Onze Top 5 yan deze week. ent Ouders vragen rechter zoon uit huis te zetten Kristalaanbiedingen. Binnenland i is vijftien jaar voor moord op Duits meisje Studentenprotest tegen snoeien Betalen van klikkende crimineel gebruikelijk Waarschuwend vingertje Raad van State en CPB 89 2.99 9.90 Vakcentrales positief, werkgevers willen geld zien INKOMSTEN UITGAVEN NSDAG 20 SEPTEMBER 1994 ANP Algemeen Nederljnds Peril oPP Oimss.h lende Peis Pn-ns >de bij botsing auto met trein |heden Een 50-jarige inwoner van Rheden is gisteren door een jferkeersongeval om het leven gekomen. Zijn auto botste op een pet knipperlichten beveiligde overgang tegen een trein. Volgens e politie was de man op slag dood. Zijn passagier raakte ge jond. maar is buiten levensgevaar. Asielzoekerscentrum Goes beschoten Joes Het asielzoekerscentrum in Goes is in de nacht van zon- jagop maandag door onbekenden met een zware luchtbuks be- fchoten. Er is twee keer op ramen geschoten, niemand raakte ffiyvond. Het is de derde keer in twee weken dat het centrum lelwit is van vernielingen. In de nacht van donderdag op vrij- Jag sneuvelden 24 ruiten, maar dat kwam omdat een bewoner i het AZC woest was. Twee weken geleden werd brand ge dicht in een ruimte van de technische dienst. Dankzij rookmel- jers kon het vuur snel worden gedoofd. ïToevorden krijgt prijs uit VS pcnlOEVORDEN gemeente Coevorden is gisteren onderscheiden n |iet de 'Partnership Award' van de Amerikaanse strijdkrachten (je h Europa. De prijs is een erkenning voor de inspanningen van vaJe gemeente voor een succesvolle integratie van Amerikanen en lfs )un gezinsleden van de NAVO-basis in Coevorden en de bewo- e_ Iers van het dorp. De kinderen van de Amerikaans-Nederlandse jchool vieren samen Sinterklaas en Halloween en de Amerikaan- je kinderen doen mee aan de jaarlijkse verkiezing tot Miss Gan- jenhoedster. Amerikanen en Nederlanders treffen elkaar verder >p sportief en cultureel terrein, terwijl voor de Amerikanen ook len6 voorz'en 'n zaken als een community center'en een Ameri kaanse school. ^Verkrachting op Wijchense kermis an-MjCHEN» Een 28-jarige vrouw uit Wijchen, nabij Nijmegen, is in le fle nacht van zaterdag op zondag door kermisbezoekers ver- ie- tracht. De Wijchense vrouw werd na middernacht onder dwang lentan het kermisterrein meegenomen door een aantal mannen en delerkracht. De Wijchense politie is inmiddels met een team van rijf mensen aan een onderzoek begonnen. Celstraf voor beramen overval pEN bosch Een 30-jarige Eindhovenaar is gisteren door de rechtbank in Den Bosch conform de eis veroordeeld tot zeven jaar cel. De man beraamde vanuit zijn cel in Roermond, waar hij foor een overval een straf van drie jaar uitzat, nieuwe overvallen die hij door anderen liet uitvoeren. Zijn broer beroofde in sep- jgldember 1992 een grenswisselkantoor in Venlo. De buit was ruim jVa|en ton- ^en bankoverval in Venlo mislukte en bij een overval in .ggïindhoven werd 130.000 gulden buitgemaakt, jistji T oestuur wil geld voor wegzakken kerk lit woerden Evangeliegemeente De Weg uit Woerden wil van de e zigemeente vier miljoen gulden schadevergoeding. Volgens het kerkbestuur is hun nieuwe kerk onherstelbaar beschadigd. De srifyeengrond onder de kerk zou door de gemeente te snel zijn op- n gehoogd. De grond zakte weer in waardoor de onlangs gebouw iet de kerk twaalf centimeter naar het noorden is opgeschoven, Door de verschuiving van het gebouw zijn grote scheuren in de ie- jnuren ontstaan, zegt het kerkbestuur. Volgens de gemeente is beschadigde kerk niet goed gebouwd. ke Wegens moord op een 14-jarig a( )uits meisje heeft officier van justitie G. van der Burg gisteren n Breda tegen een 38-jarige Til- burger vijftien jaar cel geëist. De nan zou het meisje op 17 juni in het attractiepark De Beekse lergen hebben gewurgd, nadat lij haar eerst had proberen te verkrachten. De man, die als beveiligings- seambte in De Beekse Bergen werkt, ontkent alles. Maar vol gens het openbaar ministerie j'e Rijzen sporen van banden van een dienstauto, van bloed en van schoenen in de richting van de verdachte Tilburger. Op de kleding van het slachtoffer zijn >ok vezels van kleding van de erdachte gevonden. Volgens zijn advocaat is het goed mogelijk dat iemand an ders in de auto van de Tilburgse beveiligingsman heeft gereden, zijn schoenen heeft gedragen en zijn kleding aanhad. Verder heeft de Tilburger volgens zijn raadsman een vrijwel sluitend alibi. De officier van justitie betrok in zijn eis echter ook het feit dat de Tilburger zich niet door een psychiater liet onderzoeken en dat hij tien jaar geleden is ver oordeeld voor verkrachting. De man zelf noemt het bizar dat hij van moord wordt beschuldigd. „Je kunt alles van me zeggen, maar ik ben geen moordenaar. Het is een grote vernedering voor mij, mijn gezin en mijn fa milie." De uitspraak is op 3 ok tober. Drugverslaafde zoon terroriseert gezin De ouders van een 18-jarige man uit Bovenkarspel heb ben de president van de Alkmaarse rechtbank in een kort geding gevraagd hun gewelddadige zoon uit huis te zet ten. De ouders zijn elders ondergedoken en durven niet meer naar hun woning terug. alkmaar anpis hun inwonende zoon sinds 1993 gaandeweg volkomen on handelbaar geworden. Hij be dreigde zijn moeder, mishan delde zijn vader en gooide met meubilair. Nadat de zoon tijdelijk bij zijn zus was ingetrokken, verbeter den de verhoudingen. Medio In de dagvaarding aan hun zoon stellen de ouders 'ten ein de raad te zijn'. Hun beroep op diverse hulpverlenende instel lingen heeft geen oplossing ge boden. Ook de politie kon niets meer doen. Volgens de ouders 1993 ging het weer mis. De man gebruikte drugs, weigerde me dicijnen. pleegde volgens zijn ouders diefstallen en ging 'met verkeerde vrienden om'. In juni dit jaar tuigde hij zijn vader af, die aangifte deed. De zoon ver joeg daarna zijn ouders en nam hun woning in bezit. De ouders eisen nu dat hun zoon binnen 48 uur de woning verlaat en de sleutel inlevert. Ook vragen zij de Alkmaarse rechtbankpresident hun zoon te verbieden ooit nog terug te ke ren zonder hun uitdrukkelijke toestemming. Het kort geding dient op 26 september. Het Nederlands centrum voor Geestelijke volksgezondheid (NcGv) concludeerde onlangs na een tweejarig onderzoek dat mishandelde ouders zelden hulp inroepen. Angst voor wraak en voor een definitieve breuk met het kind of met de partner, en loyaliteit jegens het kind spelen daarbij een belang rijke rol. Alle opsporingsdiensten hebben potje den haag* anp Vrijwel alle opsporings- en in lichtingendiensten hebben een potje waaruit zij tipgeld betalen aan informanten uit het criminele milieu. Behalve de recherche gaat het om de Algemene Inspectiedienst (AID), de FIOD (fiscale poli tie). de Binnenlandse Veilig heidsdienst BVD. de milieu - inspectie en de militaire in lichtingendiensten. Goed in gevoerde bronnen uit het jus titiële circuit hebben dat be vestigd. Procureur-generaal Gonsal- ves die is belast met de geor ganiseerde misdaad zei al eerder dat Justitie beschikt over een geheim fonds van 1,5 miljoen gulden per jaar, waarmee de recherche crimi nele informatie koopt. Ook zou er nog een miljoen gul den beschikbaar zijn als 'toongeld' voor het pseudo- aankopen van bijvoorbeeld drugs. De Tweede Kamer is be zorgd. CDA en WD willen van minister Sorgdrager van justitie precies weten hoe de vork in de steel zit. PvdA en D66 wachten liever eerst het rapport af van de kamercom missie-Van Traa, die een vooronderzoek verricht naar de opsporingsmethoden van de politie. De rapportage ver schijnt medio oktober. Naast de 2,5 miljoen is het niet bekend hoeveel geld de verschillende opsporings- en inlichtingendiensten nog eens hebben gereserveerd voor tips. De BVD heeft bo venop haar begroting van 65 miljoen gulden een fonds voor geheime uitgaven tot vier miljoen per jaar. den haag. anp-gpd zoetermeer Studenten van de Technische Universiteit Delft hebben gistermiddag enige tijd met ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap pen in Zoetermeer bezet. De actievoerders, die de deuren hadden dichtgespijkerd of automatisch hadden vergrendeld, protesteerden tegen de be zuinigingsplannen van minister Ritzen en eisten een gesprek met hem. Nadat de bewindsman hen had toegezegd vandaag te praten, maakten de studenten een einde aan de actie. foto anp marcel antonisse Dat een bezuinigingspakket van ruim achttien miljard gulden zo weinig oplevert voor het finan cieringstekort en de werkgele genheid, geeft aan hoe groot de problemen in Nederland zijn. Dat stelt de Raad van State in zijn advies over de Miljoenen nota, dat vanmiddag met de Miljoenennota aan de Tweede Kamer is aangeboden. I loewel de Raad zich wel kan vinden in de richting die het ka binet wil inslaan, zijn de cijfers over het financieringstekort in 1994 en 1995 nog steeds 'gellat teerd' door het gebruik van een malige ontvangsten en uitstel van uitgaven als dekking. Als het financieringstekort daarvan wordt geschoond, dan zou het voor 1994 op 4,4 procent uitko men in plaats van de 3,0 pro cent die nu in de Miljoenennota staat. De Raad is positief over het zogeheten behoedzame econo mische scenario waarop het ka binet het financieel-economi- sche beleid heeft gebaseerd. Het maakt er echter Bezwaar tegen dat de meevallers die zich daar door de komende jaren kunnen cd Passato di Pomodoro, pak 500 gram .LUT Pampers "Boy of Girl, diverse soorten, 0 A dubbelpak J3939" j+Eyy Nu met gratis proefpakje Pampers babydoek]es* Cd Keukenrollen, met herfstdecoratie, 0 pak 3 rollen Z.yy Braziliaanse perssinaasappelen, net 2!/2 kilo CdZaanlander mild kaas 48+, vers van 't mes, kilo Extra kristalzegel bij... Tarvo Moutbrood, 1 verpakt, heel JSf 1.99 Cd Fromage frais, verse roomkaas, o /i n kuipje 150 gram 2%% l-JYÖ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 september as_ 'Zolang de voorraad strekt 's Landsgrootste kruidenier Dlijft op ae kleintjes letten. den haag anp Positief, gematigd optimistisch tot en met woedend. De reac ties op de Miljoenennota van respectievelijk de vakcentrales, werkgevers en milieuorganisa ties lopen dit jaar nogal uiteen. Hieronder een korte samenvat ting van de kritiek of hulde voor het kabinetsbeleid de ko mende vier jaar. Werkgevers De grote werkgeversorganisa ties VNO en NCW zijn tevreden dat het kabinet duidelijk aan geeft waar het de komende vier jaar met de uitgaven heen wil en wat de omvang van de las tenverlichting is. Maar ze zijn er wel boos over dat van de vier miljard gulden lastenverlich ting volgend jaar per saldo niets bij het bedrijfsleven te rechtkomt. Verder ontbreken plannen voor verbetering van de structuur van de economie en de arbeidsmarkt, nodig om de werkloosheid terug te drin gen. KNOV en NCOV, de be langenbehartigers van de klei nere bedrijven die veelal sterk afhankelijk zijn van de binnen landse markt, vinden dat het kabinet bij financiële meeval lers de voorkeur moet geven aan lastenverlichting boven verlaging van het financie ringstekort. Ze tonen zich ove rigens tevreden dat het huidige kabinet nog meer aandacht geeft aan het midden- en kleinbedrijf dan het vorige. Vakcentrales De vakcentrale FNV meent dat het kabinet zich in een wel zeer strak bezuinigingscorset heeft gesnoerd. Bij het kabinet is de neiging de vetertjes van het corset enigszins te laten vieren echter wel, zij het spaarzaam, aanwezig. Deze houding geeft volgens de FNV lucht voor con structief sociaal-economisch overleg. De christelijke CNV vindt het kabinet 'bijzonder kwetsbaar.' Het is op zoek naar werk, maar is daarbij afhanke lijk van de inzet van werkge vers en werknemers. De laatsten willen matigen, de eer sten hun winst niet zonder meer in werk omzetten. Het kabinet is volgens het CNV niet consequent in de speurtocht naar werk. Bezuinigingen (ambtenaren en onderwijs), meer concurrentie, prikkels en prestaties, doelmatigheid en zelfstandigheid van mensen Belasting op milieu 1,9 f7,7 °0) Overige belastingen op inkomen, winst en vermogen 5,1 (2,8°o) Inkomstenbelasting 9,0 (5.0%) Aardgas 7,5 (4.2%) Accijnzen 13,8 (7,7%) Vennootschapsbelasting 16,7 (9,3%) Overige kostprijsverhogende belastingen 17,5 (9.8%) Loonbelasting 44,2 (24,7% 179,1 miljard financieringstekort] 18,6 miljardi Incidentele loonstijgingen/overige -0.2 (-0,1%) Landbouw, natuurbeheer en visserij 3,1 (1,6%) Economische Zaken 3,6 (1,8°o) Justitie 4.2 (2.1%) Financiën 5,2 (2.6%) Binnenlandse Zaken 6,7 (3,4%) Buitenlandse Zaken 6,8 (3,4°o) Europese Unie 10,0 (5,1%) Verkeer en waterstaat en Infrastructuurfonds 11,3 (5,7%) Welzijn, volksgezondheid en sport 15,2 (7,7%) Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer 11,0 (5,6%) Defensie 13.5 (6.8%) Gemeente- en Provinciefonds 20,1 (10,2%) Sociale Zaken en werkgelegenheid 25,1 (12,7%) Rente staatsschuld 28,0 (14,2%) 197,7 miljard (100%) in miljarden guldens c en in procenten J raming 7995 bedragen en procenten afgerond. 1" brengen werk niet dichterbij. Mét de werkgevers vindt het CNV dat uit concurrentie-oog- punt een modernere economi sche structuur nodig is. Politie De Algemeen Christelijke Poli tiebond (ACP) is ontgoocheld over de eerste begroting van het paarse kabinet. De bond heeft er geen goed woord voor over dat maar vijftig miljoen gulden extra is uitgetrokken voorde politiebegroting. „Puur kiezersbedrog. Van betere be strijding van de criminaliteit en vergroting van de veiligheid komt niets terecht", meent de ACP. „Ik snap niet dat minister Dijkstal niet meteen is afgetre den na de besprekingen over de begroting aldus ACP-voor- zitter Kruizinga. „De man moet wel erg dol zijn op regeren om dit allemaal te pikken. Dijkstal, en met hem de WD, staat in zijn hemd omdat juist hij zo veel mooie verkiezingsbeloften deed." Ambtenaren De ambtenarenbonden vinden dat ambtenaren er de komen de jaren meer dan andere bur gers op achteruit gaan. De FNV-ambtenarenbond Abva Kabo stelt verder dat CAO-on- derhandelingen bij overheid en onderwijs vrij wel onmogelijk zijn geworden, nu het kabinet 1,5 miljard wil bezuinigen door onder meer de VUT te schrap pen. DeCNV-ambtenarencen- trale CCOOP wijst op de kritiek van de Raad van State, die stelt dat het voortdurend beknibbe len op ambtenaren en onder wijzers zijn grenzen heeft. De CMHF voor middelbaar en ho ger personeel concludeert dat de overheid haar personeel in een wurggreep houdt om op die manier de schatkist te vul len. Defensie De militaire bonden vrezen dat er de komende jaren bij Defen sie veel gedwongen ontslagen vallen. Ze verwijten minister Voorhoeve dat hij met name het burgerpersoneel in onze kerheid laat over hun toe komst. Naast de uitvoering van de Prioriteitennota staan Voor hoeve de komende nog eens 900 miljoen aan bezuinigingen le wachten. De christelijke CFO voorspelt dat dat niet zal blij ken te kunnen zonder gedwon gen ontsalgen. De gezamenlij ke organisaties van officieren denken dat de grote bezuini gingen bij Defensie de bodem wegslaan onder de plannen lot reorganisatie van de krijgs macht, zoals vastgelegd in de Prioriteitennota. Landbouw landbouw- en natuurorganisa ties hebben weinig goede woorden over voor de Rijksbe groting. Ze bestempelen het aangekondigde beleid als vaag. flets en slecht voor de natuur. Volgens de stichting Natuur en Milieu leiden de bezuinigingen op natuurbeleid en landinrich ting onontkoombaar tot ach teruitgang van de natuur. I Iet landbouwschap stelt dat het kabinet terecht veel belang hecht aan een vitaal landelijk gebied, maar dat het kahinet vervolgens niet aangeeft welke rol de land- en tuinbouw daar in kan en moet spelen. Derde Wereld Deontwikkelingsorganisaties zijn gematigd positief over de nieuwe begroting van minister Pronk. Er is volgend jaar iets meer geld beschikbaar voor structurelearmoedebestrijding en dat is na de gestate toena me van de noodhulp 'zonder meer positief, aldus het Ge meenschappelijk Overleg Me definanciering (GOM) waarin Cebemo, Icco, Hivos en Novib verenigd zijn. De organisaties noemen het daarentegen 'te leurstellend' dat de plannen om 0.1 procent van het bruto nationaal produkt te besteden aan internationaal milieube leid niet gerealiseerd worden. Zij hebben verder kritiek op het feit dat Ontwikkelingssa menwerking ook in 1995 'he laas' weer bijdraagt in de kos ten van opvang en onderwijs van asielzoekers. voordoen, slechts 'met voor rang' voor verdere verlaging van het financieringstekort worden aangewend. Die term laat vol gens de Raad te veel ruimte. Ook het Centraal Planbureau (C.PB) steekt de waarschuwende vinger op. I let CPB signaleert een drietal 'dreigingen' voor het kabinet die ongeveer sporen met de mening van de Raad van State. Het zal standvastigheid vergen om de financiële disci pline bij meevallers ook vast te houden, menen de rekenmees ters van het kabinet. Daarnaast zullen aangekon digde ombuigingen op moeilij ke terreinen als de sociale ze kerheid en de gezondheidszorg in hoog tempo uitgewerkt en ingevoerd moeten worden wil len de ingeboekte besparingen in 1998 gehaald worden. Ten slotte is het doorvoeren van de plannen mede afhankelijk van de inzet van anderen, meent het CPB. Daar zal het kabinet aan moeten werken in overleg met alle betrokkenen: woning corporaties, vakbonden, werk gevers, gemeenten, provincies, zorginstellingen en arbeidsbu reaus. 'Staatsschuld kan over twee tot driejaar fors omlaag' BRUSSEL ANP Minister Zalm van financi ën verwacht dat de staats schuld binnen twee tot drie jaar gaat dalen. De minister zei dit gisteren in Brussel na afloop van een vergadering van de ministers van finan ciën van de Europese Unie. De ministerraad onder zoekt in welke lidstaten sprake is van een buiten sporig hoog overheidste kort. Geen van de lidstaten, met uitzondering van Luxemburg, voldoet op dit moment aan de criteria in het verdrag van Maastricht voor deelneming aan de Economische en Monetaire Unie (EMU). De norm voor de staatsschuldquote de staatsschuld in verhouding tot het totaal aan geprodu ceerde produkten en dien- sten ofte wel liet BBP is zestig procent. Nederland heeft een staatsschuld van ongeveer 81 procent van het BBP ofte wel het bruto binnenlands produkt. Die staatsschuldquote zal vol gens het regeerakkoord niet eerder dan in 1998 gaan da len. Volgens Zalm is het re geerakkoord gebaseerd op een te behoedzaam scena rio. „Dat scenario is ge schikt als vertrekpunt voor het financieel beleid, maar is geen echte prognose. Een hele verstandige keuze voor het monetaire beleid, maar niet geschikt voor interna tionale presentatie", aldus de bewindsman. Nederland rekent zich arm en dat is nu ook weer niet de bedoeling. Zalm stelt zich op het standpunt dat Nederland mee moet kunnen doen aan de EMU, zodra de staatsschuldquote een dalende tendens ver- loont. Dat zal, zo verwacht Zalm, reeds in '96-'97 het geval zijn. De economische groei zal immers vermoe delijk hoger zijn dan de twee procent waarop de re gering tot nu toe rekende. De Europese Commissie gaat voor Nederland uit van een economische groei van gemiddeld drie procent, al dus Zalm.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3