Picasso in Paleis Lange Voorhout 'Lichaam en beeld': verlos ons van het kijken Openbare kunst te boek in 'Beelden in Noordwijk' Veters springen uit ie schoenen bij Carribean Carnival Schilderij gestolen uit Cultuur Kunst r J Haagse Pulchri Studio JVRUDAG 16 SEPTEMBER 1994 h{( ANNfMiUKUVCKOK 071 IS4471.PIV CH|* IAN RUSDAM.071 JS647J Cursussen te kust en te keur leiden Badkamerzingen. Voor wie daar interesse in heeft kan woensdagavond 21 september terecht in buurthuis groenoord. Pasteurstraat 23, leiden. Daar begint een cursus voor mannen èn vrouwen die niet professioneel, maar speels willen zingen. Infor matie: 071-616475. Bij K&O beginnen die avond cursussen voor de jeugd: boetseren voor 9- tot 10-jarigen en een cursus voor 11 - en 12-jarigen. ook zijn er tekenen- en schildercursussen voor de jeugd. Informatie: 071 -141141Teken- en schilderlessen voor kinderen vanaf 7 jaar geeft Maria Rademaker. Inlichtingen: 071 - 315320. Klassiek en jazz vlak bij elkaar leiden Café The Duke begint de serie 'leiden Klassiek in The Duke' op zondag 18 september met een concert door het duo Caroline van Oyen (sopraan) en Mette Lisse Bouwmeester (pia no). Hun programma, dat om drie uur begint, staat in het teken van Amerikaanse compinisten, met speciale nadruk op Michael Cave. Vlakbij The Duke. in de Lange Scheistraat, opende café lazzmataz onlangs zijn deuren. De muziek hier richt zich, zoals de naam al doet vermoeden, op jazz. Zondagavond zijn hier The Blue Bishops te beluisteren, dinsdagavond treedt Anita Wiersma op en woensdagavond is er een sessie o.l.v. Onno Prillwitz. Première bij museum Boerhaave leiden De contacten tussen een historische telescoop en diens contacten met enkele illustere verzamelaars vormen de basis voor het humoristische spel 'Ver-kijken'. Het in wetenschaps theater gespecialiseerde gezelschap Pandemonia Produkties brengt dit zondagmiddag om twee uur in Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10, in première. De telescoop ontmoet allerlei illustere figuren, zoals de prins van Orléans, koning Phi lips II van Spanje en de bevallige Christina van Zweden. Silvester opent verteltheater leiden Bij jeugdboekhandel Silvester, Rapenburg 17, gaat mor gen de deur van verteltheater 't Voorkamertje open. Kathleen de Weerd begint om elf uur voor de allerkleinsten met 'Verhalen voor Fioneke', om één en drie uur vertellen Johan Versteye en Elly van Dijk verhalen voor iedereen vanaf 7 jaar. 's Avonds om acht uur kunnen kinderen vanaf 14 jaar luisteren naar de verha len die Frans Bouwmeester en Anne Brands vertellen. Museum present op fossielenbeurs leiden/den haagHet in Leiden gevestigde Nationaal Natuurhis torisch Museum laat komend weekeinde op de mineralen- en fossielenbeurs in Den Haag een presentatie zien over de aarde, zijn bewegingen en vulkanisme. In de opstelling is een groot aantal mineralen te zien en er worden ook gesteenten en hun indeling getoond. De beurs wordt gehouden in het Nederlands Congresgebouw en is morgen en zondag van tien tot vijf uur ge opend. Niet eerder getoonde etsen en litho 's den haag anp Zo'n honderd werken op papier van de Spaanse kunste naar Pablo Picasso (1881-1973) zijn vanaf morgen in het Museum Paleis Lange Voorhout in Den Haag te zien. Bij na tweederde van het werk uit de periode 1905-1971 komt uit een particuliere verzameling en is nooit buiten Spanje geweest. De rest bestaat uit etsen, litho's en affi ches uit de collectie van het prentenkabinet van het Haags Gemeentemuseum. zelfde gold voor de catalogus- omslagen. Ook voorbeelden daarvan zullen tijdens de ten toonstelling te zien zijn. Picasso maakte in totaal ruim tweeduizend prenten, in de meest uiteenlopende technie ken. Op het gebied van de gra fiek was hij autodidact, al gaf de Spaanse kunstenaar Ricardo Canals hem wel wat aanwijzin gen over vooral de etstechniek. De titel van de tentoonstelling 'De kunstenaar en zijn model' is ontleend aan een geliefkoosd onderwerp van Picasso. De ex positie loopt tot en met 20 no vember. De etsen en litho's die niet eerder in Nederland zijn ge toond, konten uit de collectie van de weduwe van de Spaanse galeriehouder Gaspar. In de ja ren zestig, toen Picasso wegens zijn anti-Franco-houding moei lijk toegang had tot de Spaanse kunstwereld, stelde deze Cata laanse kunsthandelaar zijn werk als eerste wèl ten toon. De galerie, de Sala Gaspar in Barcelona, bestaat nog steeds. Gaspars zoon zwaait er nu de scepter. Gaspars echtgenote komt ter gelegenheid van 'De kunstenaar en zijn model' naar Nederland. Picasso maakte er een ge woonte van ook de affiches voor zijn tentoonstellingen in de Sala Gaspar zelf te ontwerpen. Dat- De zelfkant van de samenle ving in Barcelona was in het be gin van zijn carrière een veel ge kozen thema. Van 1902 tot 1905 maakte hij bij voorbeeld onder de titel Saltimbanques een serie etsen van circusartiesten. Daar bij tekende hij zijn modellen niet tijdens hun werk. maar na de voorstelling. Buiten de glamour van de piste zagen ze er moe, mager en armzalig uit. Kort na de Eerste Wereldoor log maakte Picasso figuratief werk met een klassieke sfeer. Hij tekende en etste portretten van zijn vrienden die qua stijl theater recensie ron rughard 'Lichaam blik', van Willem Jan Otten, door de Toneelfabnek Regie Amanda Wolzak Spel Johanna Blankesteijn, Eszter Boross, Eugène Tros. Enne Koens Gezien 15/9 Nog te zien 16.17.22. 23,24 sept Microtheater Imperium, 20.30 uur Hij kan alleen zien door een zoeker. Zijn vrouw is om gezien r, 'te worden, bestaat pas als ze wordt gezien. Ze bekijkt zichzelf g graag. Haar zus bekijkt hen. Zij weet vooral veel van de schoon heid van haar zus. Soms zet ze een pruik op om als haar zus te worden. Ooit leerde zij hem naar haar zus, zijn model voor de aardbeienreclame. Die les J zc maakte hem verliefd. 12- 'Lichaam blik' gaat over kij ken, over wat kijken met je doet, ien over het genot om jezelf te be- kijken en je bekeken te weten. t Over de pijn als iemand je niet h'i[ ziet, letterlijk en figuurlijk. Geen eenvoudige materie. Willem Jan Otten wijdde er vele ragfijne, licht-filosofische zinnen aan die even delicaat door de spelers van de Toneelfabriek in de tri- wh bune worden geplaatst. Het drietal, de fotograaf Hans j en zijn vrouw, het fotomodel Heieen en haar zus, de schrijf ster Stephanie, verblijft in een huisje op een eiland. Vanaf het eerste, door een vuurtoren be schenen moment is duidelijk dat de man en vrouw uit elkaar zijn gegroeid. Hij ziet Stephanie De Droomfabriek met 'Lichaam blik'van Willem Jan Otten: toneelstuk als een goed essay. foto pr mij te zien', is het verwijt dat Hans zijn vrouw maakt. Hans blijkt haar al lang niet meer te kunnen zien als vroeger en dat is het einde van de echte liefde^ 'Vroeger werd ik er wakker van. aan voor Heieen. die ze had tijdens een vakantie Heieen is onaantastbaar in Rusland. Zij lijkt het leeg- mooi. Haar grootste zorg is hoofd van het stel. de belicha- waar de spiegel is gebleven, ming van ijdelheid. 'Pas toen je Verder is ze vooral in de weer merkte dat hoe ik naar je keek met spiegels en met de minnaar effect had op anderen begon je nog het meest deden denken aan de portrettekeningen van Ingres aan het begin van de 19de eeuw. In diezelfde stijl begon Picas so in de jaren twintig aan een serie etsen met thema's als De drie Gratiën en De drie baadsters. In 1937 was die reeks, die later bekend zou wor den als de Suite Vollard, vol tooid. Picasso experimenteerde in die jaren met eigen procédés die bij vakmensen verbazing wekten. Zijn werktempo was moordend; op een gegeven mo ment ontstonden in vier dagen tijd elf etsen. In de jaren zestig concen treerde Picasso zich vooral op het maken van etsen, droge- naaldprenten, aquatinten en suikeraquatinten. Opnieuw brak een periode aan waarin hij in een omtuHbore wwhditf reeksen prenten maakte. Zo ontstonden tussen maart en ok tober 1968 maar liefst 347 bla den. Tot het laatst van zijn leven bleef Picasso een gepassioneerd prentfcunstenaar. Zo stond hij op 89-jarioge leeftijd nog regel matig midden in de nacht op om ongestoord aan een prent te kunnen werken. Hel thema van de kunstenaar en zijn model nam in zijn hele carrière een centrale plaats in. van zijn blik', vertelt Heieen aan Stefanie. Dat geeft de kracht aan van haar verlangen bekeken Ir worden, maar ook hoe /i|ii brandende blik mist. Het is dat besef dat Heieen uiteindelijk doet opstappen. Heieen, de 'onaanraakbare', is gegroeid, voller geworden. De andere twee zijn voor ons ge slonken. Stephanie en Hans ge bruiken hun blik als surrogaat, ter vervanging van diepere ge voelens. Het zijn holle persoon lijkheden. Als roofdieren knaag den ze met hun ogen aan He ieens lichaam, en aan haar be staan. Otten, behalve toneelschrijver ook dichter en vertaler, maar vooral bekend geworden als to neel- en filmcriticus, heeft een essayistische inslag en dat is te merken in 'Lichaam blik'. Er zit weinig lucht in het stuk, elke zin heelt kracht en betekenis. Dramatisch gezien betekent dat echter dat er helaas veel verlo ren gaat voor de toeschouwer. Rt^MM Amanda Wolzak koos voor een sfeervolle ensce nering, zonder zware accenten te leggen. Dus eindigt 'Iichaam blik' .lis een goed essay, met een hand vol vragen en een hoofd vol gedachten. Stephanie bekijkt de mosselen die ze aan zee gevonden heeft. Het zijn net ogen. zegt ze. Misschien moes ten we onze ogen opeten, is haar suggestie, dat zou het bes te voor ons zijn. 'Het Reddertje' van Charlotte van Pallandt is een van de 43 sculpturen In 'Beelden In Noordwljk'. ARCHIEFFOTO noordwuk maruke den hollander Het idee was afkomstig van oud-burgemeester J. schikbaar. En nu is het dan zover dat een hoekje Bonnike. De gemeente stelde er geld voor be over de openbare kunst in Noordwijk beschikbaar is met als titel 'Beelden in Noordwijk'. Het werkje is voor het vriendelijke prijsje van 3 gulden te koop bij de boekwinkels en de WV. 'Beelden in Noordwijk' geeft een compleet overzicht van alle beelden die het dorp rijk is en dat zijn er, als ook het beeldje "De Zeemeermin" dat enkele maanden geleden van de boulevard werd gestolen wordt meegerekend, in totaal 43. Van elk beeld is een foto opgenomen met daarbij de naam van de kunstenaar die het maakte «mi een korte omschrijving. In zijn voorwoord schrijft burgemeester j. van der Sluijs dat Noordwijk weliswaar een lange geschiedenis achter zich heeft, maar dat de sculpturale historie van het dorp van recente datum is. Praktisch alle heelden langs de openbare weg dateren van na de Tweede Wereldoorlog. Volgens van der Sluijs heeft de vraag naar verzet smonu- inenten er ongetwijfeld toe bijgedragen dat er juist na de Tweede Wereldoorlog een groeiende belangstelling kwam voor de beeldhouwkunst. Hen tweede stimulans kreeg de beeldhouwkunst door de overheidsmaatregel die bepaalde dat één pro« ent van de kosten van de bouw van een over heidspand bestemd moest worden voor kunst. Ook In Noordwijk zijn hiervan voorbeelden te vinden Maar ook ontstond er een groeiende be hoefte bij het bedrijfsleven om kunstenaars te be trekken bij nieuwbouw. Volgens de burgemeester is het doel van de in ventarisatie van ue openbare kunst in het dorp om mensen ermee te confronteren. „Geen enkele kunstuiting leent zich beter voor deze confronta tie In het dagelijkse leven dan beeldhouwwer ken", vindt van der Sluijs. „Een dergelijk werk kan men in de wandeling door het dorp ontmoeten, men kan er omheen lopen en zelfs betasten." In "Beelden in Noordwijk' is geen echte/ou teomschrijving te vinden. Wel is een plattegrond o|>genomen zodat het geen kunst is om de beel den op te zoeken. recensie dick hermsen Voorstelling Caribbean Carnival' met gastzangeres Calypso Rose. Gezien: 15/9, Schouwburg, Leiden. Het Caribisch gebied is de smeltkroes van aJ die kleurige muziekstijlen met van die na men die haast niet uit elkaar te houden zijn. Mambo, samba, limbo, calypso en bij alles hoort een eigen ritme. De calypso is veruit de populairste. Vanuit dit opzwepende dansritme is de wat minder bekende soca ont staan: discomuziek in een ca lypsojasje. Voor de liefhebbers van soca was het podium van de Leidse Schouwburg gister avond extra opgepoetst om dansers en muzikanten de no dige ruimte te geven een feestje te bouwen. Want dat ze dat kunnen in Trinidad, de plaats waar dit uit ongeveer dertig mannen en vrouwen bestaande gezelschap vandaan komt. werd in de loop van de avond meer dan duidelijk. De opzet is eenvoudig: een >and, zangers en zangeressen m prachtig uitgedoste dansers •n danseressen. Het duurt even 'oordat de band op gang komt. 'oor dit soort Zuidamerikaan se muziek klinkt de formatie ei genlijk te log en te hard. Be paald niet losjes en transparant, wat het eigenlijk wel zou moe ten zijn. De drie vocalisten ma ken veel goed. De partijen, deels meerstemmig, worden knap en met overtuiging gezongen. Ver rassend is het blokje waarin tra ditionele muziek op originele instrumenten uit het Caribisch gebied wordt gespeeld. Even klinkt de muziek spannend en ongekunsteld. Terugkerende hoogtepunten in het program ma zijn de dansers en danseres sen. Niet eens zozeer hun be wegingen. maar veel meer hun exotische gewaden zijn een lust voor het oog. De ene creatie is nog kleuriger en opzienbaren der dan de andere. Als de met veel tamtam aangekondigde 'gueststar' Calypso Rose haar opwachting maakt, springen spontaan de veters uit de schoenen. In korte tijd ziet ze kans de begeleidingsband volle dig te ontregelen. Ze zingt zo ongecontroleerd dat zelfs de ge routineerde achtergrondzange ressen hun toon niet meer terug weten te vinden. Na de pauze maakt ze dit gelukkig ruim schoots goed in een spetterende finale met een reeks mega-hits uit het calypso-repertoire. din haag anp Wervelend Carribean Carnival een lust voor het oog vooral. Bij het schilderkundig genoot schap Pulchri Studio in Den Haag. is onlangs een klein olie verfschilderij van Christiaan de Mooi 1899 1961 Holen I fa I paneel, een naakt uit 1929, was eigendom van de kleindochter van de kunstenaar. >ver de waarde van het werk wilde een woordvoerster van Pull kul Mftaran pn medodi lingen doen. Wel zei ze'dat het emotioneel van onschatbare waarde is. Het gestolen schilde rij maakte deel uit van een over- /ii hr.triiioonstrllmg van sr lui derijen, tekeningen en goua ches van De Moor, die nog tot en met zondag aan het lange Voorhout is te zien. Bij de opo ning op 26 augustus, bestond de presentatie uit 93 werken. Hoe de roof precies in z'n werk is gegaan, is niet bekend. Niemand heeft iets gezien. Pul chri kent wel toe/u hthouders, maar die kunnen blijkbaar niet alles in de gaten houden, zegt de woordvoerster. Ze vermoedt dat de dief het paneeltje stie kem onder de jas of in een tas heeft gestopt De rover kon daarna waarschijnlijk snel weg; het werk hing vlak bii de deur. Naar aanleiding van de diefstal, houdt Pulchi deze deur voort aan gesloten. De Moor stond midden In het kunstenaarsleven van de twin tigste eeuw. In het begin van de jaren twintig trok hij naar Parijs waar hij werd opgenomen in de kring rond Conrad Kicken. Ill) sloot vriendschap met kunste naars ais Dunoyer de Séconzac. Na zijn eerste opdracht - een wandschildering In Rotter dam, bleef hij in Nederland. Al snel kwam hij terecht In het Haagse kunstleven. I li) had contact met Duitse schilders als Otto Dix, maar ook mensen als Menno ter Braak en P.C. Houtens rekende hij tot zijn vrienden. Na de I weetic Wereldoorlog was De Moor verbonden aan een aardewerkfabriek in Gouda. Sinds 1952 was hij „esthetisch adviseur" bij de PIT. Irt die functie bepaalde hij tot 1964 het gezicht van dat bedrijf, vari ërend van de vormgeving van de postzegels tot de inrichting van de postkantoren. Na zijn pensionering trok hij zich terug uit allerlei commis sies en verhuisde hij met zijn vrouw naar Italië. Ter gelegenheid van de over zit hlstrntooristelling verst heen bij de Amsterdam University Press het boek De eeuw is mooi begonnen maar niet uitge groeid, herinneringen van Christiaan de Moor.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21