strijd tussen Inkatha- en ANC- aanhangers. Nu dreigt daar een oorlog tussen aanhangers van de koning en aanhangers van Buthelezi bij te komen. De positie van Buthelezi, de 'traditionele eerste minister' van de koning, ligt onder vuur sinds de Inkatha-leider twee weken geleden protest aante kende tegen het feit dat de ko- correspondent Terwijl de toestand in de rest van Zuid-Afrika aanzienlijk vreedzamer is dan in de maan den vóór de verkiezingen, gaat de burgeroorlog in KwaZulu- Natal nog steeds in alle stilte door. Wekelijks hebben de kranten lijstjes met de doden aantallen in de roerige provin- ning op eigen houtje president Mandela had uitgenodigd voor de viering van Shaka Dag. De uitnodigingen zijn, aldus Buthe lezi, volgens het ceremonieel de taak van de eerste minister. Hij waarschuwde dat hij niet kon instaan voor het gedrag van zijn aanhangers als Mandela zou komen. Maandag vloog Mande- la naar Nongoma om de zaak met Buthelezi en de koning uit te praten. Terwijl buiten een groepje van tweehonderd But- helezi-aanhangers stenen naar de presidentiële helikopter gooide en 'weg met Mandela' schreeuwde, kreeg hij binnen van beide Zulu-leiders het ad vies niet te verschijnen, omdat te onvoorspelbaar was hoe Sha ka Dag in het huidige politieke klimaat zou verlopen. Volgens Buthelezi was daar mee alles bijgelegd, maar de ko ning dacht daar duidelijk an ders over. Enkele uren later ver brak hij alle banden met zijn eerste minister en zei de feeste lijkheden voor Shaka Dag af. De breuk tussen de koning en Buthelezi komt niet geheel on verwacht. Het is niet voor het eerst dat de twee met elkaar overhoop liggen. In 1979 be schuldigde Buthelezi de pasge- kroonde koning ervan samen met een oudere prins van het Zulu-hof een oppositiepartij te gen hem te vormen. Gerry Adams, voorzitter van de politieke arm van de IRA Sinn Fein, heeft premier Ma jor van Groot-Brittannië er gisteren van beschuldigd zich als een 'dwaas' te gedragen in het vredesproces in Noord- Ierland. Het omzichtige be leid van Major is naar zijn mening 'onzin'. Adams was voor het eerst op de Engelse TV te zien én te horen sinds Major vorige week het media- verbod van het verboden Ier se Republikeinse Leger op hief. Dit verbod hield in dat de stemmen van IRA-leden bij interviews voor radio of TV door een acteur moesten worden ingesproken. „Major moet daden op zijn woorden laten volgen. I lij maakt zich door zijn gedrag tot een idioot", zei Adams voor het commerciële station Channel Four. In een inter view dat kort daarna door de BBC werd uitgezonden, om schreef Adams de belofte van Major aan de Noordierse pro testanten dat zij zich in een referendum over een vredes overeenkomst kunnen uit spreken als een 'oplichter struc'. Hij vindt dat de over eenkomst onderdeel moet zijn van gesprekken over 'alle problemen'. Major houdt eraan vast dat de IRA pas aan de onderhan delingen over vrede in Noord- Ierland kan deelnemen, als de verboden organisatie openlijk uitspreekt dat het bestand van vorige maand permanent is. Volgens Adams is deze eis 'onzin'. „Ik ben absoluut ze ker van ile bedoelingen van de IRA. Als Major een woord spelletje met de IRA wil spe len, is dat een zaak van die twee partijen", aldus de Sinn- Feinleider. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Jimmy Carter heeft gisteren in scherpe bewoordingen kritiek geleverd op het beleid van pre sident Bill Clinton ten aanzien van Haïti. De Amerikaanse oud- president, die zondag de hand had in het bereiken van een ak koord met Haiti's militaire jun ta, zei dat hij generaal Raoul Cé- dras gezegd heeft 'dat ik mij schaam voor de politiek van mijn land'. Óp de ontboezeming van Carter is door het Witte Huis schouderophalend, maar toch duidelijk geïrriteerd gereageerd. „Carter heeft recht op zijn me ning", was de koele reactie van Clintons woordvoerster Dee Dee Myers. Carter zei dat zijn kritische oordeel over het Haïti- beleid van Clinton heeft meege holpen de generaals te overtui gen dat hij van goede wil was en dat zij moesten meewerken. Carter en het Witte Huis ver schillen met name van mening over de rol van president Emile Jonassaint, die door de militai ren aan de macht is geholpen en door Washington niet wordt erkend. Jonassaint was het die uiteindelijk zondagavond het akkoord aanvaardde en luite nant-generaal Cédras dwong dat ook te doen. Washington beschouwt Jonassaint echter als een marionet van de generaals. Carter noemde de president' een hoofdrolspeler in Haïti. Maar Myers zei dat dat niets verandert aan Amerika's hou ding tegenover hem. „Wij er kennen zijn regering niet". Jim my Carter, die later deze week weer een poging doel om te be middelen in de problemen tus sen de VS en Noord-Korea, zei dat hij contact zal blijven hou den met Cédras en de andere militaire leiders. Hij verweet de Amerikaanse regering geen enkel contact met Cédras te willen. „Niemand op het ministerie van buitenlandse zaken, niemand op onze am bassade is zelfs maar bereid met de fungerende president of de ministers van buitenlandse zaken en defensie te praten", zei Carter. „Ik denk dat dit va cuüm in de communicatie tus sen onze beide lauden een ern stig probleem is". De Haïtiaanse politie en milities hebben gisteren een demonstratie van aanhangers van president Aristide met harde hand uiteen geslagen. Een man werd met een knuppel doodgeslagen. Deze vrouw liep een flinke hoofdwond op. De Amerikanen weigerden in te grijpen. foto reuter BANGKOK Rtr-DPA IDe militaire leiders van Myan mar (Burma) hebben gisteren in de hoofdstad Yangon (Rangoon) een ontmoeting ge- 1 had met oppositieleidster en j Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi. Het was het eerste on- I derhoud tussen beide partijen i sinds de 49-jarige Suu Kyi vijf j jaar geleden onder huisarrest werd geplaatst. De Myanmarese televisie ver- j toonde beelden van de ontmoe- I ting die Suu Kyi had met het staatshoofd Than Shwe en de leider van de militaire geheime dienst luitenant-generaal Khin Nyunt. De drie zaten aan een met bloemen versierde tafel en I lachten. De autoriteiten lieten 1 geen verdere mededelingen over de inhoud van het gesprek los. Het enige dat de staats-TV kwijt wilde, was dat het onder houd hartelijk verliep. Leden van de regerende junta hebben Suu Kyi herhaaldelijk de vrijheid aangeboden op voorwaarde dat ze haar vader land zou verlaten. Maar de voormalige leidster van de op positiepartij Nationale Liga voor Democratie (NLD) heeft een vrijwillig" vertrek naar het bui tenland steeds uitgesloten. Over alle andere kwesties is ze bereid te onderhandelen. In september 1988 schoten Myanmarese soldaten honder den demonstranten neer die maanden lang hadden betoogd voor meer democratie. De mili taire leiders onderdrukten vanaf dat moment alle vormen van oppositie. In 1990 werden nog wel algemene verkiezingen ge houden, maar de junta erkende de uitslag ervan niet. De grote overwinning van Suus Nationa le Liga viel totaal verkeerd bij het regime. De Amerikaanse regering heeft zich gisteren gehaast om Jean-Bertrand Aristide te informeren over de over eenkomst met de militaire leiders van Haïti. Nadat de verdreven Haïti- aanse president zijn ongenoegen over het akkoord had laten doorscheme ren, was de nationale veiligheidsadvi seur van president Clinton, Anthony Lake, meer dan een uur bij hem. De Haïtiaanse regering heeft gisteravond 'elke manifestatie op de openbare weg' verboden. De regering kondigde het verbod af enkele uren nadat de ordediensten demonstraties voor Aristide uiteen hadden gejaagd. Daarbij kwam een persoon om het le ven. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Bill Clinton heeft zondag een zucht van verlichting geslaakt, omdat hij op het laatste moment kon afzien van een omstreden gewelddadige invasie van Haïti. Met dank aan Jimmy Carter die voor hem de kastanjes uit het vuur haalde. Maar die dank is de afgelopen dagen in tandengeknars omgeslagen, want Clinton heeft alleen noodge dwongen ingestemd met een akkoord dat hem de komende maanden nog de nodige kopzorgen kan opleveren. De Amerikaanse soldaten die in Haïti zijn geland 'om de democratie te her stellen', zijn door de lokale bevolking hartelijk ontvangen. Maar in Washing ton herinnert men zich maar al te goed het avontuur in Somalië. Ook daar werden de soldaten heel vriendelijk ontvangen. Maar een half jaar en 32 doden later was hun humanitaire mis sie totaal uit de hand gelopen en moesten de Amerikanen zich met het schaamrood op de kaken terugtrekken. Dat is ook in Haïti niet denkbeeldig. Generaal John Shalikashvili, de chef defensiestaf, gaf dat gisteren ronduit toe. Als er iets is waarover hij zich zor gen maakt, dan is het dat de operatie in Haïti uit de hand loopt en de Ameri kanen toch in een burgeroorlog be trokken raken. Daar komt bij dat het akkoord van Carter veel onvolkomen heden bevat, die spanningen in de hand kunnen werken. Het biedt Clin ton dan ook maar tijdelijk verlichting. Clintons geloofwaardigheid is nog het minste probleem. De soldaten moeten nu samenwerken met Haïtiaanse sol daten die verantwoordelijk worden ge acht voor het terreurbewind van de af gelopen jaren. Carter noemde luite nant-generaal Raoul Cédras zelfs een man van eer, die niets dan goeds met zijn land voor heeft en wiens waardig heid moest worden beschermd. Daar om mag hij tot 15 oktober aanblijven en hoeft Haïti niet te verlaten. Carter ging zelfs zo ver te stellen dat een verplicht vertrek van Cédras 'zijn mensenrechten zou schenden'. De morele argumenten die Clinton aan voerde voor zijn militaire ingrijpen hebben daardoor veel van hun beteke nis verloren. Clinton stelt nu dat hij niet anders kon en dat voor hem het aftreden van de generaals, het herstel van de democratie, en de terugkeer van de democratisch gekozen presi dent Aristide voorop stond. Maar ook dat is allerminst zeker. F.erst moet het Haïtiaanse parlement bijeen komen. Maar veertig leden daarvan le ven als vluchtelingen in de VS, en die durven niet terug te gaan voordat Aris tide weer aan de macht is. Over garan ties voor hun veiligheid is niets afge sproken. Cédras heeft vorig jaar verkie zingen georganiseerd om de openge vallen plaatsen op te vullen, maar de VS hebben dat nieuwe parlement daarna illegaal verklaard. De parlementariërs moeten dan ook nog bereid zijn om Cédras en de zij nen amnestie te verlenen voor de dui zenden moorden, verkrachtingen en martelingen van de afgelopen jaren. Wat als dat niet gebeurt? Dan is er voor Cédras geen reden om zich aan de af spraak van zondag te houden. En als het parlement wel vergevingsgezind is ook niet. Vorig jaar lapte hij, ondanks beloften van amnestie, ook de belofte om op te stappen aan zijn laars. In Washington zegt men dat de 15.000 Amerikaanse soldaten voldoende ga rantie zijn dat Cédras straks zal aftre den. Maar dat is nog geen garantie dat Aristide zal terugkeren. Over zijn posi tie wordt in het akkoord van zondag met geen woord gerept. Daardoor ont staat de indruk dat Washington het helemaal niet erg zou vinden als de komende vier weken nog een alterna tief kan worden gevonden voor de zeer omstreden ex- priester- president. Geen wonder dat Aristide woedend is over het akkoord. Vooral omdat de Amerikanen vinden dat de Haïtiaanse politie en het leger belast moeten blij ven met de handhaving van de open bare orde. En daaronder valt ook hel uit elkaar houden van politieke tegen standers, zo wordt onomwonden toe gegeven. De onderdrukkers van Aristi- des aanhang blijven dus gewoon ver antwoordelijk voor het toezien op de mensen die zij vorige week nog terrori seerden. De onlusten van gisteren in Port-au-Prince tonen al tot welke pro blemen dat kan leiden. Omdat het leger zoveel mogelijk intact blijft, zullen de opvolgers van Raoul Cédras, brigade-generaal Philippe Biambyen politiechef Michel Francois wel moeten worden gerccruteerd uit dezelfde kringen die in 1991 Aristide ten val hebben gebracht. En ten slotte belet niets Cédras om zich in 1995 kandidaat te stellen voor de presi dentsverkiezingen en weer een cam pagne tegen Aristide als die tenmin ste terugkeert op gang te zetten. I let akkoord van larter iieeft Bill ilin ton dus voorlopig even van de kopzor gen over een binnen de VS zeer om streden invasie verlost. Maar door de 'vreedzame invasie' van Haïti zijn de Amerikanen nu voor honderd procent verantwoordelijk geworden voor de politieke toekomst van dat land. Mis schien was een echte invasie, naar ver wachting zonder noemenswaardige te genstand en met in elk geval snellere resultaten, Clinton achteraf toch beter uitgekomen. PARUS HANSGE RTS E t*f CORRESPONDENT De Franse oud-premier Laurent Fabius en twee andere voorma lige socialistische bewindslie den worden alsnog vervolgd voor hun rol in het geruchtma kende Franse bloedschandaal. Fabius en de oud-ministers Ge- orgina Dufoix (sociale zaken) en Edmond Hervé (volksgezond heid) zullen later deze maand in staat van beschuldiging worden gesteld wegens 'vergiftiging' of 'medeplichtigheid aan vergifti ging'. In het midden van de jaren tachtig, toen Fabius premier was. ging de Franse bloedbank willens en wetens geruime tijd door met het verspreiden van een met het AIDS-virus HIV be smette partij bloed voor hemo filie-patiënten. Meer dan dui zend hemofiliepatiënten raak ten besmet. Van hen zijn er in middels meer dan driehonderd overleden. Twee topfunctionarissen van het Nationale Centrum voor Bloedtransfusie zijn twee jaar geleden na een slepend en emotioneel proces al tot on voorwaardelijke gevangenis straffen van vier en twee jaar veroordeeld voor hun rol in het schandaal. Hun was toen 'pro- duktfraude' ten laste gelegd. Tot woede van organisaties van slachtoffers en nabestaan den traden de drie oud-be windslieden tijdens het proces slechts op als getuigen. Fabius, Hervé en Dufoix zouden al in een vroeg stadium hebben ge weten van de problemen bij de bloedbank, maar desondanks niet onmiddellijk hebben inge grepen. SARAJEVO» Rtr De commandanten van de VN- vredesmacht hebben de Bosni sche Serviërs gedreigd met NAVO-luchtaanvallen als zij niet voor middernacht al hun zware wapens uit de gedemili tariseerde zone rond Sarajevo terugtrekken. Dat heeft een VN- woordvoerder gisteravond in de Bosnische hoofdstad meege deeld. Volgens een ultimatum dat de NAVO in februari stelde, moe ten de strijdende partijen alle zware wapens uit een straal van 20 kilometer rond Sarajevo te rugtrekken. NAVO-gevechts- vliegtuigen en Franse blauwhel men hebben sindsdien twee keer Servisch luchtafweerge schut vernield dat zich in de verboden zone bevond. De luchtbrug naar Sarajevo is voor de zoveelste keer opge schort wegens aanhoudende beschietingen. Gisteren werden de hulpvluchten voor korte tijd hervat. Vooft. 1<S MK-yRD MN B£2UlNI6rlNGréM. WAAR H/Vé N ZÊ DAT VAM[WtW? DMP- y VANZeCF Ac«red, suw voor ■u PWjs. Roken schaadt de gezondheid Het kan longkanker of hartklachten veroorzakea Koa besluit van 29.4.1981, Stb. 329. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse politie heeft giste ren de christen-democraat An tonio Gava (64) gearresteerd. Gava, die twee jaar geleden nog minister van binnenlandse za ken was in het laatste kabinet Andreotti, wordt beschuldigd van banden inel de Napolitaan- se maffia. De huidige minister Maroni voorspelde echter ook een nieuw terreur-offensief van de maffia. De arrestatie van Gava - die vanochtend huisarrest kreeg vanwege zijn slechte gezond heidstoestand was onderdeel van een omvangrijke anti ca morra-operatie, die gisteren in alle vroegte werd uitgevoerd. De politie rekende honderd perso nen in, onder wie vooraan staande mafiosi, lokale politici, maar ook drie ex-parlementari ërs. Tegen allen is banden met de maffia ten laste gelegd. De politie heeft met de operatic meer dan 50 maffia-moorden weten op te lossen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7