Leiden Dreigend beslag voor lunchroom I^| SWL opent nieuw bedrijvencentrum Leiden Boete voor strooptocht langs winkels Kritiek Slachtofferhulp op incest-onderzoek RUL 'OENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 11 |ef hennv van egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 MEOB A Q Oegstgeestwil I J meer weten over de risico's bij het marinebe- drijf MEOB. Bij een brand, zaterdag, ontsnapten schadelijke stoffen. Leeszalen yi f- De bibliotheken in I 3 Zoeterwoude, zo wel in het dorp als aan de Rijndijk, zijn bang dat ze in deze vorm niet langer kunnen doorgaan. Dominee Dimitri A De house-cd I O 'Dominee Dimitri' van Never Mind Music Productions mag niet lan ger worden verspreid ron steunfraude in vier jaar iipenEen Leids echtpaar heeft de gemeentelijke sociale dienst n de afgelopen vier jaar voor een ton opgelicht. Het stel had loorgegeven dat het gescheiden leefde, waardoor de 27-jarige touw een uitkering kreeg voor zichzelf en haar kinderen. Ze voonde echter bij haar 28-jarige man die een baan had. Het duo s aangehouden en heeft inmiddels bekend. Inbreker valt van balkon eidenEen 20-jarige Leidenaar is vanmorgen bij een inbraakpo- ng aan de Stille Mare van een balkon gevallen. Hij was samen et een nog onbekende maat op een binnenplaatsje tussen de itille Mare en de Haarlemmerstraat toen de door omwonenden jealarmeerde politie verscheen. Toen de man vluchtte viel hij ran een balkon. Hij werd eerst naar het AZL vervoerd voordat hij naar het politiebureau kon worden overgebracht. den haag/leiden «ruud sep „Ze hadden gezegd dat ze gordijnen gingen ko pen. Maar ze gingen toch stelen. Ze stopten din gen in mijn tas die niet voor mij bestemd waren." Haar vrienden bleken zich overigens wel vaker te bedenken. In 1992 en 1993 werd zij nog drie keer betrapt bij winkeldiefstallen. „Ook die keren was het steeds met andere mensen erbij." Het laatste jaar was zij echter niet meer in aan raking geweest met justitie, terwijl ze voor de an dere diefstallen al eerder is veroordeeld. De offi cier van justitie vond daarom het oorspronkelijke schikkingsvoorstel van 600 gulden wat aan de ho ge kant. Een boete van 250 gulden was volgens hem wel voldoende. Politierechter E. van Rens was het daar mee eens. De vier andere winkeldieven kregen van haar kortingen van 50 tot 100 gulden en kwamen daarmee uit op boetes van 150 tot 500 piek. De één zag bij C&A een pet die ze wilde hebben, de ander zag bij de HEMA pyjama's en onder goed. Een derde had een vriendin die in verwach ting was en daarom wel wat kinderspullen van de HEMA wilde. Een vierde zag bij Prenatal een mooie kruik. „Het lijkt wel een beetje op een strooptocht, hè? hield officier van justitie J. Kuipers de 24-jarige Rotterdamse voor. Zij was op 26 november 1992 als nummer vijf betrokken bij de serie diefstallen in diverse winkels aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Als enige van het vijftal had zij gisteren de moeite genomen naar de Haagse politierechter te komen om zich voor de winkeldiefstallen te verantwoorden. De Rotterdamse was gekomen omdat ze zich er een beetje bij gelapt voelde door haar vrienden. iden annet van aarsen ïjen decorbouwer, een ijsmaker, n bedrijf in lichtreclame en n aannemer die huizen aan- ist voor mindervalide mensen bben onderdak gevonden in t nieuwe bedrijvencentrum in de Stichting Werkgelegen- Leiden (SWL) aan de rambozenweg. Maar toch - zo SWL-directeur Willard ;andhorst - is er in de ruim ;n jaar dat de stichting haar ierk doet, een verschuiving [chtbaar bij startende onderne- lers. Waar vroeger veel men- :n begonnen met een am- ichtelijk bedrijf, kiezen begin- nde ondernemers nu vooral or zakelijke dienstverlening. De bovenste twee etages van et opvallende gebouw op het ude veilingterrein zijn dan ook ïgericht als kantoorruimtes.' oor im- en exportbedrijfjes, ndernemingen in automatise- ng en voor bijvoorbeeld een edrijf dat cursussen effectief zen voor medici, juristen en ogere ambtenaren organiseert. Vrijdag aanstaande draaft wethouder J. Walenkamp (eco nomische zaken) op om het be- frijvencentrum officieel te ope en. Lege kantoren en bedrijfs- 4iimtes zal hij beslist niet aan- reffen. Halverwege dit jaar na- nen bedrijfjes al hun intrek in Jet pand. „Het bedrijvencen- jum is nu voor 85 procent ge tuid", zegt directeur Brand- Jorst Adjunct-directeur J. ten uoode: „Overigens niet alleen het beginnende ondernemers. ,!r zitten ook mejisen die ver rokken zijn uit een van onze Indere panden. Of die thuis be- onnen zijn maar vonden dat lie zolderkamer toch wat klein verd." In het gebouw heerst jen opmerkelijke rust. De peeste ruimten zijn weliswaar [erhuurd maar de kantoren zijn [oor een groot deel onbemand. Opvallend maar niet vreemd", aldus Ten Kroode. „Een hele boel mensen zijn op pad, op zoek naar opdrachten of aan het werk." Beginnen in een bedrijven centrum van de SWL blijkt voor veel starters grote voordelen te hebben. Zo is het mogelijk om slechts een paar vierkante me ter kantoorruimte te huren. Bo vendien is de opzegtermijn voor de huur slechts drie maanden, terwijl de meeste bedrijfsmake- laars slechts huurcontracten af sluiten voor vijf jaar. De risico's worden zo een stuk minder, al dus Brandhorst. „Al is het be slist niet zo dat we onder de marktprijzen verhuren." Cur sussen en individuele adviezen van de Stichting Werkgelegen heid Leiden en financiële hulp injde vorm van borgstelling die nen naast de beschikbare be drijfsruimte als steuntje in de rug. „We merken dat het de afge lopen jaren in Leiden steeds moeilijker is geworden een goe de plek te vinden om een be drijfspand neer te zetten", zegt Brandhorst. „We zijn zelf twee jaar bezig geweest voordat we dit plekje aan de Frambozen- weg vonden. De ruimte is nogal schaars, de steeds strengere wetgeving maakt het ook moei lijker. Het is niet meer zo als vroeger, toen zag je in een oude garage nog wel eens nieuwe be drijven ontstaan. Aan de andere kant is er door faillissementen wél ruimte op de markt ont staan voor nieuwe bedrijfjes." Tijdens de officiële opening van het gebouw - vrijdag 23 september van 16-18 uur - neemt de Stichting Werkgele genheid Leiden ook afscheid van H. Ambtmeijer, sinds de oprichting van de stichting in 1983 bestuurslid en sinds 1991 voorzitter. Na de opening be staat de mogelijkheid om het gebouw te bezichtigen. Een flink aantal huurders houdt open huis. Nieuw Minerva wil geld zien van Hendriks De eigenares van hotel Nieuw Minerva aan de Boter markt in Leiden, mevrouw Bos-Toussaint, wil beslag la ten leggen op lunchroom Hendriks aan de Donkersteeg. De eigenaar van de lunchroom, haar ex-man H. Bos, zou weigeren een schuld van 76.000 gulden terug te betalen. Op 27 september beslist de rechtbank in het zakelijk con flict. Als de rechter de beslaglegging goedkeurt, mag Bos de lunchroom niet verkopen. als enige van Bos' ondernemin gen winst maakte. Bovendien was het echtpaar in gemeen schap van goederen getrouwd en dat betekende dat mevrouw voor de helft eigenaar was van zijn bezittingen. Uiteindelijk zag Bos in dat verder procederen geen zin had en nam hij afstand van het ho tel. Bos-Toussaint werd direc teur en kocht daarna alle aan deelhouders, die allemaal vriendjes van haar ex waren, uit. Op die manier verbrak zij be halve de persoonlijke ook alle zakelijke contacten met haar ex-man. Om dat financieel te kunnen behappen, moest ze wel een flinke lening afsluiten bij de bank. Want behalve dat ze de aandeelhouders moest uitkopen, had ze door de schei ding ook de helft van de schul- leiden hans koenekoop Het conflict is een rechtstreeks uitvloeisel van de echtscheiding die ongeveer twee jaar geleden haar beslag kreeg. Bij de boe delscheiding kwam het hotel in handen van Bos- Toussaint, die daar al bedrijfsleidster was. Haar man bleef zelf directeur van drie lunchrooms. Die boedelscheiding verliep bepaald niet vlotjes. Eerst pro beerde Bos via een kort geding voor elkaar te krijgen dat zijn vrouw geen voet meer mocht zetten in Nieuw Minerva. Dat mislukte, omdat de rechter die eis 'onbillijk en onverteerbaar vond'. Uit stukken was hem ge bleken dat Bos-Toussaint de drijvende kracht was achter het hotel en dat het aan haar te danken was dat Nieuw Minerva Willard Brandhorst en José ten Kroode van de Stichting Werkgelegenheid Leiden bij het nieuwe fc centrum aan de Frambozenweg. „Al voor 85 procent verhuurd." foto h leiden caroline van overbeeke Bureau Slachtofferhulp regio Leiden is het niet eens met een aantal conclusies in het incest- onderzoek dat de Rijksuniversi teit Leiden gisteren presenteer de. Uit dat onderzoek blijkt dat incestslachtoffers erg ontevre den zijn over de hulpverlening van Bureau Slachtofferhulp en de Riagg in deze regio. Volgens coördinator j. Nieuwenhuis is dat vreemd: „Omdat voor dat onderzoek incestslachtoffers ondervraagd zijn die in de pe riode 1986-1990 aangifte heb ben gedaan. En in die periode was er helemaal nog geen Bu reau Slachtofferhulp buiten Lei den!" Nieuwenhuis heeft het rap port niet gelezen maar wel de pagina onder ogen gekregen waarin kritiek op zijn instelling werd geuit. „Ons bureau is pas eind 1990 gaan werken in de re gio buiten Leiden: het gebied waar de incestslachtoffers aan gifte hebben gedaan. Maar juist de jaren na 1990 vielen buiten het onderzoek. Dat klopt dus niet." „Ook is het niet zo dat men sen heel lang moeten wachten voordat ze bij ons terecht kun nen. Wij hebben binnen een week contact met.slachtoffers. Daar moet ik wel hij zeggen dat er weinig incestslachtoffers hij ons komen. Misschien omdat de politie ze niet naar ons ver wijst. Daarover willen we wel met haar gaan praten want we willen deze mensen graag ver der helpen. Meestal verwijzen wij weer door naar maatschap pelijk werk of Riagg. Bij die laatste instantie zijn de wacht tijden inderdaad lang. Nieu wenhuis beaamt dat de hulp verleners slecht te bereiken zijn in het weekeinde. „We werken met onbetaalde, maar wel ge schoolde en getrainde vrijwilli gers. En deze mensen kunnen we vaak niet in het weekeinde inschakelen. Vandaar. Maar die slechte bereikbaarheid, dat is een slechte zaak. Daar zouden we inderdaad iets aan moeten doen." den van haar man moeten over nemen. Maar na bestudering van de rekeningen kwam de nieuwbak ken hotel-eigenares erachter dat haar ex-man allerlei kosten van zijn andere bedrijfjes had ver haald op de inkomsten van Nieuw Minerva. Ook in het jaar 1992, het jaar dat zij al de scep ter zwaaide in het hotel, is dat herhaaldelijk gebeurd en dat to lereert zij niet. „Hij heeft geen recht op dat geld. Dat hoort mij toe." De rekeningen samen lopen op tot 76.000 gulden. „Het is nog niet zo erg dat de bedrijfs voering van Nieuw Minerva ge vaar loopt. Maar ik heb dat geld wel hard nodig. Investeringen kan ik nu niet doen, omdat ik onder curatele sta van de bank. Ik betaal alleen al 40.000 gulden per jaar aan rente." Ex-echgenoot II. Bos wil des gevraagd niet inhoudelijk op de kwestie ingaan. „I let ligt te veel in de privé-sfeer", vindt hij. „Ik heb de zaak in handen van mijn advocaat gelegd en die zal on getwijfeld een verweer voeren. Meer heb ik er niet over te zeg gen." Rijksherbarium krijgt kostbare manuscripten De onlangs overleden botanicus prof. A. Kostermans heeft het Rijksherbarium een kostbare verzameling manuscripten na gelaten en een deel van zijn ver mogen. Hiervan moet planten onderzoek in Azië worden be kostigd. Kosterman, die 88 jaar werd. was van 1973-1976 gastmede werker bij het Rijksherbarium. Hij verzamelde meer dan 100.000 planten. Bovendien be schreef hij 950 soorten. Na de soevereiniteitsoverdracht na Kostermans de Indonesische nationaliteit aan. Hij adopteer de ruim tachtig Indonesische kinderen. De meesten liet hij een academische opleiding vol gen. Hierdoor had Kostermans grote invloed op de ontwikke lingvan de plantonwetenschap- pen in dat land. Drs. G. Kramer, gevolmachtigd minister in Ja karta, zal op 26 september de geschriften overdragen in het Rijksherbarium. Het Stadsdebat Laat gemeenteraad maar kiezen eiden erna straatsma (euzes durfden ze geen van al en te maken. De belangrijkste 'onclusie van het 'stadsgesprek' iver welzijn luidde gisteravond lan ook dat kiezen 'een heel astige zaak' is, die gelukkig aan le raadsleden is voorbehouden, ij moeten maar uitmaken waar ie komende jaren op bezuinigd noet worden. )e zeven deskundigen, die de iftrap gaven voor de gemeente- ijke 'kerntakendiscussie' over 'elzijnsbeleid, bleven ruim wee uur lang de bal doorspe en. Welzijnswerkers vinden dat iet club- en buurthuiswerk ïiets meer kan missen. Verte len woord igers uit de sector ge- :ondheidszorg willen meer geld oor de verzorging van zwervers n bejaarden. Op het eigen ter- ein zou korten een ondoenlijke :aak zijn. Ik heb niet zo'n zin om keuzes e maken", zei buurthuiswerk- ter H. Jansen, na het verzoek 'an de discussieleider om een ijstje op te stellen van mogelij- :e bezuinigingsposten. „Ik kan teen stappen zetten, wat het lelangrijkste is en wat minder." Üs er dan toch bezuinigd moet worden, dan maar op cultuur gebied. Want de welzijnswer kers hebben net een forse be zuiniging achter de kiezen. Jan sen stelde voor de renovatie van de Stadsgehoorzaal af te blazen. Zo'n 'prestige-object', dat bijna tien miljoen gulden kost, kan wat Jansen betreft achterwege blijven. Sociaal-verpleegkundige J. de Nooij, van de Leidse GGD, vond dat de gemeente allereerst moet bijspringen in geval van 'acute nood'. Daarbij denkt hij aan op straat zwervende psychiatrische patiënten en ouderen in een isolement. Op de tweede plaats moet er geld zijn voor het op lossen van andere problemen. Buurthuizen beschouwt hij als 'luxe voorzieningen', die alleen als er 'geld over is' open moeten blijven. Pastoraal buurtwerkster J. Dij- kens stelde dat haar klanten geen enkele behoefte hebben aan sportvoorzieningen. Bij de buurthuizen zou er wellicht ook wat afkunnen, om individuele noodgevallen 'weer op de been te helpen', ,,'t Is beschamend wat ik in de oostelijke binnen stad meemaak. Mensen die schuld op schuld maken, nooit Ideeën genoeg, bezuinigingen zijn onmogelijk aan te geven leiden henny v Sociaal verpleegkundige J. de Nooij: gen'. naar de bioscoop of de schouw burg gaan." Het welszijnswerk moet zich meer toespitsen op deze, vaak onzichtbare groep. De forumleden stortten zich vervolgens op de vraag voor wie welzijnsbeleid nu eigenlijk is bedoeld. De 'kansarmen' vond de een, de 'zwakkeren in de sa menleving', meende de ander. Het realiseren van een denk sportcentrum kan dan ook niet Buurthuizen zijn luxe voorzienin- foto hielco kuipers doorgaan, concludeerde T. Prent van ziekenfondsverzeke raar Zorg en Zekerheid. Discus sieleider G. van Pijkeren (minis terie volksgezondheid, welzijn en sport) kon niet uit de voeten met de term 'zwakkeren in de samenleving'. „Dat is zo'n beetje 83 procent van de sa menleving. De overige 17 pro cent maakt beleid." Wethouder Hennie Koek (PvdA) had de deelnemers aan het stadsdebat nog zo gewaar schuwd: „Het formuleren van nieuwe ideeën is altijd veel makkelijker dan aangeven ten koste van wat het moet gaan." Maar de waarschuwing werd door alle deskundigen - op een enkeling na - genegeerd. „Ik kan onmogelijk bezuinigingen aangevenverwoordde Coby Bordewijk de mening van de deskundingen. Alleen Steven Engelsman, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkun de, en Fred de Zoete, voorzitter van het bestuur van het Da Vin- ci-college (ondermeer het oude Louise de Coligny) deden nog een voorzichtige poging. Vier deskundigen debatteerden op verzoek van de gemeente over de vraag welk beleid Lei den op het terrein van cultuur en onderwijs de komende vier jaar moet voeren. Met in het achterhoofd dat er 18 miljoen gulden moet worden bezuinigd om het nieuwe beleid mogelijk te maken en de tekorten op te vangen. Maar het resultaat was teleurstellend. Engelsman probeerde in het be gin de discussie nog aan te wak keren: „Ik zal nogal ongenuan ceerd en hardnekkig praten. De nuance wordt later maar door de raad aangebracht." Hij stelde voor het onlangs opgerichte Centrum voor Beeldende Kunst maar te sluiten, de Irakenhal te verzelfstandigen („dat levert bij de rijksmusea toch tien tot twintig procent op") en Leiden vooral internationaal te promo ten als stad van kennis en cul tuur. „Leiden moet zich in zijn beleid niet primair mikken op de eigen bevolking. De kwaliteit op het gebied van kunst en cul tuur is zo groot dat de stad zich moet richten op de hele wereld. Leiden is zeer aantrekkelijk voor de cultuurtoerist. Laten we Lei den samen promoten en zo zeer veel mensen over de vloer krij gen die hier hun geld uitgeven." Het bleef echter bij zijn poging. Waarbij een grote rol speelde dat bijvoorbeeld Ton Ouwer- kerk, voorzitter van het bestuur van de Leidse Hogeschool en De Zoete zich afvroegen waar om juist zij waren uitgenodigd. „Wij zijn afhankelijk van rijksfi nanciering en hebben weinig met de gemeente te maken", waren hun opmerkingen. Ou- werkerk gebruikte de avond nog wel om de aanwezige politici op te roepen met hem te strijden voor de vestigingen van hoger economisch en administratief onderwijs in Leiden. „Maar dat kost de gemeente geen geld." Ook Bordewijk gebruikte de dis cussie om te pleiten voor een zaak, waarin zij allang actiefis: het behoud van de bioscoop Trianon. Zij benadrukte verder dat l-eiden vooral de sterke punten in de stad zou moeten versterken, maar weigerde in te gaan op mogelijke bezuinigin- Voorzitter F. de Zoete van het Da Vinci-college: 'Kijk naar tarief van de bibliotheek'. FOTÓ HIELCO KUIPERS gen. derzoek te onderwerpen. „Je De Zoete deed nog wel de sug- kunt kijken naar de tarieven en gestie allerlei uitvoeringstaken het gebruik. Er wordt weinig ge- van de gemeente uit te beste- bruik van gemaakt en vermoe den en de 5,6 miljoen gulden delijk ook nog door mensen die die leiden jaarlijks in de biblio- het gemakkelijk kunnen beta theek stopt aan een nader on- Ien."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11