Werkgevers: FNV denkt ouderwets 'Er móet beleid komen tegen gokverslaving' Snorfiets steeds meer ouderen fataal Binnenland Moeder Cherchour: 'Ik zou mijn meisjes nooit een haar krenken Nintendo slaat terug Rechter verhoogt straf voor 'meedogenloze moordpoging' Bedrijven tevreden over arbeidsbureau Kabinet laat gokken voorlopig ongemoeid VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Telekado binnenkort van start den haag Telekado Services, een samenwerkingsverband van KPN, RTL en VNU, gaat over twee weken van start. De consu ment kan zeven dagen per week. veertien uur per dag telefo nisch een cadeau bestellen uit een gids en dit binnen 24 uur door de FIT laten bezorgen op elk gewenst adres in Nederland. De betaling geschiedt per creditcard of bij het postkantoor. Bij drie miljoen huishoudens valt over twee weken een catalogus in de bus met daarin 180 cadeau-artikelen. Daarna zullen regelma tig nieuwe edities verschijnen. CD-Tilburg zegt lidmaatschap op Tilburg De complete afdeling Tilburg van de Centrumdemo craten (CD) heeft bedankt voor het lidmaatschap. In een brief aan voorzitter Janmaat schrijven de Tilburgse gemeenteraadsle den Van Buuren en Danklof ermee op te houden 'ten einde ver lost te zijn van pro-Duitse, pro-Vlaams Blok en anti-joodse ge voelens.' Directe aanleiding voor de bedankbrief is het incident waarbij enkele CD-medewerkers een verslaggever van RTL in het kamergebouw bedreigden. Van Buuren protesteerde al eer der tegen de alleenheerschappij van Janmaat in de CD, maar ving toen bot. Half jaar voor aanslag op asielcentrum Groningen Een 45-jarige man uit het Gronings Musselkanaal is gisteren veroordeeld tot een jaar cel, waarvan de helft voorwaar delijk. voor het schieten op een asielzoekerscentrum in zijn woonplaats. Samen met een 29-jarige plaatsgenoot vuurde hij met een pistool op 13 augustus vorig jaar twee kogels af op het centrum om de bewoners 'flink bang' te maken. Het idee was dezelfde avond ontstaan in het café waar de twee elkaar troffen. De afgevuurde kogels raakten niemand. Wel ontstond enige pa niek onder de bewoners toen één van de kogels door de ruit van de eetzaal ging en het plafond doorboorde. De politie kwam de daders op het spoor via een andere schietpartij in Musselkanaal waarbij de 29-jarige man betrokken was. Twaalfjarige onschuldig aan overval Groningen Twee Groningse jongens van twaalf en zeventien zijn gisteravond op vrije voeten gesteld nadat ze woensdag avond waren aangehouden op verdenking van een overval. Het politie-onderzoek heeft aangetoond dat beide jongens niets met de overval te maken hebben. Woensdagavond tegen half negen drongen twee onbekenden een Gronings pompstation binnen waar ze de bediende bedreigden met een voorwerp dat sterk op een vuurwapen leek. Toen de bediende het geld niet snel genoeg uit de kassa haalde, gaven de daders hem met het voorwerp een klap op het hoofd. Een half uur later trof de politie de twee jon gens aan die volledig aan het signalement voldeden. Bovendien hadden zij een voorwerp bij zich dat sprekend op een pistool leek. Zwolse internist luidt alarmbel zwolle gpdbranden. Het is zeker niet over- dreven ons flink zorgen te ma- Artsen in de Nederlandse zie- ken over dit verschijnsel", aldus kenhuizen worden in sterk toe- Aerdts. nemende mate geconfronteerd Hoewel snorfietsen niet erg met oudere verkeersslachtoffers snel zijn, gaan ze in veel geval- die een snorfiets-ongeluk moe- len te nard voor de bejaarde be ten bekopen met ernstige of stuurders. „In plaats van de zelfs dodelijke verwondingen, maximaal toegestane twintig ki- Internist Aerdts van het Sophia- lometer per uur gaat het onge- ziekenhuis heeft de alarmbel merkt al gauw tien kilometer geluid nadat binnen zes weken harder. Als je dan weet dat deze zeker zeven 60-plussers met ouderen jarenlang een gewone H veelal ernstig schedel- of her- fiets en snelheden tot hooguit senletsel het Zwolse hospitaal vijftien kilometer per uur ge- binnengebracht werden. Twee wend waren, kun je je voorstel- van hen zijn inmiddels overle- len dat er problemen ontstaan. 1 den. F.en direct gevolg van het Helemaal voor ouderen, van niet dragen van een bescher- wie de ogen, de oren en het re- i mende helm, is de conclusie actievermogen vaak minder van Aerdts. zijn'. Voor de 'langzame' snorfiets Bijkomend probleem voor of fiets met hulpmotortje (een deze patiënten is dat ze ook Spartamet bijvoorbeeld, verdui- minder snel herstellen. „Gene- delijkt Aerdts) bestaat geen zing vraagt bij ouderen bijna al- helmverplichting. „Alleen al in tijd veel meer tijd dan bij jonge- de maand augustus kreeg ik vijf ren met vergelijkbare kwets- oudere snorfietsers op rij bin- uren. Als het al goed komt pra- nen. Zonder uitzondering met ten we meestal over een revali- zwaar hoofdletsel. Dan gaat er datieperiode van ettelijke natuurlijk al snel een lampje maanden". Mevrouw Cherchour is niet boos. zegt ze. maar wel ontzettend bezorgd. Waarom zijn haar nicht je Mahdia (13) en haar dochter Hadjira (7) niet teruggekeerd uit Nederland? Ze waren al zo vaak te logeren geweest bij Nederlandse gastgezinnen en altijd ging dat goed. Nlaar zaterdag 3 septem ber, toen mevrouw Cherchour vier kinderen van de bus uit Nederland wilde halen, ontbraken er twee. Achtergebleven bij de gastfamilies Dijkema in Niekerk en Spiegelenberg in Gasselternijveen. Omdat de meisjes in het gezin Cherchour werden mishandeld, kreeg de stomverbaasde moeder te horen. Ze begrijpt er niets van. Mishandeld? Ze zou de kinderen nooit een haar krenken. Hoe kunnen de Dijkema's zoiets denken? Ze kennen de Cherchours immers goed 1 ladjira is al zo vaak in Niekerk geweest. En de Dijkema's zijn bij de Cherchours op bezoek geweest en de kinderen van Dijkema hebben deze zomer zelfs nog bij de familie Cherchour gelogeerd. De vijfkamerflat aan de Boulevard de Stalin grad is misschien aan de kleine kant voor zo n groot gezin, maar de buurt oogt veilig en binnen is het kraakhelder. Hadjira's zusje Djamila (6) laat trots de slaapkamer zien van de meisjes. Ze is ook al vaak in Nederland geweest en spreekt vloeiend Nederlands. „Dit is het bed van Hadjira'zegt ze, „ze moet terugkomen". En Djamila zelf? Zou ze liever in Nederland wonen? „Nee", klinkt het par mantig, „Nederland is leuk maar ik wil hier blij- De Nederlands-Franse buurman Venema die als tolk en vertrouwensman fungeert voor het echtpaar Cherchour. knikt bevestigend. „Dit zijn toch geen kinderen die worden mishandeld? Ze zijn speels en vrolijk. Zo kennen wij ze al jaren. Mijn vrouw is kleuterleidster, mfiar ze heeft nog nooit sporen van mishandeling ontdekt. Het is een onbegrijpelijk verhaal". Venema benadrukt dat de familie Cherchour er alles aan doet de meisjes terug te halen. Hij is met zijn buurvrouw naar de politie geweest, naar de kinderbescherming, naar de regionale politie, de kinderrechter, hel Algerijnse consulaat en een advocaat, maar tot nu toe zonder succes. „Die kinderen horen hier thuis en niet in Nederland. De Franse kinderbescherming heeft geen enkele aanwijzing voor mishandeling zegt Venema. Mevrouw Cherchour zegt dat ze vaak met de i Hfkama i bell maai dal m tdhem da hoon op de haak gooien. Het liefst zou ze zelf haar dochter en nichtje gaan halen, maar Venema en de politie raden dat af. Herder al hebben ze vader Cherchour nog net ervan kunnen weerhouden naar Niekerk af te reizen. „Dan ontstaat er ruzie en wordt in Nederland precies het beeld beves tigd dat nu van de Cherchours is ontstaan", zegt Niet alleen de Cherchours. mik de Dijkema's wachten op wat er gaat gebeuren. Volgens de Niekerkse pleegvader' van Hadjira gaat de Ne derlandse kinderbescherming nu overleg voeren met officiële instanties in Frankrijk. Aan het re laas van Venema zegt hij geen boodschap te heb ben: „Kindermishandeling kan ook voorkomen in gezinnen die heel netjes schijnen. Als je je kinde ran mfchandoh. don «Ml |o do loco dm mé i<- buurman?" lelystad Spelcomputerfabrikant Nintendo huurde gisteren zelfs een stoomwals in om de verzamelde pers te laten zien dat het haar ernst is met de aangekondigde strijd tegen illegale kopieën van video-spellen. Óp de luchthaven van Lelystad verpletterde de wals tienduizend spelletjes uit Hong Kong die in beslag waren geno men bij Nederlandse importeurs. foto anp Heerma: Onrust door korting kinderbijslag CDA-fractieleider Heerma voorziet grote sociale onrust in met name achterstandswijken als het kabinet de bezuinigingen op de kinderbijslag onverkort doorvoert. In het CNV-blad Opinie hekelt Heerma vooral de PvdA- .Als het bij voor beeld gaat om de individuele huursubsidie en er moeten een paar tientjes worden ingeleverd, is het huis te klein. Nu gaat hel om duizenden gul dens. Ik hoor ze niet >nbcgrijpelijk" Volgens Heerma krijgt een gezin met drie kin deren over vier jaar tussen de 2.1KM) en 3.000 gulden minder kinderbijslag. Vooral in achter standswijken wonen nog grotere gezinnen, w aarv oor de ingrepen nog harder aankomen. '32-urige werkweek slecht antwoord op problemen De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben forse kritiek op de koers die de FNV in de komende CAO- onderhandelingen wil va ren. Ze beschuldigen de grootste vakcentrale van volstrekt verouderde standpunten waar het om inkomen en herverdeling van arbeid gaat en alles ge heel tegen de tijdgeest in centraal te willen regelen. den haag anp De FNV presenteerde gisteren de arbeidsvoorwaardennota 'Arbeid op maat', waarover de centrale met de aangesloten bonden in discussie gaat. De FNV wil een 'drastische herver deling van werk en de looneisen beperken tol 2,25 procent, de verwachte inflatie. Dat percen tage kan naar beneden worden bijgesteld naarmate de werkge vers betere afspraken willen maken over werkgelegenheid. „We moeten de goede econo mische ontwikkelingen niet ver jubelen. Winst is absoluut geen garantie voor meer werkgele genheid. Daar moeten we wat mo doen," zei i NV voondtM Stekelenburg gisteren bij de presentatie. In een brief aan het kabinet vraagt de FNV herverdeling van werk te stimuleren door belem meringen weg te nemen, onder meer door fiscale en juridische maatregelen. De nieuwe minis ter van sociale zaken Melkert zegde die steun eerder deze FNV-voorzltter Stekelenburg heeft even een onderonsje met CAO-coör- dinator De Waal voor de presentatie van 'Arbeid op maat'. foto anp ifaa/s stiinmtllr week al toe tijdens een spreek- beun in MMitffc in i Li berin nerde er daar aan dat het kabi net ook streeft naar herverde ling van werk en omarmde een FNV-pIan voor zogeheten in stroompools. Daarbij betalen werkgevers werklozen slechts het verschil tussen hun uitke ring en het CAO-loon. Vorig jaar opperden FNV en )NV een der gelijk plan ook al, maar toen is daar niets van terechtgekomen CAO ooidinator I >e Waal zei gisteren te streven naar een 32- uriM woricweak la 2000 Dol leidde lol oen Mie de van NCW-directeur sociale zaken Van Keeteren „I Ie I NV mal vu terug in de tijd door collectieve ADV weer op de agenda te plaatsen. Het is een slecht ant woord ng de vraag hoe je op beidstijd en arbeidspatronen iirn Lui «.liin Ook op de maximale looneis van 2,25 procent had hij kritiek, i iii denli dal de22 i'"" enl In de praktijk een bodem zal blij ken. „Slecht voor de ctonomie, die juist nu weer opkruhhelt." De vakcentrale stuurt aan op nieuw centraal overleg in het najaar en mikt er daarbij op dat het kabinet dan de kant van de vakbeweging zal kiezen. VNO- voorzitter Rinnooy Kan liet twee weken geleden al weten dat de bonden niet op centrale afspra ken over meer banen hoeven te rekenen. Volgens hem zal het winstherstel niet leiden tot ba nengroei, omdat dat winstlwr stel juist mede te danken is aan de grootscheepse saneringen waarbij veel mensen de laun zijn uitgestuurd. GPV-kamerlid Schutte geeft strijd tegen gokken nog niet op Goochelaar wilde zelfmoord zwakbegaafde ensceneren roermond-anp-gpd Wegens het raffinement van de aanslag en het meedogen loze misbruik van zijn geeste lijke overwicht heeft de Roer- mondse rechtbank een 64-ja rige inwoner van die plaats veroordeeld tot 7,5 jaar cel wegens poging tot moord op een 37-jarige zwakbegaafde man uit Losser. Tegen de ver dachte was zes jaar geëist. De zwakbegaafde man had de verdachte gevraagd hem te helpen een 'hobbit' te krijgen, een beschermende geest. De verdachte zou daartoe in staat zijn, aangezien hij bekend staat als 'de man met de ka boutertjes' en 'de goochelaar'. De verdachte kwam hier door op een idee: hij was eer der aangeklaagd wegens moord op zijn vrouw. Als deze man nu in een brief zou toe geven de moord op zijn echt genote te hebben gepleegd en daarom een eind aan zijn le ven te willen maken, leidde hij de aandacht van zichzelf af. Met grote tegenzin sprak de rechtbank in Roermond de goochelaar verleden jaar we gens gebrek aan bewijs vrij van de aanklacht dat hij zijn overspelige vrouw (31) had gewurgd. Maar het openbaar ministerie is in hoger beroep gegaan omdat het er vooral door de aanslag op de man uit Losser van overtuigd is dat de goochelaar zelf zijn vrouw in de nacht van 21 op 22 juli 1992 heeft gewurgd en ge dumpt in een maisveld. De verdachte werkte be wust aan de geënsceneerde zelfmoord. Tijdens een seance kon hij ongestraft toeslaan. Het slachtoffer deed enthou siast mee en gaf op verzoek ondertekend blanco briefpa pier, enveloppen en «en type- den haag carel goseung den haag anp De kleine en middelgrote werk gevers zijn in toenemende mate i tevreden over de dienstverle- 1 ning van de arbeidsbureaus I (RBA). „Het is nog niet wat we I willen, maar het is wel aan het I verbeteren." aldus secretaris 1 Vonk van de ondernemersorga- I Het KNOV heeft een onder zoek laten doen. waaruit blijkt dat ruim een op de drie bedrij ven die zaken doet met het RBA. de dienstverlening verbe terd vindt. De RBA's werken sneller en meer bedrijfsgericht, vinden ze. Overigens laat slechts een kwart van de bedrijven de wer ving van personeel via het ar machine. De verdachte tikte de afscheidsbrief en onder het voorwendsel hem in trance te moeten komen, trachtte de verdachter vervolgens zijn slachtoffer onder invloed te brengen met whisky. Daarna bond hij hem met een touw achter zijn auto vast en pro beerde de man te wurgen. Het slachtoffer zag echter op het laatste nippertje kans zich van het dodelijk wurgtouw te ont doen. De goochelaar wist niet van ophouden en probeerde met een mes de polsen van het de zwakbegaafde man door te snijden. Het slachtoffer bleef onge deerd en getuigde uitgebreid tegen de verdachte. Diens raadsman is echter niet over tuigd van de schuld van zijn cliënt en tekende hoger be roep aan. De verdachte zelf ontkent alle beschuldigingen. beidsbureau lopen. Eenzelfde percentage schakelde een uit zendbureau in. Adverteren deed 37 procent van de bedrijven. De auto-reparatiebranche (38 pro cent). de bouw (37). voedings- winkels (35) en industrie (33) maakten meer dan gemiddeld gebruik van het arbeidsbureau. Het woord 'belazerd' wil GPV- kamerlid Ger Schutte nog net niet in de mond nemen bij het beschrijven van zijn gemoeds toestand. Diep teleurgesteld is hij echter wel degelijk als eenza me strijder tegen het gokwezen. Voor hem ligt een door deze krant onthulde nota van oud minister Kosto van justitie over het gokbeleid. De conclusie daarin is duidelijk: de zaak is volkomen uit de hand gelopen omdat de strijd tegen criminali teit en verslaving ondergeschikt werd gemaakt aan de inkom sten voor de Staat. Inkomsten van ongeveer een miljard gul den per jaar voor de ministers van financiën, economische za ken. landbouw en volksgezond heid. welzijn en sport (VWS). „Er is onder het vorige kabi net eigenlijk geen beleid ge voerd. De bewindslieden vorm den als het ware eigen konink rijkjes binnen de ministers ploeg. En daar niet alleen. Ook in de Kamer is dat zo. Zo werd indertijd besloten de krasloten in te voeren omdat de fractie woordvoerders voor sportzaken er zo'n leuke bron van inkom sten in zagen. De andere frac tieleden lieten dat gewoon gaan. Openbare orde en volks gezondheid hebben daarbij geen enkele rol gespeeld." „Het zijn nu eenmaal machti ge hlokh-n rn .ils (it- vcr.inl woordelijkheid bij meerdere be windslieden ligt. leg je het daar als coördinerend oéwindsper- ■oon rtaedi lagen af. Je trandi in het kabinet. Dat heeft Kosto ervaren. Hij heeft het met zijn nota niet gehaald. Dat zegt heel wat. Maar ook nu. bij de forma tie van het kabinet-Kok, is de zaak niet geregeld terwijl dat had moeten gebeuren". Het kamerlid meent dat er om de problemen is heengelo pen. Steeds kwam er bij een misstand vanuit het kabinet weer de mededeling dat het probleem in goed onderling overleg zou worden aanpakt. „Het formele verhaal", consta teert Schutte met een droeve zucht. Eén keer nodigde de kamer commissie voor justitie de drie meest bet rokken bewindslieden uit voor een gezamenlijk beraad over het gokneleid. Toen waren de aanwezige minister en staatssecretarissen gedwongen één lijn te kiezen. „Dat ging ze niet goed af', herinnert Schutte zich. „ze begonnen elkaar openlijk vliegen af te vangen". Schutte: „De krasloten werden In gevoerd omdat de fractiewoord voerders voor sportzaken er zo'n leuke bron van Inkomsten In za gen. Openbare orde en volksge zondheid hebben daarbij geen en kele rol gespeeld." foto gpo Blijft de vraag wat er na de openlijke bekentenis van Kosto moet gebeuren. I lei pPV Ci merlid stelt dat er met een kabi net dat niet wil, niets te begin nen valt. Uitgangspunt voor het beleid moeten de voorstellen - Kosto zijn: het aantal kansspe len bevriezen, de hoofdprijzen aan banden leggen, minder re dame voor gokken (ook op TV), het aantal speelautomaten ver minderen vooral buiten auto matenhallen en het aantal casi no's niet uitbreiden. Schutte: „De verdeling van verantwoor delijkheden in het kabinet moet ook anders. De minister van justitie moet als enige het beleid bepalen. Daarna moet er een beleid komen om het gokken terug te dringen, eventueel ge faseerd". Erg optimistisch over de toe komst is de GPV er niet, ook niet nu er een andere coalitie is en de nota-Kosto op straat ligt. „De WD is voor een ruim kam- spelbeleid, mede vanwege de belangen van het bedrijfaleven. Binnen de Pvd I li men ei urn deeld over. Aan de ene kant zijn er de klassieke socialisten met hun aversie tegen arbeidsloos Inkomen en de nadruk op de sociale gevolgen van overhelds maatregelen. Van de andere kant zijn er steeds meer prag- matici in de PvdA. De positieve houding van 1)66 ten aanzien van het pnüran la de l«am« pjd omgeslagen. Daar kan men nu ernst mee maken met eigen mi nisters op Justitie, VWS en Kco nomische /aken. Die kunnen het andere denken handen en voelen Kaan jjeven I n wal dal rapport betreft: daar moeten wij als Kamer eerst nog. formeel hij lustuii- om IHMIII Dhém moeten we van de nieuwe mi nister horen wat zij ermee denkt te gaan doen." oen haag gfo Het kabinet zal de eerste .maanden geen UÉdMO nemen om het goUm Md banden te leggen. Noch in de Miljoenen nota die volgende week dinsdag wordt ge presenteerd. noch in de departementale begrotingen 1995 staan maatregelen of beleidsvoornemens. „Dat zal ook niet snel gebeurenaldus een betrokkene. Zoals deze krant eerder berichtte, ligt er in het kabinet een nota van oud-minister Kosto van justitie. Daarin stelt hij ver gaande maatregelen voor om het gokwe zen aan banden te leggen. Volgens de oud-bewindsman loopt de zaak uit de hand. Op Justitie hebben de bewindslie den formeel 'geen mening' over liet stuk van Kosto. „Er is geen enkel voorstel dat rijp is voor behandeling in de minister raad", aldus een woordvoerder. De oude beleidslijn - geen vergunning voor nieuwe kansspelen - wordt wel drxirgetrokken. Op basis van bestaande vergunningen kan het aantal kansspelen echter toene men. Met ingang van volgend jaar worden wel de 'piekautomaten' verboden. Dat zijn speelautomaten die nadat zij een tijd lang niets hebben uitgekeerd. Ineens een hoge prijs uitbetalen. Deze machines werken extra verslavend. Eind dit jaar moet de commissie-Nljpels aanbevelin gen doen voor verdere beperkingen van speelautomaten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5