Alphenaren tegen monorail Bedrijven willen geen milieuprijs Meer inspraak huurders Protest tegen verdwijnen van laatste speeltoestellen uit wijk Gemeentehuis Ter Aar houdt een open dag 'Disco Henkie' blijft nog vijf jaar zenden Roelofarendsveen vanuit de lucht gezien Digros komt tegemoet aan bezwaren buurt v,1- j Mortuarium krijgt opknapbeurt i' DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 Enquête Socialistische Partij Twee van de drie Alphenaren is tegen de aanleg van de monorail tussen het NS-station en archeologisch thema park Archeon. Dat blijkt uit een enquête die de Socialisti sche Partij (SP) onlangs heeft gehouden onder 342 inwo ners van Alphen aan den Rijn. Veel van de ondervraag den suggereerden in plaats van een monorail ossekarren of paard en wagens in te zetten voor het vervoer naar het themapark. alphen aan den run tram vanaf begin 1996 dwars ruud sep door de wijk naar Archeon gaan rijden. Van de geënquêteerden blijkt De enquête geeft de mening verder tweederde te vinden dat weer van alle Alphenaren, dus de monorail in elk geval een an- niet alleen van de bewoners van der traject moet gaan volgen de wijk Kerk en Zanen. Die heb- dan nu is gepland. Volgens ben zich al eerder duidelijk uit- planning moet de hangende gesproken tegen de monorail dwars door hun wijk. Overigens blijken de meningen in dit deel van Alphen bij nadere beschou wing weinig te verschillen van de rest van de stad. Tegenover de felle tegenstanders van de monorail - veelal de mensen die de hangende tram direct voor de deur krijgen - staan de mensen die maar wat graag ver lost zouden worden van de bus sen waarmee Archeon-bezoe- kers nu worden vervoerd. De SP ziet zich door de uitslag van de enquête gesterkt in haar mening over de monorail. De partij is een verklaard tegen stander van het futuristisch openbaar vervoer. „We zullen de uitslag dan ook zeker gebrui ken in de beslissende gemeen teraadsvergadering van de 29ste", vertelt SP-raadslid Jan Graafland. De partij bezint zich verder nog op acties tegen de monorailplannen. Graafland zou voor eind deze maand de definitieve beslissing valt nog één keer samen met de actie groep tegen de monorail op de barricade willen. „Maar daar kan ik verder nog niets over zeggen omdat we het daar nog niet over hebben gehad." Uit de gesprekken die de en quêteurs na het invullen van de vragenlijst met de deelnemers hadden, bleek volgens Graaf Burgemeester Meerburg krijgt lijst met circa 30 handtekeningen land dat bijna iedereen vindt dat de Archeon-bezoekers die met de trein komen de laatste 1200 meter naar het park best kunnen lopen. „Ze doen het voorkomen alsof je per se moet kiezen tussen de bus en de mo norail. Maar er zijn allerlei alter natieven. En het beste alterna tief is nog wel gewoon te gaan lopen." Om dat aantrekkelijk te ma ken zou Archeon volgens de SP'er een 'leuke wandelroute' moeten uitzetten van het sta tion naar het park, waarin het park al vast een voorproefje zou kunnen geven van themapark te bieden heeft. roelofarendsveen Bewoners van de Vincent van Goghlaan en omgeving in Roelofarendsveen protesteren hevig tegen het verdwijnen van de laatste speeltoestellen uit hun wijkje. „Het is niet erg dat op die plek het speeltuintje ver dwijnt, maar dan moet er wel ergens anders in de buurt iets voor kinderen komen", oorde len zij. Gisterochtend overhan digden E. van Klink en R. Huig- sloot een lijst met zo'n dertig handtekeningen aan burge meester A. Meerburg. Ook heb ben ze de gemeenteraad een brief gestuurd. Volgens Van Klink heeft de wijk al vijf 'slecht onderhouden' plantsoenen. Een deel daarvan zou best kunnen worden ver vangen door een speeltuintje voor de kinderen. „Ik kan me best voorstellen dat de speeltoe stellen bij nummer elf verdwij nen. Die mensen hebben last van voetballende jeugd. Dat daarmee de laatste speeltoestel len uit de wijk verdwijnen gaat ons te ver. Als het aan ons ligt, verhuizen de twee wippertjes, het klimrek en de sprietbalk naar de voorkant en wordt het uitgebreid met een glijbaan. We zitten hier immers in een kin derrijke buurt." Als het speel tuintje er niet komt, moeten dj kinderen naar die bij de Arendsj horst. „Het nadeel is dat we iJ dat geval geen zicht op ze heb] ben", aldus Van Klink. Directeur openbare werken Al Peters bevestigt dat het speel] tuintje naast Vincent van Gogj hlaan 11 weg gaat op verzoetf van de bewoners van dat hui^ Of de toestellen verhuizen naar een andere plek in de buutu kan hij nog niet beloven. „We zullen de wensen van de buur bekijken op technische en fij nanciële haalbaarheid", aldui Peters. Volgende week maandag komt de brief van de bewonen! ter sprake in de gemeenteraad. I Inbraken in Roelofarendsveen roelofarendsveen Inbrekers zijn op drie plaatsen in Roelo farendsveen actief geweest. In een woning aan de Sotaweg werd een sieraad gestolen. Geld was de buit bij een inbraak in een huis aan de Lucas van I.eydenweg. Uit een school aan de Water gang verdween een radiocasetterecorder. Antieke brievenbus gestolen alphen aan den run Bij een bedrijf aan de Albert Einsteinweg in Alphen is dit weekeinde een antieke brievenbus gestolen. De ruim anderhalve meter hoge bus heeft een waarde van ruim 1500 gulden. De brievenbus zat verankerd aan een betonnen plaat. Computers uit school gestolen alphen aan den run Uit een school aan de Diamantstraat in Al phen zijn het afgelopen weekeinde drie computers gestolen. Ook werd een telefoontoestel meegenomen. De daders sloegen een ruit van het gebouw in. Attachékoffer meegenomen nieuwkoop Een nog onbekende man heeft gistermiddag een at tachékoffer met daarin diverse waardepapieren, cheques en een rekenmachine, meegenomen bij een bedrijf aan de Industrie weg. Bij het bedrijf meldde zich rond vier uur een man die inte resse had in bepaalde artikelen. Een tweede man bleef in de au to achter. In de periode dat de eigenaar met de man in gesprek was in een andere gedeelte van het bedrijf moet een handlanger de koffer uit het kantoor hebben gestolen. In de koffer zaten di verse waaardepapieren, cheques en een rekenmachine. Stompwijkse ondernemers reagereren niet stomwpuk» dorith ligtvoet Stompwijkse bedrijven laten het massaal afweten bij de inschrij ving voor de milieuprijs in de gemeente Leidschendam. Vorig jaar won de Stompwijkse Moni que Oliehoek een prijs voor de door haar opgezette schoon maakactie in Stompwijk. Dit jaar heeft zich echter pas één Lcidschendams bedrijf aange meld. De inschrijving voor de milieuprijs werd in april ge opend. Toen de termijn in juli sloot, had slechts één bedrijf zich opgegeven. Omdat de ge meente niet gelooft dat slechts een onderneming in Leidschen dam milieubewust werkt, is de termijn verlengd tot eind no vember. In januari wordt de prijs - een oorkonde en duizend gulden - uitgereikt. Vorig jaar was het aantal reac ties overigens niet veel hoger. Toen kwamen alleen particulie ren voor de prijs in aanmerking. De gemeente is daarom zelf ac tief op zoek gegaan naar initia tieven die aan de voorwaarden voldeden. „Maar het is voor ons moeilijker om bedrijven te vin den", aldus R. Bruggeman, van de afdeling milieu. Hij kan slechts gissen naar de redenen van de ondernemers om zich niet in te schrijven. „Er zijn natuurlijk meer bedrijven die zich bezighouden met milieuzaken, maar ze realiseren zich wellicht niet dat ze voor de prijs in aanmerking komen. Of ze hebben geen tijd om zich aan te melden of voldoen niet Niet elk bedrijf dat een nieu we afvalbuis in werking stelt, mag zich namelijk zomaar in schrijven. De initiatieven moe ten praktisch toepasbaar zijn, aanspreken en een voorbeeld functie vervullen. De duizend gulden dient besteed te worden aan een doel met een milieu achtergrond. De gemeente overweegt ove rigens nog niet om de prijs van wege de geringe belangstelling af te schaffen. Volgend jaar wordt de onderscheiding in de categorie verenigingen en in stellingen uitgereikt. „Het is de bedeling dat dit ook gebeurt als het aantal inzendingen dit jaar tegenvalt. Je kan de ene catego rie immers niet aan de andere gelijkstellen", zegt Bruggeman. In het kader van de landelijke gemeentedag 1994 is het ge meentehuis van Ter Aar zater dag open voor het publiek van elf tot drie uur. De dag wordt geopend om elf uur door burge meester Vroegindeweij van Ter Aar en burgemeester Zrzavy van de partnergemeente Dobruska. Diverse afdelingen binnen het gemeentehuis presenteren zich. De politie en de brandweer zijn ook vertegenwoordigd. Teraarse kunstenaars exposeren schilde rijen, glasgravures en ansicht kaarten. Ook is er een verzame ling oude boeken over bouw werken te zien. Iedere bezoeker krijgt na afloop e De Lokale Omroep Ter Aar, ook wel bekend als 'Disco Henkie', mag de komende vijf jaar blij ven uitzenden. De commissie algemene en bestuurlijke zaken heeft gisteravond besloten het commissariaat voor de media hierover een positief advies uit te brengen. Het Teraarse radio station heeft in 1989 een ver gunning voor vijf jaar gekregen. Na deze nieuwe periode moest door de gemeente een nieuwe aanvraag voor zendtijd worden ingediend bij het commissariaat voor de media. roelofarendsveen Dat Roelofarendsveen dé bloem van de randstad is, blijkt wel op de foto. In het midden, op de watertoren, prijkt immers de tulp die tot in de verre om trek is te zien. De foto laat het entreegebied van het cen trum van De Veen zien. Links ligt de Alkemadelaan, een belangrijke verkeersader door Roelofarendsveen en Oude Wetering. Rechtsonder staat het gemeentehuis van Alke made. Als de plannen van de gemeente allemaal door gaan, zou dit plaatje er over een paar jaar wel eens heel anders uit kunnen gaan zien. Het entreegebied krijgt een facelift. Door hier en daar panden te slopen, zoals het voormalige Splotsz-gebouw en misschien ook het karakte ristieke brandweerhuis, moet het gebied vanaf de Alkema delaan een opener karakter krijgen. FOTO FRANS ROMBOUT/PICTURE PARTNERS Woningbedrijf Jacobswoude wordt stichting jacobswoude liesbeth buitink De huurders van de woningen van het Jacobswoude woning bedrijf, krijgen na de jaarwisse ling meer inspraakmogelijkhe den. Het woningbedrijf wordt dan een stichting. Kunnen de huurders tot 1 januari alleen hun stem laten horen op een jaarvergadering, daarna kunnen zij plaats nemen in verschillen de commissies om gedurende het hele jaar mee te praten. „De huurders hadden vroeger ook niet zoveel interesse in het woningbedrijf, omdat alles tot ver achter de komma door het Rijk was geregeld", weet de aanstaande directeur van de woningstichting, G. Verweij. „Maar nu wil de overheid zich terugtrekken. Omdat de ge meente Jacobswoude zowel toezichthouder als uitvoerder was, wordt het woningbedrijf nu verzelfstandigd in een stich ting." De gemeente had het volk- huisvestingsbeleid ook kunnen onderbrengen bij een vereni ging, maar vreesde dat de huur ders dan vooral hun eigen be lang zouden beschermen. „Het bestuur van een stichting is ob jectiever", aldus Verweij. In de raad van toezicht" is één zetel gereserveerd voor een vertegen woordiger van de huurders. Daarnaast komt er een klach tencommissie, waarin ook één huurder zitting heeft. De woningstichting bezit in Jacobswoude 1130 woningen, waarvan het merendeel in Wou- brugge en Leimuiden staat. Elke woonkern krijgt zijn eigen Bouw kan in november beginnen De aanstaand directeur de, G. Verweij: „Ten opzichte huurderscommissie, die zich kan uitspreken over voorzienin gen, de sloop van gebouwen, het toewijzings- en verhuurbe- leid en het service-pakket. „Uit die verschillende commissies in de kernen komt weer een huur derscommissie voor heel Ja cobswoude", legt Verweij uit. „Als er een groot onderhouds plan voor woningen in Hoog- made is; wordt dat besproken in de commissie van Hoogmade. Maar algemenere zaken komen eerst in de commissies van de vier kernen aan de orde en daarna in de overkoepelende „Ten opzichte van vroeger is er een heel stuk verbetering", oordeelt Verweij over de in spraakmogelijkheden. „Vroeger was er alleen een jaarvergade ring en verder huurders het hebben e woningstichting in Jacobswou- n vroeger is er veel verbeterd." FOTO BEN DE BRUYN vertegenwoordiging in de ge meenteraad." Wat betreft de feitelijke huur van de woningen verandert er door de overgang naar een stichting helemaal niets, verze kert de nieuwe directeur. „Al leen de naam van het woning bedrijf. We willen niet ineens huizen gaan verkopen. De stichting heeft maar een gering aantal woningen en omdat er in het Groene Hart weinig bouw mogelijkheden zijn, zijn we zui nig op wat we hebben." Verweij hoopt dat de stichting voor de huurders ook wat toe gankelijker is als vraagbaak. „Het woningbedrijf valt nu on der de sector financiën en daar is natuurlijk meer te doen dan alleen dat woningbedrijf. Straks zijn we een onderneming en kunnen we wat bedrijfsmatiger werken." oude wetering marieta kroft De verbouwing en uitbreiding van de Digros in Oude Wetering begint waarschijnlijk in novem ber. De omwonenden van de supermarkt aan de Meerkreuk moeten dan wel hun bezwaar schrift hebben ingetrokken, zo dat de gemeente de bouwver gunning kan afgeven. De kans daarop is echter groot. Volgens chef H. Smit van bouw- en woningtoezicht en milieuzaken van de gemeente Alkemade is de Digros aan wen sen van de omwonenden tege moet gekomen en hebben B en W ingestemd met verschillende verkeersmaatregelen. De buurt bewoners krijgen binnenkort een brief van de gemeente Alke made met daarin de te treffen maatregelen en het verzoek het bezwaarschrift in te trekken. De bewoners van de Van Veenstraat vrezen vooral een toename van vrachtverkeer dat komt laden en lossen. De ge meente is nu met Digros over eengekomen dat de laad- en losruimte wordt afgeschermd met een doek-shelter, een soort laad- en loshaven waar waar vrachtwagens achteruit inrij den. Ze kunnen dan langs de zelfde weg als ze zijn gekomen zodat ze niet meer door de Van Veenstraat hoeven te rijden. Het laden en lossen wordt, aldus de gemeente-ambtenaar, boven dien aan tijden gebonden, zo dat dit niet meer bij nacht en ontij gebeurt. Achter de winkel verdwijnen acht parkeerplaat- Lit i de Dr. Sta- penséastraat in Leimuiden r krijgt een opknapbeurt. Hel i. hout aan de buitenkant va gebouw moet dringend worden vervangen. De houten wanden en kozijnen worden onder han den genomen. De opknapbeurt kost de gemeente ruim 15.000 gulden. Bouwsels Jaap van Vliet blijven illegaal sen, waardoor het verkeer ook afneemt. Naast de winkel, in de buurt van de van de Gerardus- school, is echter ruimte geko men voor 45 auto's. „Het enige waar we nog niet helemaal uitzijn", meent Smit, „is het probleem van de rond dwarrelende kassabonnetjes en reclamefolders. Bewoners zijn bang dat de rommel alleen maar erger wordt." Hierover is nog overleg gaande. Smit ver wacht dat de gemeente over dit probleem voorwaarden op neemt in de milieuvergunning. Woordvoerder Egbert Kroeze van de omwonenden is positief over deze aanpak. „Als het vrachtverkeer inderdaad onze straat vermijdt, is dat een grote opluchting. Ik wacht de papie ren van de gemeente af. Zodra ze binnenkomen ga ik er mee naar de andean in de straat. Als iedereen akkoord gaat, trekken we het bezwaar in. Het hoeft van mij echt geen jaren te du ren voordat die vergunning wordt afgegeven." Directeur N. Schriek van de Digros verwacht, als de bezwa ren worden ingetrokken, in no vember te kunnen beginnen met de buitenkant van het pand. Hij legt uit wat er alle maal moet gebeuren: „Zestig procent wordt opnieuw ge bouwd. We breiden het pand in totaal 350 vierkante meter uit. De voorgevel aan de voorzijde komt vijf meter naar voren." In januari wordt begonnen met de binnenkant. De bedoeling is dat de verbouwing eind februari is voltooid. De lasruimte en het kantoor van afvalverwerker Jaap van Vliet aan de Steekterweg in Alphen blijven illegaal. De panden staan voor een belangrijk deel op een plek waar volgens hel bestemmingsplan niet worden gebouwd. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft daar om in 1990 terecht een bouw vergunning geweigerd voor dtl bouwwerken die Van Vliet toen' al had staan. Dat oordeelt de Raad van State in de zaak die de ondernemer had aangespannen tegen de gemeente. Dat de Raad van State nu heeft bevestigd dat de bouwsels j illegaal zijn, wil nog niet zeggeni dat Van Vliet de gebouwen op korte termijn moet afbreken. Bij de Raad loopt nog een procedu- re die de afvalverwerker heeft j aangespannen tegen de aan schrijving van de gemeente j waarin hij wordt bevolen de ge bouwen weg te halen. Wanneer' de Raad zich over dit geschil zal buigen, is nog niet duidelijk. VRIJE TIJD Gospel Op de jaarmarkt in Alphen aan den Rijn zal de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap gospel, muziek en mime laten zien en horen. Het podium is tegenover de Hema en het programma be gint mórgen om 9.00 uur. PMS PMS is een combinatie van klachten' die voor de menstrua- tie voorkomen. De werkgroep Rijn- en Veenstreek van de stichting Selene begint in Al phen aan den Rijn een praat groep voor vrouwen die last hebben van PMS. Opgave voor deze groep bij voorkeur voor 22 september. Voor meer informa tie: C. van Ruiten Tel: 01713- 15309 Las Vegas Casino Homo Royale van de stichting homoseksualiteit Al phen aan den Rijn houdt op 23 september een casino-avond met diverse optredens, black jack en roulette. Om 21.00 uur gaat de zaal aan de Prinses Ma- rijkestraat 71 open. Excursie De historische vereniging Al phen aan den Rijn houdt op za terdagmiddag 24 september een excursie naar Nieuwkoop waar een bezoek wordt ge bracht aan Hoeve Rijlaarsdam aan de Nieuwveenseweg 59. De Hoeve is gespecialiseerd in schilderijen van 19de en 20de eeuwse Hollandse meesters. Na het bezoek aan de Hoeve Rij laarsdam wordt er een rond vaart gehouden op de Nieuw- koopse plassen. Voor opgave: Tel 01720-21854. Bingo-marathon Buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst in Alphen aan den Rijn houdt op zaterdag 1 okto ber van 14.00 tot 20.00 uur een bingo-marathon met dertig ronden. Deelnemen kost 45 gul den per persoon voor dertig kaartjes, eten en drinken. Opga ven: tel. 01720-20746/44521.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16