te i® V K André Tielmans 'Mosselman van het Jaar' Smaak Oogst van volkstuin invriezen r sjjb - Shiraz, een typisch Australische wijn Koningskruid VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 9 V V. MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding BIEFLAPPEN SPERZIEBONEN AARDAPPELKROKETJES UIT DE OVEN US MET GEPOCHEERDE APPEL (zie onderstaand recept) Breng 1 dl witte wijn met 25 gram witte basterdsuiker, mespunt kruidnagelpoeder en 4 eetlepels gembersiroop aan de kook. Schil 1 grote appel en snijd hem in dunne schijven. Houd de appelschijven 5 minuten tegen de kook aan in het vocht. Geef de ap pelschijven met het vocht warm of koud bij mokka- of vanilleijs. Per persoon: 940 kilojoules, 220 kilocalo rieën, 1 g eiwit, 1 gvet, 41 g koolhydraten. KAPUCUNERSALADE MET PICCALILLYSAUS (zie onderstaand recept) USBERGSLA VANILLEVLA MET BRAMEN Bak 25 gram bacon in plakjes langzaam bruin en knapperig. Laat 1 grote pot kapu cijners (ong. 450 gram) uitlekken en meng er 2 eetlepels zilveruitjes en 1 kleine en in blokjes gesneden appel door. Maak een saus van 4 eetlepels piccalilly, 1 eetlepel azijn, mespunt suikeren wat peper. Strooi de verkruimelde bacon over de kapucijners en geef de saus er apart bij. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 16 g eiwit, 7 g vet, 37 g koolhydra ten. CHAMPIGNONSOEP GELE RUST MET VIS (zie onderstaand recept) BROCCOLI Snijd een stukje prei klein en fruit dit met 2 theelepels koenjit (geelwortel) in 1 eetlepel olie. Voeg 200 gram rijst met I bouillon en breng dit aan de kook. Kook de rijst 10- minuten. Snijd 200 gram kabeljauwfilet in blokjes en bestrooi ze met peper en zout. Schep de vis met 50 gram garnalen en 100 gram peultjes (diepvries) door de rijst en laat het geheel in nog 15 minuten gaar wor den. - Laat eventueel de koenjit vervallen -. Per persoon: 2200 kilojoules, 520 kilocalo rieën, 31 g eiwit, 7 g vet, 82 g koolhydra ten. LIEVELINGSRECEPT „Met dit recept heb ik ongeveer 20 jaar ge leden bij "Magriets PoUepelclub' gewonnen, maar omdat het al zo lang geleden is en het nog altijd een van mijn lievelingsrecepten is, stuur ik het toch maar op schrijft AN NE DE JAGER VELSERBROEK. FLUWELEN UIEN MET AMANDEL Stoof de in vieren gesneden uien in het wa ter met boter; peper; zout en suiker onge veer 20 minuten. Daarna van het vuur bin den met de zure room. Serveren met de ge roosterde amandelen. Lekker bij bijvoor beeld biefstuk en aardappelpuree. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Darniate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem Nodig: 8 middelgrote f' redactie uien: 50 gram room- 5»""" boter: 1 borrelglaasje üe '"tender mn het walen wat zout witte geplaatste recept peper; theelepelsui- krtjgteen (Wea ker, potje zure room: deaubon mn f25.- 1 eetlepel geschaaf de, geroosterde amandelen. Eetbaar zeewier De Japanse keuken is al eeuwenlang ver trouwd met zeewier. In Europa kennen we dit eetbare spul tot nog toe niet goed, al wordt het zonder dat we daar erg in hebben verwerkt in jam en snoepjes. Er bestaan wel 2500 soorten zeewier. Wat vóór de Neder landse kust groeit is niet eetbaar, maar soorten uit Frankrijk, vooral uit Bretagne. zijn dat wel. Zeewier kan zowel rauw als gekookt gege ten worden. Het is een soort groente met een bijzondere voedingswaarde. Het wier komt in verscheidene soorten en kleuren (rood, groen en bruin) in de handel. Zee wier is rijk aan vitamine D en E, ijzer, mag nesium, jodium en kalk. Het verbetert de bloedcirculatie en vermindert zodoende de kans op hart- en vaatziekten. Promotiecampagne 'Op Mossel Avontuur' PI ETER VAN HOVE Met de nodige toeters en bellen is deze week de campagne 'Op Mossel Avon tuur' gestart. De promotie-actie, georganiseerd door het Nederlands Visbu- reau, moet de Nederlander aanzetten tot het vaker eten van mosselen. Ra- dio-comercials, proeverijen bij viswinkels, een gratis receptenfolder. Alle middelen worden in de strijd gegooid om het weekdiertje populairder te ma ken in ons land. Dan het koken. Ook al zo'n eenvoudig klusje, lijkt het. Er zijn echter veel manieren om mosselen te koken; met een beetje wa ter. met een scheutje witte wijn of in het bier. Eén mossel-purist (de kandidaat uit Philippine) gebruikte water 'zo blijft de smaak zo natuurlijk mogelijk'. De overige twee strijders kozen voor witte wijn. Een klein beetje peper, wat selderie, ajuin en een beetje peterselie. De pan op het fornuis. De vlam maximaal. Zo'n acht minuten la ten koken tot de mosselen open zijn. De ju ry-leden knikten goedkeurend naar het po dium terwijl zij met vorkjes in de pannetjes roerden. Voor het laatste onderdeel, het bereiden van een mosselmaaltijd, hadden de kandi daten wat meer armslag. Zij konden een keuze maken uit maar liefst tien ingrediën ten, zoals katenspek, kerrie, spinazie, toma ten, room en sesamzaad. Binnen de kortste keren stonden drie schitterend opgemaaktc borden op de jury'-tafel. De Zeeuwse kok had het eenvoudig gehouden met hier en daar een toefje spinazie. In het midden een grote dot katenspek, gelardeerd met een mintsausje. De kok uit Scheveningen had daar weer een variant op. De Nederlandse consumptie van 10 miljoen kilo mosselen weegt bij voorbeeld niet op tegen de 30 miljoen kilo die de Belgen naar binnen werken. Dit terwijl ruim de helft van mosselen voor België uit Nederlandse wate ren afkomstig is. Het Nederlands Visbureau greep de opening van de vakbeurs Vis '94 in de Amsterdamse RAI aan om de mossel in het zonnetje te zetten. En hoe kan dat nu beter dan met de verkiezing van de Mossel man van het Jaar. Koks in touw Drie gerenommeerde koks uit Schevenin gen. Amsterdam en het Zeeuwse Philippine waren na een lange selectieprocedure over gebleven voor de finale. Op een podium midden in de grote hal mochten zij hun kookkunsten op mosselgebied ten toon spreiden. De deelnemers - André Tielemans de man achter L'Europe a la table en kok in het club-restaurant van het WTC uit Am sterdam, Monnie Hoefeijzers van Auberge Des Moules (Philippine) en Ron Ingenluyff van het Scheveningse visrestaurant Mero - moesten drie ronden afwerken. Hun prestaties werden beoordeeld door een jury, bestaande uit culinaire journalis ten en bekende koks. De eerste opdracht leek op het eerste gezicht de makkelijkste: snij met een speciaal mes een mossel open. Veel mensen zijn namelijk verzot op rauwe mosselen. Een klein beetje peper en ci troensap en smullen maar. Vanwege het specialistisch karakter is het openmaken een taak van de kok. Een karweitje overi gens dat men pas na lang oefenen onder de knie heeft. Op het mosselvlces mag zich geen schelpengruis bevinden. Verder moet de mossel mooi gaaf zijn gebleven. De jury kon na langdurige bestudering van de schelpdiertjes geen grote tekortkomingen vinden. Het drietal hield elkaar in even wicht. De volkstuin vraagt heel wat werk maar de oogst is vaak rijk. PATRICIA SCHUTTE. DIËTIST Een eigen moestuin is prachtig, maar veel tuinders weten zich in het najaar geen raad met de grote oogsten. Zelf krijgen ze al die bonen en vruchten bij lange na niet wegge- geten. zelfs niet als familieleden en kennis sen ruimschoots wordea meevoorzien. Be waren is dus de oplossing en de beste me thode daarvoor is het invriezen van de pro- dukten. Daarbij gaan bijna geen voedings stoffen verloren. Dat groente en fruit bederven bij 'ge woon' bewaren, wordt veroorzaakt door micro-organismen (bacteriën, schimmels en gisten) of door chemische omzettingen (enzymen). In de diepvries wordt het bederf gestopt of vertraagd, want micro-organis men kunnen zich niet meer ontwikkelen bij H Anders André Tielemans week daar behoorlijk van af. Hij maakte de mosselen los van de schaal. Het mosselvlees werd verwerkt in een mengsel van gebakken uien, prei en bladselderij. Daarbij kwam nog eens sesam zaad en basilicum. Een klein beetje mossel- bier erbij voor de finishing touch. Het ge heel oogde niet zo mooi als de schalen van zijn rivalen, maar dat maakte de jury niet veel uit. In het eindoverzicht eindigde An dré Tielemans op de eerste plaats, zij het met een minieme voorsprong op de deelne mer uit Philippine. Dankbaar nam hij de eerste prijs in ontvangst: een beeldje van een mossel en een fles Muscadet. 'De Mosselman' van 1994 Andre Tielemans. geflankeerd door zijn belangrijkste rivalen. Rechts Ron Ingenluyff en links Monnie Hoefeijzers. foto anp hubrecht duijker een temperatuur beneden 18 graden Celsi us. Dood gaan ze niet. Chemische omzet tingen door enzymen treden nog wel op, zij het veel langzamer. Blancheren? Groente kan voor ze wordt ingevroren het best twee tot vier minuten ondergedom peld worden in kokend water. Blancheren heet dat. Door voedingsmiddelen te verhit ten, worden de enzymen die het bederf ver snellen vernietigd. Als groente vooraf niet is geblancheerd, is de bewaartijd ongeveer een maand en gaat de kwaliteit hard ach teruit. Vooral het gehalte aan vitamine C daalt snel. Fruit In tegenstelling tot groenten hoeven vruch ten niet geblancheerd te worden. Het is vol doende om ze te wassen en van de steeltjes te ontdoen. Het zuur uit de vruchten en de lage temperatuur in de vriezer zorgen er sa men voor dat fruit acht tot twaalf maanden kan worden bewaard. Fruit kan op verschil lende manieren worden ingevroren. Zachte vruchten, zoals aardbeien, frambozen en bessen, kneuzen gemakkelijk. U kunt deze het best apart invriezen door ze op een bak blik of in een schaal naast elkaar te leggen. Als de buitenzijde is bevroren, zijn ze beter te hanteren. Een andere methode is de vruchten in porties in te vriezen, desge wenst met suiker of zoetstof. Ook een mo gelijkheid is de vruchten eerst tot puree of sap te verwerken en daarna in te vriezen. Vers en snel Het beste resultaat verkrijg je door zeer ver se groenten en vruchten van eerste kwaliteit te kiezen. Ook de snelheid waarmee groen ten en fruit worden ingevroren, is van groot belang. Hoe sneller dit gebeurt, hoe beter. Bij snel invriezen, dat wil zeggen bij een temperatuur van min 24 graden Celsius, vormen zich hele kleine ijskristallen Bij te traag invriezen (bij een temperatuur die no- ger is dan min 18 graden Celsius) ontstaan grote ijskristallen, die de celwanden van groente en fruit kapotmaken. Van de talrijke blauwe druivesoortcn die Australië cultiveert, is de shiraz de kenmer kendste. Niet alleen komt deze druif ner gens ter wereld zo veel voor. maar boven dien maakt men er karaktervolle wijnen van met een onberispelijke kwaliteit. Vermoedelijk is de shiraz - die in Frank rijk syrah wordt genoemd afkomstig uit het Midden-Oosten. Want in het huidige Iran bestaat een plaats die Shiraz heet. Ver voor het begin van onze jaartelling hebben zeevaarders stokken van deze druif naar de mediterrane kusten gebracht. De kans be staat dat de shiraz al in de 6e eeuw voor Chr. in de Rhónevallei werd aangeplant. Daar groeit hij nog steeds en vormt er de basis voor grote rode wijnen als Cóte Rótie en Hermitage. Elders in /uid-Frankrijk speelt deze variëteit gewoonlijk een bijrol. In de eerste helft van de vorige eeuw werd de shiraz voor het eerst aangeplant in de toenmalige Britse kolonie Australië. Be wust bevorderde men daar de wijnproduk tie om het tot alcoholisme leidende gebruik van rum tegen te gaan. Sterk ras De shiraz bleek in het relatief warme, droge klimaat van Australië uitstekend te gedijen, ook toen er nog geen moderne middelen waren om plante/iekten te bestrijden, noch om te irrigeren. Het is namelijk een sterk, gezond druiveras dat ook in droge jaren goede resultaten geeft. In Australië groeide de aanplant tot een kleine 5000 hectare, wal shiraz tot de meest gecultiveerde druif van dit land maakt. Naar schatting groeit in Australië ook drie keer zo veel shiraz als in het Rhónedal. Barossu valley Tijdens een bezoek aan Australië heb ik in de diverse wijnstreken sublieme wijnen van de shiraz geproefd. De krachtigste komen uit Barossa Valley, een gebied ten noorden van Adelaide. Op de rollende valleivloer van deze zonrijke regio rijpt de shiraz perfect, wat resulteert in volumineuze wijnen met een bijna milde fruitigheid, een flinke dosis alcohol, donkere, peperige en tegelijk cho- colmleachtigr tonen en veel, veel smaak Je proeft vloeibare zonneschijn. Men geeft alle netere shiraz trouwens een rijping in eiken vaten, niet om de wijn meer tannine te ge ven. maar om hem te voorzien van nog meer nuances - en tegelijk een zachtere smaak. Krambo7.en/k ruiden Ook bezuiden Adelaide wordt shiraz ge maakt, in de gebieden Adelaide Hills en Maclaren Vale. Doorgaans zijn die wijnen wat lichter, met hun geur en smaak van zo wel iets van frambozen als een snufje krui digheid. Ik ontmoette in Mcl-aren Vale de jonge wijnmaker Brett liowaid, die sinds 1987 een bescheiden hoeveelheid wijn maakt met het merk Blewitt Springs. Van shiraz heeft hij een specialiteit ge maakt. De 1991 had een levendige smaak van goed fruit, een prettige sappigheid en een duidelijk aroma van hout en vanille, als gevolg van een jaar rijping in fusten van Amerikaans eikehout. MenKvorm I en noorden van Sydney ligt de wijnstreek Hunter Valley. Deze is uitgesproken heuve lig; wijngaarden worden er afgewisseld door bosschages en weiden met grazende koei en. De hier geproduceerde shiraz heeft ge woonlijk een niet te zware smaak met ron dingen en een zachte fruitigheid met sorns een vleugje zoet: heel charmant. Bovendien vind je in héél Australië interessante en vaak buitengewoon betaalbare mengwij- nen van shiraz met de bordeauxdniif caber net sauvignon. In Nederland worden pure en vermengde shiraz o.a. gevoerd van de volgende produ centen: Beacon Hill, Beresford, Berri Esta tes, Blewitt Springs, Bosanquet, Brown Bro thers, Chandlers Hill, Chateau lahhilk, Echo Point, Garrett Family, Hardy's, Henry Lindemans, Hill Smith Estate, Undernans, Orlando. Penfolds, Rosemount, Rothbury, I altami, Wyndham Estate. De krachtigste shiraz-wijnen komen uit Barossa Valley. fOTO HUBMCHT OUUKl* Basilikon noemden de oude Grieken hel geurigste van alle kruiden: koningskruid, naar het woord voor koning, basileus. De Romeinen zeiden basilicum, en de weten schappelijke naam luidt: ocimum basili cum. een plant die tot de grote, geurige lip bloemenfamilie behoort en afkomstig is uit India. Over de naam koningskruid bestaan vage verhalen. In zeer verre tijden zouden alleen koningen het hebben mogen afsnijden met een gouden of zilveren sikkelt jke en basill cum olie zou zijn gebruikt bii inwijdingsri ten van koningen. I let kruid nee ft ook een plaats gekregen in de legenden van de Oos Iers-orthodoxe kerk. Zo zou de engel Ga briël. toen hij Maria de geboorte van Jezus aankondigt!», haai aan tuiltje baattk urn hebben aangeboden en werd Maria zwan ger toen ze daar even aan had geroken, en de geest Gods had ingeademd Toen I lelena. de later heilig verklaarde moeder van de Romeinse keizer Constan lijn. naar het Heilig Land vertrok om de res tanten van het kruis van Christus te zoeken, werd haar in een droom geopenbaard dat die te vinden zouden zijn op een plaats waar het heerlijk geurde en daar vond ze wat ze zocht, onder hasilicumplanten. Zo is basilicum altijd verbonden geweest met vruchtbaarheid en dood en kreeg dit geurig kruid een funktie in begrafenisrilue ien en bij het werven van een bruid in Zuid en Zuidoost-Europa. Keukcnpoë/Je Basilicum behoort bij de culinaire wereld van de Middellandse Zee, de Italiaanse keu ken en dan vooral die van I jgurië, de streek waar de Italiaanse kust de grote bocht naar het zuiden maakt met Genua als middel punt. Daar geuren de heuvels naar vele aro matische kruiden, maar vooral naar de wil de basilicum. En in verre tijden, toen tie lucht nog zuiver wns. roken de zeelui die de haven van ienua naderden al van verre de heerlijk kruidige geur van de basilicum en konden ze zich alvast verheugen, na vele weken oninteressante scheepskost, op de pesto. waar ze weer van zouden genieten. Pesto is tie saus van Ugurië. Het woordt be tekent: gekneusd, fijngestampt, en dal mag men nooit vergeten. Want aan jh-sIo mag nooit, nooit en nimmer een keukcnmachi ne te pas komen. Pesto bereiden Is etlel handwerk, verfijnde keukenkunst, of, zoals een Italiaanse collega me eens zei: keuken poëzie. De ware saus De blaadjes worden met tie hand van de steeltjes gerist en in een liefst marmeren vijzel gelegd, ongeveer 100 gram I )aarhlj een vingergreep grof zeezout en dit te za men fijnwrijven met een houten stamper Twee tot drie gekneusde teentjes knoflook toevoegen en In de massa fijnwrijven en vervolgens 25 gram pijnpitten (witte 'pitten' uit een bepaaltl soort denneaopel) erbij en fijnstampen. Vervolgens 2 eetlepels vers(!) geraspte Parmezaanse kaas en 2 eetlepels geraspte schapekaas toevoegen en met de massa vermengen. Als dit alles goed gemengd is legt men de stamper weg en roert er met een houten Ie pel, drup voor drup, H lepels van de aller bette olijfolie door. extra vergine en vlak voor het opdienen één it twee lepels warm water. I n dit is nu de ware pesto, teergroen van kleur, fluwelig, geurig, de meest poëtische van alle sauzen. Men legt een lepel op een bord fettucclne, lint macaroni, die men In Genua trenette noemt, en waartussen men daar wel plakjes aardappel legt I n heerlijk is het ook op de stevige groentesoep, mine strone. Plstou Ook aan de Franse kant van de grens kent men deze saus. piston genoemd, met een klein verschil: geen pijnpitten. Maar ook daar roept ieder wie de Kookkunst ter harte gaat: nóóit een keukenmachine, die te grof werkt en geen goede verbinding kan geven in-,■rn sappen en vatte bestanddelen, om van aroma s en smaken maar te zwijgen. De herders in de Alpes Maritimes eten graag lamsvlees met plstou en grof brood en gelijk hebben ze, hel is een volmaakte combinatie. Mét een slok Proven paalse rosé uiteraard. Nog niet zo lang geleden was verse basill cum in Nederland moeilijk te krijgen, maai nu zie je het allerwegen in potjes hij groen teman en supermarkt. Dat is aan de oei mum maximum met grote bladeren. Aan de Middellandse Zee ziet men meestal de ocimum minimum met kleine, gekrulde blaadjes. Sinds kort is hier ook voorhanden de ocimum violaceum met donker violette blaadjes, en een heel vaag anijsachtlg aro ma. Geef de plantjes veel zon en veel water en zorg dat Je slakken er niet bij kunnen, want ook die zijn er gek op. WINA BORN, culinair publiciste

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9