eeszalen vrezen oor voortbestaan Hazerswoudse vervalste recepten van huisarts 'Normaal ziet het hier zwart van de mensen' Rijn Veenstreek Tandartsen willen zelf bouwen in Woubrugge Boete voor ingooien ruit Alphen past wegen bij Gouwe-aquaduct aan OENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 CHEF HENNYVAN EGMOND. 071 -356414. PIV CHEF HANS KOENE KOOP 071 356413 ~]Zoeterwoude zonder bibliotheek kan ik me niet voorstellen' l)e bibliotheken in Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk vre- jen voor hun voortbestaan. Tijdens de hoorzitting over let welzijnsprogramma waarschuwden vertegen woordi- jers van de openbare bibliotheek aan de Schenkelweg en bibliotheek 'Meerburg' in de Eendenkooi dat vanaf vol- jend jaar de leeszalen het financieel niet meer kunnen lolwerken. „We kunnen tot aan 1995 blijven bestaan, Jaarna is het een kwestie van ordinair afbouwen", ver- baarde voorzitter Van der Wiel van de bibliotheek in ioeterwoude-Dorp. wanhoop over de subsidie. ,,We kunnen volgend jaar veel min der doen. We kunnen eigenlijk geen bibliotheek meer draaien", verklaarde penningmeester Malcorps. „We weten het niet meer." Zij wees wethouder R. Hoge- nelst (welzijn) op de hoge kos ten van een bibliobus, die in veel gemeenten als alternatief voor de bibliotheek wordt ge bruikt. „Een bibliobus is voor de gemeente nog veel duurder. En een gemeente zonder biblio theek kan ik me niet voorstel len." Hogenelst vond dat voor uitzicht te vergaand. „De ge meente heeft twee bibliothe ken", verwoordde hij voorzich- toeterwoude liesbeth buitink leide bibliotheken krijgen vol- ^\Jend jaar alleen extra geld om ïe stijging in de personeelslas- !en te dekken. In de commissie welzijn was gesuggereerd, dat He bibliotheken konden bezui nigen op de automatisering. Het is niet zo dat we die auto- latisering hebben omdat het fcnze hobby is om veel geld uit b geven", protesteerde Van der Wiel. „We zijn goedkoper dan fergelijkbare bibliotheken. We varen dit als een straf, terwijl het eigenlijk uitstekend poen.'' Ook bibliotheek 'Meerburg' onde tijdens de hoorzitting de I Vrachtwagenchauffeur rijdt zich klem alphen aan den run Een te hoog met strobalen geladen vrachtau to reed zich gistermiddag rond 12.00 uur klem gereden op de hefbrug in Alphen aan den Rijn. Als gevolg van de klap viel een deel van de vracht op het wegdek. De chauffeur uit Munzingen kreeg een proces-verbaal. Bus gestopt door paal alphen aan den run» Een 38-jarige vrouwelijke buschauffeur uit Alphen kreeg gisteren de schrik van haar leven. Zij reed met haar voertuig achter twee collega's een bussluis in toen door nog on bekende oorzaak de afsluitpaal, die door middel van sensoren wordt bediend, achter de tweede bus weeT omhoog kwam. Door de schok waarmee de bus tot stilstapd kwam werden twee vrou welijke passagiers licht gewond. Brandkast bedrijf gekraakt nieuwkoop Bij een bedrijf aan het Zuideinde in Nieuwkoop is in de nacht van maandag op dinsdag een kluis gekraakt. De buit bedroeg ongeveer 300 gulden. De dieven kwamen het pand bin nen na het openbreken van een bovenlicht. Daarna sloegen zij de alarminstallatie van de muur en kraakten met een koevoet de kluis. Geld uit kantoor gestolen roelofarendsveen Bij een inbraak in het kantoor van de stich ting Thuiszorg aan de Spoorstraat in Roelofarendsveen is in de nacht van maandag op dinsdag geld gestolen. Er werd een deur van het gebouw opengebroken. Auto 'spontaan' in brand hazerswoude-rundukDoor nog onbekende oorzaak is gistermid dag rond drie uur de auto van een 22-jarige vrouw uit Koude kerk aan den Rijn in brand gevolgen. Buschauffeurs en de brandweer van Hazerswoude hebben de vlammen geblust. De auto werd ernstig beschadigd. Inbraak in Alphense woning alphen aan den run» Uit een woning aan de Pieter Floriszstraat in Alphen zijn gisteren een videorecorder, een fototoestel, twee trainingspakken en een zonnebril gestolen. Het is niet bekend hoe de daders het pand zijn binnengekomen. tig de mogelijkheid van slechts één leeszaal in de hele gemeen- Hogenelst waarschuwde de vertegenwoordigers van vereni gingen en instellingen voor nog meer bezuinigingen. „Dit gaat over 1995, maar ik waarschuw u voor 1996. Dan moet de ge meente zo'n 3 miljoen gulden inleveren. U wordt met elkaar zwaar gesubsidieerd voor zo'n 450.000 gulden. Maar ik besef dat het water u tot de lippen staat. Elke instelling die subsi die krijgt draait elke cent twee keer om om hem zo goed mo gelijk te besteden." Hij benadrukte het belang van vrijwilligers. „Zo veel moge lijk activiteiten moeten door vrijwilligers worden gedaan. De enige zwakke schakel bij vrijwil ligerswerk is het bestuur, maar ook dat moet u zo lang mogelijk zelf blijven doen. Dat bespaart geld." De commissie welzijn praat op 4 oktober verder over de subsidies voor de welzijnsinstel- lingen. woubrucge liesbeth buitink De tandartsen E. de Geus en T. Turk in Woubrugge overwegen zelf een tandartsenpraktijk te bouwen in het dorp. Het twee tal kampt met grote ruimtepro blemen in de huidige praktijk ruimte in het medisch centrum aan de H. de Boerstraat. „We hebben twee braakliggende stukken grond op het oog waar we eventueel wat mee zouden kunne.n doep'aldus Turk. In het voorjaar kondigde de tandartsen nog aan dat ze voor het einde van dit jaar een oplos sing wilden vinden. Anders zou den ze genoodzaakt zijn hun praktijk buiten Woubrugge te vestigen. De percelen die de tandartsen op het oog hebben, liggen aan de Vrouwgeestweg en achter de kerk tussen de H. de Boerstraat en de Van Woudeweg. „We hebber] ook al met de eigenaren van die grond gepraat en dat loopt redelijk plezierig", meldt Turk hoopvol. Hij sluit niet uit dat een eigen pand niet alleen aan een tandartspraktijk onder dak zal bieden. „Ik heb het ver moeden dat het accent komt te liggen op de tandartspraktijk, maar ik heb er geen bezwaar te gen als we gezamenlijk bouwen met bijvoorbeeld een dieren arts." den haag/hazerswoude-dorp Hoe kreeg zij het voor elkaar om op valse recepten van een Hazerswoudse huisarts allerlei medicijnen te krijgen bij een Al phense apotheek? Politierechter E. van Rens wilde weieens we ten hoe de 21-jarige Hazers woudse dat eind 1991 en begin 1992 voor elkaar kreeg. Het ant woord was simpel. „Ik had een keer een recept van de dokter gekregen, dat heb ik toen afge plakt en gekopieerd." Op de re cepten die zij vervolgens zelf uitschreef haalde zij voor een vriendin het slaapmiddel Ro hypnol. Voor zichzelf haalde zij op die manier de pillen voor di versezelfmoordpogingen. De Hazerswoudse, die inmid dels is verhuisd naar het Belgi sche Gent, pleegde op die ma nier een ernstig vergrijp, zo hield de officier haar nadrukke lijk voor: valsheid in geschrifte. „Waarom deed u dat? vroeg de rechter. „Je zit in psychische nood... je bent hulp aan het vra gen maar het lukt niet... dan ga je je eigen middelen zoeken." Het middel waar de Hazers woudse op stuitte was het on dernemen van zelfmoordpogin gen met overdoses pillen. „U hebt de recepten voor die pillen zelf ingevuld? „Ja. van de huisarts krijg je ze niet." In de periode van de vervalste recepten en de zelfmoordpogin gen werd de Hazerswoudse een aantal keren opgenomen in een psychiatrisch centrum in Noordwijk en was zij geruime tijd 'vermist'. „Bij dat centrum heb ik ook nog een alcoholpro bleem opgelopen. De drank was daar erg goedkoop waardoor ik erg veel dronk. Toen ik er uit kwam. had ik een drankpro bleem." Vervolgens bracht zij tot voor anderhalve week haar dagen door in een ander psychiatri sche inrichting. Sinds kort alphen aan den run Traditiegetrouw hield de Watersportvereniging Alphen aan den Rijn een vlootschouw aan de vooravond van de jaar markt. Deze 'gondelvaart' zoals de organisatoren zelf deze botenop- tocht noemen, is een typisch Alphense gebeurtenis, die ieder jaar vele deelnemers en toeschouwers trekt. Ook nu weer hadden velen het slechte weer getrotseerd. Terwijl de regen bleef vallen, voeren de veelal prachtig versierde en verlichte schepen voorbij. Enige honderden toeschouwers verscholen onder grote paraplu's genoten van dit schouwspel. In totaal voeren er zo'n 46 schepen van de jachthaven in Heimanswetering via de Oude Rijn naar Gouwsluis. Omstreeks half negen passeerden de eerste boten het centrum van Alphen, waar zij muzikaal werden begroet door de fanfare DSS uit Aarlanderveen. Ook op anders punten langs de vaar route waren muziekkorpsen uit Alphen aan den Rijn, Woubrugge en Zoeterwoude gestationeerd. De stoet werd geopend door een politieboot en twee versierde Avifaunaboten, daarna passeerde een keur aan schepen: een sleep boot, een prachtig versierde tweemast logger en verschillende jachten in allerlei uitvoeringen. Dikwijls versierd met bloemen en lampjes. Ook de klassieke schepen waren ruime vertegenwoordigd. Zoals twee traditionele Kaagkruisers, kotters, opgebouwde oude platbodems en zelfs een bakdekkruiser. Vanaf Gouwsluis keerden de schepen terug naar de jachthaven in Heimanswetering en daar werd laat in de avond het botenfeest afgesloten met een groots vuurwerk: nog steeds in de regen. foto hielco kuipers woont zij weer in haar geboor teplaats Gent en is nog 'slechts' onder behandeling van een psy choloog en een haptonoom. „Het gaat nu goed met me." De officier van justitie vond dat het strafrecht in het geval van de Hazerswoudse een paar steekjes had laten vallen. Om nadat er zoveel met haar was gebeurd haar nu nog te con fronteren met een strafbaar feit van bijna drie jaar geleden vond hij niet zinvol. Hij vroeg daarom de vTouw schuldig te verklaren van valsheid in geschrifte, maar geen straf op te leggen. De rech ter nam de eis ongewijzigd over. De opgeluchte vrouw bedankte de rechter vanuit het diepst van haar hart voor de milde veroor deling. „Dank u wel." ROELOFARENDSVEEN RUUD SEP Hij was boos op zijn broer om dat die hem bij de politie had aangegeven voor dingen die hij een paar maanden eerder met oudjaarsnacht had uitgevreten. De 31-jarige inwoner van Roelofarendsveen uitte die woe de op 17 mei vorig jaar door bij het huis waar zijn broer in de kost was een steen door de ruit te gooien. Deze actie kwam de Vener gisteren op zijn tweede geldboete voor dit jaar te staan: 250 gulden boete plus 500 gul den voorwaardelijk. De tegel ging op zondagnacht om halt twee door de ruit, na een avond met veel drank. „IJ was 'zo dronken als een tor' schrijft de politie. Kunt u zich daar iets van herinneren?" vroeg politierechter E. van Rens aan de man achter het hekje. Ja, er stond hem nog wel iets van bij. Hij pakte een kapotte tegel en gooide die door de ruit. De officier van justitie vond voor het onbezonnen gedrag van de man een boete van 500 gulden op zijn plek. „Een hoop centen", vond de Vener. De rechter probeerde hem uit te leggen dat er in de boete reke ning mee werd gehouden dal hij een behoorlijke schade had aangericht die overigens door de verzekering was gedekt. ,,U kunt zich toch wel voorstellen dat dat met elkaar in verband staat?" „Nee, dat kan ik me niet voorstellen." Daar was zelfs de zo geduldi ge politierechter niet tegen op gewassen. /.ij besloot de door de officier van justitie geëiste boete te verhogen tot 750 gul den, waarvan uan wel 500 gul den voorwaardelijk. alkemade aaarieta kroft Buurtbus Alkemade overweegt een uurdienst in te stellen. In plaats van in anderhalf uur, zou de bus in één uur van Oude Wetering naar Lisse moeten rij den en weer terug zijn in Oude Wetering. Om te kijken of het lukt, maken bestuursleden en dienstleiders van de Alkemade- se bus vanavond een proefritje. Volgens dienstleider J. Koek verkeert het plan nog in een pril stadium. „Misschien moet er een deel van de rit komen te vervallen of moeten we harder Buurtbus in Alkemade kiest voor uurdienst gaan rijden. Nu rijden we ge middeld 30 kilometer per uur. Misschien moeten we naar de 35 of 40 kilometer." Het verkorten van de rit is een verzoek van de vervoersmaat schappij NZH die de bus exploi teert. „De NZH vroeg ons om te proberen de dienst naar een uur terug te brengen omdat mensen nu eenmaal in een korte tijd op hun bestemming willen zijn", zegt Koek. „Ik hoop dat we hier door meer scholieren en werk nemers de bus inkrijgen." Een half jaar geleden is de route ook al met een half uur verkort. Het gevolg was wel dat de bus voortaan Sassenheim niet meer aandoet. Dit heeft vooral onder de inwoners van Kaag tot veel weerstand geleid omdat dit dorp juist op Sassen heim is georiënteerd. Volgens Koek heeft deze verandering wel geleid tot meer passagiers in de bus. Rijnbrug over Aarkanaal twee keer zo breed Blaas Maar Raak-festival in Roelofarendsveen door slechte weer matig bezocht roelofarendsveen marieta kroft De deuntjes van de blaaskapel len zijn in de verte al te horen. Het zijn er in totaal acht die de ze dinsdagavond van de ene plek naar de andere door het Veense centrum 'dweilen'. In verband met de oranjefeesten houdt de plaatselijke winke liersvereniging het 'Oranje Blaas Maar Raak-Festival'. Een jury bestaande uit 100 willekeurige mensen uit het publiek loopt rond om de groepen muzikan ten te beoordelen op originali teit en muzikaliteit. Alle winkels zijn open tot half tien. Het Noordeinde en het Noordplein zijn speciaal vanwe ge deze koopavond en de aan wezigheid van 'dweilorkesten' autovrij gemaakt. Van het terras dat de winkeliersvereniging op het Noordplein zou inrichten, is niets te zien. Logisch ook, de koude en de onafgebroken re gen zijn niet bepaald aanlokke lijk om buiten te zitten. Hoewel, ergens in een hoek, verscholen onder een zeil, staat een bier tapper. Hij heeft echter niet veel te doen en zijn stoelen blijven onbezet. Op het eerste gezicht lijkt het erop dat vele Veenders de para plu of het regenpak uit de kast hebben getrokken om toch even het centrum in te trekken. „Het is hier altijd hartstikke ge zellig". zegt Jan Clemens, die speciaal voor deze avond uit Nieuwveen komt om zijn ge boortedorp weer eens op te zoeken. „We komen altijd veel bekenden tegen." Twee mensen komen bij hem staan en ze wis- Mensen die hun agressie kwijt wilden, konden gisteravond tijdens de speciale koopavond terecht bij de diggelenkraam van muziekvereniging Lief de voor Harmonie. Voor 2,50 gulden mochten de liefhebbers flessen kapot gooien. foto holvast/mark lamers selen de laatste nieuwtjes uit. Als hij even later op het vrijwel lege Noordplein komt, consta teert hij evenwel: „Andere jaren ziet het hier zwart van de men- Als er even geen blaaskapel te horen is, klinkt glasgerinkel. Het geluid blijkt uit de diggelen- kraam van Muziekvereniging Liefde voor Harmonie te ko men. „Wie zijn agressie kwijt wil, moet hier komen", roepen de vier mannen van de kraam om de beurt. De kraam lijkt in trek te zijn. Voor een rijksdaal der mag er drie keer een poging worden gedaan om de lege fles sen kapot te gooien. „Wat is dat lekker", zegt iemand die al zijn krachten heeft gebruikt om de flessen met een stuk hout kapot te smijten. „Ik ga straks weer gooien." „We zijn een paar weken be zig geweest om flessen te spa ren", zegt Niek Straathof terwijl de glasscherven om zijn oren vliegen. „Het zal wel niet lukken om ze nu allemaal kwijt te ra ken. Tja, het weer he?" De op brengst van deze activiteit komt ten goede aan de nieuwe uni formen waarvoor Liefde voor Harmonie aan het sparen is. „Over vier jaar, als we 110 jaar bestaan, hopen we ons allemaal in een nieuw pak te kunnen ste ken", merkt Straathof op. „De kosten schat ik toch al gauw op zo'n 90.000 gulden." Voorzitter Ed van Berkel van de winkeliersvereniging Raak toont zich na afloop van de avond 'een tevreden mens, on danks het slechte weer'. „Het is nu voor het eerst dat we de koopavond combineerden met blaaskapellen, maar ik weet ze ker dat we dit volgend jaar weer doen." later op de avond, in café-bar 't Veen, nemen de drie door de jury meest gewaardeerde blaas- kapellen de prijzen in ont vangst. De nummers één, twee en drie zijn respectievelijk de li- Kapel uit Roelofarendsveen, de DDO-band uit Roelofarends veen en de Gespleten Klomp uit Leiden. Zij kregen geldprijzen van 500,250 en 150 gulden. ALPHEN AAN DEN RUN MARIETA KROFT De Rijnbrug, de brug over het Aarkanaal in Alphen, wordt twee keer zo breed en wegen en kruispunten worden aangepast nu het kabinet heeft bekendge maakt in 1996 te beginnen met de aanleg van het Gouwe-aqua- duct. Dat maakte de Alphense wethouder H. Habermehl (CDA/verkeer en vervoer) giste ren bekend. De gemeente AJ- phen, de provincie Zuid-Hol land en rijkswaterstaat werken aan een overeenkomst voor de aanleg van het aquaduct, het aanpassen van de wegen die er naar toe lopen en de verdeling van de kosten. „Tegelijkertijd met de ingebruikname van het aquaduct, naar verwachting in 1998, moeten alle toeleidende wegen zijn aangepast", stelt Ha bermehl. Als onderdeel van de afspra ken legt rijkswaterstaat niet al leen het aquaduct onder de Gouwe in rijksweg 11 aan. Ook zorgt ze voor de aansluiting op de Boskoopseweg tot aan de spoorlijn Alphen-Bodegraven en de reconstructie van dit deel van de weg dat ten zuiden van de spoorlijn ligt. Bovendien plaatst ze verkeerslichten bij de aansluiting van rijksweg 11 op de Goudse Schouw en bij de kruising van de rijksweg op de Boskoopseweg. In totaal heeft het kabinet hiervoor 80 miljoen beschikbaar gesteld. Op haar beurt past de provin cie Zuid-Holland de weg en de kruispunten ten noorden van de spoorweg tot aan de aanslui ting op de Rijnbrug aan. Hoe veel dit de provincie gaat kos ten, is nog niet bekend. De gemeente Alphen doet zelf ook een duit in het zakje. Onge veer acht miljoen telt zij neer voor de verdubbeling van de Rijnbrug en de aanpassing van de Oranje NassausingeL Deze weg wordt over een lengte van zo'n drie- tot vierhonderd meter vanaf de brug verdubbeld tot vierbaansweg. Overigens wordt de aanleg van de brug uitge voerd door de provincie. De gemeente Alphen strijdt al twintig jaar voor de aanleg van rijksweg 11 dat de verbinding moet vormen tussen de A4 in Leiden en de Al2 in Bodegra ven. Vooral het bedrijfsleven heeft veel belang bij een vlottere doorstroming. Nu statut er da gelijks lange files op de wegen tussen Bodegraven en 1-eiden. Wethouder Habermehl heeft er alle vertrouwen in dat het reste rende deel van de rijksweg: het tracé Bodegraven-Alphen er snel komt, nu het kabinet groen licht voor het aquaduct heeft gegeven. Dit ondanks dat hier, volgens Habermehl, nog eens zo'n 60 miljoen gulden mee zijn gemoeid. „Het Rijk bouwt geen aquaduct om het te laten eindi gen tegen rood witte hekken", constateert hij nuchter. „Wij gaan daarom nu zo snel moge lijk bij de gemeente Bodegraven erop aandringen om de be stemmingsplannen op haar grondgebied te wijzigen. Zelf hebben wij dat huiswerk al ge daan." De wethouder verwacht dat als het Bodegraven lukt om de wijzigingen van de bestem mingsplannen binnen een of twee jaar rond te krijgen, de aanleg vervolgens nog zo'n vijf jaar duurt. „Ik kan mij voorstel len dat het stuk Alphen-Bode graven nel voorbij het jaar 2000 wordt opengesteld. We kunnen dan toch zeggen dat we over vijf a tien jaar zijn aangesloten op het internationale wegennet", aldus een optimistische wet houder Habermehl. Leimuiden: meer winkels en huizen Met het slaan van de eerste paal heeft burgemeester W. van Beek gisteren het startsein gegeven voor de bouw van een winkelruimte en achttien appartementen aan de Dr. Stapenséastraat in leimui den. Door de bouw kan de Supermarkt uitbreiden en ontstaat er ruimte voor ten minste twee nieuwe winkels. Daar bovenop komen appartementen, waarvan er al vijftien zijn verkocht De prijzen van de woningen variëren van 185.000 tot 350.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15