Hoogleraar pleit voor nieuwe provincie Midden Nederland Randstad Groot aantal faillissementen verwacht door wateroverlast t Voorzichtiger gedrag met seks en spuit Minder aids-infecties onder druggebruikers Gene Pharming wil verbeterde Herman Heineken bouwt een brouwerij in China Vogelaars trotseren storm, wind en regen Te korte wachtlijst levertransplantatie Carine en Willemijn bezoeken musicalsterren I DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 CHEF CERT VISSER. 071 -356-J39.PI V -CHEF PAUL VAN DER KOOI) 071-356441 'Den Haag en Utrecht niet zelfstandig Utrecht, Amersfoort, Den Haag, Delft, Leiden en het Groene Hart van Nederland kunnen het beste worden I ondergebracht in één provincie Midden Nederland. De kersverse Delftse hoogleraar technische bestuurskunde W. Salet ziet voor een dergelijke krachtige provincie enorme mogelijkheden, maar dan moeten de steden Den Haag en Utrecht worden teruggefloten op hun weg naar de vorming van zelfstandige stadsprovincies. Want een provincie waarin de stedelijke gebieden eilandjes zijn, is vleugellam. delft cpdden in de onoverzichtelijke dis cussie rond de bestuurlijke ver- De hoogleraar zei dat tijdens nieuwing van Nederland. Hij wil zijn inauguratierede, 'Gegrond toe naar zeven provincies. De Bestuur' over regionale bestuur- hoogleraar vindt de weg die nu lijke ontwikkelingen. Salet laat wordt ingeslagen een onge- I een nieuw geluid horen, mid- wenste. „Nederland wordt op gedeeld in zeven stadsprovin cies en misschien nog eens 24 nieuwe provincies. Voordat die ontwikkeling te ver doorschiet, moet het nieuwe kabinet zo snel mogelijk een standpunt in nemen over de provincies-nieu- we-stijl." Als je de steden uit de regio licht blijven slechts Testgebie den over volgens Salet. Gebie den die bestuurlijk zwak, onsa menhangend en versnipperd dreigen te worden. Hij zei veel meer toekomst te zien in zeven provincies met een krachtig be stuur, waarin de grote steden gewoon zijn opgenomen. „Mijn idee voor een nieuwe provincie Midden Nederland krijgt extra gewicht nu Noord- en Zuid- Holland te kennen hebben ge geven wel te voelen voor een fu sie. Het Groene Hart van Neder land komt op die manier onder verantwoordelijkheid van een en het zelfde provinciebestuur, zodat er samenhang komt in de ontwikkelingervan." „Utrecht en Den Haag blijven gewoon de stadskernen van de nieuwe provincie vormen, om dat anders de slagkracht van een provinciebestuur volkomen verloren gaat. Een stedelijke omgeving staat niet los van zijn groene omgeving. Die wissel werking kan het beste worden ALKMAAR CPD gegarandeerd door een provin ciale bestuursmacht, die wikt en weegt en dan de beslissingen neemt". Voortouw „Kijk, een hogesnelheidslijn (HSL) is een beslissing van de landsregering. Daar komt ook Europees beleid bij om de hoek kijken. Maar een goed provin ciebestuur kan het voortouw gaan nemen over het traject en daarover al vroegtijdig met de gemeentebesturen in haar ge bied gaan overleggen. Zodat die een duidelijke stem krijgen bij het tot stand komen van de HSL. Een stem die nu nog ver snipperd dreigt te worden". In het noordelijk deel van Noord-Holland worden tiental len faillissementen onder agra riërs verwacht als gevolg van de wateroverlast. Verzekerings maatschappijen melden dat geen enkele polis de schade dekt die als gevolg van de 'over stromingen' is ontstaan. De firma Van Breugel in Heerhugowaard heeft water schap Groot-Geestmerambacht en het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen aanspra kelijk gesteld. Het bedrijf heeft stevige kritiek op de handelwij ze van de waterschappen. Deze geluiden zijn ook bij andere agrariërs te horen. Het provin ciebestuur bespreekt volgende week of gedupeerden in aan merking komen voor een scha devergoeding. Bovendien wordt dan uitgebreid gesproken over de vraag hoe het kon gebeuren dat enkele dagen van overvloe dige regenval de boezemwate ren liet overstromen. Noodtoestand Dat bleek gisteren in de verga dering van Provinciale Staten. Commissaris van de Koningin Van Kemenade liet weten dat hij zaterdag bijna de noodtoe stand had uitgeroepen. Maar enkele maatregelen (stopzetten van de scheepvaart boven het Noordzeekanaal en het afslui ten van enkele dijken) hadden al voldoende effect. Volgens Van Kemenade valt de waterschappen of het hoog heemraadschap niets te verwij ten. De ongelukkige combinatie van factoren (enorme regenval in korte tijd, de hoge stand van het IJsselmeer, de verkeerde windstand en het uitvallen van een pomp van het gemaal bij Den Helder) had tot gevolg dat de boezemwateren het gespui de water niet meer konden be vatten en buiten de oevers tra den. Pas toen de situatie van de boezemwateren echt onhoud baar dreigde te worden, gelastte Van Kemenade de stopzetting van de poldergemalen in Noord-Holland, zodat het wa terpeil in de polders snel steeg en voor overlast en schade zorg de. Minister Van Aartsen van landbouw, natuurbeheer en vis serij heeft zijn departement op dracht gegeven verslag uit te brengen over de gevolgen van de wateroverlast voor de land bouw in Noord-Holland. Het waterpeil in noordelijk Noord Holland zal overigens pas over enkele dagen normaal zijn. De situatie is hier en daar nog steeds kritiek. Tenzij er opnieuw grote hoeveelheden regen val len. verwacht het hoogheem raadschap dat het waterpeil ge staag zal zakken. AMSTERDAM ANP Amsterdamse harddrugsgebrui kers zijn de afgelopen jaren steeds voorzichtiger geworden inzake aidsbesmetting. Risico vol gedrag bij zowel spuiten als seks is afgenomen. Het aantal nieuwe hiv-geïnfecteerden on der verslaafden daalt, hoewel de verspreiding van het virus on der hen aanzienlijk blijft. Pre ventieve maatregelen zijn dan ook nog steeds nodig en behoe ven uitbreiding. Dat concludeert drs. E. van Ameijden, die op 28 september hoopt te promoveren aan de Universiteit van Amsterdam. Hij is onderzoeker bij de Amster damse GG&GD. Van Ameijdens studie maakt deel uit van het zogenoemde cohort-onderzoek dat een groot aantal mensen jaren lang volgt. Hij heeft onderzoek gedaan on der 1100 harddrugsgebruikers, waarvan 80 procent spuit. Het aantal nieuwe infecties is ten opzichte van 1986 sterk ge daald: van tien op de honderd tot twee tot drie op de honderd. Het percentage geïnfecteerden is nu nog stabiel op 30. Van Ameijden verwacht dat dat op den duur zal afnemen. De daling van het aantal in fecties heeft direct verband met het gedrag van harddrugsge bruikers en preventieve maatre gelen om besmetting te voorko men, aldus de promovendus. Ook op seksueel gebied is het risicovol gedrag afgenomen. Bij de heroïneprostituées gebruikt 58 procent altijd een condoom, ten opziéhte van 21 procent in 1986. Ze hebben nu elke maand 64 klanten in plaats van 84. Van Ameijden schat dat jaarlijks 25 klanten hiv-besmet raken door seks met verslaafde Amster damse prostitueés. AMSTERDAM ANP Overvallers richten vernielingen aan raam te rammen, maar dat bleek van pantserglas. Vervol gens werd de shovel in brand Bij een poging het hoofdkan- gestoken. Drie geparkeerde au- toor van het GWK in Diemen te to's raakten beschadigd. Twee beroven, is gisterochtend een vluchtauto's gingen ook in spoor van vernielingen aange- vlammen op. De overvallers richt. Eerst probeerden de twee wisten in Amsterdam-Noord overvallers met een shovel een aan de politie te ontkomen. Kudde van lactoferr-ine-koeien POLSBROEK CPD Het Leidse biotechnologiebe drijf Gene Pharming werkt aan een verbeterde versie van de wereldberoemde transgene stier I Herman. In Polsbroek in de Lo- I pikerwaard wil het bedrijf de stamvader fokken van de koeien I waarmee het straks lactoferrine wil produceren. Herman, bij wie een menselijk gen is inge- I bracht, is daar vrijwel zeker niet geschikt voor, aldus dr. R. Strij- ker, directeur technologie van Gene Pharming Europe. Door het gen op een andere plek in het chromosoom in te bouwen, wordt de lactoferrine- produktie aanzienlijk opgevij- j zeld. Uit proeven met muizen blijkt dat door verplaatsing van het gen de produktie van lacto- ferrine wel tien keer zo hoog kan worden. „De normale hoe- AMSTERDAM GPD Heineken gaat in China een nieuwe bierbrouwerij neerzet ten. De fabriek komt op Hainan te staan, een eiland ten zuiden van het Chinese vasteland. Na voltooiing van de eerste bouw fase, over twee jaar, moet de brouwerij jaarlijks 650.000 hec toliter Tiger bier gaan leveren. Er is 118 miljoen gulden mee gemoeid. Het is het derde brouwerij project van Heineken in China. Sinds 1988 neemt Heineken deel in de Shanghai Mila brou werij die in en rondom Shang hai de biermerken Reeb en Ti ger op de markt brengt. In 1993 nam Heineken een belang in een brouwerij in Fuzhou, de grootste brouwerij van de pro vincie Fujian. In dit bedrijf wordt voornamelijk Rong Cheng bier gemaakt. ''•'■iW'V.V/.y/M Gewapend met paraplu's, laarzen en regen kleding trokken honderden 'vogelaars' de af gelopen dagen naar de kust om de zeevogel trek te bekijken. Vanwege de stormachtige noord-westenwind trokken de vogels vlak langs het strand. Meestal vliegen de dieren ver boven zee, waardoor ze niet goed te zien zijn. Onder meer duizenden Noordse Storm vogels, honderden pijlstormers en Jan van Genten passeerden al in de vroege ochtendu ren onze kust. Op Camperduin, bij Egmond, Scheveningen en West Capelle was er veel - ifêZfe. f j?/, belangstelling voor het schouwspel. Het komt zelden voor dat het zo vroeg in de herfst stormt juist op het hoogtepunt van de zeevo geltrek. FOTO MARTIJN DE JONCE Te weinig patiënten doorverwezen DEN HAAG ANP Specialisten verwijzen onvol doende patiënten die voor een levertransplantatie in aanmer king komen door naar een ge specialiseerd centrum. De hui dige, korte wachtlijst, geeft daardoor een vertekend beeld. De lijst zou drie tot vier keer zo lang moeten zijn als nu het ge val is. Dat de specialisten niet zo vaak doorverwijzen komt door hun onbekendheid met de criteria voor een transplantatie en door slechte ervaringen in het verleden. Tot die conclusie komt prof. O. Terpstra, chirurg in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden, in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Terpstra nam de korte wachtlijsten voor lever transplantaties onder de loep, omdat het aantal transplanta ties en het aantal mensen op de wachtlijst bij elkaar opgeteld niet correspondeert met het aantal mensen dat statistisch gezien een transplantatie nodig heeft. Die groep is veel groter. In Nederland werden vorig jaar 66 levertransplantaties uit gevoerd en waren er 20 wach tende patiënten. Volgens de Groningse artsen Kloppenberg en Gips zouden er per miljoen inwoners maximaal tien lever transplantaties per jaar nodig zijn: omgerekend voor de hele Nederlandse bevolking 150 per jaar. Zij zijn tot dat aantal geko men door een analyse te maken van de sterfte oncler patiënten veelheid is één tot tien gram per liter, één muis produceerde wel vijftig gram." Wetenschappelijk mag dat in teressant zijn, commercieel is dat van het allergrootste belang. „Het gaat om de vraag of je straks voor dezelfde hoeveel heid tien of honderd koeien op stal moet hebben staan", illu streert Strijker. Voorlopig schat hij de hoeveelheid lactoferrine die een koe per jaar kan produ ceren op zo'n vijftig kilo. „Daar kun je een heleboel mensen mee genezen." Het is uitdrukkelijk de bedoe ling van Gene Pharming koeien én stieren te fokken. „We willen meerdere stamvaders en niet al leen van Herman afhankelijk zijn. Wat dat betreft past het fokken van deze nieuwe serie transgene runderen volledig in onze oorspronkelijke plannen." DE WEEK VAN DE BEZORGER Een week per jaar wordt er door alle regionale kranten in Nederland extra aandacht aan de bezorgers van de krant besteed. De Week van de Bezorger staat dit jaar in het teken van de droomwens. De krant laat deze week een aantal droomwensen van bezorgers in vervulling gaan. We beginnen met Carine Boekee en haar vriendin en collegaatje Willemijn Witte. Hun wens was het om eens achter de schermen van een musical een paar beroemde sterren te ontmoeten. Het tweetal bracht een bezoekje aan de Joop van den Ende- produktie The Phantom of the Opera. Volgens Heineken groeit de biermarkt in China snel. Na de Verenigde Staten van Amerika is China nu al de tweede bier markt ter wereld. Per hoofd van de bevolking wordt er 10 liter bier per jaar gedronken. Heine ken is in de Chinese markt het leidende importmerk. De export van Heineken bier naar China is in de eerste helft van 1994 met de helft toegenomen. De nieuwe brouwerij bij Hai- kou op Hainan is een gezamen lijke onderneming met de Hai nan Brewery Company Ltd (HB- CL). Voor 80 procent zijn de aandelen in handen van de Asia Pacific Breweries Limited (APB), op haar beurt een ook joint venture van Heineken en Frea- ser and Neave. De overige 20 procent van de aandelen in de nieuwe brouwerij verust bij de HBCL. SCHEVENINGEN PETER VAN DE KRAATS „Hartstikke leuk", was het eensluidende oordeel van Ca rine Boekee en Willemijn Witte nadat ze zojuist de musicalster ren Els Bongers en 'het spook van de opera' Henk Poort had den ontmoet. En moeder Boe kee, meegereisd naar het Cir custheater in Scheveningen, glunderde net zo hard mee. De droomwens van deze twee krantenbezorgsters was in ver vulling gegaan. Met z'n drietjes konden ze meer dan anderhalf uur getuige zijn van de transformatie die Henk Poort iedere avond ondergaat om spook te worden. De zanger wordt iedere dag vanaf een uur of zes tot acht onder handen ge nomen door zijn grimeuse Olga. Zij meet Poort eerst een soort badmuts aan en brengt hem daarna de verschrikkelijke ver wondingen toe die de reden zijn dat het spook een half masker en een pruikje draagt. Wat hem er overigens niet van weerhoudt een innige liefde te koesteren voor de schone Christine. Al die weten willen hoe dat afloopt, zullen zich naar het Circusthea ter, al meer dan een jaar domi cilie van het spook, moeten be geven. „We zijn sinds we naar I-es Mi serables geweest zijn gek op musicals", verklaren de dames eendrachtig de reden van hun wens. Carine bezocht al zeven verschillende musicals en zat in totaal zo'n tien keer in een zaal en Willemijn zag er zelfs al acht en nam in totaal twaalf keer plaats in een theaterstoel voor een musical. De kaarten werden veelal betaald met het geld dat ze met hun krantenwijk verdie nen. Beiden bezochten zelfs al een musical in Londen, het wal halla van deze tegenwoordig weer enorm populaire theater vorm. „Toen we een oproep za gen in Papermate, het krantje voor bezorgers, om. je wens in te sturen, heb ik dat gedaan", ver telt Carine. Tot grote verrassing van Willemijn, want die wist van niks. Pas toen de uitnodi ging om naar Scheveningen te komen bij Carine op de mat viel, vertelde ze haar vriendin wat ze gedaan had. Willemijn had uiteraard geen enkel be zwaar tegen deze actie toen ze eenmaal op de bank van Henk Poort zat. „Maar toen ze me vertelde wat we gingen doen, had ik wel iets van: Oehhhü Want ik vond het toch Wel een beetje eng." Vlak voor de voorstelling verlie ten de drie via de catacomben de kleedkamer en namen hun plaatsen op de eerste rang in. Maar daarmee was het avondje nog niet compleet. Er kwam nog meer: I lenk Poort had ze net voor het verlaten van de kleedkamer nog uitgenodigd om hem na de voorstelling nog even te bezoeken. Om nog even lekker na te keuvelen over deze droomavond... met leverziekten, die met een transplantatie behandeld had den kunnen worden. Bij het aantal van 150 beno digde levertransplantaties is er een statistisch tekort van 60 tot 70 patiënten. Terpstra wijst in zijn publicatie een aantal voor de hand liggende oorzaken van de hand. Zo is er volgens hem geen sprake van een tekort aan donorlevers, omdat er meer le vers voor transplantatie het land uitgaan dan er binnenko men. Ook heeft het verschil niets te maken met de ernst van leverziekten in Nederland, ver geleken met het buitenland. Wel kan het zijn dat patiënten zelf een levertransplantatie af wijzen. Terpstra wijst er op dat ook dan specialisten een rol spelen, aangezien zij hun pa tiënten moeten voorlichten over de voor en nadelen van de transplantatie. Als meest aannemelijke oor zaak noemt Terpstra het onvol doende doorverwijzen naar één van de drie levertransplantatie centra. Dat kan komen doordat de arts niet goed op de hoogte is van de criteria die bepalen of iemand wel of niet voor trans plantie in aanmerking komt Het kan ook zijn dat specialis ten een patiënt niet doorverwij zen, omdat zij in het verleden negatieve ervaringen hebben gehad met levertransplantaties. Volgens Terpstra komt dat door (te) strikte criteria in het verle den, die voor desillusies bij pa tiënten en arts hebben gezorgd. Amsterdammers steeds vaker in geldproblemen AMSTERDAM ANP Het aantal aanvragen bij de Stichting Samenwerking voor Bijzondere Noden Amsterdam is vorig jaar gestegen tot 1199. In 1992 vroegen nog maar 459 mensen om financiële hulp, zo blijkt uit het jaarverslag over 1993. Een woordvoerder van de stichting spreekt van een alar merende situatie. De stichting helpt mensen die met schulden kampen waar door huisuitzetting en afsluiten van energie dreigen en die niet door de Gemeentelijke Krediet bank of de Bijstandswet kunnen worden geholpen. De belang rijkste reden voor de stijging van het aantal aanvragen is de samenwerking op het gebied van schuldhulpverlening tussen de Gemeentelijke Kredietbank en de Sociale Dienst. Door de publiciteit daarover weten meer mensen die in financiële moei lijkheden zitten de weg naar hulp te vinden, aldus de stich ting. Van het aantal aanvragen bij het Noodfonds van de stichting werd 77 procent gehonoreerd en in totaal voor ruim twee mil joen gulden uitgekeerd. Het geld komt van de gemeente Amsterdam. Van de twee mil joen is zeventig procent be stemd voor sanering van huur schulden en twintig procent voor schulden aan het energie bedrijf. De meeste aanvragen komen uit de Bijlmermeer, waar de meeste bijstandsgezinnen wonen en er sprake is van een in verhouding tot het inkomen hoge huur. Daarnaast waren er vorig jaar 622 aanvragen bij Bijzondere Noden van de stichting, waar van ruim 78 procent werd toe gekend, voor ruim een half mil joen. Het gaat dan om betaling van onder meer woninginrich ting, vakantie voor kinderen en medische- en studiekosten. Bezorgsters Carine Boekee en Willemijn Witte met de musicalsterren Els Bongers en Henk Poort.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17