'Conflicten creatief oplossen' Kerk Samenleving Hifd ge*®* in W en «reld zó ontzind n dromen van een hen '"atvte overwint. Twintigste missie veiling Zoeterwoude WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 REDACTIE DICK V BUITENLAND KORT Hemelse V rede De aartsbisschop van Can terbury, George Carey, heeft zijn voor gisteren ge plande bezoek aan het Plein van de Hemelse Vrede in Peking afgezegd. Het hoofd van de Anglicaanse kerk benadrukte dat het be zoek was afgezegd in ver band met het overvolle pro gramma van zijn twaalfdaagse bezoek aan China, en niet om een con frontatie met de Chinese autoriteiten te vermijden. Dat meldde het Britse dag blad The Guardian. De Brit se media hebben het wel of niet doorgaan van Carey's bezoek aan het Plein van de Hemelse Vrede, in 1989 to neel van een bloedig onder drukte beweging voor de mocratie, steeds be schouwd als proef voor diens moed om de men senrechtenschendingen in China aan de kaak te stel len. Carey bezoekt China op uitnodiging van de offi ciële protestantse staats kerk. Tijdens het eerste deel van zijn bezoek gaf de aartsbisschop slechts be dekt commentaar op de vervolging van christenen, met name van leden van de bloeiende ondergrondse kerken, in China. Mensen rechtenorganisaties be schuldigen Peking van een toenemende intimidatie van niet-erkende pastores en lekenpredikers. Uitdagingen Tijdens een preek afgelo pen maandag in de Chong Wen Men kerk in Peking prees aartsbisschop Carey de opstelling van de Chine se christenen. „Chinese christenen hebben zich op opmerkelijke wijze aange past in tijden van grote ver andering", aldus Carey. „Soms was die verandering gewelddadig en onderdruk kend. Ik wil jullie niet het idee geven dat ik jullie pro blemen als nietig of onbe langrijk beschouw. Natuur lijk niet. Jullie staan voor kolossale uitdagingen." Zuid-Afrika Land dat Zuidafrikaanse kerken in eigendom heb ben en waarvan zwarten ten tijde van de apartheid zijn verdreven, is een ge voelige politieke kwestie ge worden. Met name de vraag of dat land aan de vroegere feitelijke bezitters moet worden teruggeven houdt de kerken bezig. De kerken in Zuid-Afrika bezitten dui zenden hectaren land, maar weinig genootschappen weten hoeveel precies. Het grootste deel is in kerkelijke handen gekomen doordat missionarissen ten behoeve van de bekering van zwar ten land kochten en daarop kerken stichtten. Rond die kerken ontstonden zwarte gemeenschappen. In de hoogtijdagen van de apart heid waren de kerkelijke gronden waarop zwarten woonden vaak 'black spots', stukken land in gebieden die aan blanken waren toe gewezen. Zwarten die daar woonden, hing gedwongen verdrijving boven het hoofd. Een aanzienlijk deel van de zwarten die in het verleden van hun grond zijnverdreven, woonde op kerkelijk land. De kerken erkenden wel het recht van zwarten om op hun land te wonen, maar verzetten zich niet tegen de gedwongen verdrijving. Zwarten, die in het algemeen een systeem van gemeenschappelijk grondbezit kenden, vinden dat het land van hen is en willen het terug, ook al zijn de eigendomsrechten offi cieel in handen van de ker ken. DE RECHTER De landelijke Vredesweek 1994, die nog duurt tot en met 24 september, heeft dit keer als motto 'Eu ropa belooft wat...'. Bij veel mensen overheerst een gevoel van machteloosheid. Socioloog en publicist Gied ten Berge (46) meent dat de vredesbeweging toe is aan een periode van herbezinning. Tegelijk bespeurt hij bij jongeren een nieuwe ontvankelijk heid voor geestelijke zaken, inclusief vredesactivi- teiten, die hem allerminst pessimistisch maakt voor de toekomst. Sinds mei van dit jaar is Ten Berge stafmedewer ker bij de in 1945 opgerichte rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi. Daarvóór werkte hij 18 jaar bij het Inter Kerkelijk Vredesberaad. Een interview met een gepokte en gemazelde 'vredesactivist' die mikt op meer bescheidenheid en kleinschaligheid. Gied ten Berge van Pax Christi: nieuwe tijd met andere vormen Jammer vindt hij het dat Pax Christi rond 1982 een punt heeft gezet achter haar traditio nele vredesvoettochten door Nederland. Omdat er nog 'slechts' duizend men sen aan deelnamen. Had de organisatie die 'dip' maar over zich heen laten komen. Volgens Gied ten Berge is er een nieuwe ge neratie jongeren die maar al te graag weer op pad gaat. UTRECHT JAN TER HAAR/GPD Zo is zijn ervaring met de fiets-, wandel- en zeiltochten die Pax Christi Internationaal deze zo mer in Nederland hield. Vol gend jaar zijn er zelfs plannen voor een jubileumreis naar Ita lië, voor een bezoek aan het his torische centrum van vredes- stichter Franciscus van Assisi. Dat heeft alles te maken met een nieuwe vraag naar spiritua liteit, concludeert hij. De huidi ge situatie waarin de vredesbe weging zich bevindt, typeert hij als een overgangsperiode naar een nieuwe tijd met andere vraagstellingen. „De situatie is volstrekt an ders dan waarin veel mensen de vredesbeweging nog plaatsen. Want na het massale verzet te gen de kruisraketten en het ein de van de koude oorlog is er een geheel nieuw type van conflic ten rond religie, nationaliteit en etniciteit uitgebroken, waarvan we dachten dat die niet meer konden bestaan omdat ze ons als negentiende eeuws voor kwamen". Het vergt de nodige aanpas sing, ook bij mensen van IKV en Pax Christi, geeft hij toe, ge wend als hij en z'n collega's wa ren aan de massale vredesacties uit begin jaren tachtig. Zijn ei gen organisatie viert volgend jaar het vijftigjarig bestaan. Ze dateert uit een periode waarvan op dit ogenblik weer veel is te leren, meent Ten Berge. Hij ver telt hoe na de Tweede Wereld oorlog vanuit Duitsland en "ootaisjT —jSÈ? Gied ten Berge voor de hoofdingang van Pax Christi in het Utrechtse Hoog Catharijne met een tekst van de dichter Jan Engelman. Frankrijk een groepje jonge pel grims naar Lourdes kwam om zich daar te verbroederen. Vanuit dat vredesinitiatief ont stond Pax Christi Internatio naal. Zo moeten in zijn ogen vandaag de dag ook Servische en Kroatische jongeren weer met elkaar in contact worden gebracht, in de Oekraïne en Noord-Ierland, overal zijn die handreikingen hoogst actueel. „Als je zo probeert kleine groepjes mensen bij elkaar te brengen, krijg je wellicht het ontmoedigende gevoel dat het een druppel op een gloeiende plaat is. Dat is misschien ook zo, maar het vraagt ook een los laten van het idee dat je zelf zó bepalend bent in de wereld dat je overal wel eens even een kant-en-klare oplossing kunt aanreiken. We zijn in West-eu ropa geneigd overal de VN op af te sturen, met mensen, geld en goederen en dat het dan wel moet goedkomen. Daarin zijn we inderdaad heel missionair. Daardoor komt het, denk ik ook, dat we zo gauw het spoor bijster zijn en gewoon niet meer snappen wat er in een bepaalde situatie nu precies aan de hand." Dat overheersende gevoel van mondiaal overal wel eens even orde op zaken te kunnen stel len, leidt volgens Ten Berge tot een zware en drukkende verant woordelijkheid. Het rijke Wes ten mag voor hem op dit punt zeker niet zijn politieke verant woordelijkheden laten schieten. En de kerken moeten blijvend meehelpen politieke oplossin gen te formuleren. Maar bij te hoog gespannen verwachtingen omtrent (ex-) Joegoslavië en Rwanda ontstaan maar al te makkelijk gevoelens van schaamte en mateloze machte loosheid. „De nieuwe spiritualiteit zou daarin moeten zitten dat je weer geloof moet wekken in wat je zou kunnen noemen het op pakken van de kleine dingen en ook respect hebt voor dat kleine in je naaste omgeving. Ga dus niet met een schuldig gevoel ge bukt onder het hele wereldleed maar beperk je tot essentiële zaken in je directe omgeving. Pak die aan en doe dat geloof waardig. Dat heeft vanzelf zijn uitstraling waardoor mensen in beweging komen. Wat dat be treft hebben we inderdaad vanuit de vredesbeweging in de afgelopen periode wel eens te ver willen springen en een gro tere verantwoordlijkheid op on ze schouders genomen dan in feite mogelijk was. Tegelijk stel ik vast dat we daar van aan het terugkomen zijn, op zoek zijn naar nieuwe wegen en er echt wel sprake is van herbezin ning." ZOETERWOUDE De werkgroep missie en ontwik keling in Zoeterwoude organi seert komende zaterdag (24 september) de twintigste mis sieveiling. De opbrengst van dit evenement is bestemd voor het werk van missionarissen die oorspronkelijk uit het dorp af komstig zijn of de missiegebie den van inmiddels gepensio neerde of overleden functiona rissen. Op die manier worden niet minder dan zestien doelen financieel gesteund. In 1993 maakte de penningmeester van de werkgroep missie en ontwik keling in totaal 80.000 gulden naar deze projecten over. Be halve uit de opbrengst van de veiling was dit bedrag opge bouwd uit de inkomsten uit an dere acties en giften. De missieveiling begint ko mende zaterdag in het Muziek centrum aan de Schenkelweg om 19.00 uur met een kinder veiling. Veilingmeester Ada van Rijn brengt dan een speciaal op de doelgroep afgestemd aanbod onder de hamer. Een uur later nemen Koos Paardekooper en Gerard van der Hoeven de vei linghamer over om een kavel- lijst van ongeveer 600 artikelen af te werken. Deze lijst is vanaf vrijdag 23 september gratis bij de plaatselijke ondernemers verkrijgbaar. De te veilen artike len zijn vanaf zaterdag 11.00 uur in het Muziekcentrum te bekijken. Rodenburg te Heukelum. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te Winschoten als gees telijk verzorger van verpleeghuis 'Old Wolde' aldaar: P. Doorn, pas toraal werker te Stedum, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen: naar Leiden (SoW): BEROEPINGSWERK D Stolk te Boxtel-Sint Michielsge- stel/Schijndel. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepbaarstelling W.Th. Meijer, Keulsestraat 33, 8262 TT Kam pen,tel: 05202-15600. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt, voor Sliedrecht-Centrum (2e pred. plaats): L.W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuidwijk- Pendrecht-Lombardijen: C.A. van Dieren te Stolwijk. wijkgemeente Suriname als v zitter van de Surinaamse Zending: D.J. Ponte te Amsterdam. Leger des Heils Leiden belegt samenkomsten in Stevenshof Het Leger des Heils in Leiden is begonnen met samenkom sten in de wijk Stevenshof. Voorlopig om de veertien da gen worden diensten gehou den in het speeltuingebouw aan het Carry van Bruggen- pad. De eerste samenkomst werd bezocht door ongeveer 65 personen. „Dat nodig ze ker uit om met deze activiteit door te gaan", aldus kapitein J.B. Kroon. De diensten van het Leger verschillen volgens Kroon van de traditionele- of protes tantse erediensten door de 'blijde en open sfeer'. „Dit biedt mensen de gelegenheid veel gewoner met hun geloof om te gaan. De persoonlijke betrokkenheid is groter, de bijbelse boodschap natuurlijk dezelfde." Het korpsgebouw van het Leger des Heils staat in Lei den aan de Groenesteeg 66. Vanuit de Stevenshof is dit onderkomen in het centrum niet gemakkelijk bereikbaar. „Onder het motto 'Het Leger komt naar je toe' zijn we nu zelf naar de Stevenshof ge gaan", vertelt Kroon. Aan de Groenesteeg houdt het Leger des Heils wekelijkse samen komsten. Hier is verder ook de inzameling van voedsel en kleding geconcentreerd. Zo dra het Leger in de Stevenshof een eigen onderkomen heeft gevonden, zal hier ook een aantal activiteiten worden ge- Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON WAAROM MOEST JE NOU PER. ser BD EEN JEUGDBENDE JE KON To CH OOK BD DE BAPviNDERD 6AAN AC.H NBE,AAAN, OUDE DAMETJES HEUPEN ov/ERSTEKEN... 2-E BEROV6"N HEINZ PK H-E-B E-E-M H-E-Z-F-S-T- B.A-L-L.-A-Q-B &-ESC-H.R.E-V-E. U-E-t.K-Z AA-O-E-T J-E HOJg-E- Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. C.P. Arnold (adj).J. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D Paauw. tel. dag. 9.30- 1 30 uur 071 -356215. of per post Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vnj. van 8.30-17.00 uur Tel. 071-128030 bijv VERZENDING PER POST Nederland: er kwartaal 1 KLACHTEN BEZORGING** 85,55 84,55 329,30 328,30 t 10 00-12 00 uur Tel. 071-143241 HET WEER Beetje nazomer De totaal verregende Prinsjesdag had te maken met een grote om mezwaai in de positie van de straalstroom. Deze band met zeer hoge windsnelheden, op een hoog te tussen 5 en 10 kilometer, ver toonde de afgelopen tijd een op merkelijk zuidelijke route en dook vanaf de oceaan het zuidwesten van Europa binnen. Een storing bij Schotland werd nog juist in deze stroming opgepikt en naar het zui den getrokken. Op reis naar Zuid- Frankrijk ging de vaart uit de hoog- tewind, zodat de kleine depressie er de tijd voor nam. Dat resulteerde in langdurige regenval boven een groot deel van Nederland. Aan het eind van de dag waren de regenme ters weer aardig gevuld. De meeste neerslag viel in de wes telijke provincies met op veel plaatsen 10 tot 20 millimeter. Zee land spande de kroon; na een vol etmaal continu regen werd al meer dan 30 millimeter afgetapt. De temperatuur, normaliter nog 17 of 18 graden rond deze tijd van het jaar, bleef bij donker weer hangen op een ondermaats peil van 11 of 12 graden. Een uitzondering vorm de het noordoosten van het land, waar het de hele dag droog was bij in 16 a 17 graden. Voorlopig is het ergste regenleedM geleden. De straalstroom is in eef I enkele dag duizenden kilometers I naar het noorden verschoven en ligt de komende dagen noordelijk van Schotland. Wij komen dus in„El rustiger vaarwater terecht met m gen zelfs een kern van hogedruk vlak bij de Wadden. De oostenwiip voert geleidelijk drogere en wam 01 re lucht aan. Het lijkt vrij zeker; t nl aan het weekeinde blijft het nagaid noeg droog. Wolkenvelden wordehr afgewisseld door zonnige momer u ten en bij een temperatuur, die a n het eind van de week rond 20 gr; den ligt, lijkt het zelfs een beetje nazomer. Vanaf zaterdag ligt nieuwe onstaln( liteit op de loer. De storing die on gisteren passeerde, begint weldrjot aan zijn tweede leven boven het graden warme water van de Mid dellandse Zee. Een zuidelijke str< mmg laat zeer vochtige en warmf luchtmassa's opstijgen tegen het Alpenmassief; daar wordt overvlo dige regenval verwacht. Tijdens Ial weekeinde zijn ook bij ons een p^'< buien mogelijk in een tamelijk zwoele luchtmassa uit Zuid-Europn HET WEER IN EUROPA Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het uiterste zuiden af en toe zon en grotendeels droog. In de rest van Noor wegen overwegend be wolkt en geruime tijd re gen of motregen. In bergen boven 1200 mei sneeuw. Middagtempei tuur van 13 graden noorden tot 18 in h wolking en vooral morgen kans op regen. Middag- temperatuur oplopend tot ongeveer 17 graden mor gen. Denemarken: Flinke perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het zuiden van Engeland eerst nog veel bewolking en plaatselijk regen. Verder geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera- tuur van 14 graden in het noorden van Schotland en Ierland tot rond 18 nabij Londen. België en Luxemburg: Overgang naar droger weer met vooral op morgen geregeld zonneschijn. Middag- temperatuur van 17 tot 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen wisselvallig weer met flink wat bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen klaart het in het noorden en oosten op. Middagtemperatuur van daag ongeveer 16 graden, morgen voor al bij zonneschijn beduidend hoger. Wisselend bewolkt en in een groot deel van Portugal enkele buien, soms met onweer. In de Algarve vandaag nog droog en flink wat zon. Middagtempera tuur rond 21 graden, maar vandaag in het zuiden rond 26 graden. Spanje: Langs de zuidelijke costa's perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Elders wisselend bewolkt en re gen- en onweersbuien. Middagtempera tuur langs de zuidelijke costa's tot aan Benidorm nog rond 28 graden. In de rest van Spanje'temperatuur tussen 17 en 22 graden. station weer Canarische Eilanden: Enkele wolkenvelden, maar ook perio- Amsterdam regen den met zon. Kleine kans op een bui. motrege Maximumtemperatuur omstreeks 27 ^®]en reBen/ Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Morgen mogelijk enkele opklarin gen, maar ook een grotere kans op on weer. Middagtemperatuur circa 20 gra den, tijdens flinke opklaringen enkele graden hoger. Mallorca en Ibiz'a: Wisselend bewolkt en regen- en on weersbuien. Morgen iets meer zon. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Italië: In de zuidelijke helft geregeld zon en op veel plaatsen droog. Naar het noorden toe van tijd tot tijd bewolking en vooral in de westelijke regio's kans op enkele regen- of onweersbuien. Enige stijging van temperatuur, met op morgen maxi ma van 25 graden in het noorden tot dicht bij 30 graden in het zuiden. Griekenland en Kreta: Vandaag hier en daar nog enkele wol kenvelden en in het noorden van Grie kenland wellicht nog een lokale (on- weers-)bui. Morgen droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur in het alge meen iets onder de 30 graden. Duitsland: Nu en dan zon, maar vandaag in het zui den en morgen in de deelstaten in het oosten meest bewolkt weer en kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 19 graden, morgen in het zuiden enkele WEERRAPPORTEN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.24 Zon onder Maan op 20.20 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoogwater05.25 17.44 Laagwater 01.26 13.35 Weerrapporten 20 september 20 uur Vlissingen motregen zo 8 ra 3 11 9 17 hoger Zwitserland: In het algemeen veel bewolking vooral aan de zuidflank van de Alpen van tijd tot tijd regen, misschien ook onweer. Middagtemperatuur vandaag ruim onder de 20 graden, morgen vooral in het noorden enkele graden erboven. Oostenrijk: In hef"westen in het algemeen veel be wolking en vooral aan de zuid- zijde van het Alpenmassief nu en dan regen; wel- Casablanca z Johannesburg c licht o e morgen bijna TUms 30 24 0 31 21 0 26 10 0 28 16 fl 19 12 fl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12