Oegstgeest wil meer weten over risico's marinebedrijf Dit is de Winkelhof niet' .eiderdorper brengt het zonnetje naar Rusland Leiderdorp laat JAC even vallen Leiden Regio Meer ruimte voor auto's bij Elisabeth ziekenhuis Drie kwartier discussie over tweehonderd gulden 9ENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 hennyvan fcmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071 356429 mdernemers Santhorst vinden huur nieuwe winkels te hoog delijlj ln|derdorp judy nihof tt or bouw van een nieuw pand de vier kioskhouders van nkelcentrum Santhorst in iderdorp staat op losse hroeven. De toekomstige ge il uikers vinden de huurprijs n het nieuwe onderkomen el te hoog. Ze vinden dat het gemeen Burgerlijk Pensioen- nds (ABP), dat eigenaar is van winkelcentrum, omlaag oet met de prijs. Vrijdag gaan winkeliers hierover weer met itABP praten. het Een huurprijs die drie keer hoog is dan wat ik nu betaal? I at zie ik niet zitten." Kaashan- daar T. Spies wil zijn oude ask in winkelcentrum ointhorst maar wat graag ver- ilen voor een ruimte in een ;uw pand. Net als zijn colle- 's in de andere drie kiosken in de Laan van Ouderzorg, aar de huurprijs die het ABP "Jaagt, valt volgens hen niet op brengen. Eigenaar ABP heeft grote annen voor een facelift van it winkelcentrum. Als alles lorgaat, worden de kiosken ^sloopt. Een eindje verderop, j j de plek van de glas- en pa- erbakken, komt dan een ge- ral nieuw pand van ongeveer !0 vierkante meter. Dat wordt :t onderkomen voor de vier osk-winkeliers. Verder krijgen gevels van de winkels onder flats een opknapbeurt. De vier winkeliers van de kiosken zijn zeer gecharmeerd van het plan. „Maar de prijzen die ze vragen, dat zijn prijzen voor een A-locatie. Dit is de Winkelhof niet. Wij zijn maar een buurtcentrum, een B-loca- tie," zegt bloemenhandelaar H. Spek. De winkeliers vertrekken liever vandaag dan morgen uit de kiosken. De 25 jaar oude mi ni-winkels hebben hun langste tijd gehad. Ze zijn zo klein dat de winkeliers er hun steeds rui mere assortiment niet kwijt kunnen. „De mensen willen een steeds grotere sortering. Maar wij weten niet waar we de spul len moeten laten. Ja, en dan mis je toch een stuk omzet", zegt bloemenman Spek. Ook kaas handelaar Spies moet woekeren met de beschikbare ruimte. De kaas staat opgestapeld tot aan het plafond. „Je kan hier ge woon niet met je tijd meegaan," zegt Spies, en hij toont een fol der vol foto's van kleurige kerst pakketten. „Leuk met het oog op de feestdagen. Maar ik kan ze nergens leuk presenteren." Ook beginnen de kiosken mankementen te vertonen. Aan onderhoud zou het ABP als ei genaar weinig hebben gedaan. „In die 25 jaar is er enkel een streep verf over de kiosken heengehaald," zegt Spies. Vori ge week stond de bloemenkiosk nog blank, toen het hard had geregend. Tocht is ook een veel gehoorde klacht. Spies: „Ik ben gehard omdat ik jaren melk handelaar ben geweest, maar je voelt achter de toonbank de wind in je nek gieren." Een ver zoek om dubbele ramen werd door het ABP afgewezen. Het voordeel van een verhui zing is ook dat de winkels ver der van de flatwoningen af ko men te staan. Bewoners klagen nogal eens over overlast van de kiosken. „Nu zitten we pal naast de slaapkamers van de mensen. Ik doe 's ochtends al speciaal voorzichtig met het ophalen van de markiezen, anders heb ben de bewoners er last van. Ook zijn er klachten over het geluid van de airconditioning. Dat is natuurlijk hinderlijk, en dat begrijp ik best. Maar ik sta hier ook niet voor mijn lol, maar voor mijn brood." Vrijdag gaat het ABP weer met de winkeliers om de tafel zitten. Wil de eigenaar niets doen aan de prijs, en gaan de plannen voor nieuwbouw niet door, dan houdt fotohandelaar Brinkman het zeker voor gezien in Santhorst. „Dan ben ik weg. Ik heb gewoon meer ruimte no dig." Hij denkt dat er na hem meer zullen volgen. „En daar schiet het ABP uiteindelijk niks mee op. Want leegstand bete kent achteruitgang," zegt A. Brinkman van de fotohandel. Als alles in Santhorst bij het ou de blijft, dan is het gebeurd met het winkelcentrum. Daarvan zijn de winkeliers overtuigd. „Nu valt hier nog best een bo terham te verdienen. Maar als we niet met onze tijd meegaan, dan krijgen we hier leegstand", aldus Spies. De kiosk van kaashandelaar Spies barst uit zijn voegen. „De mensen willen een steeds grotere sortering. Maar wij weten niet waar we de spullen moeten laten. Ja, en dan mis je toch een stuk omzet." foto ben de bruyn Overvallers Noordwijk racen langs Leiden noordwuk wim wegman De politie heeft nog steeds geen spoor van de overvallers die vo rige week donderdagochtend, 15 september, aan de Voor straat in Noordwijk een bank hebben overvallen. Inmiddels is wel duidelijk dat de beide gewapende mannen omstreeks 08.50 uur zijn ge vlucht in een rode Ford Orion. Op het Westeinde in Noordwijk, enkele honderden meters van de bank, zijn ze overgestapt in een tweede vluchtauto. Over deze wagen zijn vooralsnog weinig gegevens bekend. Uit getuigenverhoren heeft de politie een beeld gekregen van de vermoedelijke vluchtroute. De twee overvallers zijn over de Voorstraat en Herenweg naar de Provincialeweg N206 gere den. Via de kruising Tjalmaweg met de Plesmanlaan, nabij I loli- day Inn in Leiden, zijn ze ver volgens de rijksweg A44 opge gaan in de richting van Amster dam. De politic denkt dat de over vallers daarbij nogal de aan dacht hebben getrokken. Om de drukte op de Plesmanlaan tij dens de ochtendspits te omzei len, zijn ze met hoge snelheid via de middenberm langs de fi les gereden en vervolgens links af, door rood licht, de rijksweg upgeschcurd. Een aantal tegen liggers moest krachtig remmen om een aanrijding met de vluchtenden te voorkomen. De politie in de Bollenstreek zoekt getuigen: 01719-44444. Meisje breekt arm leiderdorp» Een 13-jarig meisje uit Leiderdorp heeft gistermid dag haar arm gebroken bij een ongeluk op de Zijldijk in Leider dorp. Het slachtoffer werd op haar fiets aangereden door een luto, die op de verkeerde weghelft was geraakt. De 22-jarige Leidse bestuurder van de auto kwam met een van de wielen in de berm terecht en verloor daardoor de macht over het stuur, 'e wielrijdster werd overgebracht naar .het Elisabeth ziekenhuis Leiderdorp. j jAutokraken in Oegstgeest joecsigeesi» In twee auto's die stonden geparkeerd aan de Presi dent Kennedylaan in Oegstgeest is in de nacht van maandag op (dinsdag ingebroken. In beide gevallen werd het portierruitje in- Igeslagen. De buit bedroeg in een geval een wandelstok en een araplu. Bij de andere auto werd tevergeefs geprobeerd de radio eg te Wereldwinkel in Voorschoten voorschoten Voorschoten heeft sinds enige tijd weer een we- ;reldwinkel. De plaatselijke kerken hebben een ruimte in de Dorpskerk, ingang Schoolstraat, ter,beschikking gesteld. Hoewel jde winkel niet zo groot is kunnen er door een functionele inrich- J^ jting toch veel verschillende artikelen verkocht worden. Begin ja- 'ren tachtig was er ook al een wereldwinkel in Voorschoten, maar daarvoor was toen geen geschikt pand voorhanden. Aanvanke lijk was er een winkelpandje beschikbaar, later een caravan. De [wereldwinkel in Voorschöten is op vrijdag van 9.30 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Besprekingen na brand bij MEOB De gemeente Oegstgeest wil besprekingen voeren met de leiding van het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) naar aanleiding van de brand van afgelopen za terdag. Daarbij hadden schadelijke stoffen in de lucht en het grondwater terecht kunnen komen. Hoewel onder zoek heeft aangetoond dat dat niet het geval is geweest, wil de gemeente toch duidelijkheid over de veiligheid bij het MEOB. oegstgeest loman leefmans Bij de brand afgelopen zater dagavond rond 18.00 uur in het complex aan de Haarlemmer straatweg ging een gloednieuwe produktiehal in vlammen op. Het ging Öm een galvanisatie- werkplaats waar onder meer wordt gewerkt met zuren en lo gen. Flinke rookwolken dreven tijdens de brand in de richting van de woonwijken Haaswijk en de Morsebelpolder maar een gevaar voor de volksgezondheid ontstond er volgens de brand weer niet. Het vuur is vermoedelijk be gonnen in de ruimte waar ma terialen worden ontvet om daarna een koper- of chroom- bad te ondergaan. Brandweer korpsen uit de hele regio wer den gewaarschuwd. Hoewel het vuur zich beperkte tot de ge noemde loods, kostte het uren om de brand onder controle te krijgen. De zuurbaden zouden een ongewilde reactie met blus water zijn aangegaan, daarom moesten bluspoeders en - schuim worden gebruikt. De wind dreigde ook giftige dampen naar de nieuwe woon wijken te drijven en de brand weer verrichtte daarom metin gen in de lucht. Kritieke waar den werden niet gehaald. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft vervolgens de kwali teit van het boezemwater in de omgeving gecontroleerd. Ook daarin werden geen hoge con centraties gevaarlijke stoffen aangetroffen. Brandweer en technische recherche van de marechaussee zijn op dit mo ment bezig met een onderzoek naar het ontstaan van de brand. Omdat het MEOB een inrich ting is die 'het landsbelang be treft', is deze instantie voor het krijgen van een milieuvergun ning niet afhankelijk van de ge meente Oegstgeest maar van het ministerie van VROM. En de controle daarop berust ook niet bij Oegstgeest maar bij het mi nisterie van Defensie. Toch wil de gemeente naar aanleiding van de brand met de marine gaan praten. Volgens een ver klaring van de gemeente Oegst geest zal bij de besprekingen vooral de nadruk liggen op 'eventuele emissies van schade lijke stoffen door het MEOB'. «HANDELEN WANDEL kussen betalen grif voor zonne-apparatuur Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 321921 eiderdorp kees van kuilenburg 5 let is niet het eerste produkt raar je aan denkt als export oiaar Rusland ter sprake komt. 0 -laar het Leiderdorpse bedrijf q alternatief levert sinds kort on- o Ier meer zonnehemels en zon- ïebanken aan de republiek Rusland. „Het verraste mij ook ral dat die contacten er kwa- o nen, maar we hebben ook epn o auna verscheept naar Monro- 4a in Liberia. Dus dan kijk je er liet zo van op", zegt directeur o iVill Eibers van het bedrijf. Het is het gevolg van contac- en die we hebben. Daarbij is >ok Rusland uit de bus gerold, o let is een uitdaging om daar :aken mee te doen, omdat het enslotte een wereld is die we o ïigenlijk niet kennen en waar jj 'eel kansen liggen voor onder- lemers." o let bedrijf - dat sinds kort een 0 )and heeft aan de Van der Valk ioumanweg - is in 1976 door lbers opgezet. De 49-jarige -eiderdorper is van oorsprong nstrumentmaker en was daar- ia leraar wis-, natuur- en schei inde. „Op een gegeven mo- nent ben ik in die wereld te- 'echtgekomen doordat ik zelf lit liefhebberij een zonnebank ïad ontworpen. Later ben ik :elf die apparatuur gaan verko ran. Dat liep zo goed dat ik een aar of wat geleden mijn leraar schap er aan heb gegeven", zegt de Leiderdorper. Eibers maakt ie apparatuur niet zelf, maar ratrekt die van bedrijven in Duitsland, België en eigen land. Steijn Sports Het Voorschotense sportcen trum Steijn Sports bestaat een jaar. In het centrum aan de In dustrieweg is het mogelijk di verse vormen van squash en ae robics te beoefenen. Wekelijks trekt het centrum ongeveer 700 bezoekers uit de gehele regio, maar ook zijn er leden van bui ten dit gebied zoals Vlaardingen en Haarlem ingeschreven. Ontbijt Will Eibers: „Het opmerkelijke is dat de Russen veel oog voor kwaliteit hebben. Daar willen ze ook grif voor betalen. Niet alleen voor zonnebanken, maar ook fitnessapparatuur." De sauna's komen van een fa briek in Nederland, een bedrijf dat door een Fin is opgezet. „Op een gegeven moment kwam ik in contact met iemand die medische apparatuur levert aan Rusland. Die bracht me in contact met Russen die bij ons zijn komen kijken wat we te bieden hebben. Het opmerkelij ke was dat ze veel oog voor kwaliteit hebben. Daar willen ze ook grif voor betalen. Niet al leen voor zonnebanken, maar ook fitnessapparatuur. Bijvoor beeld in villa's van rijke men sen. Maar ook worden er op ter mijn 15 schoonheidssalons in Moskou geopend. Voor drie is de gewenste apparatuur eü gere- geld." De Russen bestellen de ge wenste apparatuur per fax in Leiderdorp. Vervolgens gaat het per auto in de richting van het Oosten. „Maar de auto gaat pas rijden als het geld binnen is. Er zijn waterdichte afspraken. Die worden perfect nagekomen. Op dit moment lopen er ook con tacten met Polen. Benieuwd wat daar uitrolt." Eibers houdt zich niet alleen bezig met het verkopen, ook de technische kant trekt hem nog steeds. Zo heeft hij een zonne hemel ontworpen voor kinde ren met een leverafwijking. „Die foto henk bouwman moeten somns de hele nacht onder die zonnehemel. Kunnen dus nooit op vakantie, omdat je dergelijke apparaten niet mee kunt nemen. Ze zijn te groot. Nu heb ik een zonnehemel die meegenomen kan worden in twee koffers. Het apparaat is ge test in het Sophia-ziekenhuis in Rotterdam en akkoord bevon den. Er is nu zelfs al belangstel ling vanuit Australië. Dat vind ik hartstikke leuk om te doen." Twee Leidse cateringbedrijven gaan samenwerken: Broodrun ner Ontbijt Service en Josselin's Catering Service. Josselin ver zorgt de borrel, receptie of buf fet voor particulieren en bedrij ven van drie tot drieduizend personen. Collega Broodrunner is gespecialiseerd in ontbijten ter gelegenheid van verjaar dagen, jubileum of moederdag. Ook bedrijven kunnen bij hem terecht. Om de samenwerking kracht bij te zetten is er een prijsvraag uitgeschreven. Deel nemers moeten de de volgende woorden. Oplossingen naar Jos selin's Catering Service, onder vermelding van prijsvraag, Ou de Vest 87, 2312 XT in Leiden. Er zijn tien prijzen beschikbaar gesteld. De hoofdprijs is een buffet voor 30 personen. Prijzen Holtlant Zes leerlingen van de opleiding horeca- en voedingsdienst van het Leidse Holtlant College zijn in de prijzen gevallen. De leer lingen kregen prijzen die be schikbaar werden gesteld door Kontakt Organisatie Keuken deskundigen (KOK), de Neder landse Vereniging van Leveran ciers van Grootkeukens (NVLG), Verstegen Specerijen en het col lege zelf. De gelukkigen zijn: Koos Buis, Wendy Volgering, Paul Blom, Eric Dekker, Walter Spruit en Jerom Gotjè. Bezoekers en medewerkers van het Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp hoeven straks minder lang te zoeken naar een plekje voor de auto. De directie wil het parkeerterrein vergroten niet 130 plaatsen. Ze verschijnen voor de woondat van het zieken huis, waar nu groen is, en zijn bedoeld voor zowel publick als personeel. De extra plaatsen zijn dringend nodig. Vooral tij dens de bezoekuren is het een probleem om de auto te stallen. Een van de oorzaken is volgens een woordvoerster de toename van het aantal medewerkers vanuit het Rijnoord ziekenhuis in Alphen. Overigens passen de geplande 130 parkeerplaatsen niet binnen het bestemmingsplan dat in het gebied geldt. De gemeente kan echter vrijstelling voor de aanleg verlenen op basis van een bepaald artikel in het bestemmingsplan. Meer geld voor ouderengym Leiderdorp leiderdorp» judy nihof „Als we nog lang praten, kan ik die 200 gulden beter uit mijn ei gen zak betalen." CDA-fractie- voorzitter T. Meijer had gisteren met die opmerking de lachers op zijn hand tijdens een com missievergadering over het wel- zijnsplan in Leiderdorp. Bijna drie kwartier had de commissie nodig om te beslissen over een bedrag van 200 gulden voor de bejaardengymnastiek van de Unie van Vrijwilligers (UW). Uiteindelijk besloot de meer derheid het bedrag beschikbaar te stellen. WD en CDA stemden tegen. De 200 gulden - aanvullende subsidie voor 1995 is volgens UW-voorzitter H. Harmsen heel hard nodig. Anders zat er niks anders op dan een verho ging van de contributie en daar is de UW fel op tegen. Nu beta len de ouderen één gulden per keer, en dat zou dan twee tot vijf dubbeltjes meer worden. Volgens Harmsen zouden veel ouderen in dat geval afhaken. De meeste van hen kunnen dat volgens hem niet betalen. „Vo rig jaar hebben we de contribu tie bovendien ook al verhoogd. Weer een verhoging kan echt niet." CDA en WD waren het met het college eens dat een derge lijke verhoging alleszins redelijk was en stemden tegen. T. Meij er (CDA) wees nog op de moge lijkheid voor ouderen met een smalle beurs om een beroep te doen op speciale fondsen van de gemeente, zodat ook zij mee kunnen blijven doen aan de gym. Een meerderheid van PvdA, Groen Links, BBL, en Groen Links besloot het geld toch maar te geven. „Voor de positie van de gemeentekas hoeven we het niet te laten", al dus PvdA-fractievoorzitter J.Hermans. Wel beloofden alle fracties voor 1996 te kijken naar een andere oplossing om de te korten voor het project bojaar - dengymnastiek op te vangen. leiderdorp judv nihof De hulpverleners-van de stich ting Jongeren Advies Centrum (JAC) in Leiden moeten het vol gend jaar stellen zonder subsi die van de gemeente Leider dorp. Voor dit jaar kreeg de stichting, die een regionale functie heeft, nog 2000 gulden. De politiek ging er gisteravond tijdens een commissievergade ring van uit dat de provincie Zuid-Holland verantwoordelijk is voor het JAC en de financie ring ervan. Verder wees CDA- fractie-voorzitter T. Meijer erop dat Leiderdorp al veel besteedt aan maatschappelijk werk. „Sjelter heeft jeugdwerk ook in het vaandel. Ik denk niet dat er een ramp over ons heenkomt als we het JAC niet subsidi ëren." Medewerker Jansen van het JAC probeerde de politiek ervan te overtuigen dat de subsidie van de provincie niet toerei kend is. „De provincie duwt de verantwoordelijkheid van zich af en wijst naar de gemeenten." Verder drukte hij de commissie leden op het hart dat ook jonge ren uit Iraiderdorp bij het JAC aankloppen. Zijn pleidooi mocht niet baten. Wel zegde de commissie toe om volgend jaar bij het vaststellen van de nota 'jeugdbeleid' te kijken of er wel licht toch aanleiding is om het JAC in 1996 weer te subsidiëren. Bijvoorbeeld als dan blijkt dat het JAC toch een belangrijke aanvulling is op de bestaande voorzieningen in Iraiderdorp. Voor de nota wil de gemeen te niet alleen inventariseren welke voorzieningen er voor de jeugd zijn, maar ook kijken hoe het zit met de behoefte. PvdA-fractie- voorzitter Hermans pleitte er voor om niet nu al 'categorisch de deur dicht te gooien' voor 1995. „Als we straks tot de con clusie komen dat er inderdaad een leemte is die het JAC kan opvullen, zouden we alsnog subsidie voor 1995 kunnen ver strekken."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13