In gevecht met slakken en gemeente 4. Op avontuur in Siberië.. 'Ze hebben allemaal van die mooie tanden' "'Een computer ehelemaal gratis!? Het Gesprek van de Dag De laatste 'grapvan Veroncia 's Shockradio WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 H )e advertentie lijkt te mooi om an vaar te zijn. Bij besteding van s« 5 gulden een pc (personal nmputer) van IBM gratis. Een -0 jeetje argwanend stappen we jver de drempel bij het bedrijf de ichter de advertentie, Restart on Computers aan de Leidse Over 's ijn. at .Heeft u iets dat vijftien gulden vai cost?", is de voorzichtige ope- va ïingsvraag in de loodsachtige vinkei, waar de computers van doer tot plafond staan uitge- itald. Want ja, straks toon je je jeïnteresseerd in de 'gratis' computer, maar moet je eerst ïonderden guldens besteden jm hem te 'krijgen'. Gelukkig, ha' er zijn opbergdoosjes van zo'n cei twintig gulden te koop. Tijd dus voor fase twee: de gra- a'> tis computer. „Waar staat-ie", n'i proberen we onze nieuwsgierig- §erheid te verbergen. „Onder de n kassa", meldt verkoper J. van g^Reijen. Daar lijkt een flinke la- n 1 denkast te staan. Bij nadere be- za studering blijkt het een stapel 'systeemkasten' uit de IBM-se trie PS/2 30-002, die stuk voor ht smk ruimte bieden voor twee ^floppy's. Plus een toets voor aan en uit en wat stickers of andere aandenkens van eerdere gebrui kers. Harde schijven kunnen de apparaten niet aan. Toetsen- :o borden of beeldenschermen )0' zijn in geen velden of wegen te 'f (bekennen. b „Is dat de gratis pc uit de adver- er tentie?", vragen we wat ongelo- m vig. „Inderdaad", antwoordt verko- per J. van Reijen. Misleidend vindt hij de advertentie aller- n minst: ,„Als beeldscherm en monitor er niet bijstaan, weet je die er niet bij zitten." Klachten heeft hij ook niet ge hoord. Integendeel. Restart ging de actie zaterdag in met twee palets systeemkasten. Gister middag was er nog maar één palet over, met 75 exemplaren. Vooral computer-doe-het-zel- vers zouden op de systeemkas ten zijn afgekomen. Van Reijen: „Alleen de ingebouwde discdri ve is al 175 gulden waard, voe dingen 100 gulden en ga zo nog maar even door." Bovendien kunnen we de rest van de pc er bij kopen: een beeldscherm voor zo'n 150 tot 200 gulden en een toetsenbord voor 75 gulden. Het zijn apparaten die Restart niet snel zal weggeven omdat ze ook passen in de minder verou derde pc-systemen. In de IBM PS/2 30-021mèt harde schijf, bijvoorbeeld. „Die pc's verko pen we voor 399 gulden, exclu sief BTW, en ze gaan als een speer", meldt de verkoper. 'Pro bleem' is wel dat Restart daar om blijft zitten met de iets ou dere versie, die acht jaar gele den nog voor 12.000 gulden de markt werd opgeslingerd. „Het was toen een fantastisch apparaat", meldt F. Meurs van PC Koop, een blad voor 'profes sionele' pc-gebruikers. „Nu zou ik het iedereen van harte afra den. Het apparaat is 'zeer ver ouderd' Het argument van de verkoper, dat studenten er graag scripties op schrijven, vindt hij wat mager: „Veel men sen denken dat ze genoeg heb ben aan een tekstverwerker, maar als een vriendje dan wat anders wil proberen, lukt dat niet." Maar toch, als cadeautje zou zo'n complete pc niet gek zijn. „Te mooi om waar te zijn", vindt ook Meurs, „Mijn lezers weten dan ook dat het niet kan. Maar ik kan me voorstellen dat de advertentie leken flink op het verkeerde been zet." PAUL VAN DER KOOU Vereerder, verst. Onder dat motto speelt de reiswereld met name de laatste jaren in op de alsmaar toenemende behoefte bij de consument om zijn gren zen te verleggen. Torremolinos en de Canarische Eilanden al lang voorbij, richt de blik van de verwende reiziger zich méér en meer op avontuurlijke doelen. Terug naar af, waarbij de doe- vakanties herondekt worden en de bestemmingen niet exotisch of idyllisch genoeg kunnen zijn. Gevaar wordt eventueel op de koop toe genomen of juist geambieerd. Wat het vroegere Rusland be treft, schijnen de straten van Moskou en St. Petersburg mo menteel redelijk in aanmerking te komen voor een 'avontuur lijk' verblijf nu het met de crimi- j naliteit daar de richting uitgaat van de Bronx in New York of de South-side van Chicago. Al thans als je alle berichten over de razendsnelle vertakking van de plaatselijke maffia aldaar moet geloven. Maar nog niet getreurd. Het achterland van de voormalige Sowjet-Unie is niet alleen groot genoeg, maar bo vendien nog zo goed als onont dekt. Siberië Het is per slot van rekening nog niet zo gek lang geleden dat een oord als Siberië - althans grote delen daarvan - voor de wester ling tot verboden gebied was verklaard. Slechts bij uitzonde ring kon men daar - eventueel met de Trans Siberië Expres - doorheen reizen of er een visum voor krijgen. Maar goed, sinds Stalin en zeker sinds de glasnost en perestroika is er natuurlijk wel wat veranderd daar. De toerist is tegenwoordig van harte welkom, zoals bijvoor beeld blijkt uit de gezamenlijke folder van Russia Travel, reis- club De Argonauten en CIRC, drie Amsterdamse organisaties die zich op deze 'nieuwe' markt hebben begeven. Althans voor het wat grotere publiek. De ech te Rusland-liefhebber en Slavist wist via hen natuurlijk al jaren de weg. Maar ook de 'gewone' reiziger die intussen is uitgeke ken op het Great Barrier Rif, die de trip dwars door Afrika al drie keer heeft gedaan en die de Amazone tot in al zijn uithoe ken heeft verkend, kan nu bij hen terecht en voorlopig weer vooruit. Want Siberië is groot, onmetelijk groot zelf. En ruig en onherbergzaam. Dus: ver en avontuurlijk. Wat wil je. als mo derne globbetrotter; nog meer. Bij de Argonauten geeft alleen het antwoordapparaat thuis en bij Russia Travel is de directeur die over dit project gaat een weekje op vakantie naar Texel Maar bij CIRC neemt een dame op die wel uitsluitsel kan geven. Althans, in beperkte ma te, want collega Pien, die Siberië in haar portefeuille heeft, zit toevallig net daar. „Maar het is inderdaad nieuw", zegt de ver tegenwoordigster van CIRC, wat staat voor het Russische woord Circus en dateert uit de tijd dat het clubje nog bestond uit lou ter liefhebbers. „We zijn vorig jaar op beperkte schaal begon nen". Oeral Dat betrof dan een groepsreis naar de Oeral waar langlaufen werd gekoppeld aan een cultu reel programma. „Kleinschalig, met een man of twaalf. Het en thousiasme van de mensen die de trip maakten, heeft ons aan gezet om tiet programma verder uit te breiden. Al moet ik daar wel een restrictie bij maken. De bedoeling is en blijft om met niet al te grote groepen op reis te gaan." Van het Siberië-project weet ze helaas niet veel af, dat valt zoals gezegd onder Piens' verant woordelijkheid. Dan maar de folder geraadpleegd. 'Winter sport in Rusland betekent over het algemeen langlaufen. Niet verwonderlijk in zo'n uitgestrekt en sneeuwzeker land. Maar ook hondesleetochten, survivals, ijs- vissen, sneeuwhutten bouwen en banja 's behoren tot de Russische winter. En 's avonds een lekker wodkaatje bij een houtvuur óf theaterbezoek. Kortom, wie op een andere manier de winter wil beleven moet er eens hoognodig tussenuit naar Rusland of Sibe rië', zo luidt het verhaal. Klinkt veelbelovend. Maar wat kost nu dit uitje in de strenge kou van Siberië, iets waar de echte avonturist natuurlijk hele maal niet wakker van ligt? „Dat weet ik niet precies", zegt de dame van CIRC. „Voor de trip naar de Oeral vorig jaar, van 24 december tot 2 januari, be taalden de deelnemers 2250 gulden. Dat vindt u duur voor tien dagen? Dat is niet zo, hoor." Maar het is wel all-in, dus met hotels en zo? „Nou ja. U moet natuurlijk wel de Russische situatie in acht ne men. Het is daar vanzelfspre kend anders dan hier." Enfin, wie wat voelt voor een avontuurtje in de Siberische winter kan terecht op de infor matiemiddag die de drie orga nisaties geven. Dat gebeurt op zaterdag 15 oktober in sporthal Wibaut in de Van Musschen- broekstraat 38 te Amsterdam. Van 14 tot 17 uur. Behalve dia's en voorlichting zijn er hapjes van Russische makelij en is er wodka. Om alvast in de stem ming te komen.. AD VAN KAAM Shockradio van Veronica is niet meer. Het 'radiopro gramma zonder schokbrekers', zoals Veronica het om schrijft, zond telefoongesprekken uit met of van Beken de Nederlanders. In de afgelopen uitzending was oud voetbaltrainer Barry I lughes het slachtoffer. De ex-quizmaster uit Heemstede kreeg afgelopen vrij dag een medewerker van het programma aan de lijn. die zich voordeed als een suïcidale jongeman. De jon gen stelde Hughes op de hoogte van zijn voornemen een einde aan zijn leven te maken. Hij had de voorma lige trainer-coach van Sparta en Haarlem voor zijn laatste telefoontje uitgekozen, omdat Hughes 'zijn gro te voorbeeld' was, zoals hij zei. Hughes had geen moment in de gaten dat hij in de ma ling werd genomen en deed z'n uiterste best de depres- sieveling van zijn daad af te houden. Vlak voordat het item met Hughes zaterdag werd uitgezonden, liet pre sentator Rob Stenders aan de luisteraars weten dat de redactie twee uur had vergaderd om te beslissen of het onderwerp geschikt was voor uitzending. Barry Hughes zelf kan weinig waardering voor de 'grap' opbrengen. „Ik vind het heel flauw. Als je op zo'n ma nier je programma moet vullen, ben je arm. Ik schrok van het telefoontje, omdat ik dacht dat er echt iemand in nood was. Dus ik heb met die jongen gepraat en ge zegd dat-ie niet zo gek moest doen." Ook de instantie die zich dagelijks bezighoudt met mensen in psychische nood. de Riagg. is totaal niet te spreken over het uitzenden van het telefoongesprek. „Het getuigt van slechte smaak om grappen te maken over een dergelijk lijden van mensen. Aan zelfmoord gaan vaak noodkreten vooraf en als die niet worden op gepakt, wordt de kans groter dat iemand het ook doet. Ik zou het heel erg vinden als mensen door zo'n item kopschuw worden om iemand te helpen", aldus een woordvoerder. Hans van der Veen van Veronica laat in een eerste reac tie weten dat de grenzen bij het programma 'vrij ruim' liggen. „Daar heet het Shockradiovoor. Maar het is dui delijk dat je sommige dingen wel doet en andere din gen niet. Ik heb de band nog niet gehoord en de redac teuren van het programma nog niet gesproken, maar ik neem aan dat zij vonden dat dit kon." Een uur later belt Van der Veen terug. „Met ingang van aanstaande zaterdag wordt het programma niet meer uitgezonden. In overleg met de makers hebben we be sloten Sliockradioop te heffen. Er zijn duidelijk grenzen overschreden." ARNOLD AARTS X X i i Mevrouw Rosier (76) wil niet van wijken weten Haar wandelingetje naar de achteruitgang heeft aanvanke lijk iets triomfantelijks. Christi na Rosier is in die paar secon den dat ze over het binnen plaatsje schuifelt een gids, die haar gezelschap trots meetroont naar een in haar ogen zeldzame bezienswaardigheid: slakken. Maar bij het openen van de deur verstart haar blik. Ze wijst naar beneden. Daar, vlak voor haar voeten, zitten ze. „Het stikt hier de moord van die beesten. Twee jaar geleden was ik twee uur per dag bezig om de slak ken dood te trappen. Vorig jaar twee-en-een-half uur. En nu, nu is het allemaal nog erger." Indrukwekkend Mevrouw Rosier is 78 jaar en een indrukwekkende vrouw. Niet zozeer qua postuur, alswel door haar stem die ontzag in boezemt. Licht en hees, maar krakend van verbetenheid. Ze zit zich al jarenlang te ergeren in haar huisje aan de Zuidsingel aan wat ze zelf noemt 'de slap pe houding van de gemeente'. Want de slakken zijn afkomstig van het braakliggende terreintje naast haar stulp, tussen de Zuidsingel en de Pottebakkers- gang. Dat stuk grond is eigen dom van de gemeente Leiden. „Maar die heren doen er niks aan om de slakken weg te krij gen." Nou ja, niks. „Ze hebben een paar maanden geleden een laag schelpen neergegooid, maar dat helpt dus niet. Meneer Van Vel- zen van gemeentereiniging zei dat ik maar met die slakken moest leren leven. Het enige dat de gemeente hoeft te doen is een laagje beton te storten op het terreintje. Dat doen ze niet. Er gaat daar toch gebouwd wor den, zeggen ze. Ach, dat gebeurt toch nooit. Dat hebben ze al zo vaak beweerd." Het wantrouwen jegens de ge meente dateert namelijk al van veel eerder. Die nooit uitgevoer de bouwplannen voor de Zuids- ingel zijn illustratief voor het ge brek aan daadkracht van Lei den, zo oreert mevrouw Rosier. Mevrouw Rosier en haar binnenplaatsje met de slakken aan de Zuidsingel Het is veel zeggen, maar nooit doen. De gemeente Leiden is al herhaaldelijk bij haar aan de deur geweest om de bouwplan nen uit de doeken te doen. En om haar te bewegen haar huisje te verlaten, zegt ze. Of om toch op zijn minst haar twee pakhui zen te verkopen. Dan kon er in elk geval gesloopt en daarna ge bouwd worden. „Eerst sloopten ze die huisjes naast mij, waar nu dat terreintje is. Ik vond dat al niks. Leuke huisjes waren dat." Ze pakt intussen een groot vel papier van een stapeltje. Het is een stuk van de gemeente uit 1981: 'Voorstel woonbebouwing Pottebakkersgang'. „Mijn huis wilden ze eerst nog laten staan, de rest eromheen zouden ze slopen. Al die kleine huisjes en de pakhuizen wilden ze kopen. Ook mijn pakhuizen. In ruil daarvoor zou ik zes vierkante meter grond erbij krijgen. Dat nam ik niet. Ga maar een ande re tekening maken, zei ik. Nou, er werd niet gebouwd." AJ bleven de plannen wel be staan. Vier jaar later stond er weer een delegatie op het stoepje van haar huis. „Ik mot die twee pakhuizen hebben, zei er een. Dus ik zeg: heeft u daar voor gewerkt of mijn man? Die is gelukkig nu dood kan ik wel zeggen. Die hoeft al die narig heid niet meer mee te maken. Want in 1991 wilden ze me in eens uitkopen. Het was een tienjarenplan. Ik zou nog tien jaar in mijn huisje kunnen blij ven wonen. Daarna zou het te gen de grond moeten. Dus ik zeg: dan heb ik slecht nieuws voor u. Tot mijn dood blijf ik hier. Ik ben nu 75 en mijn moe der is 96 geworden." Honderdduizend Als ze het netjes hadden ge vraagd, dan was er een open ge sprek mogelijk geweest. Dan had ze misschien nog wel een van de pakhuizen verkocht, zegt ze. „Dat kunnen ze nu vergeten. Al bieden ze er honderdduizend gulden voor. Mijn nee is altijd nee. En mijn ja is trouwens ook altijd ja. Van de gemeente kun FOTO HFNK BOUWMAN je dat niet altijd zeggen." En om haar woorden kracht bij te zetten pakt ze een opschrijf boekje. Daarin staan data, na men, telefoonnummers en uit spraken. „Zo kunnen ze nooit zeggen dat ik lieg. In dit boekje kan ik zien wie van de gemeen te is langsgeweest of heeft opge beid. Wanneer dat is geweest en wat hij heeft gezegd. Dat is no dig hoor, de gemeente gedraagt zich veel te schofterig. Ik wil van de slakken af. En ik wil niet dat ze bouwen. Ik moet geen nieu we huizen in de buurt." Dat moet zo langzamerhand wel bekend zijn. Bij slakken en bij gemeente. HERMAN JOUSTRA 'Ze hoeft zich niet ongerust te maken' Enige nuancering is wel op zijn plaats waar het de op merkingen van mevrouw Ro sier betreft over slakken, vindt J. van Velzen, van Milieu en Beheer. „Of ik heb gezegd dat ze maar met die dieren moest zien te leven, lijkt me sterk. Ik kan me dat in elk geval niet herinneren. Hoe dan ook, we zien slak ken niet als ongedierte. Ze zijn niet schadelijk. Ik zou ook niet weten hoe je ze zou moeten bestrijden, we heb ben er geen middelen voor. Voor mevrouw Rosier blijkt het wel een probleem te zijn. Ik heb begrepen dat grond zaken (II. van der Wiel, red.) inmiddels opdracht heeft ge geven om het onkruid daar te maaien." Van der Wiel was gisteren echter niet ter plaat se om dat te kunnen bevesti- OBL Wat de bouwplannen betrell tussen de Zuidsingel en de Pottebakkersgang, die zijn nog niet concreet volgens R. Veldhuyzen van Zanten, van Bouw oil Woningtoezicht. „Het is wel de bedoeling dat er gebouwd wordt, maar zo ver is het nog lang niet. Op dit moment vindt er grondonderzoek plaats. Om te kijken waar de Bodem ver vuild is. Maar we bouwen niet voordat we er met wo ningbouwvereniging Ons Doel hebben overlegd. En met de buurt. Waarom zou het niet mogelijk zijn een combinatie te maken tussen particuliere plannen en de gemeentelijke plannen voor sociale woningbouw? Me vrouw Rosier hoeft zich niet ongerust te maken. Als er nieuwe ontwikkelingen zijn, brengt de gemeente haar wel op de hoogte." Rad van Fortuin draait na 1000 keer gewoon door Vanavond zal Hans van der Togt haar voor de 999ste en laatste keer voorstellen: „Hier is ze dan, onze enige echte ei genWeer zal het publiek dolenthousiast LEONTIEN roe pen, net als het zal juichen als iemand de 'bonus' of 'joker' be haalt. Bordjes met instructies erop ('nu klappen') zullen de mensen op de tribunes hier niet voorgehouden krijgen, dat is al lang niet meer nodig. Het Rad van Fortuin en zijn presentator Hans van der Togt zijn verwor den tot een begrip en vooral be jaarden lopen ook straks na 1000 afleveringen nog altijd weg met het programma. De tach tigjarige mevrouw Flierman-To- ber zal straks om half acht ook weer een van de ongeveer een miljoen kijkers zijn. Kijken naar het Rad doet ze al sinds de eerste uitzending. „Veel leuker dan Lingo," vindt ze, „want wij hebben Hans en Leontine." Het gaat haar niet om het spel alleen, het moet er ook allemaal leuk uitzien. „Hans is altijd even keurig, zijn taal is goed en hij heeft vaak van die mooie jasjes aan. Leon tine en die andere meisjes zijn ook zo prachtig. Ze hebben alle maal van die mooie tanden," zegt de bewoonster van Huize Groenhoven in Leiden. .Andere mensen geven me wel eens een standje. Ze vinden dat ik het geluid te hard zet. Maar dat is niet zo. Niet dat Hans zo overdreven praat, maar die an dere mensen praten gewoon zo hard." Na Ooggetuige, het programma voor het Rad, wordt haar spel al vast aangekondigd: Van der Togt komt zo'n tien seconden in beeld. Ze zit onmiddellijk recht en vergeet zelfs haar koek je in de koffie te soppen. Het spel gaat beginnen, hier heeft ze op gewacht. Ze zet de TV toch nog maar wat harder. „Sssssst," vraagt mevrouw Flier- man-Tober om stilte, „Ik wil horen wat die deelnemers alle maal doen. Dat vind ik ook al tijd zo leuk. Knap hé, dat be roep van die middelste jongen," vindt ze vervolgens van de baan van kandidaat Raymond uit Eindhoven. Bij het eerste woord in de cate gorie personen buigt ze naar voren. I laar handen wrijft ze ze nuwachtig in elkaar. Na de let ters R en N weet zij het ant woord al, maar de raddraaiers nog niet. Hans helpt de onwe tenden een handje. „Ik krijg een heel apart gevoel van binnen hoor.". Mevrouw Flierman: „Oh, waarom doet hij dat nou," maakt ze zich druk, „nou weten zij het ook," duidt ze op de deelnemers. Corry Konings wordt inderdaad direct als ant woord geraden en de bejaarde dame vindt dat hij dat niet had moeten doen. Want: 'Ik moest het toch zeker ook zelf raden?' Maar, Van der Togt - of Flans zoals ze hem liefkozend noemt - kan ondanks dit foutje toch niet stuk bij de fanatieke puzze laarster. „Hij is een fijne jonge man en de mensen voelen zich bij hem snel op het gemak. Voor hem blijf ik thuis." Is hij ook voor haar soms de Mevrouw Flierman-Tober is een fan v ideale schoonzoon? Even kijkt ze naar de trouwfoto's van haar dochters, en bekijkt hun man nen nog eens van top tot teen. Hans en zijn Rad van Fortuin. Als het even kan, kijkt ze elke dag. ders afblijven", zegt ze over de FOTO HENK BOUWMAN De keuze valt op haar eigen schoonzonen, want: „Hans is een prima jongen, maar hij moet eens van die blote schou arm die Van der Togt aan het einde van het programma om al weer een nieuwe l\eontine heen slaat. „Dat doen mijn jongens niet, hoor." TIM KORENHOFF

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17