Feyenoord bedroevend Eijs gaat voor de gouden plak Sörensen vindt troost na tegenvaller op WK Vriesekoop en co slechten de muur Tuur gebruikt Amerikaanse licentie weer in titelgevecht Sport Bergkamp is succesvol Priem hengelt naar Nijdam Timman uitgeschakeld -VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 —Leidse skiffeuse in V/K-finale tjflINDtANAPOUS ANP l5o!|Met haar eerste finaleplaats in '50,j de olympische skiff heeft Irene 150,1 Eijs bij het wereldkampioen- |50i schap roeien in Indianapolis haar progressie getoond. Zelf zag zij de primeur als een mini- 50' mum prestatie. Onder het por- i5Q, tret van hare majesteit was de I50*. 27-jarige Leidse studente giste- i50,* ren de koningin in de Neder- 50.1 landse kolonie. Zij zorgde voor 50,4 de zevende finaleplaats van 50-j oranje, de vrouwen acht voor gjM nummer acht. 5q| De acht finales in Indianapo- 50', lis bieden geen garantie op ti- 50,. tels. Maar gisteren aan het eind 50.- van een lange reeks series, her- 50.- kansingen en halve finales, 122 50.- wedstrijden op een winderige 50.' Eagle Creek, heerste een feeste- j?®-' lijke sfeer in de Nederlandse tent. Morgen en zondag zijn de 5q' finales. „Als we dan allemaal 5oj vijfde worden is het toch niets", 50.- relativeerde Niels van Steenis 50.- alvast. 50.- Irene Eijs stond nochtans te 50.' stralen, hoewel zij in de halve fi- nale als derde na de Duitse Ka- thrin Boron en de Vlaamse An ne-Elise Bredael naar de eindstrijd was doorgestoten. Ze was op achterstand gekomen door drie lelijke klappen kort na de start. In het slotstuk moest ze een tussensprint plaatsen om de opstomende Zweedse Maria Brandin af te houden. „Een gek- ke race", concludeerde zij. „In de finale ga ik toch voor het goud, al behoor ik niet zoals Boron of Laumann tot de favo- rieten", zei Eijs strijdlustig. Lau- mann, de Canadese, werd win- nares van de andere halve fina- le. Haar tijd was overigens min- "1 der dan de derde van Eijs: •8.01,25 tegen 8.00,43. „Het maakt mij niet uit of ik morgen 35,- de buitenbaan heb. Ik hoop al leen op loeiheet weer en weinig wind.' De voorspellingen zijn an ders. Indianapolis kende de eer ste vijf dagen van het toernooi de heetste dagen van de zomer met temperaturen van dik bo ven de dertig graden Celsius. Voor het weekeinde is een kou front aangekondigd. „Laat dan maar een meewind waaien." Eijs was in 1992 bij de Olym pische Spelen op het Meer van Banyoles startende reserve. Zij eindigde daar als achtste in de skiff. Vorig jaar zocht ze met Eeke van Nes als dubbeltwee in Roudnice een WK-medaille. Het werd de vierde plaats, een te leurstelling. Dit jaar ging ze op een bepaald moment haar ei gen weg in de skiff toen bleek dat opgevoerde krachttrainin gen nut hadden. Bij twee we reldbekerwedstrijden eindigde ze hoog: Parijs derde, Luzern zevende. „Het is een grote eer om de skiff te kunnen varen." Haar volgende doel is een medaille bij de Olympische Spelen in Atlanta 1996. ..Als ik daar uitzicht op heb, doe ik dat het liefst in de skiff, anders in een twee of een dubbelvier." In de 122ste voorwedstrijd haalde de Nederlandse vrouwen acht overtuigend de achtste fi naleplaats binnen, met een tweede plaats achter Australië, voor China en Canada. Tot kort voor de finish leidde de jonge ploeg van de nieuwe coach Kor- zeniowski. Het is voor het eerst sinds de Olympische Spelen van 1984 dat een Nederlandse vrou wen acht succes boekte. In l.os Angeles werd met yrijwel alle beschikbare roeisters een acht in elkaar gezet die prompt brons won. Hendrik Larsson a r Feyenoord. De Zweed was één van de weinigen die een voldoende scoorde. Gelijkspel tegen armetierig Zalgiris Vilnius Peter Post wil amateurploeg brussel Een maand geleden beloofde Peter Post half september een nieuwe sponsor bekend te maken. Post wil een overeen komstvoor langere termijn. „Vier jaar of langer", vertelde hij gis teren. „Ik wil in de toekomst, met ingang van volgend jaar, ook een amateurploeg onder mijn hoede nemen. Met alleen profs komen we geen stap verder." Colin Jackson steeds sneller Tokyo* Colin Jackson blijkt aan het eind van het atletiekseizoen steeds sneller over de horden te gaan. De wereld- en Europese kampioen uit Wales zorgde bij internationale wedstrijden in Tokyo voor de beste wereldseizoenprestatie op de 110 meter. Jackson, met 12,91 seconden wereldrecordhouder, liep in de Ja panse hoofdstad 12,98 seconden. Hij was daarmee eenhonderd ste sneller dan vorige week in Madrid, waar hij de beste wereld seizoenprestatie op 12.99 seconden bracht. Wie er met het hoofd op het hakblok terechtkomen, hield Willem van Hanegem gisteravond nog even voor zich. Maar dat er koppen gaan rollen bij Feyenoord, stond na de afgang in Vilnius (1-1) als een paal boven wa ter. In Litouwen deed Feyenoord zijn reputatie als Nederlandse topclub geweld aan en dat zat de Kromme na de moeizame optredens in de vader landse competitie duidelijk niet lek ker. VILNIUS MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Over het bereiken van de tweede ronde in het Europa Cup 2-toernooi zal niemand zich zorgen maken. Feyenoord strompelde weliswaar moeizaam naar het einde in Vil nius. dieper dan nu lijkt de Rotterdamse formatie niet te kunnen zinken. Zodat je mag aannemen dat over twee weken in de Kuip in elk geval het een en ander wordt rechtgezet. Met de mededeling dat een aantal spelers zondag het gerenoveerde Feyenoord-sta- dion niet vanaf het veld mag bewonderen, maar tegen NEC een plaatsje op de tribunes ten deel zal vallen, spuide Van Hanegem openlijk zijn gal met betrekking tot de spor tieve crisis in het Rotterdamse kamp („Ze moeten zich kapot schamen"). Dat het niet bij loze kreten blijft, weten Orlando Trust- full en Dean Gorré. Zij werden al na twee optredens uit de basis-elf van Feyenoord geknikkerd, omdat hun spel volgens Van Hanegem nogal te wensen overliet. Of met een nieuwe eliminatie de problemen van Feyenoord worden opgelost, is nog maar de vraag I )e Rotterdammers lijken eerder een collectief probleem te hebben dan individu ele kwaaltjes. Het elftal zit muurvast, mist elke vorm van creativiteit en wordt door de zo vaak geroemde internationals niet over het dode punt heen geholpen. Van Hanegem verwijt zijn spelers een ge brek aan inzet, lef en motivatie. Een deel van ii<- adactta op "i" beun vlndi dal de coach zich onnodig aanpast aan tegenstan ders. te veel veranderingen aanbrengt in het elftal en daardoor niet toewerkt naar een herkenbare speelstijl. Tegen Zalgiris Vilnius nam Feyenoord al na negen minuten de leiding. Henryk Lars son schoot handig en snel onder de graai ende armen van de Litouwer doelman Kon- cevicius door, toen hij door Regi Blinker in het strafschopgebied werd aangespeeld. Het had de inleiding voor een waar doel- puntenfestival moeten zijn. te meer daar de elf 'houthakkers' uil het BahÜche ItIBtje nauwelijks een bal in de ploeg konden hou den. Om onbegrijpelijke redenen schakelde Feyenoord twee, drie versnellingen terug en werd het duel een regelrechte wanverto ning. Kansen kregen de Rotterdammers, vóór rust in elk geval, nog voldoende. Regi Blinker, Gaston Taument en Rob Witschge sprongen er. op zijn zachtst gezegd, slordig mee om. Blinker aast op een plaats in de Oranje-selectie, op de positie- van Bryan Roy om precies te zijn. Maar wie werkelijk door Advocaat geselecteerd wil worden, kan zich zulke missers op internationaal niveau Deen sterkste in Parijs-Brussel BRUSSEL PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Op het WK van Agrigento was hij één van de allersterksten, maar reed hij in de finale een gewisse 'dood' tegemoet. Hij demarreerde op de slothelling. tegen beter weten in, en 'brak' zijn beide benen. Zesde, niet eens een troostprijs voor Rolf Sörensen, de 29-jarige Deen. Maar gisteren, in de finale van de 74ste Parijs-Brussel, was hij ervan overtuigd, dat hij de fina le wél volledig naar zijn hand zou kunnen zetten. En aldus ge schiedde. Sörensen was met Ballerini én de Brit Sean Yates voorop ge raakt met nog 30 kilometer te rijden. Ze maakten deel uit van een kopgroep van veertien, die was ontstaan uit de samensmel ting van twee vrijwel gelijkwaar dige groepen, na de voorlaatste helling, de Mont St. Roch. Het trio vond elkaar, leefde vooral onder de impulsen van Ballerini, en bleef ver genoeg uit de greep van de achtervolgende elf. waarin Lance Armstrong voor Yates, en Museeuw en Sciandri voor Sörensen het af- stoppingswerk verrichtten. Wat met name Adrie van der Poel (de enige Nederlander). 1993-winnaar Francis Moreau, Andrej Tsjmil, Michele Bartoli en Fredéric Moncassin ook aan individuele pogingen onderna men. ze werden keer op keer gesmoord door de helpende be nen van de koplopers. Sörensen plaatste als eerste een jump, achter Ballerini aan. Yates glipte mee. Het was meteen de beslissende vlucht. Sciandri en Museeuw moesten zich beperken tot cipierswerk ten bate van Sörensen, die im mers heel kansrijk was. De Deen wist in welke positie hij zat: als je voorop wil blijven rijden, moet je het kunnen af-" maken. Anders rolt de hele ploeg over je heen. Bescher ming kun je krijgen, winnen is dan wél de boodschap. De in Kopenhagen geboren, maar al jaren in Montecatini (tussen Pisa en Florence) wo nende Deen durfde de uitda ging aan. Er ontspon zich een steekspel voorin de koers, dat alle kanten uit kon, en waarin Sörensen uiterst waakzaam moest blijven. Ballerini kon zich ook nu weer niet beheersen en probeerde vier. vijf keer weg te glippen. De stoïcijnse Sörensen dwong Yates consequent de controle van die demarrages op zich te nemen, maar telkens weer bedankte de Brit voor de eer. Waarop Sörensen zelf maar weer het gaatje op Ballerini be sloot te dichten. Vijf kilometer voor het einde maakte hij zich los van Yates en Ballerini. Het was de 38ste overwinning CHtf WKiiA* SWIROUK. 071 RVV CMH ROSONOIRWATIR.071 Oranje verslaat Rusland D£N HElDf R GPD niet veroorloven. In de eerste helft kreeg het elftal van Van Hanegem en Meijer in totaal acht prima mogelijkheden, alleen de bal van i amoo wJwwu dus In hal nel In begrijpelijk, het mag niet gebeuren", aldus Blinker. „Het is waar dat ik een hattrick had kunnen maken. Als de trainer vindt dat hij naar aanleiding van deze prestaties sommi ge spelers moet vervangen, moet hij dat niet laten. Het is zijn beslissing. Wij wach ten wel af." Net als afgelopen zondag het geval was. hielp Feyenoord de tegenstander in het za del. Hoe langer de genadeklap uitbleef, hoe meer de spelers in I douwen gingen geloven in een succesje. Met een paar brutale door braken In i«ilotfete uw btte de ihulM lub een strafschop te forceren. Nadat Darius Maculevicius een keer hard tegen de stalen borstkas van Van Gobbel was opgelopen en vertwijfeld met de armen naar de Noorse scheidsrechter had gewapperd, kreeg bij drie minuten voor het einde wel zijn zin bij een lichte botsing met John de Wolf. Andri us Tereskinas zorgde er vervolgens vanaf elf meter voor dat Feyenoord geconfronteerd bleef met het feit dat het al zeven jaar lang geen uitwedstrijd meer heeft gewonnen in de Europa Cup. Spora Luxemburg was de lartsti» minimin wuift dia op Internationaal niveau buiten Rotterdam werd verslagen. Veel hoop dat die ban dit seizoen wordt ge broken, is er voorlopig niet. /.jilgirU Vilnius koncevfclu». Rlmkuv Halulnlkav Novikovas en leredciiuw; Jantaukas, Vmcevtdu*. Monkus. CrrikvnilN (75. Rarvrlit); Mariuhrviri». Po dek Icycnoord De Goey. Van (kibbel. De Wolf. I rttser. Heus, Schollen. Boa/. Witschge (81 Maan); laurnrnl (Ba Ki|in< li Hhnket Het moment dat ook de Russi sche tafeltennissters het ijzeren gordijn open schuiven zal wel nooit komen. Het liefst bouwen de stugge speelsters uil het voormalige communistische bolwerk een muurtje op Het ti ne Vriesekoop en Mirjam I loom.ui zip», getuige hun bi| drage gisteren in Den Helder aan de 4-1 overwinning op de Europese kampioen, gelouterd genoeg om de opgeworpen bar ricade te slechten Gerdie Keen moet dat nog leren. Tegelijk met de door de NTTB nu al aanbeden Duitse coach Peter Engel kwam in de voorbije zomer nog een ander geschenk uit de hemel vallen. IX» Russi sche Elena Timina trouwde een Nederlandse journalist en vond ondawtok bij nfchannlachib HAKA/Treffers in Klazienaveen. Inmiddels dient de tnaie verde digster op de centrale trainin gen van Engel in Utrecht als af weergeschut. Aan Keen moet Engel nog het hardst' kneden. Niel alleen is de Gelderse tafeltennister aller gisch voor verdedigende spel stijlen, ook gaat ze volgens de Duitser gebukt onder fysieke ongemakken achter de tafel. Niemand in Nederland was het ooit opgevallen, maar Engel zag bij de eerste de beste gelegen heid (in China) dat Keen tijdens het spelen niet doorademt. „Het gevolg is dat ze verkrampt speelt. Hoe langer de slagenwis- selingen zijn. hoe erger het wordt. Ik wil haar niet het ge kreun van Monica Seles aanle ren, maar ze moet daar wel wat aan doen. Wetenschappelijk is bewezen dut sporters soms drie jaar nodig hebben om van hun gebreken af te komen, maar dat moet bij Keen sneller." Vriesekoop is fysiek in orde. Vorige week had de Amster damse nog last van haar rug en ging het eerste trainingskamp van de nationale ploeg in eigen land aan haar voorbij Wat En gel het 'uithangbord' van de NTTB nog kan bijbrengen zijn details Van de drie internationals heeft de tweevoudig Europees kampioene nog het minste moeite met verdedigsters. „Om dat ik uren en dagen achter el kaar tegen verdedigsters heb gespeeld. Ik kan het geduld te gen dat soort speelsters opbren- 5en i u mi|ii topspm is bflttM an die van Mirjam en Gerdie, die allebei veel dichter op de ta fel staan." IX' dagen dat een 'betonnen muur' aan de andere kant van de tafel Mirjam Hooinan tot wanhoop dreef, behoren voor goed nu hal mtodm /egt M zelf. Het gebrek aan verdedig sters in eigen land heeft de 28- jarige Eindnovense altijd als een gemis ervaren. In Duitsland haalt Hooman, die gisteren Ti mina de baas bleef, de schade In. In dienst vttl Bumlesltg.i club Tüs Glane trof ze dit sei zoen al zes speelsters van for maat. Vijf keer won de volgeling van Sasscnheimer Frits Kante baan IIbm an I nlnaaa vai het taaiste soort was een maatje te groot. „Met verdedigsters van een middelmatig gehalte hoe ven ze niet meer aan te komen, dia vaag Ik van da tafel i aoa den onderscheiden zich door het wisselen van effect, ze kun- ncn de ballen ook laag hou don Het op handen zijnde plak- verbod speelt de verdedigsters ,i. ht.-i de tafel in da nabije toe komst mogelijk in de kaart. Zo'n maatregel maakt het spel trager. Vriesekoop betwijfelt of het zo'n vaan aal (open Ma ja bat ipa len tegen verdedigsters eenmaal onder de knie hebt, heb Je wei nig meer van ze te duchten. Je moet straks, als het plakken wordt verl)oden, misschien iets maai warton ff waal wal dal la ix* huidige generatie heeft daar meer moeite mee." OfN HAAG ANP Een strafschop van Dennis Bergkamp heeft Internazionale gisteren de overwinning opgele verd in de Europese wedstrijd tegen Aston Villa. De voormali ge Ajacied scoorde zestien mi nuten voor tijd van elf meter, nadat ploeggenoot So sa onder uit was gehaald door doelman Spink Bergkamp en lonk stonden beiden in de basis. Op de tribu ne zat zaakwaarnemer Rob lan- sen, die weer eens was ontbo den door voorzitter Pellegrini. De praeses denkt dat de Neder landers beter voetballen als de i lagenaai In de buun la Eintracht Frankfurt behaalde met moeite een punt in Slove- nie, waar het I I werd tegen landskampioen Olimpija Ljubl jana. Vice voorzitter Hölzen- hein noemde de prestatie van de Duitsers een blamage Arsenal, afgelopen seizoen winnaar van de Europa Cup voor bekerwinnaars, is de po ging tot prolongatie begonnen met een eenvoudige zege op het eiland Cyprus. De club uit de I ngel* e hoofdstad won m de Cypriotische hoofdstad Nicosia met 3-1 van Omonia. Barcelonaspits Kornario kan tien dagen niet voetballen. Vol gens een onderzoek van de dubarts van de Spaanse kam pioen heeft de Braziliaan een splencheurtje in het rechter dij been opgelopen in de wedstrijd van woensdag tegen Galatasa Een dag na de Europese nr t1nr|—fl taan Ua bak M Milan middenvelder Alestandro Mando pmfld «om Paolo dl Canio van Juvenilis. De 24-Jari Rr Mando, (Ba In da twaada elft werd vervangen door Stroppa, debuteert mogelijk zondag tegen Napoli voor zijn nieuwe lub, aldus een he stuurslid van Juve. Racistische uitingen tegenover verdediger Julio Cesar bedrei gen het verdere verblijf van de Braziliaan bij de Duitse voetbal club Borussia Dortmund. Een portier weigerde de 61-voudig international toegang tot een discotheek, waarschijnlijk we gens zijn huidskleur. Cesar en zijn tolk meldden zich woens dag bij de disco, maar hoorden van de portier: „Nee, Jullie twee niet." Rolf Sörensen als eerste over de meet in Brussel. van de GB/MG-ploeg van dit sen. Met de scheiding van de blijft bij ploegleider Giancarlo jaar, de leiders ook in het UCI twee financiers scheiden zich Ferretti, wiens ploeg waar klassement voor teams. Volgend ook hun wegen. Museeuw gaat schijnlijk Polti/MG gaat heten, jaar hoeft Museeuw zich niet naar de ploeg van Ballerini/Ro- met mogelijk Evgueni Berzin als meer in te houden voor Sören- minger Mapei/GB, Sörensen nieuwe kopman Ploegleider Cees Priem van TVM is bijna rond met lelie Nijdam. I )c /eeuw had begin deze week een 'goed gesprek' met de bij Jan Raas (WordPerfect) in ongenade gevallen 31 jarige beroepsrenner. „Be gin volgende week verwacht ik tot een akkoord te komen met Nijdam". zei Priem gisteren. „De kans dat hij naar TVM komt is groot." TVM heeft de Belg Hendrik Redant van ZG Mobili aangetrokken De 31-jarige winnaar van Parijs-Tours in 1992 tekende een over eenkomst van een jaar bij de ploeg van Cees Priem. IX Zeeuwse foto tPA ploegleider onderhandelt (Kik met Kedants landgenoot Eric van lancxer, die geen nieuw contract meer krijgt van WordPerfect, de formatie van Jan Raas. ROTTERDAM - ANP Regilio Tuur gebruikt ook voor zijn ko mende geveent om de wereldtitel zijn Amerikaanse licentie als profbokser. De 27-jarige Rotterdammer is nog al tijd niet in het bezit van een nieuwe Nederlandse vergunning. Hij weigert zich te onderwerpen dan de neuro- psychologische test. die het bestuur van de Nederlandse boksbond (NBB) sinds begin dit jaar voor iedere prof bokserverplicht heeft gesteld. Tuur vindt dat er nog te veel ondui delijkheid bestaat over de betrouw baarheid, de uitvoering en de juridi sche status van het onderzoek, dat een onderdeel is van de normale medische keu ruig )p basis van de uitslag van de nieuwe test werden eerder dit jaar drie profboksers (Vargas, Zieleman. I ouati) afgekeurd. Twee van hen hebben een rechtszaak tegen de NBB aangespan nen. Voorzitter Henk Los heeft met de Amerikaanse licentie van Tuur geen problemen. „Zo lang Regilio in New York alle medische testen goed door staat. mag hij van ons in Nederland boksen. Daarover zijn duidelijke af spraken gemaakt. Natuurlijk had ik het liever anders gezien, maar het maakt in feite weinig uit. Hij bokst toch als Ne derlander om de wereldtitel." Het profgala op 24 september in Sportpaleis Ahoy' is nog niet rond. Voor de Nederlanders Smulders. Poe der en Dillewaard worden nog tegen standers gezocht. In de voorverkoop zijn ongeveer 2500 kaarten aan de man gebracht. Het Amerikaanse organisa tiebureau Top Rank. dat Tuur vorig jaar voor drie gevechten contracteerde, hoopt op een vol huis. „Het zou voor mij persoonlijk een grote teleurstelling zijn als Ahoy' niet met 9000 toeschou wers is uitverkocht", verklaarde Peter Bonthuis, die met zijn compagnon Bas van Noortwijk zaakwaarnemer is van Top Rank in Nederland. Het is tweede keer dat een Neder landse bokser om de wereldtitel van één van de vier grote bonden bokst. Rudi Koopmans reisde in het najaar van 1980 naar Los Angeles voor zijn WBA-titelgevecht tegen Eddy Mustafa. Op medisch advies moest koopmans destijds de strijd staken. Alex Blan chard en Eddy Smulders kwamen ooit ook in de ring voor een duel om de we reldtitel. maar in beide gevallen betrof liet duistere en slapende bonden als WAA en NBA waarvan later nauwelijks meer werd Het voorlopige programma voor het profgala in Ahoy: «Tuiser (8x3): Held Wanyama (Bel) llchtwelter (6x3): Prins M it oio (Ita) midden (8x3): Krijnen - Musio (Ita) zwaarvedcr (12x3). om WBO wereldtitel: Tuur - Speed (VSt). Scheidsrechter Santori (VSt), juryleden: Rapon. Vasquez (PRI). Burnett (VSt). Supervisor. Schekner (VSt). pitje te zetten. Hij verloor Inder daad maar toonde tijdens de Donner-Memorial toch weer de nodige ambitie. Daarom, en door de vroegtijdige uitschake ling van Jeroen Piket, werd in I ilburg l". li veel '..in verwacht. Ken goed resultaat /ou hem immers weer de num mer één van Nederland maken. In de reguliere partijen tegen Khcnldn werd het tweemaal re mise. /onder veel strijd In de barrage verloor 1 irnman de eer ste partij tegen zijn erg gespan nen opponent op pijnlijke wijze. Hij herstelde zich in de tweede, maar miste op de .'tv.Ir /et de directe weg naar winst. Jan Timman is in het Interpolis schaaktoernooi niet verder ge komen dan de tweede ronde. De Amsterdamse grootmeester, die in de eerste ronde vrij was. verloor in de barrage van de Is raëliër Khenkin. Uitschakeling (MgdB ooi «ooi riin wonld kampioen Anatoli Karpov. IX Rus herstelde /i< li hter nog net op tijd tegen de Bosniër Bo- jan Kurajica. Timman liet onlangs, aan de vooravond van de kandidaten - matt ii logao Vabri saiov, nog weten dat hij in geval van een nederlaag er stera over dacht zijn schaakcarrière op een lager

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23