Leids Gene Pharming kan door met Herman <36 Rijk draait geldkraan voor gemeente Den Haag dicht Spoornet Rotterdam 'nog iets veiliger' Randstad Fraude met valse geboorte-akten Springen met een paard is nog een hele klus Cd 'Dominee Dimitri' uit de handel gehaald in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f 506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f 847,68 10,3% limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f25.000,- 65 maanden f 500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 Vogelhandelaar betrokken bij smokkel van papegaaien woerden «anp De Algemene Inspectiedienst (AID) en de politie hebben afge lopen maandag een 33-jarige vogelbandelaar in Woerden aangehouden. De man wordt ervan verdacht een leidingge vende rol te vervullen in de in ternationale smokkel van be schermde papegaaien. Ook twee handlangers, een 43-jarige man uit Woerden en een 36-ja- rige man uit Hoofddorp zijn ge arresteerd. Dat is gisteren be kendgemaakt door de Utrechtse persofficier van justitie, mr. P. van der Molen. Het onderzoek heeft ruim anderhalf jaar ge duurd. Nederlandse handelaren ver vullen al jarenlang een belang rijke rol bij de illegale handel in planten en dieren. Vooral vogels zijn gewilde handelswaar. Veel exotische vogels worden via het Brusselse vliegveld Zaventem naar Nederland gesmokkeld en van daaruit weer doorgevoerd. Door het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen is de ille gale handel in beschermde die ren opgeleefd. Volgens persofficier Van der Molen importeerde de man be schermde papegaaien uit Brazi lië. In de loop der j^ren zou hij duizenden beschermde vogels hebben verhandeld, met een geschatte omzet van bijna een miljoen gulden. De vogels wa ren niet alleen bestemd voor de Nederlandse markt, maar ook voor Italië en Zwitserland. Bij de smokkel is gebruik gemaakt van valse of vervalste vergunningen. In Amsterdam blijkt tussen 1985 en 1988 op grote schaal misbruik te zijn gemaakt van socia le voorzieningen door het gebruik van valse ge boorte-akten. Met name illegaal in Amsterdam verblijvende buitenlanders zouden zich hieraan schuldig hebben gemaakt. Door ingrijpen van een aantal gemeentelijke diensten 'bespaart' de gemeente nu jaarlijks een bedrag van ruim 1,4 miljoen gulden. Dat blijkt uit een nog niet openbaar gemaakt rapport van de gemeentelijke stuurgroep Docu mentfraude. Het rapport is gebaseerd op geza menlijk onderzoek van de vreemdelingenpoli tie, het bevolkingsregister, de sociale dienst, So ciale Verzekeringsbank en het ministerie van Vrom. Geboorte-akten dienen door buitenlanders onder meer te worden getoond om de Neder landse nationaliteit te krijgen. Voor 1985 kreeg een kind slechts de Nederlandse nationaliteit via de vader. Per 1 januari 1985 stelde de Rijks wet op het Nederlanderschap man en vrouw ge lijk. Een overgangsregeling bood de mogelijk heid om niet-Nederlandse kinderen die voor 1985 uit een Nederlandse moeder geboren wa ren, alsnog de mogelijkheid voor het Nederlan derschap te bieden. De overgangsregeling was tot 1 januari 1988 van kracht. Voorwaarde was wel dat het kind niet ouder dan 21 jaar en niet gehuwd mocht zijn geweest. Om de afstamming met de moe der vast te stellen moest een geboorte-akte wor den getoond. Uit het onderzoek is gebleken dat een groot aantal van die geboorte-akten vals waren. Sinds 1992 is een dergelijke vorm van misbruik sterk bemoeilijkt. Buitenlandse ge boorte-akten moeten sindsdien zowel door de autoriteiten in het land van herkomst als door het Nederlandse consulaat worden geverifieerd. Tegen de betrokken fraudeurs is inmiddels een aantal maatregelen getroffen. Zo werd het Nederlanderschap weer ingetrokken en moest het bijbehorende paspoort worden ingeleverd. Bijstandsuitkering, kinderbijslag en verkregen huursubsidie werden stopgezet. Persoonlijke lening Van der Vafln bouwt twintL- nieuwe hotefl Het horecaconcern Valk wil binnen vijf jaar met projectontwikkelaar Colthof in Nederland nieuwe hotels bouwen, bouw van een hotel bij in Scheveningen, e Van der Valk, is eenstemming bereikt. C ben Colthof en Martien Valk, de nieuwe topman horeca-imperium, beves Met de bouw van het tel is volgens Colthof drag gemoeid van 30 a joen gulden. De kosten geheel gedragen door jectontwikkelaar. De van het hotel komt in van het Van der V Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bij de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Jolande rijdt al acht jaar paard, kan stappen, draven en galop peren, maar springen, dat is een ander verhaal. Ze had het wel eens geprobeerd op een paard- rijkamp, maar bij de tweede sprong lag ze er al af. Nu rijdt ze eerst wat rondjes om te wen nen. Het kost haar moeite om Dexter onder controle te krij gen. ,,Zorg dat je knie aan het zadel blijft. Houdt je hakken laag en je onderbeen stil. Nu een beetje stem erbij!" Jolande doet enorm haar best, maar In- grid is onbarmhartig: „Je bent hier niet om te laten zien hoe goed je het kunt, je bent hier om te leren springen! Wat hoor ik? GVD en shit? Dat verstaat een paard niet, hoor. Hóóóó moetje roepen." Jolande begrijpt inmiddels dat het hard en geconcentreerd werken is om er iets van te bak ken en langzamerhand gaat het beter. Ze mag een klein spron getje maken. „Maar je gaat wel aan de lijn. Houd jij je maar vast aan de manen." Bij de eerste voorzichtige spron getjes lijkt Jolande alle houvast te hebben verloren. „Jij laatje echt helemaal meegooien met je paard, hè. Kom op, jij bent de baas, jij controleert het paard." En dan gaat het ineens een stuk beter. Ingrid ziet het ook en Jo lande mag het ook zonder lijn proberen. Dat doet ze. En al is de hindernis misschien nog niet eens 30 centimeter hoog en al zal Jolande nooit de Wereld LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! 'Gat in regelgeving' als bedrijf contract met instituut verbreekt Het Leidse biotechnologiebedrijf Gene Pharming Europe kan het experiment met de stier Herman lange tijd onge stoord voortzetten, wanneer het lopende contract met het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek 'Schoon oord' (IVO-DLO) wordt verbroken. haarlem kees van der linden De house-cd 'Dominee Dimi tri' van het lleemsteedse be drijf Never Mind Music Pro ductions mag niet langer wor den verspreid. Alle exemplaren van de cd die nog in omloop zijn* moeten worden terugge haald en vernietigd. Dat von nis heeft de president van de Haarlemse rechtbank gisteren gewezen in het kort geding, dat was aangespannen door dominee J. Mulder uit Nij- kerkerveen. Mulder is een fervent tegen stander van house-muziek, die volgens hem van de duivel komt. Regelmatig is de predi kant te vinden op house-par ty's, waar hij jongeren waar schuwt tegen de satanische in vloed die van de muziek uit zou gaan. In een poging de opvattingen van de predikant te parodiëren, brachten de Heemsleedse Martijn Jole (27) en Bernard Hendriks (26) de house-cd 'Dominee Dimitri' op de markt. De Heemstede naren hebben samen een cd- produktiebedrijf, Never Mind Music Productions genaamd. Op hun cd zijn flarden uit een radio-interview met Mulder hoorbaar, vermengd met een keiharde beat. Volgens de rechtbankpresi dent, mr. C.A.Terwee-van Hil- te/i, is de innerlijke overtui ging van Mulder daarmee op 'ontoelaatbare wijze belache lijk gemaakt'. De vordering van de hervormde predikant tot schadevergoeding is dan ook door de rechter ingewil ligd. Het geëiste bedrag van 25.000 gulden oordeelde zij echter te hoog, aangezien er slechts enige tientallen cd's zijn verkocht. De Heemstede naren hoeven de predikant daarom niet meer dan 1000 gulden te betalen. Beperkingen die via een ethi sche toetsing aan het experi ment zijn gesteld, zijn in het contract opgenomen. Wanneer het contract wordt verbroken, waarop Gene Pharming heeft aangedrongen omdat IVO-DLO zijn verplichtingen niet zou zijn nagekomen, zijn de beperkin gen niet langer van toepassing. Zonder die beperkingen kan Gene Pharming door een zoge noemde 'lactatie-inductie' snel nagaan of de vrouwelijke trans gene nakomelingen van Her man het gewenste menselijk ei wit (lactoferrine) produceren. Het voorliggende contract ver biedt die ingreep vanwege het lopende gezondheidsonderzoek bij de runderen. Daardoor moet Gene Pharming wachten totdat de dieren zelf nakomelingen voortbrengen. Dit vertraagt het onderzoek met minimaal een jaar. Gene Pharming ontkent ove rigens stellig de bedoelde in greep te willen doen. Het bedrijf zegt het contract te willen ver breken omdat IVO-DLO te kort zou zijn geschoten in de verzor ging van de nakomelingen van Herman. Daardoor zouden zes van de 55 kalfjes zijn gestorven. De landsadvocaat heeft die be zwaren over de verzorging in middels van de hand gewezen. Volgens landbouwminister Van Aartsen kan de overeen komst worden ontbonden, wanneer IVO-DLO zijn ver plichtingen niet nakomt en lan ger dan 30 dagen in gebreke blijft, nadat Gene Pharming daarover heeft geklaagd. Gene Pharfning heeft op 5 september de klacht bij het ministerie ge deponeerd. Juristen van beide partijen buigen zich nu over de vraag of IVO-DLO niet aan de afspraken heeft voldaan. Het kamerlid Remi Poppe van de Socialistische Partij heeft over deze kwestie schriftelijk vragen gesteld. In antwoord daarop zegt Van Aartsen dat vanwege het ontbreken van adequate regelgeving Gene Pharming na verbreking van het contract uitsluitend hoeft te vol doen aan de eisen van de Hin derwet. Voor het overige staat het Gene Pharming vrij op ei gen wijze invulling te geven aan het experiment mét de stier Herman. Teneinde het gat in de regel geving op te vangen is bij het ministerie een Algemene Maat regel van Bestuur (AmvB) in voorbereiding, die dit soort ex perimenten bindt aan een ver gunningplicht. Krantenbezorgster Jolande Brussé met haar instructrice Ingrid van der Weiden, vlak voordat Jolande haar eerste sprong maakt. Ruiterspelen halen, ze springt met een paard en dat is voor haar voldoende. Stralend draaft ze door de bak. Achteraf zegt ze dat het fantas tisch was. „Echt geweldig. En dat Ingrid wel streng is, dat is gewoon nodig. Ik heb er veel van geleerd. Heel veel. Zeker weten." Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071-167158 Celstraf voor verdwenen oplichte Amsterdam anp bij de Kamer van Koopham Vervolgens plaatste hij in dit se Duitse kranten advertent waarin hij tegen aantrekkeü voorwaarden chauffeurs w aanbood. Belangstellen! moesten een vragenlijst int len en 650 DM (750 guld storten op een Amsterdan bankrekening, ter dekking het eigen risico bij een even eel ongeval. Daarna hoorden niets meer van Trade Point. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 29-jarige man bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden wegens oplichting van minstens 132 Duitsers. Dat was overeenkomstig de eis. De oplichter vluchtte geruime tijd geleden naar Brazilië. Begin 1992 liet de man zijn bedrijf Trade Point registreren Speciale agenten voor minderheder De Haagse politie gaat functio narissen opleiden voor de om gang met minderheidsgroepen. Daarnaast zullen alle politie mensen vanaf begin volgend jaar bewust worden gemaakt van het belang van goede om gang met zowel autochtone als allochtone burgers. Eind 1995 worden de effecten van deze ac tiviteiten beoordeeld. Dit blijkt uit de beantwoor ding van schriftelijke vragen de raadsfractie van GroenLii door het college van B en W Den Haag. GroenLinks heeft! ze zomer een klachtenboek gediend waarin Marokkaai jongeren voorbeelden ge\ van discriminerend gedrag Haagse agenten. Drie van de het klachtenboek omschre\ gebeurtenissen zullen door rijksrecherche worden ond zocht, zo meldt het college. den haag anp Het Rijk stopt met het geven van 35 miljoen gulden per jaar aan de gemeente Den Haag. Daardoor komt de stad in grote geldnood. Burgemeester en Wethouders beslissen de ko mende maand of ze dit pro bleem zelf gaan oplossen via bezuinigingen, of dat ze de arti kel 12-status aanvragen. Dat heeft de Haagse wethouder van financiën, L. Engering, gisteren meegedeeld. De artikel 12-status houdt in dal het Rijk over alle uitgaven van de gemeente meebeslist. Daar tegenover staat een toe kenning van de benodigde fi nanciële middelen. Maar ook dan is fors bezuinigen verplicht. De stap van het Rijk komt niet als een donderslag bij hel dere hemel. Onlangs liet burge meester Havermans al door schemeren dat de gemeente nattigheid voelde. Maandag kreeg de wethouder voor finan ciën een telefoontje. De reden van de maatregel weet ze niet, die wordt haar schriftelijk mee gedeeld. Hoewel Den Haag al jaren armlastig is, is het nooit zover gekomen dat de artikel 12-sta tus werd aangevraagd. Juist om dat de stad zo krap in de mid delen zat, besloot het Rijk in 1991 tot het verstrekken van een zogenoemde overbrug- gingsbijdrage. Die hield in dat Den Haag tussen 1992 en 1996 jaarlijks 35 miljoen gulden zou krijgen. Daarna zou de stad meer geld ontvangen uit het Gemeentefonds, de financiële pot voor alle gemeenten in Ne derland, omdat dat wordt her verdeeld. Inmiddels is bekend dat die herverdeling minstens een jaar wordt uitgesteld. A. Pontier legt in de verkeersleidingszaal de laatste hand aan het nieuwe beveiligingssysteem van de spoorwegen. foto anp rotterdam cpd Het Rotterdamse spoornet wordt 'nog iets veiliger' door een nieuw beveiligingssysteem. Dat zegt Ir. W.J. Coenraad, hoofd van NS Infrabeheer. Het nieuwe systeem, dat komend weekeinde in gebruik wordt ge nomen, is opgebouwd uit 82 computers. Elektronische Beveiliging Si- mis (EBS) heet het nieuwe sys teem, dat voor het emplace ment Rotterdam de huidige re- laisbeveiliging gaat vervangen. Na Rotterdam volgen de empla cementen Amersfoort en Arn hem. EBS is voor de verkeerslei ding veel overzichterlijker en gemakkelijker te bedienen dan de elektrische relaisbeveiliging. De Duitse en Zwitserse spoor wegen werken er al mee. De voordelen van het systeem laten zich pas in de toekomst gelden, als nieuwe informatiesystemen moeten (en kunnen) worden gekoppeld en gelijkschakeling met andere (buitenlandse) spoornetten een feit moeten zijn. De ontwikkeling van het sys teem, waartoe in 1988 werd be sloten, heeft veel vertraging op gelopen. Dat leidde er onder meer toe dat de eerste twee sporen van de Spoortunnel, die vorig jaar in gebruik werden ge nomen, weer werden uitgerust met de 'oude' relaisbeveiliging. De Nederlandse Spoorwegen kennen op dit moment drie ty pen beveiliging, waarvan de B- relaisbeveiliging de belangrijk ste is. Het emplacement Rotter dam telt 1282 van dergelijke re lais, die op hun beurt weer zijn opgebouwd uit een groot aantal kleinere relais. Deze in totaal enkele duizenden relais worden dus vervangen door 82 compu ters. De relais zijn geïnstalleerd met vrije bedrading, de compu ters kennen de veel simpelere en sterkere glasvezelkabel. Het nieuwe Pierhotel z< de benodigde zijn verkregen, in 1 komen. De gemeente Dei heeft positief op het plan geerd. Het hotel krijgt eei te van negentig meter en geveer honderd suitesJO die voor 3,5 a 4 ton per Ljè moeten worden verkocht Lui particulieren. De kopers r|flop ten hun suites gedurende jen i gedeel van het jaar aan verhuren. Samenwerking met biedt Van der Valk het dat het horecabedrijf zeil geld hoeft te steken in de van nieuwe hotels. Van hangt een miljoenencli de fiscus boven het verband met de wezigheid van een zwart-geldcircuit binnen |rr concern. DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle kranten in Nederland extra aandacht aan de bezorgers van de krant besteed. De Week van de Bezorger staat dit jaar in het teken van de droomwens. De krant laat deze week een aantal droomwensen van bezorgers in vervulling gaan. Vandaag is het de beurt aan Jolande Brussé. Zij wilde dolgraag een keer paardspringen. Kampioeneen instructrice Ingrid van der Weiden uit Zwaanshoek liet de wens van Jolande uitkomen. Een paard berijden is één ding, maar een paard laten springen is iets heel anders. Dat onder vond bezorgster Jolande Brussé (19) toen haar droomwens in vervulling ging: springles van een ruiterkampioen, in dit geval Ingrid van der Weiden uit Zwaanshoek. Ingrid (23) deed mee aan drie Europese spring- kampioenschappen en won daarbij één keer brons. Ze werd 'twaalf of veertien keer, ik ben de tel kwijt' Noordhollands kampioen. Ook leidt ze - voor zichzelf en voor anderen - paar den op tot springpaard. Vorige week mocht Jolande het gaan proberen op de 9-jarige Dexter - een ruin - die onlangs tot twee keer toe derde werd in de zwaarste categorie bij een springconcours in Heemstede. Ingrid:Dexter is de braafste die ik hier heb staan, maar vergele ken bij manegepaarden is hij verschrikkelijk fel. Spring paarden hebben nu een maal meer tempera ment, dat moet ook wel."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16